Parijs - Kaapstad opgave voor echtpaar Tijsterman Hennie Kuiper blij met een nieuw karwei Hermes in de kruisfinale van handbalgala SPORT Kunstrijdster Start bij EK Lansink eind januari terug Oranjevrouwen zijn kansloos Valse start Oranj Conflict biljarters is vrijwel opgelost C&icLe Sou/tont ZATERDAG 21 DECEMBER 1991 Van Bekhoven kandidaat OS DEN HAAG De Koninklij- ke Nederlandse Schutters As sociatie wil het Nederlands Olympisch Comité voorstellen Jack van Bekhoven voor deel name aan de Zomerspelen in Barcelona te nomineren. De KNSA ontving deze week een wild card van de Union Inter national de Tir (UIT) voor een schutter op het onderdeel luchtgeweer mannen. Eerder werden op het onderdeel klei duiven skeet en luchtgeweer vrouwen al twee quotumplaat sen behaald waarvoor Hennie Dompeling en Jolande Swin kels door het NOC zijn geno mineerd. AMERSFOORT Marion Krijgsman zal Nederland ver tegenwoordigen tijdens het toernooi om het Europees kampioenschap kunstrijden, dat van 21 tot 26 januari in Lausanne wordt gehouden. Als reserve is Monique van de Velden aangewezen. De 18-jarige Krijgsman eindig de onlangs als zesde bij de sterke bezette Piruetten Cup in Lillehammer. De nationale kampioene debuteerde vorig seizoen met de 21ste plaats bij het WK in Mtlnchen. Mogelijk zal Krijgsman worden verge zeld van Alcuin Schuiten. Daarover zal de begeleidings commissie kunstrijden op 4 ja nuari beslissen. Afhankelijk van het resultaat in Lausanne, waar Anette Boeren-Maas als jurylid zal optreden, wordt be sloten of Nederland een of meer deelnemers stuurt naar de wereldtitelstrijd, van 24 tot 29 maart in San Francisco. De schaatsbond heeft er bij het Nederlands Olympisch Comité op aan gedrongen de eisen voor deelneming aan de Win terspelen te versoepelen. Het NOC stelt een plaats bij 's we relds eerste acht als voorwaar de. Mede met het oog op de Spelen van Lillehammer, die twee jaar na Albertville (1992) worden gehouden, mikt de schaatsbond op een plaats bij de eerste twaalf. DEN HAAG Jos Lansink maakt tijdens het nationale concours hippique van Lisse, dat van 24 tot en met 26 ja nuari wordt gehouden, zijn rentree in de ring. De 30-jari- ge ruiter uit Weerselo is herstellende van een ernstige beenbreuk, die hij 4 oktober opliep tijdens een evenement in Kopenhagen. Lansink zal in februari voor het eerst in ternationaal actief zijn in een concours in de Duitse plaats Neumünster. „Sinds begin deze maand zit Jos weer in het zadel", aldus bondscoach Hans Horn, tevens werkgever van Lansink. „Zijn herstel verloopt voorspoedig. Maar niet alleen hij moet er weer inkomen. Datzelfde geldt voor de paarden Libero en Egano. Die missen natuurlijk ook wedstrijdritme". Horn richt zich het komende jaar voornamelijk op de Olympische Spelen van Barcelona. „De wereldbeker is van secondair belang. Hopelijk wordt daar met de paarden Top Gun van Tops en Ratina Z van Raymakers ook rekening mee gehouden. Al heb ik het daar niet over het zeggen. Alles moet gericht zijn op Bar celona. Want in principe hebben we daar goede kansen in de prijzen te vallen". DIEREN Het Nederlandse vrouwenteam was gisteravond in Dieren in de eerste van twee oefenwedstrijden tegen een Sovjetrussische selectie kansloos. De cijfers 15-21 voor de bezoeksters gaven het krachtsverschil niet goed weer De Oosteuropese vrouwen, die zaterdag opnieuw in Dieren als tegenstander fungeren, lieten nog tal van mogelijkheden ongebruikt. De ploeg van coach Ton van Linder keek halverwege tegen een bescheiden achterstand aan: 7-10. De 500 toeschouwers moesten op een gegeven mo ment maar liefst een kwartier op een Nederlandse treffer wachten. Bij we reldkampioen Sovjetunie, met speelsters uit Kiev, Minsk en Moskou, ont braken veel vrouwen uit de basis. Carla Kleintjens maakte vier treffers, Sonja van Velzen mikte drie keer raak. FV Snoekie gelijkspel tegen Scagha SCHAGEN FV Snoekie heeft gisteravond een nuttig gelijkspel behaald tegen Scagha. In Noord-Holland werd het een tamelijk ongebruikelijke sco re van 1-1 na een ruststand van 0-0. Johan Vogelaar zorgde in de 16e mi nuut van de tweede helft voor een Haagse voorsprong. Vier minuten later sprong een via Rob van der Tas carambolerende bal in het Haagse doel, waarna een waar bombardement op het heiligdom van Cees Selter volgde. Zonder succes, zodat FV Snoekie een punt rijker was. Irak terug op sporttoneel TOKYO Voor de et keer sinds de Golfoo neemt Irak deel ternationaal sportevi ment. Het land komt weekeinde in Tokyo uil de Aziatische gewicht kampioenschappen. Tw atleten uit Irak hebben ingeschreven. Kuwayt Saudiarabië hebben zich protest teruggetrokken. Aziatische Olympische mité heeft Irak sinds de vasie van 1990 in Ku' uitgesloten. Het gewichl verbond heeft deze ma; gel echter niet overg men. Drc DUSS itjeen h; genooi PARIJS Sport en poli tiek hebben alles met el kaar te maken in de rally Parijs - Kaapstad, die aan staande maandag ook voor het echtpaar Kees en Mieke Tijsterman begint. Zo is de Sahara-woestijn in het Libië van kolonel Khadaffi onmisbaar voor de route en mijdt het ge motoriseerde circus het politiek roerige Zaire. De eindstreep is getrokken op het strand van Kaapstad in Zuid-Afrika, het land waarvan de regering zijn best lijkt te doen de res tanten van de apartheid op te ruimen. Parijs-Sirte (in Libië) - Kaap stad, over een afstand van bij na 13.000 kilometer, duurt van maandag tot 16 januari. De karavaan komt door elf landen, waarvan tien Afri kaanse en rijdt door woestijn, savanne en oerwoud. „Zodra je voet aan wal zet in Afrika, kan er van alles gebeuren", zei organisator Gilbert Sabine over de onvoorspelbaarheid van de rally, die voor het eerst uitgebreid kennis maakt met „donker" Afrika. Sabine wenst alleen sportieve vragen te beantwoorden. „In politiek ben ik niet geïnteres seerd", zei hij. Een naïeve op merking, waarvan hij weinig kan menen. Immers, Sabine besloot in januari de finish te verleggen van Dakar in Sene gal (de meest westelijke stad van het continent) naar Kaap stad in de zuidpunt. Dat ge beurde nadat IOC-voorzitter Samaranch aangaf dat de sportboycot van Zuid-Afrika spoedig voorbij zou zijn. Dertien keer toren voor het eerst van de Afrikaanse noordkust naar de zuidpunt. Na de aanloop in Frankrijk wordt het materieel op kerstavond verscheept naar Misratah in Libië. In Sirte, verder oostwaarts, begint het gevecht met de Sahara. Sabine toonde zich nauwelijks onder de indruk van recente Amerikaans/Britse onthullin gen dat de Libische geheime dienst de ontploffing van het vliegtuig boven Lockerbie op zijn geweten zou hebben en dat de Verenigde Staten moge lijk zinnen op vergelding. „Als we geen toestemming hadden gekregen door Libië te trekken, dan was de rally af gelast", aldus Sabine, wiens zoon Thierry tijdens de race van 1986 verongelukte toen zijn helicopter in een zand storm terecht kwam. Een start in Egypte lag volgens de Fransman te ver uit de route. „Algerije konden we verge ten". Ook dat is een politieke zaak vanwege de gespannen verhouding tussen Frankrijk en Algerije sinds de Golfoor log. De laatste jaren werd de vroegere kolonie van Frank rijk eveneens gemeden door problemen met autoriteiten. Milieu Het veld trekt vervolgens door Nigeria, Tchad, de Centraal Afrikaanse Republiek, Came- roun. Gabon, Congo, Angola, Namibia en Zuid-Afrika; door alle soorten van landschappen, waarbij volgens de organisatie terdege rekening is gehouden met de gevolgen voor het mi lieu. „Onze ervaring in Afrika was een groot voordeel. Daar door zijn obstakels genomen, soms zelfs in landen waar we het nooit hadden verwacht. Sommige regeringen waren bang dat we door ecologisch gevoelige streken zouden rij den. We zijn constant op zoek geweest naar nieuwe wegen en hebben overal de noodza kelijke toestemming gekre gen". Zaïre, met tal van rivieren en veel oerwoud, verdween uit het parcours. In de voormalige Belgische kolonie gaven de militairen onlangs de aanzet tot massale plundering, wan kelde de troon van de dictato riale president Mobutu en kre gen buitenlanders het dringen de advies het land zo snel mo gelijk te verlaten. „Ik heb de politieke situatie natuurlijk niet onder controle", zei Sabi- Op boot Vandaar dat de auto's en mo toren op de avond van 8 janu ari weer de boot opgaan. Twee dagen later meert het schip aan in Lobito, in het midden van Angola. Het noorden van het land was niet geschikt voor de race wegens de vele mijnenvelden, overblijfsels van de burgeroorlog. Over mogelijke politieke on rust tijdens de wedstrijd blijft Sabine opmerkelijk rustig. „Natuurlijk, als morgen ergens een oorlog uitbreekt, is het moeilijk door zo'n land te trekken, maar ik ben optimis- Overigens: in augustus werd de rally Parijs - Moskou - Beijing ongeveer een week voor de start afgelast vanwege de uiteindelijk mislukte staats greep in de Sovjetunie. Ver trouwen heeft Sabine even eens in het deelnemersveld, dat door de economische reces sie kleiner is dan in voorgaan de jaren. „Maar de kwaliteit is hoog genoeg". Op de voorlopige deelnemers lijst staan 88 motoren, 134 au to's en 88 vrachtwagens. Ne derland is met enkele ploegen vertegenwoordigd. Het echt paar Kees en Mieke Tijster man uit Waddinxveen maakte de afgelopen jaren al enige fu rore in Parijs - Dakar. Mieke Tijsterman: „Parijs-Dakar heb ben we al zes keer volledig uitgereden en we hebben de afgelopen jaren steeds een hoge positie behaald. Ondanks het feit dat ik een paar weken geleden ben bevallen van ons eerste kind en daardoor wat minder fit ben dan voorgaan de jaren hopen we wederom hoog te eindigen". De Tijster mannen rijden in een speciaal geprepareerde Toyota 4 Run ner. Jan van Tuyl en Bert Winkler rijden ook in zo'n auto. Willem Tijsterman, broer van Kees, rijdt samen met Anne Kies en de Tsjech Sta- nislav Urbunck in een vrachtwagen. Zij fungerenU-jari ondersteuning van de Toyota teams. toerd i N op legrie: NIEUWEGEIN Het conflict tussen de Konink lijke Nederlandse Biljart Bond (KNBB) en de Vere niging van Grand Prix Spelers (VVGPS) is vrij wel zeker opgelost. Tij dens een vergadering in Nieuwegein werd een in tentie-verklaring gete kend waarin de partijen elkaar beloven binnen en kele weken een definitie ve overeenkomst te on derschrijven. Als het tot een compromis komt, trekt de KNBB de klacht tegen de topspelers in. De driebanders dienden zich te verantwoorden voor de strafkamer van de bond. De partijen hadden ruzie sinds de KNBB het Masters-toernooi in Breda niet erkende en de top spelers het bonds-NK in Sluis meden. Om toch een titelhouder te krijgen, wilde de KNBB het NK integreren in het Open NK te Rhoon. Van dat voorne men ziet de bond af, als onder deel van het compromis. KNBB-voorzitter Hendriks: „De enige mogelijkheid is de kampioen van vorig jaar naar het EK in Cairo te sturen. Dat is Dick Jaspers". De bond is niet van plan de Masters-kam- Sioen alsnog te erkennen, iverigens: ook dat is Jaspers. Feitelijk bestaat dus geen ver schil. Hendriks: „Het belangrijkste is, dat er vrede komt. Dat de VVGPS geen actie meer tegen ons onderneemt". Volgens Hendriks wordt het Masters- toernooi de komende jaren weer onder auspiciën van de bond gehouden. Ook VVGPS- voorzitter Hans Coolegem zegt verheugd te zijn over de waar schijnlijke oplossing. DENEKAMP Hennie Kuiper is „back in busi ness". Het land van de on begrensde mogelijkheden biedt de voormalige wie- Ierprof na drie seizoenen „ontwikkelingshulp" in Duitsland de kans zijn werk in de wielersport op een volwassen manier voort te zetten. De Ameri kaanse wielerploeg Moto rola klopte bij hem aan en de werkloze Tukker hapte toe. De wrange nasmaak van het gedwongen vertrek bij Tele kom heeft plaats gemaakt voor opluchting. „Een jaar uit de wielersport zou het er voor mij niet gemakkelijker op hebben gemaakt", reageert Kuiper op de onverwachte wending. „In de wielersport hangt veel af van toeval. Motorola zocht ie mand, ik was vrij". Kuiper kreeg ruim voor het einde van het wielerseizoen van de directie van Telekom te verstaan, dat er voor hem in het nieuwe jaar geen plaats meer was. Terwijl de ploeglei der er vanuit ging, dat hij ein delijk met een fatsoenlijk bud get aan de gang kon. Telekom wilde investeren, alleen niet meer in de Nederlander. „Dat was eigenlijk het pijnlijkste van de hele zaak", kijkt Kui per terug op de moeilijke maanden. Niet stil De ploegleider zat niet stil, probeerde financiers voor een jonge profploeg te vinden. „Een miljoen gulden schud je echter niet zo maar uit je mouw. Contacten waren wel, de definitieve toezeggingen niet. Ik heb nu echter de ze kerheid dat ik in het vak kan blijven. Dat is voor mij het be langrijkste". Bij Motorola treft de Tukker een groep ervaren renners. Ei genzinnige types als de klim mer Andy Hampsten, ééndag- specialist Steve Bauer en Phil Anderson, die na een periode met uitgebreide meningsver schillen bij Cees Priem in Amerikaanse dienst wel de juiste omgeving vond om goed te presteren. Een groep volge vreten vedetten? „Nee, een ge routineerde ploeg. Met derti gers, die als doorgewinterde profs precies weten wat ze wel PerijIe.rvu'ift of niet moeten doen. Het zijn hoede heeft, mannen die er van doordron gen zijn dat ze alleen door profpeloton zijn tegenwoordig van de Belg Noël Dejonck- prestaties in het zadel kunnen duur". heere, die van achter het bu- blijven. De plaatsen in het Kuiper neemt de plaats over reau een coördinerende rol Hennie Kuiper is tevreden dat hij weer een wielerploeg onder zijn FOTO: SP gaat vervullen. Met Jim Ocho- wicz bezet de Nederlander de plaatsen achter het stuur van de volgwagens. De ploeg, die komend seizoen wordt ver sterkt met onder meer de Ne derlander Michel Zanoli, de Belg Michel Dernies, de Duit ser Jan Schur en de Italiaanse sprinter Maximilian Sciandri, start in de Giro en voor de kwalificatie in de Tour. Het laatste evenement wordt voor Kuiper een testcase. Met Stuttgart /Telekom hengelde hij twee jaar naar een startbe wijs. De missie mislukte, ook één van de redenen dat hij door de Duitsers aan de kant werd gezet. „Een nieuwe erva ring, waar ik naar heb uitge keken". In januari volgt het eerste trai ningskamp in Californië. Ken nismaking en individuele ge sprekken staan de eerste we ken centraal. „Ik hoef geen stempel op de ploeg te druk ken. Er is al een collectief. Het plezier staat voorop. Een jon gen als Bauer, die een minder seizoen achter de rug heeft, moet weer gemotiveerd op de fiets zitten. Met mijn ervaring moet ik ervoor kunnen zorgen dat de renners optimaal rende- ZOETERMEER Het blijft tobben met het Nederlands ijs- hockeyteam. De ploeg van bondscoach Larry van Wieren sloot het vorige seizoen in mi neur af met de zevende plaats bij de wereldtitelstrijd voor B- landen in Joegoslavië. De offi ciële openingswedstrijd van het nieuwe seizoen voorspelde opnieuw niet veel goeds voor Oranje. Nederland leed op de eerste dag van het vierlandentoer- nooi in Zoetermeer tegen het zwakker geachte Denemarken een pijnlijke nederlaag: 2-3. De periodestanden waren: 1-1, 0-2 en 1-0. De olympische forma tie van Polen had eerder titel verdediger Finland met 3-2 verslagen. Nederland verviel tegen De nemarken in oude fouten. De thuisploeg verdedigde laks en rondde onzorgvuldig af. Voor al het gebrek aan scorend ver mogen brak Oranje opnieuw op. In de derde periode wer den legio kansen op de gelijk maker gemist. In opkomst Denemarken is een ijshockey- natie in opkomst. In eigen land is het inmiddels de popu lairste wintersport. Die status was tot voor kort in bezit van handbal. In april van dit jaar werd Denemarken ongeslagen aarhe laschc leel g lat nu K.diiipiuen ut ue *_-giuepverno ploeg drijft voornamelijk o^ert>aj inbreng van een zeventaljjema|. roepsspelers, die in buten jg landse competities uitkou In Zoetermeer bewees Dfluil marken op B-niveau mot loos mee te kunnen. Bij Oranje ontbraken p°ffeJ| Mollen (liesblessure) en Hfeer, Stoer (hersenschudding), duo zal volgende week in nemarken, waar eveneens vierlandentoernooi wordt gewerkt, waarschijnlijk nieuw verstek moeten gaan. De jeugdige debi Bram Bouckaert (Tilb bleef in Zoetermeer nog de kant. Rob van Steen eel leen) maakte na een afw<ufsch heid van vijf jaar zijn ren Ook Tonny Collard verscljaa^, namens Nederland weer het ijs. De aanvaller Utrecht miste het laatste amse WK in Joegoslavië van\ Jas 2 privé-omstandigheden. Ui selectie van vorig seizoen Robert Herckenrath, Wensink en Robert Prick Wely (allen Rotterdam) uiteenlopende redenen dwenen. Nederland - Denemarken 2-3 (1- 1-0). Doelpunten: Nederland: sink, Louwers; Denemarken: El Carlsen, Arvidsen. Scheidsrec Schnieder (Dui) Toeschouwers' Stafminuten: Nederland 14, I marken 12. Polen - Finland 3-2 (0-2 0-0 3-0 verkleint de afstand Stichting LEZEN, Keizersgracht 391, 1016 EJ Amsterdam SPORTWERELD DEN HAAG De spelers van Eagle/Hermes hebben gister avond op fortuinlijke wijze de kruisfinale weten te bereiken van het eigen handbalgala in sporthal Ockenburgh in Den Haag. Door het ontbreken van het sterke HB Venissieux'85 zocht de organisatie in allerijl naar een waardige vervanger. Eerste divisionist Van der Voort/Quintus verving de Franse formatie, waarna Her mes niet al te veel moeite had de Heulse equipe te kloppen. De organisatie van het gala kwam onverwacht in proble men, nadat Venissieux te ken nen gaf voorrang te geven aan het bekerduel tegen Nimes. De onderhandelingen met Eissen- nach waren zo goed als rond, maar deze ploeg uit het voor malige Oost-Duitsland vecht tegen degradatie in de zuidelij ke hoogste klasse en moest op het laatste moment afzeggen. 1 Pas te elfder ure werd Quintus als de derde deelnemer in pou le A vastgelegd. Maar ook het Westlandse team kwam niet geheel op volle sterkte naar Den Haag. Tijdens het treffen met Hermes moest Quintus nota bene een beroep doen op linkerhoekspeler Eugene Furth van Hermes als gastspe- ler. Hermes gaf het niveau verschil tegen Quintus duide lijk in cijfers weer: 28-15. Te groot Sankt Otmar bleek daarente gen gisteravond een maatje te groot voor Hermes. De Zwit sers dankten de overwinning van 24-20 voor een groot ge deelte aan de twintigjarige Ni- colai Stanisic, die zich als de absolute uitblinker bij de oos terburen ontpopte. Doordat de Hagenaars niet constant een dubbele dekking toepasten op de Duitser, kon Stanisic naar hartelust zijn schotvaardigheid vertonen. Hermes keek bij de rust nog aan tegen een achterstand van 10-8 en leek halverwege de tweede helft langszij te komen. Maar op de beslissende mo menten werden dure fouten gemaakt. Fouten die Hermes zich niet kan veroorloven als Voetbal De voor gister avond vastgestelde eredivisie wedstrijd Roda JC - Vitesse is de thuisploeg morgen in de* vanwege de slechte gesteldheid kruisfinale Granitas Kaunas van het terrein in Kerkrade af gelast. ontmoet. Dit Europese topteam uit Litouwen versloeg in poule B met 20-17 de Europa Cup II- winnaar van vorig jaar, het Duitse TSV Milbertshofen. „Er was geen goede inzet van avond. Dat kunnen we ons te gen Kaunas zeker niet veroor loven", stelde trainer Hans Beugel van Hermes, die voor alsnog niet in zijn rats hoeft te zitten over de trefzekerheid van Patrick van Olphen. De speler van het nationale team scoorde gisteravond in totaal achttien keer. Voetbal Met ingang van 1 juli 1992 wordt Amev Neder land B.V. de nieuwe hoofd sponsor van FC Utrecht. Met deze overeenkomst is een be drag gemoeid van ruim één miljoen gulden per jaar. Turnen De Koninklijke Ne derlandse Gymnastiek Bond start deze maand een speciale opleiding voor oud-topsporters. Het accent bij de verkorte cur sus, mogelijk gemaakt door een subsidie van het ministerie van WVC, ligt op het les geven. Wielrennen Het Spa ie he ministerie van financiën b aar d de samenwerking tussen u wielersponsors Festina en I taand in de weg te staan. fe de »t, Atletiek Rosa Mota wi ergej jaar 1991 op spectaculaire rvicu afsluiten. De kleine a :haati sinds Seoul 1988 Olyrnjj en kampioene op de maratauwh loopt op 31 januari zow» ooral Barcelona als in Madrii ;aar(j Morgens neemt ze met de :he le tugese selectie deel aan d< (Ve n geheten Ekiden-estafette Barcelona, waar Mota tien meter aflegt. Haar finish v verwacht rond 15.30 uur. reneenhalf uur later w )orpL haar 500 kilometer verd lymp dezelfde afstand bij de Saniet vester-loop in Madrid. et zoi WOSI en v )lym «gt OVJfi uige velee leer nafh en u ities oor i ode )v, c lymp ivjeti

Leidse Courant | 1991 | | pagina 20