LIEF Tientallen handen graaien naar het brood dat in een Kurdisch vluchtelingenkamp langs de Iraakse grens wordt toegeworpen. Honderdduizenden sloegen op de vlucht tijdens de Golfoorlog. Vooral in de wat verder afgelegen kampen heerst grote hongersnood. FOTO: AP Uitbundige vreugde bij de ontmoeting tussen Terry Waite en lord Runcie, de vroegere aartsbisschop van Canterbury, bij aankomst van de eerste in Londen. Waite komt half november vrij, nadat hij in '87 in Libanon in gijzeling was genomen. Hij vertrok daar naar toe als speciale afgezant van de aartsbisschop om te onderhandelen over de vrijlating van gijzelaars. FOTO: AP We hebben het in 1991 weer alle maal samen gedeeld, lief en leed. We koesterden het klein geluk van huis en haard, gezin en fami lie. Of gingen bijna ten onder aan het grote verdriet wanneer ie mand ons ontviel. We deden ons best mee te leven met de 'ups' en 'downs' van de wereld. We zagen de onbegrijpelijke veer kracht van de vrijgelaten gijzelaars uit het Mid den-Oosten, we walgden afs we lazen van ter reurdaden van wie dan ook en we maakten ons zorgen over drugs en aids. Maar we vonden het moeilijker worden. Krant en tv brengen dage lijks zoveel lief en leed aan huis dat het soms niet meer te behappen is. Je zit erbij, en je kijkt ernaar. En je schakelt over naar de orde van de dag, Bill Cosby of 'Married with children'. Wat je ontroert is het kleine, huiselijke. De idioten van Rara worden pas echt herkenbaar wanneer je Aad Kosto ziet met zijn kat die onge deerd uit zijn vernielde huis komt. De Kurden in de bergen zeggen je pas écht iets, wanneer je ze hongerig naar broden ziet graaien. En wat vertelt meer over oorlog dan die blije omhel zing voor een Jantje dat terugkeert uit de Golf. 1991 was theater van de lach en smartlap tege lijkertijd. 'Himmelhoch jauchzend' en 'zum Tode betrübt'. Of domweg gelukkig in onze persoonlijke Dapperstraat. Diep bedroefd en met een vlieginsigne van zijn vader op zijn jas kijkt de 11-jarige Bennett Edwards naar de plechtigheden rond de begrafenis van zijn vader. Kapitein Jack Edwards sneuvelde in de Golfoorlog tijdens een vlucht boven Saudi-Arabië. FOTO: AP Staatssecretaris Kosto van justitie houdt zijn kat vast, nadat hij het dier levend heeft teruggevonden. Een bom van de actiegroep RaRa vernielt half november het woonhuis van de staatssecretaris in het Noordhollandse plaatsje Grootschermer. Kosto en zijn echtgenote werden bijtijds gewaarschuwd door de politie. FOTO: ANP Jose Luis Augusto haalt zijn hond Fido liefdevol aan. Ruim twee jaar geleden vertrok Augusto om reden van werkgelegenheid van het Belgische Mons naar het Spaanse Gijon. Zijn hond bleef achter in België, bij een nieuwe eigenaar. Fido was het er niet mee eens en wist zijn oude baas na twee jaar en 1500 kilometer te achterhalen. FOTO: ANP Een innige verwelkoming in de haven van Den Helder. De marinier is één van de meer dan 3200 Nederlandse militairen die betrokken zijn geweest bij de Golfoorlog. De marine heeft vooral mijnen geruimd die door Irak voor de kust van Kuwayt waren gelegd. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 28