De gekte voorbij og Jo Vreeberg of Rottenman? Pa aki pai KA EcidócGomant Kranten raakten de ochtend na het uitbreken van de Golfoorlog in razend tempo uitverkocht. Overal verschenen extra edities. Nieuws van de ochtend was 's middags oud. Tijdschriften compenseerden hun gebrek aan nieuws met een kleurige pin-up. Een uitvouwbare landkaart met daarop kleine tankjes, raketjes, vliegtuigen, soldaatjes en bootjes. Zolang de oorlog duurde kon niemand er genoeg van krijgen. Op televisie speelden generaals Stratego in een zandbak en werden deskundigen bekende Nederlanders. Slechts weinigen kennen een jaar later hun namen nog. 1 MONIQUE VAN DE VEN DEN HAAG/BAGHDAD „Soon, very soon", had de Amerikaanse minister Baker tegen minister Van den Broek gezegd. En een uur na zijn telefoontje barstte de oorlog in alle hevigheid los. Het was toen 17 januari, twee dagen na het verstrijken van het VN-ultimatum. De hele wereld wist wat er gebeuren ging. Alleen het moment waarop, was nog onbekend. CNN onderbrak om half één 's nachts een studio-interview voor Peter Arnett in Baghdad. „We horen luchtdoelgeschut, er is het geluid van vliegtuigen boven ons hotel, we horen geen bommen inslaan, maar we zien hier wel lichtflit sen". Legendarische woorden die het begin van de Golfoorlog inluidden. Beurshandelaren kregen ver volgens de Blitzkrieg waarop ze gehoopt hadden, een gena deslag van honderd uur. De fi nanciële markten reageerden euforisch op de geringe weer stand van Irak. Binnen enkele uren kelderde de olieprijs met zeven dollar per vat (een re cord) en schoten de aandeel- koersen omhoog. Elke scheet van Schwarzkopf werd ver taald in een koerswijziging. Draaiboeken die al maanden klaar lagen, traden in wer king. Ambtenaren togen 's nachts naar hun burelen op de ministeries in Den Haag en openden een gezamenlijk voorlichtingscentrum. De mi nisteries van defensie, WVC, binnenlandse en buitenlandse Zaken werden overstroomd met telefoontjes van voorna melijk bezorgde reizigers. Het ministerie van defensie werd zelfs een publiekstrekker. Ge middeld tweehonderd mensen per dag bezochten er de expo sitie over de oorlog. Media-circus De oorlog in de Golf was de start van een media-circus dat zijn weerga niet kende. Jour nalisten zijn ooggetuigen van de geschiedenis, zei het Ame rikaanse ministerie van defen sie. Duizend verslaggevers 'ge noten' mee aan het front. Wat presteerden deze oorlogsver slaggevers, deze nieuwe hel den, op het moment dat de oorlog uitbrak? Beelden waren er niet, zelfs niet bij CNN. Wel een kaart van het Golfgebied en een pasfoto van degene die 'live reporting' was. En de hele wereld keek, Iraks presi dent Saddam Husayn incluis. Peter Arnett, Bernard Shaw en John Holliman hingen die eerste nacht hun microfoon uit het raam van hun hotelkamer. Om de kijkers het geratel van het luchtafweergeschut en het gedreun van de bommen te la ten horen. „Holy cow! Daar komt weer een aanval op de stad", gilde Arnett onder de indruk van het 'fantastische vuurwerk'. CNN zette de toon, 24 uur per dag: de oorlog in de Golf, hoe gruwelijk ook, was uitstekend amusement. Biina kritiekloos werden de beelden doorgegeven. Dit was beter dan een thriller, spannender Amerikaanse tanks in 'Operatie Desert Storm'. dan voetbal. Zolang de oorlog maar de ver-van-je-bed-show bleef en Amerika aan de win nende hand was. Slechts 90.000 Nederlandse kij kers beleefden het uitbreken van de Golfoorlog mee met CNN. Bij elkaar opgeteld ke ken 350.000 mensen die be wuste eerste nacht naar de te levisie. De meeste Nederlan ders hoorden het nieuws pas 's ochtends tussen zes en acht uur. De daarop volgende nieuwshonger was groot. Kranten drukten extra pagi na's en zo nodig extra edities. Tijdschriften pakten uit met specials. De gezamenlijke om roepen in Hilversum gingen aan het werk om in maratho nuitzendingen de honger te stillen. Hamsteraars Alles leek de moeite van het weten waard. De spanwijdte van een Apache helikopter, het hoge IQ van Schwarzkopf (170), de honderdste analyse van de psyche van Saddam, het dichtnaaien van 44.000 lijkzakken. Vanaf zijn jolige persconferenties stelde Schwarzkopf de wereld gerust. De operatie Desert Storm ver liep boven verwachting. De hamsteraars van koffie, suiker het het onzekere. Uit vrees voor aanslagen meldde de Zweedse schaatser Thomas Gustafson zich af voor het Eu ropees kampioenschap en de Amerikaanse zangeres Whit ney Houston voor haar concer ten in Rotterdam. Beneden de rivieren bleven de praalwa gens binnen en bleef het feest gedruis uit. Het vieren van' carnaval werd als ongepast be schouwd. De grote mode-on- werpers in Parijs lieten hun shows echter niet vergallen door kommer en kwel. Altijd en overal bestaan oorlog, hon ger en ellende. „Het leven is theater en de voorstelling moet doorgaan". In plaats van feestvieren opende Nederland gironummers. Voor het Rode Kruis, slachtoffers van de Golfoorlog, voor Israel, de Kurden, maar ook voor de met olie besmeurde vogels in Ku- wayt. Vrijwilligers stonden in de rij om de schade in Israël te herstellen en bedrijven om vette Kuwaytse orders in de wacht te slepen. Vier dagen na het uitbreken van de Golfoorlog begonnen de kijkcijfers te dalen. Het acht uur journaal haalde het gebruikelijke aantal van twee miljoen kijkers. De populaire televisieserie 'Zeg 'ns AAA' trok dezelfde avond meer (3,3 miljoen) kijkers. De Britten bleven in de ban van de Golf oorlog. De BBC besteedde acht uur per dag extra aan nieuws. De Britse kranten zagen hun oplage stijgen. De meest gele zen krant, The Sun, maakte een geweldige voetbalwed strijd van de operatie Desert Storm. 'Scuds 0, Patriots 4' kopte de krant eind januari. .Er werd zelfs een rubriek in gesteld waarin lezers de werk gevers die zij niet patriottisch genoeg vonden, konden aange ven. De gekte was compleet. CNN-verslaving Adverteerders deserteerden massaal bij de televisiestations in de Verenigde Staten. Oil of Olay na een reportage over de verminkingen bij chemische oorlogsvoering; vonden ze niet zo gepast. CNN moest in janu ari mede door het gebrek aan advertentie-inkomsten vier miljoen dollar extra op tafel leggen. Ook al was het aantal kabelaansluitingen alleen al in Nederland verdriedubbeld tot 3,6 miljoen huishoudens. En werden er zelfs mensen met een CNN-verslaving geconsta teerd. Kenmerken: ongerust worden bij het verlaten van de televisie in de angst iets te missen. Fysieke en mentale uitputting door het meeleven met elk gerucht. En een ver hoogd adrenaline-gehalte. Alle geweldige media-inspan ningen ten spijt, na vijf dagen bombardementen op Irak had op televisie nog geen druppel bloed gevloeid. Wel waren er volop gesprekjes met piloten, militaire adviseurs, vredesde- monstranten, gepensioneerde strategen en ambassadeurs. Was dit wel een echte oorlog? Een leger deskundigen pro beerde het magere materiaal meer diepgang te geven. Zand bakken werden in studio's om gebouwd tot een woestijn com pleet met soldaatjes en ander oorlogsspeelgoed. Animatie filmpjes met kleurige kaarten, bewegende schepen en vlieg tuigen en gesimuleerde explo sies leidden de mondjesmaat doorkomende beelden in. Beelden van opstijgende ge vechtsvliegtuigen, van sche pen die door de Perzische Golf varen. Ach, en het dagelijks leven van de militairen is ook interessant; legertrucks dende ren ook lekker door het beeld. Storming Norman Scharw- zkopf herhaalde eindeloos vi deofilmpjes van precisiebom bardementen. Lichtflitsen aan de hemel van Baghdad deden het ook altijd goed. Sirenes van het luchtalarm galmden bijna onafgebroken door de huiskamer. En soms waren ro kende puinhopen na de aan vallen van Scudrakettten te bezichtigen. Stapels geruchten werden afgewisseld met sum miere feiten. Helden Slechts mondjesmaat werd ge demonstreerd tegen de Golf oorlog. Pax Christi en het IKV waren in de war. Deze oorlog was te gecompliceerd voor de omvang van een pamflet. Na tuurlijk houden ze niet van oorlog, maar in deze moeilijke situatie was het de minst slechte oplossing. „We moeten toch ook solidair zijn met Is raël?" De PvdA verliest twee honderd leden, Groen Links wint er 460. Samen met het Komitee Anti Golfoorlog (KAGO), Kerk en Vrede, Vrouwen voor Vrede en het Humanistische Vredesberaad organiseerde de partij een de monstratie in Amsterdam met enkele duizenden deelnemers. Helden werden geboren in het oorlogsgeweld. Generaals, dap pere gijzelaars, onvervaarde journalisten en koene artsen die verklaarden „desnoods met mes en vork te zullen ope reren". De dertig Nederlandse artsen hoefden echter amper in actie te komen in hun opge slagen veldhospitaal. Het slag veld lag in Irak. Hoeveel slachtoffers er aan Iraakse zij de gevallen zijn, zullen we log verkrijgbaar op twee ocassettes. Een hele oorlo twee doosjes voor vijftig den. Uitgebracht en same steld door CNN. Censuur Het eerste slachtoffer van oorlog is nog altijd de heid, zei een Amerikaanse nator al in 1917. Illustr daarvoor is de Golfoorlog, is de best bekeken oorlog de geschiedenis, schijnlijk was er zien. Live was de wereld getuige voorlichters van het Pent en de generale staf zorgvi de echte vragen uit de gingen en belangrijke i matie achterhielden. En was daar nog de het Golfgebied zelf. Spec aantallen mochten niet den genoemd, niet van pen, manschappen, waj vliegtuigen, doden en gei den. Over militaire oper mochten geen bijzonderhi worden verstrekt, over veiligheidsmaatregels de plaats waar de mensen bevonden. De oorlogscoi pondenten voeren mee, mee, liepen mee, maar monden waren eigenlijk voorbaat gesnoerd. Zo dan gebeurde dat achte Golfheld Norman Schwarzkopf zwaait nadat hij een hoge Ku waytse onderscheiding in ontvangst heeft mogen nemen. nooit weten. Algemeen wordt aangenomen dat meer dan honderdduizend mensen ge sneuveld zijn. Maar de Golf oorlog was een oorlog van winnaars. De verliezers waren ver weg en onbekend. De win naars werden op de kade van Den Helder omhelsd en in de straten van New York beju beld. Norman Schwarzkopf mist zijn 'boys'. Dat vertelt de generaal tegen iedereen die kopf is gepensioneerd en op toernee door Europa. Tegen betaling van 70.000 tot 100.000 gulden vertelt hij wat hij ge leerd heeft van de Golfoorlog. Een veertig minuten durende show vol grappen en grollen. Eerdaags verschijnt zijn boek. Eén van de vele boeken over de Golfoorlog. In juli al ver scheen de eerste speelfilm de 'honderdurige oorlog'. betalen wil. Schwarz- En in de winkel is de Golfoor- ZAGRE er in he «ÉJoegosL dium c Naties De EG 'ecemfc ^oslavis die dat in het gesteld, onaanv rechtsti in de ii heden land" g De EG a ,het vol constitut scheidin verslagen moe worden voorgelegd aan litaire autoriteiten vo 'veiligheidscontrole'. Wie avond aan avond r grote journaals en de grondrubrieken keek, hoe daardoor nog niet goed g( formeerd te raken. Bijna t jaar na de Iraanse gijzelai crisis, gevolgd door houdende confrontatie mei Verenigde Staten e oorlog met Irak liet het gei Magazine houden over de basis! van het Amerikaanse publ over dit gebied. Daaruit kvi onder meer naar vo: driekwart niet in staat de Golf op een wereldki aan te wijzen. Evenmin men een idee wat de go dienst en de taal het zien van pakweg duize uur televisie-informatie dit gebied. ken. Dl BANG nale Cambc tijdens zitting, grond\ invoer partije: maakt. heeft op de gingen een ni wetgeA Met eer Hoewel zij dat naar ver luidt wel van plan was te doen, heeft Jeltje van Nieuwenhoven haar kan didatuur voor het voorzit terschap van de PvdA nog maar niet ingetrokken. Deze reactie van het in de media gespecialiseerde Tweede-Kamerlid is teke nend voor de wijze waar op in haar partij wordt aangekeken tegen het idee van Felix Rottenberg en Ruud Vreeman om sa men voorzitter te worden van de PvdA. didaten de krachten gebun deld hebben en zo een stam menstrijd proberen te voorko men. Anderen daarentegen, onder wie partijleider Wim Kok, hebben bedenkingen. Zij vragen zich af of het idee van 'Vreeberg' niet eerder iets van 'Rottenman' genoemd moet worden. Uit democratisch oog punt zou er iets 'rotten' (niet in de haak) zijn met het duale voorstel. Ik ben het daarmee eens. Wanneer Rottenberg en Vree man op een duozit plaats ne men, valt er niets meer te kie zen voor de leden. Moet Mar- janne Sint, die vanwege de wao-koers van de partijtop moest aftreden, worden opge volgd door iemand die haar nieuw-realistische lijn en die van Kok voorstaat (Rotten berg)? Of moet er juist iemand Rottenberg (I) en Vreeburg schouder aan schouder. I het verkwanselen van de be- Voor Kok persoonlijk is het ginselen van de sociaal-demo- ook van groot belang dat hij cratie en verraad van de vak- weet wat voor iemand er na beweging? Het PvdA-congres het congres van maart op de zal zich niet kunnen uitspre- voorzittersstoel zit. Met een ken, tenzij het uit balorigheid duo als Rottenberg-Vreeman de voorkeur geeft aan een nu zal hij nimmer tevoren weten nog kansloos geachte kandi- waar hij aan toe is. Datzelfde daat als Van Nieuwenhoven. geldt voor de kiezers. De kans bestaat dat nu nog veel meer PvdA-aanhangers zullen den ken, met name in de oude wij ken van de grote steden: 'Gooi het maar in m'n pet, ik ga he lemaal niet meer stemmen'. (Rik in 't Hout is chef van de parlementaire redactie van onze krant) BRIEVEN VAN LEZERS De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brieven en bijdragen (maximaal 250 woorden) eventueel in te kor ten dan wel te weigeren. Ano nieme inzendingen verdwij nen in de prullenbak. Brieven dienen te worden ondertekend en telefoonnummer. Ze dienen geadresseerd te worden aan de hoofdredactie van deze krant, Postbus 9, 2501 CA Den Haag. Huwelijk Na het artikel Stael-Merkx in de krant van afgelopen maandag te hebben gelezen, wil ik enige kantteke ningen maken over de inhoud Door wie is het huwelijk open gegooid? Door haar zelf of door de beweging die haar achterban vormt? En waarom moeten gezin en huwelijk an ders dan ze tot nog toe geweest zijn? Als het goed is zijn deze fenomenen nog steeds de hoeksteen van de samenle ving. Ze dragen geborgenheid sche consequentie van het ja woord, ook al kan men niet al les vooraf overzien! Volgens mevrouw Stael is er niet zo veel te vinden in de kerkelijke leer inzake relaties. Maar van af haar oudste geschiedenis van de kerk leert ze ons om „trouw" te blijven aan elkaar, in goede en slechte dagen, en onze houding ten opzichte van de eigen geloofsopvatting en elkaar - „eerlijk" te houden. Een en ander heeft te maken met haar opvatting over „het naar bed gaan" van (haar) kinderen zonder huwe lijksrelatie. Zoals ze zelf zegt: waar leg je je grenzen? De machtsongelijkheid waarover ze spreekt is een beeld van een (vrij) ver verleden. Mensen die in de afgelopen tientallen ja ren een huwelijksrelatie aan gingen, weten naar mijn me ning exact, of die veronder stelde machtsongelijkheid aan wezig is (of was). Dat daardoor méér incestgevallen voorkwa men, is niet statistisch vastge steld; daarmee wordt de kerk in een kwaad daglicht gesteld. Ten slotte de dienstbaarheid waar ze nog al moeite mee heeft. Ik dacht dat dienstbaar heid in het huwelijk van beide partners verwacht mag wor den, zonder dat de eigenheid van man of vrouw zijn daar mee wordt aangetast. De sug gestie van mevrouw Stael hier nog al eenzijdig J.H.M. Biesjot, LEIDERDORP. Vluch telingen Afschuwelijk wat er week in Nederland is ge Als een dief in de nacht, stikdonker zijn ze gekomen, helden. Gekomen zijn angstaanjagende honden weerloze mensen, joodse kinderen, uit hun bed te ja| om ze het land uit te zetl Een zwarte dag voor Ned land. Een zwarte dag onze regering. Vraagt zich wel af wat een leed, voor blijvend geestelijk deze mensen is aangeda Het is misdadig wat beurd, vooral de man op het is gebeurd. Het nw strafbaar zijn. Ik dat iedereen niet land kan komen blijven, maar laat niet eerst binnen c met geweld weer terug te Wat een blamage. hier staat de Vietnamezen ten? Eenzelfde lot? Dat hoede God. Mevrouw Bitter, DEN HAAG. daa QN103I nog de snel de heeft in van he< nog

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4