7 er Rosendahl: „Vaak koop e de ellende van een ander" KUNST/RTV am^erieden' Radio Noordzee Nationaal moet etalage worden van het vaderlandse produkt Kammersanger Holl plukt de sterren L sidóc6oirumt MAANDAG 30 DECEMBER 1991 ARjjioepje bindt strijd aan iet concert-kriebelhoest 'ERDAM Het Concertgebouw werpt een nieuw middel strijd tegen de onbedwingbare kriebelhoest •ers al menig concert hebben verstoord. Het gaat een pastille met eucalyptus- of citroensmaak en ruiling met honing die de keel smeert, eertgangers kunnen de locket gratis krijgen. De volgt op de campagne waarin bezoekers werden geconfron- d met affiches met teksten als: 'Dat gehoest van u staat echt de partituur', of 'Als u mee moet hoesten dan hoort u het i 'We gaan van de Köchelverzeichnis toch geen hoestbui In het programmablad Preludium wordt de bezoekers handleiding voor het gebruik van de locket gegeven. Om te rkomen dat gehoest wordt vervangen door luid gesmak of raak, wordt de bezoeker aangeraden onhoorbaar op het rtje te zuigen of het gewoon op de tong te laten smelten. De jakking, die toch al een minimaal kraakvermogen heeft, Gerard Hulshof, de enige directeur bij voorkeur voor het betreden van de zaal worden verwij- die de OR van de KRO ziet zitten. FOTO: KRO OR van KRO heeft bedenkingen HILVERSUM De Ondernemingsraad (OR) van de KRO heeft bedenkingen tegen de aanstelling van Ben Wamelink en Louis ter Steeg tot directeur. Het KRO-be- stuur heeft het plan om de reeds vertrokken directeur J. van Soest en de volgend jaar te vertrekken R. Schoonho ven te vervangen door drie directeuren. De huidige adjunct-directeuren Wamelink en Gerard Hulshof worden volgens die opzet respectievelijk direc teur radio en directeur televisie. Huidig beleidsmedewer ker Ter Steeg zou directeur beheer worden. De OR ziet Hulshof wel als directeur zitten, maar de andere twee niet. Wamelink zou geen leiding kunnen geven, waardoor er samenwerkingsproblemen zijn. Volgens de OR komt dat ook, omdat Wamelink onvoldoende ondersteuning heeft gekregen. Ter Steeg zou te weinig ervaring hebben. De OR van de KRO wil echter niet zo ver gaan om een negatief advies uit te brengen. Men houdt het op de reac tie 'noch positief, noch negatief'. 'Frankie Johnny' met muziek Golden Earring DEN HAAG De Golden Earring heeft voor de Amerikaanse speelfilm 'Frankie Johnny' een muzikale bij drage geleverd. Dat is een redelijk unieke gebeurtenis omdat de muzieksamenstellers in Holly wood bij de keuze van het materiaal veelal uit het Amerikaanse en Engelse erfgoed putten. Voor het liefdesverhaal met Al Pacino en Michelle Pfeiffer in de hoofdrol, werd een uitzondering ge maakt. De Haagse groep, die wat jaren terug redelijke successen boekte in het land van uncle Sam, schreven met 'The Devil Made Me Do It', een perfect in het verhaal passend nummer. Nieuw is de compositie overigens niet, want het stamt uit 1982. Schrijver Guibert aan aids overleden PARIJS De Franse schrijver Herve Guibert, die be kend werd door twee boeken over ziin strijd tegen de ziekte aids, is op 36-jarige leeftijd aan deze ziekte overle den. Guibert overleed vrijdag in een ziekenhuis in Cha- mart, nabij Parijs. Guibert werd bekend om zijn boeken 'A l'ami qui ne m'a pas sauve la vie' en 'Protocole compassionnel' die allebei bestsellers werden. Hierin doorbrak Guibert een aantal taboes over een kwestie waarover in Frankrijk niet of nauwelijks wordt gesproken. Geïnspireerd door de Fran se homoseksuele schrijver Jean Genet schreef Guibert op een afstandelijke, ironische toon over de ziekte waaraan hij zou komen te overlijden. In zijn eerste boek onthulde Guibert dat de filosoof en historicus Michel Foucault, die in 1984 stierf, eveneens aids had. Voor Guibert was schrij ven een manier om tegen zijn ziekte te vechten. „Als iK schrijf voel ik mij het meest levend", zo schreef hij in 'Protocole compassionnel'. 5 GROOTSTE LUXE IS EEN JUKEBOX IN DE WOONKAMER TOL VENTER „De juke- mag je gerust zien als voorloper van Radio 3. ider die muziekmachi- t zouden hele generaties te muziekmakers nooit end zijn geworden. In begintijd vervulden jukeboxen een belang- rol in het uitgaansle- Veel mensen hadden lie tijd thuis nog niet elektrisch licht. Maar betere café's en res- i ants stond het elektri- wonder dat na in- van een geldstuk of meerdere muziek- ken ten gehore :ht. Zo werden jazz- iici en licht muziekma- wereldberoemd", al- Harmen Swaak. We worden tegenwoordig doodgegooid met 'ingeblikte' mu ziek. Vaak dringt dit geluidsbehang pas tot ons door als de stroom uitvalt. Dat is ooit anders geweest. Muziek was tot omstreeks honderd jaar geleden altijd levend. Na de uitvin ding van de 'speaking phonograph' door Thomas Alva Edi son in 1889 is alles anders geworden. Zeker toen Louis Glass aanvullend het geldinworpmechaniek uitvond. De ju kebox was geboren. Vanaf dat moment was het mogelijk om tegen betaling muziek uit een apparaat te laten komen. Het tijdperk van de jukebox is inmiddels vrijwel voorbij. De apparaten bestaan nog, maar zijn nu objecten voor ver zamelaars. Anderen kunnen bij de inrichting van hun woonkamer niet zonder een jukebox als statussymbool. Twee verzamelaars hebben deze trend te boek gesteld: Luc Wildschut en Ger Rosendahl. In Deventer heeft Harmen Swaak zich gespecialiseerd als verzamelaar, restaurateur en handelaar. aiding) hjiek CET de kenner werd lichte in de jaren tussen de ildoorlogen niet of nauwe- □r de radio gedraaid, de USA en niet hier. rette- en Belcantomuziek i'n beetje het lichtste wat de luidsprekers kwam. kreeg een levende uitvoe- in clubs en jazz-kelders. platen werden in hoofd- de jukebox ten geho- gebracht, evenals allerlei ilaire muziek, die zich la- i ontwikkelen, ukeboxen waren zo in ons de wegbereiders van pi- izenders en later Hilver- en Swaak (42) is Utrech- van geboorte. Tijdens hoolreisje naar Terschel- kreeg hij voor het eerst jukbox onder ogen. Het stond in de cantine van :amping. Swaak: „Ik was ïddellijk in de ban en wil ik zelf nog hebben". Ie jaren vijftig en zestig hij in de tweedehands el terecht als gevolg van age dat alles nieuw moest De meubelzaken beleef- gouden tijden. Iedereen die het een beetje kon betalen richtte z'n huis nieuw of op nieuw in. Een gouden tijd ook voor 'morgensterren' en ande re vroege speurders naar bruikbare spullen tusen het grof vuil. Harmen Swaak woonde in het oude hart van Deventer. Veel geld had hij niet en hij zocht tussen het grof vuil z'n hele inventaris bij elkaar en vond de mooiste dingen. Op een ze ker moment had hij zijn huis wel drie keer ingericht en hij had nog genoeg materiaal over. Opeens zag hij handel in het tweedehands spul. In een pandje dat in Deventer bekend staat onder de naam 'Het Gul den Vat' (thans een café toen een uitgesaneerde melkzaak), begon hij vijftien jaar geleden een winkel in tweedehands goederen, in hoofdzaak kle ding. Als blikvanger had hij een jukebox in de zaak staan. Z'n Terschellingse jeugdwens was in vervulling gegaan. Gek Vrienden en bekenden ver klaarden hem voor gek toen hij in jukeboxen 'ging'. Nu zegt hij: „Het was ook wel een beetje riskant wat ik deed. Ik had al van alles gedaan. Uitge rekend in een financieel on gunstige tijd nam ik de beslis sing om alleen nog te doen wat ik leuk vond". Inmiddels is hij gespecialiseerd in jukeboxen en een beperkt aantal verwante artikelen uit dezelfde periode, zoals Coca Cola-automaten, enkele ker- misattributen en benzinepom pen uit de jaren vijftig of vroe ger. De voorhoofdwijzers van toen zijn nu jaloers op hem, want ondanks dat hij nooit ad verteert, heeft hij klanten in heel Europa. Zelfs enkele mu sea zijn via hem aan een mooie jukebox gekomen. De rage sloeg eerder al toe in Amerika. Uiteraard, want daar werd het materiaal destijds ook gefabri ceerd. Nu woedt de trend in alle hevigheid in Europa. Swaak reist enkele malen per jaar naar Amerika om inkopen keerde liet ik het staan. Er waren er genoeg. Nu koop ik ook defecte machines, waarna ik ze zo authentiek mogelijk probeer te restaureren, zeker de oudere exemplaren die bo vendien mijn grootste liefde hebben". Eerst was er in Nederland vol gens Swaak een beperkt pu bliek voor jukeboxen: „Verza melaars van elektrische appa raten en muziekfanaten. Pas toen het trendy werd om zo'n ding in de huiskamer te heb ben, nam de vraag hand over hand toe. Toen ook bedrijven zoals McDonalds er toe over gingen om hun zaken nostal gisch in te richten, werd de handel steeds levendiger. De inkoop wordt derhalve steeds moeilijker en bovendien groeit het prijsbewustzijn in de USA. In de begintijd had ik soms wel honderd jukeboxen in voorraad. Nu kan ik er hon derd per week verkopen, die aantallen niet meer aan te slepen. Ze zijn bij wijze van spreken al verkocht als ze nog van Amerika onder weg zijn". Prijzen De duurste machine is op het ogenblik de Wurlitzer 950. An dere veel gevraagde merken zijn Rock-ola en Seeburg. Har men Swaak heeft zich volgens eigen zeggen inmiddels ont wikkeld tot een redelijk on derlegd jukebox-restaurateur. Harmen: „Er mag best veel re- paratiewerk aan de apparaten zitten. Originele onderdelen zijn doorgaans nog te koop ter wijl versterkers en luidspre kers uiteraard gewoon uit het hedendaagse assortiment kun nen worden gemonteerd". Waarbij hij aantekent dat een apparaat met uitsluitend origi nele onderdelen méér waard is dan één dat met nieuwe mate rialen is gerepareerd. Veel mensen gaat het uitsluitend om een goed spelend apparaat dat er van buiten origineel uit ziet. Over de originaliteit van de inwendige techniek maken zich alleen de ware verzame laars druk. En voor wie het om eerste klas hifi-geluids- kwaliteit gaat, is er een nieu we Wurlitzer op de markt die op ceedee's 'loopt', nostalgisch vormgegeven, maar voor het overige een moderne machine. En er zijn ook al replica's van oude modellen te koop. Voor de ware liefhebbers is dat alle maal rommel. Boek Onlangs is in ons land een boek verschenen, geheel ge wijd aan de jukebox. Ger Ro sendahl en Luc Wildschut stel den het samen en uitgeverij Uniepers in Abcoude bracht het op de markt. Luc Wild schut kan lyrisch worden als het over de jukebox gaat. In zijn voorwoord schrijft hij bij voorbeeld: „Het is een sche merlamp, een kunstzinnig ob ject en een geluidsinstallatie tegelijk". Ger Rosendahl houdt zijn le zers ter inleiding een wijze raad voor. „Houd hem (de ju kebox) origineel en geniet er met volle teugen van". Dat kan de ware liefhebber De prijsontwikkeling bij de jukebox is als van een vuurpijl. ook van dit boek met zijn prachtige kleurenfoto's van de meest uiteenlopende juke boxen. Het boekwerk is voor zien van een uitgebreid over zicht met onder meer jaartal len, model-aanduidingen en technische specificaties. Zo le zen we in het overzicht dat de AMI National Automatic Se lective Phonograph uit 1927 de eerste jukebox was die in de handel kwam. Vrijwel tegelij kertijd kwamen de merken Capehart en Daly in de ver koop, onmiddellijk gevolgd door de Seeburg Audiophone uit 1928. Wurlitzer komt vol gens het overzicht pas in 1933 in beeld met het toepasselijk genaamde prototype 'Debutan te'. Heel aardig zijn ook enkele Top Veertig en Top Twintig overzichten uit de jaren vijftig. Ze brengen ons in herinnering dat Johnny Ray in die tijd met 'Cry' nummer één stond; in 1955 op de eerste plaats Bill Haley his Comets met 'Rock around the clock' en in 1956 Elvis Presley met 'Don't be cruel/Hound dog'. Daarbij fo to's van oude platenhoezen, waarbij we ook de gezichten van Doris Day, Pat Boone, Frankie Avalon en Fats Domi no zien. Glad geretoucheerde foto's. Glamour uit de jaren vijftig. Leerzaam is een vergelijkend prijslijstje 1981/1991, kompleet met een prognose voor 1996. De absolute topper in die lijst is de al genoemde Wurlitzer 950 die in 1981 al 10.750 gul den opbracht en nu op 45.000 gulden staat. Verwacht wordt dat hij 1996 naar 50.000 gulden zal zijn gestegen maar die, af hankelijk van zijn staat van onderhoud, tot wel tachtigdui zend gulden kan oplopen. Relatief goedkoop is de See burg V/VL 200 die thans een kleine tien mille kost. Maar zijn prijsontwikkeling is als van een vuurpijl. Hij stond in 1981 op 650 gulden en zal vol gens de voorspellingen in 1996 op dik dertienduizend gulden staan. In vijftien jaar tijd der halve ruim 200 keer over de kop. Verslaving De schrijvers zijn zelf volledig verslaafde verzamelaars. Hun boek getuigt van grote gedre venheid en het is doorspekt met verslagen van persoonlij ke ervaringen. Zo zal de ware liefhebber de ogen niet droog kunnen houden bij de ervarin gen van Ger Rosendahl in diens gevecht om z'n Wurlit zer 1015 geheel origineel ge restaureerd te krijgen. Van de bekendste merken is een korte bedrijfshistorie op genomen. Er zijn hoofdstuk ken over beurzen en boeken FOTO: DIJKSTRA en de schrijvers geven veel voorlichting aan aspirant juke box-kopers. Want zoals vaak met tweedehands goederen het geval is: je koopt nogal eens andermans ellende. De schrij vers putten daarbij uit eigen 'rijke' ervaring. Zelfs een uiterlijk gaaf geres taureerd exemplaar kan opeens letterlijk uit elkaar val len, omdat hij van binnenuit wordt opgevreten door termie ten. Jukeboxen uit Mexico blijken namelijk geliefkoosde verblijfplaatsen voor deze vraatzuchtige diertjes. De ap paraten zijn bij de restauratie doorgaans wel van de beestjes ontdaan, maar als hij enige tijd bij de trotse nieuwe eigenaar in de warme huiskamer staat, komen de termieteneitjes die niet zijn verwijderd, uit. Tegen de tijd dat de dieren zich ver tonen. is de schade al i lijk. ANGELES De Austra- actrice Cassandra Har- lie de ex-geliefde van haar celijke man, Pierce Bros- ipeelde in de Amerikaan- ïlevisieserie 'Remington is zaterdag aan kanker leden. Dit heeft haar pu- teitsagent Dick Guttman jedeeld. 19 jaar geworden Harris sinds vier jaar aan baar- derhalskanker en Brosnan op met werken om voor en hun drie kinderen te in. Ze is overleden in het ilogisch Instituut van •Californië in Los Ange- zaar ze een aantal weken len werd opgenomen, is speelde met Roger -e in de James-Bondfilm Your Eyes Only' in 1981. een kindsterretje in en ontmoette Brosnan naar Londen ging om werken in het Natio- Theatre. Tussen haar rol- •ij het toneel door trad ze linent op in Britse televi- odukties als de series 'All at Kangaroo Valley' en Boy Merlin'. Ze speelde -vriendin van Steele, Fe in de televisieserie 'Re- ton Steele', maar acteerde veel in de Verenigde Sta- dejaarsavondconcert IVERSUM De Berliner tarmoniker onder leiding zijn chefdirigent Claudio ido speelt morgenavond 3 om 20.57 uur) zijn ou- avondconcert. Dit jaar het programma uitslui- werken van Ludwig von Uitgevoerd wor- nder meer de 'Egmont de aria 'Ah Perfi- oor de sopraan Cheryl de fantasie in c-mi- piano, koor en or- pus 80 met als solist pia- vgeny Kissin. BUSSUM Een radio zender die vierentwintig uur per dag aandacht be steedt aan alle vormen van Nederlandse muziek. Dat is wat de stichting Ra dio Noordzee Nationaal op het oog heeft. Er wordt hard geknokt voor de ver wezenlijking van dit ide aal en niet zonder resul taat, want als alles naar wens verloopt kunnen de uitzendingen via de kabel al in februari van start gaan. Volgens de stichting heeft een onderzoek van Conamus in 1983 al eens uitgewezen dat driekwart van de Nederlandse be volking geïnteresseerd is in een radiostation dat al leen populaire muziek van vaderlandse bodem uit zendt. „Het idee voor een dergelijke zender is ontstaan uit onvrede met het huidige aanbod", aldus bestuurslid Martin Bangma. „Bij de reguliere media komt het nationale produkt heel slecht aan bod. De beroepsver eniging van auteurs van lichte muziek, de Buma/Stemra en de stichting Conamus zijn tot de conclusie gekomen dat Ne derlandse muziek te zeer in een neerwaartse spiraal te recht is gekomen en daarom hebben zij gezamenlijk de stichting Radio Noordzee Na tionaal opgericht". Alarmklok Aan het begin van de jaren tachtig was het marktaandeel van de Nederlandse muziek vijfentwintig procent. In het laatste decennium is dat gehal veerd tot tien procent. Bij de platenverkoop in dit land gaan er dus steeds minder schijven van Nederlandse artiesten over de toonbank. Bangma: „Die neerwaartse spiraal gaat maar door en daarom is het nu de hoogste tijd om de alarm klok te luiden. De platenmaat schappijen zijn echter nauwe lijks geneigd om te investeren in het produkt van vaderland se bodem. Dat komt ook omdat die industrie grotendeels in buitenlandse handen is. Het is allemaal Amerikaans, Duits of Japans. Er is dus maar een manier om de zaak te redden en dat is een zender die alleen Nederlandse muziek uitzendt. Dat wordt als het ware een etalage van het vaderlandse produkt. En die zender moet dan alle facetten bestrijken: van jazz tot cabaret, van hip hop tot rock en van folk tot smartlappen. Alles moet in vierentwintig uur aan bod ko men. De uitzendingen zullen dan horizontaal worden gepro grammeerd. Als Nederlandse muziek wordt gehoord, wordt hij ook weer verkocht. Dan gaan platenmaatschappijen alleen van groot belang voor de cultuur, maar ook voor de werkgelegenheid. Het is toch te gek dat 80 tot 90 procent van de platenomzet in Neder land de oceaan over wordt ge manoeuvreerd". Wetsvoorstel In mei heeft de Tweede Ka mer een wetsvoorstel aangeno men dat commerciële radio in Nederland mogelijk maakt. Het voorstel ligt nu bij de Eer ste Kamer. Bangma: „Zodra die wet van kracht is, gaan wij met Radio Noordzee van start. Niet dat we een commercieel doel nastreven, maar we heb ben voor het pad van de com merciële omroep gekozen om dat dat de enige manier is om aan de bak te komen. We zou den ook een publieke omroep kunnen worden, maar dan moet je een verenigingsstruc tuur hebben en op z'n minst vijfhonderdduizend leden en dat is een heilloze weg. We zullen trouwens wel commer cieel moeten worden, want zo'n omroep kost op z'n minst drie tot vier miljoen gulden per jaar". „Nederlandse programmama kers krijgen meer aangeboden dan ze kwijt kunnen", aldus zangeres Jerney Kaagman. Zij zit namens de beroepsvereni ging van auteurs van lichte muziek in het bestuur van de stichting Radio Noordzee. „En als de dan moeten kiezen 1 i die i donna Nederlandse popgroep, dan krijgt die laatste groep niet het voordeel van de twijfel. Ik wil niet zeggen dat programma makers hun nek niet durven uitsteken, maar ze krijgen vaak niet de mogelijkheid om het Nederlandse produkt te promoten. Ze zijn gebonden aan de structuur en het gezicht van hun omroep. Als commer cieel station hebben wij straks dat probleem niet. Wij kunnen ons helemaal richten op mu ziek". Signaal De Hiversumse kabel zal in ie der geval als eerste het signaal van Radio Noordzee doorge ven. Jerney: „We moeten eerst zestig aansluitingen hebben voordat we een vergunning krijgen. De belangstelling van de kabelexploitanten is echter boven verwachting. Als het zo doorgaat is de zaak per 1 fe bruari rond". Ook van de kant van de ad verteerders is de belangstel ling groot. „Men heeft een gro te sympathie voor ons initia tief", aldus Bangma en Kaag man. "Ook de adverteerders vinden het de hoogste tijd dat er iets gedaan wordt aan de promotie van Nederlandse muziek. We zijn het best beka- belde land van Europa, maar we worden door al die zenders gebombardeerd met platen uit het buitenland. En daar heb ben we nooit een goed weer woord op gehad". Jerney weet dat er platen maatschappijen zijn die af wachten wat de invloed van Radio Noordzee zal zijn op de verkoop van Nederlandse mu ziek. „Als het ons niet lukt om met dat station het vaderland se produkt uit het slop te ha len, dan stoppen die maat schappijen ook met het weini ge wat ze nog doen op dat ge bied. Wij zijn dus eigenlijk de laatste hoop van de Neder landse muziek". Eigen zak Steeds vaker moeten Neder landse artiesten plaatopnamen uit eigen zak betalen, aldus Jerney Kaagman. „Ze laten dan duizend ceedee's maken, maar daar wordt bijna niets van verkocht omdat niemand het bestaan er van weet. Het gaat daarbij vaak om artiesten die tien jaar geleden nog een hele grote naam hadden. Op zo'n manier zakt de hele basis onder de Nederlandse muziek weg. Alleen BZN, Normaal, Anita Meyer en Lee Towers schijnen nog te kunnen over- Jerney Kaagman: „Ook de ad verteerders vinden het de hoogste tijd dat er iets wordt gedaan aan de promotie van Nederlandse muziek". FOTO: DIJKSTRA leven. Het is toch triest dat nieuw talent geen enkele kans meer krijgt. De kans dat je te genwoordig als Nederlandse artiest een hit scoort is net zo klein als wanneer je in de lotto wint". Overigens schijnt men in Hil versum al een beetje lont te ruiken, want sinds Radio Noordzee z'n bestaan aankon digde, worden er plotseling op merkelijk veel Nederlandse platen gedraaid door de diver se omroepen. Wat dat betreft is alleen het idee voor een na tionale zender al een succes. De naam Radio Noordzee is ontleend aan het legendari sche piratenstation uit de jaren zestig. Men heeft zelfs enkele voormalige technici van die zender aangetrokken. Radio Noordzee Nationaal zal uit gaan zenden vanuit een spe ciaal voor dit doel gebouwde studio in Naarden. Er komen acht vaste medewerkers in dienst. Ex-KRO presentator Edvard Niessing is inmiddels benoemd tot programmaleider. Het Haagse muziekjaar had niet beter en stralender kun nen worden afgesloten dan met het liederenrecital dat gis termiddag in Diligentia werd gegeven door de bas Robert Holl en ziin begeleider Rudolf Jansen. Óp het programma twee Schumann-cycli: 'Lieder- kreis' opus 39 op teksten van Eichendorff en 'Dichterliebe' opus 48 op teksten uit Heine's 'Buch der Lieder'. Robert Holl, die inmiddels vie renveertig jaren telt, behaalde twintig jaar geleden de eerste prijs op het Internationaal Vo calistenconcours in Den Bosch. Die prijs betekende de start van een grootse loopbaan die hem op tal van belangrijke in ternationale podia bracht. Ro bert Holl is tot een eenzame hoogte gestegen. In Duitsland en Oostenrijk (waar men dik wijls verbaasd is over het feit dat hij Nederlander is) wordt hij op handen gedragen. De Oostenrijkse regering onder scheidde hem vorig jaar zelfs met de eretitel 'Wiener Kam mersanger'. Een veelzijdig zanger met een uitgesproken voorkeur voor het lied. Met die andere groot heid op het terrein van het lied maar dan als begeleider, Rudof Jansen, plukte hij gis termiddag de vocale sterren van de hemel. Robert Holl is .niet alleen een heeft ook het vermogen om op beeldende wijze in de huid van componist en dichter te kruipen. Hij beleeft de wee moed, het verlangen, de ro mantiek, de hoop en de droe fenis die de personages in de liederen ondergaan. Over de wijze waarop hij al die liederen uitbeeldt, valt een verhaal te schrijven. Het is verleidelijk dieper in te gaan op die zestiendelige 'Dichter liebe' of op de gevoelens die spreken uit de 'Liederkreis'. Schrijven over de intensiteit en de expressie waarmee bij voorbeeld 'Schöne Fremde werd gezongen, over de uit beelding in 'Die Rose, die Li- lie, die Taube, die Sonne', over de overrompelende kracht in 'Ich grolle nicht'. Meer dan eens werd Robert Holl het verwijt gemaakt dat hij al zijn liederen drenkte in weemoed, in treurnis, in som berheid. Dat verwijt viel hem gistermidag niet te maken. Het enige dat in zo'n recital opvalt, is dat alle tempi breed worden genomen. Dat verschaft hem de gelegenheid de woorden tot leven te brengen. Dat levende woord wordt het publiek als stralende ster geboden. Rudolf Jansen is natuurlijk meer dan een begeleider, hij legt voor de zanger de instru mentale basis waarop de voca- liteit kan opbloeien. Holl be dankte Jansen op de enige ma nier waarop bedankt kan wor den: hij omhelsde hem Twee toegiften volgden. RECREATIE, EXPOSITIES EÈJ EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11