'Forse inbreuk op privacy bij telefonische reclame' ECONOMIE Omzet bloemenveiling Aalsmeer 10 procent hoger dan vorig jaar fieidócSomcutt 'Stille curatele' VHS beëindigd door normale surséance AALSMEER Bijna 8.000 aanvoerders en 2.900 kopers hebben dit jaar op de bloemenveilingen in Aalsmeer en Roe- lofarendsveen een omzet in bloemen en planten van 2,2 miljard gulden gerali- seerd. Hiermee kwam de omzet van de Verenigde Bloemenveilingen Aalsmeer (VBA) 10 procent hoger uit dan vorig jaar, zo heeft de veiling gisteren bekend gemaakt. De gematigd optimistische directie waar schuwt voor een te grote produktiegroei tegenover niet meegroeiende afzetmoge lijkheden Bij de snijbloemen lag de omzetgroei op 12 procent. De omzet kwam uit op 1,5 miljard gulden. Bij de kamer- en tuin planten kwam de omzet uit op 700 mil joen gulden, een groei van 6 procent. Naast de produktomzet boekte de VBA een dienstenomzet van 950 miljoen gul den. De prijzen van de snijbloemen verbeter den over de hele linie. Tegenover een aanvoergroei met 2,7 procent stond een omzetstijging van 12 procent. Bij de groene planten was sprake van een te genvallende prijsvorming (de oorzaken daarvan worden onderzocht). Bij een aanvoergroei met 7 procent, was sprake van een omzettoename met 6 procent. AMERSFOORT De 'stille curatele' die sinds 11 december gold bij de onroerend- goedmaatschappij VHS is 24 december opge heven. Toen heeft de rechtbank de onderne ming normale surséance van betaling ver leend. Dit heeft de heer G. Witteveen, directievoorzitter van VHS, gisteren bekendgemaakt als reactie op tijdens de kerstdagen door de groot-aandeelhouder R R Group of Companies geuite kritiek op curatoren. Op 11 december nam De Nederlandsche Bank, overi gens op verzoek van VHS, het heft bij VHS in han den. De bank stelde twee curatoren aan, drs. H.J.W. de Poot (namens de centrale bank) en mr. A.L. Leuf- tink. Daardoor kreeg VHS de handen vrij om, niet gehin derd door groot-aandeelhouder R R, te werken aan een uitstel van betaling. R R trachtte tot tweemaal toe die aanvraag tegen te houden omdat hij gen bewering werkte aan een reddingsplan VHS. De VHS-directie riep hierop de hulp van de centrale bank in die de twee curatoren aanstelde. Gisteren liet R R in een op 26 december gedateerde verklaring weten kwaad op de curatoren te zijn, omdat zij niet hadden gereageerd op een op 24 december ingediende sommatie om te praten over een reddingsplan. Witteveen hierover: „Waarschijnlijk is het R R ont gaan dat wij op 24 december uitstel van betaling heb ben gekregen. Daarmee is de 'stille curatele' van De Nederlandsche Bank beëindigd. De curatoren bestaan dus niet meer; de heer Leuftink is nu bewindvoer der". Volgens Witteveen wordt het niet in het belang van VHS geacht om verdere mededelingen te ver strekken. DORDRECHT Bedrij ven beginnen binnenkort op grote schaal met een venijnige vorm van recla me: telemarketing. Wie geen boodschap heeft aan ingeblikte informatie per telefoon, moet toch vroeg of laat de hoorn opnemen. Want de computer heeft Jobsgeduld. Het apparaat belt en belt totdat de consument gehoor geeft. Dan spreekt veelal de stem van de bekende Nederlander. Heel persoonlijk: „Met Ron Brandsteder, heeft u een mo mentje voor me?". Dat het ge digitaliseerde computerbits zijn, valt absoluut niet te ho- De eerste seconden is de aan dacht gepakt en de televisie of het boek vergeten. Nu kan de autofabrikant kwijt, hoe goed de techniek van de eigen vier wieler is. Of vertelt het zuivel bedrijf gladjes over een nieu we botermerk. Het zijn twee concrete voorbeelden van wat de consument het nieuwe jaar te wachten staat. Telemarketing is iets anders dan gewone telefonische ver koop. Het wordt al een tijdje door een paar bedrijven benut als marketinginstrument. Van af januari wordt van het medi um serieus gebruik gemaakt en proberen tientallen onder nemingen hun waren via de telefoon te slijten. Aan telemarketing komt vrij wel geen mens te pas. Een be drijf dat bij voorbeeld audio- aparatuur aan de klant wil verkopen, laat eerst de recla meboodschap inspreken. Die informatie wordt opgeslagen in een computer. Datzelfde ge beurt met een adressenbe stand, door het bedrijf aange leverd. De computer kan tien duizenden, zo niet honderd duizenden telefoonnummers bevatten. Het belt automatisch, zonder tussenkomst van wie dan ook, net zo lang totdat wordt opgenomen en laat dan de boodschap horen. Bij voor beeld reclame van audioleve- rancier Kenwood, die dezer dagen via de telefoon aktief is. Desgewenst kan de klant te rugbellen voor meer informa tie en zo kan de firma precies de respons van de aktie meten. Voor bedrijven is het een rela tief goedkope en direkte vorm van reclame. Ongewenst De consument wordt 'geraakt' op een belangrijke plek: de be slotenheid van de huiskamer. „Een verregaande inbreuk op je privacy", noemt juriste Ma deline Wolff van de Consu mentenbond het nieuwe wa pen in de strijd om de gunst van de klant. De bond vraagt dan ook binnenkort om ge dragsregels van het Direkt Marketing Instituut Neder land, de club van reclamema kers die snel contact willen met de consument. „Drukwerk kun je nog ongele zen weggooien, een telefoontje moet je aanhoren. Voor druk werk kun je van te voren op geven, dat je het niet wil heb ben, bij voorbeeld via een stic ker op de deur of een brief kaartje naar de producent. Te lemarketing kent die bescher ming niet: je wordt gebeld of je wilt of niet. En dat moet veranderen", aldus Wolff, die toevallig ook zelf een voorge programmeerde telefonische boodschap op haar prive-tele- foonnummer kreeg. Wolff: „Mensen die van dit soort re clame verschoond willen blij ven, moeten dat van te voren bij de PTT of een andere in stantie kunnen opgeven. En niet erna, nédat ze gebeld zijn". Telemarketing kan betekenen dat een nachtwaker 's middags uit zijn slaap wordt gebeld of dat iemand die een belangrijk telefoontje verwacht geërgerd wordt door vlotte verkoop praat. De branche heeft al de gelijk wat gedragsregels, meldt telemarketingbedrijf All in One in Dordrecht, die in 1992 een hausse verwacht. Zo wordt de klant niet voor tien uur 's ochtends gebeld en stopt de werkdag van de computer rond acht uur 's avonds. Bo vendien moeten de telefoon nummers die aangeleverd worden, voorzien zijn van naam en adres. Directeur Ed Kreeuwen van All in One: „Ik heb al eens een sexshop gehad in Den Haag, die vroeg of ik de hele stad wilde platbellen. Nou, daar begin ik niet aan. De boodschap is zakelijk be- moeten leveren". Kreeuwen zegt dat zo'n bestand door zijn bedrijf regelmatig wordt nage trokken. Klachten Het regende onlangs klachten bij de Consumentenbond en collegabond Konsumenten Kontakt over Karin Bloemen, die was ingehuurd om reclame te maken voor de Krant op Zondag: „Mag ik even met je praten?", klonk het zondags in heel wat huiskamers. Bloemen houdt het kort en vraagt meteen of de luisteraar een 'speciaal nummer' wil bel len, voor een 'unieke medede ling'. Dat het nummer vijftig cent per minuut kost, vertelt ze er niet bij. Na een kort ge ding tegen de reclamemakers van de Krant op Zondag wordt het prijskaartje wel ge meld, maar slechts heel kort. Leverancier van de appara tuur was All in One. Kreeu wen: „Heel vervelend alle maal, we hebben er nu niets meer mee te maken, de appa ratuur staat niet meer bij ons. Het medium wordt secuur en serieus gebruikt". Voor de ondernemer uit Dor drecht staat het succes van te lemarketing al vast. „Een mooi voorbeeld is de firma Recron, die 4000 assurantiekantoren wilde inlichten over een annu leringsverzekering. De respons was enorm: bijna zeventig pro cent. En een actie voor ons ei gen product onder reclamebu- reau's, liep ook storm. Daar re ageerde 112 procent, want ook niet benaderde reclamebu- reau's belden op met het ver zoek tot meer informatie. Ze hadden het van collegas ge hoord". De actie resulteerde volgens Kreeuwen in heel wat op drachten: op het gebied van nieuwe voedingsmiddelen, au- dio-apparatuur en eventueel sigarettenreclame. Hij denkt dat de irritatie van de klant zal meevallen. „Wij doen niet mee aan herhalingstelefoon tjes. En wie wil, kan zich uit ons adressenbestand laten ver wijderen". Toch gaat het nog wel eens mis. Zo'n honderd nummers van het Bouwfonds werden onlangs gedraaid uit een lange lijst van telefoonnummers. De computer hield er geen reke ning mee, dat bij afwezigheid van mensen de telefoniste het bandje krijgt te horen. De re clame zonder weerwoord kwam in dit geval tientallen keren bij de centrale terecht. Het bedrijf heeft het rechtge trokken door de telefonistes op drie slagroomtaarten te trakte- De optimistische belegger kijkt aan het einde van het jaar uitsluitend naar de koer sen van de aandelen, die hem winst hebben opgeleverd of hadden kunnen opleveren. Zijn pessimistische collega ziet uitsluitend koersen van aan delen, die hem op verlies heb ben gezet of die een alleron gelukkigst jaar achter de rug hebben. Het eerste halQaar werd voor het merendeel van de beleg gers niet onaardig afgesloten, omdat het optimisme in beleg gerskringen snel terugkeerde toen de Golfoorlog na enkele weken met een zege voor het Westen werd bekroond. Het tweede halfjaar was aanzien lijk minder inspirerend, zodat een deel van de koerswinst weer verdween. Nu is het aantal moeilijk te doorgron den factoren in enkele maan den ook aanzienlijk toegeno- Dat het niet goed zit met de Nederlandse economie blijkt zonder meer uit het jongste kwartaalbericht van De Ne derlandsche Bank: 'Door mid del van transacties in Neder landse effecten trekken bui tenlanders voor 1,6 miljard gulden aan beleggingskapitaal uit Nederland terug. Buiten landse beleggers, vooral uit landen van de Europese Ge meenschap en Zwitserland, stootten voor 900 miljoen gul den Nederlandse aandelen af. Daarmee hield de terugtrek king van buitenlandse beleg gers uit Nederlandse aandelen al bijna twee jaar lang aan. Het in deze periode gestegen renteniveau en de minder Nederlandse aandelen minder populair rooskleuurige economische vooruitzichten zijn daar ver moedelijk debet aan. Aan het begin van het v^rslagkwar- taal verloren ook Nederlandse overheidsobligaties aan aan trekkingskracht op buiten landse beleggers'. Nu is er, hoe ook, weinig in spirerend nieuws. De ver wachting, dat de recessie in de Verenigde Staten in de tweede helft van dit jaar snel haar dieptepunt zou passeren, blijkt niet met de werkelijk heid overeen te stemmen. GELD GOED Dollarkoers De koers van de Amerikaanse dollar zakt weer weg - dat is voor de ondernemingen met aanzienlijke operaties in de dollarsfeer slecht nieuws. De jongste koers ligt om en nabij de 1,71 gulden. Ik kan mii voorstellen, dat bijvoorbeeld de KLM de koersontwikke ling van de Amerikaanse munt met grote bezorgdheid volgt, omdat haar belangrijk ste routes Amerikaanse ste den tot eindbestemming heb ben. Aan deze zijde van de Oceaan zal de rentestijging in een groot aantal EG-landen bete kenen, dat krediet steeds duurder wordt. Dat zal niet bevorderlijk zijn voor de ren tabiliteit en het concurrentie vermogen van het bedrijfs leven. De Nederlandsche Bank zegt dat ook, zoals hier voor uit het citaat blijkt. Wèl dient echter bedacht te wor den, dat deze rente-ontwikke ling ertoe leidt, dat gelden, beleggingsmogelijk heden worden gezocht, in veel gevallen aan West-Euro pa de voorkeur zullen gaan geven boven de VS, waar het discontotarief dezer dagen is verlaagd van 4,5 tot 3,5 pro cent. Per saldo kent West-Eu ropa geen alarmerende infla tiepercentages, terwijl de cen trale banken de economische ontwikkelingen goed in de hand houden. De belegger die terugziet op 1991 en trots kan zeggen, dat het resultaat van zijn inspan ningen de gemiddelde koers stijgingen van Amsterdam en/of New York heeft bijge houden, is dan ook naar alle waarschijnlijkheid een genie. Somber Hoe is de werkelijkheid? Ik vrees, dat die er voor de ge middelde belegger heel wat somberder uitziet. De kans op het nemen van onjuiste beleg- gingsbesluiten is dit jaar na melijk abnormaal groot ge weest. Zelfs de meeste beleg gingsfondsen onder leiding van de knapste analisten pre senteren resultaten, die bene den de gemiddelden blijven. Wat wil mevrouw /mijnheer de gemiddelde belegger dan eigenlijk? Kort gezegd, de ge middelde belegger, dat genie dus, is een onbestaanbaar fe- Bij dit alles moet na tuurlijk niet vergeten worden, dat een gemiddelde het saldo js van hogere en lagere koer sen. Er moeten in theorie dus beleggers te vinden zijn, die het jaar met een geweldige koerswinst, ver boven het ge middelde, afgesloten hebben. Zijn dat dobbelaars of briljan te, ver vooruitziende geesten? Niemand kan daarop een zin nig antwoord geven. In elk geval zou uit deze categorie beleggers de logische keuze behoren te worden gemaakt voor de adviseurs van beleg- gingsondsen. Helaas bestaan zij niet. Daartegenover staan dan de normale beleggers, die doorgaans ver onder het ge middelde zijn gebleven, zelfs als zij al hun spaargeld heb ben gestoken in gerenom meerde beleggingsfondsen, die in de meeste gevallen niet beschikken over geniale advi seurs met ver vooruitziende blik. Top tien Allerbelabberdste koersont wikkelingen zijn gemakkelijk en bij de vleet te noemen. Voor de echt positieve kunt u vooral terecht bij de qua om zet top tien van de Amster damse beurs. Dat zijn de klas sieke internationals zoals superieure binnenlandse waarden, zoals bijvoorbeeld Ahold, Elsevier en Wolters Kluwer, die overigens in toe nemende mate de Westerse wereld en meer in het bijzon der de Angelsaksische landen als het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten als hun werkterrein zien. Voor veel grote winstmakers wordt het langzamerhand moeilijk in eigen land te investeren. Echt internationaal wordt ui teraard ook de ABN AMRO Bank, die bezig is zich een blijvende vaste plaats onder de tien grootste banken van de wereld te veroveren. Van de beurs krijg ik maan delijks een opgave van de 30 Nederlandse aandelen met de grootste effectieve waarde. In november stonden op die lijst Kon.Olie, Unilever, Akzo, Philips, ABN AMRO, Else vier, KLM, Aegon, Internatio nale Nederlanden, Ahold, Heineken, DSM, Wolters Klu wer, Bührmann-Tetterode, Nedlloyd Groep, Amev, Hoogovens, Océ van der Grinten, Wessanen, Stork, Kon.Ned.Papier, DAF en Pakhoed. In die volgorde. De zes beleggingsfondsen op de lijst heb ik buiten beschou wing gelaten. De grootste om zet bereikte als gewoonlijk Kon.Olie met 1.702 miljoen gulden, gevolgd door Unile ver met 1.127 miljoen gulden. Hekkesluiter bij die dertig is Pakhoed met slechts 77 mil joen. Als Amsterdam zijn in ternationals - relikwieën uit een roemrucht verleden - niet had, zou de beurs het aankij ken niet waard zijn. 29.00 29.50 31.00 31 60 153 20 154 20 1551 57.30 57.70 54 50 54 50 45.30 45.50 90/785 89 3 30 90/2.00 90/1.95 90/2.40 90/2.52 42 60 17/10 26 60 If pakhoede philips phil d92 polygram 29.20 29.50 29.30 29.50 40 20 40 40 91 50 9190 4i tonen pei 29: oudinge |J ïsioenpr 92 ninale p 56 [ondere is) nog 173 leren. E 69- bale aan President Bush heeft aange kondigd dat in zijn 'State of the Union' (troonrede) eind ja nuari nieuwe voorstellen zullen worden gedaan om de Ameri kaanse conjunctuur een duwtje in de rug te geven. FOTO: EPA Amerikanen weinig hoopvol op herstel van de economie WASHINGTON De hard nekkige recessie in de Vere nigde Staten heeft het ver trouwen van de Amerikaanse burger dat er op korte termijn weer licht zal gloren, tot een minimum beperkt. De recente verlaging van het disconto en de bemoedigende woorden van president Bush ten spijt geven verscheidene opiniepei lingen aan dat de meeste Ame rikanen bang zijn hun baan te verliezen en hun huidige wel standsniveau te moeten verla- Bush heeft aangekondigd dat in zijn 'State of the Union' (troonrede) eind januari nieu we voorstellen zullen worden gedaan om de Amerikaanse conjunctuur een duwtje in de rug te geven. De financiële markten gaan er intussen al •van uit dat het stelsel van de Amerikaanse centrale banken, de Fed, tot een verdere discon toverlaging zal overgaan om de economie nieuwe brandstof te geven. Met de effectenbeurs van New York op haar hoog ste punt in de geschiedenis, zet het Amerikaanse bedrijfsleven ondertussen gemiddeld 2600 mensen per dag op straat. Sommige economen vergelij ken het huidige pessimisme onder de Amerikaanse bevol king met 1958, het jaar waarin de eerste scherpe recessie sinds de Tweede Wereldoorlog zich voordeed in de VS. Ande re analisten evenwel zijn van mening dat de somtijds zwart gallige opstelling van de Ame rikanen met betrekking tot een komend economisch her stel uniek is. Fed-voorzitter Alan Greenspan verklaarde al eerder dat „het diepgewortel de pessimisme ongekend is". Op de dag dat de rente in de VS naar het laagste niveau in 27 jaar ging, kondigde General Motors aan 74.000 banen te zullen schrappen. Daarmee leek het bedoelde effect van de discontoverlaging - het op krikken van de Amerikaanse kracht te verliezen. Blijkens een peiling in opdracht van de televisiezender ABC twee da gen na de renteverlaging is tweederde van de ondervraag de Amerikaanse burgers van mening dat het nog steeds bergwafwaarts gaat met de conjunctuur. Bijna allen (93 procent) betitelden de econo mische situatie als „slecht" of „niet zo goed". Toch is niet iedereen deze me ning toegedaan. Verscheidene economen menen dat de reces sie nogal mild is, zeker wan neer een vergelijking wordt gemaakt tussen een aantal eco nomische eenheden. De werk loosheid bijvoorbeeld beloopt nu zo'n 6,8 procent van de be roepsbevolking. In 1982 was dat percentage nog bijna tien en in het midden van de jaren zeventig was 8,5 procent van de beroepsbevolking zonder emplooi. In vergelijking met andere in dustrielanden zouden de Ame rikanen zelfs hun handjes mo gen dichtknijpen. In Australië (10,1 procent), België (8,3), Ca nada (10,3), Frankrijk (9,7) en Groot-Brittannië (8,7) is het al lemaal nog erger, aldus de we tenschappers. In Nederland beloopt de werkloosheid dit jaar, volgens de Oeso, 6,1 pro cent. BEURS HCS onderuit op goed Damrak AMSTERDAM Het automa tiseringsfonds HCS is gisteren op de Amsterdamse effecten beurs flink uitgegleden. Na het middaguur ontstond er op het fonds een flinke verkoop druk, die de koers omlaag duwde tot 0,80. Donderdag was nog 1,20 voor het zwak ke concern betaald. Het aan bod droogde toch weer snel op, waardoor een herstel mogelijk werd tot een slotkoers van ƒ1. Dat het lag 5an HCS en niet aan de automatiseringsbranche werd duidelijk uit de gedra gingen van de kleinere colle ga's, die veelal beter gestemd waren. Zo steeg Neways twee kwartjes naar 6,30 en Simac f 0,60 naar 13. Wel moest Multihouse 60 cent terug naar f 4,70. Vooral in de ochtenduren lag t g<X het Damrak er goed bij. beurs volgde daarmee het de voorbeeld van Wall Stree Londen en Frankfurt, di eveneens een vaste stemn te zien gaven. Later op de werd gas teruggenomen. Een rol bij de stijging speeli volgens handelaren de dowdressing" van institution le beleggers. Dit betekent oppoetsen van de portefeuilli bij het naderen van het i van het boekjaar door het len van slechte aandelen. Hierin past ook verkoop van het kwakkelen HCS. De stemmingsindex, di een hoogste punt had bereii van 88,7, sloot vrijdag op tegen een voorgaand slot ,T>w e ast dez d isioent iifrs telle reële j goed De totale omzet kwam gisten op 704 miljoen, waarv; f 480 miljoen in aandelen. M< f 224 miljoen bleef het in <i obligatiesector erg rustig. I stemming was hier prijshoi

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6