E nieuwe zorgstelsel: Goede afloop vai bizar kerstverhaal ,Aids net zo beheersbaar als diabetes" BINNENLAND BUITENLAND Uiteindelijk moeten we er allemaal beter van worden. KA Cg/idaaGouaatii MAANDAG 30 DECEMBER 199 Suharto ontslaat generaals JAKARTA De Indonesische presi dent Suharto heeft twee generaals ont slagen in verband met het bloedbad in de Oosttimorese hoofdstad Dili op 12 november. Ze voerden het militaire gezag over Oost-Timor. „Wat er ook op 12 november in Dili is gebeurd, de plaatselijke veiligheidsdiensten zijn er geheel voor verantwoordelijk", zo haalde staatssecretaris voor het presi dentschap Murdiono de president aan. Het is de eerste maatregel tegen mili tairen sinds de publikatie op 26 decem ber van een officieel onderzoek naar de bloedige gebeurtenissen in Dili. Daarbij zijn circa 50 doden gevallen en 90 mensen verdwenen, aldus het on derzoek, maar volgens getuigen kwa men er 72 tot 115 mensen om. Studenten in de val door brandstichting TILBURG Feestvierende studenten zijn zondagochtend in een studentenhuis in de Tilburgse Heuvelstraat in de val geraakt na dat als gevolg van onenigheid brand was gesticht in het trappen huis. Twee studenten raakten licht gewond, 25 andere bewoners zijn opgevangen in het politiebureau. De brand, die omstreeks half acht na afloop van het feest ontstond, veroorzaakte een enor me rookontwikkeling. De trap brandde voor een deel weg, waar door die vluchtweg was afgesloten. Omdat het studentenhuis gele gen is boven een juwelierszaak kon door alle beveiligingen die vluchtweg niet worden gebruikt. Door ruiten in te slaan, naar be neden te springen en via balkons te klauteren, zochten de studen ten een goed heenkomen. Enkelen werden met de ladderwagen van de brandweer bevrijd. De brandweer, die vlak in de buurt bezig was geweest met het blussen van een andere brand, kon snel ter plaatse zijn. De politie wil alle feestgangers horen om ach ter de identiteit van de dader te komen. In het studentenhuis zelf is alleen sprake van rookschade. Jager treft wandelaar in plaats van konijn DEN HAAG Een nietsvermoeden de twintigjarige man uit Maasdijk is zaterdagmiddag in de duinen bij Hoek van Holland getroffen door een schot hagel dat eigenlijk voor een ko nijn was bestemd. Het schot was, zo bleek later, afkomstig van een 61-ja- rige man uit 's-Gravensande. De ja ger wilde een vluchtend konijn het genadeschot geven, maar werd tij dens het afvuren van zijn schot zo verblind door de laagstaande zon dat hij de wandelaar niet zag. Chirurgen haalden nog diezelfde dag vijftig ha- gelkogeltjes uit de beide benen van het onfortuinlijke slachtoffer. Het dubbelloopsjachtgeweer van de schutter, kaliber 12, is voor nader on derzoek in beslag genomen. Apothekers geven zelf voorlichting over AWBZ DEN HAAG De Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter be vordering der Pharmacie (KNMP) heeft uit onvrede over de voor lichting over het plan Simons zelf een brochure samengesteld voor de klanten van apothekers. De apothekersorganisatie vindt de voorlichtingscampagne die het ministerie van WVC voert over de gevolgen van de medicijnenoverheveling naar de AWBZ per 1 ja nuari „veel te ingewikkeld". „De mensen willen weten wat er ge beurt als ze om een bepaald medicijn vragen in de apotheek, hoe veel ze daarvoor moeten betalen, en of dat volledig vergoed wordt door de verzekeraar", aldus een woordvoerder. Overval met explosieven AMSTERDAM Een overval op het grenswisselkantoor van het Centraal Station in Amsterdam heeft vanmorgen voor grote ver warring gezorgd. De daders maakten gebruik van explosie ven om bij hun buit te kunnen komen. De overvallers werden in hun werkzaamheden gestoord door een agent van de spoorwegpolitie. Tijdens het vuurgevecht dat ontstond raakte een agent gewond en wisten de daders te ontkomen in een gestolen auto. Vergoeding voor statenlede onbelast DEN HAAG Staatssecretaris van finai Van Amelsfoort zal de Belastingdienst bin kort adviseren om de algemene onkostenv» ding voor statenleden fiscaal volledig onbe) laten. Dat schrijft de staatssecretaris in een laire, die is verzonden aan alle provinciebest Minister I. Dales van binnenlandse zaken met Van Amelsfoort eens. Dat heeft het min rie zaterdag bekendgemaakt. Op Binnenla Zaken is een algemene onkostenregel' deputeerden nog in voorbereiding, wachting zal deze vergoedingsregeling in de ste maanden van 1992 in werking treden. Mi circulaire aan de provincies en ae berichtge aan de Belastingdienst wil Van Amelsfoort di duidelijk over de belastbaarheid van de hu onkostenvergoeding voor statenleden wegne Die was als gevolg van de belastingherzienin Oort-wetgeving) ter discussie komen te staai Roi ter ,u PHNO cfverzetj ren Phnon Na ;ti ter< zijn het eini een mi sterkste desakkt Samphf onder z (Vervolg van de voorpagina) LONDEN Het nieuwe aids- medicijn acyclovir heeft het doodvonnis teniet gedaan dat automatisch door het HIV-vi- rus wordt opgelegd. Dat meent een van de leiders van het Britse onderzoek, dr. Paul Griffiths. Hij is hoogleraar in de virologie aan het Londense Royal Free ziekenhuis. Grif fiths beweert dat de ziekte bin nen tien jaar net zo goed te be handelen zou kunnen zijn als diabetes. „Dit is de eerste stap op weg naar een nieuw tijdperk van de behandeling van het HIV-vi- rus", zei Griffiths. Hij voegde daaraan toe dat dit een van de belangrijkste ontwikkelingen was sinds de ontdekking van AZT vijf jaar geleden. AZT is 's werelds eerste wettelijk toege stane medicijn tegen aids. Net als bij de eerste experimenten met AZT was het ook nu niet langer ethisch verantwoord om de helft van de proefpersonen een mogelijk levensreddend medicijn te onthouden, aldus Griffiths. Afzonderlijk van elkaar zijn beide behandelingen werk zaam, maar een combinatie van AZT en acyclovir bestrijdt de ziekte op twee fronten. Het on derzoek wees uit dat 20 procent van de patiënten die alleen AZT gebruikten binnen een iaar stierf. Van de mensen die beide medicijnen kregen toege diend was dat maar 10 procent. De ontdekking van een tweede, te combineren behandelings methode zoals onder meer gebeurde met leukemie en tu berculose geeft dikwijls de grootste kans op het beheersen van ziekten die voordien niet te genezen waren. Virginia Bottomley, de Britse minister van volksgezondheid, bena drukte onlangs dat aidspatiën- ten voornamelijk hopen op de ontwikkeling van een combi natie van medicijnen die het virus onder controle kan hou- Startvirus De ziekte aids ontwikkelt zich gewoonlijk niet onmiddellijk na een infectie met het HIV-vi rus. Vaak sluimert de ziekte verschillende jaren. Sommige onderzoekers geloven nu dat de sleutel van de plotseling begin nende eerste symptomen een nevenfactor of startvirus is, die de ziekte doet overgaan in een actief stadium. Als een belangrijke nevenfac tor wordt het cyctomegalovirus (CMV) gezien, een van de on gevaarlijke herpes-v 60 procent van de bevolking met zich meedraagt. In tegen stelling tot het HIV-virus is het CMV-virus gemakkelijk over draagbaar, bijvoorbeeld door middel van zoenen. Drie jaar geledén ontdekten onderzoe kers van het Royal Free zie kenhuis in Londen, die 100 be smette hemofiliepatiënten be studeerden, dat degenen die ook met het CMV-virus waren geïnfecteerd twee tot drie keer zoveel kans liepen aids te ont wikkelen. Toen men op dat punt was aan gekomen werd voor het eerst gedacht aan acyclovir als mid del om aids mee te bestrijden. Acyclovir is een mild medicijn met een paar bijverschijnselen, dat over het algemeen gebruikt wordt om herpes, gordelroos, koortsuitslag en waterpokken te behandelen. Het middel is werkzaam bij mensen wier af weersysteem beschadigd of aangetast is, bijvoorbeeld na een transplantatie. De kosten van de behandeling bedragen ongeveer 20.000 gulden per jaar. „We weten nu dat het HIV-virus andere virussen, zo als het CMV-virus, gebruikt om de ziekte op gang te bren gen en sneller schade toe te brengen aan het menselijk li chaam", zei Griffiths. „Het ziet er naar uit dat acyclovir ervoor kan zorgen dat er in plaats van een band twee banden lek ge prikt kunnen worden van de 'wagen' die aids vervoert". Diabetes Dr. Brian Gazzard, leider van het aidsonderzoek in het West minster ziekenhuis in Londen, heeft met 150 aidspatiënten geëxperimenteerd. Hij ver klaarde dat de resultaten van het onderzoek aantoonden dat in de toekomst de 'HlV-ziekte' een beheersbare gezondheids toestand kan worden. „Dat zal het gevolg zijn van een hele reeks kleine verbeteringen, en niet van een enkele briljante vondst die genezing zal bren gen". Dr. Griffiths zei dat de behan deling van mensen met het HIV-virus over enkele jaren hetzelfde zou zijn als de behan deling van mensen met diabe tes, bij wie de ziekte onder con trole wordt gehouden. „We zul len niet in staat zijn dit virus van de aardbodem te laten ver dwijnen, maar we zullen het kunnen onderdrukken en be heersen zodat de ziekte aids, met al zijn verwoestende com plicaties, alleen nog zal optre den bij oudere mensen nadat ze tientallen jaren gezond geleefd hebben", aldus Griffiths. (c) The Sunday Times VOGELBESCHERMING VERHEUGD OVER TERUGVINDEN OOIEVAARS: JMOSK elf lei< lebest ke Sta De teruggevonden ooievaars doen ling in het Friese Ureterp. Medewerkers van het Friese plek waar ze worden verzorgd. (Vervolg van de voorpagina) OOSTSTELLINGWERF Met de vondst van 55 ooievaars door de rijkspo litie van Ooststellingwerf in Friesland is een gedeel telijk einde gekomen aan de grootste vogel-kidnap in de Nederlandse ge schiedenis. Eén exemplaar werd dood in een weiland aangetroffen, dertig zijn nog steeds weg. Jan Bon- jer, directeur van de Vo gelbescherming in Neder land, verwacht niet dat die nog ergens opduiken. Desondanks noemt hij het toch „een goede afloop van een bizar kerstver haal". Het is inmiddels duidelijk, concludeert Bonjer, dat de da ders moeten worden gezocht in de professionele dierenhan del. De dertig verdwenen exemplaren zijn waarschijnlijk beland in privé-dierentuintjes, welhaast zeker buiten Neder land. De daders hebben na het afleveren van die bestelling de vijftig soortgenoten uiteinde lijk laten lopen, waarschijnlijk uit angst om alsnog betrapt te worden. Ondanks het verlies van dertig ooievaars is de Vo gelbescherming uitermate ver heugd dat de rest in elk geval is gered. Al was het alleen maar om heel andere moge- lijkheden nu snel aan de kant te kunnen zetten. De kidnap vond immers plaats vlak voor kerst en niets is de mens vreemd in zijn jacht op feeste lijke lekkernijen. Bedenkelijk Nederland heeft een bedenke lijke reputatie op het gebied van de dierenhandel. In het recente verleden kwamen hier de lijntjes samen van opkopers en jagers. Ondanks de wet op de uitheemse bedreigde dier soorten in de jaren zeventig en een intensievere controle blijft Nederland koploper. „Bij elke grote dierentransac- tie op de wereld duikt wel er gens een Nederlandse naam op", beweert Bonjer. En nog steeds worden knobbelzwanen uit de sloten gevist om vervol gens in een privé-tuin van een rijke Spanjaard of Italiaan weer tevoorschijn te komen. Hetzelfde gebeurt met roofvo gels. Naar het schijnt zou een buizerd zo'n vijfhonderd gul den opbrengen. Ooievaars, niet bepaald exotisch maar toch zeer gewild, leveren vol gens Bonjer tussen de vijfhon derd en duizend gulden op. „En als je ze gratis haalt, is het een leuke handel". Een kidnap van zoveel exem plaren is niettemin een unieke uitzondering. Een aantal jaren geleden werden, ook in Groot- Ammers, enkele jonge ooie vaars gestolen. Maar toen ging het om twee stuks en boven dien waren ze in korte tijd doop. de offi de sta t zachsfc terug op het broe i tion. De professionele en i al massale aanpak die de r ven deze maal volgden, alle records en heeft de V I dat de week hoofdst zijn he kenen ficieel bescherming doen duiz filler Volgens Bonjer wijst zo'n diefstal op een „groep g tenloze lieden die hun kar hebben". Want het makkelijk om een ooieva verkopen sinds het die heel Europa tot de beschei premie diersoorten wordt gerekei aanleid gen af. Mii niet de gement pen. Het co: lijk tus kraïne, blieken Sovjetu treft zo nomisc twee i Aanvai sche p: Oekraï overeei meneb< gen. thuisfn Dode na steekpartij BARNEVELD Tijdens een steekpartij in Barneveld is de 36- jarige E. Kaat door de vriend van zijn ex-echtgenote om het leven gebracht. Zaterdagmiddag ging het slachtoffer naar de woning waar zijn ex-vrouw verbleef met haar vriend. Kaat had een ijze ren staaf bij zich. Toen zijn ex-vrouw de deur opende, ontstond er ruzie. De vriend schoot te hulp en kreeg een klap met de ijzeren staaf. Hij stak vervolgens het slachtoffer met een keukenmes in de borst. Kaat raakte daarbij dodelijk gewond. Bij aankomst in het ziekenhuis De Lichtenberg in Amersfoort bleek hij te zijn overleden. De 33-jarige dader is door de politie aangehouden. Mediamagnaat Turner 'Man van het Jaar' NEW YORK De Ameri kaanse mediamagnaat Ted Turner is zaterdag door de re dacteuren van het weekblad Time uitgeroepen tot Man van het Jaar. Turner is de man ach ter Cable News Network (CNN). In de ogen van de re dactie transformeerde CNN nieuws „van iets wat is gebeurd in iets wat gebeurt op het mo ment dat je ervan hoort". „Om dat hij de dynamiek van ge beurtenissen heeft beïnvloed en kijkers in 150 landen heeft gemaakt tot instant-getuigen van de geschiedenis, is Robert Edward Turner III Time's Man van het Jaar 1991", aldus het tijdschrift. De bekende oceanograaf/na- tuurfilmer 'commandant Cous- teau' is voor het vierde achter eenvolgende jaar uitgeroepen tot populairste Fransman. Hij kreeg enige stemmen meer dan l'abbé Pierre, de bescheiden abt die al tientallen jaren opkomt voor de armsten. In de traditonele Top 50 van de Franse krant Journal du Di- manche werd de kankerspecia list professor Schartzenberg derde. ADVERTENTIE SUSKE ENWISKE LAMBIK BABA (c) Standaard Ultfleverl|/Wavery Productions Zware slag De diefstal in Groot-Ami betekende aanvankelijk een zware slag voor het introductie programma va ooievaar in Nederland. Op moment dat de gracieuze v bijna geheel uit het lands was verdwenen, is in vanuit het broedstation project opgezet. In Groot- mers worden de eieren ki matig uitgebroed en de le\ loop van elke vogel w nauwkeurig vastgelegd en gehouden. Die levensloop de teruggevonden ooievj allemaal op papier vastgel të ziin is echter nu weinig i £uj waard. De daders hebbe russïsc één na alle dieren ontdaarf hun ringen, zodat niet duidelijk is wie welke heeft en welk paartje bi kaar hoort. Beheerder Dc Miedema van de Fugelhel „Pas in de loop van de tijc duidelijk worden wie voor heeft gekozen. Want net j^chts mensen kiezen ook ooiev|van i ganiset traditie ditione krijgt ger n, andere ook ge' lijkt hi gen. H re wol een ei macht Aan de raad ir geprob bedare Ruslan overwi elkaar voor het leven". jSupp< baske NEW yorkse zaterda leven geraakt partij c uit te k der de zoekers zonder alle m< bunes ren me het du\ ken. Wij Nederlanders hebben veel over voor de kwaliteit van onze gezondheidszorg. Maar dan moeten de kosten wèl eerlijk worden verdeeld. De overheid werkt hard aan een stelsel waarbij dat ook gebeurt. Stap voor stap wordt nu een basisverzekering voor iedereen ingevoerd. Opdat uiteindelijk het verschil tussen ziekenfonds-verzekerden en particulier verze kerden verdwijnt. Maar vooral: opdat straks ook onze kinderen zeker kunnen zijn van een minstens zo goede en betaalbare gezondheidszorg. Elke nieuwe stap be tekent een uitbreiding van de AWBZ (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten). Per 1 januari worden uw medicijnen vergoed via die AWBZ. Daarom gaat u in 1992 iets meer premie betalen voor de AWBZ en iets minder voor uw zieken fonds. Dat is logisch. Heel geruststellend is trouwens dat u er voor het overige niet veel van zult merken. Regionaal Ziekenfonds Noord-Holland- Noord. Alkmaar, 072-277277 Ziekenfonds ANOZ Gooi Apeldoorn Groep, regio L ANOZ Gooi Apeldoorn Groep, regio 05^-275911 Zorgverzekeraar VGZ, Ber gen op Zoom, 01640-83400 Algemeen Ziekenfonds voor West-Brabant en Zeeuws Vlaanderen. Breda. 076-243000 Alge meen Ziekenfonds Haaglanden. Oen Haag, 070-3100880 AZ1VO Algemeen Zieken fonds de Volharding, Den Haag, 070 - 39188 88 Sail and Gezondheidszorg Verzekeringen. Deventer. 05700-87000 Regionaal Zieken fonds Rijn/IJsselland, Doorwcrth, 085- chcm, 01830 - 4 24 24 Zorgverzekeraar Trias, fonds Groningen, Groningen, 050-227911 023-303132 L1ASS Ziektekostenverzeke^ ANOZ Gooi Apeldoorn Groep, regio Gooi, Groene Land, Meppel. 05220-66271 Ziekenfonds Midden en Noord Zeeland, Middelburg, 01180-345 20 Zorgverzekeraar VGZ, Nijmegen, 080-287911 Zieken fonds PWZ, Purmerend, 02990-58258 Stichting Ziekenfonds Rotterdam. Rotter- Schiedam, 010-4274911 L1ASS Ziektekos tenverzekeringen. Sittard, 046-595656 raar TRIAS, Slicdrccht, 01840- Ccntraal Ziekenfonds, Tilburg, 013 - 32 55 55 Zorgverzekeraar VGZ, Tilburg 's-Hertogenbosch. 073-156490 ANOZ Gooi Apeldoorn Groep, sectie binnenscheep- Regionaal Ziekenfonds Midden-Nederland, VGZ, regiokantoor Venlo, Venlo, 077 - 87 93 91 Ziekenfonds Het Groene Land, Zwolle, landse Eilanden, Zwijndrecht, 078-251500 Wi Uw ziekenfonds blijft onverminderd voor u zorgen. lublikatie van dc zickcnfondsci ui gesloten bij dc VNZ. lij QN103 avontui Nukkig I en een klein k< ze mog jvaren 2

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4