Erkenning republieken ifpegoslavië is slordig •;y.(i gevaarlijk besluit (lóCGoUtd/Tlt AUTO OPINIE ZATERDAG21 DECEMBER 1991 23 rw-m.' y' eugeot 106, dynamischer broertje voor 205 Ford-milieu- techniek: opgestookte katalysator In samenwerking met de universiteit van Cambrid ge ontwikkelde Ford's technisch centrum in het Britse Dunton een belang rijke verbetering voor ka talysatoren. Het gaat daarbij om het zo snel mo gelijk op temperatuur brengen van die uitlaat gasreiniger, daar hij an ders nog niet werkt. Dat is een bekend probleem: direct na de koude start lopen auto's nog helemaal niet zo schoon, vooral bij de vaak voorkomende korte stadsrit- ten. Men monteert daarom de katalysator tegenwoordig dichtbij het motorblok, tenein de hem snel op temperatuur te krijgen met zo warm mogelij ke uitlaatgassen. Te warm is echter ook niet goed, daar kan de katalysator mechanisch niet tegen. Niet ongebruikelijk zijn al elektrisch verwarmde lambda- sensors, die zorgen voor de re geling van het uitlaatreini- gings-systeem. Ook denkt men wel aan elektrische verwar ming voor de katalysator zelf, die snel werkt maar dan wel een hoop stroom vergt (dus een zwaar uitgevoerd elek trisch systeem). Ford bedacht iets beters: naverbranding van de uitlaatgassen bij koude mo tor. Een elektrische pomp voert lucht in de uitlaat, het brandstofsysteem zorgt voor een wat extra rijk mengsel. De uitlaatgassen bevatten dan nog voldoende brandbaar ma teriaal om ze vlak voor de ka talysator nogeens te kunnen ontsteken. De kunst zal zijn om dit proces goed te regelen, zodat de katalysator niet te heet wordt. Het is zo gelukt om te zorgen dat de katalysa tor na de koude start in een paar seconden op temperatuur is (350 graden Celsius). Dat scheelt zeker tweederde in de uitlaatgasvervuiling bij ritten van niet meer dan een minuut of tien, met name in stadsver keer waarbij de motor vaak stationair moet draaien (daar wordt-ie niet snel warm van). Binnen een jaar of drie zal deze katalysator-opwarming in produktie gaan, aldus het pers bericht. kenning en is het resultaat van Bonns onverbloemde en uiterst succesvolle chantage dat het de gelederen met de EG zou verbreken indien de overige landen het Duitse voorbeeld niet zouden volgen. De Duitse reactie is een more le stoot onder de gordel die geen deel uitmaakt van een weloverwogen buitenlands be leid en groot risico kan vor men voor Europa. Een groot deel van de verantwoordelijk heid voor de situatie moet worden gelegd bij Hans Die trich Genscher, die als de langst dienstdoende minister van buitenlandse zaken bin nen de EG lijkt te denken dat hij op grond van zijn anciënni teit recht heeft op de status van 'primus inter pares', de eerste onder zijns gelijken, Genschers Europese collega's. Het lijkt bijna Genschers ob sessie te zijn geworden een lei dende rol te creëren voor zijn land in Oost- én Centraal-Eu- ropa. Dit heeft hem blind ge maakt voor zowel de gevoelig heden van bondgenoten als Groot-Brittannië en Frankrijk als de historisch geconditio neerde paranoia van Servië. Interne pressie Ook interne pressie speelt een rol bij Duitslands houding in zake Joegoslavië. Het Duitse publiek kwam sneller met een scherp veroordelende reactie op de situatie in Kroatië dan dat van andere EG-landen. De katholieke kerk in Bonn en de 450.000 Kroaten in Duitsland vormen een welbespraakte lobby. Bijna eenstemmig zijn de Duit se media op één lijn gaan zit ten en zij versloegen de ge vechten op emotionele en soms volstrekt partijdige wijze. Hierdoor voedden zij de over tuiging dat er zonder uitstel een moreel standpunt ingeno men moet worden. Het beeld dat het publiek kreeg voorgeschoteld was dat van een hulpeloos, democra ln Zagreb viert men op straat de er kenning van de republiek Kroatië door Duitsland. FOTO: AP tisch en westers Kroatië dat werd aangevallen door plun derende horden uit het oosten. De fijnere nuances van het conflict ontbraken niet alleen op de televisie en in de kran ten, maar ook in de visie van het ministerie van buitenlande zaken. Europa heeft zonder enige twijfel te lang gedraald voor het een standpunt innam te gen de Servische agressie en verwoesting. Maar de reactie van Duitsland speelt de mili tanten in Belgrado, die het schrikbeeld van een Vierde Reich aangrijpen om de voort zetting en uitspreiding van de strijd tegen Kroatië te recht vaardigen, in de kaart en ver groot het risico van een uit spreiding van het bloedvergie ten naar Bosnië-Hercegovina en Macedonië door deze tot nog toe behoedzame republie ken aan te moedigen voor de onafhankelijkheid te kiezen nu deze op tafel ligt. De erkenning van Kroatië en Slovenië zal de Verenigde Na ties in geen enkel opzicht hel pen om hun moeilijke weg naar vrede in het gebied te ba nen. Want ondanks de reto riek van bondskanselier Kohl en Herr Genscher blijft de be lofte niet meer dan een ge baar. Een soort vredesmacht zou een essentiële stap zijn in de beëin diging van de oorlog, maar Kohl en Genscher hebben dui delijk gesteld dat het ongepast zou zijn als soldaten van de Bundeswehr betrokken zou den worden bij een dergelijke operatie. Wanneer het hun zo uitkomt, schermen zij met de tactloosheid van Duitse inter ventie in dit deel van Europa. Zij willen in plaats daarvan van afstand actie ondernemen, mét als onderliggende theorie dat een internationaal erkend Kroatië zich kan verzekeren van wapens op de internatio nale wapenmarkt om zo een eerlijke strijd met Servië aan te kunnen gaan. Zelfs al mocht dit zo zijn en er is geen en kele aanwijzing dat andere landen Kroatië graag zouden bedelven onder wapens of fi nanciële hulp - dan kan dit de oorlog alleen maar verlengen en de weg naar de vrede ver der blokkeren. Funest effect Het is bijna gewoonte gewor den met conflicten in de Bal kan dat zij andere relaties in Europa besmetten, en dit con flict moet wel een onmiddel lijk funest effect hebben op de samenwerking en het vertrou wen tussen de lidstaten van de EG. Als eerste test voor het al gemeen buitenlands beleid dat in Maastricht werd overeenge komen, schept de uitkomst van de bijeenkomst van afge lopen dinsdag een verontrus tend precedent; namelijk dat wanneer Duitsland tegen de wil van de andere lidstaten een bepaalde koers kiest, de rest van Europa moet volgen. Geconfronteerd met het ulti matum van een Duitse 'Allein- gang' gaven Frankrijk en Groot-Brittannië er de voor keur aan de schijn te wekken in eendracht te handelen, in de hoop dat op 15 januari een aanvang is gemaakt met een VN-overeenkomst. Wat is er geworden van de ge passioneerde beloften van bondskanselier Kohl in de da gen voor de Duitse vereniging dat het nieuwe land niet zou proberen de Gemeenschap te domineren? Was hij niet dege ne die erop aandrong dat er haast moest worden gemaakt met een gemeenschappelijk buitenlands beleid? Tot voor kort werd geïnsinueerd dat nauwe samenwerking noodza kelijk was om te voorkomen dat het verenigde Duitsland Europa zou gaan domineren. Nu lijkt het erop dat na de grillen van Duitsland andere landen zich hebben verplicht tot een handelwijze waartoe zij zelf nog niet bereid waren. De gevolgen van het besluit van dinsdag over de oorlog in Joegoslavië zijn niet te voor spellen. Wat inmiddels wel duidelijk is, is dat een vere nigd Duitsland dat staat te springen om zich te bewijzen in zijn internatiqpale rol als soevereine mogendheid en ontmoedigend overtuigd is van zijn eigen gelijk, een onbere kenbare reus is in ons midden. (c) The Times (Anne McElvoy is eorrepondenle voor The Times in Bonn) nogal wat bombarie nteerde Fiat in Ita- speelfilmcentrum Ci- ta te Rome zijn nieu- linquecento. Een bij k Italiaanse auto, I daarom een in het lans gestelde type- uiding. Het voor vele peanen onuitspreek- woord betekent ge- '500', een typenum- dat in de Fiat-historie onuitwisbare indruk liet dan ook niet na de en tweede 500-genera- in de Cinecitta-studio's te zetten. Het bolle vijf- >rdje dat van 1957 tot werd geproduceerd kent wel, velen herinne- zich wellicht nog zijn anger met de koosnaam ino ('muisje'), die vanaf n produktie was. aar zijn de eerste exem- i van de derde 500-gene- gebouwd in de Poolse 4, i m De eerste 500, bijgenaamd Topolino. Tweede generatie 500, nu al een verzamelaarsobject. De nieuwe 500, oftewel: de Cinquecento. FSM-fabrieken. Eerder bouw de men in dat land al andere Fiats in licentie, zoals de 126 Bis of (bij de FSO-fabriek) de Polski-Fiat 125P. Voor een to taal nieuwe oplage van de 500 koos Fiat ongetwijfeld in ver band met lage produktiekosten voor de vervaardiging in Po len. Vanzelfsprekend werd zo'n beetje een compleet nieu we fabriek ingericht bij FSM, zodat de bouwkwaliteit niet minder zou zijn dan bij in Ita lië gebouwde Fiats. De hoogste baas van Fiat Auto, de heer Cantarella, verzekerde ons dat op de 500 vol vertrouwen pre cies dezelfde garantie gegeven wordt als op elke andere Fiat. Stadsautootje Te oordelen naar het feit dat niet alleen autojournalisten het internationale debuut van de 500 mochten meemaken, maar ook redactieleden van li festyle-magazines is er Fiat veel aan gelegen om deze mi cro-auto mede als modeartikel te presenteren. Het ligt voor de hand dat de nieuwe 500 vooral gekocht zal worden, al dan niet als tweede auto, door mensen die veruit het meest in stadsgebieden rijden. En het moet gezegd: Fiat heeft de kunst nog niet verleerd om juist voor hectisch verkeer zo als in Rome, Turijn of Milaan een perfect autootje te beden ken, dat er nog leuk uitziet ook. De nieuwe 500 is net geen 3,23 meter lang. Om de ge dachten te bepalen: een Panda (die naast de 500 blijft) meet 3,41 meter, de Britse Mini is nog recordhouder in compact heid met 3,05 meter lengte. De meeste Japanse stadsauto's die hier leverbaar zijn vallen een haartje groter uit dan de nieu we Fiat, en missen diens origi naliteit. We hebben het dan niet over de techniek, maar over de persoonlijke indruk die de 500 maakte: dat autootje hééft iets, je wordt er vrolijk Het is moeilijk uit te leggen, ook op een foto komt nog niet over hoe karaktervol de 500 is. Voor u het zelf kunt meema ken wordt het najaar 1992. FOTO'S: PR Zelfs in Italië is de 500 nog niet te koop, in Nederland hoopt men volgend jaar sep tember de eerste exemplaren binnen te hebben. Over de prijs wilde direkteur Cantarel la ook onder de zwaarste druk nog niets loslaten. We houden het er voorzichtig op dat de 500 nauwelijks minder zal kos ten dan de goedkoopste Fiat Panda, dus tussen dertien en veertien mille. de bijzonder pittoreske feleeuwse 'Cité' van Car- pne, naast de Franse Cote r tegen de Pyreneeën ge- J, presenteerde Peugeot de^ Benjamin van het type 106. Een contro le auto. Aan de ene kant I deze nieuweling vooral jncurrent voor de 205 van |fde merk gezien, maar e andere kant benadrukt Ihet aanvullend marktpo- heeft men het bij /er de combinatie 205, die voor een van Peugeots jtaandeel in de lagere enklasse moet zorgen. Op Europees niveau is het ambi tieuze doel om dat van 12 op 20 procent te brengen, voor Nederland sprak men over een verhoging van 3,2 naar 3,5 procent marktaandeel voor Peugeot als geheel. Dat komt neer op een extra verkoop van zo'n 1500 auto's dank zij de 106, die sinds eind oktober le verbaar is. Na enig aandringen kwam eruit dat de huidige 205 nog zeker twee jaar blijft, (ADVERTENTIE) ^roeneF^, dat er een vierdeurs 106 zal bijkomen. Dat zal dan het te ken zijn dat een opgewaar deerde opvolger voor de 205 kort daarna debuteert. De 106 is geen belangrijk klei ner en goedkoper auto dan Peugeot tot nu toe kon bieden. Hij biedt eerder prestaties en uitrusting van wat hoger ni veau dan bij de basisversies van de 205. De bereidwillig verstrekte tabellen met con currerende aanbiedingen ge ven meer duidelijkheid.. In het algemeen valt de 106 op naast gelijkgeprijsde concurrenten door zijn lange wielbasis maar beperkte totale lengte, en wat hogere motorische prestaties dan gemiddeld. Er is alles aan gedaan om veel zitruimte te scheppen, wat ge zien de kleine carrosserieleng te onvermijdelijk ten koste van de bagageruimte gaat. Een zo korte carrosserie betekent ook dat het dak al boven de achterbank omlaag begint te lopen. Kortom, de beenruimte achterin is heel acceptabel, de hoofdruimte wat beperkt en de bagageruimte aan de kleine kant. Voorin heerst niet direct ruimtegebrek, afgezien van het feit dat de stoelen erg kor te zittingen hebben (wat het interieur een lekker ruim aan zien geeft). De stoelen zitten overigens goed, ondanks korte zittingen en niet erg diepe pro filering. Dat laatste bieden de sportstoelen in de 106 XSi wel volop, zij het bij nog steeds korte zittingen. Bergruimte in portieren en dashboard is er voldoende, het dashboard is eenvoudig maar aantrekkelijk gemodelleerd. De meeste ver sies hebben stukken stofbekle- ding op de portieren die een huiselijke sfeer te scheppen. In twee opzichten biedt het rij den met de 106 geen verrassin gen. Enerzijds ligt voor de hand dat het rijkarakter aan sluit bij de afkomst van het model, anderzijds kent de 106 geen nare of onverwachte ge dragingen. Het zwakke punt in rijgedrag betreft de geluids ontwikkeling, vooral bij snel wegtempo. De motoren zijn geen van alle muisstil, iets wat in deze klasse niet onverwacht moeten bij hogere zich al een niet te verwaarlo zen bron van geluid, daarnaast zorgt de lichtgebouwde carros serie voor weinig geluidson derdrukking en soms zelfs het tegenovergestelde. Op de snel weg treden bij bepaalde snel heden hinderlijke resonanties op, bij rijden over ongelijk wegdek hoor je nogal duidelijk de wielen stoten op hobbels. Van een Peugeot verwacht je een behoorlijk veercomfort, en dat biedt de 106 ook zeker. Het Benjamin van het Peugeot gamma, de blijft echter een korte auto, zo- 205 te prefereren valt. De mo- dat op grote oneffenheden de dellen verschillen, alles bijeen carrosserie bepaald wel in be- genomen, niet erg veel. Na weging wil komen. tuurlijk heeft de 106 een wat Onbeantwoord blijft de vraag moderner en frisser stilering, of nu een 106, dan wel een met in het algemeen een jeug- nauwelijks duurdere driedeurs diger en sportiever karakter. Met prijzen tus ruim 31 mille brengt de 106 eerder een uitbreiding van de keus in het gamma, dan een aanvulling in regionen waar Peugeot voorheen niet verte genwoordigd was. e duik in| zee.i gaan wet McELVOY Morgen I mfortabKselif K°hl k°n f" indienstt dinsdag zijn uitgela- a nauwelijks verbergen -j pnö commentaar gaf op de van de bijeenkomst o rvToi ministers van buiten- 2* zaken van de Edropese fcyw-^ffischap over Joegosla- belofte om Kroatië en "iinef ""-f- in januari te erken- Zf het is' zo zei hii' "een 8rote nning voor Duitsland reizeil terrein van de buiten- nachten toolitiek". 145,- foorden vormden een reisbureau of wanklank bij het oor- n/zaandaiielijke doel van de bij- Hst in Brussel: de prak- DrtDfepassing van een alge" f Europees buitenlands ZEN in de nadagen van xht. Het besluit de naar bkelijkheid strevende avische republieken te erkennen is slordig en poten tieel gevaarlijk. Het dreigt de angsten van de Serviërs in Kroatië te vergroten en nog meer geweld te ontketenen van het Joegoslavische leger en de irreguliere troepen tegen de republiek in afscheiding. De bescherming van etnische minderheden en de onder schrijving van internationale verdragen en afspraken over mensenrechten die door de Europese Gemeenschap zijn geëist, zijn vrijwel onmogelijk te garanderen. Door de voor waarde dat bij erkenning de huidige grenzen zullen moeten worden gerespecteerd geeft de EG een nuttige kaart uit han den bij eventuele vredesonder handelingen. Er mag geen twijfel over be staan wie verantwoordelijk is voor deze knoeierige en ge vaarvolle stand van zaken. Deze is onstaan doordat Duits land bleef aandringen op er buitenlandse zaken Hans Dietrich Genscher (links) anselier Helmut Kohl kijken vergenoegd na de „grote ng voor Duitsland op het terrein van de buitenlandse

Leidse Courant | 1991 | | pagina 23