C* LEIDEN EN OMGEVING I YD: Laat meer nakelaars luizen taxeren 11 fegionale patiëntenplatforms: netwerk klachtenopvang Eén woningbouwcorporatie m Voorschoten Zuid-Holland kan in 1992 afval storten in Utrecht SOCIALE VERNIEUWING Niet voor iedereen DINSDAG 24 DECEMBER 1991 C. EIDEN Er moet een slui- nd netwerk komen van iachtenopvang in Zuid-Hol- nd. De regionale patiënten/ >nsumentenplatforms gaan ierin een duidelijke rol spe- •n. Dat zegt gedeputeerde Pool an zorg van de provincie uid-Holland. 'olgens Pool kan men wellicht e kennis gebruiken die bij lachtenbureaus in Gouda en Den Haag is opgedaan. De provincie wil met een subsidie de klachtenopvang verder helpen ont wikkelen. De platforms gaan de krachten bundelen van de ruim 800 organisaties die op het ogenblik in Zuid-Holland actief zijn voor de spe cifieke of algemene belangen in de gezondheidszorg. Die organisaties geven leden en niet-leden informa tie, vangen klachten op, gaan in overleg met ziekenhuizen, zieken fondsen, verzekeraars, instellingen en organsaties. De platforms gaan enerzijds funge ren als service- en informatiecen trum voor de burgers en anderzijds als aanspreekpunt voor verzeke raars, zorgaanbieders en overheid. Ook ondersteunen zij de kleinere lo- kale patiëntenorganisaties. De belangenbehartiging door de platforms krijgt voor het publiek duidelijk vorm op het vlak van klachtenopvang. Het is de bedoeling niet alleen klachten aan te horen, te registreren en door te verwijzen. Men wil ook daadwerkelijk kunnen bemiddelen, adviseren en ondersteu nen bij eventuele vervolgstappen. De uiteindelijke klachtenbehande ling wordt gedaan door instanties die gerechtigd zijn om uitspraken te doen over geschillen. Bijvoorbeeld het Medisch Tuchtcollege, geschil lencommissies, civiele rechtspraak en de Inspecties Volksgezondheid. Gedeputeerde Pool wil het voorstel om de mogelijkheden van een slui tend netwerk te onderzoeken in ja nuari bespreken in de statencommis sie zorg. VOORSCHOTEN De ge meente Voorschoten, de Alge mene Woningbouwvereniging Voorschoten en de Christelij ke Woningbouwvereniging Voorschoten gaan binnenkort intensief met elkaar samen werken op het gebied van bouw, onderhoud en exploita tie van woningen. Daartoe wordt, als de ge meenteraad en de ledenverga deringen akkoord gaan, een federatie opgericht. Uiteinde lijk doel is het omzetten van de gevormde federatie in één Voorschotense woningbouw corporatie. De omvorming van federatie naar één Voorschotense wo ningcorporatie zou per 1 janu ari 1995 moeten plaatsvinden. Vóór die tijd hebben gemeen te en woningbouwverenigin gen nog de vrijheid om de sa menwerking in de federatie te beëindigen. Als de nieuwe woningbouwvereniging er komt, zal de gemeente Voor schoten haar totale woningbe- zit aan deze federatie over dragen. In elk geval zal de ge meente vóór 1 januari 1995 niet overgaan tot verzelfstan diging van het gemeentelijk woningbedrijf. Voorlopig gaan de partijen sa menwerken op het gebied van gezamenlijke beleidsvoorbe reiding. zoals planning van de owningbouw in de sociale sec tor, huurbeleid, onderhouds beleid, doorstromingsbeleid en woonruimteverdeling en aan samenwerking op het ge bied van bouw, onderhoud en exploitatie. IDEN De VVD- tisfractie wil dat iedere kelaar met vijf jaar er- Ing die lid is van de M huizen mag taxeren r de verstrekking van heentegarantie in Lei- L Alleen als daar bij- jdere redenen voor zijn den makelaars moeten fden uitgesloten. Dat rijft raadslid L. Dries- aan wethouder T. van «volkshuisvesting). fens Driessen is Leiden in Irland een uitzondering regel dat maar één ma- de taxaties mag doen. Bovendien is het voor veel makelaars vervelend om klan ten te moeten uitleggen dat een taxatierapport niet wordt geaccepteerd door de gemeen te Leiden. Meer makelaars De VVD had er bij de begro tingsbehandeling al op aange drongen dat de gemeente met meer makelaars zou gaan wer ken. Nu mag alleen makelaar Proper taxeren ten behoeve van gemeentegaranties. Wet houder Van Rij beloofde toen de mogelijkheden te onderzoe ken. Het college heeft echter steeds gezegd dat door het in schakelen van één kantoor problemen makkelijker zijn op te lossen, er uniforme rappor ten zijn, terwijl de taxatie ook op dezelfde manier gebeurt en tegen vaste tarieven. Boven dien zou Proper geen belangen hebben in Leiden. Om aan te tonen dat Proper die belangen wel heeft, stuur de Driessen de wethouder bij haar brief ook een overzicht van woningen die deze make laar in Leiden aanbiedt. Dries sen schrijft verder dat de Ne derlandse Vereniging van Ma kelaars een geschillendocm- missie heeft die bij conflicten bemiddelt. NVM-makelaars zouden bovendien met unifor me rapporten werken. Ook met andere makelaars zouden tariefsafspraken gemaakt kun nen worden. Burgemeester zoekt schilderijtje uit Deze zomer kon hij niet om dat hij op vakantie was, waarschijnlijk naar de Griek se eilanden. Maar gisteren maakte burgemeester Goe- koop dan toch tijd vrij om een schilderij van zichzelf uit te zoeken. In het kader van de Rembrandtschilderwed- strijd die dit jaar werd gehou den, maakten Hem de Bau- wer en Barbel Piekstra bei den een portret van de mar kante eerste burger van de Sleutelstad. De onderwerpen van de schilderijen moesten tenslotte Leids zijn en er lijkt tegenwoordig niets Leidser te zijn dan Cees Goekoop. FOTO: WIM VAN NOORT Honderdjarige D. de Roo vierde gisteren in huize Roomburgh in Leiden zijn honderdste verjaardag. Hij kreeg bij die gelegenheid be zoek van burgemeester C. Goekoop. De Roo woont sinds 1978 in Roomburgh. De gebo ren en getogen Leidenaar werkte lange jaren als kapper. Op twaalfjarige leeftijd, in 1903, begon hij als jongste be diende in de zaak van zijn oom. Later werkte hij op de Hogewoerd en vanaf 1911 aan de Nieuwe Rijn 4 bij kapper Keppel. Die zaak nam hij in 1948 over. Tot 1968, toen hij 71 was, bleef de zaak van De Roo. Hij deed hem toen over aan zijn oudste medewerker en ging zelf aan het Galgewater wonen. Van daar verhuisde hij naar Roomburgh aan de Zaan- straat. Vorige maand hanteer de hij nog met veel plezier de schaar. Op 6 november ver richtte hij in het verzorgings huis de opening van de winkel 'De Stadstram' en van de Nutsspaarbank. FOTO: WIM VAN NOORT ALLERLEI(DS) Recital Pianist Rob van den Broeck treedt morgen op in café De Tregter aan de Herenstraat 1. Onder de titel Pianoref- lections brengt hij een reci tal met eigen composities en werk van Ellington en Monk. Het optreden begint om 21.30 uur en maakt deel uit van de Birdlandtour, een serie jazzactiviteiten in De Tregter. Chopin De Bulgaarse pianist Emil Iliev treedt tweede kerstdag op in de Stadsgehoorzaal. Vanaf 11.30 uur brengt hij werken van Chopin ten ge hore. Toegangskaarten zijn te koop bij K&O, Oude Vest 45 Leiden, 071-141141. Snuffelmarkt De Groenoordhallen zijn op tweede kerstdag het decor van een kerstsnuffelmarkt. Particulieren bieden daar hun overbodige spulletjes en curiosa aan. De ware snuf- felliefhebbers kunnen van 10.00 tot 17.00 uur terecht. DEN HAAG/UTRECHT Gedeputeerde Staten (GS) van Utrecht gaan ak koord met de komst van 80.000 ton afval uit Zuid- Holland in 1992. Dit heeft gedeputeerde Smink bekendgemaakt. Het gaat om bedrijfsafval, verontreinigde grond en n iet-composteerbaar groenafval. Wel stelt Utrecht als voorwaarde dat de provin cie na 1993 eenzelfde hoeveel heid afval naar Zuid-Holland mag afvoeren. Zuid-Holland had gevraagd om 100.000 ton naar een Utrechtse stortplaats te mogen brengen. Het afval gaat naar de stort plaats Weber in Nieuwegein Deze plaats zal hierdoor eind volgend jaar vol zijn en slui ten. Een nieuwe stortplaats is voorzien bij Nieuwegein. De procedure hiervoor loopt in middels. Mocht de procedure te lang lopen, dan heeft Utrecht een uitwijkmogelijk heid naar Zuid-Holland. De nieuwe stortplaats gaat vol gens de plannen begin 1993 Utrecht heeft de afgelopen drie jaar al 200.000 ton Zuid hollands afval opgenomen. Ook deze hoeveelheid is onder voorwaarde van teruglevering in Utrecht gestort. lang willen de raadsleden zien, de goede és moeten ook resultaat opleveren. Dat fe essentie van de kritiek die Hennie coördinerend wethouder sociale vernieu- tijdens de begrotingsbehandelingen te ho- ireeg. Maar ook de coördinatie tussen de billende vakwethouders liet te wensen fwoordele') ^at JS 0eer^ wonder als er zoveel myi#iillende directies bij betrokken zijn: civie- SPOprken, reiniging, welzijn, sociale dienst, economische zaken, onderwijs, cultuur. Vakge bieden waar behalve Koek ook Walenkamp (werkgelegenheid). De la Mar (sociale zaken) en Van Rij (stadsbeheer) de scepter zwaaien. En dat in een ambtelijk apparaat waar verkoke ring het langs elkaar en tegen elkaar in wer ken van verschillende afdelingen nog heer en meester is, ook al zijn er positieve geluiden te horen. leuterdijpEN Met spanning ndefeacj1* Hennie Koek, sinds van dit jaar wethou- onderwijs, cultuur, 3s. leveifccipatie en sociale pijkerbriJieuwing, de opening >etbai.h2 de eerste Raad 33 üwinkel in de Slaagh- fvan'kll af' ten gaan ik posti moet de zogeheten eén Vie weetjfunctie gestalte krijgen, retour met andere len burgers terecht heeft en voor de meeste infor- iuIs, enz op het gebied van wo- kenn. werken en sociale zaken een(h)e< "00r ze !erst nog van het Ik ben 3! naar de muur werden Briev^ird. „Dit is ook nog niet maar het is wel een be- Ze zal er vaker op terug- de sociale vernieuwing „We moeten naar de houding: Het is fijn om een sociale vernieuwingswijk te zijn" 178 dc .v-wv-u... jke VRC 'P' no6 lan8 niet volgens rel. Ho 'ng en het bereikte re- igheid, g>t is nog verre van ideaal, toe uitgi urlijk zijn we nog verko- z'nl' lopen we tegen rnuron iPart( 'tie als bij de rijksover- lezen. Rol liever dit dan helemaal medew., is haar redenering. „De 'len-271 schijnt de destructieve -zakenb'i te hebben zich te rich- nieurP wat er allemaal mis- w Oat geldt ook voor de so- nog vernieuwing. De kritiek 31450, Zich te veej Qp ajies wat niet lukt. Maar ga dan ook eens kijken naar wat er wel van de grond is gekomen, zo als de basiseducatie, de omge vingsvaklieden, de internatio nale kopklas, de samenwer king tussen de bewoners en groen, civiele werken en de reiniging. We hebben toch best een hoop bereikt waar het gaat om over schuttingen heen kij ken". Diezelfde hartekreet ontsnapte haar bij haar eerste termijn tijdens de raadsbehan- deling van de begroting. Toen Koek het vaandel over nam van haar voorgangster Henriëtte van Dongen, kwam ze niet in een gespreid bedje terecht Ze beroept zich er wel op dat Leiden al veel zaken op orde had, die in andere steden nog in de kinderschoenen stonden. „Er was al een hoop gerealiseerd: we hadden en hebben een goed en samen hangend migrantenbeleid, er was een goede start gemaakt met het buurtbeheer". Vastgeroest „Eerlijk gezegd viel de kritiek mij nogal mee. En ik heb het ook niet als zodanig ervaren, maar eerder als een aanspo ring". Die heeft de coördine rend wethouder niet nodig. Zij is nog steeds overtuigd van de noodzaak van sociale vernieu wing. „Natuurlijk wil je dat het harder gaat maar je loopt tegen praktische bezwaren en enigszins vastgeroeste structu- En een flinke gewenningspe riode. Want sociale vernieu wing vraagt een andere hou ding van de gevestigde organi saties, of dwingt tot het reso luut vernieuwen van overleg structuren. Zo'n proces, waar bij de gevestigde verhoudin gen ter discussie staan en op de helling gaan, voltrekt zich niet in een vloek en een zucht. „Om sociale vernieuwing vorm te geven, moet je een flink beroep doen op de parti cipatie van de mensen. Het duurt een tijd voordat die zich er echt bij betrokken voelen. Bovendien hebben de wijk- groepen ook een tijdje nodig gehad om hun plaats te vin den". Budget De discussie over de positie van de wijkgroepen start bin nenkort maar één ding staat vast: ze moeten met een eigen budget in hun eigen wijk aan de slag kunnen gaan. Over dat uitgangspunt is de politiek, van links tot rechts, het hart grondig eens Het Plan van Aanpak, dat elke sociale ver- nieuwingswijk heeft moeten opstellen en waar de ideeën en prioriteiten van de wijkbewo ners in worden genoemd, fun geert als leidraad. Over de hoogte van het budget en de uiteindelijke bevoegdheden is echter het laatste woord nog niet gezegd. Koek: „Je hebt een glijdende schaal met daar op aan de ene kant de situatie: verdeel het beschikbare geld over drie wijken en laat ze het maar bekijken. Aan de andere kant wacht het beeld van een gemeente of raad die beslist hoeveel er waaraan wordt uit gegeven. Ik denk dat de waar heid ergens in het midden ligt". Zo'n bekostigingssysteem ontlokt sceptici al vlug de om schrijving 'vestzak-broekzak- politiek'. „Maar de broekzak wordt dan wel beheerd door de gemeente en de vestzak door de wijkgroep. Beide ho- Hennie Koek: „Als het imago van de sociale vernieuwing zo slecht is, dan moet dat maar worden verbeterd". FOTO: TEJO RINGERS ren bij één en hetzelfde kos tuum maar ze hebben een an dere eigenaar". 'Schokkend' De kritiek dat sociale vernieu wing zich tot nu toe alleen heeft beziggehouden met buurtbeheer en te weinig met echte sociale vernieuwing, is volgens Koek niet geheel te recht. „De eerste grieven van de wijk richtten zich op wo nen, verkeer en het ophalen van vuil. Als gekozen gemeen tebestuurder moet je daar zorgvuldig mee omgaan". Wat zoveel wil zeggen als: daar moet je je in eerste instantie op richten. Maar het mag niet slechts bij zorg voor de woon- en leefomgeving blijven. „Ik zou het een verarming vinden als het zich tot die sector zou beperken. Het voor mij dan ook ondenkbaar als bijvoor beeld voor de basiseducatie geen geld meer voor zou wor den gereserveerd". Niet voor niets noemde ze de bezuinigin gen die D66 wilde doorvoeren op de basiseducatie tijdens de begrotingsbehandeling in de raad 'schokkend'. Wat haar wel zorgen baart is de financiering van alle mooie projecten. Volgens de discus sienota Impulsen Sociale Ver nieuwing dreigt in 1993 een knelpunt ter waarde van 1 miljoen gulden te ontstaan. De oorzaak hiervan ligt in het feit dat activiteiten die nu nog in cidenteel zijn en ook betaald worden met incidentele subsi dies, bij gebleken succes zou den moeten worden omgezet in structurele activiteiten. Maar die moeten ook worden betaald met structurele gelden, en die zijn er niet, of onvol doende. „Op de één of andere manier moet Leiden toch aan meer geld zien te komen". Een pasklare oplossing heeft Koek daarvoor nog niet maar een scenario ligt al min of meer klaar: „Bij vernieuwing hoort ook de durf tot heroverwe ging. En effectmeting kan daarbij een handje helpen. Met al je gedrevenheid mag je wel effect zoeken". Wat erop neer komt dat binnenkort vele pro jecten die worden gesubsi dieerd door de gemeente, zul len worden getoetst op wat ze werkelijk opleveren. De pro jecten die vol goede moed zijn gestart maar niet het resultaat gaven wat ze beloofden, zullen worden afgebouwd. Trots Sociale vernieuwing is on danks de aanloopproblemen en de moeilijke financiering wat Koek betreft volstrekt geen doodgeboren kind. Ze is dan ook vast van plan de criti ci de wind uit de zeilen te ne men: „Als het imago van de sociale vernieuwing zo slecht is, dan moet dat maar worden verbeterd. Dan moeten we la ten zien wat er allemaal wel gebeurt. Waar we naartoe zou den moeten is een houding in de wijken van: onze wijk is een sociale vernieuwingswijk en daar zijn we trots op. 'Het is fijn om een sociale vernieu wingswijk te zijn'". Dr. Kamphuis (61) overleden LEIDEN Het stoffelijk overschot van dr. J.H. Kamphuis wordt vanmiddag begraven op het kerhof van de Groene of Willibrordkerk in Oegstgeest. Joop Kamphuis overleed afgelo pen donderdag op 61-jarige leeftijd plotseling na een hartaanval Tot aan zijn vut vorig jaar was hij directeur van de Stichting Welzijn in Leiden. Als gevolg van zijn bestuursfuncties in van tal van organisaties in de sociale sector werd Kamphuis wel 'de peetvader van het welzijnswerk' genoemd. Niet voor iedereen, maar misschien wel voor u is dit handige schoudertasje bedoeld. Hebt u een autoradio met een 'diefstalslede' dan is dit tasje ideaal om uw radio in r te nemen. Het wordt van u na hetl opgeven van een nieuwe abonnee. Deze ontvangt onze krant de eerste 2 weken gratis. ^loteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 I 3 kwartaal (automatische betaling) f 79,80 3 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank de schoudertas naar: Postcode/plaats:1 I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig naar de I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag |NZ

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11