Kaasexport kegelt alle records omver Wijzigingen inkomsten-en loonbelasting per 1 januari 1992 I ECONOMIE EcidócSoutemt MAANDAG 30 DECEMBER 1991 CDK-agenten naar VSB Goed jaar voor de luchtvrachtexpediteurs UTRECHT Circa 125 assurantietus senpersonen die als 'agent' van CDK- Bank (Crediet- en Depositokas) onder meer spaardiensten aanbieden, gaan over naar VSB-groep, onderdeel van Fortis. Tot nu toe worden de bankdien sten van CDK afgezet via de Grenswis selkantoren, maar ook via een netwerk van 125 agenten. Dat zijn vrije onderne mers met als hoofdberoep dat van assu rantietussenpersonen. Daarnaast bieden zij spaar- en betaaldiensten aan. Voor de effectuering van de overgang van CDK- Bank naar VSB is nog zes maanden no dig. Daarna is het de bedoeling het aan tal agenten binnen deze formule uit te breiden tot circa 250. Hiervoor is een uitgebreid investeringsprogramma op de rails gezet, aldus VSB. Vermogen Holland AMSTERDAM Het jaar 1991 is voor de Nederlandse luchtvrachtexpe- Fund hoger diteurs gunstig geweest, ondanks de Golfoorlog en de achterblijvende eco- NIEUWEGEIN Het nomische ontwikkelingen. De meeste bedrijven zagen het ladingenpakket fondsvermogen van het nog verder groeien dan in het recordjaar 1990 al het geval was. Dat blijkt Holland Fund is in het uit een ledenpeiling van de Nederlandse Vereniging van Luchtvrachtex- per 30 september afge- pediteurs (NVVL), waarbij de 70 belangrijkste bedrijven uit deze sector sloten boekjaar gestegen zijn aangesloten. De NVVL is één van de zes bedrijfssectoren van de Air van 176 miljoen tot Transport Association of the Netherlands (ATAN). Negatieve effecten op 192 miljoen. Het aan- de groei van de bedrijfstak werden voornamelijk veroorzaakt door de tal participaties steeg zwakke positie van de Nederlandse export, de Golfoorlog, de teruggang in van 2.606.891 tot de automatiserings- en de elektronische branche en de recessie in Austra- 2.708.491. Het dividend lië, Canada en, in iets mindere mate, Engeland en de VS. De verschuiving is vastgesteld op 2,84. van vervoer via de weg of het water naar luchttransport compenseerde De intrinsieke waarde de negatieve effecten echter ruimschoots, meldt de NVVL. is gestegen van f 67,59 De NVVL verwacht dat de ontwikkeling in 1992 stabiel blijft. Bedrijven tot 70,76. Rekening die afhankelijker zijn van de Nederlandse markt, zijn evenwel pessimisti- houdend met het in de- scher over de toekomst dan expediteurs die internationaal opereren. Het cember 1990 uitgekeer- baart de NVVL overigens wel zorgen dat in de Nederlandse infrastruc- de dividend van 2,80 tuur onvoldoende voorzieningen worden getroffen. Na 1993 dreigt door is er sprake van een be de veranderende verhoudingen in Europa de positie van Nederland als leggingsresultaat van vervoers- en doorvoerland verloren te gaan. 9,2 procent. Profood verder in afgeslankte vorm OLDENZAAL De Natio nale Investerings Bank heeft financiële middelen beschik baar gesteld om het voortbe staan van het Oldenzaalse bedrijf Profood in afgeslank te vorm mogelijk te maken. Het bedrijf in versprodukten gaat door met 45 werkne mers, er vallen 32 ontslagen. Profood is door de rechtbank in Amsterdam failliet ver klaard. Door een manage ment buy-out door het be staande management en de NIB werd de nieuwe start mogelijk gemaakt. Ruim 11 procent minder passagiers Eindhoven Airport EINDHOVEN Dit jaar hebben bedui dend minder passagiers gebruik gemaakt van Eindhoven Airport dan in 1990. Het passagiersaanbod daalde met ruim elf procent tot 168.500. De daling van het aantal passagiers is volgens de luchtha vendirectie het gevolg van de Golfcrisis, waardoor vooral in het eerste kwartaal van 1991 veel minder mensen gebruik maakten van een vliegtuig. Daar komt bij dat door de oorlog in Joegoslavië een aantal vakantiecharters vanaf Eindho ven Airport werd geannuleerd. De direc tie gaat ervan uit dat de daling van het aantal passagiers ook zal doorwerken in 1992. Holland Obligatiefonds 'maakt' 11,78 procent NIEUWEGEIN De intrinsieke waarde van het Holland Obligatiefonds bedroeg per eint september 125,25 tegen ƒ117,05 aan het ein<j van het voorgaande boekjaar. Rekening hou dend met het in december 1990 uitgekeerde di vidend van 5 is er sprake van een belegging» resultaat van 11,78 procent, aldus de jaarcijfer van het fonds. Het fondsvermogen bedroe) 224 miljoen aan het eind van de verslagperio- tir de tegen 184,1 miljoen een jaar eerder. Hel dividend over het afgelopen boekjaar is vastge steld op 7,80. Een vertraagd herstel van de economische groei in de Angelsaksische lan- den en een vertraging van het groeitempo in continentaal Europa en Japan vormen de ach-r tergrond voor de verwachting dat de rende menten op de internationale obligatiemarkten-32 een verdere daling zullen vertonen in het lo- ksgezo pende verslagjaar nin9ln Winde latie ir 30 N3 CDA: OESO-rapport steun in de rug kabinetsbeleid ;TUE (Vervolg van de voorpagina) RIJSWIJK De Neder landse kaassector kegelde in 1991 opnieuw alle re cords omver, zo zegt de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond in haar zater dag verschenen cijfers. De produktie nam toe tot 602 miljoen kilo (plus 18 miljoen kilo). Bovendien werd er nog 35 miljoen kilo smeltkaas (plus 2 miljoen kilo) geproduceerd. De export groeide met 37 mil joen kilo tot 470 miljoen kilo (plus 8 procent), waarmee de stijgende trend van de afgelo pen jaren werd doorgezet, al dus de Zuivelbond. Vooral de toenemende uitvoer naar de voormalige DDR droeg eraan bij. Opbrengsten De Zuivelbond verwacht op grond van de ontwikkeling van de prijzen van zuivelpro- dukten voor 1991 een hogere opbrengstwaarde van 1 pro cent. De opbrengst van con- sumptiemelk en consumptie- melkprodukten loopt hiermee echter niet in de pas als gevolg van de gehanteerde systema tiek van minimumprijzen. Bo vendien leiden reorganisaties tot belangrijke kostenposten voor veel ondernemingen, waardoor de aan de boeren uit te betalen melkprijzen achter zullen blijven, aldus de Zuivel bond. De Zuivelbond noemt de be reikte evenwichtssituatie op de Europese zuivelmarkt als belangrijke oorzaak van de ho gere prijzen voor de produkten na de scherpe daling in 1990. De quotumkorting van 2 pro cent op de hoeveelheid te pro duceren melk die per 1 april werd doorgevoerd en de ver beterde afzetmogelijkheden liggen aan dat bereikte even wicht ten grondslag. De Zui velbond registreerde overigens in de tweede helft van 1991 krapte op de zuivelmarkt als gevolg van de quotumkorting, waardoor de prijzen nog ver der omhoog gingen. Oplopende prijzen De Zuivelbond voorspelt nog sterker oplopende prijzen als verdere quotumkortingen worden doorgevoerd, zoals voorgesteld door EG-land- bouwcommissaris MacSharry. Die hogere prijzen zullen, zo vreest de Zuivelbond, een vi cieuze cirkel van afnemende vraag, nieuwe overschotten en vervolgens weer nieuwe quo tumkortingen tot gevolg heb ben. „Deze neerwaartse spiraal kan de Nederlandse zuivel- De export van Nederlandse kaas groeide dit jaar met 37 miljoen kilo, waaraan vooral de toenemen de uitvoer naar de voormalige DDR een flinke steen bijdroeg. foto: sp industrie duizenden arbeids plaatsen gaan kosten", aldus de Zuivelbond. Niet alleen de plannen van MacSharry zijn overigens een bedreiging voor de werkgele genheid ih de zuivelindustrie. ,,De voorgestelde quantumkor- tingen in de export, waarover in GATT-verband wordt ge sproken, kunnen evenzeer de sastreus uitpakken". De werkgelegenheid in de zui vel is in 1991 met 2 procent af genomen tot ruim 19.000 per sonen. Reorganisaties zijn aan gekondigd bij Friesland Frico Domo, Coberco en Campina Melkunie die zullen leiden tot een verlies van ongeveer 1900 arbeidsplaatsen, aldus de Zui velbond. Naar verwachting kunnen gedwongen ontslagen uitblijven, omdat in de zuivel veel uitzendkrachten (1700 tot 1900) werken. 'Europese luchtvaart behoeft zeker geen jaarlijkse controle' AMSTERDAM In de EG gevestigde luchtvaartmaat schappijen mogen niet ieder jaar worden onderworpen aan een financieel toezicht door de lidstaten. De beoordeling van de financieel-economische si tuatie moet aan de markt wor den overgelaten, zoals ook in andere takken van commer ciële dienstverlening gebrui kelijk is. Alleen bij de start van een nieuwe onderneming, of indien de omzet van een maatschappij in één jaar tijd zou verdubbelen, moet een lid staat de financiële kant van de zaak onderzoeken. Dat schrijft de Commissie Vervoersvraag stukken van de Sociaal Econo mische Raad (SER) in een ad vies aan minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat. De commissieleden hebben zich daarvoor gebogen over de ont- werp-verordening van de EG, die een harmonisatie van het vergunningstelsel in de bur gerluchtvaart beoogt. Over de grote lijnen van het concept voorstel oordeelt de SER-com- missie positief. Maar er blijkt niet duidelijk uit hoe de finan ciële controle van de maat schappijen precies moet wor den verdeeld tussen de Euro pese Commissie en de EG-lid- staten. De EC moet een arbi- trerende rol spelen bij de ver gunningverlening, terwijl de lidstaten verantwoordelijk moeten blijven voor het toe- PEEL 55 WE (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Het CDA ziet in het rapport van de OESO een steun in de rug voor het kabinetsbeleid, dat zich al richt op terugdringing van de sociale uitkeringen. Woord voerder G. Terpstra van het CDA verwijst naar de wao- en ziektewetmaatregelen die nu getroffen zijn en die het enige positieve element vormen in de OESO-beoordeling van de Nederlandse economie. „We wijken vooral op die twee punten af van de ons omrin gende landen, en daar wordt nu-al wat aan gedaan. Een an der punt is de koppeling van de werkloosheidsuitkering aan het minimumloon. We hebben al eens voorgesteld daar ook wat aan te doen, wellicht dat we daar nu weer aandacht voor moeten vragen", aldus Terpstra. PvdA-woordvoerder J. Lo- nink vindt de kritiek van de OESO op de uitgaven voor de sociale zekerheid „nogal een zijdig". „Je kunt het ook van een andere kant bekijken, dat de inkomensverdeling in ons land een goede bodem legt on der de economie. De zwakte van onze economie is niet de hoogte van de collectieve uit gaven, maar dat investeringen uitblijven. De verschuiving moet in die richting gaan". D66-kamerlid D. Tommei ont dekt in het OESO-rapport „weinig nieuws. De OESO heeft al eerder gewaarschuwd voor hoge uitgaven in de soci ale zekerheid. Het is wel een belangrijke waarschuwing, die we ook ter harte moeten blij ven nemen", aldus Tommei. 30 BBC lyCurti 00 BBC 15 RTL de, Jan 50 N2 i 00 BR1 rd. Polil 40 RTL rren Mil 50 ZDF 50 SUf 00 BBC Vietna RTL 45 ARL Iter Mat 35 RTL lds f> 35 BBC iuel We AR[ 55 RTL die Vredestein uit de verliezen AMSTERDAM Bandenfabrikant Vredestein verwacht over geheel 1991 een resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening na be lastingen van 7 a ƒ9 miljoen. Het nettoresultaat zal lager uit vallen door buitengewone lasten in verband met de overneming door Vico Holding. Voor 1992 ligt echter weer een positief resul taat uit gewone bedrijfsuitoefening in het verschiet, zo maakte de directie van Vredestein vandaag bekend op de buitengewone aandeelhoudersvergadering in Amsterdam. Over 1990 leed de onderneming nog een verlies van 15,7 mil joen, terwijl in de eerste zes maanden van dit jaar genoegen moest worden genomen met een negatief resultaat van 8,9 mil joen: Vredestein is momenteel nog voor 43 procent eigendom van de staat. Dit belang zal weldra worden overgenomen door Vredestein Investment Company (Vico), een groep particuliere investeerders. ADIC IIOWE DIO RIJ ieloek, Sollart lie v%61 Omzetstijging van Flora RIJNSBURG Bloemenveiling Flora in Rijnsburg heeft di jaar een omzet gehaald van 534 miljoen gulden of wel 14 procen meer dan vorig jaar. De groei kwam vooral tot stand in de eersti (jë helft van het jaar, toen een lichte toename van het aanbod ge ar paard ging met een uitstekend prijspeil, aldus de veiling. 1K21 16 04 O uwende DEN HAAG Hieronder volgen de wijzigingen in de inkom stenbelasting en loonbelasting met ingang van 1 januari '92. De inflatiecorrectie voor 1992 leidt tot een bijstelling van de be dragen met 3 procent. De Wet „Wijziging van de inkomstenbelasting en de loonbelas ting in het kader van het werkgelegenheids- en inkomensbeleid 1992" heeft gevolgen voor de onderdelen 1, 2 en 5. De maatrege len houden een verhoging in van de basisaftrek met 425 tot een bedrag van 5.225 en een verhoging van het arbeidskosten forfait van 4 procent naar 5 procent met een maximum van 1.518. Tevens zal in 1992 geen inflatiecorrectie worden toege past op de schijflengten. 1. Tarief Het schijventarief ziet er voor 1992 uit als volgt: tariefpercentage opvolgende toe te passen op inkomens- de belastbare schijven totaal heffing over opvolgende het totaal inkomens- van de schijven schijven 38,55 over de 42.966 42.966 16.563 50 over de vlg. 42.964 85.930 38.045 60 over de resterende gld. Over de eerste inkomensschijf worden belasting en premies volksverzekeringen (aow, aww, aaw en awbz) gecombineerd ge heven. Het 38,55 procent-tarief (1991: 35,75 procent) bestaat uit 13 procent belasting en 25,55 procent premies (1991: 22,75 pro cent). Voor personen van 65 jaar en ouder geldt er in de eerste schijf in plaats van 38,55 procent een lager tarief van 20,3 pro cent (1991: 18,8 procent) omdat zij voor een aantal premies volksverzekeringen (aow, aww en aaw) niet meer premieplich tig zijn. Dit tarief bestaat uit 13 procent belasting en 7,3 procent premie awbz (1991: 5,8 procent). Voor buitenlanders die niet on der de volksverzekeringen vallen en die hun inkomen voor minder dan 90 procent vanuit Nederland verkrijgen geldt in de eerste schijf een belastingtarief van 25 procent. 2. Tariefgroepindeling en belastingvrije bedragen (In de loonbelastingverklaringen staat nog het oude belasting vrije bedrag vermeld van 4.660. Hierdoor kan het voorkomen dat men ten onrechte denkt niet voor overheveling van het be lastingvrije bedrag in aanmerking te komen. Dit is met name het geval voor mensen die een belastbaar inkomen hebben tus sen de 4.660 en 5.225). Tussen haakjes staan de bedragen zoals die gelden voor 1991. Tariefgroep 1: Het belastingvrije bedrag voor personen inge deeld in tariefgroep 1 is: 0. Tariefgroep 1 is de tariefgroep zonder belastingvrij bedrag en geldt in de volgende situaties: 1. als men als gehuwde/ongehuwde het belastingvrije bedrag overdraagt aan de echtgenoot/huisgenoot (omdat men geen inkomen heeft of een inkomen lager dan 5.225). 2. als men twee of meer dienstbetrekkingen/uitkeringen heeft en bij de andere dienstbetrekking/uitkering al in een tarief groep wordt ingedeeld die wel recht geeft op een belastingvrij bedrag. Tariefgroep 2. Het belastingvrije bedrag voor personen inge deeld in tariefgroep 2 is: 5.225 4.660). Men wordt ingedeeld in tariefgroep 2 als men niet wordt inge deeld in één van de andere tariefgroepen, bijvoorbeeld: 1. mén is tweeverdiener en de echtgenoten /huisgenoten verdie nen beiden meer dan 5.225. 2. als men als alleenstaande ouder niet in aanmerking komt voor indeling in tariefgroep 4 of 5. Tariefgroep 3: Het belastingvrije bedrag voor personen inge deeld in tariefgroep 3 is: 10.450 9.320). Men wordt ingedeeld in tariefgroep 3: 1. als men gehuwd is en de echtgenoot/echtgenote geen inko men heeft of een inkomen heeft van minder dan 5.225 4.660); indien in de loonbelastingverklaring tariefgroep 3 wordt aangekruist en de echtgenoot/echtgenote de verklaring mede-ondertekent, vindt de overdracht van zijn/haar belas tingvrije bedrag automatisch plaats: 5.225 5.225 10.450 (/- 4.660 4.660=9.320). 2. Ook als men ongehuwd is, kan in een dergelijke situatie het. belastingvrije bedrag van de huisgenoot worden overgedra gen. Naast het feit dat de huisgenoot/huisgenote geen inko men heeft of een inkomen van minder dan 5.225 (f 4.660), moet men aan een aantal nadere voorwaarden voldoen, te weten: men moet vanaf de aanvang van het vorige kalenderjaar en aansluitend meer dan 6 maanden in het kalenderjaar samen op één adres ingeschreven staan in het bevolkingsregister men moet beiden bij aanvang van 1992 18 jaar of ouder zijn. Indien de huisgenoot bij aanvang var. het kalenderjaar 1992 jonger is dan 27 jaar (doch ten minste 18 jaar), geldt als aan vullende voorwaarde dat hij/zij niet meer dan gedurende 6 maanden in het kalenderjaar door ouders of pleegouders in belangrijke mate onderhouden mag worden. Voor ongehuwden is indeling in tariefgroep 3 voor de loonbelas ting alleen mogelijk via een beschikking van de inspecteur. Daartoe moet een gezamenlijk verzoek worden gedaan. Tariefgroep 4: Het belastingvrije bedrag voor personen inge deeld in tariefgroep 4 is: 9.405 (J 8.388). Men wordt ingedeeld in tariefgroep 4 als men alleenstaande ou der is bij wie de kinderen, die bij aanvang van het kalenderjaar jonger zijn dan 27 jaar, inwonen en men één of meer van de kinderen in belangrijke mate onderhoudt. Voldoet men aan die voorwaarden dan krijgt men een extra be lastingvrij bedrag van 4.180 3.728) op het gebruikelijke be drag van 5.225 (f 4.660) 9.405 {J 8.388). Men wordt geacht een kind in belangrijke mate te onderhouden indien: voor een kind recht bestaat op kinderbijslag, of de op hem/haar drukkende kosten van levensonderhoud van een kind ten minste 56 per week bedragen. Tariefgroep 5: Het belastingvrije bedrag voor personen inge deeld in tariefgroep 5 is: 9.405 (f 8.338) 6 procent van het arbeidsinkomen met een maximum van 4.180 (J 3.728). Als men als alleenstaande ouder naast hetgeen er voor tarief groep 4 geldt ook nog werkzaamheden buiten het huishouden verricht en het jongste kind dat inwoont bij aanvang van het kalenderjaar jonger is dan 12 jaar, dan heeft men recht op een extra belastingvrij bedrag bovenop het belastingvrije bedrag van tariefgroep 4. Dat extra belastingvrije bedrag is 6 procent van het met die werkzaamheden verdienae inkomen. Hiervoor geldt een maximum van 4.180 (f 3.728). 3. Aanslaggrens voor de inkomstenbelasting De aanslaggrens voor de inkomstenbelasting wordt in 1992: 71.100 (1991: 68.100). 4. Teruggaafgrens loonbelasting en premie volksverzeke ringen (T-biljet). De grens voor teruggaaf op verzoek van te veel ingehouden loonbelasting en premie volksverzekeringen bedraagt voor 1992 319 (1991: 310). Voor bejaarden ligt deze grens bij 213 (1991: 207). 5. Het arbeidskostenforfait De vaste aftrek voor beroeps/verwervingskosten (van 5 procent (1991 4 procent) van het inkomen uit tegenwoordige arbeid) kent in 1992 een minimumbedrag van 215 (1991: 208) en een maximumbedrag van 1.518 (1991: 1.036). Het vaste aftrekbedrag voor niet-actieven wordt 533 (1991: 517). 6. Reiskostenforfait De bedragen van het algemene forfait voor 1992 zien er als volgt uit. Deze bedragen gelden voor diegenen die helemaal geen ge bruik maken van het openbaar vervoer. Algemene reiskostenforfait: de hele afstand of voor een deel) dan kan men in aanmerking komen voor een hoger aftrekbedrag of eventuele vrijgestelde vergoeding van de werkgever. Men moet dan wel aan een aan tal aanvullende voorwaarden voldoen. Om in aanmerking te ko men voor het hogere aftrekbedrag uit de openbaar-vervoertabel, moet /nen beschikken over een openbaar-vervoerverklaring. Krijgt men een vergoeding van de werkgever, dan mag de werkgever de hogere belastingvrije bedragen alleen toepassen als men de plaatsbewijzen bij de werkgever inlevert. De werk gever moet de plaatsbewijzen per werknemer administreren en beschikbaar houden voor controle. De werkgever mag in dat ge val de werkelijke prijs van de plaatsbewijzen vergoeden, ook als dat meer is dan volgens het forfait. Beschikt men niet over een openbaar-vervoerverklaring of levert men geen plaatsbewijzen in bij de werkgever dan zijn de bedragen van het algemene for fait van toepassing. Reiskostenforfait „openbaar vervoer": ekbedrag max. vrijgestelde vergoeding DIO V 30 Start Uitzend icht 1 0-10 km 10-15 km 15-20 km 20-30 km 30-40 km 40-50 km 50-60 km 60-70 km meer dan 70 km 740 1.030 1.610 2.140 2.720 3.060 3.490 3.710 730 1.750 2.030 2.710 3.210 4.050 4.460 4.980 5.290 aftrekbedrag max. vrijgestelde vergoeding 0-10 km 10-15 km 15-20 km 20-30 km meer dan 30 km 740 1.030 1.610 1.610 1.550 1.830 2.510 2.510 Indien men wel gebruik maakt van het openbaar vervoer (voor 7. Buitengewone-lastenaftrek in verband met ziekte, invali diteit, bevalling, adoptie, overlijden, arbeidsongeschiktheid en ouderdom De kosten van ziekte, invaliditeit e.d. komen voor aftrek in aan merking voor zover zij meer bedragen dan een bepaalde drem pel. De drempels voor 1992 zijn als volgt: - bij een onzuiver in komen van 0 tot en met 20.984 (1991: 20.369) bedraagt de drempel 2.560 (1991: 2.485); - bij een onzuiver inkomen van f 20.984 tot en met 87.410 (1991: f 84.861) bedraagt de drem pel: 12,2 procent van het onzuiver inkomen; - bij een onzuiver inkomen van meer dan 87.410 bedraagt de drempel 10.664 (1991: 10.353). Het bedrag voor extra uitgaven voor kleding en beddegoed die als uitgaven ter zake van ziekte en invaliditeit worden aange merkt, wordt 630 (1991: 620). Indien wordt aangetoond dat deze extra uitgaven meer bedragen dan 1.260 (1991: 1.240) wordt het bedrag van 630 verhoogd tot 1.575 (1991: 1.550). De vaste aftrek voor arbeidsongeschikten en bejaarden wordt f 802 (1991. 778) per persoon (voor gehuwde bejaarden geldt f 1.604 (1991: 1.556) als beiden 65 jaar of ouder zijn). 8. Buitengewone-lastenaftrek voor kinderen voor wie geen kinderbijslag wordt ontvangen en die geen recht hebben op studiefinanciering: Belastingplichtigen die geen recht hebben op kinderbijslag inge volge de Algemene Kinderbijslag (akw) of dat recht wegens ge moedsbezwaren of in verband met regels ter voorkoming van samenloop niet geldend (kunnen) maken, kunnen onder bepaal de voorwaarden aanspraak maken op buitengewone-lastenaft rek voor kosten van levensonderhoud voor kinderen jonger dan 27 jaar die geen recht hebben op studiefinanciering. Als de kosten van levensonderhoud in belangrijke mate op de belastingplichtige drukken, komen deze voor aftrek in aanmer king tot een bedrag van: a. 475 (1991: 440) per kalender kwartaal indien het kind jonger dan 6 jaar is; b. 675 (1991: f 625) per kalenderkwartaal indien het kind 6 jaar of ouder doch jonger dan 12 jaar is; c. 880 (1991: 815 per kalender kwartaal indien het kind 12 jaar of ouder doch jonger dan 18 jaar is; d. 675 (1991: 625) per kalenderkwartaal indien het kind 18 jaar of ouder is. Het bedrag vermeld onder letter d. wordt verhoogd tot 1.350 (1991: 1.250) indien de kosten van levensonderhoud groten deels (voor meer dan 50 procent) op de belastingplichtige druk ken en, indien het kind niet tot het huishouden van de belas tingplichtige behoort, tot 2.025 (1991: f 1.875) indien deze kos ten geheel (100 procent) of nagenoeg geheel (90 procent of meer) op de belastingplichtige drukken. De kosten van het onderhoud van een kind worden geacht in belangrijke mate op de belas tingplichtige te drukken, indien de op de belastingplichtige MO drukkende bijdrage in de kosten van het onderhoud van utJ kind ten minste 56 per week beloopt. De kosten van het un-i^ Usb derhoud van een kind die grotendeels dan wel geheel of nagezet 20 noeg geheel op de belastingplichtige drukken, worden niet infest 22 c aanmerking genomen indien zij voor de belastingplichtige min-|OOHetz der bedragen dan 56 per week. 9. Lijfrentepremie-aftrek Op 1 januari 1992 treedt de Brede Herwaardering I in werking. Hierdoor wijzigt de fiscale behandeling van de lijfrente-aftrek. De nieuwe bedragen voor de aftrek van lijfrentepremies zijn: maximaal 5.150 per persoon (voor gehuwden 10.300). De ex tra aftrek (tweede tranche) bedraagt maximaal 51.500; de eventuele derde tranche 10.300. Het oude maximum van dewp lijfrentepremie-aftrek bedraagt 17.983 (1991: 17.459). dioi(E ueel 19 10. Meewerkaftrek a\ inte De meewerkaftrek is de aftrek die in de situatie, dat de eneo3Panc echtgenoot meewerkt in de onderneming van de andere echtge noot, wordt verleend aan de echtgenoot voor wiens rekening de onderneming wordt gedreven. Deze mogelijkheid bestaat ookw voor ongehuwde partners. De hoogte van de meewerkaftrek is 00 siow afhankelijk van de omvang van de winst en het aantal uren dat «23.30 de echtgenoot meewerkt: 4 procent van de winst bij 1750 of meer uren, 3 procent van de winst bij 1225 tot 1750 uren, 2 pro cent van de winst bij 875 tot 1225 uren, 1,25 procent van de winst bij 525 tot 875 uren, nihil bij 0 tot 525 meewerkuren. Echtgenoten/partners kunnen ook kiezen voor een reële ar- beidsbeloning voor het meewerken in de onderneming. Deze reële arbeidsbeloning moet minstens tweemaal het algemene be lastingvrije bedrag (de basisaftrek), dus voor 1992 minstens 10.450 (1991: 9.320) bedragen. Als voor een reële arbeidsbelo ning wordt gekozen - waarbij als voorwaarde geldt dat de belo ning schriftelijk moet zijn overeengekomen - wordt geen mee werkaftrek genoten. Bij een reële beloning wordt ieder van de echtgenoten zelfstan dig in de belasting- en premieheffing betrokken. semblke 20 Nakl 11A. Zelfstandigenaftrek 1992 1 bedraagt Bij een winst de zlfst.- H gelijk aan maar aftrek g of meer dan minder of meer dan dan minder dan bedraagt de zlfst.- aftrek 80.190 6.210 80.190 83.585 5.660 83.585 86.980 5.110 86.980 90.375 4.560 90.375 4.010 77.850 6.030 77.850 81.145 5.495 81.145 84.440 4.960 84.440 87.735 4.425 87.735 f 3.890 11B. Zelfstandigenaftrek voor startende ondernemers Voor startende ondernemers gèldt gedurende de eerste drie ja ren, waarin zij aan de voorwaarden voor de zelfstandigenaftrek voldoen een verhoging. Deze bedraagt 2.262 voor het jaar 1992 (was 2.196 in 1991). 12. Fiscale oudedagsreserve voor zelfstandigen De toevoeging aan de fiscale oudedagsreserve wordt 11,5 procen van de winst voor zover deze niet meer beloopt dan 62.74( (1991: 60.918) en 10 procent van de winst voor zover deze meer beloopt dan 62.746 (1991: 60.918). Het maximumbedrag van de jaarlijkse toevoeging aan de reserve wordt f 17.813 (1991 17.294). Het tot en met 1991 geldende minimumbedrag is bij Brede Herwaardering vervallen. 13. Stamrechtvrijstelling De maxima luiden als volgt: 653.611 (1991: 634.573) bij: overdrachten door onderne mers van 60 jaar of ouder; overdrachten door invalide onder nemers; het staken van de onderneming door overlijden; 326.809 (1991: f 317.290) bij: overdrachten door onderne mers van 50 tot 60 jaar; overdrachten door ondernemers jon ger dan 50 jaar indien de uitkeringen of verstrekkingen di rect ingaan; 163.407 (1991: 158.647): in de overige gevallen. ust lied ligl dele ko ZON lEGEN WIND lont morger Ion op nder laan o nder

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6