Grote sympathie Duitse media voor Gorbatsjov JOEGOSLAVIË GIRO 9600UTRECHT BUITENLAND faitEG en VS vooralsnog af van Herkenning int da n G: YS eisen vrijlating gijzelaars Libanon Amerikaanse universiteiten lonken naar Gorbatsjov li Advocaat Demjanjuk beschuldigt sraël en YS van komplot LPITEIN ROB er ii&idóa&Hyiarit DINSDAG 24 DECEMBER 1991 d®ien a wer een t W| iunt t hi er h 1 ziji 1 so heeft >od ui Gr bod andee 'ni „io er rlijk zal ien b ;sulta< bedri niljoe het i, zo den I anciël iann. ten v coers ann, veel (Vervolg van de voorpagina) )EN HAAG Andere Euro- iese landen, de Verenigde Sta- en en secretaris-generaal Ja- ier Perez de Cuellar van de herenigde Naties hebben rooralsnog afgezien van er- ;enning van Kroatië en Slove- ïië. Zij vrezen dat de burger- iorlog erdoor verder zou wor- len aangewakkerd, n Den Haag werd met enige litterheid geconstateerd dat de waarschuwingen tegen erken- ïing door president Bush, VN- ecretaris-generaal Perez de !uellar en de voorzitter van e Joegoslavië Conferentie ,ord Carrington, precies zijn p litgekomen. Het geweld is toe- enomen, een politieke oplos ing van het conflict lijkt ver- er weg dan ooit. )p de vraag waarom Duits- and alleen Kroatië en Slove ne erkent en niet Bosnië-Her- egovina en Macedonië, die ich ook onafhankelijk hebben erklaard, zei de Duitse /oordvoerder dat de republie- en niet binnen de gestelde «rmijn om erkenning hadden evraagd. )e Europese Gemeenschap 11 ad bepaald dat Joegoslavi- che republieken die erken- ing wilden, hiertoe vóór gis- ®ren een verzoek moesten in lenen. Bosnië-Hercegovina n Macedonië maakten vorige reek bekend dat zij de Euro- ese Gemeenschap om erken ing zouden vragen, luitsland is het eerste belang- jke land dat de voornamelijk Doms-katholieke republieken rkent. Het land had al maan- en beloofd Kroatië en Slove- voor Kerstmis te erken- Pools parlement stemt in met nieuw kabinet WARSCHAU Bijna twee maanden na de parle mentsverkiezingen heeft Polen weer een regering. Het Huis van Afgevaardigden van het Poolse parle ment heeft gisteren in Warschau met 235 stemmen voor, 60 tegen en 139 onthoudingen de door premier Jan Olszewski gepresenteerde regering goedgekeurd. Olszewski kreeg daarmee meer parlementariërs ach ter zich dan waarnemers verwacht hadden, nadat af gelopen weekeinde was gebleken dat niet alle kandi daat-ministers voor het hele parlement aanvaardbaar waren. De Boerenpartij, die vroeger tot de blokpartij- en van de communisten behoorde, gaf de doorslag. Hoewel zij niet in het kabinet vertegenwoordigd is, stemde zij voor de premier en zijn team. De partijen van de eerste beide niet-communistische regeringslei ders, de Democratische Unie van Tadeusz Mazowiec- ki en het Congres van de Liberalen van Jan Bielecki, onthielden zich van stemming. Gorbats jov wil Gemenebest snel levensvatbaar maken IRA k011^1 kerstbestand af (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU Gorbatsjov zei gisteren tegen de Britse pre mier Major dat hij al het moge lijke zal doen om de Gemene best werkelijk levensvatbaar te maken zodat „Joegoslavische toestanden" voorkomen kun nen worden. Major gaf hem daarop de garantie dat „in het Westen de wil en de wens be staan om u te helpen". De Sov jetkrant „Izvestija" meldde gis teren dat Gorbatsjov na zijn af treden voorzitter zal worden van de „Gorbatsjov Stichting" die politieke analyses opstelt voor de hoogste machtsorganen van het land. Een woordvoer der van de stichting vertelde dat de Sovjetpresident al heeft toegezegd dat hij in 1992 het voorzitterschap op zich zal ne men. Het parlement van de Sovjetunie is vandaag, vier da gen na de oprichting van de Gemenebest, voor een laatste vergadering bijeen geroepen Zijn voornaamste opdracht is zich naar de recente gebeurte nissen te voegen en zichzelf op te heffen. De Russische minis ter van buitenlandse zaken, Andrej Kozirev, onderstreepte gisteren dat de overname van het Sovjet-ministerie van bui tenlandse zaken door Rusland de belangen van de andere Ge- menebeststaten niet zal scha den. Kazachstan ratificeerde gisteren de overeenkomst over de oprichting van de Gemene best. De EG doet voortaan za ken met de Russische Federa tie. Erkenning van de andere republieken is pas mogelijk als de EG de zekerheid krijgt dat zij zich houden aan de door de voormalige Sovjetunie gesloten wapenakkoorden en de kern wapens onder een centraal commando geplaatst worden. De republieken moeten vol doen aan de criteria die de mi nisters van buitenlandse zaken van de Twaalf vorige week hebben opgesteld. Zwitserland erkende gisteren met onmiddellijke ingang de onafhankelijkheid van de twaalf ex-Sovjetrepublieken. Bern maakte alleen een voor behoud voor Georgië en stelde als voorwaarde dat de repu bliek, waar voor- en tegenstan ders van de president zware gevechten leveren, pas erkend wordt „als de situatie verbeterd is". Het communistische Cu baanse staatshoofd Fidel Castro verklaarde „vol pijn en droefe nis" in Havana dat „in Alma Ata de overlijdensakte van de Sovjetunie is getekend". Cuba - dat vasthoudt aan het staatsso cialisme - zal elke onafhanke lijke republiek erkennen. LONDEN Het Ierse Republikeinse Le ger IRA heeft gisteren een kerstbestand van drie dagen afgekondigd, nadat brand bommen het hele metro-systeem in de Britse hoofdstad Londen drieëneenhalf uur hadden stilgelegd. In een verklaring van het IRA die in de Ierse hoofdstad Dublin werd vrijgegeven stond: „Vanaf maandag middernacht zullen de actieve eenheden van het Ierse Republikeinse Le ger het bevel krijgen alle vijandelijke mi litaire operaties voor een periode van 72 uur op te schorten". Ook vorig jaar kondi- ge het IRA een kerstbestand af, het eerste in veertien jaar. Tijdens de ochtendspits in Londen gingen gisteren in twee treinen van de onder grondse brandbommen af. Een derde brandbom werd smeulend aangetroffen in een lege trein van de Britse spoorwegen in een remise bij Londen. eien. luitsland denkt dat erkenning et geweld zal doen verminde- ;n. Een aantal Europese lan- ;n, met name Italië, wil bij ■kenning onderscheid maken issen Slovenië en Kroatië. De orlog in Kroatië woedde gis- :ren voort. Met name in de Kroatische provincie Slavonië ju hevig worden gevochten. BONN „Proletariërs al ler landen: het is vol bracht!" Met die pagina- brede kop kondigt het linkse, in Berlijn verschij nende dagblad 'Die Ta- geszeitung' de ondergang van de Sovjetunie aan. „De staat van de Sovjets is gestorven. Maar heel an ders dan Marx het de pro letarische massa had toe gewenst", schrijft de krant verder. Het is zonder twijfel de meest intrigerende krantekop van Duitsland gisteren, naar aan leiding van de overeenkomst van Alma Ata. Maar uiteraard ruimen ook alle andere kran ten, vooral de serieuze kwali teitsbladen en de audiovisuele nieuwsrubrieken veel ruimte in voor het historische nieuws. Het is voor alle kranten het belangrijkste nieuws op hun voorpagina. De meeste beste den binnenin op soms twee, drie extra pagina's veel aan dacht aan de vroegere Sovjetu nie, de nieuwe federatie en vooral aan Gorbatsjov. Diens politieke levensloop wordt uitvoerig uit de doeken gedaan. En in alle Duitse me dia en commentaren klinkt grote sympathie voor de ex- Sovjet-president door. De Duitse president Von Weizsëcker heeft die bewon dering onder woorden ge bracht in een dankbetuiging. Hij roemt Gorbatsjov daarin vooral vanwege zijn grote aan deel in de Duitse hereniging en de ontwapeningsgesprek ken. Bondskanselier Kohl, die afgelopen vrijdag nog zeer uit voerig met Gorbatsjov heeft getelefoneerd, heeft al eerder en vaker gezegd dat Duitsland veel aan Gorbatsjov te danken heeft. De Duitse regering heeft de vorming v^n de nieuwe ge meenschap van onafhankelij ke republieken „met vreugde" begroet. Maar neemt voorals nog een afwachtende houding aan. Er zal ook in Bonn snel veel diplomatiek denkwerk verricht moeten worden inza ke de nieuwe relaties met de gemeenschap en de onder- scheide republieken. Veel zorg klinkt in de Duitse commenta ren door over de beheersbaar heid en controle van de enor me Sovjet-atoommacht. De minister van buitenlandse zaken Genscher, is voor een snelle erkenning van de nieu we onafhankelijke republie ken. Genscher ontmoette dit weekeinde zijn Oekraïnse col lega Slenko. Volgens Genscher mogen Rus land en de andere republieken zich niet door het Westen al leen gelaten voelen. De Duitse minister waarschuwde in dat verband voor een „vacaüm vol Overstroming Vrachtwagens en shovels rijden af en aan in het Zwarte Woud in Duitsland om een autoweg door het gebied weer begaanbaar te maken. Een gedeelte van de B-31 werd gisteren weggeslagen doordat de normaal vrij kleine rivier de Dreisam door hevige regenval buiten haar oevers trad. foto: dpa Fransman met ultra licht vliegtuigje Atlantische Oceaan over PARIJS Een Fransman is erin geslaagd met een ultra- lichtgewicht vliegtuigje over de Atlantische Oceaan te vliegen. De 38-jarige Guy Delage kwam gisteren na een vlucht van 26 uur en 2.400 kilometer aan op het eiland Fernando de Moron- zwaar geweest. Aan het begin ha voor de kust van Brazilië, van de vlucht viel zijn zend- en De Fransman was zondagoch- ontvangstinstallatie uit, maar tend vertrokken vanuit Kaap- verder was alles goed gegaan, verdië, een eilandengroep bij zo zei de piloot in een telefoon- Afrika. De eerste tien uur wa- gesprek met de de Franse zen- ren volgens de Fransman der NEW YORK BAYRUT De Amerikaanse regering heeft gisteren de vrijlating van alle gijzelaars gevraagd die nog in Libanon worden vastgehouden en de ont voerders opgeroepen stoffe lijke resten van al overle den gijzelaars vrij te geven. Het Witte Huis deed de oproep kort nadat het stoffelijk over schot van de Amerikaanse ko lonel William Higgins naar de Amerikaanse ambassade in Bayrut was overgebracht. Woordvoerder van het Witte Huis, Marlin Fitzwater, wees op de twee Duitse gijzelaars, Thomas Kemptner en Hein- rich Strtlbig, die nog in Bayrut worden vastgehouden. Verder noemde hij de namen van drie westerse gijzelaars, wier (vermeende) stoffelijke resten zich nog in Libanon zouden bevinden. Het gaat om de Amerikaan William Buc kley, voormalig hoofd CIA in de Libanese hoofdstad, de Brit Alec Collett en de Italiaan Al berto Molinari. Van de laatste twee wordt aangenomen dat ze niet meer leven, maar vol strekt zeker is dat niet. ÜA^Iohn Demjanjuk overlegt met zijn advocaat tijdens de rechtszaak in Jerusalem. De verdediger van je vermeende 'Ivan de Verschrikkelijke' uit het concentratiekamp Treblinka voert aan dat Demjan- au uk het slachtoffer is geworden van een complot tussen Israël en de Verenigde Staten. foto: epa Brei WASHINGTON Wanneer Michail Gorbatsjov de onver mijdelijke stap neemt en af treedt, zal hij niet het oneer volle ballingschap van Nikita Chroetsjov hoeven te onder gaan. Ook het meedogenloze lot van Leon Trotski zal hem bespaard blijven. Michail Gorbatsjov, de man die de wereld veranderde, mag zich verheugen op Amerikaanse lectoraten en het uitgaansle ven van New York. De beste universiteiten van Amerika azen nu al op de meest begeerde politicus van het internationale toneel. Har vard wil dat Gorbatsjov lezin gen aan de universiteit aldaar gaat geven en heeft mogelijk een betrekking voor hem aan de Kennedy School of Go vernment. De universiteit van Boston heeft een bod gedaan hem 'verschillende mogelijk heden' te bieden. Gorbatsjov is nog niet afgetre den. Maar hij heeft gezegd dat hij zou gaan wanneer er een constitutionele overgang tot stand zou worden gebracht naar het Gemenebest van On afhankelijke Staten. Gezien de resultaten van de bijeenkomst in Alma Ata het afgelopen weekeinde, lijkt het onvermij delijk dat Gorbatsjov nog deze week vertrekt. Er is nog niets meegedeeld over zijn eventuele vetrek naar de Verenigde Staten. Maar de aanbiedingen aan een voormalig staatshoofd kunnen soms onweerstaanbaar zijn. Ronald Reagan verdiende ruim 16 miljoen gulden aan een paar lezingen in Japan, en Margaret Thatcher kan zo'n 150.000 gulden verdienen aan een lezing in Amerika. Gorbatsjov spreekt echter geen Engels. Maar volgens Ja mes Jermanok, directeur van New Yorks bureau dat in- en de Stanford University in ternationale artiesten bege- Californië, waar Gorbatsjov vorig jaar op bezoek was, heeft leidt, is dat geen probleem. „In dit land staat Gorbatsjov bekend als dè man van de ja ren tachtig en negentig", aldus Jermanok. Hij gelooft dat de voormalige Sovjet-president 75.000 gulden per lezing zou kunnen verdienen. Historisch Stanford deed Gorbatsjov een voorstel via George Shultz, Reagans onderminister en hoogleraar aan de Graduate School of Business Studies in Stanford, toen Gorbatsjov vo rig jaar een bezoek bracht aan de universiteit. „Shultz zei dat als Gorbatsjov overal genoeg van kreeg, er altijd een plaats voor hem zou zijn op Stan ford", zei een woordvoerder van de universiteit. „Tot nu toe heeft niemand Gorbatsjov een nieuwe uitnodiging aange boden. Maar dat wordt niet uitgesloten". Er bestaat in ieder geval een historisch precedent. Alexan der Kerenski, hoofd van de in terim-regering na de revolutie van 1917, sleet zijn laatste ja ren in Californië nadat zijn bewind door de bolsjewieken ten val was gebracht. Hij was werkzaam op het Hoover In stituut op de campus van Stan ford. De universiteit van Stanford was niet de enige die een toe naderingspoging deed. Ook Harvard deed Gorbatsjov een aanbod. Peter Costa, directeur van Harvard, verklaarde: „We hebben hem een uitnodiging gestuurd om eens met ons te komen praten. We hebben ge hoord dat hij ons voorstel in overweging heeft genomen. Er wordt nu weer heftig gespecu leerd over Gorbatsjov. Alles is nog mogelijk". Groot - Brittannië De Britse universiteiten kun nen niet concurreren met die van Amerika. Ze hebben niet voldoende geld en het ver schaffen van een prestigieuze baan aan een voormalig staats hoofd ligt niet in de lijn der Britse traditie. De Britse hoogleraar en Sov jet-deskundige Archie Brown, gaf blijk van enige voorzich tigheid ten aanzien van de toe komst van Michail Gorbatsjov. „Er is geen precedent voor het verzorgen van een voormalig Russisch staatshoofd. In Ame rika hebben voormalige presi denten een salaris, een secreta riaat; ze worden omringd door veiligheidsmensen. In de Sov jetunie bestaan dergelijke voorzieningen absoluut niet. ■Zelfs het land dat Gorbatsjov bestuurde bestaat niet meer". Brown betoogt dat Gorbatsjov de kans loopt aangevallen te worden door een agressieve Russische regering die hem verantwoordelijk zal willen stellen voor de huidige chaos in het land, net zoals Gorba tsjov destijds Brezjnjev aanviel vanwege zijn 'jaren van stag natie'. Tot nu toe blijft de Sovjet-pre sident onduidelijk over zijn toekomstplannen. Boris Jeltsin zei dat Gorbatsjov hem had verteld dat hij zich na zijn af treden 'zou gaan wijden aan liefdadigheidswerk, zou door gaan met schrijven en de poli tieke ontwikkelingen op de voet zou blijven volgen'. Hij laat veel aan het toeval over. (c) The Sunday Times, Londen A janu, net de Pres srlaihfE^^ALEM Advocaat oram Sheftel van de voor K-misdaden veroordeelde hn Demjanjuk heeft gisteren :1 van leer getrokken tegen Verenigde Staten en Israël. IPS contr»eide landen werden door m ervan beschuldigd een agen i°mplot tegen Demjanjuk op de inPuw te hebben gezet door ja- B-uitwfhlang bewijsmateriaal heb- veraiFn achtergehouden waaruit 'hedenjhjkt dat Demjanjuk onschul ondig ding v dig is. Tijdens de viereneen half uur durende en stormach tige zitting over het hoger beroep van Demjanjuk eiste Sheftel de onmiddellijke vrij lating van zijn cliënt. De 71-ja rige Demjanjuk werd in 1988 ter dood veroordeeld omdat hij als Iwan de Verschrikkelijke tijdens de Tweede Wereldoor log de gaskamers van het con centratiekamp Treblinka zou hebben bediend. Hij blijft vol houden slachtoffer te zijn van een persoonsverwisseling. Sheftel zei gisteren dit te kun nen bewijzen met de verkla ringen die de Sovjet-autoritei ten in de jaren veertig en zes tig uit de mond van voormali ge kampbewakers uit Treblin ka hebben opgetekend. „Het blijkt nu geen geval van per soonsverwisseling meer te zijn, maar een samenzwering die Imeer dan 13 jaar lang nauw keurig werd uitgevoerd", al dus Sheftel. Uw hulp is nodig! Stort uw bijdrage voor humanitaire hulp aan de slachtoffers van het conflict in Joegoslavië. Memisa - Mensen in Nood - Nederlandse Rode Kruis Stichting Oecumenische Hulp Stichting Vluchteling - Unicef Nederland DE SCHAT VAN OPA LARSEN i|Nl028 - Olaf en Kees, die het eiland op hun duimpje kennen, lipen een berghelling op en verbergen zich achter het waterval van W®. vlak bij hun vroegere kamp. Vandaar af zien ze, hoe de Ja- t kan rfanners de Chinezen omsingelen en overmeesteren. Machteloos ezamePoeten de twee vrienden toezien wat er gebeurt, want wat zou de loojfen zij kunnen doen tegen deze overmacht? „Als de jonk nu ïrdwijiPaar gauw terugkomt", zegt Kees Touw, ,„maar dat zal nog wel enkele weken duren". Ach, ze weten niet, dat kapitein Barker en zijn mannen nimmer zullen terugkeren.Zouden we geen po ging kunnen doen Panapé te bereiken?" stelt Olaf voor. En hij wijst op de sloep van de Jappen, die, slechts bewaakt door twee man, in de baai ligt. Dót is misschien een idee, ofschoon het een gevaarlijke onderneming is, zo'n verre tocht over zee in een open Geweld in Georgië escaleert TBLISI Het dodental bij het geweld in Georgië is opgelopen tot 23, zo heeft de Russische te levisie gisteren gemeld. De ge vechten tussen oppositie en re geringsgezinde troepen van president Gamsachoerdia gin gen gisteravond gewoon door. De televisie citeerde ambtena ren van het Georgische minis terie van gezondheid die ver klaarden dat 160 personen ge wond zijn geraakt door schoten van machinegeweren en raket ten. De Russische televisie meldde dat president Gamsa choerdia zich gisteren nog in de parlementsgebouwen bevond. Zijn familie zou mogelijk met een vliegtuig de republiek heb ben verlaten. De voormalige Georgische premier Tengiz Si- goea zei gisteren in een inter view met blijven. „We eisen het ontslag van president Zviad Gamsachoerdia'aldus Sigoea. Kaviaar Met zichtbare verbazing bekijkt een Franse douanier een gigantische partij blikjes kaviaar, die is onder- nm schep»- jit De ongeveer Bush dringt in Kerstboodschap aan op aanpak economische problemen WASHINGTON De Ameri- kaanse president George Bush heeft zijn landgenoten in een kerstboodschap aangespoord de binnenlandse economische problemen aan te pakken. Bush zei dat de Amerikanen daarbij dezelfde vastberaden heid moesten tonen als die waarmee Kuwayt werd be vrijd en die zorgde voor de verspreiding van democratie over de wereld. „Nu moeten we dezelfde geest van geloof in onszelf hebben om de moei lijke tijden thuis te boven te komen", aldus Bush in een te levisietoespraak. De president zei dat 1991 het jaar was waarin „het onmoge lijke geschiedenis werd" - van de overwinning in de Golfoor log tot de opening van het Middenoosterse vredesoverleg en de val van het Sovjet-com- munisme. „Laat er geen misverstanden bestaan, mijn prioriteit num mer een is banen en economi sche groei", zei de president „En ik heb er vertrouwen in dat we zullen slagen". Hij zei dat hij zich sterk zou maken voor open markten voor Ame rikaanse exportprodukten als hij volgende week naar Azië en Australië reist. Bush eerde de onlangs vrijge laten Amerikaanse gijzelaars die jarenlang in Libanon wer den vastgehouden.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5