tÜl Onrust in Moskou door prijzenslag Rustig Tl 5 Miljoenenschade bij brand Noordwijk Export naar Duitsland blijft achter Ccidoe Sou/tont Servië wil conferentie over kleiner Joegoslavië ri4 Dagen Gratig CetdócSouacmt Ccid^c (Sowumt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune 83ste jaargang no. 25226 Losse nummers 1,50. MuseumladdeR JK" van de UlT-bijlage D'rinend'ruit Meer zwemmers dan ooit hebben gisteren de kou van de lucht en het water getrotseerd om naast de Pier van Scheveningen de tradi tionele nieuwjaarsduik in de Noordzee te ma ken. Het was er het weer niet naar om eens gezellig in het water rond te dobberen. Van daar dat de gezwem- broekte en gebadpakte mannen en vrouwen nog vlugger het water uit waren dan dat zij erin waren gerend. FOTO: PETER VAN MULKEN Zware sneeuwstormen teisteren Midden-Oosten AMMAN/JERUZALEM Het oostelijke Middellandse-zeegebied is gisteren geteisterd door ongewoon zware winterstormen, die ge paard gingen met regen- en sneeuwbuien. In de Jordaanse hoofdstad Amman viel 60 centi meter sneeuw, terwijl in Libanon alle berg wegen, waaronder de belangrijke verbinding tussen Bayrut en Damascus gesloten moesten worden. Israël is bij de jaarwisseling geteis terd door een zondvloedachtige regenval en stormen met windstoten van 120 kilometer per uur. In het noodweer kwamen vijf Egyp tische zeelieden om het leven toen zij door ze ven meter hoge golven voor de kust van Is raël van hun schip overboord werden gesla gen. Ook in het noorden van Bangladesh kampt men met hevige kou: het aantal doden is daar inmiddels opgelopen tot tegen de 100. Bush: Japan schuldig aan stagnatie economie VS CANBERRA Japan is met zijn enorme handelsoverschot voor een deel verantwoordelijk voor de stag natie van de Amerikaanse economie. Dit heeft president Bush vandaag in Australië, enkele dagen voor zijn be zoek aan Japan, betoogd. Na een ge sprek met de Australische premier Keating zei Bush dat zijn land echter niet van plan is aan de noodrem te trekken met protectionistische maat regelen die het Amerikaanse bedrijfsleven afschermen van de bui tenlandse concurrentie. Hij onder streepte dat hij de oplossing van de economische problemen met Japan en andere landen juist zoekt in uit breiding van de handel. Vredesakkoord in El Salvador NEW YORK De regering van El Salvador en de re bellenbeweging Farabundo Marti hebben kort na de jaarwisseling in New York een vredesakkoord bereikt dat een einde moet maken aan de al twaalf jaar durende burgeroorlog. Het akkoord wordt met ingang van 1 fe bruari van kracht. Ondertekening van het document zal plaatshebben op 16 januari in Mexico. De Salvadoraanse regering en het Farabundo Marti Bevrijdingsfront (FMLN) zijn overeengekomen om de guerrillastrijders een rechtmatige plaats te geven in het burgerlijke en po litieke leven van El Salvador en binnen de instituties van het land. De militaire structuur van het FMLN zal worden ontmanteld. Tijdens een op 5 januari te beginnen bijeenkomst zullen beide partijen een tijdschema opstel len voor uitvoering van de gemaakte afspraken in het vredesakkoord. De vredesovereenkomst was de kroon op het werk van de vertrekkende VN-secretaris-generaal Javier Perez de Cuellar, wiens tienjarige ambtstermijn op hetzelfde moment afliep. MOSKOU De prijsver hogingen die vandaag in Rusland, de Oekraïne en Wit-Rusland zijn inge voerd, gaan gepaard emt felle onrust. Gisteren was daarvan al een voorproefje te zien bij enkele zaken die open waren. Bij een kruidenierswinkel in Moskou die plotseling werd gesloten, ging een rij wachtenden de ei genaar te lijf, toen deze ver klaarde dat zij de volgende dag maar terug moesten ko men. De winkelier liet zich echter niet op andere gedach ten brengen en deed zijn zaak dicht. In het weekeinde kwa men in de Siberische mijnstad Keremovo twee mensen om in broodrijen en in St. Petersburg werd een van de hoofdstraten door een woedende menigte versperd toen de worst uitver kocht bleek te zijn. Veel eerste levensbehoeften, zoals brood, olie, worst en sui ker zullen in prijs verdrievou digen. Ook benzine en trein kaartjes worden driemaal zo duur, terwijl vliegreizen, ver warming en telefoon vijfhon derd procent duurder worden. De meest dramatische stijging doet zich voor bij de stroomta- rieven, die zullen oplopen met 900 procent. Op 10 januari gaan in de Oe kraïne de meest noodzakelijke produkten op de bon. Voor een aantal goederen züllen roebels en de in Frankrijk ge drukte bonnen moeten wor den neergeteld, terwijl melk, brood en boter alleen kan worden verkregen met de dis tributiebonnen. Oekraïeners zullen vijfentwintig procent van hun salaris in bonnen uit gekeerd krijgen. Ook Wit-Rus land zou een bonnenstysteem willen invoeren. Pagina 5: Russen verwach ten geen vollere winkels Geachte lezer/relatie Wij danken u voor het vertrouwen dat u het afgelopen jaar in ons heeft gesteld en wensen u voor dit jaar 366 harmonieuze dagen met veel goed nieuws, in goede gezondheid en met zakelijk succes Directie Leidse Courant Michael de Roo volgt Birnie op bij NDT DEN HAAG Michael de Roo (42) gaat Carl Birnie opvolgen als directeur van het Nederlands Danstheater. Birnie blijft wel aan als directeur van het gebouw AT&T aan het Haagse Spui. Michael de Roo studeerde aan het conservatorium en maakte ja ren deel uit van het Balletorkest voor hij de overstap naar het Circle Percussion Ensemble uit Utrecht maakte. In de tussentijd adviseerde hij de Amsterdamse Stopera over de vorm van de orkestbak en hield hij zich bezig met kamermuziek. Zijn over stap werd indertijd ingegeven door zijn honger naar nieuwe uit dagingen. „Mijn interesse is heel erg wijd. Ik wil nog zoveel din gen doen". Het vertrek van Birnie betekent een eerste wisseling in het zakelijk leiderschap van het Danstheater sinds de oprich ting in 1959. Brandweerlieden bestrijden de brand in Noordwijk die ontstond op het dak van het restaurant Almata. De schade wordt geraamd op vijf miljoen gulden. FOTO: WIM VAN NOORT NOORDWIJK Een fel le uitslaande brand heeft in de nacht van dinsdag op woensdag nacht twee restaurants en dertien ap- partemenen aan de Ko ningin Wilhelminaboule- vard in Noordwijk ver woest. De brand brak kort na mid dernacht uit, nadat een bran dende vuurpijl op het dak van restaurant Almata terecht was gekomen. Een aangrenzende pizzeria werd eveneens in de as gelegd, terwijl de zuidgevel van Hotel Oranje zwart bla kerde. De vuurzee richtte voor ongeveer vijf miljoen gulden schade aan. De brand werd be streden door korpsen uit Noordwijk, Rijnsburg en Kat wijk. Een 36-jarige man uit Zoeter- meer is nieuwjaarsmorgen in Leiden aangehouden nadat hij zijn buren had beschoten. Dat gebeurde als climax in een al jaren bestaande vete. De broer van zijn vriendin werd even later eveneens ingerekend om dat hij bij dezelfde familie met een honkbalknuppel de ruiten had ingeslagen. In Alphen aan de Rijn kwam de ME in actie toen jongeren auto's met stenen bekogelden. De ME voerde enkele charges uit. Twee agenten raakten licht gewond, er werden twee arrestaties verricht. De Haagse politie heeft in de Oudejaarsnacht een kleine zes tig jongeren aangehouden we gens het plegen van vernielin gen en het gooien met vuur werk en stenen. Drie agenten raakten licht gewond. In Amsterdam heeft een 21-ja rige man zichzelf doodgescho ten. Hij deed dit nadat hij een door hemzelf gemaakte vuur- werkbom had afgestoken als gevolg waarvan zijn rechter hand werd afgerukt. Ook in Gorredijk raakte een man een hand kwijt door vuurwerk. Pagina 3: Veel schade door branden en explosies Pagina 9: Restaurant redde loos verloren in vuurzee DEN HAAG Ons land verliest terrein op de be langrijkste exportmarkt, Duitsland. Door de Duitse eenwording is de uitvoer naar onze oosterburen het afgelopen jaar fors toege nomen, maar andere lan den profiteren veel ster ker van de nieuwe situa- Dat schrijft C. van Paridon, stafmedewerker bij de Weten schappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR), op persoonlijke titel in het econo- menvakblad ESB. Meer dan andere landen exporteert Ne derland vooral voedingsmid delen en halffabrikaten naar Duitsland, maar de groei van de Duitse import bestaat voor al uit industriële eindproduk- ten. Ongeveer 30 procent van onze export gaat naar Duits land. Daarbij moet Nederland vooral concurreren met Frankrijk, Italië en België. Dit jaar steeg onze export naar Duitsland met 13 procent, maar de concurrerende landen scoorden een verbetering van 19 tot 23 procent. De laatste anderhalf jaar blijft de gro.ei van de Duitse import vanuit ons land echter in toenemende mate achter bij het gemiddelde van de EG-landen. De concur rentie met andere landen op de Duitse markt wordt steeds scherper, aldus Van Paridon. Het vereist volgens hem een adequate reactie om verder marktverlies tegen te gaan. INFORMATIE ZONDER SENSATIE Man krijgt acht jaar voor doodslag en wegmaken lijk DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft vandaag een 24-jarige Hagenaar veroor deeld tot acht jaar cel wegens doodslag en het wegmaken van een lijk. De veroordeling is conform de eis van de offi cier van justitie. De man stak bij een ruzie in de nacht van 30 juni op 1 juli in zijn woning in de Van Mie- reveltstraat een 24-jarige plaatsgenoot dood die in het huis verbleef. Het slachtoffer werd twintig keer gestoken. Het lijk werd daarna in stuk ken gesneden en gehakt met messen en een bijl. De romp werd in een koffer verzwaard met stenen in de Haarlemmer Ringvaart gegooid. Andere de len van het lichaam werden in vuilniszakken gestopt en in de Haarlemmer Ringvaart en het Rijn-Schiekanaal geworpen. Liftende man mishandeld en bestolen DEN HAAG Een 48-jarige Zoetermeerder is op oudjaars dag zwaar mishandeld en be stolen op de Leyweg in Den Haag. De man stond te liften aan de kant van de weg, toen hij van een voorbijkomende fietser een klap kreeg met een zwaar hangslot. De liftende man werd vervolgens beetge pakt en bestolen van zijn geld en sieraden ter waarde van ongeveer 400 gulden. De Zoe termeerder hield er een blauw oog en een pijnlijke schouder en nek aan over. Tanker loopt binnen Een jongetje kijkt hoe een olietanker de haven van Port-au-Prin- ce op Haïti binnenloopt. Op dit moment is er een groot tekort aan olie op het eiland vanwege een handelsembargo van de OAS, de Organisatie van Amerikaanse Staten. Waar de olie in de tanker die geregistreerd staat in Nassau vandaan komt is niet bekend. FOTO: AP BELGRADO In Servië worden voorbereidingen ge troffen voor een- morgen te houden conferentie die moet leiden tot vorming van een kleiner Joegoslavië, waarvan Servië en de door Serviërs be woonde gebieden in Kroatië, Bosnië-Hercegovina en Mace donië deel uitmaken. Aan de conferentie, een initia tief van de Servische president Slobodan Milosevic, zullen ruim 100 politieke partijen en maatschappelijke organisaties deel nemen. Het is nog in hoge mate ondui delijk hoe de nieuwe Joegosla vische rompstaat eruit zal zien. De Serviërs hebben in de nog altijd voorgaande burgeroorlog een derde deel van het grond gebied van Kroatië bezet en staan erop dat ook die gebie den bij Servië - en dus het nieuwe Joegoslavië - komen. Verwacht wordt dat een meer derheid van de deelnemers aan de conferentie zal verkla ren dat de grenzen tussen de zes republieken van de uiteen gevallen Joegoslavische fede ratie indertijd betrekkelijk willekeurig zijn getrokken en daarom moeten worden aange past aan de nieuwe situatie. Het is ook de bedoeling dat de nieuwe Servische rompstaat de staatsrechtelijke erfgenaam wordt van de oude federatie. Daardoor hoeft de nieuwe staat niet afzonderlijk te wor den erkend en kan hij in in ternationale organen als de Verenigde Naties de plaats overnemen van de oude fede ratie. Vier republieken, Kroatië, Slovenië, Bosnië-Hercegovina en Macedonië, zullen komende maand door de EG worden er kend, als zij aan enkele voor waarden hebben voldaan. Met name in Bosnië, waar een ex plosief mengsel van volken woont - 40 procent moslims, 35 procent Serviërs en ruim 15 procent Kroaten -, is de kans op een nieuwe burgeroorlog echter groot. De uitkomsten van de confe rentie, die ondanks de aange kondigde deelname van een heel scala obscure groeperin gen eigenlijk niet meer is dan een persoonlijke noodgreep van Milosevic om van Joego slavië te redden wat er te red den is, zullen worden gepre senteerd als de wil van een breed spectrum van de Servi sche bevolking. De leiders in Bosnië merkten de conferentie aan als een „goedkoop politiek spelletje". Pagina 5: Conferentie be dreigt VN-vredesinititief Lichtkrant voor Blauw Zwart WASSENAAR Tijdens de nieuwjaarsreceptie heeft voor zitter Gerard Hof van de sup portersvereniging zijn voetbal club Blauw-Zwart gisteren een lichtkrant aangeboden. Het geld voor dit informatiemedi um, dat in het verenigingsge- Behalve voor degenen die schade hebben ondervonden van naar binnen vliegende vuurpijlen of gewond zijn geraakt door roekeloos rondgegooid vuurwerk, is de oudejaarsnacht weer 'rustig' verlopen. Rustiger dan ooit. De politiekorpsen in Lei den en omgeving vonden het zelfs 'bijzonder rustig'. Hoe dat komt, valt pas na gedegen onderzoek vast te stellen. En hoe wel je - het tiende jaar ingaande, dat deze stukjes worden ge schreven om abonnees te werven - al gauw geneigd bent te denken dat iedereen het natuurlijk weer veel te druk had met het lezen van de Leidse Courant is dat een bewering die we net zo graag voor ónze rekening nemen als de eerste veertien dagen van uw abonnement. Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. bouw te zien is, is in het afge lopen jaar bijeengebracht via de verkoop van worsten en dans-, kaart- en bingoavon den. Op de lichtkrant worden bijzonderheden over wedstrij den en de behaalde resultaten getoond. Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) Bei 071-313 677 Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag n proefobonnement 711 848 003000 iiuiimiuiniimimu

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1