Eens woonden dorp in een leid&zQowiant BUITENLAND li Regerings crisis in ^lovenië Wee de kater Monetaire eenheid gemenebest „fictie" DE SCHAT VAN OPA LARSEN DINSDAG 31 DECEMBER 1991 lom beschadigt ,tation Stockholm TOCKHOLM Bij een bomex- losie is gisteren het centraal sta- on van de Zweedse hoofdstad tockholm zwaar beschadigd. Be- lalve een technicus van de poli- raakte niemand gewond om it het station en de omgeving i een waarschuwingstelefoontje yaren ontruimd. Een man die zei lamens de Noordse Rijkspartij te preken eiste de terreuraanslag ater op. De politie ontruimde jisteravond ook het treinstation an de stad Malmö en de aan- ;orristhal van het vliegveld Ar- in Stockholm elefonische dreigementen. 'Spoorloze' Fransman lag vermoord in eigen kamer PARIJS Medewer kers van de Franse ver sie van het populaire te levisieprogramma 'Spoorloos' hebben een macabere ontdekking gedaan in het departe ment Nièvre. Terwijl bezorgde fami lieleden van de tien maanden geleden ver dwenen garagehouder André Miloche werden geïnterviewd vond een medewerker van het programma het lichaam van de 63-jarige man in zijn kamer. Hij blijkt te zijn vermoord door zijn schoonzoon. 'Perdu de vue' ('Uit het zicht verloren') van TF-1 kwam bij de familie Milo che na een dramatische brief van een dochter. Ze verzocht hulp bij de opspo ring van haar vader die niet was teruggekeerd van een jachtpartij met een vriend. TF-1 had het geval willen behandelen in het nieuwe programma-onderdeel met de, achteraf ironische, titel: 'Leef je nog?'. Bij André Mi loche was dat niet het geval. Geïntrigeerd door zijn afge sloten kamer en de vreem de houding van de schoon zoon wist een programma maker de familie er van te overtuigen de deur open te breken. De schoonzoon had dit altijd verhinderd door te zeggen dat André 'woedend zou worden' wanneer hij merkte dat men in zijn ka mer had geneusd. Toen de deur open was, vond de fa milie de vermiste in een af grijselijke stank. De schoonzoon heeft inmid dels bekend de weduwnaar een kogel door zijn hoofd te hebben geschoten. Ruzie over het beheer van zijn pompstation zou het motief zijn geweest. TF-1 heeft besloten het hele onderwerp te schrappen voor zijn volgende uitzen ding. Honderden doden en vermisten na tornado's in Vietnam HANOI Zeker honderd zijn om het leven gekomen tijdens twee tornado's in het midden van Vietnam. Volgens de Vietnamese pers worden bijna 500 De eerste tornado trof de kust van de provincie Quang Ngai, waarbij 78 doden vielen en 298 mensen ver dwenen. Ongeveer 300 boten liepen grote schade op of zonken. Nog eens 22 mensen kwamen om het leven in de noordelijker gelegen provincie Quang Nam-Da Nang, waar 193 mensen worden vermist. Meer dan 200 boten werden verwoest of door de wervelstorm losgerukt. ARDE LES VOOR KURDISCHE VLUCHTELINGETJES SAYYID SADIQ De ki Kurdische vluchtelingen- ongeli kinderen van de basis- t zieki ichool van Sayyid Sadiq mwe!'i :*tten °P grond *n kale, mverwarmde tenten en uisteren hoe een ouder and hun situatie uitlegt. In de naam van God de armhartige", begint hij, ,eens woonden we in een iorp". ,Het werd verwoest en dus jingen we naar de bergen. Sen van mijn broers ging dood n de kou en onze eigendom- werden verbrand. Later jouwden we ons huis weer op, het werd weer verwoest. We kwamen naar Sayyid Sa- iiq en bouwden daar een huis. Dat werd ook verwoest. We jingen naar Barika en bouw- len daar een huis, maar er bombardementen en weg. We gin- Halabja en kwamen hier naartoe...". De basisschool van Sayyid Sa- iiq, een tentenstad tussen Su- aymaniyah en Halabja, telt 500 kinderen. De omstandig heden verslechteren er nog steeds als gevolg van het em- de Iraakse regering :r. „We hebben geen ;achels, niets om ons droog en d is. warm te houden. De leraren hebben ons zoveel mogelijk geholpen, maar ze kunnen niets doen. Zelfs hun tenten staan vol water dat is alles wat ik wil schrijven", meldt Bahar Ezat in een opstel over haar school. Discipline Ondanks de slechte omstan digheden doen de kinderen hun schoolwerk met een disci pline waar veel onderwijzers elders jaloers op zouden zijn. Bij een Kurdische les voor 9- jarigen laten de ogen van de leerlingen, ondanks de komst van een journalist, de leraar geen seconde los. „Door studie kan een land vrijheid bereiken", schrijft Muhammad Jebar Sadit uit de vijfde klas. Wanneer een le raar binnenkomt staan hij en zijn klasgenootjes op en zeg gen: „Lang leve Kurdistan". Ze gaan zitten met de kreet: „De martelaren zijn onsterfe lijk". Het klinkt als indoctrinatie, maar het geloof in „de zaak" is een manier waarop ze hun er varingen kunnen verwerken. „Ik zag een man die een kind op zijn rug had en een ander kind achter zich meetrok. Toen hij zich omdraaide ont dekte hij dat het kind op zijn rug dood was en het andere ook", vertelt Sabah Muham mad Sharif. Veel families zijn pas kort ge leden aangekomen in Sayyid Sadiq. Eind september was het aantal vluchtelingen in het kamp gedaald tot 20.000, veelal mensen die niet in staat waren terug te keren naar hun wo ningen in Kirkuk. Begin okto ber voerde de regering echter bombardementen uit op zuide lijke steden als Kifri en Kalar en ook in Sulaymaniyah werd gevochten. Het aantal vluchtelingen nam al snel weer toe. De situatie zal waarschijnlijk nog veel slech ter worden alvorens er enige verbetering optreedt. Er moeten nog 10.000 vluchtelin gen afdalen uit het bevroren gebergte langs de grens met Iran. De vluchtelingen in Sayyid Sadiq zijn ook zeer kwetsbaar voor plotselinge weersveranderingen. Zware regenval verandert de vlakte in een grote modderpoel en voor de schooltenten vormt zich een kratermeer. Kurden die de rivier de Grote Zab in het noordoosten van Irak zijn overgestoken, meld den afgelopen weekeinde dat de Iraakse strijdkrachten dras tische veiligheidscontroles uit voeren in de stad Mosul. „Er wordt gepraat over een op stand", zei een oude man op weg naar Irbil. „Ik denk dat er iets te gebeuren staat in Mo te) The Times Dodental stijgt Het dodental als gevolg van de explosie van een zware autobom gisteren in een moslimbuurt in Bayrut is inmiddels opgelopen tot ten minste dertig. Zeker 120 mensen raakten bij de ontploffing op een druk kruispunt gewond. Onder hen was ex-premier Shafik Wazzan van Libanon. Niemand heeft de verantwoordelijkheid opgeëist voor de aanslag. FOTO: AP Frankrijk vóór nauwere banden met Algerije PARIJS/ALGIERS Frank rijk wil nauwere banden met Algerije, ongeacht of de isla mitische fundamentalisten straks het parlement zullen overheersen, aldus het Franse ministerie van buitenlandse zaken. Het was het eerste offi ciële Franse commentaar op de vorige week gehouden par lementsverkiezingen in Alge rije. Woordvoerder Daniel Bernard van dat Frankrijk blij voor het eerst democratische verkiezingen waren gehouden sinds de voormalige Franse kolonie in 1962 onafhankelijk werd. Bernard wilde yerder geen geen uitspraken doen over de uitslag van de eerste verkiezingsronde, waarin het Islamitische Reddingsfront (FIS) 188 zetels veroverde in het 430 leden tellende parle ment. Het FIS komt nog maar 28 zetels te kort voor een abso lute meerderheid. Veel Fran sen zijn bang dat grote aantal len Algerijnen naar de over kant van de Middellandse Zee zullen trekken als Algerije straks een fundamentalistische regering krijgt. In Frankrijk leven al naar schatting 700.000 Algerijnen. Ze maken deel uit van de 3,5 miljoen moslim-im migranten in het land. Hun in tegratie is een gevoelig sociaal vraagstuk. leegst! JUBLJANA De rege. er „a" ingscoalitie in Slovenië, de '"belai ePubbek die zich in juni onaf- centn lankehjk van Joegoslavië ver- erc Qaarde, is gisteren uiteenge- rallen. De leiders van de coali- ie DEMOS, een centrum- barrii ecbts verbond, verklaarden er he la een ontmoedng 'n de omge- zich r'n® van hoofdstad Ljublja- -den l13 ^at meningsverschillen cht n ,ver het partijprogramma eiding waren tot het q 'allen van de coalitie. De speciale afgevaardigde le Verenigde Naties, Cyrus Vance, heeft gisteren gepleit ting tussen de Europese Ge- het la neenscbaP en de VN i kuns 'Plossing te vinden het v '°egoslavische crisis. Bemm ''derde gevechten tussen het Servië gedomineerde le- ?n Kroatische eenheden sta n°g k 1. In tech Korea's bereiken Recordaantal journalisten omgekomen Bij de industriestad Karlovac wordt al dagenlang i gevochten, waardoor onder meer dit huis een r ond de industriestad Karlo- werd gisteren weer zwaar 'evochten. In Belgrado keurde iet romp-parlement ondertus- en de begroting voor 1992 joed, waarin rond 80 procent de Joegoslavische finan- jli ,'tui ue juegusidvisaic iiuetii- P- tiële middelen is gereserveerd Dom nroor bet federale leger. Vance vas met de Nederlandse i iële ^'ster Hans van den Broek de voorzitter van de Joegosla- vië-conferentie, Lord Carring- ton, uitgenodigd in Portugal. Met de Portugese bewindsman van buitenlandse zaken, Joao de Deus Pinheiro, voerden ze overleg over de situatie in Joe goslavië. Portugal volgt Ne derland morgen op als voorzit ter van de EG-ministerraad, de Europese Raad (de EG-top- conferenties) en de Joegosla- vië-conferentie, die om prakti sche redenen niet van Den Haag naar Lissabon, maar van Den Haag naar Brussel wordt verplaatst. In Belgrado wer den de voorbereidingen voor de voor vrijdag geplande Joe goslavische conferentie afge sloten met een ontwerp voor een overeenkomst waarin de basis voor een nieuwe, kleine re Joegoslavische staat is vast gelegd. In de Joegoslavische provincie Kosovo braken gisteren ge vechten uit tussen speciale eenheden van de politie en Al banese nationalisten. akkoord over denuclearisatie SEOUL Noord- en Zuid- Korea hebben een akkoord be reikt over het verwijderen van alle nucleaire wapens. Kern energie mag alleen voor vreedzame doeleinden worden gebruikt, zo hebben de Zuid- koreaanse media gemeld. Het akkoord, dat nog niet offi cieel is bekendgemaakt, kwam tot stand tijdens een derde ronde van onderhandelingen die begonnen na het niet-aan- valsverdrag dat de twee lan den op 13 december tekenden.. Zuid-Korea zou verder afzien van de gezamenlijke militaire oefeningen die het in het voorjaar met de Verenigde Staten zou houden. Noord-Korea heeft vrije han delszones ingesteld in de noordoostelijke provincie, waar buitenlandse investeer ders een voorkeursbehande ling zullen krijgen om joint- ventures op te richten. Met het ineenstorten van het communisme in Europa heeft Noord-Korea zijn belangrijkte bron van hulp en handelspart ners verloren in Oost-Europa en de voormalige Sovjetunie. Met de maatregel hoopt Pyo- nyang de economische relaties brei- AMSTERDAM In 1991 is een recordaantal journalisten bij het uitoefenen van hun beroep omgekomen. De internationale vak federatie IFJ, die 200.0Q0 journalisten in 53 landen vertegen woordigt, meldde gisteren dat dit jaar 83 journalisten een onna tuurlijke dood stierven. Vlak na die bekendmaking stierf num mer 84 al, een Kroatische cameraman. Het aantal zou nog hoger kunnen uitvallen als er meer bekend zou zijn over de situatie in Burma en West-Afrika. Het grootste dodental was te betreuren in het door een burger oorlog verscheurde Joegoslavië en het door een vulkaanuitbar sting getroffen Japan, waar respectievelijk 21 en 15 journalisten omkwamen. door BERT VAN VELZEN Als onbezoldigd sociaal werker heb ik me bij het wegtikken van de jaren graag beziggehouden met het uitdrijven van katers. Ik vind het jammer voor de prinsen uit de poezen wereld dat ze zo heten, maar je kunt op de eerste dag van het jaar moeilijk uit de veren wankelen met de klacht dat je een vleermuis hebt. Het verdrijvingswerk ging me goed af en op grond van mijn bekwaamheden noemt men mij in zekere kringen wel de Exorcist. Hoe dacht u morgen het nieuwe jaar aan te snijden? Omringd door glimlachende katers, die in rotten van vier komen aanschrijden om hun nagels te scherpen aan de franje van uw ziel? Als u daar prijs op stelt, misschien wel om oude ingezouten zonden uit te boeten, kan ik weinig voor u doen. Ik richt mij slechts tot de honderdduizenden, wellicht miljoenen, die uit ondeskundigheid en onmatigheid ongewenste katers fröbelen. Kwaadaardige katers, die hoog van rug en grijs van haar een valse katerkyrie zingen, of een harig de Profundis. Tot mijn niet geringe spijt meende ik een half dozijn jaren geleden dat het mogelijk was een zorgeloos slurpje te drinken zolang men maar een van de grote internationale anti-katerboeken onder handbereik had. Ik doel hier op Book of Hangovers', het katerboek van het Britse Lagerhuislid Clement Freud en het 'Groot Anti- ka terboek' van David Otterbridge. De bestrijdingsmiddelen, opgetrokken uit niet erg homeopatische alcoholmengsels, zijn vrijwel zonder uitzondering verwant aan de anti- katergranaat van een op Piccadilly gevestigde apotheker Perkin, die in combinatie met maagzuur een groene steekvlam veroorzaakte. Katers zouden weeklagend voor deze chemische pantservuist de aftocht blazen. Ik geloof niet meer in dit soort heroïsche bestrijdingsmiddelen, die de fameuze butler Jeeves volgens P.G. Wodehouse met succes zou hebben toegediend aan Bertie, toen deze het gevoel had in staat van ontbinding te verkeren. Het drankje van Jeeves gaf Bertie het gevoel alsof er iemand met een brandende fakkel via zijn keel en slokdarm afdaalde tot diep in zijn binnenste, waar zich vervolgens een hevige explosie voordeed. Kort na dit ontzagwekkende evenement zag Bertie een zonnestraal door het venster breken en hoorde hij plots vogels concerteren in de kruinen van de bomen. Er bestaan volgens mij geen heroïsche middelen tegen gigantische katers. Het is mogelijk dat een klein scharminkel van een te vroeg geboren katertje kan worden bestreden met een bordje Parijse zuipschuitensoep, die uit gelijke delen uien, camembert en champagne bestaat. Andere middelen werken niet of nauwelijks, of het zou de straf van een oud Romeins heerser moeten zijn, die gesmolten lood door de houten strot van katerlijders liet gieten. Veel en veel beter is het de kater, zodra deze zich manifesteert, te strelen en te vertroetelen totdat hij uit pure verveling de wijk neemt naar elders. Het beste bestrijdingsmiddel is en blijft echter water. Ruim water kan de kater voor de geboorte aborteren. Echte zuipschuiten verzetten zich met hand en tand tegen dit advies, maar ik spreek thans niet tegen drinkers van terpentijn, verfverdunner, aftershave, zilverpoets of optrex en ook niet tegen hydrofoben als W.C. Fields, die een mensgeworden kater was en die zijn walging en afkeer van water scherp onder woorden bracht met de uitspraak: 'Fish fuck in it Het zal degenen onder u die wat vergrijsd zijn in het katerleed, niet zijn ontgaan dat katers een voorkeur hebben voor bedaagde mensen. Ze nemen daar maar moei afscheid van en er zijn gevallen van oudere katerlijders bekend die het ongewenste dier t dagen op schoot hebben gehad voordat hun stervensgevoel begon te wijken. Water, veel v kan slechts uitkomst bieden. Het hoeft geen wijwater te zijn en tussendoor mag er wel eei flesje champagne worden gedronken. dui fSkAPITEIN ROB (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU De meeste leden van het gemenebest (GOS) zijn ontstemd over het plan van Rusland om op 2 januari de prijzen voor consumptiegoede ren vrij te geven. De Oekraïn- se president Kravtsjoek zei in Minsk dat Rusland daarmee handelt in strijd met de geest van het gemenebest. „Èen fictie", noemde Kravts joek het idee van monetaire eenheid. Hij sloot uit dat de roebel de enige munt in het gemenebest kan worden, al was het alleen maar vanwege het feit dat Moskou heeft na gelaten zijn republiek van de benodigde hoeveelheid roebels te voorzien. Ook weigeren de Russen halstarrig de Oekraïne toe te staan zelf roebels te la ten drukken. Het Oekraïnse antwoord is al in de maak. Er komen coupons voor de eigen burgers, die een tussenstap vormen voor de in voering van een eigen munt, de grivna. Op deze manier wil Kiev de eigen bevolking be schermen tegen het kelderen van de levensstandaard, die het gevolg zou zijn als goedko pere Oekraïnse goederen mas saal naar Rusland zouden ver dwijnen omdat de prijzen daar hoger zijn. Een lid van de Kazachstaanse delegatie sprak van een ramp in het geval zijn republiek overspoeld zou worden door Russen op zoek naar goedkope consumptiegoederen De belangrijke economische kwesties waarover de elf van het gemenebest in Minsk geen overeenkomst wisten te berei ken, komen tijdens de volgen de top opnieuw ter sprake. Die zal op 10 januari in Moskou 'aatsvinden. De punten waarop de voorma lige Sovjet-republieken het wel eens werden, zijn van ser cundair belang. Er komt een Raad van Staatshoofden en een Raad van Regeringslei ders. Het eerste net van de vroegere Sovjet-televisie wordt het net van het gemene best. Iedere deelnemende staat levert een eigen bijdrage aan het budget en krijgt vaste zendtijd, waartan niet getornd mag worden. istrichj ïationi urliik^Ml032 - De twee vrienden besluiten nu koers te zetten naar eid vc'anaP® om te trachten daar hulp te krijgen voor de Chinezen. d u flaar de sloep raakt in een zware moessonbui verzeild, die 36 jenstailur aanhoudt. doch de b°ot in de goede richting houdt. Ze ver- inkeüi 'achten d® volgende ochtend Panapè te bereiken, doch tegen de koo 'e midda9 verkennen zij een bark. „Het is een Amerikaanse wal enland '8ia9er". zegt Olaf, wanneer het schip dichterbij komt; „en het lijkt mij het beste, wanneer we een beetje uit de buurt blijven, want die schepen hebben altijd een tekort aan matrozen. De be manning wordt meestal geronseld en tien tegen één pikken ze ons op en worden we gedwongen mee te gaan." Ja, maar of Kees en Olaf al niet willen, dat ze met de bark in aanraking komt, de kapitein van de walvisjager heeft het scheepje al in de gaten gekregen en hij kan nog best een paar man gebruiken. Handel in radioactief materiaal uit SU bloeit kwam de Italiaanse justitie op het spoor van de handel, toen in de buurt van Como een uit Zwitserland afkomstige man werd aangehou den die een kistje met een brok plutonium bij zich had. Zijn aanhouding werd gevolgd door de inbeslagname van een partij van 29 kilo ver rijkt uranium in Zwitserland. In de loop van het onderzoek is gebleken dat er sprake is van een grootscheeps opgezette handel in nucleair materiaal. Daarbij is een tiental landen betrok ken. waarvan de spil wordt gevormd door Italië en Zwitserland. Daar vindt de eigenlijke ver koop plaats om de eenvoudige reden dat het verhandelen van nucleair materiaal in deze landen geen strafbaar feit is. COMO De vrees dat de ondergang van de Sovjetunie gepaard zal gaan met een versprei ding van haar nucleaire arsenaal, blijkt terecht te zijn geweest. Na de mislukte staatsgreep van augustus zijn enkele hoge officieren van de in middels ontbonden Russische geheime dienst KGB en de militaire inlichtingendienst GRU begonnen om Russisch uranium, plutonium en kant en klare kernkoppen aan de meest bie dende (Derde-Wereldlanden en Arabische lan den waaronder Irak) te verkopen. Onlangs Alsof ze het op alle punten met elkaar eens zijn gewor den, zo kameraad schappelijk gaan president Jeltsin van Rusland (links) en president Kravtsjoek van de Oekraïne met el kaar om tijdens de gezamenlijke pers conferentie in Minsk. FOTO: AP Blijven ook nog de problemen die niet eens bespreekbaar zijn. Twee van de republieken van het gemenebest, Azerbajd- zjan en Armenië, verkeren na genoeg op voet van oorlog. Hun twistappel is de enclave Nagorny Karabach, waar de afgelopen dagen bij gevechten opnieuw tientallen mensen het leven hebben verloren. Alsof de verhoudingen tussen de voormalige Sovjet-republie ken nog niet ingewikkeld ge noeg zijn, is de Oekraïne ook nog bezig met de oprichting van een 'Gemenebest der Zwarte en Baltische Zeeën'. Hiervan zouden de Oekraïne, Wit-Rusland en de Baltische staten deel uit gaan maken, met uitsluiting dus van Rus land. Een commentator in het Russi sche televisiejournaal 'Vesti' maakte na de uitkomst van de top in Minsk duidelijk dat de pessimisten gelijk dreigen te krijgen met hun voorspelling dat het Gemenebest van Onaf hankelijke Staten er nog lang niet is.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5