r LEIDEN OMGEVING_J oningbouwv er enigingen ondigen een fusie aan Wethouder Van Rij krijgt zwartboek het LVC ALLERLEI(DS) Rembrandt-atelier in Stadstimmerwerf open WEEK EINDE Persoonlijk cadeau CeidócSouoatit ZATERDAG 21 DECEMBER 1991 130981 (ethouder Van Rij neemt het zwartboek in ontvangst van voorzitter D. ,or loos van de club van boze buurtverenigingen. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Wethouder T. van Rij kreeg gistermiddag uit handen van D. Sloos het zwartboek uitgereikt van de club van boze buurtverenigingen. Het zwartboek is een naslagwerk geworden met gegevens van 76 buurtgroepen en -verenigingen. Lang niet alle verenigingen echter rea geerden op de oproep klachten in te stu ren. Ruim dertig stuurden geen klachten in. De klachten die wel werden ingestuurd hebben met name betrekking op ervarin gen met inspraak, ambtenarij, verkeerso verlast en woningtoewijzing. Een enkele buurtvereniging volstond met het insturen van een overzicht van activiteiten. van boze buurtverenigingen verkozen tot Leids politicus van het iaar. Vergeer werd geprezen vanwege het feit dat hij als enig raadslid aanwezig was bij de oprichtingsa vond van de club. Terwijl, aldus Sloos, de rest van de raad op dat moment aan het dansen was bij de Koets-o-Theek, „op het terrein van de vijand". Goede tweede werd bij deze verkiezing CDA-raadslid C. Kramp. Zij werd geprezen om haar inzet om anderen te benoemen dan raadsleden in de gemeentelijke commissie beroep en bezwaar. De club van boze buurtverenigingen heeft zich het afgelopen jaar onder meer inge spannen voor de voormalige gebouwen van Ico Athibu aan de Lammermarkt (Parmentiercomplex) en de Hoge Rijndijk (Militair Invalidentehuis). Het gebouw aan de Lammermarkt zou moeten wijken voor een complex waarin onder meer de Koets- o-Theek wordt ondergebracht. Aan de Hoge Rijndijk komen woningen. De afge lopen maanden spande de club zich in voor het behoud van het gebouw van de vroegere coöperatie Vooruit aan de Kore- vaarstraat. Het komend jaar wil de club van boze buurtverenigingen aan de weg gaan tim- activiteiten. Zo komen in februari „onze geboortemaand" de ouderen aan bod, komt er een Leids dia lectenfestival en is het de bedoeling dat na de ouderen ook de jongeren mogen vertel len wat ze van hun stad vinden. Wethouder Van Rij reageerde gisteren op het zwartboek door te wijzen op wat er de afgelopen jaren met name op het gebied van stadsvernieuwing tot stand is geko men. „Er is heel veel bereikt. De meta morfose die de stad heeft ondergaan is niet gering. Maar als stadsbestuurder ben ie daarbij gedwongen steeds zaken tegen el kaar af te wegen. Je kunt dan niet steeds van standpunt wisselen". )EN De woning- I ^verenigingen De de Woning en De 1lra°ht willen per 1 ja- ^i 1993 fuseren. De le- 'ergaderingen van corporaties hebben week met het voor in ingestemd. De we woningcorporatie na de ook uit fusie BB ane Woningbouwver- ig Leiden, de op één l^^_rootste zijn. Derde ^Kratie is straks De ;ls. Aanleiding voor de fusie is de noodzaak tot schaalvergroting. Nieuwe regelgeving maakt de risico's voor woningbouwvere nigingen groter. In de toe komst krijgen ze meer vrijheid om eigen beleid te voeren en meer zelfstandigheid. De ge meente moet in samenspraak met de corporaties een volks huisvestingsbeleid gaan voe ren. Een groter woningbezit maakt een corporatie daarbij tot een belangrijkere gespreks partner. De Goede Woning be zit 1692 huizen, De Eendracht 1589. Die komen straks onder gezamenlijk beheer. De schaalvergroting biedt bo vendien mogelijkheden tot verdere professionalisering. Volgens beide partners zijn de huurders gebaat met een pro fessioneler apparaat omdat ze daardoor meer service kunnen krijgen. Bovendien kan dan beter op individuele wensen worden ingespeeld. Lage huren De Goede Woning en De Een dracht zouden goed op elkaar aansluiten waar het gaat om het woningbezit. De Goede Woning heeft naoorlogse wo ningen in haar bezit en De Eendracht voor- en naoorlogse woningen. Er is nauwelijks overlapping en beide corpora ties voeren binnen de marges van het rijk een „lage-huren- beleid". Bij eerste onderzoek is geble ken dat de gefuseerde vereni ging straks financieel goed op eigen benen kan staan. Wel is nader onderzoek nodig omdat het desondanks mogelijk is dat de fusie om financiële redenen alsnog afketst. De nieuwe ver eniging krijgt een nieuwe naam en een nieuwe identiteit en mag geen voortzetting wor den van één van de twee cor poraties. Het bestuur wordt in eerste instantie uit beide be staande besturen samenge steld. Er verdwijnen geen ar beidsplaatsen, om de fusie goed te regelen wordt een so ciaal plan opgesteld. uwjaar 'EN Het Leids Vrije- Centrum (LVC) aan de itraat 66 is voor het eerst vijf jaar in de oudjaars- geopend. Vanaf half één lan een New Years Par- aarten daarvoor zijn al- in de voorverkoop te bij Plato, Velvet Music fé De WW. LVC houdt op tweede lag vanaf 21.00 uur een ring, op vrijdag 27 de er ook een swinga- l Die avond treedt in het jrcafé van het LVC de My Favourite Dress op, ang 23.30 uur1. Op zater- &8 december is er een lavond in het teken van pn treedt in het Zolderca- hardcore-band Positive ition op. Het LVC is die p om 22.00 uur open. Concert Kamerkoor Audi te verzorgt vanavond een kerstconcert in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat 1. Op het programma staan Engelse Christmas carols en Oud-Ne derlandse kerstliederen. Aanvang 20.15 uur. Toegang gratis. Knooppunt Onder het motto 'op water en kerstbrood' kunnen jongeren zich maandag bezinnen op Kerstmis en de betekenis van het feest. Deelnemers wordt verzocht een korte tekst of muziek op cassette mee te ne- met ande ren van gedachten willen wisselen. Het gesprek, ge combineerd met een eenvou dige maaltijd begint om 18.00 uur en duurt tot ongeveer 21.00 uur. Plaats: Knooppunt, Oude Rijn 44b. Graag tevo ren aanmelden bij Jan Jetse Bol, 120070. Hortus De Hortus Botanicus aan het Rapenburg 73 is vanaf 25 de cember tot en met 1 januari gesloten. Vanaf het nieuwe jaar gelden de gebruikelijke openingstijden weer voor de universitaire plantentuin: maandag t/m vrijdag 9-17 10-17 uur. Inloophuis Het Inloophuis Psychiatrie aan het Rapenburg 48 zoekt vrijwilligers die zich onge veer 15 uur per maand be schikbaar willen stellen. Het Inloophuis is een ontmoe tingsplaats voor (ex-)psychia- trische patiënten. Belangstel lenden kunnen zich melden bij het Inloophuis. Dat is op tweede kerstdag geopend van 16.00 tot 19.00 uur. De gewo ne openingstijden zijn dins dag, woensdag, donderdag en vrijdag van 19.30 tot 22.30 uur en dinsdag en woensdag (lunch) van 11.00 tot 14.00. Zondag (warme maaltijd, op geven voor vrijdag) van 16.00 tot 19.00 uur. De broers Wim en Herman de Goeij, nazaten van de familie van Rembrandt poseren met wethouder J. Walenkamp en gedeputeerde I. Günther voor de deur van het Rembrandt-atelier. FOTO: WIM VAN NOOR! LEIDEN De broers Wim en Herman de Goeij, volgens naspeuringen van het gemeentearchief naza ten van de familie van Rembrandt van Rijn wa ren gisteren de ere-gasten bij de opening van het Rembrandt-atelier aan het Kort Galgewater door ge deputeerde I. Günther. Het atelier is onderge bracht in de voormalige schilderswerkplaats van de Stadstimmerwerf. Rechtstreekse nazaten van Rembrandt zijn er overigens niet. Rembrandt werd welis waar overleefd door een doch ter en kleindochter, maar ver dere nazaten had hij niet. De Leidse familie De Goeij zou echter afstammen van een ou dere broer van Rembrandt, Adriaen. Een mededeling waarmee de familie De Goeij donderdag door de gemeente werd verrast. Voor de familie- EEN MONUMENT VOOR DE NEDERLANDSE DEMOCRATIE urwerk i-vuurwerkcampagnes ze nen niet wrang genoeg Wie kent de kreet niet: mkzij dat korte lontje heb iu een hondje", met die daarbij van die blindege- ehond. De stichting ideële ame (SIRE) ging dit jaar der op dat spoor, prijkt op één affiche een Bijschrift: „Stop je vin- nog maar eens in. Na 1 i kan het niet meeT". andere een popster en tekst: „Luister nog maar r zijn laatste CD. Na kan het niet meer", ar de. poster die de meeste dacht trekt is toch wel die i bijzonder vrolijk itje van actrice/fotomodel Simic, bekend van de Flodder en van het tijd- •ift Playboy. En de tekst: jk nog maar eens goed. Na i kan het misschien er". Zoiets moet bij erale jongetjes die met kers gooien aanspreken, de maker gedacht heb- ir het Leidse gemeentebe- ziet dat anders. Die agne kan wel sympa- zijn, maar op dat affiche dt wel een vrouw als lust- afgebeeld. En een rderheid van het college n W besloot daarom de gemeente in elk geval oster niet zal verspreiden, en CDA-wethouder Aart Bochhove en burgemees- Cees Goekoop konden de :he wel pruimen, of von- hem aan zijn doel beant- irden. Dat de collegeleden PvdA en Groen Links daar niet mee eens waren, d verbazingwekkend, ïerkelijker is wel dat Joop ;nkamp, net als Van Bo- ve lid van het CDA, ook dat de poster niet kon. enkamp is toch vooral be- d als een man van prag- ische oplossingen. Hij is maar zelden betrapt op berijden van principiële paardjes. dan ook. Het gevolg is Tatjana niet komt te han gen in de openbare scholen, andere gemeentelijke gebou wen of in de MUPI's, de re clamezuilen in de stad. De pu bers kunnen nog wel terecht bij de bijzondere scholen. Daar beslist immers het schoolbestuur over dergelijke zaken. Mogelijk dat zij de kij klustige tieners in een vleug van naastenliefde terwille wil zijn. Want als het aan het Leidse college ligt, krijgen die arme vuurwerkslachtoffertjes ook vóór oud en nieuw Tatja na niet te zien. Regenboog (1) De Zoeterwoudse kunstenaar Louis van der Meer weet hoe hij aan de weg moet timme ren. Met de regelmaat van de klok duikt hij in de diverse media op met een nieuw, on stuimig project. De Zoeter woudse Don Quichotte grijpt daarbij steeds hoger en lijkt zijn groene dorp inmiddels te zijn ontgroeid. Het begon alle maal nog tamelijk bescheiden met de eeuwenoude bruine beuk van de Leidse Hortus Botanicus die moest worden gekapt omdat hij dreigde om te vallen. Houtliefhebber Louis wist de stronk te be machtigen en maakte daar een spectaculaire tafel van. Die werd geplaatst in een oude Zoeterwoudse gymzaal aan de Schenkelstraat, waar de ondernemende kunstenaar een atelier van had gemaakt. In één moeite door werden de bijbehorende, overbodig ge worden schoollokalen ge transformeerd tot woonruim te en ateliers. Toen dat alle maal rond was ging de artis tieke ondernemingsdrift weer borrelen en kreeg het Zoeter woudse gemeentebestuur een plan voorgeschoteld van een grote houten regenboog die bij wijze van spectaculair kunst werk over de Schenkelweg naar het atelier zou worden gespannen. Niet iedereen zag dat idee echter zitten. Dit wordt bovendien toch al te grootschalig voor een beschei den dorp, leek de kunstenaar bij nader inzien te denken en hij besloot het plan weer in te trekken. De Zoeterwoudse kunstenaar Louis van der Meer wil een regen boog bouwen in de nieuwe vergaderzaal van de Tweede Kamer (zie Regenboog) TEKENING: LOUIS VAN DER MEER Regenboog (2) Louis besloot zijn blik te ver ruimen en keek nu rond in heel Nederland, op zoek naar een spectaculair project. Bij zijn speurtocht stuitte hii op een vervallen Zweedse schoe ner van bijna 100 jaar oud. De Zoeterwoudse kunstenaar liet zich niet ontmoedigen door de erbarmelijke aanblik van het verwaarloosde schip en de gi gantische taak om de „Elsa" weer in zeilende staat te her stellen. Hij richtte de Stich ting Zoeterwoudse Zeilschoe- ner op die voor de nodige sponsors moet zorgen. Of het allemaal gaat lukken is nog de vraag. Het sympathieke project kende een slechte start omdat de schoener door de lage waterstand de thuisha- i Kampen niet kon i Wie dacht dat het Regenboog- project daarmee dood en be graven was kwam onlangs be drogen uit. Onder het motto „Hoe groter hoe beter" heeft Louis van der Meer nu wel erg hoog gegrepen door de Tweede Kamer als mikpunt voor zijn artistieke boog te ne men. „De nieuwe vergader zaal van de Tweede Kamer roept om een monument als de de regenboog van Louis van der Meer", aldus drukte de kunstenaar zich onlangs bij de presentatie uit, niet gehin derd door enige bescheiden heid. Het oprichten van het wereldwonder zal de bouw van de Egyptische pyramiden in de schaduw stellen, is zijn opvatting. Het lijkt er op dat Don Qui chotte Van der Meer nu toch wel een windmolen te ver is gegaan. Te vrezen valt dat bij verwerping van het Haagse regenboogproject een nog aansprekelijker uitvoering uit diens koker zal rollen. Een regenboog die in het kader van de Europese eenwording Londen en Amsterdam over de Noordzee verbindt bijvoor beeld. Scum (1) „Alle kernenergie-tegenstan ders moeten verbrand worden in kernreactoren". Je kunt veel van Peter Steele zeggen maar niet dat hij geen paskla re oplossingen biedt voor de door hem gesignaleerde pro blemen. Steele is de zanger van Type-O-Negative, een band die dezer dagen een tour door Nederland maakt - of ei genlijk wilde maken - en daarbij vandaag aanlegt - of eigenlijk zou aanleggen - in Katwijk. In de Amsterdamse Melkweg zou het eerste con cert plaatsvinden. Zou, want tweehonderd fijnbesnaarde autonomen zorgde ervoor dat voor het eerst in de geschie denis van dit hoofdstedelijke popmekka een concert moest worden afgeblazen. De reden van al het tumult was het be denkelijke verleden van Pe ter Ratajczyk zoals Steele bij de burgelijke stand van New York staat ingeschreven. Be denkelijk, omdat de zanger van de Amerikaanse metal- band nog niet zolang geleden het gezicht en vooral ook het geluid bepaalde van Carnivo re, een inmiddels opgeheven formatie die zich openlijk be kende tot extreem rechtse op vattingen. Overdreven? De Centrumpartij '86 vond van niet want die plaatste in het partij-orgaan de complete tekst van het Carnivore-num- mer Race War waarin Steele ongeneerd kond doet van zijn recht te mogen haten wie hij maar wil er voor de slechte verstaander aan toevoegend dat daarbij de „ugly color" van de „skin" van zo'n wille keurig iemand best een aardig selectiecriterium zou kunnen Scum (2) Goed, Carnivore was fout, maar Steele was veranderd, luidde de verdediging van tour-organisator R.Tromme- len. Een interview van het Amerikaanse popblad Rock Hard met de bekeerling wees in een andere richting. „Veel buitenlanders komen naar Amerika, incasseren een uit kering en leven van mijn be lastingcenten, omdat ze ge woon niet willen werken", vertrouwde hij de interviewer toe. Daarmee duidelijk ma kend dat het nieuwe Steele- gezicht toch nog wat haar scheurtjes vertoonde. Zijn naar Europa gefaxte excuus dat zijn woorden verdraaid werden weergegeven over tuigde in ieder geval niet ie dereen. Intussen besloten ook zaalhouders in Rotterdam, Tilburg en Enschede - al dan niet onder druk van dreigen de ordeverstoringen - de deu ren voor Type-O-Negative ge sloten te houden. Scum (3) Maar in Katwijk zag men het allemaal toch iets anders. „We zwichten niet voor vage gelui den en dreigementen", ver klaarde het Scum-bestuur strijdvaardig. En vaag zijn ze die teksten van Scum's engel tje. Wanneer hij zingt over asielzoekers bijvoorbeeld: „Get the fuck rid of you sub human scum" (waar komt die naam van Katwijks open jon gerencentrum eigenlijk van daan vraag je je onwillekeurig af). En ook de politie wilde geen kwaad woord horen over de kwajongens uit de Big Apple. „Langs de voetbalvel den hoor je wel erger", heette het. En dus gaf ook Willemien van Montfrans haar fiat. Een telefoontje naar de regio nale kranten van Klaas de Graaf, een niet zo anonieme autonoom uit Haarlem, zaaide echter opnieuw twijfel. Scum- voorzitter Stefan Krol zorgde gistermorgen echter voor het verlossende nieuws dat Steele besloten had al naar Amerika af te reizen. Het concert kon wel doorgaan maar zou louter instrumentaal zijn. En zo zal het dus geschieden. En waar om ook niet. Een anonieme woordvoerder van Scum zei het immers woensdag al: „Wat maakt het nou uit wat er in de tekst staat, de muziek is gewoon fantastisch". leden een aardige verrassing maar meer niet. Eén van de broers merkte gisteren al op graag een schilderijtje te heb ben geërfd van zijn verre voorvader. Maar dat zit er niét in. De gemeente heeft de Leid se notaris H. Karstens-van Halsema laten uitzoeken of de familie De Goeij aanspraak zou kunnen maken op werk van Rembrandt. Maar het Rijksmuseum hoeft daarvoor Het uitpluizen van de stam boom door het gemeentear chief, dat eerder al boven wa ter bracht dat de Amerikaanse president Bush zou afstammen van de Pilgrim Fathers, was een geste bij de opening van het Rembrandt-atelier. Tot ge luk van het gemeentebestuur bleken er inderdaad nog naza ten van de familie Van Rijn in Leiden te wonen. En dat gaf een extra feestelijk tintje aan de opening. Het Rembrandt-atelier is tot stand gekomen dankzij een gift van een ton van JVC-Ne- derland. Een gift naar aanlei ding van de vestiging in Lei den. Waar het echte atelier van Rembrandt in Leiden heeft gestaan is overigens niet duidelijk. In ieder geval niet in de Muskadelsteeg zoals heel lang is aangenomen. Waar schijnlijker is in de buurt van de Weddesteeg, waar de schil der ook is geboren. Als een soort compromis is nu gekozen voor een plek aan het Kort Galgewater, middenin wat wethouder J. Walenkamp het Rembrandt-kwartier. bij de Rembrandt-brug, de Weddes teeg en molen De Put. Het atelier heeft overigens van binnen weinig weg van een schildersatelier. Binnen wordt de bezoeker vergast op een door kunstenaar Martin Grootenboer vervaardigd klank- en lichtspel met dia- en videobeelden. Het is weliswaar gebaseerd op werken van Rembrandt, maar het thema is licht en beeld. Behalve uit werk van Rembrandt is daar- ook geput uit Kuifje en sen catalogus met afbeel dingen van video- en fotoap paratuur. Het indrukwekken de schouwspel duurt ongeveer een kwartier. De kleine ate lier-ruimte kan ongeveer vijf tien bezoekers bevatten. „Maar als het Japanners zijn wel twintig", grapte wethouder Walenkamp gisteren tegen de directie van het Japanse JVC. Het atelier is vanaf vandaag voor publiek toegankelijk, van en met zaterdag n 10.00 tot 17.00 uur en op n- en feestdagen van 12.00 17.00 uur. uit Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.: Telefoon: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 I kwartaal (automatische betaling) f 79,80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: I Naam: I Straat: I Op de pen moet staan: i

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7