China erkent voormalige republieken Sovjetunie Jeltsin krijgt het moeilijk EG zit fout in ogen presidium Joegoslavië Piloot rampvliegtuig haalde huzarenstuk uit Parlement Cambodja akkoord met meer- partijensysteem KAPITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN R1M,fcidóe(Bowuuxt BUITENLAND ZATERDAG 28 DECEMBER 1991 Werkloosheid remt komst Sovjet-joden Geheime Stad voor leiders Sovjetunie JERUZALEM In Israël zijn dit jaar veel minder Russische foden aangekomen dan verwacht. Het hoofd van het semi-offi- fiële Joods Agentschap verklaarde gisteren dat tienduizenden fcden hun emigratie naar Israël uitstellen wegens de hoge werk- posheid. In 1991 arriveerden volgens officiële cijfers 140.000 jo len, terwijl er 400.000 werden verwacht. Directeur Simcha Di- litz van het Joods Agentschap legde de schuld bij de regering- jhamir. „Ik voel mij genoodzaakt de regering te bekritiseren... Ipmdat ik sterk voel dat de hoge werkloosheid de belangrijkste linderpaal is tussen een massale immigratie uit de Sovjetunie en Be aantallen die we binnen krijgen". Israëlische functionarissen leggen dat de Iraakse raketaanvallen tijdens de Golfoorlog veel Kovjet-joden hebben afgeschrikt. Bedroeg de immigratie voor de borlog soms meer dan 35.000 mensen per maand, sinds augustus 1990, toen Irak Kuwayt binnenviel, is dat aantal gedaald tot ge middeld 9.000. i Haifa arriveerde gisteren een schip uit Odessa met 500 joodse |nmigranten uit de GOS-republieken. Israël gaat er nog steeds an uit dat in 1995 rond een miljoen joden uit Rusland en ande- voormalige Sovjet-republieken het land zullen zijn binnenge- MOSKOU Het Kremlin is via een speciale metrolijn verbonden met een geheime ondergrondse stad die in de jaren zeventig is gebouwd om 120.000 hoogwaardigheidsbekleders een schuilplaats te bieden voor eentmoge lijke kernaanval. Dat meldt het tijd schrift Argoementy i Fakty. De stad bevindt zich in het zuidwesten van Moskou op een diepte van 70 tot 120 meter, aldus het blad dat zich zegt te baseren op een voormalige agent van de KGB die heeft meegewerkt aan de bouw van de stad. In de ondergrond se stad konden de leiders van de Sov jetunie 25 tot 30 jaar leven en de stad was voorzien van theaters, bioscopen en luxueuze appartementen. Fundamentalisten winnen verkiezingen Algerije ALGIERS Het Front van Islamitische Redding (FIS) heeft bij de eerste vrije parlementsverkiezingen in Alge rije een grote overwinning geboekt en daarmee het machtsmonopolie van het regerende Nationale Bevrij dingsfront (FLN) doorbroken. Nadat gisteren tegen het middaguur voor 386 van de 430 parlementszetels de stem men waren geteld, bleek dat voor 206 zetels de strijd was beslist en dat daarvan 167 naar het FIS gingen. De funda mentalistische partij is daarmee 49 zetels van een meer derheid verwijderd. In veel kiesdistricten was de strijd on beslist. Over de in ieder geval 180 onbesliste zetels wordt op 16 januari opnieuw gestemd, waarbij het meestal tussen het FIS en het FLN zal gaan. Slechts 58,6 procent van de 13,3 miljoen kiesgerechtigden trok naar de stembus. Bevolking Oost-Timor ontevreden met rapport JAKARTA De bevolking van Oost-Ti- mor vindt het Indonesische rapport over het legergeweld van verleden maand in Dili onvoldoende. In het rapport van de onderzoekscommissie, die president Su harto onder buitenlandse druk instelde, wordt erkend dat er geen 19. maar zeker 50 doden zijn gevallen. Guilherme dos Santos, de voorzitter van het provinciale parlement op Oost-Timor, zei tevreden te zijn met de bevindingen van de commis sie, maar hij kondigde aan dat „het volk van Oost-Timor nog steeds niet tevreden is gesteld". Dos Santos onderstreepte dat het verschil met de schattingen van enke le mensenrechten-organisaties, die spre ken van 100 doden, zal moeten worden opgehelderd. Militairen vrijgesproken van doden tijdens coup MOSKOU Vijf Sovjet-militairen, die tij dens de demonstraties in Moskou tegen de coup in augustus betrokken waren bij de dood van drie Moskovieten, zijn vrijge sproken. De krant Izvestia meldde dat uit gerechte lijk onderzoek is gebleken dat de vijf inzit tenden van een pantservoertuig niet schul dig zijn omdat zij bevelen opvolgden. De drie doden vielen volgens de krant toen het pantservoertuig door demonstranten werd bestormd en de militairen uit zelf verdediging schoten losten. Het leger was ingeroepen om het menselijk cordon rond het parlementsgebouw te doorbreken, waarin de Russische president Boris Jelt- sin zich had verschanst. DUITSLAND VRAAGT EIGEN REPUBLIEK WOLGA- DUITSERS BEIJING/BONN China peeft gisteren de voorma- Sovjet-republieken Irkend. Dit besluit maak- je het ministerie van bui- pnlandse zaken voor de clevisie bekend. Volgens fie verklaring is „China |ereid om besprekingen houden over het aan gaan van betrekkingen". Chinese delegatie onder leiding van onderminister voor buitenlandse zaken Tian Zengpei en minister van han del Li Lanqing vertrok woens dag voor een reis door de re publieken. Li tekende donder dag een handelsovereenkomst met de Oekraïne. Eerder was een dergelijk verdrag met Ka- zachstan gesloten. twee s oorlo vijftig verklaarde het Chinese i terie van buitenlandse zaken gisteren: „Gorbatsjov heeft zich ingespannen voor de nor malisering van de betrekkin gen tussen China en de Sovjet unie en het volk van de repu blieken van de voormalige Sovjetunie moet hem beoorde len". Het staatspersbureau schreef woensdag dat de her vormingen van Gorbatsjov hebben geleid tot „politieke chaos, etnische strijd en een economische crisis". Duitsland heeft er gisteren bij de Russische president Boris Jeltsin op aangedrongen zijn toezegging na te komen om voor de zogeheten Wolga- Dpitsers een autonome repu bliek in het leven te roepen. Jeltsin beloofde in november tijdens een bezoek aan Bonn voor ongeveer twee miljoen etnische Duitsers een auto noom gebied langs de Wolga beschikbaar te stellen. De toe zegging werd gedaan nadat de regering in Bonn haar be zorgdheid had geuit over de mogelijke komst van miljoe nen etnische Duitsers uit Oost- Europa naar Duitsland. advertentie i de W ikaanse Illustr jorlog oorlog ZAGREB De EG krijgt wereld er in het schrijven van het 'jJoegoslavische romppresi dium aan de Verenigde Naties duchtig van langs. *ijke""i| De EG-verklaring van '17 pecember waarin de Joe- oslavische republieken die dat willen, erkenning in het vooruitzicht wordt gesteld, wordt „bijzonder onaanvaardbaar" en „een rechtstreekse inmenging in de interne aangelegen- 555Ü heden van een soeverein land" genoemd. De EG wordt beschuldigd van „het volledig negeren van de constitutionele orde en openlij- daden van af- achté scheiding"- De DG heeft aan gekondigd dat op 15 januari wordt overgegaan tot erken ning van Slovenië en Kroatië als onafhankelijke republie ken. Duitsland is hiertoe in- rnderht itregele iensen rlogscoi inlijk a nd i de ach ek, ho« goed g< gijzela; itie met onden >odse ra ouwen ■a?gtd elijk ie ïangeda afrï middels al overgegaan. De Servische president Slobo dan Milosevic voerde gisteren besprekingen met zijn Mace donische ambtgenoot Kiro Gli- gorov, kennelijk in een poging Macedonië te bewegen tot aan sluiting bij een nieuw federa tief Joegoslavië, dat eind vol gende week wordt uitgeroe- Ondertussen vonden hevige beschietingen van het federale leger plaats op de Kroatische stad Karlovac. Kroatische au toriteiten zeiden gisteren dat de beschietingen de zwaarste op Karlovac waren in de zes maanden oude burgeroorlog. Alle stadsdelen zouden schade hebben opgelopen, waaronder het ziekenhuis en woonwijken. Ook Perusic in het Dalmati- sche achterland werd onder vuur genomen. In de hoofd stad Zagreb en tientallen an dere steden luidde het lucht alarm, maar er zouden geen luchtaanvallen hebben plaats gevonden. Mededeling voor adverteerders en reclamebureaus Advertenties In velband met eer van de Leidse Cour sluitingstijden voor rubneksadvertentie noodzakelijke aanpassing van het produktiepioc ant in de laatste twee weken van het jaar, diene: het aannemen van opdrachten voor kader- en s als onderstaand aangeven, gehanteerd te word dinsdag 31 december 1991 sluitingstijd maandag 30 december voor 12.00 u donderdag 2 januari 1992 sluitingstijd dinsdag 31 december voor 10 00 uu n 21.00 en 22.00 u iangeleverd op maandag 30 dece SAS-piloot Stefan Rasmussen, met deken, loopt weg bij het vliegtuig na de geslaagde noodlanding. foto: STOCKHOLM Door een meesterstuk van de piloot hebben gisteren alle 129 inzittenden van de neergestorte DC 9 van de Scandinavische maat schappij SAS het ongeluk overleefd. Het tweemotorige toestel stort te in de buurt van het vlieg veld Arlanda bij Stockholm neer, met 122 bemanningsleden aan boord. Oorzaak was het uitvallen van beide motoren. Bij de noodlan ding in bosrijk gebied brak het toestel in drie stukken. On danks de klap vielen bij het ongeluk geen doden, 42 me rendeels lichtgewonden moes ten naar ziekenhuizen worden vervoerd. In eerste commentaren spra ken Zweedse experts van een huzarenstukje van piloot Ste fan Rasmussen. Direct na de start van de machine, die van Stockholm op weg was naar Warschau, meldde hij over de radio dat op 600 meter hoogte door ijsvorming beide motoren waren uitgevallen. Na een vergeefse poging de aandrij ving weer te starten zei de pi loot alleen nog „wij storten neer". De piloot liet het vlieg tuig in een bocht naar rechts glijden en slaagde erin het nog over een stuk bos te loodsen alvorens het op een akker vleugels braken af. Vermoede lijk mede door de lichte sneeuwval ontstond er geen brand. Behalve een in zijn stoel be kneld geraakte man konden alle passagiers het wrak op ei gen kracht verlaten. Een oog getuige uit een woonhuis ver telde dat de passagiers om het toestel voor de zelf uit hoofd wonden bloedende gezagvoer der in applaus uitbarstten. Van paniek was geen sprake ge weest. BANGKOK De Natio nale Vergadering van Cambodja heeft gisteren, tijdens een buitengewone zitting, ingestemd met een grondwetswijziging die de invoering van een meer- partijenstelsel mogelijk maakt. Het parlement heeft verder, als reactie op de gewelddadige beto gingen in de vorige week, een nieuwe demonstratie wetgeving goedgekeurd. Met een andere wijziging van grondwet ontnam het par lement de Staatsraad onder president Heng Samrin de be voegdheid ministers te ont slaan en het parlement te ont binden. Drie ministers werden tijdens de zitting door het par lement wegens corruptie uit hun ambt ontslagen. De bijzondere zitting was bij eengeroepen na de geweldda dige protesten tegen corruptie binnen de Cambodjaanse rege ring, waarbij vorige week re geringsgebouwen en woningen van ministers werden aange vallen. Politieke waarnemers noemden de besluiten van het parlement „een taktiek van de zweep en honing". De weg van Cambodja naar de demo cratie wordt vergemakkelijkt. Oppositie in Georgië vreest rivieren van bloed Een vrouw in Tblisi veegt met haar vest de tranen uit haar ogen tijdens de gevechten in de Georgische stad. MOSKOU Strijdkrachten van de Georgische oppositie hebben gisteren naast opposi tieleider Chantoeria zeven po litieke gevangenen bevrijd uit het hoofdkwartier van de plaatselijke KGB. Het KGB- kantoor was het enige gebouw in de nabijheid van het parle mentsgebouw, waarin presi dent Zviad Gamsachoerdia zich met circa duizend trouwe militairen van de Nationale Garde heeft verschanst, dat nog niet in handen van de op positie was. Zeven van de politieke gevan genen, onder wie de cineast Georgi Haindrava, zaten sinds september vast en de toneel schrijver Dzjaba Joseljani sinds februari. Georgi Chan toeria zei na zijn vrijlating dat hun levens in gevaar waren. „Als Gamsachoerdia wint," zei hij, „volgen er rivieren van bloed, ne't als in 1937," toen wijlen dictator Josef Stalin bloedige zuiveringen hield. Tsjantoeria werd zonder pro ces opgesloten nadat hij en zijn vrouw in september uit een vliegtuig naar Moskou werden geplukt. Volgens de oppositie is Gamsa choerdia zich sinds de aan vaarding van zijn president sambt steeds meer als een dic tator gaan ontpoppen, die elk afwijkend geluid smoort. In Tbilisi werd het parle mentsgebouw ook gisteren met granaten bestookt. Er waren nieuwe vuurgevechten tussen de oppositiestrijders en aan hangers van de president. De strijdende partijen hebben bij het voormalige Sovjet-leger in Georgië om wapens gevraagd, maar nul op het rekest gekre gen. Het conflict heeft de afge lopen vijf dagen al aan 42 mensen het leven gekost. De telefoonlijnen naar Georgie werken nauwelijks meer, ter wijl de oppositie radio en tv uit de lucht houdt om te voor komen dat Gamsachoerdia op roepen doet aan de bevolking. In de hoofdstad zijn de meeste kruideniers gesloten en is geen benzine verkrijgbaar. Tegoeden Irak mogelijk vrij BONN Duitsland overweegt de Iraakse banktegoeden vrij te geven die zijn bevroren in het kader van de sancties van de Verenigde Naties, mits dat geld wordt aangewend om medische- en voedselhulpgoederen te kopen. De gelden mogen volgens het ministerie van buitenlandse zaken in geen geval ten goede ko men aan het Iraakse leger. De Duitse regering overlegt over het vrijgeven van de tegoeden met de andere EG-lidstaten. QN1030 - Op het laatste ogenblik gelukt het Kees en Olaf toch nog de beide Jappen bewusteloos te slaan en dan schuiven zij snel de sloep te water. „Schiet op, Keesl" roept Olaf, want hij heeft in de verte enkele figuren gezien, die zich snel in de richting van het strand bewegen. Ze moeten nu snel handelen! Het zal nog een toer zijn om de boot door de branding te krijgen, want ze hebben slechts de beschikking over drie riemen, maar ze zijn' bevaren zeelui, die wel met een boot kunnen omgaan. Daar tilt een hoge golf de sloep op en Kees weet daarvan te profiteren: de sloep schiet vooruit en Moetsji-Foetsji heeft het nakijken. Hij zendt de boot nog een paar kogels na, maar die hebben geen uitwerking. De Japanner kijkt de vluchtelingen spottend na. Och, ze hebben immers toch geen kans met deze kleine sloep Panapé te bereiken. Het is de tijd van de moessonbuien en dan kan het op zee raar spoken. MOSKOU Er is nog veel onduidelijk in Rus land en het nieuwe geme nebest, maar Boris Jeltsin kan van een ding zeker zijn: de groeiende onvrede onder de bevolking over de economische malaise en de „hongerrijen" zal zich nu volledig op hem richten. Onmiddellijk na het aftreden van Michail Gorbatsjov trok ken in St. Petersburg, de ge boorteplaats van de commu nistische revolutie, honderden leden van de Russische com munistische arbeiderspartij en andere opponenten van Jeltsin de straat op. Zij eisten onder meer dat de woensdag verwij derde rode vlag met hamer en sikkel op het Kremlin blijft wapperen. Politiek rechts en het oude partijkader, dat voorgoed leek te hebben afgedaan, winnen weer aan aanhang, nu zij kun nen inspelen op de met de dag stijgende onvrede over de vrij wel lege winkels met steeds langere rijen mensen. Na 2 ja- prijzen drastisch zullen stijgen in het kader van Jeltsins vrije prijs beleid, kan die onvrede licht tot een explosie komen. Ook Jeltsin zelf is daar van doordrongen en hij zei te be seffen dat zijn besluit om van de ene op de andere dag vrije- marktprijzen te gaan hanteren „buitengewoon impopulair is bij de bevolking". Hij waar schuwde er dan ook voor dat „rechtse krachten op deze on vrede zullen inspelen, zodat we waakzaam moeten zijn". Ook oud-minister van buiten landse zaken Edoeard Sjevard- nadze ziet in Rusland een vruchtbare bodem voor een nieuwe coup. De kritiek op Jeltsin is de laat ste tijd flink toegenomen. In Moskou vormden afgelopen zondag enkele duizenden acti visten demonstratief een hon- gerrij om te protesteren tegen de misère, die Jeltsin met zijn kapitalistische shocktherapie volgens hen alleen maar ver der aanscherpt. In Petersburg werd een soortgelijke manifes tatie gehouden. Nina Andreje- va, het geweten van het Russi sche communisme, betoogde hier in een rede dat het geme nebest en de door Jeltsin ge- w ïggen „Het is twijfelachtig of Jeltsin na zijn impopulaire maatrege len de druk van de bevolking kan weerstaan", meent Jevge- ni Kogan, oprichter van het voormalige parlementaire So- joez-blok van rechtlijnige com munisten. Volgens Kogan is de ondiplomatieke Russische pre sident evenmin de man die het uiteengevallen land bij elkaar kan houden. „Jeltsin heeft te veel wiggen gedreven in het fundament van de staat bij zijn ijveren om Gorbatsjov weg te krijgen," oordeelt Kogan. Hoewel de kracht van de op positie tegen Jeltsin nog moei lijk te schatten is, is wel duide lijk dat die sterk toeneemt. De oppositie in het ontredderde Rusland is nu nog versplin terd, maar dat kan snel veran deren, wanneer de shockthe rapie in werking treedt, omdat alle oppositiegroepen daar fel tegen zijn. Een van Jeltsins grootste op ponenten wordt zijn vice-pre sident Aleksandr Roetskoi. Deze gewezen luitenant-kolo nel en Afghanistan-veteraan, cue in juni door Jeltsin tot zijn plaatsvervanger werd be noemd om zich van diens aan hang binnen het leger en het oude partij-apparaat te verze keren, heeft zich openlijk te gen Jeltsin gekeerd. Roetskoi heeft er grote problemen mee dat Jeltsin de pas kort verwor ven democratie overboord zet en voornamelijk per decreet regeert. Dat Jeltsin gisteren per decreet de zeggenschap verwierf over de Sovjet-radio en -tv zal Roetskoi dan ook niet lekker zitten. De verlichte ex-communist heeft geen en kel vertrouwen in Jeltsins prijsbeleid, omdat nu al meer dan tweederde van de 147 mil joen inwoners van Rusland onder de armoedegrens leeft. „We hebben nu in Rusland geen democratie en ook geen regering meer Dat kan leiden tot een situatie van anarchie, waarvan de gevolgen niet te voorspellen zijn," zei Roetskoi donderdag in een vraagge sprek. Jeltsins kapitalistische therapie doet hii na het ook door hem erkende failliet van groots experiment dit land land wordt onderworpen".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5