'Zaak Brokking' is in eindfase tSou/uwit SPORT Sovjets en Russinnen bij hetzelfde toernooi li Twee doden tijdens Parijs-Kaapstad Italië in de ban van Tomba la Bomba SPORTUITSLAGEN Michail Gorbatsjov erelid van boksbond MEXICO STAD De World Boxing Council (WBC) heeft de voormalige president van de even eens voormalige Sovjetunie, Mi chail Gorbatsjov, tot erelid be noemd. WBC-president Jose Sulai- man verklaarde dat Gorbatsjov de titel „weldoener van de bokssport" krijgt omdat hij in de Sovjetunie de deuren heeft geopend voor het pro fessionele boksen en mee heeft ge holpen aan de ontwikkeling van de bokssport daar. Zijn beleid, aldus Sulaiman, maakte het onder meer voor de boksers Victor Potechin, Joeri Arvatsjakov, Nazarov Olzoe- bek en Dimitri Episjin mogelijk prof te worden. Medailles Albertville gemaakt van kristalglas STRAATSBURG Zelfs de medailles ontkomen niet aan de vernieuwings drang binnen de Olympische beweging. Tijdens de zestiende Winterspelen in Albertville worden voor de eerste keer plakken van kristalglas uitgereikt. Over eremetaal mag derhalve niet meer wor den gesproken. Het idee is afkomstig van het Franse or ganisatiecomité COJO. Een traditionele glasblaasfabriek in Wingen-sur-Moder (Noord-Elzas) heeft de opdracht gekre gen. Het gaat om in totaal 330 medailles, waarvan er 110 elk een gouden, zilveren en bronzen rand krijgen. Op de plakken zal een berglandschap te zien zijn, met daarop gegraveerd de vijf Olympische ringen. ZATERDAG 28 DECEMBER 1991 13 Fan opgepakt na lastigvallen Katarina Witt LOS ANGELES De FBI heeft gisteren in Los Angeles een psychisch gestoorde man opgepakt die de Olympisch kampioene kunstrijden Katarina Witt de laatste twee jaar heeft bestookt met dreigbrieven, die voornamelijk waren samengesteld uit por no-literatuur. De 47-jarige Harry Veltman werd in pre ventieve hechtenis genomen. Hij had in 1990 en '91 Witt meer dan zestig brieven ge stuurd. Hij had een obsederende liefde voor de elegante kunstrijdster opgevat. De in houd was dreigend en obsceen. Veel brieven waren vergezeld van naaktfoto's van de man. Voor de rechter verklaarde Veltman dat hij Witt nooit een haar zou willen kren ken. „Ik houd van haar en wil met haar trouwen". Vrijdagse koersen succes op Nootdorp Idoor DOUWE FRERICHS NOOTDORP Normaliter vormt Nootdorp op woensdag het decor van koersende dra vers. Vanwege de verschuivin gen op de koersagenda mocht het drafcentrum gisteren een malig een meeting organiseren op vrijdagavond. Nootdorp's voorzitter Deiman liet zich deze mogelijkheid niet ontglippen en slaagde erin voldoende sponsors aan te trekken voor het elf koersen tellende programma. Het was hierdoor drukker dan ooit op het baantje. Zingana du Bois nam in het hoofdnummer afscheid van de koersbanen. De negenjarige merrie, in het verleden dikwijls Nootdorp, is van wege haar leeftijd volgend jaar niet meer startgerechtigd in Ne derland. Pikeur Rob van Toor, die eerder op de avond scoorde met Albert Catharina, was er gebrand op nog een keer met Zingana te schitteren, doch de merrie kwam niet als gevolg van een onfortuinlijk parcours niet verder dan een derde plaats achter de verrassende winnares Anne Shoeing en tweede aankomende Channa Hanover. Toch zal Zingana niet uit training worden genomen, in Duitsland zijn tienjarige mer ries namelijk nog wel startge rechtigd. Van Toors buurman op Duindigt, Hans van der Pijl, boekte in de Gerrit Spaans/ Hans Sinnige sr.-prijs een knap pe zege met Elles Vryenesse. OLLEYBAL-BONDSCOACH VERLEGT DE AANDACHT doend verlaa Dste feT: licht idanktoi t'iok l<ien H 8000° lg ja door 'erand [heffii Dg ko 1.3 vkPELDOORN Harry .rokking weet aan de ene ;ant dat de Nederlandse ^Jrolleybalbond hem nog dolgraag als coach il behouden. Hij voelt aan dat de sfeer tus- hem en zijn spelers- roep „een beetje afstan- lelijker" is geworden. ,Het heeft iets beklemm- nends, omdat iedereen ïindelijk wil weten waar- e aan toe is", bekende de jondscoach gisteren in Apeldoorn, waar zijn team ;en derde keus van Cuba ijdens de opening van het "ationale Nederlanden Toernooi met 3-1 versloeg. "Alle: king en z'n ploeg. Ook de rela tie mejt Arie Selinger, van wie Brokking in eerdere instanties telefoontjes had verwacht na diens aanstelling als zijn assis tent, lijkt verre van optimaal. Maar de Amstelvener houdt zich voorlopig koest, doet ge heimzinnig en schuift alles af naar hoofdbestuur en zaak- Mr. Keje Mole- Brokking toonde zich gister avond opgetogen over het feit dat hij met zijn team „lekker" aan de bak kan. „Ik ben blij met dit toernooi. Hier gaan we de zaal in en vergeten we ten minste alle zaken van de afge lopen maanden. Ik kan lekker gaan coachen en de jongens lekker volleyballen. Dan wordt er niet meer over de zaak gesproken", bagatelliseert Brokking z'n positie in het luchtledige. „Natuurlijk was het de afgelopen weken op de trainingen wat aftasten gebla zen. Het verliep wat afstande lijker dan normaal. Maar ie dereen benadert de zaak toch vanuit zijn beroep. Ik probeer optimaal als coach te werken. En dat lukt best omdat ik gek ben op volleybal en er gewoon graag mee bezig ben. Ja, ieder een verwerkt het op zijn eigen manier. Wellicht valt het mij wat gemakkelijker dan enkele spelers". Toneelspeler Het klinkt allemaal wat te vaag. Iets teveel uit de mond van een toneelspeler. Maar bij Brokking zal die facade waar schijnlijk nimmer verdwijnen. Ook nu valt hij niet uit z'n rol. Wil hij het liefst over volley bal praten en niet over zijn dubieus ogende toekomst. Toch heeft Brokking enkele spelers al op de hoogte gesteld van zijn standpunt. Waar schijnlijk neemt de selectie het daarom ook zo professioneel op en wacht, weliswaar gedul- toch gelaten, op SPORT OP TV 3, 22.15 uur Studio Sport. Duiteland 3, 15.00 i met ijshockey, Europa Cup; tafelten- Superchannel, 14.00 MORGEN Nederland 2, 12.00 uur: Snowboard World Cup Val d'lsere. Nederland 3, 18.45 uur Studio Sport. RTL 4, 13.00 uur Match extra. Ameri- t urngala 1991. 13.30 uur: Winterspelen 1992. 19.50 h Duitsland 1, 18.10 uur: Sportschau. Duitsland 2, 12.50 uur: Sport extra skispringen vierschansentoernooi 19.15 uur Sport am Sonntag met ski springen, vierschansentoernooi et Ron Zwerver, hoofdrolspeler in het conflict rond bondscoach Brokking, slaat de bal door het Cubaanse blok Superchannel, 16.00 uur World special. 16.30 uur: Hang loose. Sportnet, 08.00 uur: Sport. FOTO: ANP Eurosport, 09.00 u Katten in de zak APELDOORN Op nieuw lijkt de organisatie van het Nationale Neder landen Toernooi enkele katten in de zak te hebben gekocht. Het met veel bombarie aangekondigde evenement, waar de toe schouwers gretig op toe hapten en waarschijnlijk met ruim 14.000 in getal op de vier toernooidagen aanwezig zullen zijn, wordt - vooral bij het mannendeelnemersveld - namelijk opnieuw niet al te serieus genomen door tal van bondscoaches en bonden. Cuba, de voorma lige Sovjetunie, Bulgarije en Joegoslavië kwamen namelijk niet op de prop pen met enkele aangekon digde toppers. „Wij doen al jaren ons uiterste best om een goede organisatie op poten te zetten en met een attractieve bezetting op de proppen te komen, maar ook nu valt het wel licht iets tegen", erkende toernooipresident Willem de Ven gisteravond eerlijk. zaak Brokking'. „Het lijkt me toch ook uiterst wenselijk dat de zaak afgerond is voordat de ploeg 31 decem ber op vakantie gaat", kent Brokking de wens van zijn spelers maar al te goed. „Ga je namelijk met problemen op vakantie, dan werkt dat vooral geestelijk niet erg verfrissend. Ik kan me best voorstellen dat het voor de bond een moeilijke periode is. Het dagelijks be-, stuur mag geen beslissingen nemen, moet alles terugkoppe len naar het hoofdbestuur. Het gaat allemaal over zoveel schijven". Intussen blijft voorzitter Bert Funk zijn schouders ophalen en kan de massaal aanwezige volleybalpers volop blijven ja gen op het laatste en heetste volleybalnieuws van 1991. De spelers zijn, getuige de gretig heid van vooral Ron Zwerver tijdens zijn debuut in Oranje, dat één set duurde, al een stuk verder. Zij werken al bewust naar de Olympische kwalifica tie toe en laten de 'zaak Brok- king' het liefst onbesproken. APELDOORN CCCP staat er nog steeds, welis waar klein, op de trai ningspakken. En de ope ningsceremonie van het volleybaltoernooi in Apel doorn werd „opgesierd" met de aloude rode vlag met hamer en sikkel. Maar waar de mannen van coach Platonov nog steeds door het leven gaan onder de naam Sovjetunie, gaven de vrouwen er de voorkeur aan te worden betiteld als 'Russische fe deratie'. De Sovjetunie mag dan heb ben opgehouden te bestaan: Nicolai Karpol, de coach van de vrouwenvolleybalploeg, zeer zeker niet. Volleybalmin- nend Apeldoorn kent hem sinds gisteren ook. Boos was hij niet, vertelde de begeleid ster van de Europese-, wereld en Olympische kampioen. Dat leek slechts zo. De manier waarop Karpol zijn speelsters - als vanouds - publiekelijk uit kafferde, loog er echter niet om. Dictatoriaal. „In de Sov jetunie is maar één dictatuur beëindigd, die van het proleta riaat", verkondigde 'de brom beer' enkele maanden geleden nog op niet mis te verstane wijze tijdens het EK. Een spraak waar nauwelijks aan toegevoegd hoeft te i den. Gistermiddag was de gro te technische baas van de Rus sische volleybalploeg niet in de stemming. Alleen op een persconferentie wilde hij wel even zijn zegje doen. Aan zijn speelsters mocht helemaal niets worden gevraagd. Onzekerheid Door alle onzekerheid in de Russische federatie de organisatie van het al lang blij dat de Russische teams 's avonds laat op Tweede Kerstdag in Apel doorn arriveerden. Toernooi- secretaris Ton van Dijck: „Op het laatste moment viel de Sovjetunie toch nog uit elkaar. Toen was de vraag weer onder welke naam ze wilden spelen. De mannen hebben gezegd dat ze gewoon onder de naam Sovjetunie wilden spelen. De vrouwen zeiden dat ze dat lie ver niet wilden. Wij hebben ze gezegd dat we geen vlaggen hadden en dergelijke, maar we zullen de naam de tweede dag (vandaag) aanpassen. We laten ze spelen onder de naam Rus land Fed.". Alberto Tomba, de razende carabinière. FOTO: AP san St r ^eert Kuiper wint eerste wedstrijd narathondriedaagse IEERENVEEN Geert Kui- gisteren in Heeren- reen de eerste winnaar bij de ipening van de marathondrie- laagse. De vroegere sprinter egevierde in een individuele ijdrit over 1000 meter. De eer- 1 te dag trok weinig belangstel- ing. Organisator Ron Mulder het Thialfstadion zes- luizend zitplaatsen gecreëerd, de tribunes bleven nage- loeg leeg. let evenement is gebaseerd op mengelmoes van sport en sement. Die formule slaat >ij het publiek, dat voor de ïarathonschaatsers komt, niet Mulder heeft met zijn larlijkse ijsgala, met optre- e-ij ens van kernploegleden en iternationale cracks, meer J ucces. Keer op keer is de Thi- Ifhal uitverkocht. zoude iatsen l plaat&jï.Kup«t*d 9.04. 4 Lartique/Destaillats Schlesser/Schlesser (Fra) Tijsterman (Ned) Toyota irde dashfy moet c onder f ische ndaarA Idoor AART HEERING ROME Italië heeft een nieuw werkwoord: tombare. Dat heeft niets te maken met het Franse tomber (vallen). In tegendeel. Het betekent 'Als een kanon de helling afstui ven' en is gevormd naar de naam van de meest populaire Italiaanse sportman van dit moment. Voor het eerst in de geschiedenis is dat geen voet baller, maar de skiër Alberto Tomba. Hij gaat aan de leiding in het klassement voor de We reld Cup. In een gisteren door het dag blad La Repubblica gepubli ceerd opinie-onderzoek noem de 26 procent van de onder vraagden de 25-jarige Tomba als de meest geruchtmakende sportman van 1991, met een grote voorsprong op Marado- na, Arrigo Sacchi, de trainer van het nationale voetbalteam, Formule-1-coureur Ayrton Senna en de aan aids lijdende basketballer Magie Johnson. 'Tomba la Bomba', die ook wel de 'razende carabinière' wordt genoemd, naar het beroep dat hij officieel uitoefent, is het af gelopen jaar het middelpunt geworden van een waarachti ge Tomba-manie. De nek-aan- nek-race met de Zwitser Paul Accola is bijna dagelijks goed voor volle pagina's in de kran ten. Tot het sportdagblad Gaz- zetta dello Sport toe. Dat heeft de redactionele formule van minstens negentig procent voetbal voor de gelegenheid moeten wijzigen en kort gele den zelfs opende met de kapi tale kop 'Tomba Delirium'. Erkenning Twee weken geleden bij de af daling in het Italiaanse Alba Badia kwam een in de skisport ongekend aantal van 30.000 fans hun held luidkeels toejui chen aan de zijkanten van de piste. En vorige week kreeg het Tombismo ook nog eens officiële erkenning toen Al berto met een particuliere jet naar Rome werd gevlogen om door president Cossiga in au diëntie te worden ontvangen. Met 23 wereldcup-overwinnin gen (tien reuzeslaloms en der tien gewone slaloms) heeft hij zijn landgenoot en trainer Gustav Thöni bijna ingehaald. Thöni is tot nu toe de meest succesvolle Italiaanse skiër al ler tijden. In de eerste helft van de jaren '70 sleepte hij met in totaal 24 overwinningen vier keer de wereldcup in de wacht, een prestatie die Tom- ba nog geen enkele heeft gele verd. Maar zo populair als Tomba nu al is, is Thöni nooit geworden. De uit Bologna af-» komstige Tomba is namelijk een van de weinige 'echte' Ita lianen in een sport die in Italië traditioneel door Duitstalige Zuidtirolers is overheerst. De meeste Italianen kunnen zich daarom beter identificeren met de spraakzame en goed lachse stedeling Tomba dan met de gebroken Italiaans sprekende bergbewoners uit het hoge noorden. SABAH Twee begeleiders zijn tijdens de tweede etappe van de rally Parijs-Kaapstad om het leven gekomen. Vol gens de eerste lezing sloeg de Landrover honderd meter voor de finishplaats Sabah een aantal keren over de kop. De coureurs waren op slag dood, hun auto stond troosteloos bij de eindstreep. Parijs-Kaapstad is dit jaar in plaats gekomen van Parijs-Dakar. Sinds 1979 heeft de rally 30 mensenlevens gekost, afgezien van een onbe kend aantal Afrikanen dat verrast werd door scheurende auto's. Vorig jaar werd een Franse vrachtwagenchauffeur in Mali per abuis doodgescho- Zelfs toen organisator Thierry Sabine in 1986 verongelukte toen zijn helicopter in een zandstorm geraakte, was van afgelasting geen sprake. Ster ker: zijn vader Gilbert volgde hem op. De naam van zoon za liger bleef aan de rally ver bonden: TSQ staat voor Thier ry Sabine Organisation. Nederlander Kees Tijsterman vindt dat de race ook nu moet doorgaan. „Hoe vaak gebeurt in Nederland geen ongeluk? Moeten we de snelwegen dan ook maar allemaal omploe gen". Zonder dat hij de precie ze toedracht weet, denkt hij dat de Fransen veel te hard hebben gereden. De etappe over 422 kilometer, waarvan de laatste 375 voor het klassement, leverde de zege op voor de Zweed Walde- gard. Grote verliezer was de Fin Ari Vatanen, winnaar van vorig jaar in Parijs - Dakar. Hij kreeg na 180 kilometer pech en moest wachten op zijn service-wagens. Vatanen kwam op 2 uur binnen. Bij de motoren was de zege voor de Italiaan De Petri op Yamaha, de leider in de rang schikking. Na twéé dagen strijd zijn nog drie van de vijf Nederlandse equipes in de strijd. Kees en Mieke Tijsterman beëindigden de tweede etappe als 49e, met bijna twee uur achterstand op Waldegard. Ook Van De Fin Ari Vatanen rijdt door de Libische woestijn, waarin hij echter ook lange tijd heeft stilgestaan. 4» FOTO: EPA Tuyl en Winkler en het kop pel Blakenburg/Eitens doen nog mee. De studenten Michiel Mol en Kees Kousemaker ont braken gisteren bij de start, omdat hun koppeling onher stelbaar bleek. Hardsteen en Van Grinsven haalden niet eens de boot van Sete naar Misrata, waar de rally op Tweede Kerstdag echt begon. De auto bleek niet geschikt voor de strijd. Raymond Ceulem licht)X°4°9)aB:SBkel>-Var atsen, f g PAARDESPORT Vlieger) 2.40.9 2.30. koppel 8 son) 2 42.5-1.21.3, 2. Broad Daylight. Bugs Bunny. Niet gestart: Claudia's Drea Toto: winnend 5.90. plaats 2.20 2.90. kop Internationaal toernooi Apeldoorn erland-Cuba 3-1 (15- l: Joegoslavlê-Bulga- Pla^b3, .^koppel 1. Elton Buitenzorg (W. i Buitenzorg (G 1.20. I Ibert Catharina (R. 2. Coiffeurs Lady. t gestart: Dynamic I Drleske M (A. Suyker- (DenFFtac an (Rus) Groningen ronde: Ro ilnkmeljer (Ned) 1-0, 1-2 (15-6 1 ie-Bulgari)e 3-0 (15-13 15-12 15-7). wen: Cu ba-Nederland 3-1 (14-16 15- 3 15-6). Sov|etunle-lta)l« 3-0 (15-6 15- Piket (Ned)-Dre|ev (Rus) 1 rlstlar - -* Dre|ev. i (Ned) Bel) 0.30. 3 Heylen i Driessche (Bel). 5. Bie (Bel) 1.03.07. 2 KOERSEN DEN HAAG Onze tips voor de koersen van Wolvega (van avond, aanvang 18.00 uur) en die van Hilversum (zondag aanvang 13.30 uur) luiden: a Lelystad (3-7-5 lercie (11-5-7) Marathondriedaagee 1 km tijdrit: 1. Kuiper 1 Open toernooi, »e ronde: Klovans (LitRi (Rus) 1/2-1/2. Ibraglmov (Rus)-Kengl! Kveinis (Llt)-Schneider ia (Ned)-Tlviakov (Rus (Rus)-NI|boer (Ned) 1/2- (Joe)-Douven (Ned) 1-0. Malisaukas (U1F Gelpke (Ned) 1-0. De Boer (Ned)-Saka|ev Nederland-Joegosli (Rus) afg Belm (IJsl)-Vanhest« 1/2, Visser (Ned)-Kuczynskl (Pt sar (Joe)-Zagema (Ned) afg (NedFPeek (Ned) 1-0, Carller (Ned)-Jor (Ned) 0-1, Straub <Dul)-Bei Stand aan kop: 1 Kengls. 'orint Fighter. Everglad. 3. Vierlandentoemooi Esbjerg (Den) 8, Joegosli (2-0 2-1 4-1). goslavie 8 b (Dui)-Benschop (Ned) 0 on (1-6-9) r <5-10 1). luitenzorg. 2. I lorgan (2-6-1).

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13