Fransen azen op overname openbaar- vervoerbedrijven Zegwaard gaat in hoger beroep Vluchtelingenwerk verbijsterd over motie Kra jenbrink Valt er nog wat te lachen? NCW: Kok ging te ver met beschuldigingen wir-fraude LSTRAFFEN GEËIST OR FAGEL-MOORD I :CHT Officier van justitie mr. J. [OK ,out heelft êisteren voor de rechtbank recht in de zaak-Fagel twaalf jaar ge- ■nisstraf geëist tegen een 23-jarige Hij wordt beschouwd als de hoofdver- e van de moord op restauranthouder *~t d Fagel op 9 juni 1989. Tegen een 21- die het fatale schot loste, eiste de offi- ht jaar en tbs met dwangverpleging. 8-jarige man hoorde tien jaar tegen ïsen. Na een tip van de hoofdverdach- ,n ingen de twee andere verdachten op 9 boven het restaurant van Fagel gele- roning in Bosch en Duin binnen. Daar op dat moment Fagel en zijn vriendin >en. Toen het paar wakker werd, ont- er een handgemeen, waarbij het pi- /an een van de verdachten afging en dodelijk werd getroffen. aespre ie aki dertij Chin tomer Zhou ïjab te lamiti bui BINNENLAND ZATERDAG 21 DECEMBER 1991 Onderzoek naar TV Krant TROS HILVERSUM Het Commissariaat voor de Media heeft een onderzoek ingesteld naar de TV Krant, een nieuwe uitgave van de TROS. De omroep is gisteren gevraagd de verkoopbe doelingen op te helderen. Bij het Commissariaat bestaat de indruk dat het nieuwe blad alleen in de losse verkoop verkrijgbaar is. Volgens een woordvoerster is het omroepen niet toegestaan louter voor de vrije verkoop bladen te produce ren. De omroepbladen zijn in principe bestemd voor de leden. Slechts een kwart van de oplage mag vrij worden verkocht. De TV Krant biedt op groot formaat programma-overzichten. In tegenstelling tot de traditionele omroepbladen is de achtergrondinformatie zeer summier. Met een prijs van 95 cent is het volgens de TROS het goedkoopste programmablad van Neder- DEN HAAG W. Zegwaard van het voormalige gelijk namig afvaltransportbedrijf in Delft gaat bij het Ge rechtshof in Den Haag in hoger beroep tegen de veroor deling van de Haagse rechtbank. Zijn advocaat R. Ver- bunt heeft dat meegedeeld. Zegwaard werd dinsdag ver oordeeld tot twee jaar cel waarvan een half jaar voor waardelijk en een ton boete. De officier van justitie had zes jaar cel geëist. Volgens Zegwaard is de rechtbank, on danks een aantal vrijspraken, onterecht tot een veroorde ling gekomen. De rechtbank achtte poging tot oplichting, valsheid in geschrifte en overtreding van de milieuwetge ving bewezen. Volgens de rechtbank heeft Zegwaard BV zich schuldig gemaakt aan misdrijven om de afvoer van afval naar België veilig te stellen. Ook wordt bewezen ge acht dat bij het bedrijf chemisch met huishoudelijk afval werd gemengd. Ir. Van der Plas topman bij Verkeer en Waterstaat DEN HAAG Ir. A B.M. van der Plas is per 1 april benoemd tot secretaris-ge neraal van het ministerie van verkeer en waterstaat. Hij volgt ir.drs. H.N.J. Smits op, die president-directeur van Luchthaven Schiphol is geworden. Van der Plas (53), is momenteel lid van de hoofddirectie van de Nederlandse Phi lips Bedrijven. Hij studeerde in 1962 af in de weg- en waterbouwkunde aan de TH in Delft Daarna werkte hij 22 jaar in verschillende functies bij de dienst gemeentewerken van Rotterdam, waarvan de laatste zes jaar als direc teur. In 1985 kwam hij bij Philips te recht, waar hij sinds medio 1990 zijn huidige functie vervult. brac|cord-aantal itillianen twister Nederland •t Chi enoot de ui leze maand verblijf naar Nederland eologiiikken. In de eerste acht- fsDreli a8en van december heb- zich 352 personen (183 169 mannen) zich registers van het Bevol- j uitgeschreven, keer zoveel als in [de periode vorig jaar. rootste deel van de Ne- id-gangers zijn jongeren de 20 en 34 jaar. Bij de Sociale Zaken van Cu- heeft eveneens „een nerii aanta* personen" zich a J chreven als zogeheten 1113 stand-trekker, mensen a een werkloosheidsuitke- Husay >f andere teun ontvangen. Uit de conclusie dat het vertrekkenden vooral opruitt uit werklozen grens i sociale nood. kings e rich Ber C°l'Cgegeld Jorbat Itijdstudenten HAAG Het college oor deeltijd-studenten in ogerberoeps en weten- pelijk onderwijs C n het kabinet ligt, ko- studiejaar met 150 gul ste st<omh00g. Het gaat dan euwe julden per jaar bedragen. ;h. Ch et studiejaar '95-'96 komt jaarlijks nog 75 gulden Ddat een deeltijd-student idelijk 1700 gulden gaat "fen. Het kabinet wil de bging doorvoeren om het ir deeltijd-stu- de pas te laten /an voltijd-stu- gen®. Voor hen werd eerder tot een verhoging met varierd gulden per jaar. latenpxamengeld voor de ex- ens tolus 8aat volgend studie- 1 met 120 gulden omhoog 1100 gulden. Voor de drie en cjaarna heeft het kabinet mers ideze groep een verhoging om nltto van jaarlijks 60 gul- UTRECHT We bevin den ons in een provincie plaats ergens in het oosten van het land. De stadsbus is voor de verandering eens keurig op tijd. Maar de chauffeur begroet zijn klanten met een joyeus „Bonjour! Entrez ici s'il vous plait". Onder zijn stoel ligt een stokbrood en een homp chèvre-kaas. De oude vertrouwde DAF- bus blijkt vervangen te zijn door een exemplaar van Renault. En is het toeval, maar de strippen kaart is ineens een stuk goedkoper geworden! Volgens directeur C. Nyqvist van de NV Verenigd Streek vervoer Nederland, is het bo venstaande tafereel niet zo vergezocht. Franse vervoer ders, meent hij te weten, strui nen nu al de Nederlandse markt af in de hoop binnen kort vervoerscontracten los te peuteren. En wat let een ge meentebestuur met een Frans bedrijf in zee te gaan als dat de burgers tien procent goedko per kan vervoeren dan het ei gen gemeentelijk vervoerbe drijf? Nyqvist: „In 1993, dat is dus al over twee jaar, gaan nieuwe Europese richtlijnen voor de openbare dienstverlening gel den. Daarmee vervalt in feite het monopolie dat gemeente vervoerbedrijven nu nog heb ben. Een Frans vervoerbedrijf kan dan zeg bij de ge meente Amsterdam een offer- Niet uitgesloten is dat straks de bestuurder van de streekbus een Fransman is. te indienen om het openbaar vervoer voor driekwart van de kosten te verzorgen. Nou, en dan moet die gemeenteraad wel erg stevig in zijn schoenen staan om zo'n offerte naast zich neer te leggen". Niet alleen de Europese con currentie zal de gemeentever voerders de komende jaren dwingen tot doelmatiger wer ken, ook de Nederlandse over heid draait de duimschroeven flink aan. Uit studies van het ministerie van verkeer en wa terstaat blijkt dat de staatskas met name in het stadsvervoer veel meer moet bijspijkeren dan bij de NS of de streekver voerder. Het streven is deze subsidiepercentages (ruim 60 procent in de stad, ongeveer 50 procent bij NS en streekver voer) ongeveer gelijk te trek ken. Met andere woorden: ge meentevervoerders die roepen dat zij niet goedkoper kunnen werken zullen links- of rechts om wel op andere gedachten worden gebracht. Öf de minis ter draait de subsidiekraan dicht (lees: verhoogt de tarie ven fors) öf een efficiënter werkende (buitenlandse?) con- neemt de hele handel Als gevolg van deze bedreigin gen is in openbaar-vervoers- land veel in beweging. Al in 1989 stelden de Haagse HTM, de Zuidhollandse NZH en NS in de regio een rapport op FOTO: SP de conclusie luidde dat een gezamenlijke exploita tie van het vervoer in de regio Den Haag tot belangrijke ver betering van de dienstverle ning en exploitatie zou leiden. Van overheidswege zijn intus sen met hetzelfde doel 'ver- voeteregio's' in de steigers ge zet; de eerste experimenten kunnen vermoedelijk volgend jaar al in de Randstad van start gaan. De filosofie is ook hier: hoe groter, hoe goedko per en efficiënter. Gesprek In vrijwel alle provincies zijn provinciale vervoerbedrijven en gemeentevervoerders met elkaar in gesprek geraakt over samenwerking. De gemeenten Utrecht en Arnhem zijn al het verst gevorderd, zij overwegen min of meer een fusie met de provinciale vervoerbedrijven. Om de klanten beter te kun nen bedienen zijn al eerder de aansluitingen en reistijden van gemeentelijke en provinciale vervoerbedrijven en de NS be ter op elkaar afgestemd. Vol gens Nyqvist wordt momen teel verder gestudeerd op de introductie van een gezamen lijk mobilofoonnet. Nyqvist houdt intussen de adem in. De bezuinigingen die het kabinet bij de Tussenba lans aan het streekvervoer heeft opgelegd (45 miljoen voor 1994) plaatsen hem al voor grote problemen. Om dit bedrag te halen valt volgens Streekvervoer Nederland niet te ontkomen aan het inkorten of schrappen van bepaalde lij nen, hetgeen vooral de dunbe volkte landelijke gebieden zal duperen. „Maar er komt als gevolg van de Europese con currentie nog een bezuini gingsronde op ons af die al het voorgaande totaal in de scha duw zal stellen", waarschuwt hij. Echt rampzalig hoeft deze ont wikkeling naar schaalvergro ting en efficiencyverbetering voor de cliënt overigens niet te zijn. Grote ondernemingen die naast streekbussen ook tou ringcars, regiotaxi's en buurt bussen exploiteren zouden dank zij dit 'vervoer op maat' vermoedelijk toch nog een re delijk fijnvertakt openbaar vervoernetwerk kunnen handhaven. En met een beetje geluk rolt er voor de passagier aan het eind van het verhaal ook nog een goedkoper tarief- kaartje uit. AMSTERDAM Vluch telingenwerk Nederland is verbijsterd over de don derdag in de Tweede Ka mer aangenomen motie, waarin wordt aangedron gen op het opsluiten van door justitie afgewezen asielzoekers. Eerder dit jaar haalde de Ka mer juist een streep door het' plan van staatssecretaris Kosto van justitie om zogeheten Kort Verblijf Centra voor dit soort asielzoekers in te stellen. Frac tiewoordvoerders spraken in dat debat zelfs over „kampen der uitzichtlozen". Nu wordt Kosto door dezelfde volksvertegenwoordiging, bij motie van de CDA'er Krajen- brink, „welhaast gedwongen" de KVC's alsnog op te richten, concludeert Vluchtelingen- Werk. De organisatie is ervan overtuigd dat het opsluiten van mensen, wier enige 'mis daad' is dat ze asiel hebben ge vraagd, in kampen met extra bewaking de toets der kritiek van het Europees Verdrag van de Rechten van de Mensen niet kan doorstaan. Vluchte lingenwerk zal zonodig dan ook niet schromen de rechter, eventueel tot in hoogste in stantie, een oordeel te vragen. Het is overigens nog niet zeker of staatssecretaris Kosto de motie-Krajenbrink gaat uit voeren. Hij had aanvaarding van deze concept-uitspraak ontraden, welk advies werd opgevolgd door PvdA, D66 en Groen Links. CDA en VVD, die samen een nipte meerder heid hebben (76 zetels), stem den voor de motie. Niet uitwijzen De Nederlandse staat mag twee Vietnamezen uit het asielzoekerscentrum in Ste vensbeek waarvan het asiel verzoek is afgewezen, niet uit wijzen. Zij hebben het recht de resultaten van een herzie- door BERT JANSMA Valt er nog wat te lachen dezer dagen? Ik ben van nature beslist geen sombere hond, maar - om mezelf antwoord te geven - nee, niet veel. De enige vertederde glimlach die ik bij het nieuws gisteravond nog kon opbrengen ging naar de twee broers De Goeij uit Leiden, die tot De Erfgenamen van Rembrandt zijn gebombardeerd. Een nogal onduidelijk bericht, want hoe steekt dat erfgenaamschap in elkaar? Hoe en van wie zijn ze familie? Geld erven ze niet, want Rembrandt stierf berooid. Ze stonden er ontroerend verbouwereerd bij daar op die brug: Nee, ze hadden nooit in hun verleden gegrasduind, waarom zouden ze? Ze waren maar afkomstig van arme arbeidersmensen, dus ze hadden niks te verwachten. Ach gut. Hun optreden zou écht leuk zijn als de vondst van de inderhaast opgedoken broers een stunt van de gemeente Leiden was om de Rembrandt-expositie in de Lakenhal in de schijnwerpers te zetten. Ho, ho. Leiden, ik zeg niet dat 't zo fs. Maar je wordt dezer dagen zo genept, dat je achter alles iets gaat zoeken. Wim Beeren noemt zijn schilderij van Newman, pardon Goldreyer, al sjiek „een geliefde invalide". Ik adviseer hem een nieuwe naapa voor het Stedelijk: Dome des Invalides. Zijn we net gewend aan het idee dat de nationale munten uit Europa verdwijnen, komt Duisenberg met de mededeling dat die gulden het tot ver in de volgende eeuw uit zal zingen. Boem daarboven op die brief van Lubbers aan de EG-hoofden: wat ze nou precies hebben afgesproken daar in MaastrichtHij is thuis die stapel compromissen 'ns gaan bekijken en aan het twijfelen geslagen. Ik zeg u: De EG komt binnenkort in Maastricht bijeen voor het antwoord. Kunnen ze alsnog de verpieterde maaltijd van Cas Spijkers nuttigen. Rotterdamse GEB-medewerkers hebben de boel opgelicht snel mijn Haagse nota controleren. En die Jeltsin vertrouw ik ook al niet meer. Hij gaat mij te veel op Goldreyer lijken. Hij is gewoon bezig de gescheurde socialistische Sovjet-vlag over te schilderen in de kleuren van zijn persoonlijke glorie. En de Partij van de Arbeid krijgt misschien twéé voorzitters om twééstrijd te vermijden. Hoe bedenk je 't. Ik heb die Rottenberg één keer zo zelfvoldaan horen orakelen dat Ik voorgoed ruzie met 'm zou hebben. Laatste nep van de week: de appelcider die als champagne verkocht wordt. 'Pink Champagne'. Let op uw kerstpakket, want daar kan-ie inzitten. Ik ken dat soort flessen. Je krijgt ze al jaren op de kermis als zogenaamde hoofdprijs. Met mooie namen als 'Graf Schaumberg'. Flessentrekkerij dus. Af en toe denk ik dat de hele wereld er van aan elkaar hangt. (ADVERTENTIE) Montèl zitmeubelen: Verrassend in keus, kwaliteit enprijs! De kollektie banken, zitgroepen en fauteuils is exclusief voor Montèl ontworpen Elk model, modern of romantisch-klassiek, is veelal in 4 of 5 uitvoeringen leverbaar Met een royale keus uit fraaie stoffen e duurzaam rundleer Kom langs en las Religieuzenberaad bepleit herziening vreemdelingenrecht OEGSTGEEST De grond slag en uitgangspunten van het vreemdelingenrecht moeten in het licht van een rechtvaardiger verhouding tussen welvarende en armge- maakte volken opnieuw wor den bekeken. Dit bepleit het Centraal Missionair Beraad van de Religieuzen, zo'n twin tigduizend leden omvattend, in een telegram aan staatsse cretaris Kosto van Justitie. Daarin protesteert het CMBR met klem tegen de uitzetting van Vietnamese asielzoekers die uit Oost-Europa afkomstig zijn. Verder willen de religieu zen dat er een adempauze komt waarin de situatie in Tsjechoslowakije en Vietnam opnieuw wordt onderzocht. ningsverzoek in Nederland af te wachten, zo heeft de funge rend president van de arron dissementsrechtbank in Den Haag, mr. Thijsen, zitting hou dende in Den Bosch, gisteren bepaald. Volgens de rechter is de kans dat de beide Vietnamezen, die deze zomer vanuit Tsjechoslo wakije naar Nederland kwa men, alsnog als vluchteling moeten worden erkend der mate groot dat zij niet kunnen worden uitgewezen. Op grond van rapporten van Amnesty International en van brieven van familieleden acht de rechter het niet uitgesloten dat de twee eenmaal in Viet nam onevenredig zwaar zullen worden gestraft op grond van de Vietnameze wetgeving in zake „republiekvlucht", zeker als daarbij politieke motieven in het geding zouden worden gebracht. Damplein 50. bij de Vlletsluis in Leidschendam-Centrum Tel: 070-3209312 Openingstijden: di t/m vr 9.30-17.30, za 9.30-17.00, donderdag koopavond 19.00-21.00 u Hemofilie-patiënt eist schadevergoeding AMSTERDAM Een hemofilie-patiënt die in het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam bloed toegediend kreeg dat besmet was met het hiv-virus, gaat in een kort geding voor de Amsterdamse rechtbank van het ziekenhuis een voorschot op een schadevergoeding eisen van 200.000 gulden. De rechtszaak komt twee weken na de oproep van de Nederlandse Vereniging van Hemofilie Patiënten (NVHP) aan haar leden om bij geble ken besmetting met het hiv-virus schadeclaims in te dienen bij artsen, ziekenhuizen, fabrikanten van bloedproducten en de rijksoverheid. DEN HAAG Het Ne derlands Christelijk Werkgeversvervond (NCW) vindt ook nu het rapport over de wir-frau- de openbaar is, dat minis ter Kok van financiën te ver is gegaan met zijn be schuldigingen aan het bedrijfsleven. NCW-directeur Lempers zegt dat het rapport „niet de con clusie kan ondersteunen dat het bedrijfsleven op grote schaal heeft gefraudeerd Staatssecretaris Van Amels- voort van financiën maakte het rapport openbaar onder druk van het NCW, dat een beroep deed op de wet open baarheid van .bestuur. Het NCW vond dat een verkeerd beeld dreigde te ontstaan. Be drijven zijn niet schuldig voor hun schuld bewezen is. ken ook geen aanleiding te ge ven. Het is zeer de vraag of de minister van financiën met zijn optreden de grenzen van de zorgvuldigheid niet heeft overschreden", aldus De Werkgever, het blad van de NCW. Tegen zestig bedrijven wordt strafvervolging ingesteld en dat is ongeveer een procent van het aantal dat in de steek proef onderzocht is, aldus Lempers. Bovendien wijst hij erop dat het in dit soort geval len vaak gaat om de interpre tatie van bepaalde gegevens. Zo blijkt uit het rapport dat ook binnen de belastingdienst verschil van mening heeft be staan over het opvoeren van software als investering in plaats van als onkosten. (ADVERTENTIE) Ipbaancentrum pt ambtenaren ibaan HAAG Ambtenaren (het ministerie van bin- Indse zaken die straks bij >te efficiëncy-operatie hun baan kwijtraken, een alternatief aange- via het zogenoemde jaancentrum. Binnen zaken zal deze nieuwe ng opzetten om de her ig van personeel tot goed mogelijk te laten deze week bereikte het tement overeenstem met de vakorganisaties het aanbieden van pas- werk voor ambtenaren loventallig worden. Het met de Bijzondere e daarover is afge- alleen met de Overleg- m de Binnenland- liligheidsdienst moet nog frondend gesprek volgen. reorganisatie van Bin- indse Zaken zullen tot totaal 701 arbeidsplaat- 'erdwijnen. Daarvan val- r 472 weg door het ver- andigen van enkele dien- il de directies Brandweer )litie van het directoraat aal Openbare Orde en ;heid, alsmede de onder- ende en stafdiensten van linisterie, vormen doelwit Ie maatregelen, it Loopbaancentrum gaan neelswerkers uit ver ende geledingen van het tement samenwerken, herplaatsing buiten het dterie zal het Loopbaan- dtam worden geholpen de afdeling RPD Advies. Op weg naar bezetting Een paar leden van de Stichting Dwaze Vaders passeert een school op weg naar de Stichting Jeugd ën Gezin in Haarlem voor een bezettingsactie. De veelal gescheiden mannen wilden hun eis kracht bijzetten om hun kinderen tijdens de kerstdagen te mogen zien. Tot een daadwerkelijke actie kwam het overigens niet, want de bezetting werd verhinderd. Gewapende overval op postkantoor Nootdorp NOOTDORP Twee gemas kerde mannen hebben gister middag rond half zes een ge wapende overval gepleegd op het postkantoor van Nootdorp. Ze overmeesterden aan de achterzijde een postbode die bezig was met het leegmaken van een postwagen. Hij werd in de boeien geslagen en onder bedreiging met vuurwapens gedwongen het pand in te gaan. Personeel in de loket ruimte stelde echter het over- valalarm in werking, waarop de overvallers de benen na men, zonder iets te hebben buitgemaakt. Getuigen wordt verzocht de politie in Pijnac- ker te bellen op het telefoon nummer (01736)94444. SPERENHOBBES HEEIWIE HEEFT El? VAM PETAAI2T 666ETEN IK Md Pt KWS0E.J NOG &ÏWIEMS UITGESUZEN

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3