li Afternoon-Tea-aan-huis li De smaak en kraak van uitgedroogd stokbrood HUISI ■RAADk Telefoon voor twee CONSUMENTENINFORMATIE SPORT Nederland grootste omzetmarkt voor Wedgwood-servies l Piket winnaar met Hansen F amilieberichten „aó SAnctos" Martin van der Horst niet ban^ voor toekomstige concurrente! d I fceidó&Qounant k Swatch richt zich niet meer al leen op horloges, maar komt nu ook met telefoontoestellen op de markt. En zoals te ver wachten, zijn dat beslist geen conventionele toestellen. Het gaat om de zogenaamde 'twinphones', telefoons met twee hoorns, waardoor twee personen met iemand kunnen bellen. „Zoiets was er nog niet", ver telt P. Pichel, marktmanager toestellen business-unit consu mentenmarkt PTT-Telecom. „Er was wel een handfree mo gelijkheid op de markt. Maar daarbij kan iedereen meepra ten. De twinphone biedt meer privacy". Volgens Pichel richt men zich met de nieuwe tele foon op jongeren en mensen die wat gevoeliger zijn voor trends e"n design. De Twinphone voldoet aan de eisen van de PTT, is in zeven dessins verkrijgbaar en is te koop bij Primafoon en Bijen korf voor een bedrag van 149 gulden (inclusief één jaar ga rantie). DINSDAG 31 DECEMBER 1991 Sally (links) en Ann proeven graag wat zij voor een Afternoon Tea afleveren. De samenwerking tussen de zussen loopt prima: heel veel lol en elkaar vaak complimentjes maken. FOTO: PR Telefoon met twee hoorns, waardoor twee personen met iemand kunnen bellen. FOTO: PR „Veel Nederlanders heb ben een slechte indruk var\ Engels eten. Ze zijn vaak verbaasd dat wat wij maken ontzettend lekker is". Sally en Ann Linforth verzor gen op verzoek onder meer een Afternoon Tea. Die wordt 's middags tussen drie en vier uur genuttigd en is niet te ver gelijken met het gebruikelijke Nederlandse kopje thee met een eenvoudig koekje. De van oorsprong Engelse tweeling legt graag en met veel enthou siasme uit wat een echte En gelse Afternoon Tea is. Op fo to's worden de meest smake lijk ogende hapjes aangewe zen: allerlei soorten taartjes, langwerpige chocolade soesjes, shortbreads, scones, crumpets, hoorntjes met of zonder room, kleine fruittaartjes. „Het idee is allerlei kleine hapjes te ser veren, zodat je heel veel ver schillende dingen kunt proe ven. Nederlanders blijken dat lekker en een charmant idee te vinden", zegt Sally. Bedrijven die een bijzondere receptie willen organiseren of mensen die thuis hun gasten op lekkers willen trakteren zonder daarvoor zelf in de keuken te staan, kunnen een beroep doen op de 'home made cooking' van Sally en Ann. In het begin leverden zij voornamelijk aan bedrijven, maar de tweeling werkt nu merendeels voor mensen thuis. maar dan moet het wel om Tea voor ten minste 25 perso nen gaan. De hapjes en taarten die Sally en Ann voor een Afternoon Tea maken zijn duurder dan een doorsnee taart. De prijs van een grote taart ligt tussen de 30 en 50 gulden. Sally ver klaart: „We gebruiken alleen de beste spullen en veel ver schillende ingrediënten". Zielig Wie geïnteresseerd is in het maken van traditioneel Engel se Afternoon hapjes, kan van af maart in Amsterdam lessen volgen bij Sally. „Veel mensen vragen om één of twee taar ten. Dan moet ik ze teleurstel len, want dat doe ik niet", ver klaart ze. Maar omdat Sally het zo zielig vindt dat Neder landers nergens anders terecht kunnen voor Engelse zoetig heid, heeft ze onlangs besloten mensen daarom maar te leren hoe ze zelf traditioneel Engels lekkers kunnen maken. Sally's telefoonnummer is 020 6854663. Het Engelse serviesbedrijf Wedgwood haalt op de Nederlandse markt de grootste omzet van Euro pa. Hoeveel het bedrijf in ons land precies omzet, wordt angstvallig geheim gehouden. Bij de consumenten is vooral het ongedecoreerde, crème kleurige servies populair, bij de horeca een wit servies. Vol gens directeur Benelux S. Mul ler ligt Nederland qua omzet in Europa al voor het negende achtereenvolgende jaar aan top. Hoewel ongedecoreerd porse lein bij de consument nog steeds het populairst is, ziet het bedrijf een kentering in de smaak. „De trend is dat de Ne derlander weer naar het'gede- coreerde servies neigt. Engelse decors met bloemen en vruch ten worden steeds meer ver kocht. Nieuw is dat de dessins van liberty-stoffen worden omgewerkt tot decors voor serviesgoed", vertelt een me dewerker van het bedrijf. In de horeca rukken de dessins voorlopig niet op. Misschien komt het daar zelfs nooit van. „De algemene opvatting van de restaurateurs is dat het eten het decor moet zijn. Ze gebrui ken daarom het liefst ongede coreerd servies". Het bedrijf maakt sinds 1759 teer, transparant maar toch sterk porselein. Prijzen Om het gebruik van het En gelse serviesgoed ook bij de horeca te stimuleren worden om de twee jaar in Nederland de Wedgwood Fine Dining Awards uitgereikt. „Welk res taurant serveert mooie gerech ten op ons servies, in een pret tige ambiance en met een uit stekende bediening?", is de hamvraag bij de selectie. Deze maand viel twee restaurants de eer te beurt: Puccini (Berg ambacht) en De Brave Hen drik (Hendrik Ido Ambacht). Tijdens een feestelijk diner met excellente wijnen èn op tredens van Tony Eyk en con ferencier Sieto Hoving kregen J. van Gaaien van Puccini en J. van der Ark van De Brave Hendrik de plaquette uit han- De Engelse serviesfirma Wedgwood reikt om de twee jaar prijs uit aan één of twee Nederlandse restaurants. Het Italia georiënteerde restaurant Puccini in Bergambacht (foto) en Brave Hendrik in Hendrik Ido Ambacht waren dit jaar aan; beurt. den van de Britse consul-gene raal in Nederland, D. Noble. Bijzonder is dat Restaurant Puccini van Jules van Gaaien een Italiaans georiënteerde keuken voert. De eerder on derscheiden restaurants heb ben de culinaire blik allemaal op Frankrijk gericht. Aan het restaurant zit het luxe hotel De Arendshoeve vast. De vori- Het zijn slimme jongens bij LU. Met de feestdagen in zicht gooiden ze drie nieuwe 'gezel lige' produkten op de markt. Jawel, gezellige crackers, ge heel passend in de tendens van „het nieuwe genieten", dus ook na de feestdagen en jaarwisseling hoor je er met deze produkten op tafel hele maal bij. De samenstelling van het ont bijt en de lunch in ons land is aan het veranderen, meent LU-producent General Bis cuits Nederland. „Niet langer uitsluitend het traditionele brood met enkele soorten be leg, maar steeds vaker zien we een uitbreiding met meer he dendaagse produkten, zoals toast, crackers en Zweedse broodjes". Laten die laatste drie voorbeelden nou net de 'nieuwe' produkten zijn die LU op de consumenten loslaat. Dat nieuwe kan, nee moet, met een korrel zout worden genomen. De trend helemaal niet zo nieuw als LU ons wil doen geloven. Hoe lang wor den we niet al doodgegooid in de supermarkt met schappen vol smorebrodjes, rijstwafels, Wasa- en Ryvitta-crackers (met alle mogelijke samenstel lingen, vormen en toegevoeg de lekkermakers als sesam- en maanzaad)? Helemaal nieuw zijn de drie produkten trou wens ook niet. LU's eigen kro kante Cracottes toast heeft zijn eerste lustrum al ruim achter Maar goed, zo rond de feestda gen is het inderdaad een aar dig gezicht om naast krenten brood, wit- en bruinbrood, croissantjes, puntjes, bollen en bolussen ook nog wat naturel en volkoren toast, crackers en Zweedse broodjes op tafel te hebben. Bij al die variatie is het overigens wel een beetje oppassen geblazen. De Cracot- tes-lijn is 'verborgen' energie rijk door relatief veel vet en koolhydraten per honderd gram. Met een ons brood krijg je 2,5 gram vet binnen en 43 gram koolhydraten. Met de Zweedse broodjes reist in hon derd gram niet minder dan 8,5 gram vet en 67 (volkoren) of 72 (naturel) gram koolhydra ten mee. Met de volkoren crackers is het nog erger: 14 gram vet en 64 gram koolhy draten zorgen er met de 14 gram eiwitten voor dat de crackers anderhalf keer zoveel energie bevatten als brood. Het argument dat een cracker, toast of Zweeds broodje stuk ken minder weegt dan een bo terham gaat niet helemaal op. I FOTO: ge Award werd twee jaar g den uitgereikt aan Henk velberg van hotel-restaui Vreugd en Rust in Voorbi 1KOU n heefl Toen heette de in 1978 Afrika; stelde prijs nog Wedgwi Top Fifty Award. Het aai restaurants dat het Engfl U1tg( servies in huis heeft was e tinent ter nooit precies vijftig. king t men rkruisl 'ke de estijner ijs-Dal Iemand verruilt één boter! ddinxv niet voor slechts één Cracol Parijf cracker of -Zweeds broojen ber ika, w Dat zijn er al gauw anderl tot twee. De toast blijkt zo kenend een vergelijkt f broodvervanger te zijn. M het leven draait niet alleen vet en energie. Over dus dat waarover eigenlijk ni twisten valt, de smaak. Cracotte toast naturel liet i smaaktest net als de anc*se e' koren-variant kleffe smaak in de mond ter. De (relatief vette) cract happen gevaarlijk lekker zelfs zonder beleg. De Zwee broodjes stellen zwaar telt Eerlijk gezegd lijken ze op de lengte gehalveerde, in stcou ken gesneden volkoren si'lien brood dat een dag of twe de openlucht heeft mogen drogen. Zo smaken en krj ze in elk geval. echt t en gist :en hall jg iol. „Zo pe heb gemaak •tt 'en Jkemeni systeer uit. Lai lek, g wordt over tste m lemers hol vert kilome Ie wind t zelfs int gez het et Drie zwemrecords van adspiranten MAASTRICHT Edgar Thi- mister heeft gisteravond bij de traditionele oudejaars-zwem- wedstrijden van zijn vereni ging MZ&PC in Maastricht het Nederlands adspirantenrecord op de 50 meter vlinderslag verbeterd. Hij tikte aan na 26,72 seconden. Het oude ju niorenrecord stond sinds 1980 met 26,81 op naam van Hage naar Robert Verbeek. Joyce Hopma, Liane Gerritsen, Nida Zuhal en Mandy van Rooden van VCZ zwommen een natio naal record op de 4x50 meter wisselslag voor meisjes onder zestien jaar. Ook bij de jongens onder zestien werd het record op de wisselslagestafette aan gescherpt. Eddie Brinkmeijer, Marc van de Ende, Niels Von- hoff en Johan Tammes van DAW kwamen tot 1.58,32. GRONINGEN Jeroen Piket is winnaar gewor den van het internationale schaaktoernooi in Gronin gen. De Nederlandse kampioen verzamelde, net als de Deen Curt Hansen, zes punten uit negen ronden. De score volgens Sonneborn- Berger plaatste hem boven de Deen. Het prijzengeld voor de eerste en tweede plaats werd echter gedeeld, waardoor bei den 3250 gulden rijker wer den. In de slotronde werd niets veranderd aan de stand. De vijf partijen eindigden in re mise en Piket verdiende geen schoonheidsprijs voor zijn „halfje". Piket probeerde los te komen van de concurrentie door in de slotpartij op winst te .spelen tegen Lubomir Ftac- nik. Hij vermeed in de openin- geh de „gewone" zetten, maar zijn plan mislukte volledig. Ftacnik maakte er echter geen gebruik van en bood de Lei derdorper de kans zijn positie te herstellen. In grote tijdnood, Ftacnik had slechts twee mi nuten over voor vijftien zet ten, kwam een evenwichtig to ren-eindspel op het bord dat op voorstel van Piket na 38 zetten remise werd gegeven, met op beide klokken nog slechts enkele seconden. Hansen, de mede-lijstaanvoer der had zijn halve punt sneller en gemakkelijker veilig ge steld, na 23 zetten tegen Schmittdiel. Haar leven was zorgen. Vandaag, 31 december 1991, hebben wij, de kinde ren, kleinkinderen en verdere familieleden afscheid genomen van RIE BUiS-CORNELISSE sinds 1982 weduwe van Herman Buis Mamma is geboren op 1 augustus 1914 overleden op 28 december 1991 en bijgezet in het familiegraf op Rhijnhof (R.K. gedeelte) Mamma, Uw plotseling overlijden heeft ons allen diep getroffen; Uw blijheid van de laatste dagen gaf ons, ondanks onze twijfels, toch hoop op beterschap. Hoe graag hadden we u nog een tijdje bij ons gehouden ondanks uw telkens terugkerende wens bij Pappie te willen zijn. Veel heeft u in uw leven aan ons gegeven, weinig heeft u ons gevraagd. Mamma, u bent niet meer te midden van ons; u bent nu thuis. Uw grote zorg, de zorg voor ons, is van u afgenomen. Mamma, wij konden geen afscheid nemen, toch weten we dat u bij ons was. Uw wens om van uit de familiekring begraven te worden hebben wij gerespecteerd. In dankbare herinnering blijven achter: Uw kinderen, kleinkinderen en allen die u dierbaar zijn en waren. Moge u rusten in Vrede.... Amen. Onze dank gaat uit naar het verplegend personeel van het A.Z.L., afdeling Neurologie en pastor Van Haasteren, die Mamma de Ziekenzalving toediende. Leiderdorp, 28 december 1991 Correspondentieadres: Splinterlaan 144 2352 SM Leiderdorp Het hoofd liet hem in de steek In Aarhoeve heeft men hem liefdevol verzorgd en hem nog een fijne oude dag bezorgd Rustig door gebed is hij van ons heengegaan Ook in de laatste uren hebben wij hem bijgestaan Zijn vrouw, dochter en zoon zien hem weer Kees de kolenboer uit Papeveer CORNELIS HOOGERVORST gehuwd geweest met A. Hoogervorst-van Veen in de leeftijd van 90 jaar. Ter Aar: Ter Aar: Ter Aar: Nieuwkoop: Ter Aar: Nieuwveen: Nieuwveen: Bovenkerk: Ter Aar: Voorhout: Rika en Wim Leen Leny en Kees Corry en Jan Riet en Kees Plonie en Jan Joke en Piet Loes en Herman Kees en Nelly Philomeen en Hans Klein- en achterkleinkinderen Ter Aar, 29 december 1991 Correspondentieadres: C. Hoogervorst Anjerstraat 45 2461 TG Ter Aar Vader is opgebaard in Huize Aarhoeve, J. M. Halkesstraat 33 te Langeraar. Woensdag 1 januari om 19.00 uur is er een Gebedsdienst in de parochiekerk van de H. Adria- nus te Langeraar, waarna er gelegenheid is tot con doleren. De gezongen Uitvaartmis zal plaatsvinden op don derdag 2 januari om 11.00 uur in bovengenoemde parochiekerk, waarna wij hem begeleiden naar zijn laatste rustplaats op het R.K. kerkhof aldaar. De Nederlandse volleybalploeg won in de finale met 3-2 van Cuba. Ron Zwerver plaatst langs het blok van Narin (links) en Nicolas. ts en M FOTO: we noi Mededeling voor de adverteerders van deze krant Het is helaas niet mogelijk van tevoren toezeg gingen te doen over de plaats waar de adver tenties in de krant zullen worden opgenomen. APELDOORN „Ik ben blij dat het afgelopen is", verzuchtte Martin van der Horst gisteravond, nadat het Nederlandse volley balteam met een zware vijfsetter tegen Cuba op nieuw het Nationale Ne derland Toernooi win nend had afgesloten. De boomlange middenblok- keerder gaat zo met een tevreden gevoel op va kantie naar Florida. Blijft over de twijfel wie op 22 januari in de Bankrashal de uitgeruste groep gaat trainen. „Dus is het wel te hopen dat we, voordat we op vakantie gaan, te horen krijgen hoe het verder gaat", aldus Van der Horst. „In grote lijnen is de toekomst wel duidelijk", verwijst Neder lands beste blokkeerder van de afgelopen dagen naar de te rugkeer van Arie Selinger op 15 maart en naar het definitief niet terugkeren van Harry Brokking in januari. Ook de mogelijke rentree van in Italië spelende cracks neemt Van der Horst in zijn toekomst beeld mee. „Want het is voor het team het best als in Brcelo- na de sterksten kunnen spe- Dat in Italië met Jan Posthu- ma en Ronald Zoodsma direct ook twee concurrenten voor zijn middenpositie om de hoek van de Bankrashal zouden kunnen komen kijken zit hem helemaal niet dwars. „Want wie zegt dat ze beter zijn? Je moet er toch niet op voorhand van uitgaan dat spelers uit de Italiaanse Serie A de besten zijn. Dat zullen we nog wel zien als ze mee gaan doen. Pas dan kan een goede afweging gemaakt worden. En mis schien is het voor mijn ont wikkeling ook helemaal niet slecht als er wat meer concur rentie komt". Terugkijkend naar '91 wil Van der Horst zeker niet praten van een rampjaar. „Oké, het gestelde doel, de Olympische kwalificatie, hebben we niet gehaald. Maar voor hetzelfde geld waren we tijdens het EK helemaal niet door de poule heengekomen. Het bleek dat we gewoon nog een stukje misten. En nu hebben we straks nog zeven maanden de tijd om juist aan dat kleine beetje te gaan werken". Voldoening De toernooizege in Apeldoorn, tot stand gekomen na vier ver- lort re van flonkerende parti el gaf Van der Horst toch veel voldoening. „Vooral dat we de afgelopen maan el met erg veel geblesseerden u ten. Twee maand geleden gonnen we in Amerika m zaam, eerder deze maand het in Spanje al een stuk en nu vormden we tenmiiu een hecht team. Konden bewijzen dat we ook zonder vedetten Benne en Zwem best goed kunnen spelen". Tegen Cuba, eerder doop co Brokking als derderangs stempeld, maakte Neder! het zich extra lastig door 1-2 achterstand op te lo] Via de uitblinkende Olof der Meulen werd, net als dag eerder tegen de Rus een krachtenverslindende haalrace ingezet. In de vi bleek Oranje net ietsje stanter: 15-13. En op de ach grond zwaaide het spand e 'Barcelo(bij)na' het team prettige vakantie van drie ken toe. N Even krap, maar kwalita enorm veel hoogstaander, het toe in de vrouwenfi waar World Cup-winntfJ Cuba met 17-16 in de vijfde afrekende met Olympisi wereld-en Europees icampi Rusland. Coach Nikolai pol barstte bijkans uit zijn van woede dat zijn team eeijy 0 setvoordeel alsnog verspi de. :1 te m idat ik 1de ziji rder h< gilde in als M me e< krijg c ns venfin rg( 'hrijf i Als i) veld goude brenj alle genieti inen b :1 bete vooral lijk jeten "den i volk: tij gef Er 1 spoi voor ij. D<

Leidse Courant | 1991 | | pagina 10