Financiële conglomeraten zijn klaar voor een verenigd Europa BINNENLAND Leven en werk Huizinga thema van tentoonstelling in Leiden! Moorden op rechters hollen rechtspraak in Colombia uit Westerterp klaai voor de strijd Ccidóc Soivuwit idó ZATERDAG 21 DECEMBER 199 De historicus LEIDEN Onder de titel, „Een zwe ven over de tuinen van de geest" is deze week in het Academisch Histo risch Museum in Leiden een tentoon stelling over het leven en werk van de beroemde historicus Johan Huizin ga geopend. De expositie is georganiseerd door de histo rici Anton van der Lem en Willem Otter speer en de kunsthistorica Claudia Thunnis- sen. Van der Lem is ook samen met zijn vakgenoten Wessel Krul en Léon Hanssen verantwoordelijk voor de bundeling van de correspondentie van Huizinga. Dit werk is onlangs voltooid met het verschijnen van „J. Huizinga. Briefwisseling III" en het is naar aanleiding van het afronden van deze klus dat de tentoonstelling juist nu wordt gehouden. De titel van de tentoonstelling, Een zweven over de tuinen van de geest, is een citaat uit „Mijn weg tot de historie", een autobiografi sche schets van Huizinga uit 1932. Huizinga schrijft daarin „nooit met de stof te hebben geworsteld, maar altijd over de tuinen van de geest te hebben gezweefd". Huizinga is ongetwijfeld de belangrijkste Nederlandse historicus van de twintigste eeuw. Zijn boeken zijn tot ver over de gren zen vertaald en zijn meesterwerk „Herfsttij der Middeleeuwen", een boek over cultuur- verval in de late middeleeuwen, is nog steeds in iedere zichzeit respecterende boek winkel voorradig. Volgens de voormalige Leidse hoogleraar geschiedenis Schöffer was Huizinga als historicus in zijn tijd een buitenbeentje. „Hij stortte zich in tegenstel ling tot andere geschiedschrijvers als Blok en Fruin niet zozeer op het traditionele bronnenmateriaal, maar ging vooral op zijn intuïtie af. Daarbij maakte hij ook in zeer belangrijke mate gebruik van schilderijen en andere kunstuitingen voor zijn bronne nonderzoeken". Huizinga's grote belangstelling voor kunst komt ook op de tentoonstelling zeer expli ciet aan de orde. Op de expositie wordt on der meer aandacht besteed aan de vriend schap tussen Huizinga en de schilder Ri chard Roland Holst en diens vrouw, de dichteres Henriëtte Roland Holst. Ook voor de vriendschap met de schilder Jan Veth is op de expositie ruimte vrijge maakt. Veth's potloodtekening van Maria Vincentia Schorer, Huizinga's vroegtijdig overleden eerste vrouw, is op de expositie te zien. De tentoonstelling geeft verder via een chronologische opbouw een overzicht van Huizinga's roemrijke loopbaan als historicus. Aan de hand van diploma's, foto's, brieven, boeken en ander materiaal wordt Huizinga's carrière van student Nederlands tot hoogle raar geschiedenis aan de Rijksuniversiteit Leiden uiteengezet. Het succesvolle verloop van zijn loopbaan wordt onder meer geïllu streerd met een vitrine vol vertalingen, tot in het Japans toe. De bezoeker komt ook nog te wetei Huizinga in 1936 op het persoonlijke zijn geluk hervindt door zijn huwelijl Auguste Schölvinck. Het geluk is niet van al te lange duur. Huizinga kojj. het uitbreken van de Tweede Wereld* r voor enkele maanden in het gevang kamp Bergvliet terecht. Na zijn vri vestigt hij zich in Arnhem, waar hij O] bruari 1945 zal overlijden. De tentoonstelling Een zweven over nen van den geest. Leven en werk vj han Huizinga is t/m 14 februari te zi het Academisch Historisch Museum, R burg 73 te Leiden, De tentoonstelli ié woensdag t/m vrijdag geopend van 13 uur. Tussen Kerst en Nieuwjaar is de sitie gesloten. vei irdr tela. •p et 1 mom ij cretar lijk >i tevi dfffelijl ont van a lemei ;enoe ereld AMSTERDAM Heeft u geld nodig? Stap naar uw verzekeringsadviseur. Toekomstmuziek? Wie weet. De Nederlandse fi nanciële wereld is zich in ieder geval flink aan het roeren. Groter groeien in je specialisme of alles on der een dak? De menin gen zijn verdeeld, maar over een ding zijn alle spelers het eens. Schaal grootte is noodzakelijk om te overleven nu Europa '92 voor de deur staat. De financiële wereld heeft het wat saaie en degelijke imago van zich afgeworpen. Als er een bedrijfstak is die flink in beweging is gekomen dan zijn het de banken en verzekeraars wel. Toen de Amro Bank twee jaar geleden aankondigde met de Belgische Generale Bank te willen fuseren was de hele fi nanciële top van Nederland in rep en roer. Europa '92 diende zich eerder aan dan men ver wacht had. De cultuurver schillen tussen de twee banken bleken echter een struikelblok voor de fusie. Zo Europees werd er dus nog niet gedacht. Toch was met deze actie de trend gezet. De liberalisering van de kapitaalmarkten, de eenwording van Europa en het opheffen van de wettelijke grenzen tussen banken en ver zekeraars leidden tot een toe nemende concurrentie. De, re latief kleine, Nederlandse ban ken en verzekeraars waren bevreesd door financiële reu zen uit het buitenland onder de voet gelopen te worden. De zoektocht naar samenwer king resulteerde in eerste in stantie in een samengaan van de NMB met de Postbank. Vervolgens kondigden de ABN en de Amro de superfu sie aan. Nationale-Nederlan- den (NN) liet zich ook niet on betuigd en stapte in het NMB- Postbank bootje. Amev, dat al in het bezit was van de Vere nigde Spaarbanken (VSB), waagde de stap over de grens. Triomfantelijk werd een fusie met de Belgische branchege noot AG bekendgemaakt. Bij al dit geweld kon de Rabo bank uiteraard niet achterblij ven. In 1990 werd Interpolis overgenomen. In november 1991 werd daar de, pas gefu seerde, AVCB bij betrokken. Interpolis en AVCB onderzoe ken nu de mogelijkheden van een fusie. De Rabobank zal daarin een minderheidsbelang krijgen, maar wel genoeg in vloed houden om het beleid te bepalen. Eigen leest Aegon op zijn beurt werd ac tief in het overnemen van ver zekeraars. Vooral in de VS, waar de verzekeringsmaat schappijen zware tijden door maken als gevolg van beleg gingen in junk bonds en on roerend goed, is de verzeke raar actief. „Nu is de tijd om bedrijven in de VS te kopen", deelde topman Peters mee bij de introductie van het aandeel Aegon op Wall Street. Woorden die door de ABN Amro van harte worden on derschreven. De bank zoekt de expansie momenteel ook in de VS. Rond Chicago, in de staat Illinois, had de ABN al een bank. In de zomer van 1991 werd daar een nieuwe bank bijgekocht. Ook banken lijden ernstig onder slecht renderen de beleggingen en de economi sche crisis^ De ABN Amro pro beert nu dus voor een dubbel tje op de eerste rang te zitten. Bestuurslid van de ABN Amro Th. Meys verklaarde dat de ambitie van de ABN Amro er uit bestaat tot de top tien van de wereld te behoren op bank- gebied. Volgens hem kan dat alleen bereikt worden als de bank drie sterke thuismarkten heeft. In Nederland is men al zover en in Illinois is de bank inmiddels ook een behoorlijke speler. In Amerika is het ban ken verboden om landelijk te werken, dus daar zijn de mo gelijkheden verder beperkt. Wat de derde thuismarkt wordt is voorlopig nog niet be kend. Zowel de ABN Amro als Ae gon zweren bij hun eigen leest. Peters gelooft niet in de kruis bestuiving van banken en ver zekeraars. „Verzekeringen zijn te ingewikkelde produkten om via een balie in een bank te verkopen. Bovendien is het niet mogelijk om vanuit Ne derland in Duitsland verzeke ringen te kopen. Het mag wel, maar de wetgeving is per land nog te verschillend. Wij gelo ven in de professionele tussen persoon als het belangrijkste kanaal om verzekeringen te verkopen. Verzekeren is een zaak ten". persoonlijke contac- Stad Rotterdam sloot zich eind november bij die mening aan. De Rotterdamse verzekeraar had een samenwerking met de Zwitserse bank Cantrade in gedachten, maar zag daar van af. „Er is geen synergie te ha len uit samenwerking", ver klaarde topman Van Leeuwen de keuze. „Bij de tussenperso nen bestaat meer behoefte aan nieuwe verzekeringsproduk- ten dan aan financiële dien- All finanz Een argument waar de Inter nationale Nederlanden Groep (NN en NMB Postbank) en de Rabo-Interpolis groep het niet me eens zijn. Zij hebben bei den voor het 'allfinanz'-con- cept gekozen. Allfinanz staat voor het aanbieden van bank en verzekeringsprodukten. Zo gaat de bank verzekeringen verkopen en gaat de verzeke ringstussenpersoon financiële diensten als een deposito of spaarrekening aanbieden. Vooral de verzekeraars heb ben hoge verwachtingen van de samenwerking. De banken beschikken via hun kantoren over een uitgebreid distribu tienetwerk. Wat is er nu mooi er dan de klant, die voor een hypotheek bij de bank aan klopt, meteen het bijbehoren de verzekeringspakket aan te smeren. De mooiste bruid, de Postbank met haar 6 miljoen rekening houders en ontelbare postkan toren, is inmiddels vergeven. Eerst jubelde de NMB al over de geweldige mogelijkheden die de bank bood op penetratie van de particuliere markt. Vervolgens werd J.J. van Rijn, topman van NN, helemaal ly risch over de Postbank. „Een geweldig distributiekanaal met een enorm aantal klanten". Dat de Postbank nog wel iets meer is dan een databank met 6 miljoen adressen schijnt niet ter zake te doen. De opstand die bij het bekend worden van de fusie uitbrak onder de verzekeringstussen personen, het belangrijkste af zetkanaal van NN, heeft ech ter tot terughoudendheid ge leid. ING heeft nu voor een driesporenbeleid gekozen. NN zal binnenkort met spaarreke ningen en leningen komen die via tussenpersonen verkocht gaan worden. De Postbank heeft inmiddels zijn eigen ver zekeringspoot opgericht. De bank verkoopt via direct mail standaardpolissen aan de klan ten. Daarnaast kan men via advi seurs op de postkantoren ver zekeringen voor de personal computer en opstalverzekerin gen afsluiten. Vooral dat laat ste kan uitstekend gecombi neerd worden met het afslui ten van een hypotheek. Dat banken een grote rol kun nen spelen bij de verkoop van verzekeringen bewijst de Ra bobank. De verzekeringspoot Interpolis verkoopt inmiddels bijna 80 procent van haar po lissen via de Rabokantoren. Rabo en Interpolis hebben wel voor een innige samenwerking gekozen. Zij ontwikkelen sa men produkten en hebben een geautomatiseerde administra tie ontwikkeld. Daarmee kan het Rabokantoor de nieuw verkochte verzekering meteen in de administratie van Inter polis intikken. Nieuw kapitaal Ook in de levensverzekerings- markt weren de banken zich geducht. Vooral door de explo sieve stijging van het aantal verkochte koopsompolissen hebben de banken hun markt aandeel zien groeien tot rond de 30 procent. Daarmee onder streepten ze nog eens hun kracht als distributiekanaal voor verzekeringen. De banken hebben echter ook voordeel van de samenwer king. De consument begon de laatste jaren steeds kritischer te worden bij het verkopen van zijn spaargeld. Een laag- rentende spaarrekening was niet meer voldoende. Tal van beleggingsfondsen sprongen hierop in en boden aantrekke lijke alternatieven. Als gevolg daarvan zagen de banken de spaargelden in steeds kleiner wordende bedragen binnenko men. Dat had uiteraard gevol gen voor hun balanspositie. Verzekeraars zitten over het algemeen goed bij kas, omdat zij de jaarlijks groeiende stroom levensverzekeringspre mies innen. Bij ING is men dan ook tevre den over de gevolgde koers. Topman Van Rijn laat niet na de voordelen van de fusie te benadrukken, een uitgebreid distributienetwerk en finan ciële kracht. Toch is er wel wat tegen in te brengen. De veelbesproken synergie, voor deel, die het gecombineerd ge bruik maken van de bankkan toren oplevert, is twijfelachtig. De voordelen liggen voorlopig alleen op het gebied van de kennis van produkten. Op hol dingniveau denken de NN'ers mee met de Postbankers over nieuwe verzekeringen. Marke ting en verkoop van de pro dukten wordt echter volledig door de Postbank zelf gere geld. Ook de NMB werkt op die manier. Zo gezien is de Postbank er uiteindelijk nog het best van afgekomen. Eerst haalde ze met de NMB de kennis op het gebied van zakelijke krediet verlening en effecten in huis. Vervolgens kwam NN haar kennis over verzekeringen aanbieden. Al deze disciplines voert de Postbank nu onder eigen vlag uit. Toch zit een bank als de Rabo op dezelfde lijn als ING. Ook de bank zweert bij een allfi nanz concept en brengt haar dochter Interpolis zelfs in als wisselgeld voor het bereiken daarvan. De samenwerking tussen Avero en Centraal Be heer in AVCB was al een de fensieve stap. De fusie met In terpolis onder de vleugels van de Rabobank ook. Thuisbasis „De bedreigingen die vanuit een verenigd Europa op ons af komen maken de stap noodza kelijk", verklaarde Interpolis baas Groninger. Een aantal ja ren geleden liepen fusiebe sprekingen tussen de drie coö peratieve verzekeraars nog op niets uit. Vermeende cultuur verschillen lagen aan de mis lukking ten grondslag. Of die verschillen nu verdwenen zijn is ineens niet meer relevant. De Rabobank ziet haar oude droom, de samensmelting van de coöperatieve financiële dienstenaanbieders, eindelijk werkelijkheid worden. Het grote voordeel van de fu sies is dat er nu een sterke thuisbasis is gecreeërd. Rabo, ABN Amro en NMB-Postbank hebben 80 procent van de al gemene bankenmarkt in han den. Nationale Nederlanden en Interpolis-AVCB zijn de twee grootste verzekeraars op de Nederlandse markt. Daar mee is het defensieve deel van de strategie, afscherming van de thuismarkt, succesvol afge sloten. Een goede thuismarkt is belangrijk, omdat daar over het algemeen het meeste geld verdiend wordt. Die solide thuismarkt is een mooie uit valsbasis voor internationale expansie. De Rabobank is wat dat betreft iets in het nadeel, omdat het een coöperatieve bank betreft. Zij zoekt het dan ook meer in de samenwerking met gelijkgestemde zielen in het buitenland. De ABN Amro en Aegon en Amev zijn al actief in het bui tenland en ook ING heeft plannen. Die laatste heeft ech ter al aangekondigd eerst de fusie eens goed te willen ver teren en de blik daarom voor lopig naar binnen gekeerd te houden. Daarna zoekt ING het in eerste instantie op het ge bied van buitenlandse banken. De expansieplannen van ING zijn voorts een beetje ver traagd door de onverwachte tegenvaller in Engeland. De onlangs overgenomen herver- zekeraaar bleek een kat in de zak en kon slechts met een fi nanciële injectie van 500 mil joen gulden op de been wor den gehouden. Toch heeft ING haar ambities niet bijgesteld, zo liet Van Rijn onlangs nog weten. „Onze eerste gedachte is de interne organisatie te versterken en het huis op orde te krijgen. Mocht er zich ech ter een gouden kans voordoen, dan zullen we die niet laten lopen". SUSKE EN WISKE "TAZUUR EN TAZIJN" H HDRHHS HET VERZET V/Hl TRHTE S/OOH/R TMKM.H OtiZE VR/EHDEH TERUG HRRR HUIS IH DE SCHELDE 5 OHTflOETEH ZJ HOTHHG SCRIDH EH DE OHOERU/RTEREIFEHDIE HET1EEH LRRTSTF GROET T0EUIUIVEH EH HEH Vlfl DE DRRR/HOLH HRRR HETHEDEH ZUUEH LOODSEH. IC i (c) Standaard Ultgeverl]/Wavery Productlor BOGOTA Roberto Du- arte is rechter in Colom bia, maar buiten zijn fami lie zijn er maar weinig mensen die dat weten. De mensen die hij naar de ge vangenis stuurt noch het publiek zullen ooit in het gerechtshof zijn gezicht te zien krijgen of zijn naam horen. Hij presideert over zijn rechts zaal vanachter dik spiegelglas en maakt gebruik van een stemvervormer. Hij rijdt in een gepantserde wagen. Zijn anonimiteit wordt zo streng bewaard dat hij en zijn colle ga's in het land bekend staan als de 'jueces sin rostro', de rechters zonder gezicht. On danks alle voorzorgsmaatrege len is hun veiligheid echter niét gewaarborgd. „Nergens in de wereld lopen rechters en advocaten zoveel risico's als in Colombia", meldt een recent rapport van de In ternationale Commissie van Juristen te Genève. Tussen juli 1989 en juni 1990 vonden 37 rechters en advocaten de dood in Colombia. Het jaar daarop werden 36 rechters vermoord terwijl an deren, nadat zij herhaaldelijk met de dood waren bedreigd, gedwongen waren af te treden en het land te ontvluchten. In totaal zijn sinds 1980 in Colom bia 350 rechtsdienaren ver moord. Eenvijfde van de meer dan 4300 rechters in het land is met de dood bedreigd. De drugskartels zijn voor een groot deel verantwoordelijk voor het geweld tegen het rechtswezen. Er opereren ech ter ook zo'n 130 guerrillagroe pen, doodseskaders en parami litaire organisaties in het land. Daaraan kunnen ook nog poli- tie-eenheden worden toege voegd die proberen hun eigen misdaden te verheimelijken door rechters te vermoorden. De aankondiging van de rege ring- in 1989 dat drugshande laars zouden worden uitgele verd aan Amerika bracht de rechters zelfs in nog groter ge vaar. De kartels reageerden hierop door rouwbrieven naar juristen te sturen waarin zij aankondigden dat voor iedere Colombiaan die aan Amerika wordt uitgeleverd tien rech ters vermoord zullen worden. President Gaviria heeft nu een korps 'gezichtsloze' rechters benoemd om de wegkwijnende rechtspraak te verbeteren. (c) The Times Westerterp: „„Wat ik betreur, is dat mensen door hun enPrei( volledig op hol slaan". Pn^ c FOT||d AMSTERDAM „Als men het als een bokswed strijd wil zien, dan zal het als een bokswedstrijd worden gespeeld. Ik be treur het wel". Tjerk Wes terterp, algemeen direc teur van de EOE-groep waartoe de Amsterdamse optiebeurs behoort, is kwaad over de aanvallen op zijn persoon van de laatste dagen. „Ik heb nog geen argumenten gehoord, alleen emotionele en op de persoon gerichte kri tiek". Westerterp heeft vorige week bekendgemaakt dat een werk groep onder zijn voorzitter schap heeft geconcludeerd dat de optiebeurs moet overscha kelen op handel met behulp van beeldschermen. Van de 260 banen bij de EOE-groep zullen er daardoor per saldo 86 verdwijnen. Optiehandelaren, die hun broodwinning in ge vaar zien komen, hebben woe dend gereageerd op de conclu sie. Boos Westerterp is boos. Druk geba rend zit hij in een gemakkelij ke stoel in zijn ruime kantoor te praten. Vijf verdiepingen lager dendert het verkeer over het Rokin. Op het grote bu reau staat een monitor met beursinformatie en het tv-toe- stel staat afgestemd op de tele tekstpagina's van de BBC. De „dynamische manager", zoals hij zichzelf betitelt, kan ook nog hard lachen. „Je krijgt van die krantekoppen als: ,,'Westerterp wankelt', haha- ha". Westerterp is niet verrast over de ontstane commotie, „wel door de stoten onder de gordel, die worden uitgedeeld". „Wat ik betreur, is dat mensen door hun emoties volledig op hol slaan. Ik word opgebeld door mensen uit het land, die vra gen of ik nog bij de optiebeurs zit". Westerterp1 is vooral kwaad op Sem van Berkel, de woordvoerder van de boze handelaren. „Ik zal hem van middag laten weten dat hij een goede aansprakelijkheidsver zekering moet nemen. Als hij op deze wijze doorgaat, stel ik hem persoonlijk aansprakelijk voor de schade die hij mij toe brengt". Van Berkel heeft eerder deze week gezegd dat sommige handelaren zich afvragen of Westerterp op zijn positie is te handhaven. Hij onderstreepte niet op een persoonlijke aan val uit te zijn en slechts de woorden van anderen te her halen. Achterhoedegevechten Volgens Westerterp is zijn po sitie absoluut niet in het ge ding. „Ik laat de positie die ik in 13 jaar bijl de optiebeurs heb opgebouwd, niet aant' 1 door één lid dat bezig ij achterhoedegevechten Ajax laten ze zich oo! door de F-side beïnvloei die vindt dat het bestuur worden gewijzigd". Zeer: tioneel: „Het is geen n van Westerterp, dit is eei niem rapport. Je boodschapper wel schieten, maar daarmee boodschap nog niet wi „Dit rapport is heel bel voor de komende 20 de optiebeurs. De moeten structureel wd verlaagd en de inkomster)RMAi| groot door een grotere or jter, R Dat modernisering moet, buiten kijf, zo vindt W terp. Er was al beslotei doorgaan met het huidig* delssysteem onmogelij' „Dat valt binnen andf jaar uit elkaar". „Moderne beurzen h< j kans gezien ons in hele - tijd qua omzet naar de 1 te steken. Dit jaar zijn w< alleen voorbij gestreefd de Duitse DTB, maar is oi Zwitserse Soffex ons tof een haar na genaderd h tsir ces bek De uiten! :helis jjning Modernisering Modernisering is mof' door invoering van schermenhandel of door!1 huidige systeem uit te riDme" met modernere computei,ra^ programmatuur. De k van die laatste mogeiijl bedragen in een periode vijf jaar 80 miljoen, 1c!1® 33 miljoen meer dan beeldschermensysteem, heeft de werkgroep beci, Invoering van beeldscheri6'10^ handel is vanuit kostei ePub punt dan ook on ver mijd ?.c.orV" aldus de werkgroep. Westerterp denkt dat oo 'p institutionele an de iliaan rijge' aarde ijle aai schermenhandel komt. schermenhandel zijn er bied- en laatprijzen. Eén1X de redenen dat instituti* beleggers nu voor een i deel wegblijven, is omd: 1 L niet met vaste prijzen vT* gewerkt. Er zijn alleen ii tieprijzen. Men denkt op prijs te kunnen hand waarna die soms toch wordt aangepast. Als een sioenfonds één keer zo neus heeft gestoten, kom niet meer terug". InstitutT le beleggers kunnen zcl voor „een grote ornzetstijgj Eind januari praat Westel met een aantal van hen I de beeldschermenhandel. „Nog niemand heeft merkt dat wij een uniek cept hebben opgesteld, te ten handhaving van de rl met daarbij faciliteiten handelaren om via beeldst men te handelen". Het be?26 van de optiebeurs heeft af rt' pen woensdag over het l°< port vergaderd. „In het zi stuur heeft niemand ziel" gen het rapport uitgespro 'C Ik ben heel gerust ovei'w verdere besluitvorming".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4