OORLOG 9^ 1BB iKIM I1B: feaSBBHH! iiiiiiiij De laatste Russische SS-20-raket mag dan op 12 mei 1991 boven Kasputin Yar in rook zijn opgegaan, dat gebeurde ook met de oliebron nen van Kuwayt en Tito's idealen van een verenigd Joegoslavië. De rook van oorlog en vrede kringelde bizar dooreen in 1991. Terwijr het communisme van een hecht Oostblok als dreiging verdween, kwam de nieuwe dreiging van een versplinterd Oostblok. Terwijl de democratie won, verloor de democratie. 1991 bracht een tragisch mengsel van hoop en evenzoveel wanhoop. De oorlog in het Midden-Oosten werd gewonnen, maar ten koste van wat? En het holle lachje van Saddam Husayn tussen zijn officieren klinkt nog ZATERDAG 28 DECEMBER 1991 altijd dreigend en macaber. In Ma drid volgt een historische handdruk tussen een Israëliër en een Pale stijnse Jordaniër, dat wel, maar hoe gaan ze vérder? We kunnen in 1991 akkoorden sluiten, praten over vrede aan ronde of rechthoekige tafels, even het welbehagen van een vreedzamer wereld koesteren, maar bestanden worden ge schonden, in Russische republieken wordt ge vochten, Kroatië wordt een onbegrijpelijk en mensonterend slagveld. Een autootje ontvlucht Osijek met een lijkkist op het dak. Op weg naar waar? Leven en dood met nummerbord BM 40- 58. 1991 leert dat de V van Victorie nog steeds niet de V van Vrede is. In mei wordt in het Zuidrussische Kapustin Yar onder Amerikaans toezicht de laatste SS-20-raket van de Sovjetunie vernietigd, volgens afspraak. Tijdens de zware explosie wapperen de Amerikaanse vlag en de Sovjet-vlag broederlijk naast elkaar. FOTO:EPA President Saddam Husayn van Irak spaart ook zijn eigen mensen niet. Vandaar dat veel van zijn soldaten die tijdens de Golfoorlog in handen van de 'vijand' vielen, hun geluk niet op konden. Hier kust een dankbare Irakees een Saudische militair. FOTO: EPA Fiiiiis Ter gelegenheid van het moslimfeest Eid Al-Adha in de bezette Gaza- strook laat Israël enkele honderden Palestijnen vrij. In afwachting van zijn vrijlating uit de Israëlische gevangenis maakt deze Palestijn achter de tralies alvast het V-teken. Vrede in het Midden-Oosten wil hij. FOTO: AP Een doodskist op het dak van een kleine Fiat tegen een achtergrond van kapotgeschoten vrachtwagens en bussen is tekenend voor de ontreddering in Kroatië. In de kist bevindt zich het slachtoffer van een Servische mortieraanval op de route Osijek-Bilje. ~l FOTO: EPA In Madrid vindt een historisch (eerste) vredesoverleg plaats over het Midden-Oosten. Alle partijen weten dat de weg naar succes nog lang is. Niemand wil als eerste te grote concessies doen. Maar een handdruk van Haider Abdul-Shafi (links) namens de Palestijnen en Eliakim Rubinstein namens de Israëliërs is toch een begin. FOTO: AP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 22