Lauwe reacties op ontbinding van Sovjetunie «mmmSM Kok: vut moet op helling Kers(t)vers Noodweer in de Alpen eist vele slachtoffers Beleg parlements gebouw in Georgië wordt voortgezet rl4 Dagen Gratis^ n CeicióeSou/ta/rit INFORMATIE ZONDER Sensatie CcidócSoiruvnt maak werki •an d 16 PAGINA'S in twee katernen dii Kerk en kansel /erruitd voor koksmuts in gaarkeuken BINNENLAND jtuur PvdA steunt Rottenberg en Vreeman podesa-overleg eindigt positief inwijding in [vrijmetselarij -OEN OMGEVING SPORT DEN HAAG Minister Kok van financiën vindt dat de vut in zijn huidige vorm niet meer kan. Het mag niet langer vanzelf sprekend zijn dat werkne mers op een bepaalde leeftijd vervroegd uittre den. Dat zal veel meer in dividueel moeten worden bekeken. Kok (PvdA), die dit zaterdag zei voor de TROS-radio, steunt daarmee minister De Vries (CDA) van sociale zaken, die onlangs pleitte voor een gelei delijke afschaffing van de vut. Kok en De Vries vinden dat de huidige vut niet meer kan worden gehandhaafd omdat de bevolking in toenemende mate vergrijst en het aantal banen vermindert. „Veel kennis en talent verdwijnen als er star wordt vastgehouden aan een leeftijdsgrens", zei Kok. Hij ziet veel in een deeltijd-vut, waarbij de werknemer gedeel telijk werkt en gedeeltelijk in de vut zit tot zijn of haar 65e. De werkgevers hebben eerder al gezegd af te willen van de vut, omdat die te duur wordt. Directeur Weitenberg van de christelijke werkgevers (NCW) pleitte eerder deze maand voor een geleidelijke verhoging van de vut-leeftijd. De vakbeweging voelt daar nog niets voor. OPRUIMING Kortingen tot 70% :"7.> Jendkova) vinternational >n Haag Denneweg 4. 070-3106314 Leiden C Haarlemmerstraat S2a-54. 071-127509 Amsterdam C Molsteeg 12. hk Spuistraat. 020-6259866. Am sterdam W van Weldammeiaan 11. Geiderlandpiem. 020-6440510 Waar- dmgen C Korte Hoogstraat 41 010- 4346267 Utrecht Giidenkwanier 173 Hoog Caman)ne. 030-328869 HET WEER nderen bij id omgekomen .E FALLS Zes broers isjes, tussen een en tien lud, zijn gisterenmorgen tomen bij een brand in Falls, in de Amerikaan- at New York. Dit hebben ilaatselijke autoriteiten edeeld. Volgens de Ivoerder van de politie iet 6000 inwoners tellen- ttle Falls is de brand niet stoken. De moeder van ngekomen kinderen, de ige Sheila McLeod, was ihuis toen de brand uit- £cid6e Gouocmt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25220. Losse nummers 1,45. MAANDAG DECEMBER 1991 Gavi wellicht niet meer nodig DEN HAAG Volgens de Zuidhollandse milieu-gedepu teerde Van der Vlist is de bouw van de Gavi wellicht niet meer nodig. Het is niet uitgesloten dat voor de verwerking van het vuil uit deze regio er mogelijkheden komen bij de Afvalverwerking Rijnmond en in vergistingsin- stallaties. Vorige week werden nieuwe cijfers bekend, die aanto nen dat door de komst van de Gavi er na 2004 wellicht een overcapaciteit aan verbrandings ovens ontstaat. Pagina 3: Kans op vuilver branding Ypenburg steeds kleiner „Vermindering cholesterol verhoogt kans op hartaanval Idoor NEVILLE HODGKINSON LONDEN Eet, drink en wees vrolijk! De kerstpudding is mis schien toch goed voor u. Medici hebben ontdekt dat het vermin deren van vet voedsel en cholesterol de kans op een hartaanval beduidend kan verhogen (jazeker, verhogen!). Een onderzoek dat 15 jaar heeft geduurd, heeft aangetoond dat mensen die een zorgvuldig gecontroleerd dieet volgen, meer dan twee keer zo veel risico lopen om aan een hartziekte te overlijden. Deze be vindingen staan lijnrecht tegenover de opvattingen die al 40 jaar gelden in de medische wereld dat een te hoog cholesterolgehalte de voornaamste oorzaak is van hartziekten. Vooraanstaande art sen die sceptisch staan tegenover de theorie dat cholesterol hart ziekten veroorzaakt, hebben het afgelopen weekeinde verklaard dat de resultaten van het onderzoek het overtuigende bewijs le veren dat die theorie niet alleen onjuist is, maar zelfs gevaarlijk. Pagina 4: Ook twijfel over Fins cholesterol-onderzoek Tachtig jonge ooievaars gestolen bij Groot-Ammers De ooievaarskolonie in Groot-Ammers (bij Gouda). GROOT-AMMERS Onbekenden hebben eind vorige week tachtig jonge ooievaars gestolen uit het ooievaars dorp Het Liesveld van de Vogelbescherming bij Groot- Ammers, aldus een woordvoerder van de Vogelbescher ming. Het ooievaarsdorp maakt deel uit van het fokpro- gramma van de ooievaar die in Nederland bijna was uit gestorven. Jan Bonjer, directeur Vogelbescherming: „De laatste jaren werd het project steeds succesvoller en werden er elk jaar meer dan 100 jonge ooievaars gebo ren. We hebben geen idee wat de dieven met de vogels van plan zijn". De vogelbescherming houdt er zelfs re kening mee, dat de vogels aan onwetenden als kalkoe nenvlees worden verkocht en in kerstmaaltijden belan den. De Vogelbescherming looft een tipgeld uit van dui zend gulden of lidmaatschap voor het leven voor diege ne die zodanige aanwijzingen geeft dat de vogels weer Wlm Jansen Menzo tekort der Laan grote animator nooit bur ÏTELIJK LEVEN/OPINIE 1 we I ENLAND ehuis. M*® <t te w :n/regio i koffi#TVERLENING na ee|VPUZZEL/MENU een u 11 t/M 1 met Eritra gen wisselend jstiids lw en voornamelijk n. et noordoosten van ,t land een enkele bul. imumtemperatuur dt-e itreeks 3 graden, dagtemperatuur eveer 6 graden, rdwestenwind, aan de vannacht hard en I, 7 a 8. MOSKOU/ALMA ATA De Unie van Socialistische Sovjet-republieken, die bijna zeventig jaar een wereldmacht was, bestaat niet meer. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, James Ba ker, betwijfelt echter of het nieuwe Gemenebest lang stand zal houden, zo meldt de New York Times. Baker ge looft niet dat er veel terecht zal komen van een gemeen schappelijke economische- en defensiepolitiek. Volgens hem zijn daarvoor de krachten die de voormalige Sovjetunie uit- eentrekken te sterk. De presi denten van elf vroegere Sov jet-republieken liquideerden de USSR zaterdag in de Ka- zachstaanse hoofdstad Alma Ata. De internationale gemeen schap heeft het nieuwe Geme nebest van Onafhankelijke Staten verwelkomd, maar te gelijkertijd haar bezorgdheid uitgesproken de toekomst. De Nederlandse regering, voorzit ter van de ministerraad van de EG, merkte op dat de erken ning onder meer afhangt van de criteria die de Gemeen schap formuleerde op het ge bied van de mensenrechten, de positie van minderheden, de bestaande grenzen, de in ternationale verdragen die de Sovjetunie is aangegaan en de buitenlandse schuld van de Sovjetunie. Met het politieke einde van de Sovjetunie lijkt er ook een eind te zijn gekomen aan de functie van Sovjet-presidenl Michail Gorbatsjov. Hij liet in een interview met de Ameri kaanse televisie gisteren ech ter weten dat hij niet van plar is de politiek te verlaten. In een overeenkomst verze kerden de republieken dat het uiteindelijke besluit over de eventuele inzet van kernwa pens door de Russische presi dent genomen zal worden. De parlementen van de vier 'kernwapenrepublieken' (Rus land, Wit-Rusland, Kazachstan en de Oekraïne) zullen het START-verdrag over de ver mindering van strategische kernwapens ratificeren. De Russische president Boris Jeltsin verklaarde na de bij eenkomst in Alma Ata dat de nieuwe Gemenebest geen staat, is. Zij heeft „geen centrum, feen voorschriften". 'agina 5: Gorbatsjov: „Jelt sin is niet democratisch ge noeg" GRENOBLE Zware sneeuwval en plotseling stijgende temperaturen hebben in het weekeinde in de Alpen voor grote problemen gezorgd. In het. Zwitserse Wallisgebergte kwam, een echtpaar om het leven, toen door een aardverschuiving een huis instortte. In de Franse Alpen konden duizenden vakantiegangers door het weer hun vakantiebe stemming niet bereiken. Ruim 7000 mensen zaten in de Fran se regio Savoye, dichtbij de Zwiterse grens, opgesloten in hun auto's en in treinen, nadat de sneeuw de toegang tot vijf tien skiplaatsen had versperd. Circa 3000 mensen moes'ten de nacht van zaterdag op zondag doorbrengen in sporthallen en scholen. In het gebied waar de problemen zich voordoen, ligt Albertville, waar binnenkort de Olympische Winterspelen worden gehouden. In het Oostenrijkse Stiermar ken zijn" vermoedelijk drie SKILIFT Door de neerslag en de stijgende temperaturen ontstonden er in Zwitserland grote overstromingen. Deze man in Toggenburg pro beerde gisteren nog te redden wat er te redden viel uit zijn cara van. FOTO: EPA mensen door lawines om het leven gekomen. Twee mensen stierven meteen, voor een der de is er nauwelijks hoop. In de Franse wintersportplaats La Plagne werd een Franse vrouw gedood en raakten twee andere Fransen gewond toen een lawine een huis trof. In Val d'Isere raakten drie men sen gewond. In verscheidene delen van de Alpen werd la wine-alarm gegeven. In som mige Franse gebieden viel in 36 uur tijd meer dan twee me ter sneeuw. Wintercircus Clowns, dompteurs en acrobaten van het Poolse staatscircus brengen het publiek in de tent op het Malieveld in Den Haag tot enthousiaste reacties. De clowns dartelen zelfs door het publiek. Het publiek kan tot en met 5 januari op het Malieveld terecht. FOTO: STEPHEN EVENHUIS I verwacht forse aling in 1991 MOSKOU Rebellerende Georgische troepen hebben vandaag in de hoofdstad Tbilisi het beleg van het parlementsgebouw, waarin president Zviad Gamsachoerdia vast zou zitten, voortge zet. Tegenstanders van Gamsachoerdia binnen de Nationale Garde namen het gebouw gisteren met machinegeweren en artillerie zwaar onder vuur. Volgens de oppositie hebben de acties aan drie mensen het leven gekost, terwijl de regering zeven doden en vijftig gewonden meldde. Sommige bronnen spraken van 17 doden. Vanochtend vatte het gebouw van de artiesten vakbond, dat tegenover het parlement ligt, vlam. Het persbureau TASS meldde dat er mogelijk mensen door het vuur waren ingesloten, maar de brandweer kon geen hulp ver lenen door de aanhoudende schotenwisselingen tussen rebelle rende troepen en loyalisten van Gamsachoerdia. Door de onrust staat Georgie aan de rand van een burgeroorlog. De oppositie eist het aftreden van Gamsachoerdia, die dictatoria le neigingen zou hebben. In Tbilisi is het sinds 2 september her haaldelijk tot uitbarstingen gekomen, nadat troepen van het Ge orgische ministerie van binnenlandse zaken vijf anti-regerings demonstranten hadden beschoten. De oppositie is een los ver bond van democraten, ex-leden van Gamsachoerdia's regering en opstandige soldaten. Rivaliserende facties met elkaar Met de Kerst voor de deur gebeuren er dit jaar vreemde din gen. In de duinen worden op grote schaal konijnen gestroopt, een krant verwerkt muskusrattenvlees in een recept en in het ooievaarsdorp Het Liesveld verdwijnen tachtig ooievaars. Of die laatste straks ook ergens op een menu terug te vinden zijn, valt niet met zekerheid te zeggen. Vast staat wel dat de komende dagen weer ontelbaren aanschuiven aan kerstdissen in tal van huiskamers en horecagelegenheden en dat ze van alles op hun bordje krijgen. Het enige waarvan je zeker kunt zijn als het gaat om de vraag wat je voorgeschoteld krijgt, is altijd nog dagblad de Leidse Courant. Elke dag kers(t)vers. Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. CJ een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. CJ direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) 'B:0;r37^ Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag 711848 003000 Muzikant overlijdt na val van trap LEIDEN Een 27-jarige Leidse popmuzikant is zater dag overleden na een val van een trap in jongerencentrum 't Breehuys aan de Breestraat. De man had vrijdagavond op getreden en was met mede bandleden zaterdagochtend te gen vijven in de weer om in strumenten op te bergen. De popgroep had een opslagruim te in 't Breehuys. Daarbij gleed hij op een gegeven moment uit, viel en kwam met zijn hoofd op een trede terecht. Getuigen waarschuwden di rect agenten die op de Bree straat surveilleerden. De agen ten troffen de Leidenaar met een bloedende hoofdwond on der aan de trap aan. De man is direct daarna door de Eerste Hulp Dienst naar het Acade misch Ziekenhuis gebracht. Daar overleed hij zaterdag. in gevecht in de Georgische hoofdstad Tbilisi. FOTO: AP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1