lob Witschge voorziet nder spel Feyenoord SPORT Bosz verwacht geen herhaling iidócSomant 19 'imman breekt de vierde partij af Happel bondscoach Oostenrijkse team ZOND °„e; irdt di aris sheel ding >P- Dor de 25 ZATERDAG 21 DECEMBER 1991 Eerste plaats Kouwenhoven BRISBANE De broers Ben en Jan Kouwenhoven hebben vijfde race tijdens het WK zeilen in de 470-klasse gewon- n. In het algemeen klassement staat de tweeling op de eede plaats, met geruime achterstand op de Duitse combi natie Hunger/Schmit. Het evenement in Brisbane (Aus) ver ia loopt uitstekend voor de Nederlandse mannen, met drie 'ploegen binnen de eerste tien. De gebroeders Schutte, elfde in de vijfde race, staan achtste. Bergeyck en Bos, gisteren dertiende, zijn tiende in de tussenstand. Het NOC stelt een plaats bij de eerste acht landen als eis voor uitzending naar de Olympische Spelen. Het is nog niet voorgekomen dat er drie potentiële kandidaten zijn in de 470-klasse. Overigens is het WK pas de eerste in drie kwalificatiewedstrijden voor Barcelona. De vrouwen presteerden minder. Kramer en Sta- venuiter, die het toernooi sterk begonnen, kozen in het eer ste kruisrak de verkeerde kant en kwamen als 25ste om de bovenboei. Het duo voer nog naar de zeventiende plaats. Spurs wil Gascoigne niet laten vertrekken LONDEN Tottenham Hotspur wil dit sei zoen afmaken met sterspeler Paul Gascoig ne. Peter Shreeves, manager van de Lon- dense voetbalclub, ontkende gisteren dat de middenvelder al in januari naar het Itali aanse Lazio Roma kan vertrekken. De oor spronkelijke datum van de overgang, waar mee zestien miljoen gulden is gemoeid, was 31 mei 1992. Lazio wil Gascoigne eerder in lijven. Spurs wil „Gazza" nog enkele maan den behouden, mede met het oog op de strijd om de Europa Cup 2 waarin Feye- noord de eerstkomende tegenstander van de Spurs is. Gascoigne is overigens nog herstel lende van een knieblessure en denkt pas in maart weer te kunnen voetballen. Atletico tegen Real op vreemd terrein MADRID De tuchtcommissie van de Spaanse voetbal bond heeft Atletico Madrid gestraft met één wedstrijd op vreemd terrein naar aanleiding van een incident rond scheidsrechter Merino Gonzalez in de thuiswedstrijd tegen Sevilla. De arbiter werd zaterdagavond geraakt door een van de tribune gegooid bierglas en moest het duel enige tijd onderbreken. Atletico kan door de strafmaatregel in het weekeinde van 4 en 5 januari niet in eigen huis aantreden tegen koploper en buurman Real, dat momenteel met zeven punten voorsprong op de stadgenoot de ranglijst aanvoert. Voorzitter Jesus Gil reageerde meteen met de mededeling dat Atletico voor de topper uitwijkt naar het stadion Nou Camp van Barcelona, waar Real niet bepaald geliefd is. De stadions van Burgos of Valladolid komen echter meer in aanmerking. Atletico kreeg tevens een boete van 9.000 gul den opgelegd. De club heeft tien dagen om tegen de straf in beroep te gaan. GS Zuid-Holland willen Haags EK DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben er bij de KNSB op aangedrongen de Europese kampioenschappen van 1993 alsnog toe te wijzen aan Den Haag. Gedeputeerde George Brouwer vindt dat de dit jaar overkapte accommodatie van het schaatscentrum De Uithof perio diek plaats moet bieden aan internationale kampioenschappen. Hij schrijft dit in een brief aan de schaatsbond. Het provinciale bestuur mengt zich hiermee in het conflict dat is ontstaan tussen het 'gewest Zuid-Holland enerzijds en de schaatsbond en het Thialf-stadion in Heerenveen ander zijds. Het bestuur van de KNSB heeft het bureau Moret. Ernst en Young aan het werk gezet in het geschil te bemiddelen. In februari wordt een besluit verwacht. Overeenkomstig een uit 1987 daterende afspraak met WVC is het toernooi toegewezen aan Heerenveen. Door Thialf te bestem pelen als A-accommodatie kon het ijspaleis worden gered van faillisse ment. Omdat het gewest Zuid-Holland in 1993 honderd jaar bestaat, is aangedrongen op verplaatsing. Naast het jubileum noemt Brouwer in de brief het feit dat Zuid-Holland in ledental het grootste gewest van de KNSB is, als argument. iank wekrman (hoff 207. lJTTERDAM Rob schge staat bekend als aardige jongen. Te jig volgens sommigen daarom het risico lo- nooit helemaal de )fte in te lossen, die hij geleden bij Ajax in te houden. Het ige karakter van de ite van de twee voet- Mnpi enc*e broers blijkt aan Je*nc* van ^et êeSPrek- •apier eij worcjt gevraagd ij nog iets heeft toe te ;en, te verduidelijken lit te leggen zegt hij: ttige kerstdagen en gelukkig nieuwjaar", is Rob Witschge, sinds lari van dit jaar Feye- Irder, ten voeten uit. gaat niet alleen goed met snoord, dat morgen zoals Amsterdam Ajax aar het marcheert verdienstelijk met Rob fhge (25). „Maar het kan stelt de in Amster- geboren, bij SDW begon- Qj, in De Meer doorgebroken en mislukt avontuur bij (j f/Eüenne in Rotterdam-zuid /Z/Uestreken middenvelder. denk ik, op tachtig, tntig procent van wat ik kunnen halen. Ik werk om dat ontbreken- eel ook te bereiken en dat st te houden". Witschge, bij Ajax ruim jaar geleden min of meer dankt toen Bryan Roy aan firmament verscheen, be leefde voor zijn gevoel een re delijke rentree in het Neder landse voetbal begin dit jaar. „Het ging aanvankelijk ge woon goed", stelt hij. „Daarna heb ik een wat mindere perio de gekend, van een maand of twee. Ik had me kennelijk in m'n drang om me te bewijzen wat geforceerd en daardoor kreeg ik een terugslag. Ik had bovendien in de privé-sfeer een paar problemen met de zwangerschap van mijn vrouw, eh vriendin. Daardoor moest ik pendelen tussen trai ningsveld en ziekenhuis en dat droeg er niet toe bij dat ik nu echt goed speelde. Maar nu gaat het goed met m'n vrien din, op 2 januari is de geboorte van ons eerste kind uitgere kend. Ik kijk er echt naar uit. Lijkt me een verrijking van m'n leven. Een nog weer wat verdere stap op weg naar vol wassenheid". Bouwsteen Rob Witschge beziet ook zijn verblijf in Frankrijk als een nuttige bouwsteen in dat pro ces. „Het eerste jaar in St. Etienne ging lekker. Ik speel de veel en redelijk goed. Zat nog bij het Nederlands elftal, waarmee ik nog tegen Wales speelde. M'n derde en laatste interland. Daarna was ik er niet meer bij. Voor die vriend schappelijke wedstrijd tegen Brazilië, toen er nota bene zes geblesseerden waren, werd ik tot mijn verbazing niet meer uitgenodigd. Later, toen het in Frankrijk minder ging en ik daar zelfs op de bank en de tribune belandde verraste me dat niet meer". ,,'t Was een vreemde en te leurstellende periode in Frankrijk. Vóór het seizoen had de trainer gezegd dat hij rond mij en vier andere spe lers het team wilde gaan bou wen. Toch stond ik er al gauw naast. Heeft een half jaar ge duurd. Toen kwam Feye noord. Was ik blij mee. Kwam ik in elk geval weer bij een Nederlandse club terecht, die toch in één adem wordt ge noemd met Ajax en PSV. Ik wilde toen ook wel terug. Juist in een probleemtijd loop je veel aan Nederland, je familie, vrienden en kenissen te den ken. Maar alles bij elkaar ge nomen betekende die Franse periode een verrijking van mijn persoonlijke leven". Werknemer Inmiddels voelt Rob Witschge zich gewoon werknemer bij Feyenoord. Hij tekende een contract voor 3,5 jaar in dc Kuip en ziet zich die periode in Rotterdam wel uitdienen. „Dan ben ik 27, 28", stelt hij. „Dan kan ik altijd nog wat on dernemen. Natuurlijk trekt het buitenland dan. Maar daar houd ik me nu absoluut niet mee bezig. Ik speel nu voor Feyenoord en wil dat zo goed mogelijk doen". Een vergelijking tussen zijn vroegere werkgever Ajax en zijn huidige Feyenoord is na tuurlijk onvermijdelijk. „Er is niet zo veel verschil", vindt Witschge, die zegt de verrich tingen van zijn broer Richard bij Barcelona en het Neder lands elftal niet kritisch maar 'familie-gericht' te bekijken. „Structureel is er een onder scheid. Ajax is een vereniging met de doorloopmogelijkheid van jong naar oud. Feyenoord is een stichting zonder eigen achterban. Verschil in cultuur en speelstijl? Ik zie niet zo veel andere dingen bij Feyenoord dan bij Ajax. Beide clubs zijn topsportgericht. Misschien dat het spel van Ajax wat anders in elkaar steekt. Wat frivoler, wat artistieker. Maar dat bete kent niet dat ik me hier niet thuis voel. Wat me zelf betreft, ik moet hier anders spelen dan ik gewend was bij Ajax. Daar behoefde ik niet zo veel vuil werk op te knappen. Hier moet ik nogal wat meters ma ken in het belang van de ploeg. Bij Ajax was ik linker spits en behoefde ik me, behal ve in de periode dat ik daar meer naar achteren speelde, nauwelijks druk te maken om verdedigend werk". Dorjee Waarop het gesprek belandt op het thema 'rollenpatroon' en de invloed van de coach daarop. Toen Witschge bij Feyenoord kwam, speelde hij samen met en achter Regi Blinker aan de linkerkant. Hetgeen met Ruud Heus nog wat verder naar achteren niet slecht verliep. Toen interim- coach Wim Jansen plaats maakte voor Hans Dorjee brak een korte, mindere periode voor Witschge aan. „Dorjee zette me weer linkerspits en liet Blinker buiten de ploeg", herinnert de Amsterdamse Rotterdammer zich. „Die posi tie wilde ik eigenlijk helemaal niet meer. Ik presteerde daar gewoon niet goed genoeg. Maar toen Doijee wegviel van wege zijn hart-operatie zette Jansen me weer links-midden tussen Blinker en Heus in. Dat liep toen meteen beter. Met de ploeg en met mezelf. Of ik straks problemen zie als Dor jee na de jaarwisseling het roer weer overneemt? Nee, nie mand denk ik. We stappen moeiteloos weer over naar Dorjee. Heeft niemand moeite zyn 'handelsmerk' af te zweren. „Het hinderde me bij het voetballen", zegt de oud- Ajacied en laatste speler die de overstap tussen Amsterdam en Rotterdammer maakte. „In fasen heb ik het een stuk korter laten knippen. Nu heeft m'n haar de lengte die ik lekker vind. Beschouw dit kapsel ook maar als een bewijs van een soort nieuwe start in het Nederlandse voetbal". Rob Witschge: „Dat Feyenoord nu kampioens kandidaat is, had toch niemand voorzien mee. Ik denk dat Jansen en Dorjee goed met elkaar heb ben gepraat. Bovendien heeft Dorjee ook kunnen zien hoe en met wie op welke posities het lekker liep". Erg sterk Morgen beleeft Rob Witschge zijn derde Ajax-Feyenoord. Aan de tweede, een paar we ken geleden, bewaart de Am sterdammer goede herinnerin gen, Feyenoord versloeg zijn hoofdstedelijke rivaal immers duidelijk, met 2-0. „We voelen ons op dit moment heel erg sterk", kijkt Witschge vooruit. „Op basis ook van onze uit wedstrijden, waarin we goed spelen en makkelijk scoren. Ik heb begrepen dat Ajax nu wat behoudender gaat spelen als gevolg van de mindere presta ties in de competitie de laatste tijd. Maar aan een gelijkspel zullen ze toch niet veel heb ben. Er zal door Ajax dan ook wel worden aangevallen. En Feyenoord? We spelen tot dus ver natuurlijk nogal afwach tend. Met succes, dat wel. Op die i titelkandidaat geworden. Wat niemand voor het begin van het seizoen had verwacht. Maar op deze manier kunnen we natuurlijk niet blijven spe len. We zullen eens wat meer naar voren moeten gaan voet ballen. Wanneer? Eerst maar eens proberen kampioen te worden. Want daar zijn we nu toch wel in gaan geloven". de afgelopen week amper bandage aan trainen toe. Bosz trainde vorige week apart, maar deed deze week weer met de groep mee. Hij kan jen spelen tegen Ajax. FOTO: CHRIS STEIN ■•jVERSUM De vierde vierde partij wordt morgen 'an de schaaktweekamp voortgezet. Timman en Ivantsjoek syeren na de 62ste zet van (Ivantsjoek) afgebroken. Zeiverloop vie J stand in deze zes partijen 3Tpb?-c attende tweekamp is 2 1/2 e4. d7-d6. 6 l i het voordeel van n.^5 cl^.c itsjoek. Vandaag volgt de C4-c5. g6-g5. partij. De afgebroken ^xd®- 16 p°3- ROTTERDAM Feye- noorder Peter Bosz is bij na volledig hersteld van de beenblessure waarvan hij meer dan een week last had. De middenvelder trainde de afgelopen week weer volledig mee en is voor trainer Wim Jansen geen 'vraagteken' meer voor wat betreft de wedstrijd Ajax-Feyenoord van morgenmiddag. Het is wel onzeker of twee ande re dominerende spelers in actie kunnen komen. Zowel verdediger John de Wolf als aanvoerder John Metgod kampt met een blessure. Beiden kwamen „John de Wolf heeft last van een blessure onder de voet", vertelt Peter Bosz, „terwijl John Metgod last heeft gekre gen van een schop tegen zijn scheenbeen. Dat gebeurde al meer dan een week geleden, maar na de wedstrijd tegen Sparta kreeg hij er echt last De 28-jarige neo-international is ondanks de mogelijke afwe zigheid van de twee routiniers niet pessimistisch over het duel met de Amsterdamse aartsrivaal. „In de eerste wed strijd tegen Ajax speelden we ook met diverse invallers. Toen ging het ook goed". Overigens heeft Jozsef Ki- prich weer voluit meegetraind. De medische staf van Feye noord heeft een speciale arm- oor hem ontworpen, hij kan spelen. Te gen Sparta was Kiprich be schikbaar voor een invalbeurt. Peter Bosz verwacht geen exacte herhaling van de eerde re ontmoeting in de Kuip. „Ajax moet gewoon lering hebben getrokken uit dat duel", denkt hij. „Die wed strijd werd vooral nabe- schouwd met bewoordingen dat het naïeve Ajax met open ogen in de botte bijl liep. Wij profiteerden slim van hun spel. Ze zullen geen herhaling van die wedstrijd willen. Aan de andere kant: met een ge lijkspel kan Ajax gezien de stand op de ranglijst niet te vreden zijn. De achterstand op ons en op PSV is daarvoor te groot. Willen ze winnen dan zullen ze gaan aanvallen. En dus krijgen wij de ruimte die we willen hebben". fiÜSÏi Pe8-f6, 28 Pc4xb6. h5xg4. 29 h3xg4, Ph4xg2. 30 Db3-h3. Pg2-e3. 31 Ld2xe3, 36 Kglxg2. DdBxdT. 37 Pdlxe3. Lf8-h6. 38 Pe3-g4. Lh6-g5. 39 Tc2-c7. Dd7-a4. 40 Tc7- c4. D4xa5, 41 Pg4-f2. Da5-el. 42 Tc4-c8+, LgS-hl 4S'U24(3C8Kg7-h|84e67'Tcte2.CDef- Kg5-f6. 57 Tg3-1 Sïftt. Kfl-efa r partijen eindigde gelijk. Short u PORTUITSLAGEN Springconcours tabel A, 1,60 m: 1 Skelton (GBr) Everest Werra 0 straf- laag. Handbalgala, ■0-8). St Otmar (Zwi) - Hermes 24- - Quintus 28-15 Milbertshofen (Dui) - Grani- as (Lit) 17-20 (10-8). chaat (Bel). European Trophy Roemenië - Hongarije 24-26 Polen - Duitsland 12-23 (4-7). Vrouwen la Ischappelljk Nederland - Sov- 15-21 (7-10). Doelpunten Kleintjens 4 ok 2, Mouton .ars 1 Sloothaak (Dui) Optiebeurs John Blunt 0/37,13, 2 Michael Whitaker- /Henderson My Messieur 0/40,26, 3. Harris (GBr) Paradise Peppermill 0/40,48, 21 Zoer/Olympic Cordllio 7/52,03. Springconcours tabel C. 1,45 m: 1. Sloothaak/Optiebeurs Pater 41,68 seconden, 2. Michael Whitaker/Hen- derson My Messieur 41,68, 3. Marle Velzen 3, Edgar (GBr) Everest Unique 41,96, 5. i Kivi Zoer/Walllby 42,49. (Dui) Almox Rasman 0/20,32, 2. Sloothaak/Optiebeurs John Blunt 0/20,69, 3. Frühmann (Oos) Bock- mann's Lamor 0/20,86, 5. Zoer/Olym pic Wendela 0/21,19. IJSHOCKEY Zoetermeer. Vierlandentoernooi Polen - Finland 3-2 (0-2 0-0 3-0). ZAALVOETBAL Eerste divisie A Rotterdam - Alkmaar 4 Voorschoten 6-3, Den Helder Utrecht 1-8, Hoorn - Schagen - Den Haag 1 /Schutte, venulter/Stibbe. Stand: ger/Schmidt 19 punten, 2. Kouwen- hoven/Kouwenhoven 51,7, 3. Monte- 18. Stavenuiter/Stibbe 106, 49. ters/Deutz 189. Vrouwen, vijfde race: 1. Bover/Martin (Spa), 2. Jarvis/Tribe (Eng), 3. Moska- lenko/Poholsjik (Sov), 17. Kramer- /Stavenuiter, 18 Ammerlaan/Nadorp. Stand: 1. Moskalenko/Poholsjik 27,7, 2. Peters/Bulle (Dui) 29,7, 3. Isler/He- aly (VSt) 33,1, 13. Kramer/Stavenui- ter 75, 33. Ammei' WENEN Ernst Happel wordt de nieuwe bonds coach van Oostenrijk. De inmiddels 66-jarige voet baltrainer, die in 1970 Feyenoord als eerste Ne derlandse club naar winst van de Europa Cup 1 leid de, volgt de teruggetreden Alfred Riedel op. Het ja-woord van Happel, laat stelijk werkzaam bij lands kampioen FC Tirol, kwam zelfs voor insiders van het Oostenrijkse voetbal als een complete verrassing. „Ik ben een patriot, maar geen idioot", had Happel enkele dagen gele den nog verklaard. Al in 1990 werd zijn naam in verband met de Oostenrijkse ploeg ge bracht, toen bedankte hij voor de eer. Behalve Happel had het bestuur van de Oostenrijk se voetbalbond de Duitser Horst Koppel en oud-interna tional Kurt Jara voor de func tie van bondscoach benaderd. Emerich Jenei wordt bonds coach van het Hongaarse voet balelftal. De 54-jarige Roe meen tekende gisteren een contract voor vier jaar. Jenei is de derde bondscoach dit jaar van de Hongaren. Zijn voor- Ernst Happel maakt na het WK van 1978 in Argentinië, toen hij coach van het Nederlands elftal was, zijn rentree op dat front. FOTO: AP Robert Glazer, zat slechts vier interlands op de bank. Hij kwam daarin niet verder dan twee gelijke spe len. Eerder in het jaar was Glazer al Kalman Meszöly ko men vervangen. ganger. SPORT OP TV BRT 2, 20.00 uur: Sport i Trophy lenië. 5 uur: Grandstand. 00.50 If. 18.00 uur: Sportschau. 22.10 uur: Komm' zu uns sport'91 jaaroverzicht. Eurosport, 14.00 u paard, tiende schaaktweekamp Tim- man-lvantsjoek. Nederland 2, 12.00 uur: Voetbal plus Nederland 3, 18.45 uur: Studio Sport RTL 4, 16.45 uur: Match met onder ijshockey, vierlandentoernooi, TV 5, 16.25 uur: Sport. Superchannel, 16.00 uur: World sportspecial, 16.30 uur: Hang loose. RTL 4, 11.15 uur: Match e handbaltoernooi TV 5, 09.00 II vos 20 ans?: Michel Platini. Sportnet, 08.00 uur: Sport. Eurosport, 14.00 u BETAALD VOETBAL Fortuna-RKC VVV-SW/Dordrechf90 Willem ll-De Graafschap Cambuur-RBC VCV Zeeland-NEC Excelsior-Wageningen Veendam-Heerenv MORGEN Ajax-Feyenoord Peter Bosz wordt vaak verge leken met de man die onlangs bij Ajax vertrok, Jan Wouters. Toen de dominante internatio nal zijn heil zocht in München, liet Ajax-trainer Louis van Gaal weten dat zijn selectie die aderlating wel kon verwer ken. „Van Gaal zei dat hij geen vervanger nodig had", aldus Bosz, „en ik heb dan ook niets van hem vernomen. Ik denk daar eigenlijk ook niet over na, omdat ik het erg goed naar mijn zin heb bij Feye noord. Maar je weet natuurlijk nooit. Je moet ook altijd reëel blijven. Ajax is nog steeds een stapje hoger dan Feyenoord. Ondanks deze stand op de ranglijst. Met Feyenoord zijn we weer op de goede weg, maar van een topclub kun je) pas spreken als je zo'n goede positie pakweg een jaar of twee hebt kunnen handha- KOERSEN DEN HAAG Onze tips voor de koersen van Hilversum (morgen, aanvang 13.30 uur) luiden: 9e koers: 1Fire Avon, 2. Evil Knevll. 3. Dolphin Power (2-9-6). 10e koers: 1. Cassanova Boy. 2 Dizzy Dean. 3. Alain B (5-4-6). Meer deelnemers in marathondriedaagse DEN HAAG Aan de mara- thondriedaagse doen zestien ploegen van vier schaatsers mee. De organisatie had aan vankelijk een maximum van veertien kwartetten gesteld. De belangstelling was echter gro ter. Buitenlandse deelnemers hebben afgezien van hun komst; alleen de in het Neder landse marathoncircuit draai ende Russen zijn present. De eerste editie van de drie daagse wordt van 27 tot 29 de cember in Heerenveen gehou den. Ard Schenk, oud-schaatser en tijdens de Olympische Win terspelen de Nederlandse chef de mission, lost het startschot. Meer dan eerdere meerdaagsen moet dit schaatsevenement de aloude wielerzesdaagse benade ren. Het programma bestaat uit korte onderdelen met als dage lijks slot een teamrace over honderd ronden. Op tweede avond start die wedstrijd pas rond middernacht.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 19