Exploitanten van golfbaan llphen willen vergoeding :i „Die dopingzaak is enorm opgeblazen BINNENLAND Veteranen onderling te verdeeld" HET GELIJK VAN eudo-vogelpest op Irijf met sierpluimvee Island atie W regen HAAG Op een bedrijf met sier- ivee in de Gelderse gemeente Afferden week zo goed als zeker pseudo-vogel- uitgebroken. Dat heeft het ministerie i andbouw, natuurbeheer en visserij gis- bondgi 1CI duren, d zijn net een Duitse tegenai •aties al veri gealli* Irie pui ïtaire U ïnning ;iek los dellijk ;idoe SomxiTit ZATERDAG 28 DECEMBER 1991 bekendgemaakt. Pseudo-vogelpest is uut verlopende virus-ziekte bij vogels, roorzorg zijn alle 42 dieren, waaronder ;nnen, patrijzen, pauwen en eenden, op ieiedrijf afgemaakt. Rondom het bedrijf, ?n straal van gemiddeld vijf kilometer, nader order een vervoerverbod voor nvee ingesteld. Siervogels als kanaries irkieten vallen niet onder het vervoer- kunnen de ziekte wel oplopen g( verbrengen. Afgeraden wordt deze die- :e vervoeren. Er bestaat geen gevaar de volksgezondheid. Vrouw aangehouden na moord op echtgenoot HOOFDDORP De gemeen tepolitie van Haarlemmermeer heeft gisteren een 37-jarige vrouw uit Hoofddorp gearres teerd op verdenking van moord. De verdachte heeft be kend dat zij op Eerste Kerst dag haar 36-jarige echtgenoot om het leven heeft gebracht. Het slachtoffer is volgens de politie met een hard voorwerp op zijn hoofd geslagen. Hij overleed onmiddellijk. De aan leiding voor de moord was de slechte verhouding tussen man Botsing bij Eindhoven: tien zwaargewonden EINDHOVEN Bij een verkeersongeval op de A2 bij Eindhoven zijn gisteravond uur tien mensen zwaargewond geraakt. De slachtoffers, in Duitsland wonende Turken, waren inzitten den van een Espace-busje dat in botsing kwam met een personenauto. Volgens weggebruikers die getuige waren van het ongeval, had het busje hen even daarvoor met zeer hoge snel heid ingehaald. De politie heeft de 25-jarige bestuurder van het busje, een inwoner van Leemde, een alcoholtest afgenomen. Door de enorme ravage en het grote aantal gewonden kostte het enige tijd voordat alle slachtoffers naar ziekenhuizen waren gebracht. De gewon den, twee kinderen en acht volwassenen, va riëren in leeftijd van 3 maanden tot 48 jaar. Van Nieuwenhoven trekt zich terug HILVERSUM Het Tweede-Ka- merlid voor de Partij van de Ar beid Jeltje van Nieuwenhoven is niet bereid zich verkiesbaar te stellen als kandidaat voor het voorzitterschap van haar partij. Het kamerlid was door enkele af delingen van de PvdA naar voren geschoven, nadat ze enige tijd was getipt als mogelijke opvolgster van Marianne Sint. Van Nieuwenho ven benadrukte vertrouwen te hebben in de combinatie Rotten berg-Vreeman, die voor een dub- belkandidatuur hebben gekozen. „Beide heren hebben heel veel dingen in huis waaraan de PvdA een gebrek heeft. Ik zie hen wel zitten", erkende zij. HADE DOOR GIFSCHANDAAL COUPÉPOLDER ldig gé tje zijn elmut K strich hardst en van uitenlai bereid a-natioi and ve^ fs tegei int doi Groot ;en bo< van de tg de S< HAAG De exploi- n van de golfbaan ;ersloot in Alphen aan Rijn willen een mil- gulden van de over hebben omdat ze de hebben geleden het gifschandaal de voormalige vuil- plaats Coupépolder, ntwintig van de tachtig golfbaan ligt op de Toen de grond werd geven en gepacht en de as jaar geleden werd ge was er van gif in de nog geen sprake. „An- raren wij het bedrijf er nooit begonnen", zegt alge meen directeur C. Bos van de Stichting Exploitatie Golf Al phen (SEGA). „Maar de over heden hadden beter SEGA, de golfclub Zeeger- sloot, Stichting Openbare Golfcourse Zeegersloot en Ex ploitatiemaatschappij de Lan- derije B.V. stellen de gemeente Alphen, de provincie Zuid- Holland en de Staat aanspra kelijk voor totaal een miljoen gulden. „Elk bedrijf dat schade lijdt waaraan het zelf geen schuld heeft wil een vergoe ding hebben". Het bedrag is de golfbaan volgens Bos tot op heden misgelopen, onder meer doordat sponsors worden afge schrikt door de negatieve pu bliciteit. Zo wordt de vuilstort momen teel gesaneerd. Taluds worden afgedekt. Voor de boven- en onderkant van de belt worden nog oplossingen gezocht om doorlekken te voorkomen. „Ook dat is een punt van on zekerheid; het is bijvoorbeeld onverantwoord te investeren in het gras als we niet weten of dat misschien omgespit moet", aldus Bos. Onder meer door de telkens terugkerende onderzoeken worden volgens Bos de Coupé polder en daarmee de golf baan, steeds weer in de nega tieve publiciteit gebracht. Hij stelt dat toen in 1988 de eerste berichten over gif werden ge- publiceerd, het er niet naar uitzag dat de Coupépolder ja ren later nog steeds een van de meest bekende vuilstort plaatsen zou zijn. Op zich is het golfen op de stort niet eens onplezierig, stelt Bos. „Het is best heel aantrek kelijk om op een heuvelachtig landschap golf te spelen. Maar bedrijfsmatig zou het beter zijn om hier weg te gaan. Ik zou echter geen alternatief weten". Bij de golfclub zijn 950 leden aangesloten, jaarljks spelen er 30.000 golfers op de baan. Zie ook de bijlage. Tien kilo cocaine onderschept ORANJESTAD De douane recherche op het vliegveld van Aruba heeft tien kilogram cocaine onderschept, die was verborgen in de toiletten van een vliegtuig van American Airlines, zo heeft een woord voerder van de politie gisteren in Oranjestad meegedeeld. Het toestel was uit Boston in de Verenigde Staten vertrok ken en na een tussenstop op Puerto Rico op Aruba geland. Het toestel, een Airbus- 300, overnachtte op Aruba om de volgende ochtend de terugreis te ondernemen. Het voorlopig onderzoek wees uit, dat de drugs zeer waar schijnlijk tijdens de overnach ting van het vliegtuig op Aru ba, in het toestel moeten zijn geplaatst. De tussenstop in Puerto Rico was namelijk veel te kort om de drugs op zeer onopvallende wijze in de toi letten te verstoppen. unpunten moeten «htact met mlitie «middi rbeteren ince ko Kr pper dc J HAAG De Cen- Selfs deRecherche Informa- wil w ienst (CRI) opent aan- nde vrijdag vijf regio steunpunten in Ne- ind. Die zijn bedoeld yde afstand tussen de ti itselijke en de regiona- 'oPolitie enerzijds en de I anderzijds te verklei- nning t politie heeft behoefte 1de criti en direct contact met Sloveni - aldus de CRI i K°\/,e- D Dijkhuiz be- Imaking. teunpunten zijn Afdelin- Recherche Informatie die zullen worden ge- st in de hoofdbureaus politie in Assen, Ensche- imsterdam, Rotterdam en hoven. Bij de keuze van estigingsplaatsen is reke- gehouden met de grenzen politieregio's en het Openbaar ooruitgeschoven CRI-pos- onderhouden contacten de instanties die betrok- zijn bij de criminaliteits- ïjding in hun verzorgings- d. Ook krijgen deze in- i „ondersteuning op in de vorm van infor- deskundigheid, metho- technieken. De ARI's ook op verzoek mis- analyses maken, andere taak van de steun- het bevorderen van nale en internationale irt sseling van informatie, rmen van criminaliteit ee de ARI's zich bezig houden, zijn geweld en tal, narcotica, vermogen iminele inlichtingen. Bij fdelingen werken naast nensen misdaadanalis- accountants. nstellen van de ARI's is [evolg van de reorganisa- de CRI in september fgerond. de Oud-lndiëgangers passeren in Schaarsbergen het monument SCHAARSBERGEN De Nederlandse veteranen zijn onderling te verdeeld. Het gebrek aan erkenning door de maatschappij is- waarschijnlijk deels daar aan te wijten. Dat zei prof. dr. F. Meijler gisteren in Schaarsbergen, tijdens een herdenking van de 5000 Nederlandse militairen die tussen 1945 en 1950 in Indië zijn gesneuveld of aan een ziekte zijn bezwe ken. Deze herdenking wordt jaar lijks op de dag van de souve- reiniteitsoverdracht, nu 42 jaar geleden, georganiseerd door de Federatie van Verenigingen van Indië-militairen (FIM). Volgens Meijler, zelf een In- dië-veteraan, is er zelfs een veteranenplatform nodig om „de schijn van eenheid" te wekken. Meijler riep op tot een breder draagvlak. „De eenheid moet worden hersteld, over persoonlijke tegenstellin gen moet worden heengestapt. Degenen die dat niet kunnen moeten terugtreden". Het gebrek aan maatschappe lijke erkenning uit zich in te kort aan kennis en in de scha mele materiële voorzieningen veteranen. Volgens Meij ler „be delen en schooien" schillende zaken. Hij noemde onder meer een veteranenpas en gratis reizen. Behalve aan de onderlinge verdeeldheid ligt een en ander volgens hem ook aan het feit dat Nederland geen militaire traditie heeft. Nieuwe tijden, nieuwe helden. Dit jaar was vooral het jaar van de gelijkhebbers. Na soms jarenlange verguizing en een afmat tende strijd tegen de bierkaai zijn immers nogal wat landgeno ten door de 'nieuwe tijdgeest' in het gelijk gesteld. Zijn de dwa zen van gisteren dan toch de wijzen van vandaag, net zoals onze gevreesde Sovjet-vijand van weleer tegenwoordig een armlasti ge vriend blijkt te zijn? Tien gelijkhebbers aan het woord, over hoe het zo kwam en hoe het nu voelt. HET GELIJK VAN 'POSITIVO' GERT-JAN THEUNISSE De Tour de France in 1988, de Waalse Pijl en de Spaanse Su- bida a Arrate in 1990. Drie keer binnen twee jaar werd wielrenner Gert-Jan Theunis- se (29) betrapt op doping. Op een te hoog gehalte van de spierversterker testosteron in zijn urine. Zijn wereld stortte in. Maar hij bewoog hemel en aarde om te bewijzen dat hij onschuldig was. Met succes. En masse koos het Nederland se publiek dit jaar weer voor 'de beul van de bergen'. Wie de enthousiaste suppor- tersschare zag in Frankrijk, zou bijna vergeten dat de naam Theunisse vorig jaar ge lijk stond aan doping. Zelf re lativeert hij: „Die dopingzaak is verschrikkelijk opgeblazen. Dat frustreerde me nogal. Het ging slechts om een getalletje, waar ik wel ontzettend veel ellende van heb gehad. Ik be reid me nu in alle rust voor op het nieuwe wielerseizoen. Het is een fijn gevoel dat ik daaraan tegelijk met de ande re wielrenners kan begin- Toch is zo'n koele reactie, te rugkijkend op de hele doping- affaire, moeilijk voor te stel len. Daarom terug naar 1988 toen hij voor het eerst 'posi tief' werd bevonden. „Wie do ping slikt, moet levenslang worden geschorst. En als ik betrapt word, stop ik met wielrennen", zei hij zelfverze kerd. Zijn geloof in zijn on schuld was zo overtuigend dat hij als een held bij het publiek werd ontvangen. Theunisse snoerde in 1989 vervolgens alle critici de mond door de ritzege op de Alpe d'Huez. Maar de zo beju belde renner werd een jaar en twee 'positief' uitpakkende dopingcontroles later weer even hard verguisd. Want dit kon geen toeval meer zijn. Hij werd gestraft met een geld boete en een schorsing van anderhalf jaar. Onschuldig ge straft, vond Theunisse, en dan ook nog in de beste jaren van zijn loopbaan. Zijn naam moest van iedere blaam wor den gezuiverd. Eerherstel was het devies. Theunisse trapte zich een on geluk op de hometrainer in het lab van het Nederlands Instituut voor Drug en Do ping Research. En liet zich daarbij allerlei medische on derzoeken welgevallen. „Ik wist dat ik gelijk had en ik fiets heel erg graag. Daar haalde ik de kracht vandaan Gert-Jan Theunisse: „Voor mij is er misschien nog èén sei zoen waarin ik nog wat kan presteren. Daarna wordt het elk jaar minder". FOTO: DIJKSTRA Luxemburg met een klinken de overwinning. En eindigde als beste Nederlander in de Tour de France. „Ik ben mis schien te hard geweest voor mezelf, misschien heb ik te veel getraind. Maar ik was bang dat ik achterop zou ra ken bij de top, dat is niet ge beurd. En dat geeft een be vredigend gevoel". Zijn lijdensweg werd enigs zins beloond. Het Nederlandse publiek heeft hij weer voor zich gewonnen. Maar de pers en de bobo's blijven hem wantrouwen. „Het zou fijner zijn als het andersom was. Maar je doet het uiteindelijk toch voor jezelf". De UCI be schuldigt hem niet meer zo snel van doping, zegt hij. „Ze beschikken over het medische rapport. Dus ze zullen voort aan eerst een goed onderzoek verrichten voor ze me open lijk beschuldigen. Ze zijn wat voorzichtiger geworden nu di verse professoren hebben ver klaard dat hun norm niet klopt". Dan heeft hij dus toch gelijk gekregen? „Ja, maar wat heb ik nu aan dat gelijk? Ik loop tegen de dertig. Voor mij is er misschien nog één seizoen waarin ik nog wat kan presteren. Daarna wordt het elk jaar minder. Misschien heb ik wel wat bereikt voor de jongere generatie". om het vol te houden". Des kundigen schaarden zich ach ter de wielrenner. Theunisses hormoonhuishouding klopte niet. „Ik heb nooit getwijfeld aan mijn gelijk. Alleen heb ik me in het begin wel afge vraagd of 't de moeite waard was om het te bewijzen. An derhalf jaar lijkt verschrikke lijk lang. En ik zat diep in de put. Maar dan besluit je de strijdbijl op te graven en dan gaat het verder wel". Het lijvige rapport moest een bom onder de dopingpolitiek van de UCI, de internationale wielerunie, leggen. Want de limiet die zij aanhield voor de verhouding testosteron-epites- tosteron (1:6) was niet rede lijk. De UCI trapte er niet in. Een half jaar van de schorsing werd ingetrokken, vanwege procedurefouten. Tot 13 juni 1991 moest Theunisse de wed strijden aan zich voorbij laten gaan. „Nee, ik heb niet hele maal gelijk gekregen. Maar mijn advocaat is nog bezig om gelijk te halen voor de bur gerrechter. Ik heb me terug getrokken. Ik bemoei me al leen nog met fietsen". Van thuiszitten was tijdens de schorsing geen sprake. Het slachtoffer trapte op de fiets zijn frustraties weg. Hij train de 365 dagen per jaar zevr uur per dag. Hij maakte zijn comeback in de Ronde van Milieuorganisaties sturen Alders rekening GRONINGEN Minister Alders (milieubeheer) kan binnen kort een rekening van enkele duizenden guldens verwachten van een aantal milieuorganisaties die samenwerken in het zoge heten Zoutkoepeloverleg. De organisaties willen Alders zo laten betalen voor hun publicitaire activiteiten, zo heeft woordvoerder H. Damveld gisteren bekendgemaakt. In oktober protesteerden de organisaties tegen een advertentie van het ministerie van VROM in een aantal kranten, waarmee de discussie over de opslag van chemisch en radioactief afval in zoutkoepels werd heropend. Het Zoutkoepeloverleg is tegen op slag van afval in zoutkoepels, maar vond de advertentie zo on duidelijk dat het in ieder geval een heldere herplaatsing eiste. Uit een brief van Alders is inmiddels gebleken dat hij herplaat sing niet nodig vindt, omdat er al voldoende publiciteit over deze kwestie is geweest. Volgens de milieuorganisaties hebben ze de minister dus een goede dienst verleend en kan hij spoedig de rekening hiervoor verwachten. Op het ministerie was niemand voor commentaar bereikbaar. 'chetjjH ISKE EN WISKE LAMBIK BABA Grote brand in Culemborg In de gemeente Culemborg heeft gisteravond een grote brand gewoed in een pand waarin zes bedrijven zijn gevestigd, waaron der de meubelfabriek Dynamic Design en een grote lompenhan del. De schade wordt geschat op 5 tot 10 miljoen gulden. De meubelfabriek en de lompenhandel moeten als verloren worden beschouwd. De brandweerkorpsen van Culemborg, Tiel en Beu- sichem zijn het vuur met 55 mensen te lijf gegaan. Voor zover bekend is niemand gewond geraakt. Een onderzoek zal moeten uitwijzen wat de oorzaak van de brand is geweest. Veel steun voor actiegroep Borssele BORSSELE Tot nu toe heb ben 1500 personen zich aange sloten bij de actie „Zeeuwen tegen de Covra", die is opgezet door de inwonersgroep Borsse le. De actiegroep heeft zich in middels aangesloten bij een schorsingsverzoek, dat begin december is ingediend bij de Raad van State. Deze procedu re is volgens een woordvoer ster van de actiegroep aanhan gig gemaakt door vijf boeren die wonen in de omgeving van de nieuwe nationale opslag plaats van radioactief afval. De Centrale Opslag Van Ra dioactief Afval (Covra) is eind november begonnen met het transport van middel en laag radioactief afval van Petten naar Borssele. De inwoners- groep Borssele begon hierop de actie „Zeeuwen tegen de Covra". De woordvoerster zegt uitermate tevreden te zijn over het aantal steunbetuigingen van medestanders tegen de op slag in Zeeland. De 1500 handtekeningen ko men volgens de woordvoerster voor 90 procent uit de omge ving van de nieuwe opslag plaats in Borssele. Adhesiebe tuigingen kwamen eveneens van het CNV. de Stichting Na tuur en Milieu. Vrouwen voor Vrede IJ mond, en de Zeeuwse Milieufederatie. De actievoerders willen dat de Raad van State de opslag van radioactief afval in Borssele stopt, in afwachting van de nog lopende bodemprocedure. Ze willen hierdoor voorkomen dat een onomkeerbare s

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3