Reisorganisaties boeken records Nleubelfabriek sterwijk 'Wilhelmina' koopt restaurants en de meubelfabriek Oisterwijk Nederlandse banken en verzekeraars op oorlogspad in Italië Frankrijk en Italië verhogen ook rente HCS moet contract met De Lage Landen nakomen CeidaeGoivumt ECONOMIE DINSDAG 24 DECEMBER 1991 Flexovit stelt winstverwachting flink bij EIBERGEN Flexovit (producent slijpstenen) stelt haar winstverwachting fors naar beneden bij. 'Het eerste halfjaar daalde de nettowinst al van 6 thiljoen naar 1,8 miljoen en het tweede halfjaar heeft niet het herstel gebracht dat in het vooruit zicht was gesteld. Nu gaat directeur J.A. Katsman ervan uit, dat het resultaat over geheel 1991 zal pitkomen op circa 4 miljoen tegen ƒ10,7 miljoen 'in 1990. In de meeste Europese landen, alsmede in Australië, bleef een werkelijk herstel uit. De resul taten over 1991 werden mede negatief beïnvloed door enkele incidentele tegenvallers bij de produk- tle vestigingen. Hulpfonds van 10 miljard dollar voor Golf-landen KUWAYT Er komt een fonds van tien miljard dollar voor landen die economisch te lijden hebben gehad van de Golf-oorlog. De ministers van finan ciën en van buitenlandse zaken van de zes leden van de Raad voor Samenwerking in het Golf-ge- bied (GCC) - Bahrain, Qatar, Kuwayt, Oman, Saoedi-Arabië en de Verenigde Arabische Emira ten - hebben bepaald hoe het fonds te werk zal gaan. Verder hebben de ministers hun goedkeu ring gehecht aan een voorstel tot bevordering van de handel tussen de GCC-landen door middel van toestemming voor de vestiging van vertegenwoor- i instellingen uit (-""" de organisatie. Meer reisbalies in postkantoren LEIDEN Het aantal balies van reisorga nisatie Budget Air in de Nederlandse post kantoren wordt in 1992 met twintig uitge breid. Thans zijn er 30 van dergelijke reis balies in de PTT-kantoren. De omzet zal door de uitbreiding naar verwachting stij gen naar 20 miljoen gulden. Dat heeft NBBS Reizen, onder wiens vlag Budget Air werk zaam is, bekendgemaakt. NBBS Reizen heeft een goed jaar achter de rug. Het aantal boekingen in 1991 bedraagt 250.000 en het ziet er naar uit dat de reisorganisatie het jaar kan afsluiten met een omzetstijging van 5 procent. Voor 1992 zijn volgens de NBBS de ver wachtingen „hooggespannen". AUSTRALISCHE MEDIAGROEP FAIRFAX IN CANADESE HANDEN SYDNEY Het oudste en op één na grootste mediaconcern van Australië, de John Fairfax Group, is gisteren in buitenlandse handen overgegaan doordat de Canadese uitgever Conrad Black een transactie van 1,5 miljard Australische dollar (J 2 miljard) met zijn handtekening bekrachtigde. Black brengt volgend jaar, mogelijk in februari, 80 procent van de aandelen Fairfax naar de beurs in Au stralië. Via zijn Britse onderneming The Dai ly Telegraph houdt Black een belang van 15 procent in Fairfax, terwijl de Amerikaanse investeerder Hellman Friedman Capital Partners voor vijf procent deelneemt. De 160- jarige Fairfax kreeg een jaar geleden - met een schuldenlast van 1,2 miljard dollar (f 1,6 miljard) - uitstel van betaling, waaraan door de overneming een einde komt. Black heeft de bewindvoerders gisteren 412 miljoen dol lar (f 550 miljoen) in contanten betaald. VERRE KERSTBESTEMMINGEN BOMVOL AMSTERDAM Zag het er na het uitbreken van ;de Golfoorlog begin dit jaar en de crisis in Joego slavië voor de reiswereld somber uit, deze zomer al js de Nederlander flink aan het inhalen geslagen.' Een opmerkelijke toena- ,me van het aantal verre buitenlandse reizen in de kerstperiode heeft er 'mede toe bijgedragen dat de reisbranche het boek jaar met recordomzetten en winsten heeft kunnen afsluiten. Zag Holland International, met 520.000 passagiers de grootste reisorganisatie van ons land, haar omzet in 1991 groeien naar een record van 1220 miljoen gulden, de winst 'steeg van 11 naar 20 miljoen gulden. Overeenkomstige stij gingen worden gemeld door De Jong Intra Tours, Arke Reizen en de NBBS, de stu- Antillen De groeiende trek naar verre bestemmingen in de kerstpe riode is daar zeker debet aan, aldus Fokke Mees, directiese cretaris van Holland Interna tional. „De reizen naar de An tillen en Jamaica zijn alleen al in de kerstperiode gestegen met 100 procent, op Thailand werden 15 procent meer vluchten geboekt," aldus Mees. „De reizen naar Spanje stegen in dezelfde periode met 26 procent". René Klawer, directeur van Neckerman Reizen, spreekt van een grote toename van het aantal reisboekingen in de kerstvakantie. „Zeker 30 pro cent hoger dan vorig jaar," schat hij. „Vooral reizen naar de Canarische Eilanden voor de kerstperiode waren al snel na het verschijnen van onze brochure in augustus volge boekt. We hebben ook geen extra vluchten ingezet, een voudig omdat de capaciteit is uitgeput," aldus Klawer. Ook op verre bestemmingen De reisbranche heeft rond de kerst een opmerkelijke toename van het aantal verre buitenlandse reizen geregistreerd. FOTO: ANP als het Caïribisch gebied en de Antillen ontstond volgens Kla wer al vroeg een run. Met name de Antillen waren snel volgeboekt. Hoewel de Nec- kerman-directeur blij is met de records, benadrukt hij te vens de noodzaak van meer vakantiespreiding. .„Daar vechten we al jaren voor, en dat gaat langzaam vruchten afwerpen. Bijvoorbeeld de twee roostervrije dagen voor scholieren waarvan nu sprake is. Volgens hem betekenen reispieken als deze alleen maar een prijsopdrijving voor de klant. „Die betaalt nu veel meer voor zijn reis dan nodig is". Voor de bekende wintersport gebieden geeft de kerstperiode een beeld te zien dat niet veel afwijkt van voorgaande jaren, al is ook hier sprake van een stijging. De voor het opnemen van vrije dagen dit jaar gunstig vallende feestdagen heeft ze ker mede tot deze opvallende winterse reislust van de Ne derlander bijgedragen. Er wa ren dit jaar maar zeven snip perdagen nodig om een aan eengesloten periode van zes tien dagen vrij te zijn. ROME De Internatio nale Nederlanden Groep gaat de Italiaanse Mer- chantbank Sviluppo Fi- nanziara overnemen. Af gelopen weekeinde is daarover een akkoord ge sloten met de Milanese houdstermaatschappij Fi narte, die wordt gecontro leerd door Francesco Mi- cheli, één van de belang rijkste financiers van Ita lië. Voor juni 1992 zal de ING voor 75 miljoen gulden 49 pro cent van de aandelen Sviluppo aankopen en in de daaropvol gende twee jaar nog eens twee procent. Bovendien is de Ne derlandse bank- en verzeke ringsgroep momenteel in on derhandeling met de Italiaanse verzekeringsmaatschappij Lloyd Adriatico, die 21,7 pro cent van de aandelen Sviluppo bezit. Sviluppo beheert negen inves teringsfondsen, waarin circa 2,3 miljard gulden is onderge bracht. Maar volgens Italiaan se bronnen is de ING vooral geïnteresseerd in het verkoop- net van Sviluppo, dat bestaat uit zevenhonderd in heel Italië opererende financiële consu lenten. Door via hen ook le- vensverzekerings- en andere polissen te verkopen wil de ING een steunpunt creëren op de Italiaanse verzekerings- De aankondiging van de over name van Sviluppo komt tien dagen na het bericht dat een andere Nederlandse verzeke ringsgigant - Aegon - heeft be sloten om de noodlijdende Ro meinse verzekeraar Tirrena over te nemen. In tegenstel ling tot de ING heeft Aegon ingrijpende wijzigingen in het management aangekondigd, echter zonder het Italiaanse karakter daarvan aan te tas ten. De belangstelling van de Ne derlandse verzekeraars voor de Italiaanse markt is terug te voeren op drie factoren. In de eersteplaats is het verzeke ringswezen in Italië minder ver ontwikkeld dan in Noord- Europa. De meeste gezinnen hebben geen levens-, inboedel- of aanvullende ziektekosten verzekering. Maar de 'verze keringsmentaliteit' is wel groeiende. Ten tweede worden Noordeuropese ondernemin gen in Italië vaak als degelij ker beschouwd dan de in heemse. En tenslotte is het in de afgelopen jaren door de op heffing van valuta-beperkin gen en monopolies voor bui tenlandse maatschappijen ge makkelijker geworden om in Italië te opereren. PARIJS In navolging van andere nationale banken heeft de Banque de France gisteren haar rentepercentages ver hoogd. Het ministerie van fi nanciën nmaakte bekend dat het interventietarief met 0,35 procent omhoog is gegaan naar 9,60 procent en het tarief voor papier met een looptijd van vijf tot tien dagen met 0,50 procentpunt tot 10,50 procent. De Franse regering is vastbe sloten de stabiliteit van de Franse frank binnen het Euro pese Monetaire Stelsel (EMS) te handhaven, zo voegde het fninisterie hieraan toe. Vorige week donderdag gaf de Bundesbank het startsein voor een Europese renteverhoging door haar beleningsrente en het disconto met 0,50 procent te verhogen tot respectievelijk 9,75 en 8,0 procent. Een aantal Europese centrale banken volgde dat voorbeeld prompt. Jn de .Verenigde Staten daar entegen werd het disconto met een vol punt verlaagd tot 3,5 procent. Van de Franse cen trale bank werd vervolgens een verhoging verwacht ge zien de druk op de koers van de frank na de Duitse rente verhoging. Tegelijkertijd stel de de Banque de France de in schrijving open op speciale be leningen ter vervanging van die van 55,6 miljard frank die vandaag vervallen. Het Italiaanse ministerie van Jinanciën heeft op voorstel van de centrale bank het dis conto met onmiddellijke in gang met 0,5 punt verhoogd 'tot 12 procent. De maatregel werd noodzakelijk geacht ter ondersteuning van de lire, die na de verhogingen van andere Europese tarieven onder druk was komen te staan. De meubelfabriek Oisterwijk in Oisterwijk, die door maatschappij 'Wilhelmina' is overgenomen. foto: sp ROTTERDAM Maat schappij 'Wilhelmina' heeft alle uitstaande aan delen verworven van Res taurant Old Dutch en res taurant le Coq d'Or te Rotterdam, Hotel-restau rant De Swaen en Meu belfabriek Oisterwijk te Oisterwijk. Betaling van deze aankoop vond voor een deel in contan ten plaats en verder tegen uit gifte van 43.750 nieuwe certifi caten van aandelen. Het totale aantal uitstaande stukken komt hiermee op 94.750, aldus maakte de maatschappij giste ren bekend. Door deze transactie krijgt participatiemaatschappij Ha ringvliet 98 Rotterdam een be- langfcvan circa 85 procent in het aandelenkapitaal van 'Wil helmina'. Het balanstotaal stijgt hierdoor van f 4 miljoen tot 17 miljoen en er wordt een begin gemaakt als partici patiemaatschappij. Beoogd wordt op korte termijn het aantal participaties te verho gen en de kring van aandeel houders uit te breiden. De certificaten zijn thans ge noteerd op de incourante markt. Directeur drs. G.J.M. Kerkhof zegt een overgang naar de officiële beurs niet uit te sluiten. Aandeelhouders van Haringvliet 98 zijn J.R. Voer man en drs. F.D. Wegman, voorheen aandeelhouders van de Fortress Groep. Beide heren zijn naast H.V. van Vliet benoemd tot lid van de raad van commissarissen van 'Wilhelmina'. DEN BOSCH HCS Techno logy is verplicht het contract na te komen dat ze vorig jaar heeft gesloten met De Lage Landen Leasing. Dit betekent dat ook de activa van de eerder aan Lage Landen over gedragen leaseportefeuille van dochter Infotec moeten wor den geleverd. Dit blijkt uit een gisteren gewezen vonnis van de rechtbank van Den Bosch. HCS is niet tegen levering maar heeft zich beroepen op overmacht, omdat directies van de dochterondernemingen die de activa houden niet mee werken. De Lage Landen vindt dat HCS dat maar intern moet regelen. Worden de acti va niet geleverd dan ontstaat een direct opeisbare vordering van 15 miljoen. HCS moet nu binnen acht dagen leveren op straffe van een dwangsom van f 1 miljoen per dag met een maximum van 5 miljoen. Vorig jaar december nam De Lage Landen een deel van de leaseportefeuille van Infotec van HCS over. HCS blijft in deze constructie apparatuur aan klanten verhuren en De Lage Landen neemt de ver- huurcontracten over. Als lea semaatschappij betaalt De Lage Landen aan HCS, de huurders betalen De Lage Landen. Als zekerheid wil De Lage Landen echter het juridi sche eigendom van de activa hebben, een eis die de rechter nu heeft toegewezen. HCS verkeert in grote finan ciële moeilijkheden. Het auto matiseringsconcern werkt met bankkredieten ter grootte van 400 miljoen en had per eind juni nog maar een eigen ver mogen van 29 miljoen. BEURS WALLSTREET cons edison 20/12 23/12 cons nat ga allied signal 37 38 du pont am brands 40^ 41 exxon american tel 38 38 ford asarcoinc 19Vè 19 genlelec bethlehem 12 12'A genl motors boeing 43'£ 46 genl public canpac 17 - goodrich chevron cor 67 67 goodyear Chrysler 10 11 hewlett-pac citicorp 8 9 intl paper BEURS Kalm Damrak hoort al engelen zingen AMSTERDAM De Amster damse effectenbeurs is giste ren in vredige rust het kerst feest tegemoet gegaan. Met nog maar een halve werkdag te gaan, bleef de activiteit be perkt. De lagere dollar en de lagere noteringen in Duitsland en Londen werden later op de dag aardig gecompenseerd door een hoger Wall Street zo dat de stemmingsgindex uit eindelijk maar 0,1 punt lager uitkwam op 86,5. De koersin- dex daalde van 187,9 tot 187,5. De omzet beliep f 1,1 miljard •waarvan de aandelen een be scheiden 307 miljoen voor hun rekening namen. Bij de internationale waarden bleven de koersverschuivin- gen relatief beperkt. Alleen Philips verloor aardig door twee kwartjes minder waard te worden op 29. Koninklij ke Olie werd twee dubbeltjes lichter uit de markt genomen op 139,80. KLM noteerde te gen de markt in en dikte f 0,50 aan tot 40,20. Unilei)^ kreeg er 0,20 bij ranc f f 169,40, terwijl Akzo de stee) fectenarena onveranderd v gen( liet op 127,40. wee De meeste beweging was dat bespeuren in de havenhi je gl van Beursplein 5. Zo lie gom Pakhoed en Internatio-MüHdat respectievelijk één dubbe jen en één gulden op 38,90 doei f 54. Nedlloyd boerde met egui winst van f 1,30 op f 53 tern aanmerkelijk beter. Elders de hoofdmarkt bleek H ,jk weer eens de grootste verlie heb door een stuiver ate staan een f 1,45. pas Slijpschijvenfabrikant Flelal. vit was volledig uit de graclufc De negatieve winstbijstelïwe kwam de onderneming op bij koersverlies van ruim vijflherr procent te staan op f 56, dan dieptepunt voor dit jaar. flheb zelfde lot was Begemann om schoren. De onderneming andi Joep van den Nieuwenhuiji je je die nabeurs bekendma. mer voor dit jaar een flinke veilvoel tering van de resultaten hee] verwachten, moest 5,50 de j staan op f 114,50. van De optieoeurs kende een mar vendige start, maar later Hope het komende kerstreces delAri tiviteit op de vloer in te dlStai men. Int<

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6