Eerste barsten in Gemenebest iJ 4 0 Rode-Khmerleider weer Meeste nieuwe woningen Israël in bezet gebied terug in Phnom Penh ecidöcSomont BUITENLAND Yuurwerkexplosie vaagt Chinees dorp totaal weg if Servische president wil Joegoslavië niet opgeven Groet uit de ruimte voor Gemenebest Sovjetstaten blijven atoomwapens maken Itell.iy.lf Kansen voor kleine boeren in Rusland KAPITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN Mandela: gegarandeerd aantal zetels blanken :de :1a PHNOM PENH De leider van de communistische verzetsbeweging Rode Khmer, Khieu Samphan, is gis teren teruggekeerd in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh om de eerste vergadering van de Opper ste Nationale Raad bij te wonen. MAANDAG 30 DECEMBER 1991 Khieu Samphan werd met de andere Khmer-leider Son Sen op 27 november door een woedende menigte kort na terugkomst ni land verdreven uit Phnom Penh. De Rode Khmer heeft aan hét eind van de jaren zeventig tijdens een waar schrikbewind miljoen Cambodjanen vermoord. De Rode Khmer is de sterkste van de drie verzetsbewegingen die in oktober het vre desakkoord met de regering in Phnom Penh tekenden. Khieu Samphan sprak na aankomst niet met journalisten maar werd onder zware bewaking afgevoerd naar het koninklijk paleis. JERUZALEM De Is raëlische regering zal het grootste deel van de be groting voor woningbouw voor 1992 besteden aan het bouwen van huizen in de door Israël bezette ge bieden. Dat heeft een hoge Israëlische functio naris gisteren gezegd. Tweederde van de door de Is raëlische staat gefinancierde woningen zullen in 1992 op de Westelijke oever van de Jor- daan en in de Gazastrook wor den gebouwd. Van de 7500 wooneenheden komen er 5000 in de bezette gebieden, waar bijna twee miljoen Palestijnen wonen, aldus de functionaris die anoniem wilde blijven. Deze stap van Israël leidt waarschijnlijk tot kritiek van de Verenigde Staten. Volgens Washington vormt de vesti ging van joodse kolonisten in de bezette gebieden een obsta kel voor het vredesproces. Tij dens de vredesbesprekingen over het Midden-Oosten, die op 7 januari worden hervat, komt de kwestie van de West oever, de Gazastrook en ander gebied dat Israël in 1967 vero verde aan de orde. Volgens de functionaris is mi nister van financiën, Yitzhak Modai, gezwicht voor de eisen extreem-rechtse par tijen in de regering. In ruil voor de steun van Moledet en Tehiya voor de nieuwe begro ting heeft Modai afspraken ge maakt over de bestemming van het geld. Het parlement moet de begroting morgen voor middernacht goedkeuren. De kosten van de bouw van de 5000 woningen in de bezette gebieden zullen naar schatting bijna 600 miljoen gulden be dragen. Modai heeft met Mole det en Tehiya voorts afgespro ken nog eens 70 miljoen gul den uit te geven aan wegen en andere projecten in bezet ge bied. Volgens vredesactivisten is de bouw van het aantal woningen op de Westeover en in de Ga zastrook alleen in 1991 met 50 procent toegenomen. Volgens waarnemers betekent de af spraak van minister Modai met de rechtse partijtjes dat meer immigranten zich in de bezette gebieden zullen vesti gen, waar wonen veel goedko per is. Sinds 1989 hebben zich bijna 400.000 immigranten in de joodse staat gevestigd. Het me rendeel van de nieuwkomers is afkomstig uit de voormalige Sovjetunie. De autoriteiten verwachten dat tot 1995 nog eens een miljoen Israël zullen komen. BEIJING Een gigantische explosie veroorzaakt door een boerenfamilie die vuurwerk maakte, heeft negen mensen het leven gekost en 17 anderen ernstig ver wond. De explosie die al op 24 november plaatsvond in het dorp Xinz- huang in de provincie Hebei, had een kracht van twee ton TNT en werd tot op 50 kilometer gehoord, zo meldde het blad China Earthquake News op 26 december. Het nummer was pas giste ren verkrijgbaar in Beijing en het is in China niet ongebruike lijk dat nieuws over rampen vertraagd wordt doorgegeven. Door de ontploffing stortten 96 huizen ineen. In China wordt het nieuwe jaar of vooijaarsfestival, dat in februari plaats heeft, met veel vuurwerk luister bijgezet. Jaarlijks komen er bij de nade ring van het feest talloze ongelukken voor. X.M 3 VUNDERINK »ep g reker .MOSKOU/MINSK De elf leiders van het Geme nebest van Onafhankelij ke Staten ondergaan van daag in Minsk hun vuur doop. Amper een week na de officiële oprichting van de statenbond in de Ka- zachstaanse hoofdstad Alma-Ata pakken donke- je re wolken zich samen. Hoe ernstig de meningsver- duial pchillen ziin, blijkt uit het feit dat de Oekraïne zegt deze week in de Witrussische hoofdstad Minsk niet bereid 1 zijn het document te onderte kenen dat het gemenebest of ficieel maakt. De Witrussische ■schei) Premier Kebitsj legde aanleiding van de strubbelin gen een emotionale verklaring af. Minsk mag volgens hem niet de plaats worden gemenebest nu al zou stuklo pen. Het conflict speelt lijk tussen Rusland en de Oe kraïne, de twee grootste repu blieken van de voormalige Sovjetunie. De onenigheid be treft zowel defensie als de nomische relaties giganten. Aanvankelijk waren de Russi sche president Jeltsin Oekraïense collega Kravtsjoek overeengekomen dat het menebest een leger zou krij gen. Daar bleek Kravtsjoeks thuisfront niet gelukkig mee astëe te zijn. De Oekraïeners hebben de buik vol van het eeuwige Russische overwicht. Ze willen een eigen luchtmacht, land macht en marine. Aan de vooravond van het be raad in Minsk heeft Jeltsin al iprobeerd de gemoederen te idaren door te verklaren dat Rusland niet uit is op een overwicht. Rusland krijgt slechts een nationale garde 'van hooguit 40.000 man, geor ganiseerd naar oude Russische tradities en gekleed in het tra ditionele uniform. Rusland krijgt nauwelijks een eigen le- naast de strijdkrachten het gemenebest, dus de andere republieken hebben ook geen eigen defensie nodig, lijkt hij daarmee te willen zeg gen. Het zit er niet in dat de tje bi 'elhel De voormalige Sovjet-president Gorbatsjov schudde afgelopen weekeinde nog de hand van enkele Moskovieten tijdens zijn laatste wandeling door het Kremlin. FOTO: EPA Russische president hiermee de Oekraïne, maar ook Azer- bajdzjan en Moldova van de plannen voor een eigen leger af zal kunnen brengen. Kernwapens Wel gaat de Oekraïne voorals nog akkoord met een gemeen schappelijke controle op de ruim 30.000 kernwapens. Nog steeds komen er strategische raketten bij, die op de Vere nigde Staten worden gericht, maar Kiev heeft de bezorgde Amerikaanse minister van de Defensie Cheney inmiddels gerustgesteld: zo'n enorme productiemachine zet je niet in een klap stil. De defensieafspraken in Minsk worden met argusogen gevolgd door het militaire ap paraat van de voormalige Sov jetunie. „Het leger mag je niet levend villen!", luidde dit weekeinde de hoofdkop op de voorpagina van de Rode Ster, de krant die zich nog steeds het defensie-orgaan van de USSR noemt. Als Russische militairen ver van huis hun baan verliezen, in de republie ken waar ze gestationeerd zijn, komt daar onrust van, waar schuwt de krant. Niet minder serieus zijn de economische problemen waar voor de elf in Minsk een oplos sing moeten vinden. Ook op dit punt zijn Kiev en Moskou de grote kemphanen. Jeltsin heeft geweigerd in te gaan op het verzoek van de Oekraïne om de Russische prijsliberali- sering van 2 januari uit te stel len. Rusland heeft de lonen al verhoogd, maar de zuiderbu ren hebben daarvoor nog geen tijd gehad. Bovendien ont breekt hun het geld. Op het verzoek van Kiev om de rijks munt gemeenschappelijk te maken, zei Moskou resoluut: Njet! Het Oekraïense antwoord kon niet uitblijven. Er is een crisis comité opgericht dat moet zor gen dat er geen waardeloze roebels in de Oekraïne worden gedumpt en dat geen produk- ten het land verlaten. Dit ge vaar is reëel, nu producenten in Rusland meer geld voor hun waar kunnen krijgen. Kiev gaat coupons uitreiken aan de eigen bevolking, die in de nabije toekomst de roebel volledig moeten vervangen. Tegen de afspraak van Alma- Ata in gaat de Oekraïne dus een eigen munt invoeren. Nu is Rusland met zijn olie- en gasreserves in feite de rijkste der voormalige Sovjet-repu blieken. Als de overige landen van het ter ziele gegane impe rium te lastig worden, zou Moskou zich meer dan de tien andere leden van het nieuwe gemenebest kunnen permitte ren de zaak voor gezien te houden. Een belangrijke om standigheid maakt, dat Jeltsin en de zijnen zich dit gedrag niet kunnen veroorloven: in de andere republieken wonen grote Russische minderheden, onder wie militairen, die het Kremlin niet de rug kan toe keren. Zij zouden vogelvrij worden in een vijandige omge ving. Het Rusland van Jeltsin be taalt nu een hoge prijs voor de eeuwen van kolonisatie door tsaren en bolsjewieken. Mos kou is gijzelaar van de beruch te politiek van russificering. Dit feit geeft het vernieuwde Kremlin vandaag in Minsk schrikbarend weinig bewe gingsruimte. Inwoners van Brezovika, tien kilometer ten zuiden van de Kroatische hoofdstad Zagreb, repareren het dak van een huis, nadat het was getroffen door een raket. FOTO: AP MOSKOU Alexander Volkov en Sergei Krika- lev, de kosmonauten die door de Sovjetunie de ruimte werden inge stuurd, hebben vanuit hun onderzoekstation Mir het nieuwe Gemenebest van Onafhankelijke Sta ten verwelkomd. Volkov dringt er bij het Ge menebest op aan genoeg geld de voort zetting van de ruimtevaart. Volkov wees op het weten schappelijk belang van ruimte onderzoek en zei dat volgende generaties het de huidige lei ders hoogst kwalijk zullen ne men als zij de geldkraan dicht draaien. Na de ondergang van het communisme en het uit eenvallen van de unie is de toekomst van de vroegere Sovjet-ruimtevaart financieel onzeker geworden. Daarnaast speelt de eigendomskwestie, omdat de onafhankelijke repu blieken zich alle Sovjet-instal laties op hun grondgebied toeëigenen. De Baikonoer Kos- modroom, het grote lanceer- centrum, ligt in Kazachstan, terwijl de kosmonautenoplei ding en de vluchtleiding van ouds een Russische aangele genheid zijn. Kosmonaut Kri- kalev, die sinds mei rond de aarde cirkelt, wees er op dat de ruimtevaart niet alleen we tenschappelijke vooruitgang brengt, maar ook harde valu ta's voor de staatskas oplevert. BELGADO/ZAGREB Servië is voor behoud van het Joegoslavische staats verband en wil daarvan deel blijven uitmaken. Dat zegt de Servische pre sident Milosevic vandaag in een interview met de krant Vecernje Novosti. Milosevic herhaalde dat Servië geen schuld heeft aan het ont staan van de burgeroorlog in het land. De strijd is volgens hem ontstaan omdat sommige republieken zich met geweld hebben afgescheiden. Milose vic ging ook in op de voor vrijdag geplande conferentie over Joegoslavië. Tijdens de bijeenkomst zou de politieke verkleind Joegoslavië moeten worden gelegd. Volgens de president moeten de grenzen Joegoslavië door zowel de volken die in Joegoslavië willen blijven, als de volken die willen vertrek ken, worden bepaald. „Het is logisch en rechtvaardig geza menlijk een vreedzame oploss- sing te zoeken", aldus Milose- De gevechten gingen gisteren overigens onverminderd voort. De Joegoslavische fede rale luchtmacht voerde lucht aanvallen uit op verschillende gebieden in Kroatië. In de hoofdtsad Zagreb en 14 andere Kroatische steden werd lucht alarm gegeven. Karlovac, ge legen ongeveer 50 kilometer ten zuidwesten van Zagreb, werd zwaar gebombardeerd. Gevechtsvliegtuigen vuurden talloze raketten af op de stad, zo meldde de radio. Het zie kenhuis en gebouwen van een grote industriële onderneming zouden zijn getroffen. Karlo vac ligt al acht dagen onder vuur van de federale strijd krachten die door Servië wor den gedomineerd. Het vliegveld Cakovec, 90 ki lometer ten noorden van Za greb, zou door zo'n twintig ra ketten zijn getroffen. Ook Osijek, 260 kilometer ten wes ten van Zagreb, werd gisteren door federale troepen bestookt. Het Joegoslavische leger vuur de zaterdag grond-grond-ra ketten af op Kroatische troe pen ten zuidoosten van Za greb. De exploderende raket ten zouden de verklaring vor men voor de zes luide ontplof fingen die eerder op de dag werden gehoord in de Kroati sche hoofdstad en die aanlei ding waren voor het eerste al gehele alarm in Zagreb sinds het uitbreken van de strijd een half jaar geleden. In de hele stad werden de lichten ge doofd en vluchtten de bewo ners naar de schuilkelders. Supporters gedood bij basketbalwedstrijd NEW YORK In het New- yorkse stadsdeel Harlem zijn zaterdag acht mensen om het leven gekomen en 28 gewond geraakt bij een duw- en trek- partij om een sportzaal in en komen. Het gedrang on der de voornamelijk jonge be zoekers ontstond toen jongelui zonder een toegangsbewijs uit alle macht probeerden te tri bunes te bereiken van de sportzaal, waar eerst een bas ketbalwedstrijd en daarna een concert gehouden zou worden. Naar de politie meedeelde wa ren meer dan 1100 mensen bij het duw- en trekwerk betrok ken. ADVERTENTIE "PELLEB0ERS WEERLIJN I OOK BIJ DOOI Wenst U een gezond en Gelukkig 1992 WASHINGTON De Amerikaanse minister van defensie Dick Cheney heeft zaterdag verklaard dat de voormalige repu blieken van de Sovjetunie nog steeds doorgaan met de produktie en de statio nering van atoomwapens, ondanks verplichtingen die zijn aangegaan om de arsenalen aan kernwapens te beperken. Cheney noemde dit „op de lange duur onaanvaardbaar gedrag". De republieken heb ben het Amerikaanse aanbod behulpzaam te zijn bij de ont manteling van hun 27.000 kernkoppen niet geaccepteerd, aldus Cheney. Volgende week vertrekt een team Amerikaan se experts onder leiding van onderminister van buitenland se zaken Reginald Bartholo mew naar de vier republieken waar kernwapens staan. De besprekingen zullen met name betrekking hebben op de vraag hoe een deel van de kernwapens kan worden ont manteld in overeenstemming met de wapenverminderings- verdragen en hoe de resteren de wapens onder veilig toe zicht kunnen worden gesteld. Cheney zei bezorgd te zijn om dat „zelfs met hun economie in staat van ineenstorting er pogingen in de voormalige Sovjetunie worden onderno men meer kernwapens te pro duceren en nieuwe ballistische raketten gericht op de Vere nigde Staten te stationeren. En het wordt voor het Ameri kaanse volk moeilijk er veel vertrouwen in te hebben dat de dingen daar werkelijk ver anderd zijn, tot wij Mooiste vrouw ter wereld Miss Venezuela, Ninibeth Beatriz Leal Jimenez (midden) is zaterdag In het Amerikaanse Atlanta gekozen tot de mooiste vrouw ter wereld. De winnares, een 20-jarige student industrieel ontwer pen, versloeg 79 concurrenten die aan de Miss World verkiezing meededen. Miss Australië, de 21- jarige Leanne Buckle (links), werd tweede. De derde plaats was voor Miss Zuid-Afrika, de 22-jarige (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU Jeltsin vaardigde zaterdag al een decreet uit over landhervorming, die de kleine boeren weer een kans moet geven ten koste van de collectieve boerenbedrijven. Deze boerenbedrijven hun eigendomsformule uiter lijk 1 maart 1992 wijzigen. Bij de verdeling van land hebben werknemers van staatsboerde rijen voorrang, wanneer zij een eigen boerenbedrijf willen opzetten. De boeren krijgen het recht hypotheek te nemen op hun bedrijf, doch de ver koop van land is alleen toege staan bij pensionering, wan neer het land door erfenis is verkregen of wanneer de op brengst van een stuk land weer in het bedrijf wordt ge ïnvesteerd. Na de terugtrekking van de troepen van het voormalige Sovjet-ministerie van binnen landse zaken uit Nagorno-Ka- rabach zijn in het weekeinde in de betwiste autonome Azer- bajdzjaanse regio ten minste 25 mensen om het leven geko men. Jeltsin gaf vrijdag op dracht voor de In Nagorno-Karabach sinds 1988 een burgeroorlog tussen Armeniërs en Azerbajd- zijn ge komen. Bij de eerste rechtstreekse pre sidentsverkiezingen in Oezbe kistan hebben zich gisteren volgens de oppositie onregel matigheden voorgedaan. Bur gers zouden verscheidene stembiljetten hebben gekregen en ook zouden in enkele ge vallen mensen die zich niet konden legitimeren. toch stembiljetten hebben gekre gen. i dat Diana Tilden Davis (rechts). QN1031 - Kees en Olaf weten ook wel, dat ze een gewaagd horizon. Telkens veranderen ze van koers en ze zoeken de hele avontuur tegemoet gaan, maar ze moeten dit toch proberen. Ge- zee in dit gebied af, doch zonder resultaat. Tot ze op zekere dag lukkig heeft de sloep een latijnzeil en er is een vaatje drinkwater wrakstukken zien drijven en dan wordt het duidelijk, welk drama en een bus scheepsbeschuit aan boord. Ook vinden ze nog een zich hier heeft afgespeeld... Want het is niet moeilijk de wrak- klein kompas. Met behulp daarvan zetten ze hun koers uit, want stukken te kerkennen: ze zijn afkomstig van de jonk. En naar ze mogen de jonk van kapitein Barker niet miszeilen. Dagenlang overlevenden behoeven ze niet te zoeken, want het wemelt hier varen ze in Oostelijke richting, maar er duikt geen zeil op aan de van de haaien. JOHANNESBURG ANC-leider Nelson Mandela overweegt de blanke minderheid in Zuid-Afrika een aantal gegarandeerde zetels in het parlement te geven om bij blanken de vrees voor een zwarte meerder heidsregering weg te nemen. In een interview met de 'Sunday Star' verklaarde Mandela dat hij nooit akkoord zal gaan met een compromis over een meer derheidsregering. Maar hij voegde daar aan toe dat het enige compromis dat hij zich kon indenken iets zou zijn zoals in Zim babwe is gebeurd. In Zimbabwe kregen de blanken voor een pe riode van tien jaar de garantie dat een bepaald aantal zetels voor blanken bestemd zou zijn. Mandela zei daar zelf niet noodzake lijkerwijs tegen te zijn, maar wees er nadrukkelijk op dat hij voor zichzelf sprak. Of zijn Afrikaans Nationaal Comgres dit zou aanvaarden, kon hij niet zeggen. De juiste strategie zou misschien zijn dat niet in de grondwet op te nemen, maar een afzonderlijke overeenkomst te sluiten. Maar die overeenkomst zou op schrift gesteld moeten worden voor een beperkte tijd". ADVERTENTIE De Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) begint 1992 met goede voornemens. De belangrijkste wens voor het nieuwe jaar is een nog betrouwbaarder en fraudebestendiger kentekensysteem. Daarom gaat de RDW strengere regels hanteren bij ondermeer het overschrijven van een kentekenbewijs en het kopen van een deel 3. Voortaan dient u zich op het PTT postkantoor, maar ook op de RDW-districten, te legitimeren met een geldig rijbewijs of paspoort. Bejaardenpassen, toeristenkaarten en post- identiteitsbewijzen behoren dus tot het verleden. Woont u in Nederland, en u legitimeert zich met een paspoort, dan moet u daarbij een recent (niet ouder dan 6 maanden) uittreksel uit het bevolkingsregister tonen. Ook gaat de RDW de kenteken- en legitimatie- gegevens scherper controleren. Dit om fraude met kentekenbewijzen in te perken. Op de PTT postkantoren is vanaf 1 januari een folder verkrijgbaar waarin de nieuwe procedures staan. i

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5