Lof buitenland voor Gorbatsjov Dikke 4 13 ALLEENMORGEN INFORMATIE ZONDER SENSATIE foidóeSowatit VRIJDAG 27 DECEMBER 1991 I 8 PAGINA'S twee katernen M Nederlandse pro- nuntius Backis wordt bisschop Vilnius £eid£e Somarvt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25222. Losse nummers 1,45. Zware gevechten in centrum van Tbilisi TBILISI De gevechten in de Georgische hoofd stad Tbilisi zijn de afgelopen nacht weer opgelaaid, nadat tot gisteravond een staakt-het-vuren was ge handhaafd. De gevechten die uitbraken tussen voor- en tegenstanders van president Gamsachoerdia zijn de zwaarste sinds dinsdag. Gebouwen in de buurt van het parlement stonden vanochtend in brand. De president houdt zich al dagen verscholen in het par lementsgebouw. Rebellerende leden van de Nationa le Garde namen vannacht het hoofdkwartier van de Georgische geheime dienst in en bevrijdden voor aanstaande politieke gevangenen, onder wie de be langrijkste oppositieleider, Georgy Chantoeria. De vrijlating van Chantoeria was een van de belang rijkste eisen van de oppositie, die Gamsachoerdia verwijt een dictatoriaal bewind te voeren. Schaap valt vrouw aan ZOETERMEER Een 78- jarige inwoonster uit Rijs wijk die de dag voor Kerst mis rustig in het Zoeter- meerse wijkpark tussen Seghwaert en Noordhove (Hindenweide) liep te kuie ren is aangevallen door een (mannetjes)schaap. Het dier nam de bejaarde vrouw op de schapenweide plotseling op de horens en belaagde haar tot viermaal toe. Het schaap is eigendom van de gemeente Zoetermeer. De Rijswijkse heeft zich onder doktersbehandeling moeten stellen. Pistogl, Jack Ruby brengt vier ton op NEW YORK Het pistool dat nachtclu beigenaar Jack Ruby op 24 november 1963 gebruikte qjn^ Lee Harvey Oswald, de moordenaar van president John F. Kenne dy, dood te schieten is gisteren op een vei ling voor 220.000 dollar (zo'n 380.000 gul den) verkocht. Ruby stierf in 1967 in een gevangenisziekenhuis aan kanker. Zijn moord op Oswald werd indertijd recht streeks vastgelegd door televisie. De broer van Ruby, die de veiling in New York bij woonde, zei dat zijn broer het pistool in dertijd voor 62,50 dollar had gekocht. De man die voor een niet nader geïdentifi ceerde wapenverzamelaar het wapen kocht, zei de prijs die hij voor het pistool moest betalen een koopje te vinden. Geen doden bij vliegtuigongeluk Eerste gips vlucht STOCKHOLM Zeker honderd passagiers hebben van ochtend een vliegtuigongeluk overleefd met een Zweeds toestel met 129 mensen aan boord in de buurt van Stock holm. Zeven personen raakten zwaar gewond, zeven an deren licht gewond. Het toestel, een MD-80, van de maatschappij SAS was op weg van Stockholm naar War schau. Drie minuten na vertrek raakte het vliegtuig door nog onbekende oorzaak in de problemen en kon het een noodlanding maken in bosrijk gebied. Hypotheekrente gaat omhoog AMSTERDAM De hypotheekrente in Nederland gaat .omhoog. ABN Amro heeft met ingang van vandaag het tarief voor hypotheken met variabele rente met 0,3 pro cent verhoogd. De overige tarieven blijven hetzelfde. De bank heeft hiertoe besloten als reactie op de ontwikke lingen op de geldmarkt. Verwacht wordt dat de andere banken en hypotheekinstellingen spoedig zullen Volgen. DEN HAAG De ANWB heeft vandaag de eerste gipsvlucht uitgevoerd met acht patiënten. Vanmiddag kwamen de ex-win tersporters aan in Rotterdam. Nog niet eerder moest zo vroeg in het seizoen een gipsvlucht worden georganiseerd. Het gro te aantal ongelukken op de skipistes maakt dit echter noodzakelijk. De aanvoer van gewonden met typische skikwetsuren, zo als gescheurde kniebanden en botbreuken, ligt dit jaar flink hoger in de wintersport gebieden. De voornaamste oorzaak voor de ongelukken is de topdrukte op de hellin gen. Zelfs ervaren skiërs hebben moeite om iedereen te ontwijken. Ook de wisse lende sneeuwcondities spelen een rol. Sommige lager gelegen hellingen zijn nog groen, andere zijn met een dun laagje sneeuw over spiegelglad ijs bedekt. t/iotnamP70n hliix/on |Vietnamezen blijven tot jaarwisseling Volgende maand overleg over nieuw Joegoslavië Yvonne van Gennip voelt voor studie psychologie LEIDEN OMGEVING Chauffeurs Rijnsburg niet in de rij voor parkeervergunningen MOSKOU Wereldlei ders hebben Michail Gor-' batsjov na diens aftreden woensdag als president van de uiteengevallen Sovjetunie, gekenschetst als een van de belangrijk ste en opmerkelijkste poli tieke figuren van deze eeuw. Alleen China had kritiek. Pe king vindt dat Gorbatsjov de ineenstorting van het Sovjet imperium aan zichzelf te wij ten heeft door zijn hervormin gen en „politiek pluralisme". Michail Gorbatsjov maakte op Eerste Kerstdag op vastbera den wijze zijn aftreden als pre sident van de Sovjetunie be kend. Gorbatsjov vroeg in zijn rede voor de televisie aan dacht voor de democratische verworvenheden die geduren de zijn bijna zeven jaar duren de bewind waren bereikt. „Ik verlaat mijn post met zorgen. Maar tevens met de hoop en het vertrouwen in jullie wijs heid en geestelijke kracht", zo liet hij de 280 miljoen onderda nen van „zijn' voormalige Sovjetunie weten. Gorbatsjovs opstappen werd onvermijde lijk nadat de leiders van elf re publieken zaterdag overeen stemming hadden bereikt over de vorming van een nieuw Gemenebest van Onafhanke lijke Staten (GOS). De Amerikaanse president George Bush prees Gorbatsjov voor zijn „streven naar vrede in de hele wereld". Hij sprak Ook beeld ex-president weg AMSTERDAM Het wassen beeld van Gorbatsjov is op Tweede Kerstdag ontvreemd uit Madame Tussaud in Am sterdam. Volgens een woordvoerder bleek het beeld om 13.00 uur verdwenen uit de expositie. Wij denken dat hier duidelijk sprake is van een geplande actie, met de bedoeling in te haken op de actualiteit". zijn respect uit voor Gorbats jovs „intellect, visie en moed". De Duitse bondskanselier Hel mut Kohl benadrukte dat Gor batsjov zijn volk van zeventig jaar onderdrukking had be vrijd. De Franse president Frangois Mitterrand noemde Gorbatsjov „een van de op merkelijkste figuren van deze eeuw". In een verklaring na mens de EG-lidstaten zei de Nederlandse regering dat de ex-Sovjet-president „een plaats in de geschiedenis" heeft verworven. „Met zijn vertrek is een einde gekomen aan een tijdperk. Zijn ge durfde politiek van glasnost en perestrojka heeft een radicale en onomkeerbare breuk met het communistische verleden mogelijk gemaakt", aldus de EG-verklaring. Voordat en nadat de parle menten van de vier nieuwe kernwapenmogendheden Rus land, Wit-Rusland, Kazachstan en de Oekraïne het nieuwe ge menebest-verdrag hadden ge tekend, is een golf van erken ningen op gang gekomen. Na mens de EG wachtte het Ne derlandse ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag officieel nog op de verklarin gen van de GOS-republieken of zij bereid zijn aan de EG- voorwaarden te voldoen. Gis teren kwamen dergelijke ver klaringen binnen van Arme nië en de Oekraïne, die prompt daarop erkend wer den. De Russische Federatie werd alvast erkend als opvol ger op internationaal ni veauvan de officieel opge doekte Sovjetunie. In Rusland heerste nergens verslagenheid wegens Gor batsjovs ontslag, maar een aan tal Moskovieten zei medelijden met de man te hebben. „Hij heeft veel voor ons gedaan en het is aandoenlijk te zien hoe hij afscheid moet nemen van het ideaal waarin hij zo ge looft: een hervormde, welva rende en geciviliseerde Sovjet unie". Volgens het Russische televisiejournaal was medelij den overigens overbodig. „U hoeft heus geen medelijden met Gorbatsjov te hebben, want hij krijgt een pensioen van 4000 roebel (80 gulden, red.), een buitenhuis, twee au to's en een lijfwacht". Pagina 5: Zonder land geen president Zwarte wolken over Den Haag Brandweerlieden in slagorde strijden tegen het vuur. In een ge meentelijke loods aan het groothandelsterrein aan de Marktweg in Den Haag is vanmorgen door nog onbekende oorzaak brand ontstaan. Zwarte wolken van brandend verpakkingsmateriaal dreven daarna over de huizen van de langs de Troelstrakade ge legen woonwijk. De bewoners kregen de raad hun ramen aan de achterzijde open te zetten, omdat de rook giftige stoffen bevatte. Het blussen heeft de hele morgen geduurd. Het verkeer over de Troelstrakade moest worden omgeleid. FOTO: STEPHEN EVENHUIS Vrouw zaait paniek op Van Brienenoordbrug ROTTERDAM Ongewild heeft een 26-jarige vrouw op Eerste Kerstdag gezorgd voor paniek op de Van Brienen oordbrug in Rotterdam. De oostelijke rijbaan van de brug werd voor het verkeer afgeslo ten, omdat de vrouw in een van de bogen van de brug was geklommen. De politie dacht dat ze zelfmoord wilde plegen, maar eenmaal beneden ver klaarde de vrouw dat zij van uit haar hoge positie foto's had gemaakt van de skyline van Rotterdam bij schemering. Zij kreeg een proces-verbaal. ADVERTENTIE Dikke Van Dale is soort nationaal bezit geworden EESTELIJK LEVEN/OPINIE 2 BINNENLAND 3/4 UITENLAND 4/5 CONOMIE iPORT 9 EIDEN/REGIO 11/13 IIENSTVERLENING 13 (UNST/RTV 15 (ERKDIENSTEN16 AND EN TUINBOUW16 ITV-PROGRAMMAS 17 /EER/PUZZEL/MENU 17 i Kortingen tot 70% banken, tafels, stoelen, kasten enz. 2995.- international Haag Denneweg 4, 070-3106314 Men C Haarlemmerstraat 52a-54, -127509 Amsterdam C Molsteeg hk Spuistraat. 020-6259866, Am- Mam W van Weldammelaan 11; «erlandplem. 020-6440510 Vlaar- igen C Korte Hoogstraat 41, 010- *6267 Utrecht Gildenkwartier 173, »g Catharijne, 030-328869 Kerstviering Ursula op televisie Bewoners van Huize Ursula in Nieuwveen en andere belangstel lenden vierden woensdag onder het oog van de televisiecamera's het kerstfeest. Ursula is een leefgemeenschap van geestelijk ge handicapten en daarom zijn de vieringen in de kapel zeer aan schouwelijk en begrijpelijk van samenstelling. Door middel van van een „echte" Maria en Jozef en een klein kindje konden de bewoners zich heel wel inbeelden waar het het met Kerstmis om gaat. De kerstviering werd door de KRO televisie en Eurovisie uitgezonden. Omdat dit strakke regie- en organisatorische be perkingen met zich meebracht, kon de televisiekijker zich niet een volledig beeld vormen van de spontaniteit waarmee de be woners doorgaans de vieringen ervaren. Toch gaf deze kerstvie ring wel een reëel beeld hoe voorganger Gijs Ockhuyzen en pas toraal medewerkster Kitty Bouwman, bijgestaan door organist Cees Pouw de zondagse kerkdiensten gestalte trachten te geven. FOTO: WIM VAN NOORT Russische criminelen boeken Vakantie' in Nederland DEN HAAG De vreemde lingendienst van de Haagse politie en de politie van Mos kou zijn begonnen aan een on derzoek naar reizen van crimi nelen uit de voormalige Sov jetunie naar Nederland. Zij maken gebruik van uitnodi gingen door Nederlandse bur- Deze krijgen voor hun 'gastvrijheid' oedragen van circa vijfduizend gulden. Onder het mom van een kort verblijf in Nederland zouden de Russen asiel willen aanvra gen om hier voorgoed te mo gen blijven. Vooral Nederlan ders die een bezoek hebben gebracht aan de Sovjetunie zijn benaderd om een Rus on derdak te verlenen. De Haagse politie is bij het onderzoek be trokken omdat bij het Russi sche consulaat in Den Haag een visum moet worden aan gevraagd. Niet alleen criminelen, maar ook gewezen partijbonzen zou den de voormalige Sovjetunie haastig willen verlaten uit angst voor strenge straffen van het nieuwe regime. 'R0El0F&RENp^EN' 1 Noordemcle96 AnjX™>,'2j"50 1 i iui HDENMarMptetn 50 L Alvast een nieuwtje uit het nieuwe jaar. De Dikke Van Dale verschijnt in 1992 in herdruk. Voor de twaalfde maal. De elf de druk kwam uit in 1984. Maar gezien het feit dat er in die acht jaren niet minder dan 12.000 nieuwe trefwoorden bij kwamen, was het nodig een nieuwe versie van de Dikke te la ten verschijnen. In september als het boek verschijnt kunnen we dan tenminste ook achterhalen wat de betekenis is van woorden als aaibaarheidsfactor, boulimie en lambada, die in middels tot ons zijn gekomen. Nieuwe woorden, die vast en zeker ook ooit in de Leidse Courant hebben gestaan. Want de Dikke Van Dale is niet de enige die met zijn tijd meegaat. [~14 Dagen Gratis^ n I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Olifanten bedreigen dorpjes India Toeristen Lichaam Amerikaanse Tel 070-3638106 GAUHATI Solitair levende olifanten hebben dit jaar in de Indiase deelstaat Assam 31 mensen gedood. Soms bleken de olifanten in kennelijke staat te verkeren nadat ze hun slurf te diep in vaten met zelf gemaakt bier van de dorpelin gen hadden gestopt. Volgens natuurbeschermers raakt het oerwoud overbevolkt met oli fanten door de verstedelijking en de groeiende olifanten-po pulatie. Hierdoor worden steeds meer dieren gedwongen naar leefruimte en voedsel te zoeken aan de rand van het oerwoud en in de dorpen al daar. Natuuropzichter Chang- kakati zegt dat het probleem in Assam uit de hand is gelo pen. Wanneer er geen toe stemming komt enkele tiental len te vangen zullen er meer doden te betreuren zijn. Oli fanten zijn in India be schermd. Alleen de solitair le vende dieren mogen gevangen worden. verongelukt in Kenya NAIROBI Acht Duitse toe risten en een Amerikaanse pi loot zijn om het leven geko men toen een klein personen- vliegtuig kort voor de landing neerstortte in een natuurreser vaat in-Kenya. Het ongeluk gebeurde gisteren in het wild park van Massai Mara op 180 km ten zuidwesten van Nairo bi. Het vliegtuig was afkomstig uit de badplaats Mombasa. gijzelaar in Bayrut gevonden BAYRUT De Libanese politie heeft een lijk gevonden langs de weg naar het vliegveld van Bayrut. Men denkt dat het gaat om het stoffelijk overschot van de Amerikaanse gijzelaar Willi am Buckley. Het lichaam is naar het ziekenhuis van de Ameri kaanse Universiteit overgebracht. Buckley, die hoofd van de Amerikaanse inlichtingendienst (CIA) in Bayrut was, werd op 16 maart 1984 in Bayrut ontvoerd. Ruim een jaar later, op 4 ok tober 1985, lieten zijn ontvoerders weten dat ze hem hadden ge dood om een luchtaanval te wreken die Israël had ondernomen op het hoofdkwartier van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO in Tunis. Volgens de VS is Buckley doodgemarteld. Een anonieme beller die zei namens de Islamitische Jihad te spre ken, zei gisteren in een telefoontje dat het lichaam inderdaad dat van de Amerikaanse „spion" William Buckley is. I I I Straat: I Postcode/Plaats: I Telefoon: j (171-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag Voorl: (voor controle op bezorging) f) prottobonnement morden genngtrd) 711848 003000' EeidaeGouto/nt ii'ii,iihii»i,ii,ii«uhiih

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1