Gespeelde nieuwjaarsvreugde t Jan Douwe Kroeske: „Radio is een persoonlijk verhaar' Sowuvnt KUNST/RTV DINSDAG 31 DECEMBER 1991 rince brengt jn grootste its-show nee Live. Concertregistratie iS-televisie. K f. Dinsdag. door HANS PIËT 3n een DE ILVERSUM In 1990 het eerste concert, dat ince (33) in het kader in zijn Europese tournee het Rotterdamse Feye- lordstadion gaf uit op >n waterballet. Regen en iweer maakte het optre- ;n na een uur en vijfen- rintig minuten niet lan- ir verantwoord en dus jok het muzikale genie Minneapolis de kleed- imer in om er niet meer terug te keren. jewel de Amerikaanse muzi- nt zich niet zomaar door liet wegsturen, was het optreden met handicaps, alleen maar een kaartje dat eerste concert had, ig toch met een lichte kater huis. Uniek omdat het elle voetenwerk van Prince >rd gedicteerd door het wa- n de andere kant :h die teleurstelling over het krappe muzikale aanbod. NOS verzorgt, zo'n ander if jaar later, voor een pleis- op die wond door een uur rende registratie op het brengen van het op- den dat Prince in het kader n dezelfde 'Nude Tour' gaf overvolle Tokyo Dome an. En het aardige daar- i, dat de videorecorder ïeesnoren, zodat Prince naf morgen op elk gewenst iment zijn 'kunstjes' op- ZN, i/OUDI j' e^gisl MEK, HUIS ied". bepaafcj Ordei ctober Ie op ;t best rordei Engelse kerst-tv populair bij Nederlandse kijker HILVERSUM Tijdens de kerstdagen bleek vooral de programmering van de Engelse BBC bij de Nederlander in de smaak te vallen. De Kerstspecial op BBC 1 en de speelfilms waren samen met het aanbod op RTL+ de grootste publiekstrekkers. Uiteindelijk stemde 28 procent van de Nederlandse buisklant af op een buitenlandse zender. Het marktaandeel van de publieke omroep bleef in week 52 steken op 53 procent, dat van RTL4 daalde van 29 naar 25 procent. Het marktaandeel van Neder land 1 was het hoogst op de KRO-zondag (36%), het laag ste aandeel van Nederland 1 werd gehaald op de EO- dinsdag (13%). Nederland 2 behaalde z'n hoogste markt aandeel op de VARA-zaterdag (33%). Het laagste aandeel van Nederland 2 werd op de VPRO-zondag gemeten (15%). De marktaandelen van Nederland 3 waren het hoogst op de dinsdag en de zondagavond (13%). Het best gewaardeerde programma was de dbor de NOS uitgezon den tekenfilm 'De Grote Vriendelijke Reus'. 'De Wijze kater' als familie-voorstelling DEN HAAG De Koninklijke Schouwburg brengt van zes tot en met acht januari 'De Wijze Kater' als familie-voorstelling. De hoofd rollen in dit toneelstuk naar het gelijknamige boek van Herman Heijermans zijn in handen van Ca rol van Herwijnen en Paul Rött- ger. In 'De Wijze Kater' heeft Heijer mans zijn sociaal engagement op een speelse en luchtige manier verpakt. In het stuk gaat het om de kater Hans, die zijn baasje ver laat als hij geen eten meer krijgt. Hij reist naar de koning, die hij na enige tijd op allerlei misstanden in zijn rijk wijst. Parretti verliest controle over filmstudio MGM-Pathe WILMINGTON De Italiaanse zakenman Giancarlo Parretti is gisteren de Hollywood filmstudio's MGM-Pathe kwijtgeraakt. Deze zijn overgenomen door de bank Crédit Lyonnais Bank Ne derland. Een rechter in de Amerikaanse staat Delaware oordeel de maandag dat Parretti zijn afspraken met CLBN niet is nage komen. Parretti werd internationaal vooral bekend doordat hij in november 1990 de filmstudio overnam met behulp van CLBN, zijn belangrijkste crediteur. De bank spande op 17 juni echter een proces aan tegen Parretti, die ervan werd beschul digd de studio's te leiden, in strijd met de afspraken die daar over met de bank waren gemaakt. CLBN zou geld lenen om Pa- the-MGM van de financiële ondergang te redden als Parretti de leiding van de studio's uit handen zou geven. De Italiaan werd afgelopen vrijdag door de Italiaanse politie in Rome gearresteerd op verdenking van belastingfraude en deelname aan een crimi nele organisatie, toen hij op het punt stond het vliegtuig te ne men naar Tunesië. Samen met zijn echtgenote zou hij tussen 1981 en 1988 121 miljard lire 180 miljoen) aan de Italiaanse fiscus hebben onthouden. Dans je de hele nacht n de Amerikaanse multi- umentalist in topvorm is. bruist in al zijn muzikale aktheid als een openge- •ongen fles champagne en roomt het niet verschillen- muziekvormen met elkaar vermengen. Het eerste deel n het concert wordt gedra- door house-achtige uitvoe- en van nummers als 'The jre' en '1999', waarbij oral drummer Michael uiterst strakke geleiding zorgt. Visueel zijn vooral de perfect ingestu- erde choreografietjes van de dansers die het publiek op stoelen krijgt. derhalf jaar later en met de ceedee 'Diamonds and in de winkel, is deze tie vooral het feest van herkenning, een soort tste hits'-show, die het ta- van Prince nog eens on- rstreept. En dat talent eta- hij niet alleen in compo- als 'Kiss', het bloedstol- ïde 'Purple Rain' en emotio- le 'When Doves Cry'. De ïger, gitarist heeft ook een lerkelijke neus ontwikkeld r talentvolle muzikanten, ervan is Rosie Gaines, die pianiste, maar vooral als igeres een blijvende indruk AMSTERDAM Het Ne derlandse popcultuurgoed zit opgezadeld met een enorm minderwaardig heidscomplex. Jammer en onnodig eigenlijk, want hoewel het moeilijk op boksen is tegen die lawine aan Engelse en Ameri kaanse pulppop, heeft het verleden geleerd dat de Nederlandse artiest die strijd gemakkelijk aan kan. Wie herinnert zich niet die massa-hysterie rond Doe Maar? In Frankrijk, maar bij voor beeld ook in Engeland, zijn op doeltreffende wijze maatrege len getroffen om die import beperkt te houden. Daar is met de omroepen afgesproken dat een bepaald percentage van het gedraaide of vertoonde materiaal uit eigen land af komstig moet zijn. Zo'n over heidsmaatregel gaat misschien wat ver. Je kweekt er name lijk luie artiesten mee, die in een oneerlijke concurrentie strijd met het buitenland, bijna als vanzelf zijn verzekerd van promotie. Maar dat er wat moet gebeuren, is duidelijk. Die hartekreet van klagend artiestenland lijkt inmiddels gehóórd, want op allerlei ter reinen worden initiatieven ontplooid. Radio Noordzee Na tionaal is misschien het krach tigste voorbeeld, maar ook de NOS laat zich niet onbetuigd. De omroep start vrijdag op te levisie met een zesdelige serie over de Nederlandse popmu ziek' onder de titel 'Rotiand'. Presentator Jan Rot belicht de verschillende muzikale stro mingen die ons land rijk is en biedt in de studio ruimte aan Nederlands talent. Oudejaarsavond Voorafgaande aan deze reeks is er in de vroege uren van Jan Rot ...een komische, dan weer gezongen noot... FOTO: DIJKSTRA nieuwjaarsdag eerst het mooi ste oudejaarsavond-spektakel dat Nederland zich kan wen sen: 'Dans je de hele nacht met mij'. Deze produktie, die de NOS in samenwerking met ID-TV en de wakers over het Nederlands muziekgoed Cona- mus, van de grond tilde, is een nostalgische terugblik in een modern jasje. Het is gespeelde nieuwjaarsvreugde op de klan ken van oer-Hollandse mu ziek. 1992 mag dan in het te ken staan van de Europese eenwording, een Nederlandser programma is nauwelijks denkbaar. 'Dans je de hele nacht met mij' werd eerder deze maand in de Amsterdamse discotheek Roxy opgenomen voor een sterk ge selecteerd publiek. Reden daarvoor zal wel zijn geweest dat Jiet crème de la crème van de vaderlandse muziek-indus- trie aanwezig was. De rest van de aanwezigen hadden veel weg van ingehuurde acteurs en actrices, die het zangfeest op de juiste momenten moes ten inkleuren met een polo naise, inhaken en meezingen. In aankleding riekte de Roxy naar Oud-Hollandse gezellig heid, waarbij menig "artiest voor een tafel- inplaats van podium-uitvoering koos. Het was er zo druk dat er van dansen weinig kwam, maar daar stoorde echt niemand zich aan. Belangrijkste reden daarvoor was het gekozen ma teriaal, dat de parels uit een rijk muzikaal verleden liet ho ren. Zo zong George Kooy- mans 'Kom van dat dak af', bracht een in 'n paarse jurk gestoken Angela Groothuizen 'Ik doe wat ik doe' en mocht het publiek een traantje weg pinken bij 'De Zuiderzeeballa- de' van het gelegenheidsduo Frank Boeijen en Henk Hofs- Piep Vlekkeloos verliepen de opna men allerminst. Na tien minu ten - de stemming zat er al lekker in - bleek de geluids band niet meer dan een piep te registreren. Even over dus. En dat vooral tot groot genoe gen van het publiek dat Geor ge Kooymans op die manier twee keer kreeg voorgescho teld. Aan het einde van de avond bleek Richenel de grootste klungel. Voor hem de opnamen, die na het foutje aan het begin conti nu waren doorgelopen, wor den gestopt. Hij verslikte zich, inmiddels driekwart onder weg, in het zwierende 'Mens durf te leven'. ,,Ik hoor mijzelf niet", riep hij boos terwijl het publiek joelde, maar was zo uit zijn concentratie dat het de tweede keer helemaal niet meer lukte. Hij noteerde de tekst vervolgens in zijn mee gebrachte waaier, maar de overtuiging van die eerste keer was verdwenen. Richenel was overigens niet de enige die zijn tekst moest aflezen. Bij Henk Hofstede en Frank Boeijen stond een jongen met een groot wit volgeschreven vel verscholen voor de came ra's aan de rand van het podi um. Peter Te Bos, zanger van Claw Boys Claw, maakte er geen geheim van. Hij zong 'De Dievenwagen' vanuit de hand, maar wel met de brok emotie die bij Boeijen en Hofstede ontbrak. Stemmingen 'Dans je de hele nacht met mij' zorgt voor een fijne nacht vol wisselende stemmingen. Dat komt vooral door de keuze van het materiaal. Zo zingt Mieke Stemerdink (van de Gi- gantjes) in cowboypak en bo ven op het biljart de rocker 'Oerend Hard', roept Margriet Eshuys de nodige emotie op met 'Telkens Weer' en staat Nadieh op de tafel voor het lichtgewicht deuntje 'Bran dend Zand'. Hoewel de zan gers en zangeressen steeds wisselen, blijft de begelei dingsgroep dezelfde. Daarbij gaat de meeste waardering uit naar Willem den Uil, die met zijn (zware) trekharmonica van het podium naar het bal kon en weer terug werd ge sleept. Toch wist hij in een groeiende hitte, terwijl het zweet langs zijn gezicht en vingers liep, telkens weer voor een passende, brok-in-de-keel- begeleiding zorg te dragen. Voor presentator Jan Rot was het een kat-in-het-bakkie-ge- beuren. Met hier en daar een komische, dan weer een ge zongen noot (als de tranen trekker 'Manuela'), hield hij als een volleerd vakman van de camera. En dat straks voor al tot groot genoegen van de .terdag is het zover. Dan bundelen de AVRO, ."IRO en NCRV op Radio 3 definitief hun krachten tn, in de strijd tegen de radiostations op kabel en jt( teiliet, als winnaar uit de bus te komen. Voor de n isteraar betekent het dat de discjockeys op zater- ig, zondag en maandag op dezelfde uitzenduren ejjn terug te vinden (de zogenaamde horizontale rogrammering). Deze opzet gaat de lucht in onder noemer Station 3. Maar hoe blij zal de radiok- nt daarmee zijn? En wordt het geen tijd dat Ra- o 3 die horizontale programmering doorvoert lar zeven dagen per week? Jan Douwe Kroeske, sc-jockey bij 'achterblijver' de VARA, wikt en eegt de kans van slagen van de nieuwe samen- :rking en vertelt waarom hij nog altijd heilig ge- oft in de nationale popzender. AVRO, KRO ÉN NCRV VANAF ZATERDAG VERDER ALS STATION 3 HANS PIET ILVERSUM „Dat VRO, KRO en NCRV tot e gezamenlijke aanpak ibben gekozen, verwon dt mij niet. De luister- chtheid op zaterdag, ndag en maandag was et direct geweldig. Het dan ook een terechte iuze dat ze hun krachten bben gebundeld tegen oprukkende satelliet- nders en kabel-stations, vind zelfs dat Radio 3 geheel niet kan achter- ïjven. Wat dat betreft eft het trio een goed lorbeeld. Mijn enige is een beetje dat de •rizontale programme- ig het doel is en dat zou anders moeten zijn", gt Jan Douwe Kroeske, laatste jaren uitge- oeid tot de stem en het zicht van de VARA met dio-programma's als wee meter de lucht in' televisie-produkties als waalf steden, dertien gelukken' en 'Jules Un- nited'. de VARA uiteindelijk ook erstag zal gaan in die hori- italisering weet ik niet, of iminste daar mag ik geen twoord op geven. Bovendien weten alleen de eindredacteur Radio 3 en de directeur radio daar het echte antwoord op. Maar we praten er wel over binnen de VARA en dan proef ik toch dat we pas inhaken op het AKN-plan als er van een totale samenwerking sprake is. Dat zal overigens wel een be hoorlijk aderlating betekenen voor de VARA op Radio 3. We hebben nu heel veel te bieden en ik vind dat we ons sterk hebben gemanifesteerd in de afgelopen jaren. Wij zullen dan ook pas voor die samen werking kiezen als Jan Douwe Kroeske: „Ik ben geen automaat". king zijn' STER-inkomsten „Ik vind het vreemd dat er pas over horizontalisering wordt gedacht nu de STER-in- komsten tegenvallen en de luisterdichtheid daalt. Dat had natuurlijk al veel eerder moeten gebeuren. Toch zijn de ze,ren jaren die ik nu bij de VARA-radio werk heel zinvol geweest, met af en toe echt prachtige radio. Eerlijk gezegd geloof ik, dat Radio 3 nog steeds de beste popzender van de lage landen kan zijn. We hebben daarvoor echt alles in huis. Er moeten alleen snel wat stappen worden onderno- FOTO: NOS hoeft niet altijd in een hori zontale programmering te zit ten. De satellietzenders en ka belstations roepen weliswaar om het hardst dat ze beter worden beluisterd dan Radio 3, maar dat doen ze alleen maar om zichzelf naar de ad verteerder toe te verkopen. Radio 3 is nog altijd de meest beluisterde zender. Bovendien hebben de cijfers van de satel- Goede baas „Ik zou mijn heil niet direct zoeken bij een satelliet-station, simpelweg omdat ik een goede baas heb. Ik kan, na overleg met mijn eindredacteur en col lega's, doen wat ik wil. Waar om zou ik dan bij de VARA opstappen. Ik weet wel dat er minder technische mogelijkhe den zijn en we minder finan ciële armslag hebben, maar een radio-programma maken heeft vooral met een goed idee te maken. Je hebt je mond meegekregen en beschikt over platen en cassettebanden. Bo vendien hebben we ieder onze specifieke pilaren in het pro gramma, voor mij zijn dat de 'Twee meter sessies' bij voor beeld. Ik denk er dus niet over om op te stappen, maar ik filo sofeer er wel eens over wat het voor mij zou betekenen als er voor een horizontale pro grammering op Radio 3 zou worden gekozen. In principe komt dan mijn hele werk ter discussie te staan, want ik maak niet alleen 'Poppodium' en 'Twee meter de lucht in' voor Radio 3, maar produceer voor de BRT 'De lage landen' en 'Studio Brussel', doe voor televisie-programma's 'Twaalf steden, dertien ongelukken' en 'Jules Unlimited'. Ik zou niet graag kiezen tussen die pro gramma's, want ik maak ze al lemaal met evenveel passie". Krachtig blok „Maar de manier waarop Ra dio 3 nu functioneert, is geen lang leven meer beschorën. Als <|e aan het horizontale blok 'Op leven en dood': drama is effectief sj als probleemsteller door RENE DE COCQ DE VARA lijkt zich de laatste tijd steeds meer te willen profileren als dé omroep voor al uw medische zaken. We zien daar al jaren de sympathieke 'Flying Doctors' bezig (die vrouwelijke Duitse import-arts Magda beneemt ons trouwens nogal wat van het kijkplezier), we zijn trouwe fans van het doktersgezin Van der Ploeg, we zien graag de ambulances uitrukken in 'Twaalf steden dertien ongelukken'. En nu zitten we midden in 'Op leven en dood', een ambitieuze serie films waarin medisch-ethische dilemma's aan de orde worden gesteld, van die zaken waar allerlei praatprogramma 's al jaren mee doende zijn maar die soms ineens veel helderder worden als ze in dramavorm worden gegoten. En inderdaad: dat werkt hier naar behoren, mede door de aandacht, de zorg en het vakmanschap waarmee de films zijn gkmaakt. Die eerste aflevering, over een jongen die op nieuwjaarsmorgen wordt aangereden en hersendood in het ziekenhuis belandt, waar de artsen de familie overreden om toestemming te geven voor orgaandonatie, was een juweeltje in haar soort. Er viel eigenlijk maar één vraagteken bij te zetten: waarom spraken behalve de Vlaamse acteurs ook enkele van de Nederlandse acteurs (Gerard Thoolenmet een Vlaamse tongval of een poging daartoe? Was het een co-produktie met de BRT? Wat dan nog? En waarom spraken ze dan niet allemaal (imitatie)Vlaams? De auto's op de straten in de film hadden trouwens Nederlandse nummerplaten. Winterstop: ik heb het altijd een beetje een raar begrip gevonden. Het begon, geloof ik, met de voetballerij, die op een gegeven moment oordeelde dat je tussen half december en half januari niet kon spelen, want dan was het winter. Vrijwel elk jaar doet zich daarbij het curieuze verschijnsel voor dat de velden er in die weken lekker bij liggen, dat er een uinodigend mild zonnetje schijnt, ideaal voetbalweertje. En als de winterstop dan is afgelopen breekt de echte winter los, worden de velden afgekeurd, en kun je elke zondag weer de competitieleiders schuimbekkend afvoeren omdat het programma geheel door elkaar wordt gegooid en hij van competitievervalsing wordt beschuldigd. Nu kennen we ook ineens een winterstop op televisie. Niet dat het beeld meer met testsignalen wordt gevuld dan we al gewend waren, maar wel vanaf half december allerlei vasi programma's ineens uitvallen en worden door tijdstip ergens het vervolg allerlei programmamakers in januari of februari van hun prachtprogramma. Waar is dat goed voor? Ze waren toch nog maar net bezig, nog maar vanaf oktober, toen ze terugkeerden van hun vier maanden durende zomerstop? Het ondoorgrondelijke mysterie dat Hilversum steeds meer wordt (wie gaat met wie, waar, wanneer en waaromkrijgt er wel steeds meer diepgang door: hoe kan het bestaan dat je als publiek bestel gewoon wekenlang je gezichtsbepalende magazines en talkshows stillegt, terwijl de concurrentie gniffelend een steeds groter 'marktaandeel' bij elkaar graait? Leren ze er dan nooit wat bij daar? Het Pavarotti-gehalte van de kersttelevisieweek was niet gering. Maar laten we ook het Marco Bakker-gehalte niet vergeten. Uiteraard kunnen ook wij niet alles bekijken wat vier netten ons een week lang voorzetten, dus we weten niet zeker of Bakker te zien was bij AVRO, KRO, NCRV of VARA. Maar we zagen het vertrouwde gezicht van de witharige voorzanger in elk geval wel opduiken bij RTL4 (als notoire schuinsmarcheerder in 'Klasgenotenbij de TROS (als falende puzzelaar in 'Triviant'), bij Veronica (in de dubieuze serie over 'Artsen zonder grenzen', waarin beelden van derdewereldleed werden gemixt met een vrolijk spelletje in de Hilversumse studio) en bij de VPRO (in de kostelijke speelfilm van en met Theo TheaGezellig allemaal, mede omdat hij bij al die verschijningen toch vrijwel nergens zingend was te van KRO, NCRV en AVRO sterke componenten als de VARA en de VPRO toevoegt, krijg je een uiterst krachtige radiozender. Toch blijft de toe komst van Radio 3 voorlopig nog even in wat nevel gehuld. Zo is nog niet duidelijk wat er gebeurt als VPRO en EO door de verkregen A-status hun zendtijd op Radio 3 opeisen. Het betekent in elk geval dat 'De Avondspits' verdwijnt, maar ook dat iedereen moet inleveren. Het is te hopen dat de EO zegt: ik hoef niet op Ra dio 3. En eerlijk gezegd maakt het ook niet zoveel uit. Die EO-programma's kunnen op willekeurig welke zender". Smaakvol „Als je luisteraars wilt, moet je krachtig programmeren. De radio-klant moet het gevoel hebben dat het zijn station is, dus moet je kiezen voor een smaakvol samengesteld pak ket. Dat is er door de verzui ling de afgelopen jaren niet van gekomen, maar dat zal de komende maanden moeten worden rechtgetrokken. En dat doe je niet door middel van computerlijsten, zoals bij satellietzenders als Power FM of Gold. Ik heb aanbiedingen van die stations gehad, kon een horizontaal geprogram meerd programma krijgen, twintig uur per week, maar dat heb ik bewust afgeslagen, want dan moet ik volgens een opgedrongen concept werken. Je programma verloopt aan de hand van een computerlijst. Nou, ik ben geen automaat. Voor mij is radio een persoon lijk verhaal van de program mamaker naar de luisteraar. Disc-jockey-zijn is voor mij meer dan plaatjes draaien en watjwauwelen". Jaarverslag 1988 Een van de sculpturen van Hans van Bentem. FOTO: NUTSSPAARBANK Jaarverslag krijgt kunstprijs DEN HAAG Het jaarverslag 1988 van de Nutsspaarbank in Den Haag heeft onlangs in Duitsland de 'Grafik-Design Deutschland' gekregen. De prijs werd uitgereikt op de beurs 'Management Marketing Services' in Frankfurt. De grafische vormgeving werd verzorgd door Inken Greisner (29). Zij is momenteel verbonden aan het Büro fvlr Gestaltung in Inken illustreerde het jaarverslag met 3-dimensionale Zij ze^t: „Het idee trok mij direct aan. Ik zag alleen het Berlijr beeld probleem, dat Tgewone' foto's van ieder beeld - netjes, t het midden van de pagina - enerzijds te saai en voorspelbaar en anderzijds te belangrijk, te 'zwaar' in de zin van, even stilte dit is kunst, dreigden te worden. Vrijstellen, dacht ik, expres uit z'n verband halen, zonder schaduw, zonder inschatbare grootte". Inken Greisner studeerde in 1986 af aan de Koninklijke Acade mie van Beeldende Kunsten in Den Haag en werkt voor zowel Duitse en Nederlandse opdrachtgevers. De sculpturen in het jaarverslag werden gemaakt door Hagenaar Hans van Bentem, terwijl de fotografie werd verzorgd door Peter van der Velden en Desmond Vink, die beiden aan de Haagse Vrije Academie studeerden. Volgens de spaarbank kreeg het viertal de opdracht 1 jonge mensen de gelegenheid te

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9