leisjes ntevreden ver keuze pleiding piMmm tm'm Eigenlijk waren we wel een beet je gek KEN UW BEZORGER BINNENLAND -t '01 :e R£stdagen Igen half ^nderland t I Uitzetting van Russische joden rustig verlopen HET GELIJK VAN Drankfestijn gaat aan waddeneilanden voorbij ió&QotvuMtt DINSDAG 24 DECEMBER 1991 ement ienke instel ;erkerig it- Vietnamezen schorten raak hun hongerstaking op ingin DEN HAAG De 110 Vietnamezen die uit J* protest tegen een dreigende uitzetting op ver- aUlvi schillende plaatsen in Nederland in honger staking zijn gegaan, hebben hun actie opge schort. Dit heeft woordvoerster Tué van het Landelijk Actiecomité Vietnamese Asielzoe kers gisteravond bevestigd. Gisteren hervat ten 25 vrouwelijke Vietnamese asielzoekers hun hongerstaking om hun mannen te steu nen in „de moeilijke dagen rond kerst". Ook zij nemen inmiddels weer voedsel tot zich. Het aantal Vietnamese asielzoekers in kerken in het noorden is gestegen tot 24. Dat heeft een woordvoerder van de stichting Inlia een organisatie die de acties ten behoeve van asielzoekers cordineert gisteren in Gro ningen bekend gemaakt. Behalve in Fries land en Drenthe zijn er nu ook asielzoekers in kerken in de provincie Groningen. AAG Konin- atrix houdt mor- Eerste Kerstdag spraak die via de Radio 1 tot en wordt uitgezon- e kersttoespraak in de Nederland uitzendingen Wereldomroep listeren. De uit- 13.00 ken o ok Teletekst be- vastl aandacht laaron®3^ i. Bij genag oeken eei icoeui idelijk oed fi dx vai et nai ds val uit dat [en. Tl ons men s op v ische s te b eerd atiefs ijken :n al teren, e con' noet verre ïkt is. i Hem s dan ïdaag bewijz ie mer ;ten z tderei Reorganisatie FNV kost 48 banen UTRECHT Door een inperking van het aantal taken verdwijnen er de komende drie jaar 48 arbeidsplaatsen bij de vakcentrale FNV. Er zullen geen gedwongen ontslagen vallen. Dit deelde een FNV-woord voerder gister avond mee na afloop van de Federatieraad van de FNV (federatiebestuur en voorzitters van de aangesloten bonden), die instemde met het 'Meerjarenprioriteitenkader 1992- 1995' (MPK) Het MPK beoogt de activiteiten en het beleid van de FNV en de bonden scherper af te bakenen om te komen tot een slagvaardiger en efficiëntere werkwijze. Op het gebied van arbeidsvoorwaarden, werkge legenheid en arbeidsmarkt en sociale zeker heid krijgt de vakcentrale de taak om meer samenhang en coördinatie te realiseren tus sen de verschillende beleidsterreinen en ook tussen de aciviteiten van de afzonderlijke bonden. Veertienduizend vragen voor Milieutelefoon AMSTERDAM De Milieutelefoon van de Vereniging Milieudefensie heeft dit jaar ruim veertienduizend vragen gekre gen en beantwoord. Sinds haar oprich ting in 1987 zijn er nu meer dan vijftig duizend vragen aan deze dienst gesteld. Dit jaar wilden veel mensen iets weten over plastic bekertjes en biologische groente, beide actiethema's van Milieu defensie. Veel bedrijven en scholen wa ren benieuwd te horen hoe ze hun plas tic bekertjes zouden kunnen vervangen door duurzaam serviesgoed. De actie 'groente zonder gif' liep in het najaar; veel consumenten wilden weten welke produkten biologisch geteeld worden en war ze verkrijgbaar zijn. Ook ergerden weer veel mensen zich aan i seerd reclamedrukwerk. EIAAG Eén op de neisjes vindt dat ze der sc e goede hulp en in- ;ie heeft gehad om tien voor welke be- ns woj ze geschikt zou én op de vier meis- 11 id achteraf bezien idere opleiding wil- olgen. De gekozen ing bleek te weinig ijkheden te bieden arbeidsmarkt. at in een onderzoeks- dat staatssecretaris Ter an sociale zaken heeft )den aan de Tweede oefte aan betere voor begeleiding bij fan opleiding en werk, ïauw samen met de vi- meisjes en jonge vrou- bben op hun toekomst, en voor een deel blij- irken als er kinderen ze willen samen met irtner de taken delen, ierzoekers van het on- kbureau NSS vrezen dat fcjes een te zonnige kijk hebben op de toekomst. Ze zijn wellicht te optimistisch over de mogelijkheden om in deel tijd te gaan werken of een aantal jaren te stoppen, om vervolgens weer een plaats op de arbeidsmarkt te vinden. Uit ander onderzoek blijkt dat jon gens nog weinig bereid zijn om werk en zorg voor kinderen met hun toekomstige vrouw te delen. Voor staatssecretaris Ter Veld betekent dit dat in het emanci patiebeleid nog meer dan voorheen rekening moet wor den gehouden met de verant woordelijkheid van mannen. Ter Veld heeft ook de slotnota 'Anders geregeld' aangeboden aan het parlement. De nota geeft een overzicht van bepa lingen in de Nederlandse wet geving waar nog onderscheid wordt gemaakt tussen mannen en vrouwen en tussen gehuw den en ongehuwden. De ope ratie 'Anders gereld' is gestart in 1977 en sindsdien zijn al vele bepalingen gewijzigd of veranderd. De verantwoorde lijkheid voor de bepalingen die nu nog gewijzigd moeten worden, ligt bij de afzonderlij ke ministers. Knietjes Aanhoudende regen, dus tijd voor een goed boek. Voor de bevolking van het Limburgse Wijlre lijkt Het Wassende Water van Herman de MAn de komende dagen een toepasselijk boek. De Geul is reeds buiten zijn oevers getreden. De knieën moeten dus wellicht worden opgetrokken tijdens en door Het Wassende Water. foto: anp Verzekeraars ziektekosten boos op Simons UTRECHT De ziekte kostenverzekeraars zijn boos op staatssecretaris Si mons van volksgezond heid, omdat hij zich voort durend ongenuanceerd over de verzekeraars zou uitlaten. Met name verwijten van Si mons onlangs in de Tweede Kamer dat sommige verzeke raars hun verzekerden onjuist voorlichten en hen ten on rechte een premiedaling ont houden, is de verzekeraars in het verkeerde keelgat gescho ten. Het KLOZ heeft een boze brief gestuurd aan Simons. Volgens Simons houden som mige verzekeraars in hun pre mienota's wel rekening met de hogere nominale premie voor de AWBZ (Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten) en ho gere wettelijke toeslagen, maar niet met de aangekondigde van de maximumpremie van de standaardpakketpolis. Ook op andere fronten worden de verzekerden vaak volkomen ten onrechte premiedalingen onthouden, verzuchtte de staatssecretaris. Het KLOZ wijst er in zijn brief op dat de verzekeraars er bij de vaststel ling van de premies rekening mee moeten houden dat de kosten in de gezondheidszorg over 1991 en '92 met 15 pro cent stijgen, veel meer dan ge raamd. Over dit jaar is er spra ke van een kostenexplosie, waarbij wordt uitgegaan van een kostenstijging van min stens 10 procent. Met name de gemiddelde verpleegprijs per dag is in een aantal regio's meer dan 25 procent gestegen. Voor '92 houden de verzeke raars rekening met een kos tenstijging van minstens 5 pro cent. „Het zal een ieder duide lijk zijn", aldus het KLOZ, dat tegenover een overheveling van een aantal verstrekkingen naar de AWBZ een premie- verlaging dient te staan. Maar „evenzeer" zullen de verzeke raars bij het vaststellen van de hoogte van de premies met de te verwachten kostenstijgin gen rekening moeten houden. E KRI RO IAAG De helft ederland lijkt dicht reek. de Verkeerscentrale gen op een gemiddelde gochtend honderd ki- file, gisterochtend slechts één file van 3 r voor de Coentunnel. de verkeerscentrale er 40 procent minder (cheO.M»p de weg dan op een maandag. nensen hebben deze rij genomen. Vierhon- zend van hen hebben voor een korte va- De helft verblijft in vs en hotels in Bra- op de Veluwe, de an- i.D D'Jkjelft is de grens over. ie zon of naar de weet het Nationtaal voor Toerisme, listeries in Den Haag op halve kracht. Een oerder schat dat onge- helft van de ambtena- Den Haag werkt. De en metaalindustrie, 1.000 werkenemers één grootste bedrijfstakken Jerland, ligt nagenoeg Igens de branche-orga- FME zijn bijna alle oduktiebedrijven tot 6 gesloten. Net als de mt (Ather Alleen de detailhan- leering (I geen feestweek. Na uw Delhi ivonden rond Sinter- in(Be|1<rS 'aakte het personeel t Holste, i. K Vet sgebied, /iers,eM*\ Brandbaar monument Trots poseert de heer J. Berk uit St Maartensdijk bij zijn zelfge maakte druipkaars. Het is een brandbaar 'monument' met ge schiedenis. In 1958 begon hij met zijn eerste kaarsje en thans heeft zijn druipkaars een hoogte van 125 centimeter en een om vang van anderhalve meter. foto: anp UTRECHT De eerste uitzetting van Russich- joodse asielzoekers sinds de massale actie vorige week maandag is rustig verlopen, aldus een woordvoerder van Justi tie. Gisteren werden rond het middaguur drie gezinnen op het vliegtuig naar Israël gezet. De gezinnen, alle drie bestaan de uit drie personen, waren ondergebracht in het asielzoe kerscentrum in Zeewolde. In totaal verblijven in Nederland nu nog ongeveer vijftig uitge procedeerde Russiche joden. De woordvoerder van het mi nisterie herhaalde dat het de bedoeling is dat zij met gewo ne lijndiensten naar Israël worden vervoerd. Hoe lang dat duurt hangt af van de ca paciteit van de luchtvaart maatschappijen. „De vliegtui gen zitten nu behoorlijk vol met reguliere reizigers", aldus de woordvoerder. Vorige week maandag charterde justitie een vliegtuig waarmee in één keer 43 Russen naar Tel Aviv wer den overgevlogen. Naast de uitgeprocedeerden bevinden zich nog tientallen andere Russisch-joodse asiel zoekers in Nederland. Over hun asielverzoek is nog geen beslissing genomen of er is nog geen uitspraak gedaan in de kort-gedingen die zij tegen de Staat hebben aangespannen. De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren bepaald dat twee Russisch-joodse gezinnen Nieuwe tijden, nieuwe helden. Dit jaar was vooral het jaar van de gelijkhebbers. Na soms jarenlange verguizing en een afmat tende strijd tegen de bierkaai zijn immers nogal wat landgeno ten door de 'nieuwe tijdgeest' in het gelijk gesteld. Zijn de dwa zen van gisteren dan toch de wijzen van vandaag, net zoals onze gevreesde Sovjet-vijand van weleer tegenwoordig een armlasti ge vriend blijkt te zijn? Tien gelijkhebbers aan het woord, over hoe het zo kwam en hoe het nu voelt. HET GELUK VAN 'OMROEPREBEL' RUUD HENDRIKS (RTL 4) niet voor 1 februari naar Israël mogen worden uitgezet. De ge zinnen willen terug naar de republiek Rusland. Omdat be trokkenen per se niet terug willen naar Israël, het land dat zij na een verblijf van ruim anderhalf jaar zijn ontvlucht, hebben zij besloten in Neder land opnieuw het Russisch staatsburgerschap aan te vra gen. Zij waren dat kwijtge raakt, nadat zij in januari 1990 vanuit de Sovjetunie naar Is raël vluchtten. Volgens de raadsman van de betrokkenen kunnen zijn cliënten de uitslag van hun verzoek in de repu bliek Rusland afwachten. Ruud Hendriks (32), pro grammadirecteur van RTL4, is tijdens de oprichting van Nederlands eerste commer ciële televisiestation ge plaagd door geldschieters, ongelovige Hilversumse col lega's, Joop van den Ende, het Commissariaat voor de Media, de Raad van State en minister Elco Brinkman. Maar al deze kwelgeesten hadden de pech dat het woord 'opgeven' niet in Hen driks' woordenboek voor komt. Op dit moment is RTL4 in Nederland het best bekeken televisiestation. „Ik voelde me ongelukkig bin nen het publieke bestel. Ik was de vergadercultuur zat", zo verklaart hij zijn besluit om buiten de gebaande paden van omroepland te treden. „Ik heb het niet om het geld gedaan, maar om de nieuwe mogelijk heden. Ik zat bij een omroep (Veronica, red.) die twee da gen per week uitzond, terwijl ik elke dag in de lucht wilde zijn. Dat vond ik dusdanig vervelend dat ik mijn best heb gedaan een manier te vinden om zeven dagen per week uit te zenden. Of het nou com mercieel was of niet, dat maakte me niet uit. Als het. maar leuk en goed was. In juni 1988 heb ik de stoute schoenen aangetrokken en ben ik in het diepe van de commerciële te levisie gesprongen. Met een groepje mensen hebben we een business-plan opgesteld en zijn we op zoek gegaan naar geldschieters. In januari 1989 hebben we het plan naar bui ten gebracht in de pers". „Natuurlijk werden we voor gek verklaard. Eigenlijk wé ren we ook een beetje gek. En we kregen een hoop ongelovi ge reacties. Zo van: we zien het wel gebeuren, als het ge beurt. Collega's die we bena derden durfden het niet aan. Ze vonden het een te onzeker avontuur. Toen het plan vor derde werden steeds meer mensen enthousiast. Maar het was wel moeilijk, ja. Ik heb het volgehouden omdat er al zó veel werk was verricht, dat er geen weg terug meer was. Bovendien kreeg je elke keer weer een vonkje hoop. Bij voorbeeld een investeerder die wel interesse had en opbelde dat hij ook nog een vriendje had die wel mee wilde doen. Dan ga je weer door, ook al belden ze twee weken later meestal weer af. Die lichtpun tjes en de frustraties in het pu blieke bestel hielden me op de been". „Nee, ik heb nooit gedacht: ik stop ermee. Opgeven komt niet in mijn woordenboek voor. Zo'n project trekt een zware wissel op je gezin, je energie, zelfs je fysieke condi tie, maar ik heb mezelf nooit toegestaan op te geven. Ik heb wel eens een moeilijke bui ge had, depressief vind ik daar voor een te zwaar woord, maar het waren echt van die dagen dat ik dacht: het zit alle maal niet mee". „Het gevecht met het Commis sariaat voor de Media was ge makkelijker dan het rondkrij- gen van de financiering. We waren er zo van overtuigd dat van niets naar een omzet van honderden miljoenen gegroeid! Dat is leuk". „Ik vind overigens niet dat ik gelijk heb gekregen, want dat zou betekenen dat er dus niets meer gebeurt. We moeten uit kijken dat we niet achterover gaan zitten. Het gaat goed met RTL4 maar we moeten nog grote verliezen inlopen. We hebben geen financiële reser ves zoals de publieke omroe pen. Bovendien is het media landschap ontzettend in bewe ging. We moeten nog maar het lukte! Maar toch toén ik zien hoe dat zich ontwikkelt. Brinkman op de radio hoorde zeggen dat hij het besluit van het commissariaat niet zou schorsen ben ik spontaan in huilen uitgebarsten. De span ning kwam eruit. En in sep tember 1990 gaf de Raad van State ons gelijk. En dat geeft grote voldoening. Niet van: we hebben lekker gewonnen van het commissariaat hoor. Nee, want we stonden in ons recht. Ook niet van: we hebben lek- Er komen vast nieuwe stations bij. Kijk wat er gebeurt als Maxwell overlijdt: dat veroor zaakt een aardbeving. Nee, we moeten voorlopig proberen niet op de verkeerde plek in het mijnenveld te trappen". „We hebben wel gelijk gekre gen in die zin dat we een pro ject van de grond hebben ge kregen waar een heleboel mensen niet in geloofden. Maar televisie is een betrekke ker gewonnen van de publieke lijk medium. Gezond blijven, omroepen, want die bestaan leven, liefde, gezin, leuk werk nog en die blijven bestaan. Ik is veel belangrijker. Ik ben gelóóf in een sterke publieke best trots op het produkt, maar omroep. Maar je kunt zeggen je moet ook kunnen relative- dat wij wél werkgelegenheid r"°" n° winnaar» hebben geschapen en een goed produkt neerzetten. We zijn ren. De uiteindelijke winnaars zijn de kijkers, die zijn erop vooruitgegaan". advertentie door bill waterson PAK) HÉÉFT Zl PIÉ WAARSCHIJN LIJK APAKT ©KTUÜKP- AANéÉTÉKTklD. VOOeALLfc ZEKÉEH5ID. ÉN PIÉ POÉN IK SOMS LAH6>É£ OVEP WACHT, OP PÉ ACHTERKANT STAAT,, AU JÉ PAT STOArfMÉ K/MP VAK) Jé WILT MilUl- MÉN.LANDAT." Uw bezorger is geïnstrueerd om bij persoonlijke kontakten met u, zich te legitimeren. Hiertoe hebben wij uw bezorger een legi timatiebewijs verstrekt zoals hier is afgebeeld. Dit alles met het oog op de komende jaarwisseling en ter voorkoming van, ook voor u, negatieve en ongewenste aktiviteiten van derden. TERSCHELLING Twee containers met sherry, die donder dag op de Noordzee vanaf een Cypriotisch schip overboord sloe gen, zijn ongeveer 18 kilometer ten noorden van Vlieland naar de zeebodem gezonken. Stilletjes hadden de bewoners van Ter schelling en Vlieland gehoopt dat de beide containers met elke 13 ton sterke drank op de stranden van de waddeneilanden zou den aanspoelen. „We rekenenden op een herhaling van het drankfestijn na het vergaan van de West-Aleta", bekent een vuurtorenwachter op de Brandaris in West-Terschelling met een vleugje teleurstelling in zijn stem. Bij strandjutters op de eilanden staat het verhaal over de West-Aleta in de top vijf van legendarische jutpartijen. Het stoomschip verging 12 februari 1920 in een ziedende storm ter hoogte van de Noordvaarder bij Terschelling. De 26 bemanningsleden konden veilig aan land worden ge bracht, maar de lading van het schip verdween grotendeels in zee Uit het opengebroken ruim van de West-Aleta verdwenen ondermeer 35.000 vaten rode en witte wijn, port en whisky. Op Terschelling liep de bevolking massaal uit naar het strand, waar honderden vaten met het geestrijke vocht aanspoelden. Volgens overleveringen begonnen de eilanders de vaten ter plekke open te breken. Met laarzen en klompen als drinkgerei goten de Terschellingers zich op het strand vol. Toen de douane ter plekke kwam. waren veel vaten al leeggedronken of in de duinen begraven. advertentie nT SIJTHOFF PERS

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3