„Ze horen je wel, maar ze luisteren niet ALPHEN NA HET GIFSCHANDAAL lank zij list, bedrog en iksheid kon in de oupépolder in Alphen aan en Rijn jarenlang worden erommeld met chemisch fval. De transporteur van iet gif en twee lemeentelijke stortbazen ijn voor de rechter erschenen, maar er zijn neer lieden met vuile anden. In het lemeentehuis van Alphen lan den Rijn bijvoorbeeld. !n op het Provinciehuis in )en Haag is het er evenmin ris aan toegegaan. Met een oorzittinkje hier en een oorzittinkje daar moet luidelijk worden hoe het zo er heeft kunnen komen. Haar welk gevoel houdt de jurger aan de hele affaire iver? ZATERDAG 28 DECEMBER 1991 15 Jarenlang zijn er door Alphenaren signalen afgegeven dat er op de vuilstort iets niet deugde. Maar er werd niet naar geluisterd. J 3 jn slapend provinciestadje, boor- }vol nieuwbouw en harde wer- irs. Wie er gewoon doet, doet al ik genoeg. Een gezapige, tevre- in gemeenschap, wars van uit- indigheid. Alphen aan den Rijn. een sterveling buiten de Rand- die er ooit van had gehoord, die naamsbekendheid is er ukken op vooruitgegaan. „Al- is Coupépolder", weet half ederland. En Coupépolder is gif- handaal. hij wil of niet, bij binnenkomst n de gemeente kan de wegge- uiker het dwingende bord met wervende tekst niet ontgaan: rlphen, de hele Randstad ligt er imheen!'. De vraag is of de Rand- fad daar wel zo blij mee moet zijn. ilphen heeft immers de beruchtste uilstort van Nederland binnen zijn lenzen. e controle bij de voormalige vuil- lort, inmiddels verborgen onder Bt keurige, gemillimeterde gazon- Btje van de plaatselijke golfclub, eugde van geen kanten. Afval- ansporteurs kregen de gelegen- Bid ook buiten kantooruren niet al i frisse goedjes in de Coupépol- Br te dumpen. De stortbaas was i ruil voor steekpenningen van arte bereid een oogje dicht te lijpen. daarvan smeekte de provincie lid-Holland of Alphen partijtjes emisch afval wilde accepteren, nwijl volgens de hinderwetver- iinning alleen huisvuil welkom as. Alphen deed niet moeilijk. Bo ndien werd de stortplaats dieper fitgraven dan was toegestaan, ndanks waarschuwingen van tal instanties, van de politie én verontruste burgers, is aan het irommel nooit een einde ge- aakt. Pas na de sluiting in 1985 ird de Coupépolder een schan- lal, met terugwerkende kracht. ANTJE VAN LEIDEN Jrtrouwen in de politiek had J. ander wel. „Maar dat vertrouwen wel wel behoorlijk geschaad", gt hij, vanaf de barkruk ih café arkx. Onder de toog ligt een >nd te doezelen. Achter Stander ggen stamgasten een biljartje. )at burgemeester Paats kan blij- n zitten, vind ik niet terecht. In landelijke politiek kunnen ze or minder hun biezen pakken, in de Verenigde Staten moet burgemeester vertrekken als ie /erspel pleegt, terwijl de gemeen- hap daar tenslotte geen hinder ondervindt. De raad is ook huldig aan de hele affaire. Die zit om het college te controleren, aar de praktijk is dat ze je wel i, maar niet luisteren. Dan héb r een democratie en dan blij- n ze toch zomaar hun gang te gaan. We hebben hier in phen een periode gehad dat holieren in witte overalletjes de raten schoonmaakten. Dan zou gemeente toch het goede voor- Beld moeten geven", zegt Stan- en hij pakt nog een biertje, e betaalt toch geen belasting or de kat z'n viool? Anders, als j er met een Jantje van Leiden af kunt maken, wil ik dat baan- van burgemeester ook wel", it stoort hem dat afvaltranspor- ur Kemp de enige is die straf- htelijk moet bloeden. Dat de meente buiten schot blijft, heeft gevoel voor rechtvaardigheid en goed gedaan, nge tijd is in café Markx over de aire-Coupépolder gepraat, maar spontane gesprekken over het derwerp zijn volgens Stander n beetje weggeëbd, ,,'t Is net it ik zeg, groener gras dan In de lupépolder heb ik zelden gezien het grote nieuws is er een beet- af. Mij is opgevallen dat de bo- nmodale groepen niet roepen Paats moet oprotten. Bij men- De vuilstort is inmiddels verborgen onder het keurige, gemillimeterde gazonnetje van de plaatselijke golfclub. U FOTO'S: STEPHEN EVENHUIS sen van mijn leeftijd, zo rond de veertig, die de democratiserings golf in de jaren zestig bewust heb ben meegemaakt, leeft de Coupé polder heel sterk. De politiek is denk ik veranderd. Vroeger had den de politici duidelijke idealen. Maar nu je ziet ze zitten en je 'denkt: wat doen ze daar eigen lijk?". Zélf werkt Stander 'in de metaal'. Hem is als geen ander bekend wel ke maatregelen bedrijven moeten nemen om onnodige belasting van milieu en werknemers te voorko men. „En Alphen stort maar raak". De vrouw op de barkruk naast hem wil er wel dit over zeggen: „Er zijn heel weinig gemeenten in Neder land die géén boter op hun hoofd hebben". BEZWEREND „Een vuile troep is het", oordeelt T. Verhoeff. een Alphenaar die bij een kennis in het oude gedeelte van de stad is wezen buurten. „Eerlijkheid is er niet meer bij, te genwoordig. Het heeft allemaal om het geld gedraaid", weet hij, Ver hoeff is een gelovig mens. En bur gemeester Paats wil hij in de kerk liever niet tegenkomen. „Maar God ziet het allemaal. En die zal oorde len", zegt de oudere Alphenaar, terwijl hij zijn vinger bezwerend in de lucht steekt. De man in de deur opening, aan wie Verhoeff juist een bezoek heeft gebracht, lacht schuchter. De politiek? „Ze zijn zo gaar, zo uitgeslapen", beaamt hij. Bij de groenteboer op de hoek, een zeldzaam buurtwinkeltje waar mensen tussen de bedrijven door nog tijd hebben voor een praatje, is de stemming er niet veel beter op. „Och, ze hebben het alle maal geweten", zegt de vrouw die na verloop van tijd achter de toon bank verschijnt. „En nu dat afval er eenmaal ligt, doen ze er toch niets meer aan. Ze hebben alleen hun zakken gevuld, heb ik het idee". Op welke partij ze de vol gende keer zal gaan stemmen? Dat wordt lastig. „Ik weet het niet", zegt de tot voor kort overtuigde CDA-stemster. NOTABELEN Cécile van Laar was gewaarschuwd toen ze in '75 naar Alphen verhuis de. „Alles wat in de wereld ge beurt, dringt daar vijftig jaar later door", zeiden mensen die het we ten konden. Ze moet toegeven dat ze zich in die dagen menigmaal van verbazing achter de oren heeft gekrabd. Want waar in het land waren winkeliers nog zo preuts om de ruiten af te plakken voordat ze de etalagepoppen gingen verkle den? Veel openheid ontmoette ze niet in Alphen. Toen tien jaar later het grote gifschandaal in het nieuws kwam, was er wat dat betreft wei nig veranderd. „Alphen is heel lang een kleine gemeenschap geweest, waar de notabelen het voor het zeggen hadden. Daar kwam je als burger niet tussen. Pas heel re cent, toen in '86 het nieuwe college aantrad, is er wat meer openheid gekomen. Heel sterk wordt ge dacht: die is van mijn partij, daar zal ik niets kwaads van zeggen. De Alphenaar zal de vuile was niet zo snel buiten hangen. Met name een aantal oudere raadsleden wilde niet eens dat de hoorcommissie- Engwirda werd ingesteld om de gemeentelijke rol bij het gifschan daal te onderzoeken. Daar is een kleine revolutie voor nodig ge weest". In Alphen werd desnoods de bood schapper vermoord. Het raadslid Metaal stelde in 1980 raadsvragen over illegale stortingen en om kooppraktijken. De toenmalige wethouder Van Leeuwen ontkende. Er was niets aan de hand. De con trole bij de stort was nagenoeg wa terdicht. Metaal was lastig. De raad besloot dat hij zijn bronnen moest prijsgeven en naar justitie moest stappen. Metaal bescherm de zijn bronnen en voor de ge meente was de zaak afgedaan. „Dat was enorm-ver doorgevoerde struisvogelpolitiek. Als ze hun hoofden nou in de belt hadden ge stoken adviseert Van Laar. BEANGSTIGEND Cécile van Laar was lid van de Streekcommissie Alphen aan den Rijn en omstreken tot ze in april werd beëdigd als lid van de Provin ciale Staten van Zuid-Holland. Zij maakt deel uit van de fractie van Groen Links. De inmiddels opgehe ven Streekcommissie had tot taak de inspraak van de bevolking te begeleiden op het gebied van ruimtelijke ordening. De Alphense commissie ging zich steeds meer richten op het milieu en was een niet onbelangrijke factor in het aanzwengelen van de affaire in de Coupépolder. Verontruste burgers wisten de commissie te vinden. In middels is duidelijk dat het raads lid Metaal een jaar of tien geleden terecht aan de bel heeft getrokken. De dienst openbare werken van de gemeente is volgens haar 'een staat binnen een staat' geweest. „Zo machtig daar heeft geen wethouder greep op gehad. Ik vind het beangstigend dat, als het gaat om de Coupépolder, jarenlang sig nalen werden afgegeven die in die cultuur niet opgepikt konden wor den". De hoorcommissie-Engwirda stelde ook al vast dat de destijds verantwoordelijke en thans wat vergeetachtige wethouder Van Leeuwen „wellicht wat al te positief door zijn ambtenaren was voorge licht". Cécile van Laar: „De Alphense burger is kwaad, maar denkt: het is altijd zo geweest en het zal altijd wel zo blijven. Dat geeft de hope loosheid van de mensen aan. De mensen hebben het geloof in de overheden verloren. De gemeente, de provincie en het rijk alle za ten fout. Je hoort van zoveel men sen: toen het gebeurde, toen er maar van alles werd gestort, heb ik het gemeld Dat de zaak enorm leeft, merk je niet in het dagelijks leven op straat. De Alphenaar praat erover tijdens verjaarspartij- tjes, in besloten kring. En tijdens informatieavonden, waar al snel tweehonderd mensen op afkomen, merk je hoezeer het de mensen bezighoudt". Zelf merkte ze ook hoe gevoelig de zaken liggen, toen ze aan een on derzoek bezig was en chauffeurs van een afvaltransporteur probeer den haar van de weg te drukken. De aanslag was niet te bewijzen. Van Laar heeft er geen zaak van gemaakt. Weer andere chauffeurs worstelen met gewetenswroeging en deden bij haar een boekje open. Ze heeft intussen een was lijst van giftige stoffen die in de polder verborgen moeten liggen. Van Laar kwam tot 225.000 vaten, waarna ze ophield met tellen. Dat klinkt veel en dat is het ook, maar de vaten beslaan nog geen twee procent van de capaciteit van de stortplaats. Voor sommigen is de Coupèpolder WRATTEN Op de voormalige vuilstort slaan de golfers bedaard een balletje en de vogels zijn niet opgehouden met fluiten. Het gebied oogt vredig en dat maakt de zaak er niet ge makkelijker op. „Als je er rond loopt, ontgaat je letterlijk en fi guurlijk dat de zaak ernstig is. Je ziet het niet. Af en toe ruik je het. Het aangrenzende natuurgebied heeft een prachtige vegetatie, het is een broedgebied, de kikkers kwaken. Lagen die kikkers maar op hun rug, met de poten om hoog", zegt secretaris Ton Stoelin- ga van het Bewonerscomité Vuil stort Coupépolder, „En de konij nen in de Coupépolder horen met grote wratten rond te lopen. Ze zouden een buitensporig model moeten hebben van een meter lang, dan zou het allemaal veel tastbaarder zijn". Dat de degeneratie van de natuur niet reeds heeft toegeslagen, bete kent niet dat het bewonerscomité zich geen zorgen maakt. „Dat er een onbekende, gigantische hoe veelheid troep ligt, is beangsti gend, en ook dat je niet weet op wat voor manier het is opgeslagen. Maar als bewonerscomité zitten we er tenminste dicht op. We staan niet afwachtend en lijdzaam aan de kant", zegt Stoelinga. „We willen niet onwetend blijven, want dat is angstaanjagend", zegt Evert de Groot van het comité. „Je wilt we ten wat er aan de hand is en mee praten over de te nemen maatre gelen. Ik realiseer me dat onze in vloed beperkt zal zijn, maar het is toch vreselijk belangrijk dat je erbij betrokken bent. De psycho-sociale effecten voor de omwonenden zou den nog wel eens veel groter kun nen zijn dan de directe gevaren voor de volksgezondheid". Stoelinga heeft niet de indruk dat het zweet de Alphenaar uitbreekt op het moment dat hij aan de Cou pèpolder denkt. Hoezeer de zaak de mensen ook bezighoudt, men heeft er in het algemeen geen sla peloze nachten van. Die signalen hebben hem althans niet bereikt. De Groot: „Het is niet echt leuk er over te praten. Het is niet echt leuk als je hier woont. De mensen heb ben denk ik de neiging het weg te stoppen, ze willen en kunnen er niet de hele dag over praten. Dat er vreselijk veel ligt, is duidelijk. Het is ons er om te doen dat we weten wat er aan de hand is. Dat de meetresultaten in een vroeg stadium met de omwonenden wor den besproken. We hebben het wel eens over openbaarheid van bestuur. Daar heeft het als het gaat om de Coupépolder enorm aan ontbroken, maar ik denk dat dat overal elders ook geldt. Dat het vertrouwen in de politiek is ge schaad, is absoluut zeker. Het beeld is ontstaan dat er van alles in achterkamertjes werd geregeld". DEUK Ook buiten de gemeentegrenzen heeft Alphen een deuk opgelopen. De lange stroom van negatieve be richten in de pers heeft het imago geen goed gedaan. Vandaar dat in de gemeenteraad stemmen opgin gen om een promotiefilmpje samen te stellen waarin de pluspunten van Alphen prominent in beeld zouden komen. Jan Harko Post, kersvers lid van het buurtcomitè en import- Alphenaar, weet door zijn contac ten buiten de gemeente dat de sta tus van de stad inderdaad een knauw heeft gekregen. „Niet dat je als puin behandeld wordt, maar de mensen die je in andere steden spreekt, weten wat er is gebeurd. Ik maak me er wel zorgen over dat we dit soort bestuurders hebben. Het debat in de raad over het hele gebeuren was niet geloofwaardig, ledereen deed zijn zegje en daar mee was de kous af. Voor mij ademt het de sfeer van het afdek ken van feiten, typisch dorps. Dat heeft me voor het hoofd gestoten, moet ik zeggen. En de hoorcom missie-Engwirda was iets voor tus sen de schuifdeuren". ONDERSTE STEEN Maar toch, of de commissie nu wel of niet de onderste steen boven haalt, dat betrokkenen ter verant woording worden geroepen, bete kent een erkenning van de proble men. Er is tenminste niet langer sprake van ontkenning. Stoelinga: „Onze primaire interes se is niet wie wat heeft misdaan. Het gaat er in dit stadium om dat we weten wat er ligt en hoe we er mee moeten omgaan. Of politiek gezien de onderste steen boven komt, weet ik niet. Op milieugebied misschien wel. Als de twee contai ners die zijn gevonden straks wor den opgegraven en inderdaad gif gas blijken te bevatten, dan komt de onderste drek boven. Dan zijn ook de berichten over die andere 100.000 vaten waar". De Groot: „Het gevoel van machte loosheid is minder geworden. We weten uit ervaring dat als je de provincie onder druk zet. die best bereid is twee stappen harder te lopen. De Coupépolder is nog lang geen gesloten boek. De beheers maatregelen hebben nu alle aan dacht. Evenals de vraag of de uit damping nu wel of niet schadelijk is". Hoe vervelend de kwestie voor Al phen ook is, Cécile Van Laar denkt dat het toch ergens goed voor is geweest. „Want ik hoop dat men sen gewaarschuwd zijn. Hoe meer deining, des te minder mensen au tomatisch denken dat het wel goed zit in hun eigen omgeving".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 27