Volleyballers snakken naar beetje ontspanning ajicek imponeert Coach weet naam van team niet nr SPORT Danny de Bie wint opnieuw Tegenvaller voor duo Tijsterman Vrouwenteam wil oogsten CeidóG Soivtcuit WANDAG 30 DECEMBER 1991 13 liar Boban zit vast Yeldscholten na ZAGREB AC Milan heeft voor de Joegoslavische speler £vonimir Boban in Triest een ipeciaal vliegtuig klaargezet om neem mee ult Zagreb te vluchten. Bo- )lymr »n zit dezer dagen vast in Za- ïr Joe !reb HiJ Sing er heen voor een eschil Jerstbezoek aan familie. Als hij n handen valt van het leger spelenmoet voor Kroatië "aar het den. ront zUn vader, officier in het d van eSer> bezit nochtans een vrij- itellingverklaring. De voetbal- er heeft daardoor tot de jaar- Ööst visseling de tijd Joegoslavië te 'erlaten. Boban staat onder >ezittevf 11. :ontract bij AC Milan. De Itali 'ianse ranglijstaanvoerder heeft Minsk sluit moet stoppen handbaldagen titgeleend OLDENZAAL Gerard Veld- scholten stopt noodgedwongen met wielrennen. Hij heeft voor het nieuwe seizoen geen nieuwe profploeg kunnen vinden. De 32- jarige Oldenzaler reed het laatste jaar voor de Duitse ploeg Tele com. De nieuwe ploegleider Wal ter Godefroot had voor hem geen plaats meer, omdat hij nog enkele Belgen meenam naar Duitsland. „Ik zou graag nog twee jaar door rijden", zei Veldscholten. „Maar ik schat de kans dat ik nog een plaatsje in een ploeg vind niet hoger dan vijf procent. De ploe gen krimpen allemaal in en zijn vrijwel allemaal vol". winnend af SITTARD ASK Minsk heeft de Limburgse Handbaldagen winnend afgesloten. In de fi nale werd gastheer Sittardia gisteren met 26- 20 verslagen. De Limburgse formatie speelde in de eindstrijd zonder de geblesseerde schut ter Guido Consten. Leon Tummers, evenmin fit, deed slechts de laatste vijf minuten mee. In de tweede helft werd het gemis van het duo goed merkbaar. Bij de stand van 14-14 werd het spel van de Limburgers onzorgvul dig en liep Minsk toch nog vrij eenvoudig uit. Het duel in de kruisfinales tussen de provin ciegenoten Sittardia en Vlug Lenig was za terdagavond aantrekkelijk. De thuisploeg won in sporthal Sittard uiteindelijk de ver lenging met 16-15. Dick Jaspers houdt stand ZUNDERT Dick Jaspers heeft ook in het toptoer nooi van Zundert stand gehouden temidden van de beste driebanders van de wereld. De Brabander, die een week eerder in Tokyo triom fantelijk de slotwedstrijd voor de wereldbeker voor profs op zijn naam schreef, bereikte de halve finales met de Belgen Raymond Ceulemans en Ludo Dielis en de Zweed Torbjörn Blomdahl. Vandaag treft Jas pers Blomdahl. Jaspers ging als tweede uit groep D over naar de kwartfinales. Hij verloor alleen van Dielis, met 50-48 in 35 beurten. De Belg Caudron en de Nederlander Valentijn vormden geen probleem voor de man uit St. Willebrord. Tegen Valentijn imponeerde Jaspers door de vijftig caramboles bijeen te spelen in slechts negentien beurten (moyenne 2.631) met een hoogste serie van vijftien. Dat was overigens vier caramboles minder dan Blomdahl in één beurt bij elkaar stootte in de kwart finales tegen Louis Havermans. IJshockeyteam verdienstelijk ESBJERG Het Nederlands ijshockey- team is bij het vierlandentoernooi in De nemarken verdienstelijk op de tweede plaats geëindigd. De uitgedunde ploeg van bondscoach Larry van Wieren sloot het evenement gisteren af met een krap pe overwinning (2-1) op het gastland. Za terdag verloor het jeugdige Oranje met dezelfde cijfers van Oostenrijk, de onge slagen winnaar van het toernooi. Van Wieren moest het in Denemarken stellen zonder een flink aantal vaste krachten. Onder de afwezigen waren Collard, Gee- sink, Mollen, Van Steen en Van Unen. Het verzwakte team dreef voornamelijk op de inbreng van de Tilburg-spelers, van wie vooral Livingston een uitsteken de indruk maakte. DIEGEM Danny de Bie heeft zijn u vervelende start van het cyclocross-se (dopingschandaal en afhakende sponsor) vergeten of juist gebruikt in zijn sportieve voordeel. De Belgische kampioen veldrijden won gisteren voor 10.000 supporters in Die- gem de Superprestige-wedstrijd. Het was, na Soestduinen en Loenhout, zijn derde zege in een week. Nederlander Hendriks toonde bondscoach Stamsnijder zijn huidige goede vorm door onder anderen Van Bakel, die al zeker is van deelnemening aan het wereld kampioenschap in Leeds, voor te blijven. Hendriks eindigde als zevende. Henk Baars drong net de top-tien binnen, Van Bakel (13) en Kools (19) vielen daar buiten. SPORT OP TV VANDAAG Nederland 3, 22.15 uur: Studio Sport Superchannel, 20.00 uur: Prime Sportnet, 18.00 uur: Sport. Eurosport, 18.00 uur: Sport. MORGEN BBC 2, 17.25 uur: Compilatie atletiek- kampioenschappen. Superchannel. 12.30 uur: Hang loose. Sportnet, 08.00 uur: Sport Eurosport, 14.00 uur: Sport. Anand weer Kasparov te vlug af REGGIO EMILIA/GRONIN GEN Viswanathan Anand heeft de schaakwereld weer eens op zijn kop gezet. De 21- jarige aalvlugge Indiase scha ker veroverde zaterdag in de tweede ronde van het Super- toernooi in Reggio Emilia voor de tweede keer in drie maan den de scalp van wereldkam pioen Gari Kasparov. Dat luk te Anand in oktober ook al tij dens het Interpolistoernooi in Tilburg. „Ik weet niet hoe Kasparov het voor elkaar kreeg van me te verliezen", zei Anand vro lijk. „Toen ik hem in Neder land versloeg had ik wit. Nu speelde ik met zwart en ver wachtte ik absoluut niet dat ik zou winnen". Anand verover de in de Franse partij een pion. Dat bleek voldoende voor een winnend eindspel. Piket In Groningen gingen de han den van het publiek op elkaar voor Jeroen Piket. Met wit dwong de Leiderdorper in de achtste en voorlaatste ronde de Amerikaan Larry Christian sen tot overgave. Piket deelt nu met de Deen Curt Hansen de eerste plaats met 5 1/2 pun- Nieminen kikkerkoning OBERSTDORF De Fin Toni Nieminen heeft gisteren in Oberstdorf het eerste on derdeel van de vierschansen- toernee gewonnen. De pas 16- jarige Nieminen werd tot 'kik kerkoning' gekroond met een totaal van 229,6 punten. Hij sprong 117,5 en 111 meter. Voor circa 30.000 toeschouwers aan de voet van de Schatten berg werd de 19-jarige Oosten rijker Werner Rathmayr twee de met 115 en 107,5 meter. De derde plaats was voor de Zwit ser Stefan Zünd (110 en 106,5 m). In de stand voor de we reldbeker is Rathmayr eerste met 70 punten, voor Nieminen (60) en Zünd (50). Foutenfestival amazone Zoer MECHELEN Ludo Philip- paerts bracht het Belgische pu bliek tijdens Jumping Meche- len tot extase door de wed strijd voor de wereldbeker op zijn naam te brengen. In de barrage was de 28-jarige ruiter uit Genk de concurrentie te slim af. Van de veertien com binaties in de barrage bleven er zeven opnieuw zonder fou ten. Bij hen was de Nederlan der Roelof Bril, die met Olym pic Ahorn in 29,40 seconden rond kwam en zesde werd. Hij kreeg elf punten voor de we reldbeker en staat nu met zijn totaal van negentien punten in de buurt van Eric Willemsz Geeroms, die niet meedeed en op 22 punten (negentiende) bleef staan. Emile Hendrix maakte met Prince Paradiso R één fout op de laatste hinder nis van het eerste parkoers. Jennie Zoer kon Olympic Wendela absoluut niet in be dwang houden. Voor de Drentse amazone werd het een foutenfestival. Met 22,25 straf- punten eindigde ze als 38ste en laatste. SPORT PRIJSVRAGEN DEN HAAG De resultaten van de sportpmsvragen zijn Lotto 52: Winnende getallen 10-15- 26-31-32*40 Reservegetal 24 Deelne mers: 511.731 Inleg 2.071 427,00 Prijzengeld 1092.650.00 Cijferspel 52: Winnend getal 673694 Deelnemers: 251110. Inleg: 376665,00 Prijzengeld 150.666.00 Toto 52: Winnende kolom 1-3-3-1-1- 1-1-3-3-1-3-3 Deelnemers: 13 331 In leg: 67 751,00 Prijzengeld 32.182,00. Toto-gelijk 52: Winnende wedstrij den: 1-20-25-26-28 Toegevoegde wed strijd. 19 Deelnemers 18.5 Inleg: 8 852,00 Prijzengeld 7 216.00. Duitse Lotto: Winnende getallen 17-35-36-43-45-46 Reservegetal 44 Spel 77 9451799 Belgische Lotto: Winnende getallen 4-10-18-19-31-41 Reservegetal 27 Jokergetal 4963181 HARRY NAAR HUIS' INSPIREERT VOLLEYBALPLOEG TUMU Hubert Auriol, de „Afrikaan", draagt zijn bijnaam waardig. De in Etiopië geboren Fransman is na het eerste weekeinde van Parijs - Kaapstad lei der in het klassement. Het echtpaar Tijsterman uit Waddinxveen klom dankzij de 24ste positie zaterdag en de twintigste in de rit naar Tumu naar de 23ste plaats in het klassement. „We hebben altijd een langzame start", aldus Kees Tijsterman. „Laat die toppers eerst maar uitrazen. We zagen Saby (Fransman) onderweg staan. Hij was over de kop geslagen". Mieke Tijsterman, die niet weet waar ze een dik, blauw rechteroog aan overhield: „Eén velg is gebroken. Het monteren van een nieuw wiel kostte zeker t Gerard Bourgoin ging gisteren gewoon van ploeggenoten had niet verwacht dat we zes de zouden zijn". Ze zei dat na de eerste, officieuze uitslag. Het koppel moest later een te genslag incasseren want het was geen zesde plaats, omdat de tijdwaarnemers aanvanke lijk waren vergeten een uur bij de achterstand op Auriol vergeten op te tellen. Vier dagen ploegde de kara vaan door de woestijn in Libië en geraakte gisteren in Tumu. vrijwel op de grens met Niger. Voor de poort van zwart en arm Afrika. Bijna letterlijk niemandsland. Als een loper was een metalen landingsbaan in het zand gerold, om de ruim dertig vliegtuigen van volgers te ontvangen. De misschien honderd autochtonen bij de fi nish, douaniers, verkopers van benzine en inwoners die zich vergaapten aan zo'n snelle au to's. haalden het in aantal niet bij de voor de woestijn bestem de voertuigen, een immense kudde gapende kamelen. De rommel in de woestijn her innerde aan het feit, dat Tumu ook vorig jaar etappeplaats was. Wat de stelling van veel coureurs, als zou de achterge laten troep met de wind ver dwijnen, redelijk ondergraaft. tingei le vief'. ig. Ni Weeft maller, lder I Oly n APELDOORN Na een noeizame zege op China ;n twee dramatische sets egen de Russen leek de rijp voor vernietigen- le conclusies over het nannenvolleybalteam in M Apeldoorn. En dan vooral iver de vertroebelde sfeer ond de nog zittende mdscoach Harry Brok ing. Vanuit het publiek donk het reeds luid: ,Harry naar huis". Uit Jen andere hoek van de nlmericahal: „Heb ik hier e lertig gulden voor be- ;ejaald In het veld wond .vital Selinger zich ge- eldig op. („We moeten iet zelf doen") en het lielp. „Want als het van diep moet komen is het nnen alleen maar leu- moet hoog nodig doorbroken worden. We willen weten waar we aan toe zijn. Het lijkt me niet prettig om met deze onopgeloste kwestie op vakan tie te gaan. Dan rust je li chaam wel uit, maar blijft het wel in je kop hangen en begin je op 22 januari toch weer op gefokt aan het nieuwe jaar". Veenendaler Held, die met zijn ploeg straks van drie we ken vakantie gaat genieten omdat het volleybalteam snakt naar een beetje ontspanning, kon in ieder geval ook nog op getogen zijn over het feit dat zijn knieën al drie wedstrijden achtereen pijnvrij zijn geble ven. „En je wilt hier toch ook gewoon nog een lekker toer nooi spelen en zo lekker op vakantie gaan. In het veld vergeet je toch het hele gedoe. Lastig in de afgelopen maand was alleen dat we met zo'n uit gedunde groep moesten trai nen en dat de verhouding tus sen Brokking en de groep niet helemaal normaal was. Maar zelf heb ik er weinig van ge merkt en aan Brokking merk je ook weinig". Afzijdig Na afloop van de thriller, die de vierduizend toeschouwers tussen half negen en elf boei de, loofde Brokking vooral zijn spelverdeler Avital Selinger. Hij had het voortouw geno men, volgens Brokking, om de 2-0 achterstand alsnog te lijf te gaan. Opvallend was alleen dat juist Selinger bij time-outs en veldwisselingen zich hele maal afzijdig hield van de coa ching en maar tergend lang zaam in het groepje schoof om een handdoek aan te pakken. Maar Selinger was getergd, dat was duidelijk. Door de opmer kingen vanuit het publiek. Ook Olof van der Meulen had de kreten om het directe ver trek van Brokking opgevan gen. „Dat is toch allemaal 'bull-shit'. Het ligt in zo'n wedstrijd als je met 2-0 achter staat toch helemaal niet aan Harry. Dan ligt het aan de spelers. En als je uiteindelijk toch nog wint, dan is alles toch weer goed Van der Meulen moest net als een dag eerder tegen de Chi nezen weer heel diep gaan. „Die jongens waren ook al zo taai. Maar tegen de Russen merkte je gewoon dat zij ook vermoeid raakten. We bleven echter constant spelen en won nen daardoor", aldus de spel verdeler. ;er", glom Olpf van der fleulen na de 3-2 over- vinning, die Nederland 'andaag in de finale van iet Nationale Nederlan- en Toernooi opnieuw te- enover Cuba brengt, laderhand wilde Henk-Jan Leid absoluut geen verbanden de be- ;ts en de broeierige 5 rond Brokking. „Ikzelf :elde aanvankelijk gewoon dicht!fartst'kke slecht. Ik kreeg er '■"■ft bal langs, serveerde zes r fout en hield niets tegen, ik had 'm verschrikkelijk itten. Maar aan de zaak Brok ing denk je dan niet". het echter met Brok- ns dat de kwestie zo r"door"M mogelijk uit de wereld loet zijn. „De onzekerheid lang geduurd. Dat Piet^ renda Schultz en Richard Krajicek hebben plezier tijdens een pauze in hun partij in het gemengd FOTO: AP APELDOORN Ruim drie maanden na dato evalueerde Peter Murphy met zijn volley balmeiden het succesvolle ÉK in Italië. In Apeldoorn, tijdens de eerste reünie, trok de Bra bantse bondscoach een opmer kelijk positieve conclusie: „Dit is het sterkste team dat Neder land ooit heeft gehad". Met die wetenschap in zijn achterhoofd durfde Murphy wel vooruit te kijken en dan vooral over het olympische toernooi in Barcelona heen. „Want pas daarna kan dit team volop gaan oogsten. Eerst op het EK'93 in Tsjechoslowa- kije, dan op het WK'94 in Ita lië en helemaal in '95 als Ne derland het EK zelf wil orga niseren. De meesten kunnen ook dan nog van de partij zijn". Natuurlijk weet Murphy ook wel dat zo'n zonnige visie in een land als Nederland altijd aan een zijden draadje hangt. Maatschappelijk toekomst en financiële zorgen slaan vaak een bres in op het oog aan trekkelijke sportteams. Niet voor niets moet Murphy al voor Barcelona vechten voor adequate voorbereiding. En pas daarna moet het echt ge beuren. Dan moet het 'Plan 2000' echt gaan rollen. „Maar als er meiden zijn die na Bar celona willen stoppen, dan kan ik dat begrijpen. Dat heb ik ook niet in de hand", twijfelt Murphy nog openlijk over de beschikbaarheid van de door hem naar richting wereldtop geloodste volleybalsters. De bevestiging dat het sportief gezien wel snor zit kreeg Murphy op de tweede dag van het Nationale Nederlanden Toernooi. Olympisch, wereld en Europees kampioen de Sov jetunie, voor het eerst startend onder de vlag van de Russi sche federatie, werd volwaar dig partij geboden. De neder laag met 3-1 was echter een stuk minder pijnlijk dan die in de EK-finale in Rome. Een dag later werd die positieve stemming weer evenhard de grond ingeboord. Opponent Italië, dat met een jonge garde een nieuwe start heeft ge maakt, nam revanche met 3-1 op de nederlaag in Rome. „Een mooi team", complimen teerde Murphy z'n tegenstan der. „Alleen gaan wij wel naar Barcelona en zij niet". Martin van der Horst knalt de bal door het blok van de GOS-speler Oleg Shatunov. FOTO: ANP APELDOORN Op de vraag of het een chaos in zijn land is, wordt met een volmondig „da" beantwoord. Een bijzonder openhartige Coach Vaitsjeslav Platonov van de mannenvol- leybalploeg die op het volley baltoernooi in Apeldoorn on der de - oude - naam USSR speelt windt er geen doekjes om. Hij zegt geen enkel ver trouwen te hebben in de nieu we machthebbers van het ge menebest. „Waarom moest dit land uit elkaar worden ge scheurd?", vraagt hij zich zelfs hardop af. „Er vindt gewoon een ordinai re strijd om de macht plaats. Ze zijn de afgelopen zes jaar al bezig geweest met praten. Het enige wat ze er mee hebben bereikt, is dat het land is ver nietigd. Gorbatsjov had twee jaar geleden al weg gemoeten. Toen had hij de controle over het land al verloren". De naam waaronder zijn ploeg op het Apeldoornse volleyba levenement uitkomt is volgens Platonov geen principiële kwestie. „Maar ook daar zul len de politici zich wel weer in gaan mengen", volgt weer een kat richting beleidsbepalers. „Wij konden niet onder de naam Rusland spelen", luidt de simpele verklaring, „omdat ik ook spelers uit Kazachstan, Wit Rusland en de Oekraïne in de selectie heb zitten. De spelers maken er zelf ook geen enkel bezwaar tegen" „De USSR bestaat niet meer. Er bestaat dus eigenlijk ook geen volleybalbond meer. Ik weet niet eens welk land ik hier train", zegt hij schoude rophalend. Zijn ploeg, het afgelopen jaar in Duitsland met overmacht Europees kampioen geworden, zal echter tot en met de olym pische zomerspelen van Barce lona bij elkaar blijven. Die ze kerheid heeft Platonov. Dat hebben spelers en coach el kaar beloofd. „Alle spelers hebben gezegd dat ze willen spelen. Zij willen niet uit de selectie. Ook de spelers uit de Baltische landen niet. Olikh- ver en Ushakov wonen bij voorbeeld in Riga, maar zijn geen Litouwers. De één komt uit Wit-Rusland, de ander is een Rus. Voor een eventuele Litouwse ploeg zouden zij dus ook niet eens kunnen spelen". Met behulp van een tweetal sponsors zal de voorbereiding op de olympiade financieel ook zeker niet in gevaar ko men. Wat er daarna met het volleybal in zijn land gaat ge beuren is voor de volleybal- coach nog een raadsel. Of er één volleybalploeg blijft be staan, of dat iedere republiek haar afzonderlijke équipe de wereld in stuurt. Platonov kan slechts gissen. Als een paal bo ven water staat wel dat om te overleven er brood (lees: fi nanciële middelen) op de plank zal moeten komen. Brenda Schultz op haar verjaardag De Heem- zegevierde zater- toen ze 21 jaar werd, met 800.000 gulden gemengde om de dat in de plaats wordt gehouden, de Australische Ra- McQuillan: 6-7 (5-7) 6-2. Nederland plaat- zich voor de kwartfi- tegen het als twee- geplaatste Spanje) om- ook Hagenaar Richard zijn partij won en duo in de mixed even eens te sterk bleek. „De laatste twee jaar verloor ik steeds mijn partijen op mijn verjaardag", zei Schultz. „Het was leuk dat het nu eens goed afliep." Het was de eerste keer in de vierjarige 'historie' van het toernooi, dat Australië zich niet voor de tweede ronde van dit evenement kwalificeerde. Krajicek imponeerde door Todd Woodbridge, onlangs nog invaller in het toernooi om de Güand Slamcup, slechts drie games te gunnen (6-0 6-3). De Hagenaar, die in Australië wordt vergezeld door hapto- noom Ted Troost, won de eer ste tien games en liet de teu gels in de warmte toen wat vieren. Omdat Nederland toen al winnaar was werd in het dubbel slechts gespeeld om één lange set: 8-4 voor Schultz- Krajicek. Het team van de Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS), bestaande uit Andrej Tsjerkasov en Natalja Zvereva, won in de eerste ronde met 2-1 van Groot-Brittannië, maar ging in de kwartfinales met 2- 1 ten onder tegen Zwitserland, bestaande uit Hlasek en Ma- nuela Fragnière-Maleeva. Het Duitse 'koningskoppel' Boris Becker/Steffi Graf komt van daag voor het eerst in actie. De Fransen Henri Leconte en Ju lie Halard, die in de eerste ronde met 2-1 wonnen van Zweden (Lundgren/Lindq- vist), fungeren dan als tegen standers.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13