H, De smet op het blazoen van Erik Breukink t) Kerstpuzzel ON ON co I et jaar dat zo mooi begon, eindigde in een drama. Voor Erik Breukink zullen aan 1991 inktzwarte herinneringen blijven kleven. Na een onberispelijke aanloop raakte de renner betrokken bij een affaire die de allesbehalve brandschone wielersport op zijn grondvesten deed schudden. Aan het voedingssupplement intralipid zal Breukink tot in lengte van jaren een vieze smaak overhouden. 1991? Een smetje op het blazoen van de ideale schoonzoon. Op die mooie novemberdag maakt Erik Breukink een vrolijke en vooral ontspannen indruk Het Tourdrama lijkt héél ver terug en heeft zo op het oog geen sporen achtergelaten. Uiter lijke schijn, want achter de gulle lach gaat een gekrenkte ziel schuil. Het liefst zou Breukink de intralipid-affaire afsluiten, niet meer over praten. De toekomst lacht hem weer toe De ren ner realiseert zich hoe naïef die hou ding is. En dus draait hij met frisse te genzin de Tourfilm maar weer af. Met commentaar van zichzelf. De aanloop naar de Ronde van Frank rijk was nog wel zo goed. Voor Breu kink zelfs perfect. Geen valpartijen, geen blessures, helemaal geen tégen- slagen, niets. Het kon niet op. Boven dien varieerden de resultaten van be moedigend tot goed. Tot de Tour hal verwege was gevorderd en het nood lot voor PDM onbarmhartig hard toe sloeg. Binnen 24 uur verdween de ploeg volledig uit de Tour. Zoiets was nog nooit vertoond! MET AFSCHUW In zijn lommerrijke woonomgeving ko men de beelden van het vertrek uit PDM's laatste finishplaats Quimper al pratend weer boven. Met afschuw denkt Breukink terug aan maandag de vijftiende juli. Die nacht was de besmetting met bedorven in tralipid tot explosie gekomen in een hotel in Rennes. Nico Verhoeven en Uwe Raab bleven ziek achter in het ho tel en Breukink ging met lichte koorts op weg naar Quimper Onderweg ver loor PDM Jean-Paul van Poppel en Martin Early, terwijl de rest als dode vogeltjes in de uithoek van Frankrijk arriveerde. Die avond werd zonneklaar dat het Tourdoek was gevallen Er brak in het rennershotel zelfs paniek uit toen vanuit Nederland de resultaten bekend werden van het onderzoek dat Nico Verhoeven had ondergaan. Breu kink: „Toen ik hoorde dat Verhoeven met meer dan 40 graden koorts in het ziekenhuis was opgenomen, begon ik me echt zorgen te maken. Op dat mo ment was het voor mij duidelijk dat het over was. De beslissing om de volgen de ochtend definitief te Tour te verlaten was wat mij betreft een zuiver forme le". Het was Breukink weliswaar niet on middellijk, maar wel vrij snel duidelijk dat de oorzaak van de PDM-epidemie in het gebruik van intralipid was gele gen. Toen dat weken later openbaar werd gemaakt, ging er een schok door Nederland. Renners die aan het infuus lagen, dat riekt naar praktijken die het daglicht niet-kunnen verdragen. Breu kink kijkt daar genuanceerder tegen aan. „Ik wist wat ik kreeg toegediend. Ik was daarmee ook akkoord gegaan. Dokter Sanders maak ik geen verwij ten. Niet hij, maar ik ben verantwoor delijk voor mijn lichaam. Sanders valt hooguit kwalijk te nemen dat hij on zorgvuldig is geweest met het bewa ren van intralipid. Nee, ik heb me niet tot in detail over de gevaren van intrali pid laten inlichten. Ach, dat gaat op ba sis van vertrouwen. Je kunt het verge lijken met een mecanicien. Je weet wat er aan je fiets gebeurt, maar de afwer king laat je aan die mannen over". a INTRAVENEUS Breukink begrijpt dat de buitenwereld vreemd aankijkt tegen intraveneuze behandeling bij sportlieden. Hij had het ook liever niet aan de openbaar heid willen prijsgeven. In de zienswijze van de renner zijn dat privézaken waarmee niemand iets te maken heeft. „Een infuus wordt vaak in verband ge bracht met doping", kent Breukink het gevaar dat op de loer ligt. „Ethisch niet verantwoord? Ook daarvoor geldt, dat ik zelf de grenzen wil bepalen. Er zijn toch dopingcontroles? Wie verkeerd >len. wil, loopt geheid een keer tegen de lamp". In de nazorg heeft Erik Breukink nog een belangrijke rol gespeeld. Hij was degene die een eind maakte aan het leugenachtig gedrag van PDM door op zeker moment niet meer om de fei ten heen te draaien. Het heeft hem ge stoken dat de renners in een louche rol werden gemanoeuvreerd. En toen PDM zich ook nog leek te zullen ont doen van ploegleider Jan Gisbers heeft Breukink ingegrepen. „Niet zo zeer voor mezelf, maar vooral voor de ploeg", geeft hij als reden op. Breu kink heeft toen gedreigd bij'PDM te zullen vertrekken als Gisbers zou wor den geslachtofferd. „Dat zou waanzin zijn geweest", oordeelt Breukink, die alleen op de oude voet bij PDM verder wilde. „Gisbers is een goede ploeglei der en ik zie niet in waarom zijn positie moest veranderen. Een tweehoofdige ploegleiding met Ferdie Vandenhaute naast Gisbers zie ik niet zitten. Het ver haal van twee kapiteins, dat werkt niet. Zoals het was, is het goed. Op die ma nier wilde ik ook alleen verder bij PDM". Breukink ontkent dat hij heeft bedon gen de aanstelling van een nieuwe ploegarts te fiatteren. Het is met mana ger Manfred Krikke overeengekomen dat er overleg met de renners wordt gepleegd en de man niet buiten mede weten wordt benoemd. Erik Breukink als tijdrijder in de afgelopen Tour, die voor hem zo ongelukkig zou aflopen. Foto DANIËL JANIN Uit Breukinks verhaal wordt wel duide lijk dat hij aan zijn laatste jaar bij PDM bezig is. Hij antwoordt weliswaar niet met een volmondig ja op een recht streekse vraag, maar een ontkenning is het zeker niet. „PDM stopt er na dit jaar mee", bevestigt Breukink zijn wens om in 1993 een andere werkge ver te zoeken. Wat hem betreft 't in het buitenland. „Ik rijd mijn hele rière al voor een Nederlandse pl Het avontuur trekt. Ik zou graag een buitenlandse ploeg willen Ja, bijvoorbeeld in Italië. Dat land valt me. Maar dan wel voor een pl I met een internationaal program gi anders begin ik er niet aan". Het najaar stond voor Breukink lotgenoten bij PDM in het teken het verwerken van de kater. Dat veel tijd gekost, want alle betrokke waren gigantisch aangeslagen, vendien had de ziekte de conditie mate aangetast, dat de tien Tour ners van PDM zeker anderhiei maand nodig hebben gehad om tempo in het peloton fatsoenlijk te nen volgen. „Normaal kun% je zeker anderh maand op de conditie van de Tou ren. Ik knokte voortdurend tegen achterstand. Pas laat in het seii keerde de vorm terug. Ik reed een de GP Eddy Merckx en finale var wereldbeker". In die periode waren de ergste pen al verwerkt. Want de eerste w na het Tour-echec waren voor B kink hard. Hij heeft zich er door! geslagen, zonder professionele „Die heb ik niet nodig gehad", de renner, die er in familiekring isl gekomen. „Ik heb meer tegenslag in mijn carrière gekend. Dat heeft gelouterd. Het was wel moeilijk on resterende deel van de Tour te vol De eerste dagen wilde ik er helei niets van weten. Na mijn terugkei de Tour heb ik zeker drie radio of televisie aan daarna heb ik het tot en met de la dag gevolgd. Een onwezenlijke ring, omdat je voor jouw gevoel d Frankrijk hoort te zijn. In bergetaf zit je voor de tv te redeneren groepje jij zou zitten, dat soort dii Met de winst van Indurain had ik problemen. Ik heb niet dat ik daar ook had kunnen staan, is allemaal theorie. De praktijk is weer anders. Er niet bij kunnen daar had ik de meeste moeite mee Het intralipid bleef een hot item tijdens zijn vakantie op Curagao Breukink er mee geconfronteerd. De renner werd gebeld door een slaggever over de brief van de Kh die kort na zijn vertrek, begin nov ber, in Kalmthout op de deurmat Breukink had van een collega-r inmiddels gehoord wat de inhoud maar de letterlijke tekst kende hij niet. Bij terugkomst ontstak hij al Ie de in woede. De suggestie dat ir pid als maskeringsmiddel voor pinggebruik werd gebruikt ster hem tot grote droefenis. ,,Opf zachtst gezegd vind ik die brief[j netjes", houdt Breukink zich i bond komt met verdachtmakingerf niet hard worden gemaakt. Dat ddgrims in de maatschappij toch ook niet?fok. Rl kwalijke zaak waaraan het best nalleen zo weinig mogelijk aandacht kan fd, i den besteed. De inhoud van de >rd raakt mij niet. Ik heb mijn verhaali teld". I len, ileldte lilla, I rele Eur< hc umbi ^njgend de v iwen ook umbi rika Spi joder were voor; 'ijper ande Idele' initiel Als u het grote dia gram juist hebt inge vuld, kunt u de ge vraagde letters uit de kleine diagrambalk opzoeken en daar plaatsen, in de gecij ferde hokjes. Zo ont staat een spreuk. HORIZONTAAL: 5 jaargetijde 22 middelpunt 23 vrucht 25vogelverblijf 39 soort onderwijs 113 hetzelfde 115 elektr. tractie 116 ter plaatse (Lat.afk.) 126 kledingstuk 127 groet 128 Rijksluchtvaai 9 medicijn 0 atmosfeer 2 droombeeld 3 Bijbels f.g 2 ogenblik6 79 inzonderheid 94 per persoon 95 biedt zich aan 96 draden maken 101 groet selderij voegwoord daar koraaleilani 181 toegangsbewijs 183 punt 185 noot 186 opgedragen wer 190 voegwoord 194 loco-burgemees!' 7 ondergang 8 pl. o.d. Veluwe 153 meervoud (La 155 oude munt (af 124 uitroep v vreugde 130 tinne 131 vochtig .132 voormiddag 133 vorstelijke maaltijd 134 openluchtmaaltijd 6 berg 8 het Rom F 245scheik element Oplossingen woensdag 8 ja zenden aan: Courant, Postbu 2300 AA Leiden. Onder de goed zendingen prijzen verloot va 50 en 25 gulden. 199 lichtdrager 203 naschrift 205 voertuig

Leidse Courant | 1991 | | pagina 34