£eidóe (Boma/nt Gorbats jov maakt binnen twee dagen aftreden bekend waustreetp Nederland niet verrast door Duits besluit Milieuorganisaties leurgesteld over ota oefenterreinen Geen andere to 13 !~14 Dagen Gratis INFORMATIE ZONDER SENSATIE CcidócSoutcmt le 24 DECEMBER 18 PAGINA'S In twee katernen Kerken gaan cumenisch lobbyen ior ontwikkelings samenwerking train|jarter Dick Jaspers zorgt voor een spectaculaire ontknoping Halsmuseum toont aijestauratieproces schilderijen uit zestiende eeuw LUK LEVEN/OPINIE ENLAND ENLAND NOMIE RT DNO EN WEL ENREGIO '/ATV ■GRAMMAS ins, n bleek van 11/12 13/15 14/16/17 ;er mo |M >beldei )Cjaag wisselende ken rolking. Er is nog een it een [e|e winterse bui JZV gelijk. De te bei (dagtemperatuur wordt td biet jeveer 5 graden. De •iode si jrdwestenwind is ïdje bi tig, aan de kust en op IJsselmeer vrij 1 1 |htig. Vanaf morgen tot de ^prdag eerst af en toe en in de nacht peraturen rond het spunt. Later in de jl vroe iets zachter en e êen gelijk wat regen. Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv) Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune 83ste jaargang no. 25221Losse nummers 1,45 Een smeulende bus en een verwrongen politie-auto na een bomaanslag nabij de luchthaven in de Hongaarse stad gisteren. De bus vervoerde 28 Sovjet-joden die op doorreis waren naar Israël. FOTO: AP Aanslag op bus met Sovjet joden op luchthaven Budapest BUDAPEST Vlak bij de luchthaven van Budapest is gisteren een bomaanslag gepleegd op een bus met 28 joden uit de Sovjet unie die op doorreis waren naar Israël. Twee politieagenten die de emigranten begeleidden, liepen ernstig letsel op. Het Joodse Agentschap in Israël verklaarde dat er onder de jo den geen gewonden waren. Een politiefunctionaris zei dat de bom in een Lancia was verborgen die aan de toegangsweg naar het luchthavengebouw stond. De auto explodeerde toen de bus en een politie-escorte erlangs reden. Als de bom een seconde eerder was afgegaan, zou de explosie de bus in twee stukken hebben gereten, aldus de politie. Niemand heeft nog de verant woordelijkheid voor de aanslag opgeëist. De Israëlische ambassa deur in Hongarije zwoor dat zijn land de aanslag zou wreken Een woordvoerder van de ambassade noemde de aanslag „zee schadelijk en negatief voor de vredesonderhandelingen" voo het Midden-Oosten. Omzetstijging Kerst maakt verlies Sinterklaas niet goed DEN HAAG Nederlanders hebben dit jaar voor ne gen miljard uitgegeven aan kerstinkopen; vijf procent meer dan vorig jaar. De omzetstijging van kerst maakt het verlies van Sinterklaastijd niet goed. Dat blijkt uit een telefonisch uitgevoerd onderzoek van het Ne derlands Christelijk Ondernemings Verbond (NCOV). Neder land gaf dit jaar tien tot vijftien procent minder uit aan Sinter klaascadeaus dan vorig jaar. Afgelopen week kon de 'schade' tij dens koopavonden en op zondag worden ingehaald. Die leidden niet tot meer omzet. Het accent bij de Kerstinkopen ligt op deduurdere goederen, zoals glaswerk, serviesgoed, siera den, computerspelen, keukenapparatuur, videocamera's, audio- sets voor kinderen, luxe badkamer-artikelen en lekkernijen van de banketbakker. PERSBUREAU INTERFAX: MOSKOU Sovjet-presi dent Michail Gorbatsjov, die naar algemeen ver wacht wordt binnenkort zal aftreden, heeft giste ren gezegd dat hij zijn be slissing binnen twee da gen bekend zal maken, zo heeft het onafhankelijke persbureau Interfax ge meld. De televisietoe spraak die de Sovjet-lei der gisteravond zou hou den werd zonder verdere verklaring uitgesteld. Een medewerker van de tele visiezender vertelde dat er op verzoek van het kantoor van de president vanaf 14.00 uur s' middags (plaatselijke tijd) een televisieploeg klaarstond om de rede op te nemen, maar dat het telefoontje van het Krem lin niet kwam. Interfax meldde dat Gorba tsjov de opmerking over zijn mogelijke aftreden gemaakt zou hebben in een telefoonge sprek met de Britse premier John Major. De Amerikaanse president George Bush heeft besloten donderdag Rusland te erken nen als de rechtmatige opvol ger van de voormalige Sovjet unie. Bush besloot hiertoe na dat hij eerder op de dag een telefoongesprek had gevoerd met de Russische president Boris Jeltsin die op een vroeg tijdige Amerikaanse erken ning had aangedrongen. Gistermiddag sprak Gorba tsjov bijna acht uur met de Russische president Boris Jelt sin. Een naaste medewerker van Jeltsin zei dat zij onder meer de overdracht van het bevel over het kernwapenar- senaal van de Sovjetunie be spraken. Gorbatsjov en de Russische president zouden ook de machtsoverdracht voorbereid hebben, zo meldde Interfax onder aanhaling van mede werkers van de Sovjetpresi dent. Gorbatsjov onderbrak de be sprekingen voor het gesprek met Major. Hij verzekerde de Britse premier dat de Sovjet- kernwapens onder strikte con trole blijven. Het was gister avond niet duidelijk of Gorba tsjov de verantwoordelijkheid voor de kernwapens had over gedragen aan Jeltsin. De Sovjet-leider heeft eerder al gezegd dat hij af zal treden als een soepele overgang naar de nieuwe Gemenebest van Onafhankelijke Staten, die elf voormalige Sovjetrepublieken zaterdag instelden, verzekerd kan worden. Pagina 5: Gorbatsjov wil Ge menebest levensvatbaar ma ken Een man schuimt een vuilnisbelt in de buurt van de Russische stad Sint Petersburg af op zoek naar iets eetbaars of wellicht iets dat te verhandelen is. Hij is een van de velen in Rusland die zijn bestaan bouwt op het afval van anderen. FOTO: AP wisse et ludi en trol rijf m krant ontvangen? Bel tussen 18.0 .00 uur, telefoonnr. 071-122248 e AZC 0,Sd- Traditionele KROATIË EN SLOVENIË ERKEND NEW YORK De aandelen koersen op de effectenbeurs van New York hebben giste ren een zeer grote stijging la ten zien. Zoals zo vaak tegen het einde van het jaar ging de Dow Jones-index van de der tig toonaangevende fondsen sterk omhoog, ditmaal met drie procent. De index brak voor het eerst in zes weken door de 3000-grens en eindigde op 3022,59 punten, 88,11 pun ten hoger dan eind vorige week. Er werden op grote schaal aandelen gekocht. Veel boeken moeten tegen het ein de van het jaar op orde wor den gebracht en dat leidde er toe dat er veel meer kopers in de markt waren dan verko pers. Bovendien wordt het kli maat na de renteverlaging van afgelopen vrijdag gunstig ge- De dollar stond tegen het ein de van de handel op de wissel markt van New York dp 1,7065 na 1,7310 eind vori ge week. DEN HAAG Nederland is „niet verrast" door het besluit van Duitsland om, eerder dan enig ander EG-land, Kroatië en Slo venië officieel als onaf hankelijke staten te er kennen, zo heeft de woordvoerder van buiten landse zaken in Den Haag gisteren verklaard. De Duitse minister van bui tenlandse zaken Genscher, had al vorige week laten blij ken zich niets te zullen aan trekken van het oordeel van de arbitragecommissie van de Haagse Joegoslavië Conferen tie. Het Duitse ministerie van bui tenlandse zaken verklaarde gisteren dat de Duitse consul- generaal in Zagreb, Hans Juli us Boldt, de erkenningsbrief van president Richard von Weizsëcker had overhandigd aan de Kroatische president Franjo Tudjman. Zijn ambtge noot in Ljubljana, Gilnther Seibert, had de Sloveense pre sident Milan Kucan het felbe geerde document doen toeko men. Overeenkomstig de be sluiten van de Europese Ge meenschap knoopt Duitsland op 15 januari met beide staten diplomatieke betrekkingen Kroatië en Slovenië voldoen volgens het Duitse ministerie aan de criteria die de Europese Gemeenschap voor de erken ning heeft gedefinieerd. Vol gens de criteria moeten de rechten van minderheden worden gerespecteerd en mo gen de grenzen niet met ge weld worden gewijzigd. Een van de andere voorwaarden is dat de republieken democra tisch worden bestuurd, ministeriële woordvoerder antwoordde op de vraag of de erkenning de weg vrijmaakt voor Duitse wapenleveranties: „Dat was niet de intentie. In tegendeel, we houden vast aan het wapenembargo dat door de Europese Gemeenschap is in gesteld". Pagina 5: EG en VS zien vooralsnog af van erken ning Kerstmannen beroven bank STOCKHOLM Werkne mers van een bank in het Zweedse Taby bij Stockholm keken gisteren verrast op toen zij bezoek kregen van twee kerstmannen. Al snel bleek dat de twee geen geschenken kwamen brengen, maar dat het boeven waren die de kas eisten. Bij de opening van de bank keken de employés in de loop van de pistolen die de pseudo-kerstmannen op hen richtten. De twee hadden zich in afwachting van de komst van het personeel in de bank verborgen gehouden. KLINGEN De Wad- hereniging en de bting Natuur en Milieu fcen teleurgesteld ge beerd op de onlangs tenteerde overheids- over militaire oefen- finen. i de organisaties is de [strijdig met moties van de ^de Kamer waarin de re- gevraagd is het defen- fleid af te stemmen op het prbeleid. lens de Waddenvereniging Pen in de nota „slechts marginale voorstellen" gepre senteerd. De vereniging ver onderstelt dat die zeker geen drastische vermindering van de overlast in het waddenge bied zullen betekenen. De or ganisatie beschouwt elke aan gekondigde vermindering van militaire activiteit als „mooi meegenomen", maar ziet geen „fundamentele wijzigingen". In de nota is aangekondigd dat het laagvliegen boven de Wad denzee in afwachting van een NAVO-studie wordt opge schort. Een gebied van circa 34.000 hectare boven de Wad denzee zal niet langer door schietoefeningen onveilig wor den gemaakt. De schietbanen Vliehorst op Vlieland en Noordvaarder op Terschelling blijven voorlopig gehand haafd. Natuur en Milieu ziet in de nota het „enorme ruimtebe slag" door leger en luchtmacht grotendeels gehandhaafd. Be halve „grote delen" van de Waddenzee houden ook delen van de Veluwe en natuurge bieden bij Leusden, Oirschot en Weert voorlopig een mili taire bestemming. Natuur en Milieu noemt de huidige nota onacceptabel. Twee op de drie meisjes vinden dat ze uitstekende hulp en informatie hebben gehad om te bepalen voor welke beroepen ze geschikt zijn. Drie op de vier meisjes zouden achteraf ge zien zelfs geen enkele andere opleiding hebben willen volgen. De gekozen opleiding bood meer dan voldoende mogelijkhe den. Maar ze hadden dan ook van tevoren de onderwijsbijla- ge van de Leidse Courant gelezen. Wie straks ook zo tevre den wil zijn met haar opleiding zou nu een gratis proefabon nement op de Leidse Courant moeten nemen. Net binnen die veertien dagen verschijnt namelijk weer onze nieuwe onder- wijsbijlage. Wedden dat negen van de tien meisjes daarna geen andere krant meer wil dan de Leidse Courant? I Ik wil lM de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. G een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: iO maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: I Straat: I Postcode/Plaats: Voorl: I Telefoon: I aanleiding besloot. k< (voor controle op bezorging) Bei 071-313677 I Of deze bon opsturen in een Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag Tuigje Geduldig wacht Marcus tot hij, geholpen door Steve Wyers, weer vaste grond onder de poten krijgt. De hond werd in het Amerikaanse LeRoy in de staat New York ingezet bij het testen van een nieuw tuigje door het zoek- en reddingsteam van Massasauga. FOTO: AP CcidócGoirtaiit

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1