V, „Dan heb je de wereld aan een touwtje" S3 „HIJ DEED NIKS TOEN JIJ OP DE WERELD KWAM ON ON ijf dagen per week zijn ze op het televisiescherm, de presentatoren van NOS-laat. De ene week Maartje van Weegen, de andere week Charles Groenhuijsen. Samen praten de Nederlandse anchorman en anchorwoman over warme handen als het mis gaat, de grootste kick van een televisiejournalist, fanmail en de elfstedentocht onder de televisie programma's. (Vervolg van de voorpagina) „Ik zou wel willen dat de ouders de dokters meer aan het nadenken zet ten. Waar zijn jullie mee bezig? Ze zijn te weinig kritisch. Sommige dokters gaan door tot het laatste zuchtje leven. Zelfs als de ouders daar grote proble men mee hebben. In de meeste geval len wordt in goed overleg met de ou ders beslist over stoppen of doorgaan, maar het zijn altijd wel de dokters die de beslissing nemen". In het katholieke St. Radboudzieken- huis is actieve euthanasie verboden. De natuur wordt geen handje gehol pen, zo heet het. Dokter Arno: ,,Het komt voor dat een baby van de beade ming wordt gehaald om te sterven en dat het pp eigen kracht gaat ademen. Dan doe ik niks. Geen spuitje of zo, ook al is het perspectief van zo'n kind vreselijk". Dus het leven bepaalt de handelings norm, niet de kwaliteit ervan? Arno: ,,Wat moet je anders. Welke kwaliteitsnorm hou je dan aan en wie bepaalt die? Je maakt hier soms onge looflijke verbeteringen mee. Als je een kwaliteitsnorm hanteert ben je al gauw net zo bezig als meneer Hitier inder tijd.". VROEDVROUW De nieuweling wordt binnengereden, vergezeld van een huilende vader. Het vierpondskind leeft en oogt roze. Ri- naldo lees ik op het naamplaatje. Kol- lée kijkt bedenkelijk en vraagt de vader hem te volgen. ,,Hij deed niks toen hij op de wereld kwam", snikt de jonge man. De bevalling, thuis in Cuyk, kwam drie weken te vroeg. De vroed vrouw vond het ziekenhuis 'niet no dig'. De vader: ,,Ze is twintig minuten bezig geweest met mond-op-mond- beademing. Toen is ze gestopt omdat ze dacht dat het toch niet meer hielp. Hij was al helemaal grijs. Vijf minuten later stond de baby-ambulance uit Nij megen op de stoep. Die hebben z'n hartje weer op gang gekregen. Haalt- ie het, dokter?". Kollée: ,,Daar kan ik nu nog niets van zeggen, we zullen eerst wat onder- zoekjes doen, maar u moet wel op schade rekenen. Kinderen die het zo lang zonder voldoende zuurstof heb ben moeten doen lopen kans op een ernstige hersenbeschadiging". De vader schrikt en barst uit: ,,We wil len geen kasplantje overhouen, dok ter. Als dat zo is wil ik dat u het laat in slapen". Kollée draagt hem kalmerend over aan een verpleegster. ,,Geen kwaad woord over thuis bevallen, maar soms kun je het beter in het ziekenhuis doen", zegt Kollée. ,,Dat het kind veel te klein was kon die vroedvrouw vier weken gele den ook al weten. Als het poliklinisch geboren was waren we er in een mi nuut bij geweest. Doodjammer". De volgende ochtend wordt de macht van de medische technologie op Ri- naldo losgelaten. Het kind overleeft dé behandeling, maar het hersenfilmpje „Het is sowieso leuk om die kinderen op de afdeling terug te zien. Ook goed voor ons". is 'vlak'. „De ambulance had beter iets later kunnen komen", zegt verpleeg ster Irma, bezig om de tien meetpool- tjes van Rinaldo's hoofd te verwijde ren. Ze wijst op zijn van vocht opge zwollen lichaampje. „Het liefst zou ik er alles afgooien en hem tegen me aandrukken en laten sterven". In de keuken aan de koffie vraag ik een verpleegster of er op de nicu ook nog wel 's iets moois gebeurt. „Oh, zeker. Heel veel zelfs". En ze vertelt van het eerste ecmopatiëntje dat al weer de af deling op komt wandelen. „Het is so wieso leuk om die kinderen op de af deling terug te zien. Ook goed voor ons. Da's nog leuker dan de taarten die we krijgen". En de zwaar gehandicapte kinderen? „Daar zien we maar heel weinig van te rug. Zou u het doen als u zo'n kind er aan overhield?". STOPPEN 's Avonds laat komen de ouders van Rinaldo om hem te laten sterven. Het eeg was hopeloos, vertelt dienstdoend kinderarts Ben Semmekrot hen. Ver dere behandeling is zinloos gewor den, die zou zijn lijden alleen maar ver lengen. Hij stelt de ouders voor te stoppen. „Veel beter zo, dokter", zegt de vader. „Ik ben blij dat u er ook zo over denkt. Als u het had geweigerd had ik het zelf gedaan. Een kasplantje kunnen wij niet aan". De moeder huilt voor zich heen. Het 'afgekoppelde' kind wordt binnenge bracht. Om de ouders 'een benauwde aanblik' te besparen is het verdoofd met een lichte dosis valium en morfine. De moeder neemt haar eerstgeboren zoon op schoot. Maar wat iedereen verwacht gebeurt niet. Rinaldo ademt door op eigen kracht. Lichte conster natie. Semmekrot besluit het kind te rug te leggen in de couveuse. „Zet 'm op, Rinaldo", roept zijn vader als ze naar huis willen gaan. Op dat moment loopt Rinaldo's hartslag hard Het jongetje geeft de geest in z' ders armen. „Alsof hij erop ge had", zegt verpleegkundige H( achteraf. „Ik vind het altijd weer lijk om mee te maken, maar het ter voor iedereen. Die ouders k nu opnieuw beginnen". Later praat ik in zijn kamer met Kollée, onder de 'eed van Hipi tes' aan de wand. „We zijn n< gesproken geroepen om het Ie beschermen", zegt Kollée. soms kun je in het grensgebied leven en dood, zoals bij deze vro borenen, in een positie komen je respect voor de dood moet o gen. Sommige kinderen laten v. tig sterven, ook al zijn we m« kunst- en vliegwerk misschien ir om ze in leven te houden. Een norm is niet te geven. Als een k ernstig beschadigd is dat je in n kelijk overleg met de ouders vaststellen, dat het voor alle p een lijdensweg wordt, dan stak de behandeling. In twijfelgeval! ten de ouders de beslissing m aan ons over". Bij het afscheid van de nicu loop even langs Nathalie. Irma staat gen bij de couveuse. „Ze zal h halen", zegt ze. Foto's STEPHEN EVEI door KARIN ZWIERS NOS-laat is een begrip, een serieus, degelijk, betrouwbaar achtergrond programma over de actualiteit. Een nieuwsprogramma dat wantoestan den op het ministerie van landbouw en de gifaffaire in Alphen aankaartte. Maar een aflevering met Maartje van Weegen kreeg de hoogste waarde ring: de uitzending waarin alles, maar dan ook alles mis ging. Maartje gruwt nog bij de gedachte. Een 'wanhoopsuitzending' was het. De volgorde van de onderwerpen werd op het laatste moment omge gooid, de ondertitels bij de televisie beelden klopten niet, Maartje werd in beeld gebracht zonder dat de micro foon open werd gezet. En het hoogte punt was viermaal tevergeefs probe ren in telefonisch contact te komen met minister Van den Broek. „Het was zo erg dat Van den Broek riep: Goh, mevrouw Van Weegen het zit ook alle maal niet mee vanavond. Waardoor hij meteen een stuk toegankelijker was, minder formeel bedoel ik. Maar als je denkt dat je een cabaretvoorstelling aan het doen bent en niets anders meer, dan is het niet leuk meer hoor. Na afloop van de uitzending kwam mijn man mij halen met een bijl in de auto. Hij dacht dat het leuk was ge weest om met bijl en al de regie binnen te stormen. Maar achteraf vond hij het iets te cru", vertelt ze. Charles laat zich ook niet onbetuigd, hoewel hij nog geen echte studioram pen heeft meegemaakt. „Ik ging laatst een keer zitten en ik begon Had ik geen microfoon op, gewoon vergeten. Het enige wat je kunt doen is op je ge mak je microfoon op je das spelden. Sorry zeggen en gewoon beginnen. Laat maar zien dat het mis gaat". Maartje voegt eraan toe dat mensen dat soort missers toch onthouden als het allerleukste. „Het voegt iets toe aan de sfeer. Wij zijn ook maar gewo ne mensen. Ook al moet iedereen dat zo langzamerhand wel weten". WITTE HUIS Charle^ (37) is van huis uit journalist. Tijdens zijn studie geschiedenis werk te hij als correspondent voor de Volks krant en bij het U-blad in Utrecht. Hij bleef tot 1983 'hangen' bij het och tendblad. Daarna kwam hij als alge meen verslaggever in dienst van het NOS-journaal, gevolgd door een cor respondentschap in de Verenigde Sta ten. De achtergrond van het Witte Huis verwisselde hij twee jaar geleden voor de halve maan van NOS-laat. De ver- slaggeverij hoefde hij op dat moment niet vaarwel te zeggen, gelukkig maar, want hij vindt het 'enig'. Tijdens de we ken dat hij niet presenteert is hij nog volop op de redactie, voor reportages, interviews, maar ook bureauwerk zo als onderzoek, bewerken van reporta ges en teksten schrijven. Maartje heeft een andere achtergrond. Ze zit inmiddels twintig jaar bij de tele visie. Ze begon met 'Studio Vrij' bij de KRO, een licht informatief hobbypro gramma. Kennelijk beviel de informa tieve kant haar goed. Via schooltelevi sie, Teleac en programma's als 'Met het oog op morgen' en 'Echo', kwam ze in 1985 bij het NOS-journaal. Bei den zijn uiteindelijk 'goed op hetzelfde stoeltje terechtgekomen' als 'presen terende journalisten'. Eikaars werk becommentariëren ze nauwelijks. Ze willen ook niet op de zelfde manier presenteren. Ze zijn ver schillende types en dat willen ze zo houden. Maar ze leven wel met elkaar mee. Maartje: „Je vindt het voor de an der prettig als je merkt dat iets mis gaat en dat het goed wordt opgelost. Je weet van elkaar hoe vervelend het kan zijn als het niet wordt opgelost. Wat voor een warme handen je krijgt als dingen keer op keer fout gaan. Alles mag fout gaan, als het uiteindelijk maar goed gaat. En dan ben ik eigen lijk nog het meest tevreden als nie mand het heeft gemerkt". Charles vult aan: „Je ziet soms interviews die heel makkelijk gaan. Dan denk je jaloers: goh wat leuk, mocht ik er maar zitten. Soms roep je ook: vraag dat nou! En dan zie' je even later dat het ook anders kan. Ik zit niet neutraal te kijken, ik zit toch half op die stoel". KRAALTJES RIJGEN Bij spectaculaire gebeurtenissen, zo als de Golfoorlog, de gijzeling van Gorbatsjov of de Eurotop in Maas tricht, houden Maartje en Charles zich niet zo strikt aan de wekelijkse schei ding. Dan gaan alle knoppen om en zijn ze er desnoods dag en nacht. „Vooral toen de Golfoorlog uitbrak heb ik echt lopen trippen. Ik ben de eerste nacht plankgas naar de studio gereden. Heb in vijf minuten mijn tekst voorbereid en ging de zender op. Voor een deel moesten we kraaltjes rijgen met CNN en in de loop van de volgen de ochtend kwamen er meer mensen bij. Grijs van vermoeidheid ben ik toen in bed gekropen. Maar dat zijn natuur lijk de mooiste momenten". Maartje roept er tussen door: „Op Ne derland drie zag je de wallen het bes te". En voegt eraan toe: „Je bent dan ook echt óp hoor, je bent uren bezig". Charles vertelt dat hij mensen aan tafel kreeg van wie hij niet eens de naam wist, of wat ze kwamen vertellen. „Of je begint te lezen en dan roepen ze in je oor: nee, dat is toch nog niet klaar, probeer naar iets anders toe te praten. niet. „Al hadden we die tijd wel. Nee, we hebben het heel leuk op de redac tie", houdt Maartje vol. NOS-laat moest twee jaar geleden met de hand op het hart beloven dat het geen actualiteitenrubriek zou worden. Het moest puur bij een achtergrondru briek blijven uit concurrentie-overwe- gingen. Toch sluipen steeds meer ele menten uit actualiteitenrubrieken in het programma. En Hilversum laat vooralsnog geen boze geluiden horen. „Dat komt doordat er nu meer een soort strijd wordt gevoerd van Hilver sum tegen de rest van de wereld", ver klaart Maartje. RTL4 Charles wijst diplomatiek op de ver schillen die nog steeds bestaan. Dat meèr dan in andere actualiteitenrubrie ken ingegaan wordt op het nieuws van de dag. NOS-laat hoeft ook niet in op spraak te raken, is niet uit op goedko pe effecten, op tranen in de huiska mer. „Spraakmakend, ja. Als we nieuws maken, zaken voor het eerst aan de orde stellen. Maar de mensen moeten wel in ons blijven geloven. Be trouwbaarheid en degelijkheid is ook voor een deel ons wapen", zegt hij. Andere munitie: de dagelijkse Haagse berichtgeving en het dagelijkse sport journaal. „We zijn ook de enigen die wekelijks iets aan kunst doen. En voor al dat laatste wordt door de kijkers ge waardeerd, zo blijkt uit een onderzoek van vorig jaar. We hebben een kijkers publiek dat in elk geval afwijkt van dat van RTL4. Mensen die in meer geïnte resseerd zijn dan de voorpagina van de krant". Op het moment dat Charles echt wil gaan uithalen naar de commerciële zender, grijpt Maartje in. Ze tikt haar „Wij zijn ook maar gewone mensen. Ook al moet iedereen dat zo langzamerhand wel weten". collega op de vingers. „Ik vind niet zo onaardig moeten doer RTL4. Het journaal van RTL4 is goed, dat klopt aan alle kante moet niet denken dat wij dat maar kunnen". Ze weerlegt ook les' bewering over het selecte p dat naar NOS-laat kijkt. Maartje door iedereen aangesprokei straat. Pesterig: „Als je kijkt naa fanmail dan vinden de mensi heel leuk". Charles geeft toe brieven „soms wel erg toegewijc Zo, dus je wordt ten huwelij vraagd? Bijna ja, klinkt het verlegt Het is jammer voor de dames enj met toekomstplannen voor dit Want Maartje is getrouwd en Cl woont duurzaam samen. En h: het, gezien het eeuwige geroi geruzie en gekonkel op de Gooia tras, met de toekomst van NOJ „De beste verdediging is de a heb ik geleerd. Daarom lopen u plannen rond om naar zes dagi week te gaan. Misschien in een i< dere formule, bijvoorbeeld op dag iets anders -doen dan do week. Ik zie zoveel leuke dingen terdag, waarmee je iets zou k doen in NOS-laat" Charles is h< totype van de ijverige journal houdt nooit op. En dat geldt eii ook voor Maartje, die nog steed: wordt als een half miljoen kijki haakt na het sportjournaal. „H altijd beter, we moeten niet een noegzame indruk maken" W, W< Of de vertaling is nog niet klaar, kun je nog dertig seconden vol praten. Ja, het was de elfstedentocht onder de te levisieprogramma's. Maar wel span nend, overal kwam de informatie van daan. Dan heb je echt de wereld aan een touwtje". Maartje: „En dan weten de kijkers ons ook te vinden. Ze weten dat ze het nieuws op een presenteer blaadje aangeboden krijgen". Na een moeizame start heeft het pro gramma een gemiddelde kijkdichtheid van 600.000 kijkers per avond. „Het Hilversumse aandeel in de kijkcijfers is fors gedaald en richting RTL4 gegaan. In de periode waarin de vertrutting en de vervlakking van de televisie door RTL4 is toegenomen zijn bij ons de kijkcijfers alleen maar gestegen. Ter wijl een programma als het onze in houdelijk pretenties heeft met veel se rieuze informatie, we geen concessies willen doen, en we bovendien ook nog eens op een laat tijdstip zitten. Daar zijn we best een beetje trots op", zegt Charles voorzichtig. De Golfoorlog leverde NOS-laat niet al leen een hoop bekendheid en waarde ring op, maar ook heel wat sollicitan ten. In die periode werden de nieuws uitzendingen gezamenlijk met de an dere omroepen gemaakt. Charles: „le dereen vond het zo gezellig bij ons. Maar dat moet ook wel. Elke avond is er uitzending, dat kweekt saamhorig heid. Die is ook nodig op dagen dat er onverwachte dingen gebeuren, leder een moet dan aan het werk. Als de sfeer niet goed is, lukt dat niet. Mensen die normaliter buitenland doen moeten opeens even binnenland erbij doen, de economieredactie moet het archief induiken van het Koninklijk Huis. En dat gaat altijd heel soepel. Je hebt ook geen tijd om na te denken of je het wel leuk vindt. Bovendien wordt wat je hebt gevonden een paar uur la ter nog gebruikt ook. Het is voor mij toch een soort ongeduld dat bevre digd wordt. De grootste kick voor elke televisiejournalist is toch iets maken en het gelijk uitzenden". Maartje knikt in stemmend en diept een ander voor deel van een bijna dagelijkse uitzen ding op. „Als je niet zo tevreden bent, heb je de volgende dag kans op revan che". Tijd om ruzie te maken is er ook

Leidse Courant | 1991 | | pagina 26