Cees Loffeld wil geen medelijden iPolitieke verandering eist tol in Sovjet sportwereld SPORT 21 VOETBALLERLEI srs Ccidóc Sotvumt ZATERDAG 21 DECEMBER 1991 Droom vervuld voor Thomas Wolf |t DUSSELDORF Voor Thomas Wolf ging afgelopen woen'sdag H een hartewens in vervulling. De voetballer, die zijn opleiding Tw genoot 'n de succesvolle jeugdafdeling van Borussia Mönchen- 1 gladbach, beleefde in Leverkusen een heuglijke avond. Mét Lu xemburg tégen Duitsland. In 1985 verkaste Wolf naar het groot- i, hertogdom. Teleurgesteld omdat hij op de Bökelberg geen basis- laats kon afdwingen. Toen het Luxemburgse Avenir Beggen em benaderde, vroeg Wolf enige bedenktijd, maar uiteindelijk e tekende hij toch het voorgelegde contract. jn huwelijk met een Luxemburgse schone maakte het moge- ijk dat hij het rood-wit-blauw van zijn nieuwe .Heimat' kon jaan vertegenwoordigen. Wolf verloor overigens wel. De Duit sers, die aan een gelijkspel voldoende hadden om zich te plaat- r Zweden, lieten Luxemburg met 4-0 kansloos. Manchester weert supporters MANCHESTER Manchester United wil met ingang van het volgende seizoen geen supporters van de tegen standers meer toelaten tot Old Trafford. Dit om de vei ligheid van de eigen fans te garanderen. Gemiddeld wordt United bezocht door 45.000 toeschouwers. De ca paciteit van het stadion wordt echter teruggebracht tot 34.000. Alle staanplaatsen verdwijnen. „We hebben 60.000 leden", verklaarde voorzitter Edwards. „Daarvan zullen we er een aantal moeten teleurstellen. Voor sup porters van de tegenstander is er dan geen plaats". Jan van Beveren zoekt harmonie DALLAS Jan van Beveren probeert een goede har monie te vinden tussen postzegels en voetbal. Postzegels verkoopt hij, beroepshalve, in Dallas. Voetbal is zijn hobby. Zo nam Van Beveren onlangs de keepers van het Team USA onder handen. „Voetbal stelt hier niks voor", weet Van Beveren wiens buren liever naar honk bal, American football of ijshockey kijken. Hussayn g FOTO: SP Competitie Irak is „moeder gevechten' BAGHDAD Saddam Hussayn bewaart geen vrolijke herinneringen aan de Golf oorlog. Toch wil de president van Irak de strijd met de Amerikanen om Kuwayt niet zomaar in de vergetelheid laten geraken. De strijd om de nationale voetbaltitel krijgt voortaan de benaming „Moeder van alle gevechten" mee, ter herinnering aan de oorlog. De eerste winnaar werd in septem ber de club Al-Zawraa, die daarvoor een bedrag van 150.000 dinar (op de zwarte markt goed voor circa 30.000 gulden) tou cheerde. Saddams oudste zoon Uday zei dat zijn vader nog meer ideeën heeft om het voetbal in Irak te stimuleren. In Baghdad moet een hypermodern stadion met plaats voor 150.000 toeschouwers verrijzen. EX—TRAINER VAN FC UTRECHT HANDELT WEER IN ROLLUIKEN MAARSSEN-DORP Cees Loffeld wil geen me delijden en moet evenmin worden beschouwd als zielige werkloze, luim veertien maanden (eleden sneuvelde de ;leinste trainer uit het jrofvoetbal bij FC ftrecht, maar bij de ;erstboom zal hij niet :niezen. Met vrouw en ee dochters heeft hij ich erbij neergelegd dat terugkeer als full-ti- ler in het betaald voetbal .waarschijnlijk" is uitge goten. Loffeld is weer be- and in zijn oude ambt. Ms verkoper van onder neer paneelwanden en olluiken is hij nu eigen )aas. /roegtijdig ontslag van voet- laltrainers speelt zich door- 'aans af tegen een decor van FOTO: Fgesloten bestuurskamers en stadioncatacomben, laar de wijze waarop de toen 4-jarige Cees Loffeld op 9 ok- de b^ober 1990 de Utrechtse laan verd uitgestuurd, staat nog al- ijd op het netvlies van velen egriefd. Na een ochtendtrai- w ling werden hij en de spelers- I Tl roep van FC Utrecht opge- Inwacht door een cameraploeg van Barend Van Dorp, die de onheilstijding al hadden ,-groepvernomen. Loffeld reageerde nelijic <Verbaasd, maar bleef de 'gen- eventaJ|ieman- j^Ij ook in al die ja- ''uitkor ^aarv00r was êeweest- vees Dfluilverhalen j (Ik was ook verbaasd", vertelt iken poffeld nu, tijdens de eerste en Hfeer ^at hij weer in de open- Iding). ?aar"heid treedt. „Ik heb tallo- inT aanvra6en gehad mi'in,;. 'li ngeren Cees Loffeld heeft zijn handen vol aan zijn bedrijf in rolluiken en paneelwanden. wordtneesta^ toch dat ;n op. En dat wilde ik voor- 1 omen- En ik wilde ook niet aschoppen. Ik zou het ook (Tilbee^ goedkoop vinden als ik nog at nu alsn°g ga doen. Het zou Steen ee^ makkelijk kunnen en •n afw< 'isschien voor sommigen is 1 et wellicht ook wel leuk, ,j laar het is het mij niet 'aard", aldus Loffeld, die nu Is veldtrainer bij de Amster- ïaatsteamse hoofdklasser FC Sloter- las zijn hobby/passie uitoe- int.. Tussen de regels door )eelt hij de zwarte piet in de ehting van het Utrechtse be- voorzitter Aal- ijnlijk len. Ui bers ooit had gezegd: „Als ik mijn trainer moet ontslaan, stap ik op". In tegenstelling tot Loffeld zit Aalbers er nog al tijd. Via een uitgebreid relaas kan Loffeld uitleggen waarom het in zijn tweede seizoen bij FC Utrecht is misgegaan. „Na het eerste seizoen heb ik aangege ven wie er weg zouden moeten en wie zouden moeten worden gehaald. Dat kostte 7,5 ton en daar is voor bijna honderd procent aan voldaan. Maar het probleem was dat we het nieu we seizoen meteen begonnen met een nederlaag van 5-0 te gen PSV. Vooraf was er lange tijd onzekerheid geweest over het meedoen van keeper Jan- Willem van Ede. Dat heeft een heel belangrijke rol gespeeld. De tweede wedstrijd was thuis tegen nieuwkomer Heeren veen en dat werd het breek punt. We stonden met 1-0 voor, maar binnen één minuut kregen we twee doelpunten tegen. In de laatste minuut schoot Plugboer nog tegen de onderkant van de lat, maar we verloren. Toen was 't gebeurd. Die resultaten hebben me con tinu achtervolgd. Ik proefde de spanning en als we dan eens wonnen, merkte ik dat de mensen in mijn directe omge ving er niet echt blij mee wa ren. Het kwam ze waarschijn lijk niet zo goed uit". Gespeeld? Dus was die verbazing voor de camera's van Barend Van Dorp dan toch gespeeld? „Nee, beslist niet", betoogt Loffeld. „Iedereen die verstand heeft van voetbal, en dat hebben we allemaal een beetje, weet dat het inbrengen van een nieuwe speelwijze en nieuwe spelers tijd kost. Veel tijd vaak. Als het in één keer lukt, ben je spekkoper. Kijk maar naar PSV, kijk maar naar Feye- noord, kijk maar naar Cruijff. In de keiharde wereld van de punten wordt de één de tijd wel gegund en de ander niet. Je bent aan de goden overge leverd. Maar waarom is Co Adriaanse nu niet weg bij FC Den Haag? Omdat het bestuur respect voor hem toont. Ach teraf krijg ik allemaal compli menten, maar daar koop ik niks voor. Ik heb de gelegen heid niet gekregen. Als ik die wel had gehad, hadden wij hier niet gezeten. Ik ben te le lijk om kroonprins te zijn, maar dan was ik misschien wel de gevierde man geweest. Termen als frustratie klinken zo bitter en negatief. Gefrus treerd ben ik niet. 't Is gewoon jammer dat 't me niet is ge lukt". Eigen zaak Om in het betaalde voetbal aan de slag te gaan, verliet FOTO: STEPHEN EVENHUIS Cees Loffeld destijds het bedrijfsleven. De voetbaltrai ner, die twaalf jaar in dienst was geweest van Elinkwijk en het daarvoor als voetballer (van DOS) nog tot Jong Oranje had geschopt, werkte 22 jaar lang bij een firma in de bran che waarin hij nu als zelfstan dige weer is teruggekeerd. „Ik was al van plan een eigen zaak te beginnen, toen FC Utrecht kwam. Ik oog misschien niet zo, maar ik ben een voetbal- dier. En zeker de Galgen waard doet me wat. Dus heb ik ja gezegd in de overtuiging dat ik zou slagen. De conclusie is juist dat dat me niet is ge lukt. Maar dat zou ik niet wil len omschrijven als falen, 't Zijn de omstandigheden die dat bepaald hebben". Met het analyseren van wat wedstrijden voor ex-trainer Hans van Doorneveld van Sparta („Van de tegenstanders die ik heb geanalyseerd heeft Sparta niet verloren") ver richtte Loffeld zijn voorlopig laatste werk in het betaalde voetbal. In mei jongstleden gaf hij gestalte aan zijn al oudere plannen een eigen bedrijf in paneelwanden, vouwwanden, rolluiken en zonwering op te zetten. „Ik heb hier nu zelf voor gekozen en hoop hier m'n brood in te verdienen. Mijn vrije tijd gaat voor ne gentig procent op aan voetbal, maar een full-time activiteit bij een profclub? Dat kan ik m'n zaak niet aandoen". Videoband In huize Loffeld ligt nog steeds de videoband van het tv-programma waarin zijn ont slag bij FC Utrecht op meesle pende wijze wereldkundig werd gemaakt. „Ik heb die band nooit bekeken en heb daar ook geen behoefte meer aan". Vooral in die bewuste uitzending liet Loffeld („Ik 'ben een gewoon Utrechts straatjochie, zoals Johan Derk- sen van Voetbal International terecht heeft opgemerkt") zijn ware gezicht zien. Met het hoofd licht voorover gebogen, wandelde hij naar de lunchen de spelers om hen keurig net jes het allerbeste toe te wen sen. „Ik heb gezegd dat het een uitstekende groep was en dat de resultaten zouden ko men. Die kwamen, dat is ook een compliment voor Ab Fa- fié". Loffeld kent zijn opvolger niet en heeft 'm ook nimmer op de koffie gehad of gesproken. „Dat dient nergens toe", meent hij. Wel contact Met andere collega's had en heeft Loffeld nog wel contact. „Ik heb na mijn ontslag ont zettend veel positieve reacties gehad. Han Berger, mijn voor ganger bij FC Utrecht, belde ook. Hij werkte toen nog bij Fortuna en zei: 'Cees, ik gun jou een club als Fortuna'. Maar laatst moest hij daar dus ook weg. Wie weet had dat ook wel te maken met mijn ontslag en de daaropvolgende resulta ten van FC Utrecht, hoewel die trouwens óók niet meteen kwamen. Toen Berger was ontslagen heb ik hém gebeld en we begonnen te lachen. Omdat we ons realiseerden wat hij de vorige keer tegen mij had gezegd. Ik heb toen te gen Han gezegd: 'Laat je niet wijsmaken dat je 't ineens niet meer kan'. Ik heb alle respect voor Georg Kessler, maar ook met hem gaat het bij Fortuna niet beter". Maakt drank nu echt wel alles kapot? door FRANK WERKMAN Een glaasje op z'n tijd gaat er ook bij mij best in. Zeker in deze donkere dagen vóór, tijdens en na de kerst. Voor het overige ben ik een matige drinker. Het offeren aan Bacchus pleeg ik doorgaans op bescheiden wijze te laten geschieden. Waarbij vervelende ervaringen met geestverrijkend brouwsel, ik kan het niet ontkennen, een niet onbelangrijke rol hebben gespeeld. Zodra spiritualiteit leidt tot fysiek ongemak is het raadzaam om de geest niet uit de fles te laten. Ik ken lieden met een creatief beroep, die slechts tot scheppende daden in staat zijn als ze eerst hun toevlucht nemen tot andere dan geestelijke inspiratie. Een slokje of snuifje wil ze dan nog wel eens op het juiste spoor zetten. Van mij mag het, als die aanpak leidt tot algemeen vermaak. Als de schilder vooral daardoor een doek afscheidt, waarbij zelfs ik even de adem inhoud heeft een dergelijke vlucht zin. Als de componist zijn notenbalken vindingrijker invult en mijn gehoor daardoor wordt gestreeld eveneens. In de sportwereld wordt ook nog wel eens naar kunstmatige middelen gegrepen om de geestestoestand te veranderen. Verhalen van cocaïne snuivende en heroïne spuitende Amerikaanse profsporters waaien nog wel eens de Oceaan over. Ze nemen hun toevlucht tot deze rotzooi vaak om de verveling te lijf te gaan, die nu eenmaal ook gepaard gaat met een leven dat dient gevuld met trainen, spelen, reizen, rusten. Met je vak bezig zijn, heet dat. Maar dan wel op een dusdanig eenzijdige wijze dat er een uitlaatklep wordt gezocht voor zich ophopende geestelijke spanningen. De eerste junk in de Nederlandse sportwereld moet nog worden opgespoord. Tot dusver deden slechts verhalen over alcoholische uitspattingen de ronde. In de jaren zeventig maakte voetbaltrainer George Knobel zich onsterfelijk door in het een of andere periodiek uit te halen naar zijn toenmalige club Ajax. Die ging volgens de Limburger kapot aan drank en vrouwen. De visie van een verdwaalde provinciaal, die in de grote stad belandde en van de ene verbazing in de andere viel. De ontboezeming kostte Knobel wel de kop en sindsdien hebben we niet veel meer van hem Wel van Cor van der Hart, ook ooit een coach aan de top. Bij hem lag de zaak weer wat anders. Hij worstelde zelf met een drankprobleem - hoe het met de vrouwen zat heb ik nooit vernomen. Van der Hart liet zich zelfs eens een anti-alcoholpil in de buikholte vastnaaien om op de been te blijven. Zijn voorkeur voor het glas weerhield hem er niet van toch nog links en rechts emplooi te vinden. Ernst Happel echter bewijst dat er veel mogeljk is. Ook deze Oostenrijker, die in ons land een onverwoestbare reputatie vestigde bij ADO en Feyenoord, heeft een euvel. Hij kan een leeg glas en een vol glas niet uitstaan. Der Ernst tobde tevens ooit met ander fysiek ongemak. Maar zie, in de nadagen van zijn carrière werd Happel (66) nog benoemd tot bondscoach in zijn vaderland. Waarmee hij net als Raymond Goethals aantoont dat je ook op hoge leeftijd wordt geacht opgewassen te zijn tegen stress. Goethals gebruikte daarbij ook een flesje, zij het dat daarin haarverf zat. Hoewel ik de 71-jarige Belg best in staat acht zijn ongetwijfeld rijke culinaire leven vorstelijk te besprenkelen met geestrijk vocht. Dat zelfs volslagen aan lager wal geraakte figuren toch weer kunnen opkrabbelen heeft Gerd Muller aan den lijve ondervonden. Der Bomber dronk óók meer glaasjes dan goed voor hem waren en ging zakelijk, fysiek en moreel volledig onderuit. Dank zij vrienden werd hij weer opgeraapt, opgelapt en in het zadel geholpen. Uitgerekend in Duitslands bierstad bij uitstek mag hij nu bij Bayern Miinchen verder werken aan zijn maatschappelijke en lichamelijke herstel. Knobel, Happel, Van der Hart en Müller waren en zijn kleurrijke figuren. Buiten kijf. Ze staan wel model voor de postbus 51 -kreet: geniet, maar drink met mate. Voor nu en straks: Proost.' .et Sp< nciën tussen 40SKOU Twee maart en voor het begin van de )lympische Winterspelen gt het eens machtige ovjet-sportsysteem aan uigen; Sovjet-sterren van /eleer schitteren niet leer of komen nu voor nafhankelijke republie- en uit en de sportorgani- aties worden verscheurd oor politieke onenigheid. •e politieke veranderingen het Sovjet-imperium in el- deden storten hebben ook tol geëist in de sport. Deze I laand leidden ze tot de ophef - het bureau dat het ee van kampioenen Is de gymnasiaste Olga Kor- polsstokhoogspringer baar c l wik, ri zow< Madrii met de <9 We i a?haatsers Loedmilla Belousso- Oleg Protopopov zeer Nauwlettend in de gaten hield, 'öooral wat betreft hun recht- "fcaardheid in de communisti- 'he leerstellingen. maken een moeilijke pe- ode door", zegt Vitaly Smir- de voorzitter van het w lympisch Comité van de nvjetunie. Maar Smirnov w lorpelt dat zijn land bij de "A lympische Spelen van 1992 et meer medailles naar huis 1 gaan dan enig ander land, et zoals de Sovjetunie in het verleden heeft gedaan. Zelfs als het verenigde Duitsland meer plakken wint bij de win terspelen in het Franse Al- bertville, dan zullen de Sovjets aan de haal gaan met de zo merspelen in Barcelona, zegt Smirnov. Ofschoon de pas onafhankelijk geworden Baltische Staten - Estland, Letland en Litouwen - afzonderlijk teams zullen stu ren, hebben de andere twaalf Sovjet-republieken in novem ber besloten een gezamenlijke delegatie af te vaardigen. Ze zijn het echter nog niet eens geworden over de vlag die de sportlieden zullen dragen, als mede over het embleem en het uniform. Verder hebben ze nog niet kunnen besluiten wat te doen na 1992. Smirnov erkent dat de toe komst van het land als groot macht op sportgebied afhangt van het woordje „als". „Als we een gezamenlijk team kunnen houden, als we het team kun nen voeden, kleden en uitrus ten en naar de wedstrijden kunnen sturen, dan blijven we nummer één". Subsidies Tot de problemen die het ge volg zijn van de politieke ineenstorting van het land be horen onder andere het verlies van regeringssubsidies en het zogenoemde „wegvloeien van spierkracht". Vele Baltische atleten hebben het nationale team verlaten om voor hun ei gen vaderland uit te komen en andere sporthelden hebben lu- Sergei Boebka I FOTO: SP cratieve contracten afgesloten in het westen. De sport in de Sovjetunie kent ook een groot gebrek aan or ganisatie sinds vorige maand het sportagentschap Gossport werd opgeheven. De Russische president Boris Jeltsin beze gelde het lot van het agent schap toen hij de geldkraan dichtdraaide voor meer dan 70 Sovjet-ministeries en -departe- Gossport werd door de atleten gehaat wegens de inbreuk in hun persoonlijke levens. Niettemin betaalde het agent schap de salarissen van 23.000 sportlieden, financierde het de trainingskampen en sportscho len,. verstrekte het visa, trans portmiddelen en medische diensten aan deelnemers aan de Olympische Spelen. Voor de overname van de functies van Gossport door andere in stellingen is geen enkele rege ling getroffen. Superioriteit Het is al met al een bittere pil voor de Sovjets, die tot voor kort werd voorgehouden dat overwinningen op sportgebied het bewijs waren van de supe rioriteit van het communisme. Sport was een nationale presti- gezaak en werd met alle mo gelijke middelen ondersteund, hetgeen leidde tot verbluffen de resultaten. Sinds de Sovjet unie in 1952 begon deel te ne men aan de Olympische Spe len veroverde ze 1.212 medail les, meer dan enig ander land in die periode. De Verenigde Staten hebben in totaal meer medailles gewonnen, 1.904 stuks, maar doen dan ook sinds 1896 mee. Al enkele jaren voor de mis lukte communistische coup van augustus tegen Sovjet-pre sident Michail Gorbatsjov dreigden de Baltische landen, Georgië en andere naar onaf hankelijkheid strevende repu blieken hun atleten terug te trekken uit de nationale teams. Maar met de verijdelde coup is ook op sportgebied de macht versneld overgeheveld naar de republieken. De onaf hankelijkheid van de Baltische landen werd erkend door bui tenlandse regeringen en het Internationaal Olympische Co- Mamatov, een hoge i ris van Gossport, die was be last met de afvaardiging naar de winterspelen. Hij noemt met name Allar Levandi, die nu voor Estland uitkomt op zijn specialisme, de biathlon, een gecombineerde schiet- en langlaufwedstrijd. „Dit was één van de gouden medailles waar we op rekenden", aldus Mamatov. Functionarissen voorspellen dat de Sovjets zich op lange termijn minder zorgen zullen maken over het verlies aan in dividueel talent dan over het intrekken van de overheids subsidies. Smirnov zegt dat de sport in de Sovjetunie voor heen „volledig parasitair" was. De regering tastte tot onderin de geldbuidel om het een kam pioen naar de zin te maken. „We wisten dat elke sportorga nisatie van jaar tot jaar gefi nancierd zou worden...Dit zet te ons er niet toe aan onderne mend te zijn". Geld op Door de economische crisis is het voor sport beschikbare geld meer dan op. Gossport, dat haar hoofdkwartier heeft in een griis tellend geb stadion in Moskou, werd en meer gezien als een irrele vante instelling waar uitslui tend bureaucraten werkten. Haar macht is overgeheveld naar de afzonderlijke sport bonden, die proberen geld aan te trekken van sponsors. De bonden hoeven niet langer de goedkeuring te hebben van de regering voor het sturen van sportlieden naar wedstrijden in het buitenland. De positie van Gossport werd na de coup verder verzwakt doordat verschillende repu blieken, waaronder het mach tige Rusland, verklaarden dat ze alle Sovjet-bezittingen zou den overnemen, inclusief de FOTO: SP sportvoorzieningen. „Rusland en de republieken gebruikten de putsch om alles voor zich zelf in te pikken", zegt Mama tov van Gossport. Maar Gossport verloor al vóór de coup haar greep op de sport. Haar jaarlijkse budget van 150 miljoen roebel was bij lange na niet genoeg om de stijgende kosten te dekken. Voor medicijnen, apparatuur en reizen naar het buitenland zijn vreemde valuta nodig, maar die leverde de regering niet meer. Het bureau raakte drie jaar geleden ook een bron voor buitenlandse valuta kwijt toen sportmensen als de ten nissers Andrej Tsjesnokov en Natalia Zvereva begonnen te weigeren het door hen gewon nen prijzengeld aan de staat over te dragen. Gossport moest de broekriem aanhalen, waar door het nationale zwemteam dit jaar bij slechts twee wed strijden in het buitenland aan wezig kon zijn in plaats van bij de gebruikelijke vijf evene menten. Niet dood De Sovjet-sport mag in een crisis verkeren, maar atleten, trainers en sportfunctionaris sen zeggen aat ze nog niet dood is. „We hebben fanatieke trainers, die getalenteerde sportlieden ontdekken en ze leren van sport te houden - van basketball te houden bij voorbeeld", zegt Sergej Basare- vitsj, sterspeler van het olym pische basketballteam. Zelfs Leonid Dratsjevsky, de tweede man van Gossport en de man die de liquidatie van het agenstschap in goede ba nen moet leiden, voorspelt dat de Sovjet-sport de crisis zal overleven. „Het is ondenkbaar dat we de Sov laten sterven, iets zijn als theater, literatuur of muziek laten sterven", al dus Dratsievsky. „We hebben een groot land met 300 miljoen mensen, met een enorm poten tieel, een sporttraditie en men sen doen het goed".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 21