L r „Wij proberen de dood een zet voor te zijn" n/v rst - de oorte van een I. In Nederland ien jaarlijks honderdduizend 's ter wereld, drieduizend en 'een slechte I' in de couveuse, jproatijn voor het gros te ig geboren, vaak een of meer ^fouten'. Hun .1 stijgt explosief, zo'n twaalf ^ent per jaar, il als gevolg van ioon- indelingen en erbuis- ichting. Met iche man en it wordt gepoogd 'prematuurtjes' Iden. Dat lukt ital, zij het niet ongeschonden, dagen brachten Hoor op de nicu, ieonatologische ksive care unit, heipet academisch fenhuis St. boud in Nijmegen. ivaren er getuige een inbenemend (akspel met de it. Hd s ist za |en, li rgen item jij eel straa' jnsbü 3-216 On On £cidóe Sowurnt ZATERDAG 21 DECEMBER Te vroeg ter wereld en meteen al in gevecht met de dood. Nathalie valt me op als ik met huiver de zaal betreed. In naakte nietigheid ligt ze aan plastic slangen die leven inbla zen en -druppelen. Vijftien weken te vroeg ter wereld en meteen al in gevecht met de dood, één pond licht. Mijn God, mocht het niet een onsje meer zijn? Ik tel de hoopjes leven: twaalf onaffe baby's op rij in evenveel couveuses, en aangesloten op een wand van flik kerende, soms alarmerend bliepende elektronica. Op de werkvloer bewegen zich een dozijn verpleegkundigen en vier artsen, licht en luchtig gekleed, wat wil je met 25 graden Celsius zaal- temperatuur. Niemand jaagt, en dat lijkt vreemd in een strijd op leven en dood. Ik ontwaar vier, vijf ouderparen, gekluisterd aan hun 'bloedeigen' cou veuses. In hun ogen lees ik hoop en vrees, moed en berusting. Het zijn de eerste indrükken op de nicu van het Radboud, de neonatale inten sive care unit, waar gepoogd wordt te vroeg geboren kinderen op de natuur te veroveren. Met medische man en macht, zorg en liefde, kunst- en vlieg werk. Met welk resultaat? De dokter mag het weten. Met Nathalie gaat het slecht. Na tien dagen couveuse, in de zevenentwin tigste week na haar conceptie, heeft 'een vreselijk beest' haar te pakken, zoals verpleegkundige Irma de bacte rie noemt. Nathalie heeft een longin fectie, waardoor slijmpropjes zich op hopen vóór de beademingstube in haar luchtpijp. Irma maakt toebereid selen ter vervanging van de 'tjoeb', een zo hachelijke ingreep, dat de ou ders tevoren verzocht wordt de zaal te verlaten. „Als we niets doen stikt ze". Met steelse blik ga ik aan vier beadem de baby's voorbij en kom zonder over gang van de intensive care op de afde ling high care (hc in de wandeling). Het zichtbare verschil met de 'ic' is dat hier kinderen liggen zónder de dikke luchtslang. Ze krijgen hoogstens een vleugje extra zuurstof in de neus ge blazen: low flow. Voor het geval hun ademhaling stokt. Ik stuit er op Theo Jansen (26), op wiens machtige ont blote borst zijn zoon Kevin (1005 gram) nestwarmte zoekt. Theo prakti seert de in het Radboud gangbare kangoeroemethode met overgave. „Dat directe lichaamscontact hebben die kinderen gewoon nodig. Ze liggen dag en nacht in zo'n glazen kastje, ter wijl andere kinderen nog lekker in de moederbuik spartelen". Hij komt elke dag, voor en na z'n ploegendienst, al vijf weken. Meestal vergezeld van zijn vrouw Mary. „Ik speel nu vader én moeder kangoeroe tegelijk. Kevin vindt het heerlijk, je ziet 'm genieten". Wesley, hun eerste zoon, heeft ook op hc gelegen, vier jaar geleden. Woog 1180 gram met 29 weken, is net als broertje Kevin met de keizersnee ge haald. Moest wel, want Mary's navel streng had onvoldoende doorbloe ding. „Prematuurtjes hebben veel kans op hersenbeschadiging, maar in ons geval is het goed gegaan. Wesley is wat kleiner dan normale kinderen, maar een grote rotzak", lacht Theo. „Ook bij Kevin is alles prima. Ja, soms valt-ie stil, maar daarvoor ligt-ie ook aan de apparatuur. Dat is normaal bij deze kinderen, hun ademcentrum ha pert nog op die leeftijd. Hij is zo weer op gang hoor. Soms helpt een tikkie tegen de couveuse al". Ik krijg het grinnikend bevestigd door de ver pleegster die Kevin tot haar twee kin deren mag rekenen. MEERLINGEN Alsof Magere Hein hem op de hielen zit schiet kinderarts dr. Louis Kollée door de zaal. Hij informeert, loopt ba by's na, roept aanwijzingen Als hoofd van de neonatologie (24 volle couveu ses, 14 artsen en 70 verpleegkundi gen) moet hij zijn zèventig-uren-werk- week ook nog besteden aan bestuur lijk werk van de universiteit, onder zoek, colleges en het poli-spreekuur. Het lukt steeds vaker om de dood te ontlopen, glimlacht Kollée in een spontane werkonderbreking. „De overlevingskans van dit soort kinderen is de laatste tierfjaar verdubbeld. Op de tien nicu-centra in ons land overlijdt nu nog zo'rr zeventien, achttien pro cent van de patiëntjes. De prognoses worden steeds beter. We vorderen, voetje voor voetje". Hij heeft ook iets te klagen. „Het is jammer dat we ondanks alle over heidssteun van de laatste jaren lande lijk met een enorm tekort aan ic-plaat- sen kampen. Door hormoonbehande ling en reageerbuis-bevruchting is er een geweldige toename van meerlin gen. Ze worden vaak te vroeg gebo ren, op 26, 27 weken soms. Als ze dan ook nog eens niet levensvatbaar blij ken is dat extra tragisch voor de ou ders". Met meer enthousiasme vertelt hij van nieuwe technieken en hoopgevend onderzoek. Maar wat voor kwaliteit van leven houden die kinderen over? „Op vijfjarige leeftijd zal zeven procent ern stig gehandicapt zijn, vooral als gevolg van een hersenbeschadiging die bij deze kinderen nogal veelvuldig op treedt. Zo'n elf procent zal een dys- functie hebben. Dan heb ik het over gedrags- en leerproblemen, slecht zien, slecht horen. De overigen komen er gezond uit. De overlevingskans is verdubbeld, maar het percentage ge handicapten is zeker niet toegeno men". MOKER Nathalie krijgt een nieuwe beade mingstube in, de tweede van de week. Met een edelmetalen 'scoop' duwt dokter Kees haar tong naar beneden, met de andere hand de tube (een plas tic slangetje met iets verbreed mond stuk) via de neus in de keelholte schui vend. „Het lukt niet altijd meteen. Je kunt veel schade aanrichten bij zo'n kind. Nathalie zal waarschijnlijk geen of een heel zwak melkgebit krijgen, omdat de kans behoorlijk groot is dat ik met deze scoop de kiemcellen in de kaak kapot druk". Hij klinkt als een la conieke klusjesman, maar zijn ogen weerspreken elke banaliteit Gecon centreerd en vaardig werkend houdt hij, met snelle, schuinse blikken op de wand vol elektronica, Nathalie's ach teruithollende hartslag in de gaten. Als die kritiek wordt, zet hij een kapje op haar neus en pompt met de hand zuur stof in. „Even de zaak op peil brengen, anders overleeft ze het zeker niet". Ernstige grijns. „Een noodzakelijke vorm van kindermishandeling. Voor haar ben ik een soort reus met een moker". Zuster Irma houdt onderwijl het eenpondslijfje met twee vingers in bedwang, met de andere hand het hoofdje strelend. Nathalie heeft de ogen samengeperst en lijkt met elke vezel te vechten. De baby's op de nicu huilen niet of nauwelijks. Logisch want de meesten hebben een 'tjoeb' in hun luchtpijp. Zonder redden ze het niet. Het regule rende ademcentrum in de hersenstam is bij vroeggeborenen onvoldoende ontwikkeld en ook zijn de longen vaak te onrijp om hun werk naar behoren te doen. Op het oog lijken ze gaaf, deze baby's, hoe scharminkelig ze er ook uitzien, maar onderhuids zijn ze verre van 'af'. Een couveuse is geen baar moeder. Hun hersencellen bijvoor beeld, waarvan vele nog moeten ont kiemen, zijn zo teer dat de kans op be schadiging groot is. Als gevolg van te veel of te weinig bloedaanvoer kunnen bloedingen of infarcten optreden. Op latere leeftijd kan dan spasticiteit res ten. Een zoon, hoera! staat op een sticker in een couveuse. Het kind is onrustig „Nyaz is aan het afkicken van de morfi ne. Hij heeft bovendien een nier kwaal", zegt assistent Arno, in oplei ding voor kinderarts. Nyaz kreeg mor fine toen hij dag en nacht aan de ecmo lag. Deze kunstlong is voor sommige baby's een uitkomst, zij het een pijnlij ke. Terwijl het bloed buiten het li- „Dat directe lichaamscontact hebben die kinderen gewoon nodig. Ze liggen dag en nacht in zo'n glazen kastje, terwijl andere kinderen nog leki-er in de moederbuik spartelen". chaampje om van zuurstof wordt voor zien krijgen de onrijpe longen rust om te groeien, waarbij een preparaat wordt toegediend om de slecht ont wikkelde longblaasjes open te hou den. Het is een nieuwe, intensieve be handelingstechniek voor vroeggebo renen boven de 2000 gram. Nijmegen had de primeur in Nederland. Van de veertien behandelde baby's zijn er vier gestorven, de overigen hebben een 'goeie prognose'. DRIELING-DRAMA Een lege couveuse wordt de zaal op gereden. De baby-ambulance komt vanuit het dorp Cuyk aanloeien met een nieuweling die bij zijn geboorte geen levensteken gaf, maar onderweg weer 'aan de praat' is gebracht. Zon der spoor van paniek wordt zijn bedje gespreid, de batterij slangen aange koppeld. „We voetballen hier niet, we spelen schaak", zegt een dokter. „De dood probeert ons mat te zetten en wij pogen hem telkens een zet voor te zijn". Even tevoren vertelde dokter Kollée me van het drieling-drama dat zich het vorige weekeinde afspeelde. Drie buisbaby's die op 25 weken („bij ons de uiterste grens van behandeling") ter wereld kwamen en door plaatsge brek over drie ziekenhuizen werden verdeeld: Amsterdam, Utrecht, Nijme gen. Al gauw werd duidelijk dat voor twee van de drie verdere behandeling, zinloos was. De Utrechtse baby wordt naar Nijmegen overgebracht om er sa men met een zusje te sten/en, bij de ouders op schoot „Zoiets gebeurt dan op mijn kamer, een andere ruimte hebben we niet", zegt hoofdverpleegkundige Truus in 'de brug', waar ze achter glas het com mando voert over de afdeling. Soms wordt de behandeling te lang voortgezet, vindt ze. Zie verder op pagina 2. Foto's RON NAGTZAAM

Leidse Courant | 1991 | | pagina 25