Veel schade door branden en explosies Beeld Gorbatsjov weer boven water Bedrijfsvereniging Detam haalt uit naar overheid HET GELIJK VAN Velen dachten dat het zo n vaart niet zou lopen EMdacecwKMit BINNENLAND donderdag 2 januari 1992 erbeek overweegt jprichting partij GRONINGEN De Groningse Europarlementariër Herman Verbeek overweegt met een ei gen partij mee te doen aan de verkiezingen voor het nationale en Europese parlement. Zijn be slissing hangt vooral af van de mate van steun die hij krijgt van zijn achterban die vooral bestaat uit noordelijke landbou wers. Verbeek zit sinds enige weken op persoonlijke titel in het Europees Parlement na een aanvaring met zijn partijgeno ten van Groen Links. Verbeek weigerde namelijk, zoals vooraf afgesproken, halverwege zijn littingsperiode plaats te maken voor een partijgenoot. UTRECHT De Detam, de bedrijfsvere niging in onder meer de detailhandel, vindt het „gevaarlijk" dat de overheid haar invloed op de uitvoering van de soci ale verzekeringen vergroot. Van een te rugtredende overheid is geen sprake. In tegendeel, het bedrijfsleven (werkgevers, werknemers) verliest steeds meer terrein, aldus Detam-directeur mr. G.H.J. van Ar- kel vandaag in zijn nieuwjaarsspeech. Die ontwikkeling is bijzonder gevaarlijk. De situatie dreigt te ontstaan dat werkge vers en werknemers wel de lasten mogen opbrengen voor de sociale zekerheid, maar bestuurlijk en beleidsmatig niets meer hebben in te brengen. Bovendien krijgt de overheid de kans financiële ga ten in de eigen begroting te stoppen met sociale verzekeringsgelden, vreest de De tam. Van Arkel constateerde voorts dat de bedrijfsverenigingen, en daarmee het ge organiseerde bedrijfsleven, steeds meer de Zwarte Piet krijgen toegeschoven als het gaat om de vraag waarom ziekte en ar beidsongeschiktheid in Nederland uit de hand zijn gelopen. In de politiek worden bedrijfsverenigingen afgeschilderd als uit- keringsfabrieken die smijten'met geld om het bedrijfsleven van dienst te zijn, meent Van Arkel. Dat soort vooroordelen wordt tot beleid verheven. „Onzin", stelt de Detam-directeur. Wel is het waar dat de wet de mogelijkheid van oneigenlijk gebruik niet per definitie uit sluit. Het beeld van geldsmijterij klopt volgens hem echter van geen kant. Het lijkt er op dat er een soort hetze aan de gang is tegen de bedrijfsverenigingen. Het bedrijfsleven krijgt van de politici de schuld om de eigen onmacht te maskeren. Bovendien wil men het „bastion" van werkgevers en werknemers slechten, om dat dit een belemmering vormt voor de politieke speelruimte. De Detam keerde in 1991 over 11,8 miljoen dagen 744 miljoen gulden aan ziektegelduitkeringen uit. Dat is respectievelijk 8,3 en 11,8 procent meer dan in 1990. Het aantal wao'ers dat bij de bedrijfsvere niging staat ingeschreven, steeg met 7,1 procent tot 58.500. Over ruim 14,7 miljoen dagen werd ruim één miljard uitgekeerd, respectievelijk 7,8 en 11,8 procent meer. Aan ww werd 380 miljoen gulden uitge keerd, 9,5 procent meer. De Detam omvat ruim 750.000 werkne mers-verzekerden in dienst van rond 63.000 werkgevers. (Vervolg van de voorpagina) GLANERBRUG Een explosie in de zandbak van een school (De Notek- raker) in Glanerbrug (gem. Enschede) heeft gis- :wus terochtend voor aanzien- nee ii lijke schade gezorgd. On Twee inwoners van Gla- omen nerbrug brachten kort na ïalige middernacht een karton- geno- nen doos vol kruit tot ont- esak- ploffing. De steekvlam en erde-de explosie zorgden er posi- /oor dat de aangelegen jft de «hooi De Troubadour zwaar werd beschadigd en dat van zo'n honderd wo- eienis ningen ruiten sneuvel- m en )en- omen pe ontpl0ffing was zo hevig wordt jat stukken van de betonnen ir ligt rand van de zandbak over een /el de ifstand van zestig meter wer- rege- ten weggeslingerd, dat een u metalen hek volledig ontzet verd en dat een groot aantal "ulP iuto's werd beschadigd. De ex- nieke ijosie sloeg een gat van meer dan 1 meter diep en 2 meter doorsnee in de zandbak. In Stiens in Friesland ging een windmolen in vlammen op na dat deze was getroffen door een vuurpijl. De molen, die- nog werd gebruikt voor het malen van meel, moet volgens de politie als verloren worden beschouwd. In Soest ging de bovenetage van een woning in vlammen op. Persoonlijke on gevallen deden zich daarbij niet voor. In Haarlem raakten zeven mensen gewond, toen in een woning een voorraad vuur werk tot ontploffing kwam als gevolg van een brandende si- garettepeuk. Drie slachtoffers zijn opgenomen in het Brand wondencentrum in Beverwijk. Een feestvierder werd met snijwonden en ademhalings problemen opgenomen in een ziekenhuis. De andere aanwe zigen liepen minderernstig letsel op. In Utrecht moesten dertig be woners van aanleunwoningen bij het bejaardenhuis Zuylen- stede kort na middernacht eni ge tijd hun woning verlaten, nadat in een van de apparte- Een agent bekijkt de krater in een zandbak van een school in Glanerbrug, veroorzaakt door het ontsteken van een doos vol kruit. De explosie veroorzaakte schade in zo'n honderd woningen. FOTO: anp menten brand was uitgebro ken. De oorzaak was een ex ploderend televisietoestel. In Loppersum in Groningen raakten drie mensen gewond bij twee steekpartijen. Een van de drie gewonden is naar het ziekenhuis gebracht. In Mui den in Noord-Holland vielen twee gewonden bij een steek partij. In Rotterdam kwam een man aan het begin van de nacht bij een brand om het leven. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Problemen met feestvierders waren er in Rot terdam nauwelijks. Ook Amsterdam kende een kalme jaarwisseling. „Wat brandjes, wat vechtpartijtjes, maar geen echte problemen," aldus een woordvoerder van de politie. Bij een aanrijding raakten twee mensen gewond die vuurwerk stonden af te steken. In Alkmaar en Hoorn werden zes aanhoudingen verricht we gens vernieling van winkel ruiten, diefstal en vechtpartij en. Gisterochtend kwam bij een brand in Leersum een nog on bekende man om het leven. Acht anderen moesten met verschijnselen van rookvergif tiging worden opgenomen in een ziekenhuis. Het vuur richtte voor enkele honderd duizenden guldens schade aan. De oorzaak van de brand is nog onbekend. ELSLOO Het wassen beeld van Michaël Gor batsjov is terecht. Gorba tsjov dook oudejaars nacht op in Elsloo op de grens van Friesland en Drenthe. Het beeld werd Tweede Kerstdag ont vreemd uit het museum Madame Tussaud in Am sterdam. Leden van de oudejaarsvereniging Ve suvius uit Elsloo trokken Gorbatsjov en lange jas aan, zetten hem een mas ker op en namen hem mee. „Gewoon door de normale uitgang", vertelt Aaldert Post, voorzitter van de club. Het ontvreemden van het beeld van Gorbatsjov bleek geen al te zware klus. „We zijn op 24 december voor de eerste keer naar het museum geweest. Gewoon een kaartje gekocht en de rondleiding gevolgd", meldt Post. „Bij het beeld van Gorbi hebben we wat rondgeneusd. Er waren camera's aanwezig om de boel te bewaken". Op Twee de Kerstdag vertrokken ze ven clubleden voor de twee de keer naar Amsterdam. Om kwart over elf kreeg Gorbatsjov een nieuwe jas en een masker op en werd hij meegenomen naar Elsloo. „Er zijn wel een paar mensen geweest die ons gezien heb ben, maar zo lang het geen personeel betrof, zijn we ge woon doorgelopen. We had den de camera's afgedekt met een doekje. Tussen twaalf en één uur 's middags werd de diefstal ontdekt. Wij waren toen al lang op weg naar huis". Het wassen beeld van Gorbatsjov, dat op Tweede Kerstdag uit Madame Tussaud in Amsterdam verdween, werd kort na de jaarwisseling aan de bevolking getoond in een plaatselijk café. Leden van de oudejaarsclub, in KGB-kledij, posteerden naast Gorbi; FOTO: ANP aanvankelijk met de hand uit te graven, maar de sokkel bleek stevig te zijn veran kerd. Daarop gebruikten zij een auto en trokken Bartje met enige paardenkrachten omver. Hierdoor brak de sokkel. Het beeldje bleef ech ter onbeschadigd. Met een briefje verklaarde de vereni ging de schade te zullen ver goeden. De Vesuvius-club heeft nog geen officiële .reactie gehad van het museum. Wel heeft de club een kaartje gestuurd waarop melding wordt ge maakt van het feit dat Gor batsjov de rustige omgeving van Moskou en Petersburg had opgezocht. De Vesuvius-club heeft Gor batsjov meegenomen om hem de functie van burgemeester van de Stellingwerven aan te bieden. De gemeenten Oost en Weststellingwerf overwe gen om in de toekomst te gaan samenwerken. Volgens Schurer gaat het. om een goedkope oplossing. „Gorbi zal 100 per maand verdie nen, twintig gulden meer dan hij nu krijgt in de Sovjet- Unie. En dat is veel minder dan de beide burgemeesters van de beide Stellingwerven nu krijgen". Ook het beeld van Bartje, dat maandagnacht werd gestolen uit Assen, is/weer boven wa ter. Leden van de oudejaars vereniging De Geitefok uit Oldeberkoop in Friesland hadden het beeldje meegeno men en op oudejaarsnacht in hun gemeente neergezet. De diefstal verliep niet helemaal volgens plan. De zeventien leden van de oudejaarsvere niging probeerden het beeld Nieuwe tijden, nieuwe helden. Vorig jaar was vooral het jaar van de gelijkhebbers. Na soms jarenlange verguizing en een af mattende strijd tegen de bierkaai zijn immers nogal wat landge noten door de 'nieuwe tijdgeest' in het gelijk gesteld. Zijn de dwazen van gisteren dan toch de wijzen van vandaag, net zoals onze gevreesde Sovjet-vijand van weleer tegenwoordig een arm lastige vriend blijkt te zijn? Tien gelijkhebbers aan het woord, over hoe het zo kwam en hoe het nu voelt. HET GELUK VAN GEZONDHEIDSZORG-HER VORMER JO HENDRIKS Het was eind 1974. Voor het front van de Tweede Kamer verdedigde staats secretaris van volksge zondheid Jo Hendriks (KVP) met verve zijn am bitieuze plannen om de bezem te halen door de Nederlandse gezondheids zorg. Er moest een nieuwe algemene verzekering te gen ziektekosten komen en de verontrustende kos tenstijgingen in de zorg sector dienden krachtig te worden beteugeld. „Als we nu niet in die sector ingrijpen voorspel ik u en mijzelf slapeloze nachten daarover", hield de voor malige ziekenfondsdirec teur de Kamer tijdens het debat voor. Op die waarschuwing werd destijds nog een beetje lacherig gereageerd, herinnert de nu 68-jarige Hendriks zich. „Ve len dachten dat het allemaal niet zo'n vaart zou lopen. Maar de situatie was echt heel ern stig. De gezondheidszorg was een onontwarbare kluwen ge worden, een lappendeken van los van elkaar opererende in stanties. Bovendien stegen de totale kosten van de zorg met zo'n 20 a 25 procent per jaar! En dan te bedenken dat de uitgaven van toen nog niet eens de helft bedroegen van de vijftig miljard die we dit jaar, 1991, met z'n allen heb ben betaald. Kortom, in die dreigende chaos van destijds wilde ik enige orde scheppen. Helaas heeft de steen die ik toen in de vijver heb gegooid niet binnen afzienbare tijd tot gewenste effecten geleid' Doorwaakte nachten heeft Hendriks er uiteindelijk niet van gehad, maar sindsdien heeft hij zich wel menigmaal geërgerd aan de „stroperige brij" waar hervormers van de gezondheidszorg kennelijk ge doemd zijn doorheen te wa den. Hendriks: „Aanvankelijk leek het nog goed te gaan. Mijn 'Structuurnota Volksge zondheid' uit 1974, waarin al m'n vernieuwingsplannen wa ren opgenomen, werd na heel lang debatteren unaniem door de Tweede Kamer goedge keurd. Een mooie overwin ning, maar wat er tenslotte van terecht kwam is niet zo bar veel". „Een klein beginnetje met de kostenbeheersing heb ik wel kunnen maken, maar de nieu: we ziektekostenverzekering die mij voor ogen stond kon ik korte tijd later al op m'n buik schrijven. Ik wilde een verze kering waarin alle vormen van gezondheidszorg waren opgenomen en waarvoor ie dereen naar draagkracht pre mie zou betalen. Bij het uit werken van dat plan stuitte ik Jo Hendriks: „De gezondheidssector bestaat uit een heleboel machtige en behoudende clubs die allemaal redeneren in de trant van: gooi geen oude schoenen weg voor je nieuwe hebt". FOTO: STEPHEN EVENHUIS op zóveel weerstanden; daar was gewoon niet doorheen te komen. We zijn nu zeventien jaar verder en eindelijk is staatssecretaris Simons er nu met veel pijn en moeite in ge slaagd de weg naar een nieu we verzekering in te slaan. Ik heb onlangs tegen hem gezegd: 'Hou vol, Hans, want als dit mislukt gebeurt er de komen de vijftien jaar wéér niks'. Si mons moet natuurlijk ook weer niet overhaasten, want dan komen er misschien brok ken, maar hij moet wèl voet bij stuk houden! De gezond heidssector bestaat uit een he leboel machtige en behouden de clubs die allemaal redene ren in de trant van: gooi geen oude schoenen weg voor je nieuwe hebt. Dat mag dan wel waar zijn, maar je moet toch eens een keer het besluit dur ven nemen om nieuwe schoe nen aan te schaffen". Over de kostenbeheersing in de gezondheidszorg, een ope ratie die pas tijdens het eerste kabinet-Lubbers goed op gang kwam, is Hendriks nu redelijk tevreden. Als voorzitter van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid, een functie die hij vanaf het eind van de jaren zeventig tot de zomer van dit jaar uitoefende, heeft hij de ontwikkelingen die naangaande van dichtbij ge volgd. „Af en toe met grote verba zing", erkent Hendriks. „Ik herinner me bijvoorbeeld nog hoeveel tumult er ontstond toen ik als bewindsman voor stelde het aantal ziekenhuis bedden in ons land zodanig te beperken dat er vier bedden per duizend inwoners overble ven. Iedereen tuimelde over me heen! Maar een jaar of acht later vond iedereen het dood gewoon. Toen erkende men eindelijk dat ik indertijd groot gelijk had met m'n stelling dat je door een fikse verkorting van de verpleegduur heel wat bedden en dus geld zou kun nen besparen. De gemiddelde verpleegduur in Nederland was echt abnormaal lang. Voor een simpele operatie lag je we ken in het ziekenhuis! Schep pen met geld kostte dat! In dat verband kan ik u nog een aar dige anekdote vertellen. Ik was laatst in de Verenigde Sta ten en daar sprak ik iemand die licht kreunend in z'n bu reaustoel neerzeeg. „Wat is er?", vroeg ik. „Sorry", zei die man, „ik heb gisteren een blindedarmoperatie onder gaan". Grinnikend spreidt Hendriks de handen uiteen. „Kijk, dat is natuurlijk weer het andere uiterste". CASPER EN HOBBES Wl ZEEF6EM AAKT ftwoow zebiMfw Mums iwroÉ Gekocht hebt... f. PAT 0E OETlOP EkJ KUNNEN VOOPMEMW IIWESTEEET, ^E6T Wtl Mill HIT BETEKENT PAT ÜE/VlEIBZAkSW MOET. ,/VhL door bill waterson RAAD VAN STATE MOET DUIDELIJKHEID VERSCHAFFEN Ambtenaren VROM willen meer ruimte DEN HAAG De dienstcom missies van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer (VROM) stappen naar de Raad van State om een uitspraak over de grootte van de werk plekken in de volgend jaar juni gereed te komen nieuw bouw van het departement. De dienstcommissies vertegen woordigen bij de diverse afde lingen van het departement de personeelsbelangen van de in totaal ongeveer 7.000 VROM- ambtenaren. In het nieuwe hoofdgebouw van het ministe rie, dat het grootste kantoorge bouw van Nederland wordt, zullen in totaal 3.100 ambtena ren gehuisvest worden. De top van het ministerie meent dat met gemiddeld acht vierkante meter per werkplek voor iedere werknemer in het nieuwe kantoor voldoende ruimte aanwezig is. De diens tcommissies trekken de bene- dengrens bij negen vierkante meter, conform de richtlijn die het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid hier voor hanteert. De richtlijn heeft geen wette lijk karakter. Niettemin zien zowel de ambtenaren als de leiding van het departement de uitspraak van de Raad van State met nieuwsgierigheid te gemoet, gezien de mogelijke precedent-werking die hier van uitgaat. De ambtenaren van VROM menen dat bij een werkplek die kleiner is dan gemiddeld negen vierkante meter de produktiviteit zal af nemen en het ziekteverzuim zal oplopen. ANVR: Klacht over reclame Bex Reizen ALPHEN AAN DEN RIJN De ANVR-touroperators die nen een klacht in bij de Recla me Code Commissie tegen Bex Reizen te Alphen aan den Rijn. Volgens deze .vereniging van touroperators heeft het bedrijf een reclamespot via RTL4 uit gezonden, die misleidende re clame bevatte. De daarin aan geprezen reis pakte in werke lijkheid 300 gulden duurder uit dan de 1995 gulden die Bex opgaf, aldus de ANVR die zich ergert aan het advies om 'na tuurlijk' rechtstreeks bij Bex te boeken. Bex Reizen stelt dat er geen sprake is van misleiden de reclame, maar dat de reizen voor het genoemde bedrag al snel waren uitverkocht. Be langstellenden zijn toen op een wachtlijst geplaatst, anderen kozen voor een duurder alter natief, aldus Bex Reizen. De honderd mensen die op de wachtlijst stonden is inmiddels telefonisch een reis naar Thai land in april aangeboden voor de 'oude' prijs van 1995 gul den. De ANVR, die zegt 'uit eigen informatie' te weten dat die reis bij Bex nooit voor 1995 gulden te leveren is geweest, zegt dat het gewoon om mislei ding gaat. De reclamespot is op 15 december stopgezet en de bij de STER ingekochte zend tijd voor januari is geannu leerd.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3