t Meer brekebenen door osteoporose GEZOND EN WEL [^'Kinderen willen dweten of hun lens juist zijn' ppos. ENORME RESPONS OP CAMPAGNE "SjTEGEN KINDERMISHANDELING same, respons op de lande lijke campagne tegen kindermishandeling lOver sommige geheimen noet je praten' is schrik- irend groot. De in sep- ;ember dit jaar geopende fiulplijn voor kinderen een extra nummer de Kindertele foon voerde tot en net oktober driehonderd besprekken.Daarbij kwa- nen er ook nog eens drieduizend 'stille tele foontjes' binnen. eerste globale indruk van coördinator van de cam- le, Monique Cornelissen, lat er vooral veel kinderen ;llen over lichamelijke mis- indeling. Klachten over sychische mishandeling ko- len verhoudingsgewijs min- ler voor. Cornelissen zegt dat iet aantal reacties groter is verwacht. Veel kinderen ïoeten volgens haar keer op leer een drempel over. uEerst bellen ze 'stil', vervol- lens vertellen ze in het twee- Ie telefoontje hun verhaal en lij de derde keer vragen ze lim hulp". Dat laatste komt fverigens niet veel voor, kin- leren blijken vooral te bellen im hun verhaal te vertellen. 1 Oi 'mgeving jlet goed luisteren is een van Ie voornaamste taken van de iulplijn, benadrukt Monique Cornelissen. „Kinderen zoe ten een klankbord, ze willen barbij vooral serieus geno- len worden. Wat heel be- Bngrijk is: ze willen weten of lun gevoelens juist zijn, of er n hun geval inderdaad spra- ce is van mishandeling". Wat de hulplijn in zulke ge vallen vooral kan doen is het advies geven: „zoek iemand in je directe omgeving, bij wie je terecht kunt". „Maar", zo zegt Cornelissen, „als we dan zeggen zoek eens con tact met je juf, je broer of zus, dan antwoorden ze veelal dat ze dat allang gedaan hebben, naar hun gevoel. En helaas zonder veel resultaat". Belangrijk aspect van de hul plijn is dat de kinderen ano niem hun verhaal kunnen doen. Evenals de kindertele foon zelf heeft de nieuwe hulplijn privacy hoog in het vaandel staan. Slechts degene die het kind aan de telefoon heeft krijgt het verhaal te horen. Hoewel de nieuwe campagne als doel heeft kinderen aan het praten te krijgen is niet iedereen even spraakzaam. Veel kinderen springen wel over de voor hen torenhoge drempel de telefoon te pak ken, maar zodra ze contact krijgen storten ze huilend in. Desondanks heeft de hulplijn haar bestaan inmiddels ruim schoots waargemaakt. Corne lissen geeft toe geschrokken te zijn van het aantal tele foontjes: „We hadden als richtlijn het aantal telefoon tjes dat per maand binnen kwam bij de kindertelefoon. Wel, daar zitten we nu ver boven". Tweede nummer De enorme respons op de campagne houdt niet in dat de hulplijn meer mensen in dienst gaat nemen. Volgens Monique Cornelissen kan de lijn de huidige drukte goed aan. Slechts na televisie-uit zendingen waarin het num mer van de lijn wordt ge noemd hebben kinderen kans te stuiten op een bezette lijn. Naast de hulplijn voor kinde- Mishandeling en ontucht zijn vaak levensgrote problemen waarmee kinderen worden geconfron teerd. FOTO: ANP ren heeft de campagne 'Over sommige geheimen moet je praten' nog een tweede num mer: de informatie- en ad- vieslijn. Deze lijn ontvangt ruim zeshonderd telefoontjes per maand, waarvan er veel minder 'stil' zijn dan bij de hulplijn. Directeur van de Vereniging tegen Kindermis handeling P. Schoof heeft daar wel een verklaring voor: „Bij de hulplijn bellen de kinderen veelal voor zich zelf, terwijl bij de info- en advieslijn vaak derden bellen voor mensen die mishandeld werden of nog worden". Een kwart van de mensen die belt wordt of werd zelf mishandeld. Bijna tweederde van de gesprekken resulteert in informatieverstrekking. De info- en advieslijn is vooral bedoeld mensen hand vatten te geven, waardoor ze zelf meer actie kunnen on dernemen. Schoof: „Vaak krijg je een te lefoontje van iemand die zegt: bij mij zit er een meisje in de klas die bepaalde 'ver schijnselen' vertoont. Dan hebben ze twee vragen: bete kenen die verschijnselen kin dermishandeling en zo ja, wat kan ik doen Wij advi seren dan vaak voorzichtig en tactisch zo'n klasgenootje te benaderen. Ga maar eens met haar praten, kijk eens wat ze los wil laten. Het ero ver praten is zo belangrijk". De telefoonnummers zijn de hulplijn (deze is van de kin dertelefoon) 06-8400, de in formatie- en advieslijn :06- 8381. DINSDAG 24 DECEMBER 1991 We worden steeds ouder, 011 steeds meer mensen wor- den ouder, maar ons ske let kan die weelde steeds inder dragen. Want de Z Nhoeveelheid bot in onze Hen beenderen neemt met et klimmen der jaren "maar af. Osteoporose die toestand. Bee- armoede. En hoe min- bot, hoe meer kans een breuk van heup "uggewervels. 'ooral vrouwen lopen een :xtra kans om na zo'n breuk 'oortijdig in een rolstoel te :landen. De Gezondheids rad publiceerde 15 novem- ;r een rapport over osteopo- Is het te voorkomen? In als je het hebt, is er wat gen te doen? Je zou denken onze botten de meest luurzame onderdelen van ms lichaam zijn. Dat is dan 'erkeerd gedacht. Het skelet nooit af: we bouwen het voortdurend op en breken iet tegelijkertijd weer af. n onze jonge jaren heeft de ipbouw de overhand, als we ud zijn de sloop, en zo rond et dertigste levensjaar is er -^en soort evenwicht. Op dat poment is ons skelet het vaarst en op zijn sterkst, pat is een belangrijk gege ten, want hoe zwaarder onze otten rondom ons dertigste fensjaar, hoe meer we later finnen missen, en hoe min er kans op latere osteoporo- en beenbreuk. f erschil ie afbraak gaat op een wat gewikkelde manier want is verschil tussen man en 'rouw en ook een verschil n het type bot. Botten ijn stutten van ons lichaam lie met zo min mogelijk ma riaal zo sterk als mogelijk ijn gebouwd, een zuinig 'uwprincipe dat je aan elke •rug of hijskraan kunt af- ien. Pijpbeenderen, zoals dij- 7.00 Uibee'n en ellepijp, zijn hol. Zo- 'el bij man als vrouw neemt Ie dikte van die benen buis [eleidelijk af zodat na het itigste levensjaar de kans •p een breuk van de heup 1 y—d 7 rtorm—l ywd 6 Toenemende osteoporose van de kop van het dijbeen. Op een slecht moment wordt het bot zo broos dat het bij het minste of geringste breekt. 00 uur,;. heel sterk toeneemt. Dit is een buitengewoon ernstige en zwaar onderschatte'kwet suur. Van de honderd men sen die een heup breken zijn vijfentwintig na een jaar dood. Van de overlevenden belandt de helft als blijvend invalide in een rolstoel en is voor de rest van haar leven hulpbehoevend. Let wel, haar leven: vrouwen lopen een twee keer zo'n grote kans op een breuk van de heup dan mannen. Maar vrouwen lopen nog een extra risico. Sommige botten, zoals de wervels en het uit einde van het polsgewricht, zijn van binnen versterkt met beenbalkjes. Die balkjes kun je vergelijken met de spanten die aan hijskraan of brug hun innerlijke stevig heid verlenen. Geslachtshor monen oestrogeen bij vrouwen, testosteron bij mannen beschermen deze balkjes tegen afbraak. Maar terwijl bij mannen de pro- duktie van testosteron tot op hoge leeftijd tamelijk stabiel blijft, zie je bij vrouwen al na hun veertigste een daling van het oestrogeen, en bij de menopauze een daling tot praktisch nul. Bij vrouwen valt de bescherming weg, na de menopauze kunnen ze 35 tot 50 procent van hun bot massa verliezen, en dat is weer de reden dat breuken van pols en het ineenzakken van wervels bij hen al vanaf het vijfenveertigste levens jaar steeds meer voorkomen. Het ineenzakken van de wervels is anders dan een breuk van pols of heup niet te verhelpen. De patient heeft een tijd pijn, die na verloop van tijd weer we gebt, maar door de verkor ting van de wervelkolom (soms tot 20 centimeter) kun nen inwendige organen als longen en darmen in de knel komen. Daar komt nog bij dat de maximale bothoeveel- heid, de hoeveelheid bot rond het dertigste jaar, bij vrouwen toch al minder is. Ze hebben, vergeleken met mannen, stukken minder te missen. Middelen Om na de menopauze een dreigende osteoporose te ke ren zijn diverse middelen uit geprobeerd. Maar fluor schijnt weinig te helpen, net zo min als het hormoon calci- tocine of de bouwstof bifosfo- naat (waar een paar jaar ge leden zo veel over te doen was). Het enige wat echt en probaat helpt (tot 60 procent minder kans op breuk) is het na de menopauze aanvullen van dat oestrogeen hormoon. Daar is ook het nodige over te doen geweest. Men vreesde dat daarmee de kans op het krijgen van baarmoeder- of borstkanker zou stijgen. Dat blijkt heel erg mee te vallen. Als men bij dat oestrogeen ook nog het hormoon proges teron stopt dan is er geen grotere kans op baarmoeder- kanker en voor borstkanker misschien een licht verhoogd risico op langere termijn. Maar tegen dat kleine, niet eens aangetoonde, risico staan enorme baten. Even tuele overgangsklachten ver dwijnen, de kans op een breuk neemt met ten minste Broze wervellichamen kunnen op een gegeven moment het li chaamsgewicht niet meer dragen. Ze klappen dan in elkaar. Dat kan het lichaam tot soms wel 20 centimeter korter maken. »up 35 45 55 65 75 85. 35 45 55 65 75 85* leeftijdsgroep In jaren Vrouwen lopen een grotere kans op osteoporose. Bij hen Is er meer breuk van wervel, pols en heup. de helft af en er treedt een aanzienlijke daling in van ziekte en sterfte aan hart- en vaatziekten. Onlangs bleek uit onderzoek (B.E. Hender son 1991, niet in het rapport vermeld) dat „bij vrouwen die gedurende meer dan vijf tien jaar oestrogenen hadden gebruikt en nog steeds oestrogenen innamen, de sterfte 40 procent lager was in vergelijking met vrouwen die nooit oestrogeneri hadden wat die hormonen betreft een voorzichtig standpunt in. Ze raadt oestrogeen alleen aan als rond het vijftigste le vensjaar de botmassa aan de lage kant is, zodat uiteinde lijk een kwart van alle vrou wen voor deze behandeling in aanmerking komt. Verder komen ouderen met drie por ties zuivel per dag (plakje kaas, bekertje yoghurt, glaas je melk) tegemoet aan hun grotere behoefte aan kalk. Lichaamsbeweging helpt, vooral als er zoals bij wande len of dansen gewicht wordt verplaatst, en voldoende zon licht staat borg voor een vol doende aanmaak van vitami ne D. Beweging Maar de beste manier om os teoporose te voorkomen is om bij de opbouw van het bot een zo hoog mogelijke piek te bereiken rond het dertigste levensjaar, want wie veel heeft kan later veel missen. Dat gaat het beste met li chaamsbeweging waarbij veel druk wordt uitgeoefend in de lengte van de beende ren, dus draven, hollen of dansen hebben meer effect dan zwemmen of fietsen. Nou zou je denken dat bij de alom heersende fitness-rage de lichaamsbeweging bij onze jeugd goed verzorgd is. Niets is minder waar. De laatste 50 iaar zijn de spierkracht, de lenigheid en uithoudingsver mogen van jonge mensen ge leidelijk aan verminderd. Kinderen hebben tegenwoor dig minder mogelijkheden om zich naar behoren te be wegen. Er is nu tv, er zijn au to's, er is openbaar vervoer, en welke ouder durft zijn kind nog op straat laten voet ballen. Daarbij heeft de over heid in zijn wijsheid besloten om gymnastiek-onderwijs op de basisschool tot een mini mum te beperken. De Ge zondheidsraad vindt dat een verdrietige zaak; kinderen zouden ten minste drie uur per week gymnastiekles moeten krijgen. ,,Kom haastig, Heer", bidt de predikant, „maar mag ik eerst die nieuwe lezing lezen, die ik gemaakt heb voor het jeugdverband over „Gij zult het wel verstaan na dezen". door JOKE FORCEVILLE Nee, word U maar niet zenuwachtig, geachte lezer, ik start hier geen cursus Engels. Ik pak alleen een term op die de afgelopen weken herhaaldelijk in de pers naar voren is gekomen. Die is overgewaaid uit Amerika en betekent: discriminatie op basis van leeftijd. Onlangs verklaarde een dominee, die door omstandigheden ruim tien jaar niet in het basispastoraat werkzaam was geweest en daarnaar nu was teruggekeerd, 'minder oude' tachtig-, zelfs negentigjarigen te ontmoeten dan voorheen. Dat moet U goed verstaan. Mensen van nu die de leeftijd der zeer sterken bereiken, blijken dikwijls veel vitaler in het leven te staan dan hun leeftijdgenoten van jaren her. De wetenschappers uit de medische, psychologische en sociologisch richting moeten zich maar over het verschijnsel buigen en via onderzoek verklaringen naar boven brengen. Ik zou me niet graag aan een aperte uitspraak wagen hieromtrent, maar ik geef wel als mijn persoonlijke visie dat bewustwording van mensen van hun eigenwaarde een enorme duw in de goede richting zal betekenen. De richting van: ik ben nog lang niet uitgeteld, uitgerangeerd. Er zijn nog tal van zaken waarvoor ik me kan inzetten. In een samenleving waarin de jeugd, alles wat jong is, volop prioriteit geniet, is het verheugend te ontdekken dat er pogingen in het werk worden gesteld om de waarden die ouderen vertegenwoordigen op tafel te krijgen. Ouderen, schrijf ik. Waarbij we ons ervan bewust moeten zijn dat niet alleen hoogbejaarden met dat predikaat worden aangeduid. Als een mens in onze maatschappij boven de veertig komt, raakt hii in dezelfde hoek. Ik hoor regelmatig uit de mond van nog niet zo lang afgestudeerde jongelui klinken, dat ze bliksemsnel moeten zorgen aan de bak te komen. Anders zijn ze te oud. En dat staat voor een groot deel gelijk aan: te duur. Natuurlijk hebben jongeren veel vóór op de oudere generaties. Ze zitten midden in de vaak turbulente ontwikkeling van hun vak. Ze zijn met nieuwe apparatuur en technieken vertrouwd. Ze hebben moderne methoden leren hanteren. En vooral als het om technische kennis gaat zijn ze de ouderen misschien wel verre de baas. Maar er zijn andere kwaliteiten die nu juist mensen die al wat langer meelopen dikwijls sieren: ervaring in het vak èn in het omgaan met collega 's is zo'n eigenschap. Inzicht en overzicht op langere termijn speelt mee. Ongetwijfeld ook een dosis reserve en rust. van waaruit tegen nieuwe plannen en ondernemingen met een zekere kalmte wordt aangekeken. Het gaat er uiteraard niet om langs de achterdeur 'die goeie, ouwe tijd' binnen te halen. Wat geweest is, kunnen we niet ómdat het, jarenlang misschien, heeft gefunctioneerd, omdat het zijn diensten heeft bewezen, voor alleenzaligmakend of blijvend verklaren. Maar aanpak, zicht op onderlinge verhoudingen, geduld en geloof dat tijd vaak een waardevolle factor is, zijn facetten van samen werken die door ouderen juist vanwege eigen ervaring duidelijk worden onderkend. Ageisme: een kwalijke zaak waartegen ouderen terecht in het geweer komen. Vijfenzestig worden is niet hetzelfde als afgewerkt, uitgedacht zijn. Verplichte pensionering op die leeftijd begint dan ook op verzet te stuiten. In het licht van de 'ontgroening', het duidelijk teruglopen van het aantal jongeren in ons bestel, krijgt het besef dat ouderen langer mee kunnen een nieuwe impuls. Hoe nieuw en snel-vernieuwd kennis in onze dagen ook is, er blijft een pakket uit het verleden ongebruikt als er niet méér aansluiting komt, ook en vooral voor overdracht van kennis, tussen ouderen en jongeren. Hoe dikwijls blijkt dat wie onder de ouderen niet meer zo rap van been is. nog wel zeer helder van geest is. Zijn zegje kan doen, zijn ideeën kan ontvouwen. Waarom niet geput, in onze samenleving, uit de schat aan ervaring die alleen maar voor het oprapen ligt. Mens kan niet zonder ijzer leven I GERRIT JAN VAN OCHTEN, apotheker) De wereld kan niet zonder het metaal ijzer. Maar ook het men selijk lichaam heeft behoefte aan ijzer. IJzer slikken is bij de meeste mensen beter bekend dan het innemen van staaltablet ten. De mens kan niet zonder ijzer leven. Het lichaam bevat onge veer 3 tot 5 gram van dit metaal. Het grootste gedeelte hiervan bevindt zich in het bloed. Elke dag verlaat een gedeelte hiervan het lichaam, bij vrouwen is dit iets meer, onder meer wegens de maandelijkse menstruatie. IJzer komt bij ons naar binnen via het voedsel. Om opgenomen te worden dient het te worden om gezet tot een bepaalde vorm van ijzer, de zogenoemde tweewaar dige vorm. Vitamine C kan hier een handje bij helpen. IJzerpreparaten worden alleen toegepast als er een tekort is. We noemen dit ijzerdeficiëntie. Als er een tekort is aan rode bloed- kleurstof spreken we van anemie ('bloedarmoede'). Dit wordt veroorzaakt door een tekort aan een van de bouwstoffen, ijzer. Voordat medici overgaan tot het geven van ijzerpreparaten dient natuurlijk eerst de oorzaak van de bloedarmoede opge spoord te worden. Bloedarmoede kan namelijk ook worden veroorzaakt door bij voorbeeld een tekort aan vitamine B12, een ontsteking of reu ma. Meestal wordt ijzer aanbevolen in de vorm van ae 'twee- waardige verbinding'. Zo kennen we ijzersulfaat, ijzerfumaraat en ijzergluconaat. In de vorm van een tablet noemen we ze staaltabletten. Weinig bijwerking IJzer wordt alleen in noodgevallen via een injectie gegeven. De tabletten geven over het algemeen weinig bijwerkingen. De meest voorkomende klachten zijn: pijn in de maag, misselijk heid, obstipatie (verstopping) en soms diarree. Ook kunnen er wisselwerkingen optreden met bepaalde geneesmiddelen en voedsel. Dat valt te lezen in bijsluiter. Om opneming van ijzer niet door voedsel (zoals melk) te laten beïnvloeden is het ver standig de tabletten voor de maaltijd in te nemen. Bij één keer daags moet dit vóór het ontbijt gebeuren. Alleen bij maagklach ten kan men hiervan afwijken. De duurdere preparaten met een vertraagde afgifte hebben over het algemeen geen zin. De opneming wordt er niet door verbe terd en het aantal bijwerkingen wordt niet minder. Of een the rapie met ijzer zin gehad heeft kan de dokter vaststellen aan de h^nd van het hemoglobinegehaltr (Hb).

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9