EcidócGouoant Einde van Sovjetunie ZATERDAG 28 DECEMBER 1991 Ooit vroeg de inmiddels overleden Russische dissident Amalrik zich af of de Sovjetunie 1984 wel zou halen. Het land heeft van de geschiedenis nog acht jaar respijt gekregen: op Eerste Kerstdag 1991 komt er na 74 jaar officieel een einde aan het bestaan van de Sovjetunie. De rode vlag met hamer en sikkel verdwijnt van de torens van het Kremlin en andere officiële gebouwen in Moskou om plaats te maken voor de driekleur van Rusland, de grootste en machtigste van de vijftien republieken waarin de Sovjetunie uiteen is gevallen. Op 24 augustus droegen duizenden inwoners van Moskou 'hun' vlag al door de straten van de hoofdstad, als eerbetoon aan hun jonge plaatsgenoten die om het leven waren gekomen bij het verzet tegen de staatsgreep van 19 augustus. Die coup was een laatste, vertwijfelde poging van orthodoxe communisten om het tij van veranderingen en hervormingen in hun land te keren. Twee dagen verkeerde de wereld in spanning. Zou het door Boris Jeltsin geleide verzet standhouden? Zouden de leiders van de staatsgreep bereid zijn tot het gebruik van massaal geweld? Waar was trouwens Michaïl Gorbatsjov, die volgens het communiqué van de coupplegers om gezondheidsredenen was afgezet? En wie had er nog controle over het nucleaire arsenaal van de Sovjetunie? Op 21 augustus bleek dat de staatsgreep was mislukt. Twee van de leiders van de staatsgreep pleegden zelfmoord; de overigen werden aangehouden en wachten nu op hun berechting. Gorbatsjov keerde dezelfde dag nog in. Moskou terug als president van een land dat bezig was in angstaanjagend hoog tempo uit elkaar te vallen en dat inmiddels definitief heeft opgehouden te bestaan. Het einde van de Sovjetunie luidt het begin in van een nieuwe periode van politieke, sociale en economische chaos en onzekerheid. Elf van de vijftien Sovjet-republieken hebben besloten samen te werken in een Gemenebest van Onafhankelijke Staten. Maar ook zo'n Gemenebest zal niet in staat zijn de winkels van Moskou en andere steden te vullen, de sterk verouderde en zwaar vervuilende industrie te moderniseren, de landbouw efficiënt te maken en de steeds hoger oplopende etnische en nationalistische conflicten te beheersen. 1992 zal een antwoord moeten geven op de vraag of de leiders van de republieken in staat zijn de voormalige Sovjetunie te behoeden voor het lot van het voormalige Joegoslavië, waar het streven naar zelfbeschikking van Kroatië en Slovenië is uitgelopen op een regelrechte burgeroorlog. De definitieve ondergang van het eens zo machtige Sovjetrijk vormt de epiloog van een jaar, dat toen het begon volledig in het teken stond van de onafwendbare oorlog om Kuwayt. Twaalf maanden later is de herinnering aan die Golfoorlog echter al grotendeels vervaagd; 1991 is een jaar geworden waarvan vrijwel elke maand met hoofdletters in het geschiedenisboek is bijgeschreven. Op de volgende pagina's worden enkele opvallende hoofdstukken uit dat boek nog eens opengeslagen door middel van interviews met betrokkenen. Bert Jansma maakte de teksten op de bijbehorende fotopagina's.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 17