De wereld begon in 1492 aan nieuw hoofdstuk „Dadelijk stormt de woeste, indringen de menigte, met welke zich het graauw vereenigt, naar het stadhuis en over weldigt daar de regenten, van welke twee schepenen worden doodgesla gen nevens den schout Claes van Ruyven, wiens lijk aan stukken gekapt en in een mand aan zijn vrouw gezon den werd met het barbaarsch opschrift 'o Vrouwken van Ruyven, aen deze boutkens zuldy kluyven'". De Middel eeuwen waren nog niet voorbij op deze 3e mei 1492 in Haarlem. Maar de 'Kaas- en Broodopstand', die dat voor jaar in vooral Noord-Holland woedde en aan zeker 262 ingezetenen het le ven kostte, is in de geschiedenisboe ken nauwelijks terug te vinden. Elders begon de wereld vijfhonderd jaar gele den aan een volstrekt nieuw hoofd stuk. Van de ontdekking van Amerika door Columbus was in 1492 waarschijnlijk niets terechtgekomen, wanneer het Spaanse koningspaar niet op 2 januari het laatste Europese bolwerk van de moslims, Granada, had veroverd. De 'moren' werden weggejaagd, op 30 maart gevolgd door de joden, die daarmee hun oudste, veiligste en grootste centrum van Europa verloren. In Rome stierf paus Innocentius VIII, onder wiens heerschappij de jacht op de heksen pas echt was begonnen. Zijn opvolger Alexander VI kocht de troon, diende uitsluitend zijn familie en verguldde het plafond van de Santa Maria Maggiore met vermoedelijk het eerste uit Amerika geroofde goud. Het grootste deel van van de wereld kaart vertoonde nog witte vlekken. Maar elders hadden nog niet of nau welijks ontdekte volkeren een vaak al hoge graad van beschaving bereikt, wat mede kon blijken uit hun overheer- singsdrang. In 1460 bezetten de Inca's het Chimu-rijk in wat nu Peru heet, zo dat ze intussen duizenden kilometers van het Andesgebergte in hun macht hadden In de Azteken-hoofdstad Te- nochtitlan (nu Mexico) werden in 1487 bij de inwijding van een nieuwe tempel voor de zonnegod Huitzilopochti ruim 20.000 gevangenen geofferd In het mysterieuze Zimbabwe overleed in 1480 koning Mapote, die de macht van zijn rijk uitbreidde tot een groot deel van oostelijk Afrika. In het Aziatische Ayutthaya (Thailand) voerde koning Boromtrailokanat belangrijke hervor mingen door, waaronder een schei ding tussen de burgerlijke en de mili taire macht. 1 EUROPA Europa telde aan het einde van de 15e eeuw rond 70 miljoen inwoners (nu ca. 600 miljoen), waarvan 20 miljoen in Duitsland, .19 in Frankrijk, 9 in Rusland, 6 in de Nederlanden en slechts 3 mil joen in Engeland. Het werelddeel was willens en wetens op weg naar verde ling in verschillende invloedssferen. De Moskovieten en de Osmaanse Tur ken veroverden grote gebieden in het Oosten; de Engelsen werden uit Frankrijk verdreven en hielden slechts stand in Calais; de Spaanse konings huizen Castilië en Aragon verenigden zich. Italië bestond uit een lappende ken van koninkrijkjes. Wat later Neder land zou heten werd verscheurd door burgeroorlogen: in Holland vochten de Hoeken en de Kabeljauwen; in Friesland de Schieringers en de Vetko- pers. Het Habsburgse Huis, al heer en meester in het 'Heilig Roomse Rijk' (Duitsland), breidde zijn macht snel uit en was sinds 1477 ook de baas in Hol land, Zeeland, Gelre en Brabant. Een karveel, in circa 1470 getekend door een Vlaamse meester. De meeste mensen woonden echter op het platteland en kwamen hun hele leven lang niet verder dan de dichts- bijzijnde marktplaats. Europa werd overdekt door uitgestrek te wouden, waarin beren, wolven en wilde zwijnen leefden. Grote gebieden waren nog ongerept, of sinds de ont volking als gevolg van de pest in de 14e eeuw weer geheel verwilderd. Het bergland was vrijwel onbewoond; de kustlijn werd hier en daar door een vis sersdorpje onderbroken. De meeste mensen woonden op het platteland en kwamen hun hele leven lang niet ver der dan de dichtsbijzijnde marktplaats. Reizen - per paard, ezel of (meestal) te voet - was allerminst een pretje. Pas sinds 1470 werd een simpele uit vinding als de beweegbare vooras toe gepast. Slechte wegen, die bij regen in modderpoelen veranderden, mugge- plagen en stofstormen in de zomer en sneeuw in de winter maakten een tocht tot een onzeker avontuur, nog af gezien van het niet denkbeeldige ge vaar door struikrovers te worden over vallen. De steden waren klein. De grootste stad ter wereld was Istanbul, waar rond 400.000 mensen woonden. Ve netië, Florence en Napels hadden er circa 100.000; Rome slechts de helft. Het waren meestal vestingen, met zwaar bewapende wachters aan de poort, terwijl rondvliegende gieren ge tuigden van een frequent gebruik van de galg. De Noordelijke Nederlanden vertoonden, aldus de Groningse histo ricus Johan Huizinga (1872-1945) in zijn biografie van de in 1466 geboren Erasmus, 'in bijna elk opzicht het ka raktervan een buitenkant' „Gezien vanuit de rijke steden van Vlaanderen en Brabant waren Holland en Zeeland een armzalig landje van schippers en boeren. Geen van de ste den kon zich maar in de verte meten met Gent, Brugge, Rijsel, Antwerpen of Brussel. De bewoners van deze ge westen golden als ruw en boers, on matig in spijs en drank. De landen wa ren wat ze altijd gebleven zijn: een wei nig in zichzelf gekeerd en eenzelvig, meer geschikt de wereld te beschou wen en te vermanen dan haar door schittering van geest te verbazen. Me nige vreemdeling werd getroffen door de oprechte vroomheid des volks" 11 PAUSEN Dat gold niet voor het Rome van die tijd. De pausen waren oppermachtig, maar het Vaticaan was van toren (de koepel dateert uit 1626) tot kelder cor rupt. Rodrigo Borgia, Alexander VI, die in 1492 aan de macht kwam, werd de beruchtste paus aller tijden. Zijn voorganger Innocentius VIII miste, aldus de geschiedschrijvers, 'het ver mogen op tijd iets te doen en op tijd iets na te laten Zijn bewind was een aaneenschakeling van diplomatieke fi asco's en tragi-komisch gemodder' Zijn belangrijkste beleidsdaad was in 1487 de uitgave geweest van 'De hek senhamer'; een uitgebreide handlei ding voor het identificeren en bestraf fen van heksen. Het aantal heksenpro cessen was in de afgelopen halve eeuw sterk toegenomen, ook onder in vloed van de pest, die men aan zwarte magie toeschreef. De inquisitie kreeg nu helemaal vrij spel. Innocentius stierf negen dagen voor dat Columbus aan zijn ontdekkings reis begon. Zijn opvolger Alexander VI zou volgens een kroniekschrijver in de oude kerk zelfs niet tot het laagste geestelijke ambt zou zijn toegelaten'. Hij gebruikte het pausschap uitslui- Het bergland van Europa was vrijwel onbewoond; de kustlijn werd hier en daardoor een vissers dorpje onderbroken. tend voor het bevorderen van de be langen van zijn familie. Zijn zoon Cesa- re was 18, oud genoeg om tot kardi naal te worden benoemd. Het huwelijk van zijn dochter Lucretia ging gepaard met de indrukwekkendste orgie die ooit in het Vaticaan had plaatsgevon den, maar al gauw joeg Cesare haar echtgenoot weg, die vervolgens overal verklaarde dat zijn zwager het met zijn zuster deed. Hij kwam er nog goed af; de twee volgende echtgenoten van Lu cretia werden vermoord. En opnieuw viel de naam Cesare toen broer Gio vanni onthoofd uit de Tiber werd ge vist. Overigens kwamen er tijdens het bewind van Alexander VI geen vervol gingen voor wegens ketterij. Hij ver moordde één prediker, de priester Sa vonarola, die heftig stelling nam tegen de goddeloosheid en de weelderige braspartijen van de elite, en daarbij de paus niet spaarde. Maar ook opende hij zijn havens voor de joden, toen die uit Spanje werden verdreven. Toen Alexander in 1503 overleed was hij waarschijnlijk vergiftigd. Zijn lijk ging volgens de verhalen bijna onmiddellijk tot ontbinding over. SPANJE In Spanje vond in 1469 een historisch huwelijk plaats. Isabella van Castilië trouwde met Ferdinand II van Aragon en verenigde zo het altijd verdeelde en wanordelijke land. Een krijgsmacht, de Santa Hermandad, moest zich bezig houden met de uitvoering van konink lijke besluiten. Toen het koninklijk ge zag bijna overal gevestigd was, blies 'Ferdinand de Katholieke' de inquisitie nieuw leven in. In het eerste jaar wer den 289 ketters ter dood gebracht. Hoewel Karei Martel, 'de Strijdhamer', in 733 de opmars van moslims in Euro pa had gestuit, woonden ze nog steeds in Spanje, met name in het zui delijke landsdeel Granada. Pas toen de 'ongelovigen' weigerden de hun opgelegde belastingen te betalen werd het oorlog. In 1490 werd de stad Malaga veroverd. Ferdinand en Isabel la veroordeelden alle inwoners tot sla vernij en maakten zich tegelijk meester van hun bezittingen. Tegelijk begon het beleg van Granada, dat zich heftig verdedigde, maar waar de hongers nood steeds nijpender werd. Op 2 ja nuari 1492 gaf de stad zich over, op voorwaarde dat de bevolking vrijheid van godsdienst en de eigen wetten zou behouden. Tien jaar later werden ze echter door Ferdinand en Isabella voor de keus gesteld zich tot christe nen om te laten dopen of de Spaanse bodem te verlaten. Dat gebeurde echter bijna onmiddellijk met de joden. Die waren al vogelvrij, sinds door de inquisitie iedereen die vriendschappelijk omging met joden, op de sabbat betere kleren droeg dan op andere dagen, of vlees at dat op joodse wijze was geslacht, tot ketter was verklaard. Spanje was eeuwen lang het oudste, veiligste en grootste joodse centrum van Europa geweest. Al tijdens koning David, 1000 jaar voor Christus, waren er joden naar het land geëmigreerd. En op uitnodiging van een voorvader van Ferdinand, Jacob van Aragon, was Spanje ook toe vluchtsoord toen in Midden- en West- Europa de getto's met de aardbodem gelijk werden gemaakt Maar op 30 maart 1492 kregen ze het bevel tot bekering of vertrek. „Het is niet twijfelachtig of het verkeer der christenen met de joden berokkent de allergrootste schade", aldus het ko ninklijk decreet. „Dit heeft ondergra ving en vernedering van het katholieke geloof tot onafwendbaar gevolg. Wij hebben daarom het besluit genomen alle joden van beiderlei kunne voor al tijd buiten de grenzen van Ons Rijk te verbannenDe joden kregen tot juli de tijd. Ze mochten hun bezittingen meenemen. Goud en zilver vielen on der het uitvoerverbod. COLUMBUS Waarschijnlijk dankte Columbus de toestemming voor zijn plan tot het ont dekken van een alternatieve scheeps- route naar India aan het feit dat Isabel en Ferdinand zich verlost zagen van hun moorse en joodse problemen. Al sinds 1484 leurde hij met zijn ideeën langs de Portugese en Spaanse ho ven, maar telkens ving hij bot. En toen in 1488 de Portugees Bartholomeus Diaz de zuidelijke route rond Kaap de Goede Hoop ontdekte leek het er zelfs op dat zijn idee overbodig werd. Maar Spanje beantwoordde de Portugese uitdaging. Op 17 april 1492 kreeg Co lumbus zijn koninklijke toestemming eindelijk los. Er zijn interessante theorieën dat Co lumbus met zijn plannen nog een be doeling had. Simon Wiesenthal droeg in een boek. 'Zeilen der hoop', veel ar gumenten aan dat Columbus een joodse achtergrond had. Volgens de nazi-jager zocht de scheepvaarder ook naar een nieuw thuisland voor de joden. Geen ontwikkeld mens twijfelde er jaar geleden overigens nog aan dat de we reld rond was. De Grieken hadden al lang voor Christus de bolvorm van de aarde aangetoond en in de derde eeuw voor het begin van de jaartelling berekende de sterrekundige Eratos thenes zelfs vrij nauwkeurig de juiste omtrek. De aardrijkskundige Ptole- meus 'verbeterde' dat vijfhonderd jaar later en maakte de aarde een kwart kleiner en daarop was - óók al in 1492 - de globe gebaseerd die de Duitser Martin Behaim vervaardigde. India lag op de plaats waar Colum bus Amerika zou ontdekken. KAAS EN BROOD Het geruchtsmakendste voorval in de Nederlanden in 1492 was de opstand van het 'Kaas- en Broodvolk' De boe ren in het noorden van Holland weiger den de belasting te betalen die stad houder Jan van Egmont nodig had voor zijn soldaten, die waren ingezet bij geldverslindende oorlogen in Vlaanderen en Frankrijk. De prijzen van levensmiddelen waren onrustba rend gestegen, veel boeren waren ge dwongen hun veestapel te slachten en welgestelde boeren waren weggetrok ken, welke 'kapitaalvlucht' de lasten van de kleintjes nog zwaarder maakte. In het voorjaar van 1491 had dat al ge leid tot een 'commode' in Schagen, waarbij doden vielen en onruststokers werden gearresteerd. Bemiddelings pogingen faalden en begin 1492 werd het opnieuw onrustig. De opstandelin gen, 'ruwe, leeglopende en brood dronken gasten', aldus een geschied schrijver, trokken naar Alkmaar met een stuk kaas en brood op de borst om duidelijk te maken waar het hen om ging. Bij een treffen raakte de schout ernstig gewond. Vervolgens ging het naar Haarlem, waar de poort gesloten was, maar 'het woeste volk' brak hem open Schout Claes van Ruyven en twee schepenen werden omgebracht, huizen geplunderd en de papieren op het stadhuis verscheurd. Vervolgens trok een menigte van zes duizend Kennemers, Westfriezen en wat nu 'sympathisanten' heet naar Lei den, waar intussen versterking was aangevoerd, zodat 'zij hals over hoofd terug vloden, zich in uiterste verwar ring verspreidende' De genadeklap volgde op 15 mei in Heemskerk, toen een Duits huurleger tegen het restant werd ingezet, waarbij 232 opstandelin gen sneuvelden. Alle opstandige ste den en dorpen kregen zware schattin gen opgelegd. Het leger, weer van soldij voorzien, veroverde op 12 oktober het laatste bolwerk van de Hoeken. Sluis in Vlaan deren, die zich er hadden teruggetrok ken nadat een poging tot uithongering van Rotterdam was mislukt. En dat be tekende het einde van de Hoekse en Kabeljauwse twisten, die in 1345 wa ren begonnen tussen Maria van Beie ren en haar zoon Willem over de opvol ging van graaf Willem IV. 1; ZESTIENDE EEUW De wereld stond in 1492 aan de voora vond van dramatische veranderingen Ons grondgebied, waarvan Holland en Zeeland, Utrecht, Gelre en in het noor den Friesland en Groningen onder af zonderlijk bestuur stonden, zou onder Karei V (1500-1555) worden verenigd tot 'de 17 Nederlanden', die ook Span je en grote delen van oostelijk Europa zou verwerven. Als gevolg daarvan werd na zijn dood een Spaans gezag over de Nederlanden ingesteld. De op stand daartegen, de Tachtigjarige Oorlog, luidde het begin in van de Ne derlandse zelfstandigheid. Op de Wartburg in Wittenberg spijkerde in 1517 de monnik Maarten Luther zijn 95 gematigde stellingen aan de muur met kritiek op het kerkelijk gezag; met name de handel in aflaten. Zijn daad luidde het uiteenvallen in van de katho lieke kerk en het begin van het protes tantisme. De Europese ontdekkingsreizen open den nieuwe horizonten en het gevolg was een massale beweging van men sen, dieren en planten over de gehele aarde. Er volgden al dan niet gedwon gen migraties van vrijwilligers, avontu riers en slaven. Religies werden ver spreid, met de mond en met het zwaard. De wereldvoedselproduktie nam enorm toe en dat had een sterke bevolkingsgroei tot gevolg. Er ont stond een bloeiende driehoekshandel: rum, textiel, vuurwapens en andere produkten van de metaalnijverheid gingen van Europa naar Afrika; slaven van Afrika naar Amerika; suiker, tabak, goud en zilver naar Europa. Maar in dat nieuw ontdekte Amerika duurde het geen halve eeuw voordat de eeuwenoude beschavingen van Azteken en Inca's waren vernietigd De Spaanse dominicaan Bartholomé de Wijnhandelaren doen zaken. De wereldvoedsel produktie nam enorm toe en had een sterke bevolkingsgroei tot gevolg. Las Casas, die de Indianen wilde be schermen (maar er als alternatief voor aangaf de werkkracht van veel sterke re negers uit Afrika te gebruiken) gaf in 1542 een schrijnend verslag wat er voorgevallen was: „De Spanjaarden, die vergaten dat de inboorlingen men sen waren, hebben die onschuldige schepsels behandeld met een wreed heid als die van verhongerde wolven, tijgers of leeuwen. Sedert 22 jaar zijn ze niet opgehouden hen te vervolgen, te verdrukken en te vernielen met alle middelen die de menselijke boosheid kent. Aldus vindt men vandaag nog maar 200 inboorlingen op het eiland Hispaniola (Haiti en Dominicaanse Re publiek), dat er vroeger drie miljoen voedde. Op het eiland Cuba is het ras der inboorlingen geheel vernietigd. De eilanden San Juan de Puerto Rico en Jamaica zijn heel uitgestrekt, aange naam en vruchtbaar, maar de ver woestingen van de Spanjaarden heb ben er niets overgelaten. Het Vaste land (Zuid-Amerika) telde meer dan tien koninkrijken, maar de wreedhe den van de Spanjaarden waren zo tal rijk, dat zij de bevolking hebben uitge moord. De hebzucht is de enige oor zaak van deze gruwelijke slachterij. De Spanjaarden hebben geen andere god dan goud gekend" De illustraties zijn ontleend aan het boek „Reisboek Europa" van de schrijver Lorenzo Camusso, een uit gave van SDU Uitgeverij.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 35