nd Kuwayt in vuur en vlam ZATERDAG 28 DECEMBER 1991 H I door JOS TIMMERS ledereen had er al weken op gewacht. En toch ging er in de vroege ochtend van 17 januari 1991 een schok door de wereld. Amerikaanse gevechtsvliegtuigen voerden hevige bombardementen uit op Baghdad en doelen elders in Irak. De oorlog om de bevrijding van Kuwayt was begonnen. Toen de strijd weken later voorbij was stond Kuwayt letterlijk in vuur en vlam. De zich terugtrekkende Iraakse soldaten hadden honderden oliebronnen opgeblazen. Het zou maanden duren voordat het vuur was gedoofd. De schade aan het milieu door miljoenen liters weggelekte olie en enorme rookwolken is niet te meten. Toen de aanval op Saddam Husayn werd geopend, bevonden zich langs de grenzen van Irak meer dan 700.000 soldaten uit 29 landen, van wie een half miljoen Amerikanen onder leiding van generaal Norman Schwarzkopf. Eerst veroverden zij het Iraakse luchtruim, daarna werden de Iraakse grondtroepen murw gebombardeerd. Saddam Husayn probeerde nog een wig te drijven in het geallieerde front door Scud- raketten af te vuren op Israël, maar onder grote Amerikaanse druk besloot de joodse staat niet terug te slaan. Intussen was de wereld er via de televisie getuige van hoe in Tel Aviv, Jeruzalem en andere Israëlische steden het luchtalarm loeide. Hoe de bevolking uit angst voor aanvallen met chemische wapens haar toevlucht nam in verzegelde ruimten en met gasmaskers wachtte op het sein dat alles weer veilig was. Toen na weken van hevige bombardementen op 24 februari uiteindelijk het grondoffensief werd ingezet, was het verzet van de Iraakse troepen snel gebroken. Pas maanden later werd beetje bij beetje duidelijk dat de oorlog lang niet zo 'schoon' en zo 'precies' was geweest als militaire woordvoerders hadden willen doen geloven. De aantallen slachtoffers aan geallieerde zijde waren gering gebleven, maar hoeveel Iraakse soldaten en burgers het leven hebben gelaten zal wel nooit bekend worden het moeten er vele tienduizenden zijn geweest. Kuwayt werd bevrijd en het Iraakse leger werd een nederlaag toegebracht, maar Saddam Husayn werd geenszins verslagen. Vooral de sji'iten in het zuiden van Irak en de Kurden In het noorden hebben de prijs betaald en doen dat nog steeds voor het besluit van de Amerikaanse regering Sadam Husayn te laten zitten waar hij zit. Maar ook de overige inwoners van Irak boeten nog steeds voor de wandaden van het regime van Saddam Husayn. De oorlog heeft het dagelijkse leven op veel plaatsen tot op de dag van vandaag ontwricht. En als gevolg van de economische boycot is er een tekort aan voedsel en medicamenten alleen de kliek rond Saddam Husayn ontbreekt het aan niets. Na de oorlog is pas goed duidelijk geworden waaraan Irak jarenlang een groot deel van zijn olie-inkomsten heeft besteed. Miljarden dollars hielpen het land aan de kennis om zowel nucleaire als chemische wapens te maken. Als de oorlog een paar maanden later was begonnen, had hij een totaal ander verloop kunnen hebben. Nu werden vooral de Amerikanen de overwinnaars: president Bush achtte de tijd gekomen een Nieuwe Wereldorde in het leven te roepen. Het eerste en tot nu toe enige resultaat van die nieuwe wereldorde zijn de vredesbesprekingen over het Midden-Oosten tussen Israël en zijn Arabische buurlanden. irlinga hobby Jiploma ide moj l starti -15890 )mgaan ae mi S-4279C RRIERF Tel. Zoutml 70/3681

Leidse Courant | 1991 | | pagina 25