Nederland is enquêtemoe 'Nieuwe arrestaties ;ia ooievaardiefstal HET GELIJK VAN ,Ik was beslist geen i jsberg Bedrijfsvereniging wil verzuim fors aanpakken Scherpere controle op kentekenregistratie l^idócSouiant de pol ntern tenia Jjj de ru est ;e rej ide cc uidel Ireigt' ting [oningin met hele ezin naar Antillen EN HAAG Koningin Beatrix zal in no- >mber 1992 waarschijnlijk een zogenoemd reek bezoek brengen aan de Nederlandse An- Uen. Zij is van plan haar drie zoons mee te ten. Prins Claus gaat in principe ook mee. koningin brengt elke vijf jaar een bezoek de Antillen. Het laatste had plaats in 1987, i kroonprins Willem-Alexander zijn ouders jezelde. Prinses Margriet en mr. Pieter van lenhoven vieren hun zilveren huwelijks onder meer met een diner op 18 januari het Catshuis. Behalve premier Lubbers zul- j daar de ministers Kok, Hirsch Ballin, Maij- feggen, Ter Beek en Van den Broek aanzit- •n. Op de werkelijke datum van het zilveren iwelijk, 10 januari, zal premier Lubbers op toespraak houden. belet king conoi4ie ie|MSTERDAM Enquê- zijn in. Wasmiddelen, d ietsendiefstal, verkiezin- drankgebruik, ja elfs zelfmoordpogingen re omen in de vragenlijsten jn bod. Nederland wordt ïtterlijk de hemd van het gevraagd. Al jaren- w. En langzamerhand forden we het goed zat. lie pa itt »ant. en R*"" «aat sch n en' SI ëk. is da eking iet alleen kranten, radiosta- televisie-omroepen id ouden regelmatig enquêtes, uim drie miljoen keer per Nederlandse huis- oudens de deurbel of de tele- 'oor een marktonder- Stapels vragen over oude of vernieuwde rodukten of diensten worden iteld. Op steeds meer adres- i wordt echter niet meer ieegewerkt. „Als bij een huis- in-huis-enquête in de helft de gevallen medewerking dt verleend, mag je in je s knijpen. In grote ste in ligt de respons nog lager. «T h andjes 1 epubli n< e ophil; interi telijk BINNENLAND DINSDAG 31 DECEMBER 1991 Jan Tromp „beste" politiek journalist I FOTO: DIJKSTRA AMSTERDAM Ongeveer vijftig Neder landse parlementariërs hebben Jan Tromp (de Volkskrant) gekozen tot „beste politiek journalist". Het weekblad HP/De Tijd stuurde alle Tweede-Kamerleden een enquêteformulier, waarop zij gevraagd werden punten te geven aan de politieke journalist over wie ze 'het meest' en 'het minst' te spreken waren. In de editie die vandaag is verschenen staan de resulta ten. De verkiezing is een variant op de voor heen door weekblad De Tijd (gefuseerd met HP) uitgeschreven enquête, waarin parlementair journalisten de beste en slechtste politicus konden voordragen. Circa een derde van de aangeschreven kamerleden deed aan de nieuwe enquête mee. Winnaar Jan Tromp werd geroemd T 'H s zijn overvoerd met iquètes", zegt prof. dr. H. 't [art, hoogleraar aan de facul- sociale wetenschappen van n e Universiteit van Utrecht, ederland ft enquêtemoe en at is niet vreemd. Het aantal nderzoekbureaus is sinds 1987 verdubbeld tot 133, blijkt uit cijfers van de Vereniging van Marktonderzoekbureaus (VMO). Bij de bureaus staan zo'n 14.000 parttime enquê teurs ingeschreven. Bedroeg de omzet in 1987 nog 184 mil joen gulden, in 1990 werd al 243 miljoen besteed aan enquê tes, opiniepeilingen en markt onderzoek. Een bureau als het NSS in Den Haag houdt jaar lijks ongeveer 300.000 enquê- Betrouwbaar Vergeleken met andere landen werken Nederlanders nog het minste mee aan enquêtes, zegt de Leidse politicoloog prof. dr. G. Irwin. Hij geeft aan dat Ne derlanders heel 'privacy-ge- voelig' zijn. „Veel mensen wo nen in flats met bij de ingang een camera of een luidspre kertje. Een enquêtrice komt in de meeste gevallen het ge bouw niet eens binnen". De enquête 'de staat van het land' die vorig jaar voor vijftien re gionale dagbladen is gehou den, werd bij anderhalf mil joen huishoudens bezorgd. Slechts enkele tienduizenden lezers hebben daarop gerea- De onderzoeksbureaus geven ronduit toe dat ze steeds meer te maken hebben met weiger achtige Nederlanders. Ze zijn naarstig op zoek naar oplossin gen. Bijvoorbeeld: enquêteren met behulp van een computer, het uitbreiden van de adres senbestanden of het aantal verminderen dat Nederland. En r ker bereid om daaraan r werken". steekproef. Vertrouwde thodes zoals telefonisch huis-aan-huis enquêteren den vervangen door creatievere manieren, bijvoor beeld enquêteren in winkel centra. Enquêteurs worden be ter getraind. En soms wordt een beloning gegeven bij deel name. Lukt dat allemaal niet, dan zijn correctiemethoden een uitkomst. Hoe dat precies werkt wil niemand kwijt. Ie der onderzoeksbureau heeft zo z'n eigen geheim van de smid. Nu rijst de vraag of enquêtes nog wel betrouwbaar zijn. Ir win zegt van wel, hij heeft er een rotsvast vertrouwen in. „Een opiniepeiling fungeert in een democratie beter dan de stembus. Tegenwoordig is het referendum erg in de mode. Maar met een opiniepeiling krijg je voor hetzelfde geld meer informatie van de bevol king. Een opiniepeiling geeft een idee van wat de mensen zelf denken. Een verkiezing geeft alleen een idee van wat politici denken dat de mensen denken. Het is geen gek idee om de verkiezingen in 1992 af te schaffen en voortaan een nationale enquête te houden. Een steekproef onder 25.000 geeft een goed beeld de politieke mening in ®tfaa®ï Te braaf 'T Hart: „Natuurlijk kun je lie gen met cijfers. Je kunt de op dracht zo maken dat de uit komst voorspelbaar is. Een fa brieksdirecteur wil bijvoor beeld weten hoe zijn personeel over het werk denkt. De vraag aan het personeel luidt of ze wel of niet goed af zijn in ver gelijking met hun collega's. Uit de antwoorden blijkt dat het best mee valt en de direc teur is tevreden. Alleen wor den de collega's als vergelij kingsmateriaal gebruikt. Het is de vraag of dat eerlijk is. De betrouwbaarheid van een en quête hangt af van de vragen die worden gesteld. Maar in Nederland wordt er nauwe lijks met enquêtes gemanipu leerd. Wij zijn veel te braaf". De volgorde van de vragen is ook heel belangrijk, doceert 't Hart. Bij de vraag 'bent u te vreden met uw huis?' zegt bij na iedereen zonder meer ja. Vraag je eerst naar lekkage, schilderwerk, buren en buurt, dan volgt er veel meer 'nee' als antwoord. In de praktijk wordt meestal maar één vraag gesteld. Het laten uitvoeren van een enquête is kostbaar. En hoe meer vragen, des te kostbaarder het wordt. Een fa brikant die wil weten of zijn produkt eventueel aanslaat is al gauw 100.000 gul den kwijt. Daarom worden zo veel mogelijk vragen in een enquête gestopt. Vaak te veel, vindt 't Hart, en te oppervlak kig, en het duurt te lang. „Na drie kwartier moet je ophou den, mensen zijn dan moe en dan worden de antwoorden minder betrouwbaar". Een vraag zoals 'hoeveel fiet sen zijn er van u de afgelopen vijf jaar gestolen' levert vol gens Irwin nooit een betrouw baar antwoord op. „Mensen schatten het aantal meestal ho ger, omdat ze die vijf jaar niet precies kunnen afbakenen. Vaak wordt een periode van zeven of tien jaar genomen". Mensen zijn bereid op alles antwoord te geven ook al we- schuwt Irwin. Ook al hebben ze niet over een onderwerp nagedacht, ze zullen toch een mening geven. Al was het al leen maar om niet voor schut te gaan, of om aardig gevon den te worden door de enquê teur. Sommigen gaan zelfs zo ver dat ze vertellen wat de en quêteur wil horen. Moéten enqeêtes nu radicaal worden afgeschaft? Nee, en quêtes zijn, als ze met de nodi ge voorzichtigheid worden be handeld, best betrouwbaar. Ze geven vaak aardige informa tie. Maar een beetje minder mag wel, graag zelfs. n,di oli DOSTERWOLDE De olitie van Oosterwolde eeft samen met de rijks- "itie van Liesveld en de lgemene Inspectie )ienst nog drie arrestaties erricht in verband met diefstal van circa 80 oievaars uit het oievaarsdorp het Lies- eld in Groot-Ammers. nbekenden namen de vogels de nacht van 19 op 20 ecember mee. Het afgelopen reekeinde werden 56 vogels teruggevonden in Friesland. Gisteren werden twee mannen van 29 en 32 jaar uit Haule aangehouden, evenals een die renhandelaar uit Apeldoorn. De 29-jarige verdachte is na verhoor vrijgelaten. Hij heeft bekend dat hij de ooievaars enige tijd heeft gehuisvest. Za terdag werd al een 35-jarige dierenhandelaar uit Hauler- wijk gearresteerd. Deze wordt vooralsnog als hoofdverdachte beschouwd en zou vandaag worden voorgeleid aan de offi cier van justitie. Overigens zijn de vermiste ooievaars nog niet allemaal terecht. Mededeling voor lezers, adverteerders en reclamebureaus Openingstijden kantoren Vandaag. 31 december, zijn onze kantoren om 16 00 uur gesloten Rijswijk, Koopmansstraat 9 Den Haag, Spuistraat 71/hoek Spui Delft, Verwersdijk 6-8 Zoetermeer, le Stationsstraat 148 Gouda, Markt 26 Leiden, Apothekersdijk 34 Het Bespreekbtireau op het Spui in Den Haag i: Losse verkoopprijs Leidse Courant Kostenstijgingen maken voor de Nederlandse dagbladen een issing vah de losse verkoopprijzen noodzakelijk In verband hiermee zal de prijs van een los gekocht nummer van deze krant n ingang van 1 januari 1992 1,50 bedragen. iprettige jaarwisseling" AMSTERDAM Dé 34-jarige Amsterdammer die werd ver dacht van betrokkenheid bij de overval gisterochtend op het grenswisselkantoor (GWK) van het Centraal Station in Amsterdam, is door de politie weer vrijgelaten. Volgens een woordvoerder bleek hij niks met de overval te maken te hebben. Bij de overval werd een spoorwegpolitieman in beide armen geschoten. Om binnen te komen gebruikten b uske enwiske lambik baba Vrijspraak in loodkoeien-zaak om onder meer zijn „scherpe pen" en het feit dat hij beschikt over een „betere ken nis van de bijbel dan bijvoorbeeld Lub bers". In zijn kielzog volgden Willem Breedveld (Trouw) en Paul Witteman (VARA) op respectievelijk de tweede en derde plaats. De parlementariërs wezen Kees Lunshof (De Telegraaf) aan als slechtste politiek journalist, onder meer omdat deze „zich steeds meer als kritiekloze roeptoeter van Lubbers" zou ontwikkelen. Tweede in deze categorie werd Ferry Mingelen (NOS-Laat/Den Haag Vandaag). Ook onder de slechtsten scoorde Jan Tromp trouwens hoog: hij werd derde en hem werd ditmaal verweten dat hij zijn scherpe pen gebruikt „ter eigen verheer lijking en om frustraties te verbergen". de daders explosieven. Ze gin gen er vandoor met enkele tienduizenden guldens. De vluchtauto een gestolen Mazda met de drie lege cas settes werd kort na de overval teruggevonden. DEN BOSCH Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren twee mannen vrijgesproken van de beschuldiging dat zij „door verregaande nonchalance" in 1989 loodvergiftiging veroorzaak ten bij honderden koeien in Nederland, België en Engeland. De ex-directeur en de procuratiehouder van een veevoerbedrijf in Waspik werden in mei vorig jaar door de rechtbank al vrijge sproken Het OM ging in beroep en eiste tegen beiden zes maan den cel, waarvan vier voorwaardelijk. De ex-directeur en de procuratiehouder zeiden dat zij niet wisten dat de schadepartij met zinkconcentraat verontreinigd rijstevoerschroot die zij kochten, tevens lood bevatte. Nieuwe tijden, nieuwe helden. Dit jaar was vooral het jaar van de gelijkhebbers. Na soms jarenlange verguizing en een afmat tende strijd tegen de bierkaai zijn immers nogal wat landgeno ten door de 'nieuwe tijdgeest' in het gelijk gesteld. Zijn de dwa zen van gisteren dan toch de wijzen van vandaag, net zoals onze gevreesde Sovjet-vijand van weleer tegenwoordig een armlasti ge vriend blijkt te zijn? Tien gelijkhebbers aan het woord, over hoe het zo kwam en hoe het nu voelt. HET GELUK VAN ASIELPROFETK ELBARTA HA ARS ir u/ac nf*GiisT ïsné^rw „Tegen de mensen die vinden dat ik veel meer vluchtelingen moet toelaten zeg ik: Sorry, ik heb al zo'n vol land". Het was juli 1978 toen mevrouw mr. Elbarta Haars, staatssecretaris van justitie, deze uitspraak in het wqekblad Vrij Nederland deed. Schandelijke woorden, vonden velen toen nog. Inmiddels is de tijdgeest dras tisch veranderd. Als de huidi ge staatssecretaris Aad Kosto vandaag de dag een dergelijke ontboezeming zou doen, zou vrijwel niemand er meer van opkijken. Dertien jaar geleden echter was het nog zoiets als het doorbreken van een taboe. Daarbij moet overigens wel bedacht worden dat het aantal asielzoekers in die periode nog rond de duizend per jaar schommelde. Tegenwoordig gaat het om het twintigvoudi ge. Mevrouw Haars lag vanwege haar vreemdelingenbeleid per manent onder vuur, vooral vanuit de linkerkant van het politieke spectrum. „Een emo tieloze tante", werd ze vaak genoemd. Anderen spraken van „een koele kikker" of ty peerden haar ronduit als „een hardvochtig mens". De nu 78-jarige mevrouw Haars kijkt er in haar woning te Breukelen met milde ver wondering op terug. „Ik heb gewoon geprobeerd een duide lijke lijn in het vreemdelin genbeleid aan te brengen, want die lijn was voordien nogal vaag. Van het begin af aan heb ik gezegd: we moeten geen precedenten meer schep pen. Buitenlanders die zonder geldige reden asiel aanvragen kunnen we hier niet laten rondlopen. Die moeten terug als ze uitgeprocedeerd zijn. Al leen in schrijnende individuele gevallen was ik bereid van die algemene regel af te wijken, want het ging tenslotte om mensen en niet louter om dos siers. Jazeker, dat laatste be sefte ik heel goed. Ik werd wel eens een ijsberg genoemd, maar dat was ik beslist niet. Het was soms verdraaid moei lijk om knopen door te hak ken. Af en toe kun je dat ook niet doen zonder mensen groot leed te berokkenen. Als er zich vandaag bijvoorbeeld een Kroaat zou melden die gedes erteerd is uit het Joegoslavi sche federale leger, dan zou ik zeggen: zo'n man kun je voor lopig niet terugsturen". „Gelukkig heb ik, hoe emotio neel de discussies aan het Bin nenhof soms ook waren, uit eindelijk altijd de steun van de meerderheid van het parle ment gekregen. M'n beleid is nooit weggestemd. De kritiek die over me heen kwam was ook vrijwel altijd van links af komstig. En van de pers niet te vergeten Daarin werd ik voortdurend als een soort boe man afgeschilderd. Het gekke is dat ik nu uit de kringen van mijn voormalige critici gere geld verneem dat ik het, nader bezien, helemaal zo gek nog niet gedaan heb". „Ik werd in die tijd door de Tweede Kamer herhaaldelijk ter verantwoording geroepen over beslissingen om mensen het land uit te zetten. We had den bijvoorbeeld het probleem van de christen-Turken, die in het oosten van hun land in de verdrukking leefden. Daar za ten mensen onder die er hele maal niet bij hoorden! Ik zag een keer een dossier van een Turk met een heel zielig ver haal. Door m'n ambtenaren heb ik toen alle achtergronden van die man nauwgezet laten uitzoeken. Uiteindelijk bleek het te gaan om een juweliertje uit Istanbul die een vredig be staan leidde! Het kan best zijn dat zo'n man graag in Neder land wil wonen, maar we kun nen toch niet de hele wereld ren enkele groepen uitgepro cedeerde asielzoekers onderge doken in een paar kerken. Toen heb ik gezegd: Ze moeten weliswaar het land uit, maar ik laat ze niet door de politie de kerk uitslepen. Dat gaat me te ver. Maar zodra ze zich buiten die kerken verto nen, mogen ze opgepakt wor den. Dat is dan ook gebeurd, hoewel sommigen toch par does in de illegaliteit wisten te verdwijnen. Ik vond die arres taties logisch en consequent, maar ik kreeg een stortvloed van verwijten over me heen". „Ik heb in die tijd veel contact gehad met de Zweedse justitie. Daar hanteerden ze een heel bijzondere methode om de verhalen te controleren van asielzoekers uit gebieden waar grote stromen mensen van daan kwamen. Als velen het zelfde verhaal ophingen in de trant van 'ik kom uit dorpje X en ik ben daar m'n leven niet zeker', dan lieten de Zweden foto's van allerlei dorpjes uit die landstreek zien. Wijst u maar aan, welk dorp het uwe is! Nou, zo vielen sommigen al gauw door de mand. bijvoor beeld doordat ze een dorpje ver daarvandaan aanwezen, waar niets aan de hand was. Ik heb nog overwogen om dit systeem ook in Nederland toe te passen, maar het is er'om technische redenen niet van gekomen. Bovendien was de tijd er nog niet rijp voor. denk ik". Een politieman richt een schijnwerper op het grenswisselkantoor in Amsterdam, waar gisteren een overval met explosieven plaatsvond. Links is een van de ramen te zien die door de ontploffing werd ontzet. FOTO: ANP Verdachte overval op GWK Amsterdam vrijgelaten Garantieregeling durfkapitaal blijft DEN HAAG De garantieregeling voor de verstrekkers van durfkapitaal wordt door ingrijpen van minister Andriessen van economische zaken voortgezet. De zogeheten PPM-regeling (ppm particuliere participatiemaatschappijen) werd in septem ber onverwacht beëindigd door minister Kok (financiën), nadat hij eerder in het jaar nog gezegd had dat de regeling tot 1995 zou doorgaan. De garantieregeling houdt in dat gespecialiseerde ka pitaalverschaffers geld steken in jonge ondernemingen. Voor de verliezen die ze daarop dreigen te leiden, blijft nu een overheidsgarantie van 50 procent van kracht. ADVERTENTIE ZEIST Via een grootscheep se campagne wil de bedrijfs vereniging BVG het ziekte verzuim in de collectieve sec tor (onder meer gezondheids zorg, welzijn) fors terugdrin gen. Ook het aantal nieuwe wao'ers moet op die manier sterk worden beperkt. Met een reeks maatregelen wil de BVG volgend jaar het verzuim met een half procent verminderen van 8 naar 7,5 procent. Op een oudejaarsbijeenkomst zei BVG-directeur H. Schrip- sema vandaag dat de zogehe ten bedrijfsgebonden aanpak versneld zal worden inge voerd. Dat systeem biedt het voordeel dat de werkgever wat het ziekteverzuim betreft, nog maar met één verzeke- ringsgeneeskundige van de BVG te maken heeft die bij die werkgever de hele contro le en begeleiding voor zijn re- keing neemt. Daardoor wordt een structurele aanpak van het verzuim mogelijk gemaakt. Bovendien zal meer dan tot nu toe per bedrijf met streefcijfers worden gewerkt. Verder komt er een intensieve voorlich tingscampagne voor werkge vers en werknemers over pre ventieve maatregelen. In een experimentele fase zijn in 1991 met deze aanpak al goede ervaringen opgedaan waarbij het ziekteverzuim soms met een kwart daalde, al dus een woordvoerder van de BVG. Overigens gaf het ziektever zuim in de sector gezondheids zorg en welzijn in 1991 al een gunstiger beeld te zien dan in voorgaande jaren. Op grond van voorlopige cijfers mag een stabilisatie of zelfs een lichte daling worden verwacht. riituigenbelasting 's betaald en of er eventueel nog achterstal- DEN HAAG Met ingang morgen 1 januari worden de regels voor opname in het kentekenregister van de Rijks dienst voor het Wegverkeer verscherpt. Hiermee hoopt de Rijksdienst fraude met kente kenbewijzen tegen te gaan. Wie een nieuw of gebruikt motorvoertuig aanschaft, kan alleen nog een kentekenbewijs op zijn of haar naam laten schrijven op vertoon van een geldig rijbewijs of paspoort. Degene die zich met een pas poort legitimeert moet te allen tijde ook een uittreksel uit het bevolkingsregister tonen. Bij vertoon van een rijbewijs hoeft dat niet omdat daarop een adres staat aangegeven. Op de plaats waar een nieuw kentekenbewijs wordt aange vraagd (een postkantoor of districtskantoor van de Rijks dienst voor het Wegverkeer) zal voortaan eerst via een computer worden gecontro leerd of alle gegevens uit het legitimatiebewijs en de auto- of motorpapieren kloppen. Via het computerbestand van de Rijksdienst kan ook in één oogopslag worden gecontro leerd of het betreffende mo torvoertuig is gekeurd, of er verzekeringspremie en motor- eventueel nog achterstal lige boetes moeten worden voldaan. Pas als alles in orde wordt bevonden wordt het kentekenbewijs op naam van de nieuwe eigenaar overge schreven. Bij de grote postkantoren en de districtskantoren van de Rijkdienst is vanaf donderdag een folder over de nieuwe pro cedures verkrijgbaar. JE BENT GOED BIJ DE TIJD MET EEN LENING VAN DE GKB Natuurlijk gaat u voor uw lening naar een vertrouwd adres Zoals de GKB Leiden dus. Daar maken.ze uw persoonlijke lening of doorlopend krediet prima in orde voor u. Snel, zonder poespas en tegen aantrekkelijke voorwaarden. Kom maar langs. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30-19.30 uur Of bel voor informatie GOED VOOR V_3B UW LENING

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3