Ontslag Markovic maakt weg vrij voor Servië ar Unieke samenwerking in sfeer van verzoening BUITENLAND ÏËéW II APITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN idóeGou/uwt ZATERDAG 21 DECEMBER 1991 Jnlijke uwelij rdracht lichaam vermoorde Jelaar YORK r verwacht binnen ïga ko ging van het lichaam fereldi die in Libanon is vermoord. „We verwachten ij moment de teruggave rij cretaris-generaal, die suggereerde dat het gaat betaling verwacht spoedig Schadeclaims via VN-formulieren China: snel ondertekening Non-Proliferatie Verdrag Delen Dode-Zeerollen voor 1967 gestolen GENEVE De VN hebben gisteren formu- VN-secretaris-generaal Perez de lieren verspreid waarmee mens een schadevergoeding kunnen eisen v schade die zij als gevolg van de Iraakse PEKING Het Chinese parlement stemt Irak gende week waarschijnlijk mee in dat Peking het fragmenten Non-Proliferatie Verdrag (NPV), dat de versprei ding van kernwapens in de wereld moet tegen JERUZALEM Minstens drie belangrijke de Dode-Zeerollen zijn al de Zesdaagse Oorlog van 1967 gestolen nooit meer teruggevonden. Dat schrijft ».v. Kuwayt hebben geleden. De VN gaan, ondertekent. Dat heeft een parlementaire het Israëlische blad Jerusalem Report dat lichaam", aldus waarschuwde tegelijkertijd dat een spoedige functionaris gezegd. Het parlement boog zich al zich baseert op uitlatingen van prof. Frank hij oj et lijk van de marine-officier William Higgi: •i tevens te werken aan de overhandiging var c ffelijke overschotten van William Buckley, eer e ontvoerde Amerikaan, en van enkele gijze- van andere nationaliteiten. Higgins werd j 1988 ontvoerd jn Libanon, lemer voor de VN. Ruim e> lenoemde Organisatie voor de Onderdrukten ereld bekend dat Higgins was gedood als ver- de Israëlische ontvoering van de shi'iti- eider Abdel-Karim Obeid. eerder over het NPV, maar volgens de functionaris Moore Cross. Hij is lid van de groep onder vonden sommige leden nog dat het verdrag tekort- zoekers die de rollen ontcijfert. Hij is ervan komingen heeft. Niettemin acht hij de kans groot overtuigd dat de fragmenten zijn gestolen, dat eind volgende week toch het groene licht Volgens het hoofd van de groep onderzoe- wordt gegeven. Premier Li Peng zei in augustus kers, prof. John Strugnell van de universi- dat China lid wil worden van het NPV, dat dateert teit van Harvard, zijn tenminste tien frag- uit 1968 en is ondertekend door 140 landen. Het menten verdwenen. Daarvan zijn er drie voornemen van de regering wordt gezien als een de Iraakse olie- tegemoetkoming aan het Westen, dat er bij China inkomsten. Op dit moment is dit VN-fonds op aandringt zuinig te zijn met de verkoop van nu- waaruit de schadevergoedingen moeten cleaire kennis en installaties en militair materieel de claims niet is te verwachten. De organisatie heeft de formulieren naar alle lidstaten gestuurd. Ieder land moet ver volgens kopieën van de papieren maken en die verspreiden onder zijn burgers die mo- gelijk fysieke, financiële of geestelijke scha- hij werkte als de hebben ondervonden van de Iraakse be- jaar later maakte zetting. De claims moeten worden betaald met geld dat afkomstig J"T 1 jfl| worden betaald leeg. l andere landen. gestolen een uit het boek Samuel en twee uit het boek Daniël voordat Israël in 1967 Oost-Jeruzalem bezette. Het Rocke feller Museum waar de rollen worden be waard, ligt in dit deel van de stad. ticaan gaat oatië en )venië tennen CAANSTAD - Een Vati- woordvoerder heeft bekendgemaakt dat aticaan spoedig over zal tot erkenning van Kroa- Slovenië. Wanneer dat hangt af van de waarop de beide repu- de rechten van de bin- grenzen levende etni- inderheden zullen res- Die laatste beper- worden gezien als •baar naar de orthodoxe die zich in de afge- maanden hebben geër- 'in de onvoorwaardelijk atische opstelling van opese Gemeenschap wil Verenigde Naties op ermijn waarnemers en eel vredestroepen sta de Joegoslavische kiek Bosnië-Hercegovina. 'rezen dat de bur- Joegoslavië zich er tbreiden tot Bosnië-Her- ina dat gisteren de EG fok ïgd heeft de onafhanke- J van de republiek te n. In Bosnië-Hercego- de situatie gespannen zijn geen grootschalige iten uitgebroken tussen rviërs, Kroaten en isla- die er wonen. Of de gehandhaafd blijft is de vraag gezien het feit Servische bevolking in i-Hercegovina niets voelt onafhankelijkheid. Dui- n soldaten van het door gedomineerde Joegosla- leger zijn OUD-PREMIER VOORSPELT ESCALATIE BURGEROORLOG ïvloed estuur Zeer BELGRADO De ma nier waarop premier Mar kovic van Joegoslavië gis teren zijn ontslag aanbood kenmerkt de totale chaos waarin Joegoslavië mo menteel verkeert. „Eigen lijk is er geen enkele staatsinstantie meer over om mijn ontslagbrief in ontvangst te nemen", al dus de Kroaat die sinds maart 1989 premier was van Joegoslavië. Het presidium als hoogste staatsorgaan bestaat volgens hem niet meer, de president is onbereikbaar in Zagreb. In op perste wanhoop richtte hij zich dus maar tot de voorzitter van het parlement, hoewel hij de macht van datzelfde parle ment pok niet meer als legi tiem beschouwt, omdat het nog slechts een klein deel van Joegoslavië vertegenwoordigt. Het politieke lot van de 68-ja- rige Markovic heeft verschei dene malen aan een zijden Omdat Markovic daar niet draadje gehangen, maar tel- verantwoordelijk voor wilde kens wist hij geplande moties zjjnj stemde hij gisteren tegen van wantrouwen tegen te hou- de begroting voor volgend den of te overleven. Na vijf jaar Tijdens zijn persconferen- Een soldaat van het federale leger staat gevechtsklaar, wachtend op de vijand i Kroatische Pakrac. de buurt van het I FOTO: AP Overleg EG-YS over landbouw afgebroken BRUSSEL De Ameri- kaans-Europese onder handelingen over de land bouw, die een uitweg moeten bieden voor het vastgelopen GATT-han- delsoverleg, zijn gisteren volgens een woordvoerder van de EG-Commissie af gebroken. De toch al geringe kans op een GATT-akkoord is daarmee kleiner geworden, ook al om dat EG-landbouwcommissaris Ray MacSharry afwijzend staat tegenover het ontwer pakkoord dat GATT-direc- teur-generaal Arthur Dunkel heeft opgesteld. MacSharry ontving gisteren de Ameri kaanse minister van landbouw Madigan. Daarnaast had zijn collega Frans Andriessen, die in de Commissie verantwoor delijk is voor het gehele GATT-dossier, een onderhoud met Carla Hills, de speciale handelsvertegenwoordiger van president Bush. Na bijna twee uur praten vertrokken de de legaties. Volgens de zegsman zijn geen afspraken gemaakt om later op de avond verder te praten. Hij was erg somber over de kans op een akkoord: „Het ziet er erg slecht uit, met nog maar een maand te gaan om te proberen een akkoord te sluiten". Kerstmis in Bethlehem niet feestelijk meer TEL AVIV Moeilijk voorstelbaar misschien voor wie zijn boom al heeft versierd, maar de kerstdagen zijn in Israël dagen als alle andere. Geen kerstboom, geen cadeautjes, geen kaarsjes. Gewoon dagen waarop de mensen naar hun werk gaan, de was doen en in de supermarkt hun inkopen doen. Israëls bevolking bestaat voor het allergrootste deel uit joden, die op grond van hun geloof weliswaar al eeuwen op de Messias hebben gewacht, maar Jezus niet als zodanig hebben erkend. Zijn geboortedag wordt dan ook niet gevierd. Ook de moslims in Israël, de Arabische bevolking, vieren het kerstfeest niet. Voor wie de islam aanhangt is Jezus niet meer dan een van de profeten, wiens komst voorafging aan de geboorte van profeet Mohammed. Slechts voor een heel klein aantal christenen in Israël christen-Arabieren, buitenlandse diplomaten, journalisten of deskundigen zullen de kerstklokken betekenis van religieuze aard hebben. Voor hen stelt ieder jaar het Joodse Nationale Fonds, de instelling die zich bezighoudt met de bebossing van Israël, kerstbomen beschikbaar. De ballen, de kransjes en de slingers moeten uit het buitenland komen. „Ik ga het natuurlijk thuis gezellig maken en een lekkere maaltijd koken vertelt Helen, een van de secretaresses van de Nederlandse ambassade in Tel Aviv, die pas een paar maanden geleden naar Israël werd uitgestuurd, „maar ik denk dat ik me toch wel een beetje ontheemd zal voelen". En toch is Kerstmis voor Israël heel dichtbij. Want Christus' geboorteplaats, Bethlehem, ligt op de Westelijke Jordaanoever, die sinds de Zesdaagse Oorlog van 1967 door Israël wordt bezet. Ieder jaar wordt daar, in de Geboortekerk, een speciale Nachtmis gehouden, die via de satelliet over de hele wereld wordt uitgezonden. In de kerk zelf mag alleen een klein aantal genodigden aan wezig zijn, en toeristen die voor deze gelegenheid de pelgrimstocht naar dit kleine stadje in de bergen van Judea hebben gemaakt, kunnen de mis alleen buiten, in de snijdende kou, via een groot scherm volgen. Kerstmis in Bethlehem is sinds het begin van de intifada, de Palestijnse opstand tegen de Israëlische bezetting, bepaald geen feestelijke gebeurtenis meer. Want Bethlehem is met Kerstmis een door het Israëlische leger omgedoopte militaire vesting, de plaatselijke bevolking blijft uit protest binnenshuis en de traditionele kerstversieringen op straat zijn er ook al niet meer. Cynisch en ook tragisch, want in Bethlehem noch in Israël is er de komende dagen „it een welbehagen". cicgc» ^fsnië nadat ze zich hebben teruggetrok- dagen waarop zijn kabinet tie sprak hij zeggen van de premier begroting, u' ELKE DONDERDAG DE aii klokje rond" vergadering bijeen was, viel de evenwichtskunstenaar ech ter toch van het inmiddels wel erg slap geworden koord. In zijn afscheidsrede schetste Maar liefst driekwart zwarte toekomst benodigde geld zal moeten oorlogs- 81 procent het leger gaat. Dat is vol gens hem des te erger omdat er eigenlijk helemaal geen geld meer is om welke begro ting dan ook moet, ïdt W •esloter iuidig< ogelijl and< IILAGE BIJ UW KRANT MET J)RMATIE OVER FILMS, MUZIEK 011 ITER, RECREATIE. EXPOSITIES NEEN COMPLETE AGENDA ;Jsin boekt ces in Italië 'olg van de voorpagina) P In Rome heeft Jelt- iteren succes geboekt belofte van de Italiaan- .ering dat zijn republiek ïkort politiek zal wor- rkend en de toezegging verdere economische De Italiaanse minister uitenlanse zaken, Gianni :helis, deelde mee dat de ling van Rusland geen zal opleveren en Romende dagen, en in sa- mpute 'aak me. deanderelan- hele erd". f dooi De k ïogeiijl >eriode joen, r dan ermiji Markovic voor het land minder dan drie jaar rege ringsleider is geweest, voorzag een escalerende oorlog met nog meer doden en vluch telingen, een niet meer te con troleren leger en grote armoe de, schaarste en uiteindelijk een sociale explosie van on voorstelbare grootte. hij iets worden bijgedrukt, waardoor -nge- de dinar volgens Markovic Hij binnen afzienbare tijd niets waard zal zijn. En juist deze geldontwaarding, die zich nu al dagelijks in ho gere prijzen vertaalt, betekent het definitieve einde van alles waar Markovic voor staat. Hij was degene die twee jaar gele den een einde maakte aan een eerdere ronde van hyperinfla tie die het land teisterde. Zijn hele raison d'être bestond uit zijn artobitieuze economische hervormingsbeleid, waarmee hij Joegoslavië Europa had willen binnen loodsen. Met zijn vertrek maakt Mar kovic de weg vrij voor de re publiek Servië om ook in de regering de macht over te ne men. Eerder slaagden de Ser- ven er al in het parlement en de presidentiële raad onder hun gezag te stellen. Door nu een Servischgezinde premier aan te stellen zal de federatie of wat daarvan over is geheel kunnen worden gelijk geschakeld. Europa verliest daarmee het laatste aanspreekpunt op Joe- goslavisch niveau. „Vanaf nu zullen we ons op de republie ken richten. Het rompparle- ment hebben we nooit erkend, dus ook met een door dit or gaan aangestelde premier zul len we geen zaken doen", al dus liet een westers diplomaat gisteren weten. Hoewel de EG in de premier de enige man zag die Joegosla vië nog zou kunnen redden, is het uiteindelijk diezelfde EG geweest die Markovic de dood steek heeft gegeven. Met de aangekondigde erkenning van Slovenië, Kroatië en andere republieken verloor de Euro pese protégé internationaal zijn bestaansrecht dat hij bin nenlands al lang moest ontbe- de EG, zijn beslag zal liaanse regering heeft de che leider bedacht met rijgeven van kredieten aarde 2,3 miljard gulden p b'ecij'e aankoop van eerste le- rUrhpr' ehoeften voor de Russi- kostei ^publiek. Jeltsin zei dat economische resultaten lit bezoek belangrijker verwacht". de|nse ondernemingen, zo- kptpr AT en de grote staats- l-is IRI en ENI, zijn op- onderhandelingen be- met de Russische lei- er investeringen. Cuomo geen kandidaat presidentschap VS ALBANY De gouverneur van de Amerikaanse staat New York, Mario Cuomo, heeft gisteren verklaard dat hij zich niet kandidaat stelt voor het Amerikaanse presi dentschap. Hij zal niet meedin gen naar de nominatie van de Democratische partij. De 59-ja- rige Cuomo zei tijdens een persconferentie in Albany, de hoofdstad van de staat New York, dat zijn werk als gou verneur hem te zeer in beslag neemt om een gooi te doen naar de Democratische nomi natie. Van de kandidaten bin nen de Democratische partij was aan Cuomo de beste kans toegedicht om het met succes op te nemen tegen president George Bush van de Republi keinse partij. (Vervolg van de voorpagina) JOHANNESBURG On danks de verbale botsing tus sen ANC-leider Nelson Man dela en president De Klerk was er gisteren op de eerste dag van het Congres voor een Democratisch Zuidafrika (CO- DESA) sprake van unieke sa menwerking tussen de vroege re politieke vijanden, waarvan de beelden direct door de staatstelevisie bij de Zuidafri- kaanse kijkers werden overge bracht. Zestien van de negentien aan wezige partijen ondertekenden een principe-verklaring waar in een pad wordt aangegeven voor het democratiseringspro ces. Daarin verbinden zij zich tot pluralistische democratie, regelmatig te houden verkie zingen, een onafhankelijke rechterlijke macht, het heer sen van de grondwet en een verdeling van de uitvoerende, de wetgevende en de rechter lijke macht. Vandaag buigen werkgroepen zich over de technische invul ling van de besprekingen over een nieuwe grondwet die be gin volgend jaar een interim regering mogelijk moet maken en de 2 Blanke conservatieve groepen die tegen de hervormingen zijn boycotten het overleg, Noorwegen benoemt na 40 jaar ambassadeur OSLO Noorwegen heeft gisteren voor het eerst in veer tig jaar weer een ambassadeur voor Zuid-Afrika benoemd. De ambassadeur, de 58-jarige diplomaat Jens Kjell Otter- bech, opent de ambassade in Pretoria volgend jaar op een nog nader te bepalen datum. Uit protest tegen het Zuidafri- kaanse apartheidsbeleid sloot Noorwegen de oude ambassade in 1951. Het land heeft alleen een consulaat in Kaapstad. evenals twee militante zwarte groepen, die de onderhande lingen beschouwen als een complot van de regering om de blanke overheersing voort te zetten. Onder de groepen die wel deelnemen aan de Conventie voor een Democra tisch Zuid-Afrika (CODESA) bestaan zulke grote menings verschillen dat het onwaar schijnlijk is dat er snel resulta ten zullen worden bereikt. De regering wil dat CODESA grondwet opstelt, die via algemene verkiezingen wordt gevormd. De Klerk wil ook dat de rechten van blan ken en andere minderheden in een nieuwe grondwet wor den gegarandeerd. Het ANC is daar tegen. Drie groepen hebben gewei gerd een verklaring te teke nen die dient als leidraad voor de onderhandelingen. De Zulu-beweging Inkatha vindt dat de verklaring CODESA te veel macht geeft om de gang van zaken te bepalen en de thuislanden Bophuthatswana en Ciskei hebben gezegd er als onafhankelijke landen niets mee te maken te hebben. De kwestie van herintegratie van de in het verleden tot thuis land gebombardeerde gebie den is een van de kwesties waarover tijdens de conferen tie moet worden gesproken. De besprekingen hadden plaats in een sfeer van verzoe ning. De minister van openba re werken, Dawie de Villiers, die de delegatie van De Klerks Nasionale Party aanvoerde, ging tijdens de conferentie in op een historische eis van de anti-apartheidsgroeperingen dat de partij die de rassen scheiding uitvond, in het openbaar daarvoor haar ver ontschuldigingen zou aanbie den. „Het was niet de bedoe ling andere mensen hun rech ten te onthouden en hun el lende te vergroten, maar uit eindelijk leidde het (de apart heid) daar toe", verklaarde de Villiers tot een muisstille zaal. „Waar dat is gebeurd, betreu ren wij het ten zeerste", zei hij. ADVERTENTIE Samen met de Italiaanse president Cossiga inspecteert Boris Jeltsin de erewacht voor het rege ringspaleis in Rome. FOTO: EPA rufi INDIA LEZERSSERVICE REIZEN 070 - 3190 882 f 2079,- Sijthoff Pers reizen brengt een stukje "andere wereld" dichterbij. Dit keer met een droomaanbieding naar fascinerend India waarmee we ongetwijfeld een heleboel lezers venassen! Voor een reissom die echt niemand voor mogelijk houdt, vliegt u met de KLM van Amsterdam naar DELHI. Om vandaaruit te beginnen aan een rond reis waarin DELHI, de vroegere hoofdstad AGRA en de "roze" stad JAIPUR centraal staan. Drie plaatsen met een belangrijke plaats in India's rijke geschiedenis en daarom rijkelijk voorzien van prachtige bezienswaardigheden. Hoogtepunt voor velen zal zijn het bezoek aan de TAJ MAHAL, een der wereldwonderen en inderdaad van buitenaardse schoonheid. Maar ook de bezienswaardigheden van Delhi en Jaipur (met daarin o.a. een tocht per olifant) in combinatie met het totaal andere dagelijks leven, maken van deze reis een onvergetelijk gebeuren. Inclusief vlucht per lijndienst rondreis per touringcar verbijf m goede hotels alle excursies en entree's verzorging half-pension (m.u.v. eerste en laatste dag) eigen Sijthoff Pers reisleiding Vertrek: 13 februari en 5 maart 1992 l f 25,- visumkosten veiligheids- De kleine bezetting van het eiland volgt ademloos de eeft afjlrtenissen, die zich op het strand afspelen. De „Zephir" is het bos verloren, maar de Jappen zijn in de boot gesprongen In het zijn ver in de meerderheid en bovendien goed bewapend, id zieln we in ieder geval snel de schatten verbergenI" roept tgespro Touw; „we hebben een grot ontdekt, die je nooit vindt als -* - -f weet, waar je moet zoeken". Koortsachtig gaan ze aan het werk. De Chinezen sjouwen als paarden en binnen enkele uren zijn de kostbaarheden veilig opgeborgen. In de branding worstelt de bemanning van de sloep tegen de brekers, maar de goed ge oefende zeelui zullen het wel klaren. Vóór in de boot staat Moetsji-Foetsji en de Chinezen op het eiland weten wel, dat hij geen genade kent. Maar ze zullen zich tot het uiterste verzetten. En wie weet komt kapitein Barker nog tijdig met hulp terug.... ER IS EEN UITGEBREIDE REISBESCHRIJVING VERKRIJGBAAR Inlichtingen en boekingen telefonisch onder nummer 070-3190882, maandag t/m vrijdag van 09.00 - 16.00 uur of persoonlijk bij de Haagsche Courant/dagblad Het Binnenhof, Spuistraat 71/hoek Spui, Den Haag en bij de Goudsche Courant, Markt 26, Gouda. Prins Aga Khan weg als hoofd VN-hulp voor Irak GENEVE Prins Sa- druddin Aga Khan die de humanitaire hulp van de Verenigde Naties aan Irak leidt, stapt eind deze maand op. Zijn functie als gevolgmachtig- de van de VN voor humanitai re hulp in de Golf wordt de eerste drie maanden van het nieuwe jaar waargenomen door de Deen Oleson. Prins Aga Khan liet de VN weten aan het einde van zijn ambts termijn zijn functie te willen neerleggen Oleson is momen teel directeur van het bureau van Sadruddin Aga Khan. De prins is lange tijd een van de grote kanshebbers geweest om Javier Perez de Cuellar op te volgen als VN-secretaris-gene- raal, totdat vorige maand de Egyptenaar Boutros Ghali met de eer ging strijken. Sadruddin Aga Khan, die een Iraans pas poort heeft en in Parijs is ge boren, wordt nu genoemd voor de nieuwe post van VN-coör- dinator voor humanitaire

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5