w Het gezond verstand van EIco Brinkman elke rol mag de overheid eind twintigste/begin eenentwintigste eeuw nog spelen in de Nederlandse samenleving? Op die vraag is momenteel bijna elke discussie in politiek Den Haag terug te voeren. Immers, de hoeveelheid belasting die regering en parlement aan de burgers opleggen, is rechtstreeks afhankelijk van de hoeveelheid taken die dezelfde overheid aan zich trekt. Daar ontvouwt zich dus een dilemma. De politiek doet het nooit goed. Mensen vinden belasting betalen heel vervelend, maar zij krijgen ook zwaar de pest in als zij minder of helemaal geen subsidie meer ontvangen. Hoe minder taken de overheid verricht, hoe meer mensen zich door haar in de kou gezet voelen. Ja, haar soms zelfs als vijand gaan beschouwen. Moet de overheid dus meer of toch maar minder gaan doen? Mr. drs. EIco Brinkman, fractieleider van het CDA en gedoodverfd opvolger van premier Lubbers, meent de oplossing gevonden te hebben: Politici moeten zich niet langer laten leiden door dogma's maar door hun gezond verstand. On On „Als je een paar eeuwen terug gaat in de geschiedenis, zie je dat het volk he vige strijd moest leveren om über haupt invloed te krijgen op het over heidsbestuur. Met veel vallen en op staan is er in het Westen uiteindelijk een redelijk ontwikkelde democratie ontstaan. Niet langer is het een toeval lige koning of keizer die het allemaal in z'n eentje kan regelen. Dat is het goeie van de ontwikkeling van de laatste tweehonderd jaar. Ik denk dat ieder een dat positief zal beoordelen". „Maar in diezelfde jaren is er ook al maar meer op het bordje van de over heid geschoven. Zoveel dat er nu veel al geen goeie afweging van belangen meer plaats heeft. De vele sectoren van het overheidsbestuur kijken alleen nog naar zichzelf en niet meer naar het geheel, het algemeen belang. De bur gers hebben daardoor het gevoel ge kregen dat de overheid een ondoor dringbaar oerwoud is van procedures en bevoegdheden. Ze voelen zich van loket naar loket geschoven. Onder in vloed van dat onbehagen is er een be weging op gang gekomen om een aantal dingen terug te leggen in de maatschappij". „Anders gezegd: De overheid moet te rug naar haar kerntaken. Als CDA heb ben wij nogal veel geïnvesteerd in die discussie. Het is niet zo dat wij willen dat de overheid op bepaalde gebie den niks meer doet. Nee, wij streven naar het spreiden van verantwoorde lijkheden. Een voorbeeld. Openbare orde en veiligheid. Velen menen dat dat toch zeker voor honderd procent een zaak van de overheid is. Nee, zeg gen wij, als bij wijze van spreken een burger geen goeie sloten op z'n deur heeft, elke avond z'n gordijnen open doet en z'n zilver en juwelen in de vensterbank legt, dan heeft hij zelf ook schuld. Hij kan dan niet meer zeggen: de politie moet maar komen en de ver zekering moet maar betalen. De bur ger heeft ook een eigen verantwoorde lijkheid en die moet tot uitdrukking ko men in een hogere verzekeringspre mie of in een zeker eigen risico". „Hetzelfde zeggen wij als het om soci ale zekerheid gaat. Er moet een basis regeling zijn die de overheid verplicht tot opvang. Maar het gaat ons veel te ver om te zeggen dat de sociale zeker heid natuurnoodwendig volledig een taak voor de gemeenschap is. Een werkgever of werknemer kan heel goed zelf een aanvullende verzekering nemen als hij of zij meer uitkering wil krijgen dan de samenleving aanbiedt. Je kunt er alleen over twisten waar je „Onderwijs is ook zo'n klassiek voor beeld. Heel lang heeft men gezegd dat de overheid het onderwijs moet finan cieren en aan voorwaarden moet bin den Maar wij vinden het redelijk dat het bedrijfsleven z'n medeverantwoor delijkheid neemt als het gaat om de fi nanciering van het beroepsonderwijs. En ouders hebben toch zeker ook een zekere eindverantwoordelijkheid voor het lot van hun kinderen". AMBTENAREN ERUIT „Nee, ik zeg niet hoeveel duizend rijks ambtenaren eruit kunnen. Daar gaat het ons niet in de eerste plaats om. Dat is achteraan beginnen. Je moet eerst beslissen of het middelbaar beroeps onderwijs mede door het bedrijfsleven geregeld moet worden en of er een aanvullende verzekering op het ge bied van de sociale zekerheid komt. Daarna pas kun je berekenen met hoe veel minder ambtenaren ie als over heid toe kunt" „Ik erken overigens dat ambtenaren soms heel vast op hun stoel zitten. Dat komt vooral doordat ze allemaal een wettelijk belang verdedigen. Neem de wet op de ruimtelijke ordening; die is veertig jaar geleden totstandgekomen. Sindsdien hebben Verkeer en Water staat, Milieu- en Natuurbeheer alle maal eigen wetjes ruimtelijke ordening gemaakt. Nu zit dus iedereen de land kaart van Nederland zo mooi mogelijk te verdelen. Dat is als het ware een be zigheidstherapie voor ambtenaren ge worden, waardoor de afweging van het algemeen belang in het gedrang komt. Bovendien duurt het allemaal vreselijk lang en zitten de burgers dus veel te lang in onzekerheid". „Natuurlijk kunnen we daar ook iets aan doen door ministeries samen te smelten, te laten fuseren. Maar niet zonder gedegen voorbereiding. Men had kritiek in '82, toen Volksgezond heid en Milieuhygiëne met CRM werd samengesmolten tot WVC, het depar tement waar ik minister van werd. Dat was inderdaad misschien wat over haast. Daarom willen we nu tijdig de argumenten pro en contra wegen en weten wat de consequenties zijn. Waar gaan we de mensen huisvesten, welke bureaus voegen we samen, welke af delingen heffen we op? Dat zijn geen kwesties voor alleen maar de kabinets formateur. In '82 hebben we gezegd: de plannen moeten klaar liggen op het moment dat de formateur aan het werk gaat. Welnu, in die fase bevinden wij ons thans". „Ik begrijp best dat er toch onrust is onder de ambtenaren. Op het moment dat de politiek bepaalde uitlatingen doet, hebben veel mensen het gevoel dat er ook al beslissingen zijn geno men. Neem het voorbeeld van Verkeer en Waterstaat en VROM. Er is al vaak gezegd dat je die twee best kunt sa menvoegen. Waarschijnlijk kan dat ook wel, maar zover is het echt nog niet. Dat is nog geen gelegde kaart. Het is namelijk niet alleen een kwestie van alle ambtenaren in één hok stop pen; het gaat ook en vooral om wetge ving. Het belangrijkste is dat er nog maar één loket, één overheidsdienst overblijft waar wordt beslist of er bij voorbeeld wel of geen TGV komt en over welk traject die gaat rijden. Dat is de kern van de zaak. Daarom is mijn inschatting dat het al een hele hijs zal zijn om twee fusies van departemen ten erdoor te krijgen". „We willen ook een aantal bevoegdhe den van het rijk overhevelen naar ni veaus dichter bij de burger. Gemeen tebesturen en schoolbesturen moeten meer te vertellen hebben. Daar lijkt overeenstemming ovër te bestaan in de politiek. We praten hier altijd heel makkelijk over decentralisatie, maar in de praktijk ligt dat heel moeilijk. Als CDA-fractie hebben we voorgesteld de aanleg van fietspaden voortaan door de gemeenten en de provincies te la ten regelen. Simpeler kan het al haast niet, zou je zeggen. Nou, we stonden wel alleen in de Tweede Kamer. Op het moment dat decentralisatie concreet gemaakt moet worden, breekt er plot seling in de politiek toch weer een ge weldige ideologische strijd los". „Dat is bijvoorbeeld ook zo in het on derwijs. Het zal een ieder toch duide lijk zijn dat het bestuur van een school het beste kan beoordelen hoeveel die school moet uitgeven voor potloden, verwarming, lesboeken en de vut-re- geling van het personeel. Toch ligt de beslissing over dat soort zaken nog steeds bij het ministerie in Zoeter- „Om al die redenen breek ik een lans voor het gebruiken van het gezonde verstand in de politiek. Niet alleen trou wens als het gaat om zaken van prakti sche aard, maar ook bij het verwezen lijken van idealen. Mensen hebben heus wel hart voor een schoon milieu en de zorg voor hun naasten, mits we ze daartoe de mogelijkheden geven. BAALDAGEN Dus zeg ik: verminder het aantal over heidsloketten, geef de mensen een beetje meer eigen verantwoordelijk heid. En zo begrijpen de mensen ook heus wel dat onechte ziektedagen, baaldagen dus, uiteindelijk door de gemeenschap worden betaald. En dat je dus door het inbouwen van financië le prikkels in het sociale zekerheids systeem kunt zorgen dat een werkne mer een baaidag voor eigen rekening opneemt. Ja, ook dat noem ik idealis me. Het idealisme namelijk dat je altijd moet willen leunen op de meenschap. De verantwoordelijkhe den moeten gespreid zijn tussen indi vidu en gemeenschap. Ik denk da veel burgers daar behoefte aan heb ben". IDEALISME „Het is gewoon niet waar dat er in Ne derland geen plaats meer is voor idea lisme in de politiek. Natuurlijk, de wel vaart is hoog en de inkomensverschil len zijn niet zo geweldig storend meer. En ook de kansen op goed onderwijs zijn heel redelijk verdeeld. Maar tege lijk zijn er nog heel veel problemen. Als minister van WVC heb ik van dichtbij gezien hoe ongelooflijk veel jongeren de vernieling in gaan. Dan kun je wel zeggen dat dat vroeger ook zo was, maar ik denk dat het aantal nu groter is dan ooit. En de kwalijke uitstraling van dat verschijnsel naar de samenleving in den brede is ook groter dan ooit. Ik denk dat wij te gemakkelijk zulke grote groepen afschrijven. Naar verhouding slapen hier weinig mensen op straat, naar verhouding ja, maar in absolute zin zijn 't toch hele groepen die we als het ware weggeschoven hebben naar het professionele opvangcircuit en daarmee uit ons geweten hebben ge- bannnen. We zullen iets meer oog moeten hebben voor dat type proble men". „Ook op een ander niveau heeft Ne derland behoefte aan uitdagingen. Ik denk dat we weer een groot nationaal project zouden moeten aanvatten. Het droogleggen en bebouwen van de Markerwaard is voorlopig van de te kentafel verdwenen maar ook elders zijn er mogelijkheden in zee, zoals het plan-Waterman bij Den Haag. Zodat we zouden kunnen laten zien: dit kun nen wij als Nederlandse volk ook nog. Een volk heeft uitdagingen nodig, al is het maar in de technische sfeer. Zoals de Verenigde Staten een ruimtevaar der naar de maan hebben gebracht. Bovendien hebben wij de plicht ons land, waar we met zovelen op een kluitje zitten, leefbaar te houden. Daar zijn ook bouwkundige en waterstaat- technische ingrepen voor nodig". „Dat is misschien geen idealisme in de zuivere zin van het woord, maar het heeft wel te maken met het opvijzelen van de publieke moraal. Er moet niet iets slooms komen in ons volk, iets van: we hebben het allemaal wel be reikt. Natuurlijk heeft de overheid het recht zich af te vragen of het volk sloom wordt. Het onderwijs mag best iets meer vakgericht zijn en je mag de studenten best via de tempobeurs aansporen hun best te doen. Onder wijs is er niet alleen om de mensen van de straat te houden, het moet ook er gens toe dienen" „Ook als het gaat om de veiligheid op straat en de zorg voor elkaar is er een verslonzing opgetreden van de publie ke moraal. Ik denk aan het benutten van de mogelijkheden van de politie. Wij als CDA pleiten voor een identifica tieplicht en voor het fouilleren van ver dachten die hun naam niet willen noe men. PvdA, WD, D66 vinden dat dat niet mag. Dat is een merkwaardige tendens. Enerzijds zegt men: het is zo onveilig op straat, maar anderzijds wil men de gemeenschap geen mogelijk heden geven om daaraan iets te doen. Als je de situatie onveilig vindt, moet je ook bereid zijn de gemeenschap ach ter je huisdeur te laten kijken of te laten informeren naar je identiteit. Alleen op die manier is de politie in staat het kaf van het koren te scheiden". VREEMDELINGEN „Ook het vreemdelingenvraagstuk is oplosbaar als we ons gezond verstand gebruiken. We moeten meer investe ren in doelmatige ontwikkelingshulp, zodat de immigratiestroom voor een deel kan worden afgestopt. We moeten niet alleen simpelweg geld overmaken maar ook echt investeren in de economieën van de Derde We reld. En we dienen onze thuismarkten te openen voor ontwikkelingslanden. Onze eigen markten zijn te zeer afge schermd. Denk aan de bietsuiker die de rietsuiker heeft verdrongen". „Ook in Europees verband kan er veel gebeuren. Nu schuiven we als het ware mensen van het ene land naar het andere. Dat komt doordat het ene EG-land andere regels heeft dan het andere land, op het gebied van de kin derbijslag, de gezinshereniging etce tera, waardoor er in Europa allerlei merkwaardige bewegingen ontstaan". „Dan is er het element van de positie ve discriminatie van allochtonen. Daar moeten we buitengewoon voorzichtig mee zijn. Dat roept bij Nederlanders die lang op de woninglijst hebben ge staan of via het arbeidsbureau naar een baan zoeken, irritatie op. Waarom moet een buitenlander komen boven drijven? Ik begrijp dat. Gelijke behan- •„We willen dat iemand een baaidag voor éigen rekening opneemt" „Waarom moeten buitenlanders komen bovendrijven?" deling moet echt gelijke behanda zijn, naar twee kanten. Begrijp goed, ik pleit er niet voor om de Tu maar weer wat langer op de worj lijstte laten staan. Ik wijs er wel oq positieve discriminatie niet werkt ij neer het om tienduizend mensei jaar gaat. Dan wek je alleen maar1 verwachtingen. Je kunt zulke aant mensen niet via positieve discrimi aan een baan helpen". „Maar tegelijk moeten we als au tone Nederlanders dan wel af dubbele moraal. We dienen te fen dat er veel werk is dat we zei meer willen doen. Heel veel auto ne Nederlanders willen niet me kassen werken of vijftien hoog kantoorflat gaan hangen om d te wassen. Vuil werk is niet po| meer. Nederlanders zitten lievei negen tot vijf in een mooi kantooi ter een beeldschermpje dan dat zj len zwoegen en ploegen in eenj kenhuis. Verpleegkundigen haler liever van de Filipijnen. Daarom i wel eens een element van tweeslj tigheid in de gesprekken van men die bezwaar hebben tegen de aai| zigheid van buitenlanders". ECHTE WAO'ERS „Op 100 actieve Nederlanders zij nu 87 inactieve Nederlanders. Als niets doen is dat straks 100 op Dat kan onze samenleving niet gen. Bovendien vindt het CDA dat ken in de komende jaren hoe dan beter moet worden beloond. Dus gen wij: alleen échte arbeidso schikten hebben er recht op or houden te worden door de gem schap. Een probleem is datje niet! aanwijzen wie dat zijn. Wie is een omkeerbaar geval en wie niet? Jj kunt zeggen: mensen die 24 uurj etmaal verzorging of verpleging hebben. Dat is echter een heel groepje, circa tweeduizend en die zijn nu al uitgezonderd vai verlaging van hun uitkering. Ni doel op de iets minder zware gevs bijvoorbeeld de bouwvakker dii gevolg van een dwarslaesie stoel zit". „We hebben heus ook gekeken het systeem van de particuliere keraars kunnen overnemen. Zij de ernst van fysieke kwalen. Hel lies van één vinger levert bij henj uitkering op van bijvoorbeeld 5 cent, van twee vingers 10 procer van drie vingers 15 procent. Willi dat dan als wettelijk systeem? toch zeker. En hoe zou het dan psychische kwalen moeten? Die particuliere maatschappijen heli niet verzekeren, omdat ze niet r» baar zijn". „Toch is die meetbaarheid ook probleem. Want hoe stel je vasj echt niet in staat is tot arbeid? Vol ons is de enige manier het inbou van financiële prikkels. Als de uitkj gen lager worden en korter durei vanzelf wel blijken of iemand wer tot niks meer in staat is of dat hiji via aangepaste arbeid toch n< taald werk kan verichten. We toch allemaal dat bij de huidige regelingen veel mensen wel iets makkelijk afgevoerd worden. Oi is een kwestie van je gezond vei gebruiken". Foto's MILAN KONVALI

Leidse Courant | 1991 | | pagina 32