Vaarwel SU, aarwei US 3et kan ook anders dan in de jaren dertig OPINIE 11 Pluimpje voorMaij jidóc Gomant ZATERDAG 21 DECEMBER 1991 marc de koninck einig waarnemers leg- n een direct verband ssen de definitieve op- iffing van de Sovjetunie zich nu voltrekt en de onomische en politieke isis die in de Verenigde aten in precies dezelfde nkere dagen een nieuw tptepunt heeft bereikt. ar het lijkt er wel degelijk dat de treffende gelijktij- heid geenszins toevallig is. twee supermogendheden (waren) fysiek en mentaal gelijk veel sterker van el- ir afhankelijk dan in beide beseft. Nu afscheid rdt genomen van de SU, is arschijnlijk ook een vaar- 1 op zijn plaats jegens de US Is de wereld die in de afge- vijftig jaar gekend heeft, de SU-US-afkorting een egelbeeld vormt, mag wel :1 toepasselijk heten. Een ve eeuw lang hebben de ie grootmachten hun eigen elkaar gereflecteerd De spiegel weerkaatste de ander. En hij id de tweeling in grenzeloze elkaar. Als de een /oog, bewoog de ander si- ltaan. Was de een succesvol dictatuur), dan was de an- succesvol (als democratie), n de een ten slotte ten )i viel aan de krachten van verval, toonde de ander rermijdelijk dezelfde symp- wederzijdse levensvoor- ardelijkheid van de SU en US zou kunnen worden ge- egoriseerd in vijf gebieden: chologie, politiek, diploma- militaire strategie en eco- r wie het een al te wilde >rie lijkt dat de ondergang de Sovjetunie verklaard i worden uit het verval van Verenigde Staten, is het al beter om in dit bestek iral het spiegelbeeld te be- ïdelen, waarin de Ameri- is verklaard wordt de verdwijning van de SU. thologisch heeft Amerika die verdwijning van 'het jatief' de doorlopende be- 430 00 stiging verloren van haar ei- dsnün1 positief', haar voortreffe- 2800 theden. Op zichzelf was die 1130.00B door de Sovjetunie aangereikte illusie al een schadelijke kracht, want ze verhinderde Amerika zich (onder meer economisch) te spiegelen aan West-Europa en Japan. En toen de illusie wegviel, verloor Amerika bovendien zijn be langrijkste bron van inspiratie, van nationalisme en van col lectief en individueel optimis me. En een economie kan niet zonder optimisme. Het is psychologisch voor Amerika waarschijnlijk niet zo belangrijk dat de Sovjetunie al enige tijd geleden van militai re vijand tot een soort diplo matiek geallieerde werd. De letters USSR bleven symbool voor misère. De opheffing van het symbool (en de waar schijnlijkheid dat een kleiner, sympathieker en zelfs roman tisch klinkend 'Rusland' nooit de psychologische functie van de USSR kan overnemen) is de schok die Amerika thans transformeert. Politiek heeft de Sovjetunie het maatschappij-ideologische speelveld binnen Amerika al tijd hecht samengedrukt. Nu de SU oplost, zien we prompt in de Amerikaanse binnen landse politiek een dramati sche verwijding van dat spec trum optreden. Raciale span ningen lopen snel op (een ver gelijking met etnische botsin gen in de Sovjetunie is verlei delijk) en extreem-rechtse po litici als David Duke en Pat Buchanan melden zich voor de presidentsverkiezingen. Een reactie van radicaal-links lijkt een haast mathematische on vermijdelijkheid. En al blijft zo'n reactie uit, dan vergelijke men maar de breedte van het mogelijke electorale veld in 1992 van Duke, via Bush tot Mario Cuomo met de minimale politieke ruimte tus sen Bush en Michael Dukakis vier jaar geleden. Hoewel de SU vaak onenig heid tussen Republikeinen en Democraten teweegbracht over de veiligheidspolitiek, was 'het rijk van het kwaad' in beginsel een samenbinden de kracht voor Amerika. Nu zaaien de ruïnes van dat rijk diepe verdeeldheid in de US, waar de centrale en emotione le vraag inzake de buitenland se politiek is geworden: wie hebben voorrang, Amerikanen die lijden onder de i Russen die een hongerwinter ingaan? Wat Irak deed gedurende ne gen maanden (Amerika ver enigen, zij het voor te korte tijd om haar interne crisis te kunnen ontlopen), deed de Sovjetunie decennia lang (lang genoeg om een historisch on waarschijnlijk succesvol Ame rika te creëren). Misschien zijn de gelijktijdige desintegratie van de Sovjetu nie en de verlammende som berte in de Verenigde Staten behalve oorzakelijk verbon den, ook deel van een globale trend, van een soort onzicht bare hand die tijdgeest kan he ten en die in de jaren zestig de jeugdrevolutie in zowel Ame rika als West-Europa leidde. Hoe dat zij, wie in deze laatste dagen van de Sovjetunie schrijft dat 'de mensen bang en pessimistisch zijn en wal gen van het systeem, van auto riteiten, van bureaucratie en van al de gecorrumpeerde po litici', die beschrijft haarscherp de atmosfeer in Amerika Waarheid Diplomatiek zou voor Ameri ka een Amerika-vriendelijke USSR veel stimulerender zijn geweest dan helemaal geen USSR. Om een voorbeeld te de US en de SU zijn :o-sponsors' formeel de van de vredesconferentie voor het Midden-Oosten, die in de sfeer van enige hoop in Ma drid begon en die deze week in Washington verlepte terwijl (omdat?) Amerikaans minister Baker met spoed naar de Sov jetunie moest om daar naar de nucleaire erfenis te kijken. Zou het Amerikaanse leider schap niet oneindig veel effec tiever zijn geweest als een po litiek formidabele Jim Baker samen met een politiek formi dabele Sovjet-collega Eduard Shevardnadze, in een indruk wekkende expressie van mon diale wil, de partijen had kun nen aansporen tot vergelijk? Een goedaardige rivaliteit tus sen twee supermogendheden kan voor elk van de twee een rijke bron zijn van diplomatie ke creativiteit. Nu zag de we reld in de Midden-Oostencon ferentie een machteloze US omdat de SU op sterven lag. Militair waren de gevolgen van het einde van de Sovjetu nie voor Amerika al duidelijk geworden toen Moskou van vijand vriend werd. De Golf oorlog was niet meer dan een kleine verstoring van de veel grotere waarheid dat Amerika steeds minder wordt uitgeno digd om elders ter wereld mi litair aanwezig te zijn. Ameri- ka's twee miljoen man sterke strijdkrachten worden het doelwit van politieke bezuini gers in plaats van een voertuig voor nationale trots en inter nationale standing. Een vaak verwaarloosd aspect daarvan is dat miljoenen ge wone Amerikanen een deel van de rest van de wereld kennen, uitsluitend omdat zij in het buitenland gediend heb ben. Verbreking van die col lectieve link met de buitenwe reld zal de neiging tot politiek en economisch isolationisme in de Verenigde Staten stimule- Ouwe tijd Economisch is de afhankelijk heid van Amerika van de Sov jetunie vaak opmerkelijk di rect geweest. Toen president Carter begon te praten over vrede en ontwapening met de Sovjets, begon Amerika econo misch af te glijden. Toen Reagan sprak van het rijk van het kwaad, barstte Amerika uit in bedrijvigheid. Toen Bush goede vrienden werd met Sovjet-president Gorba- tsjov, begon Amerika opnieuw aan een steile afdaling. De USSR was sedert de Twee de Wereldoorlog een 'staande uitnodiging' tot industriële ex cellentie in de US. Geen Rus land of 'gemenebest' zal een zelfde invitatie doen aanko men, zoals ook de EG en Ja pan dat niet hebben gedaan. De defensie industrie in de VS is inder daad de enige bedrijfstak ge bleven die excellent is. Thans zal dat laatste gezonde orgaan van de Amerikaanse economie\ even snel en allicht even sociaal ontwrichtend wor den aangetast als dat in de voormalige Sovjetunie. Drie honderd miljard dollar, ofte wel 25 procent van de federale begroting, geeft Amerika jaar lijks uit aan 'defensie' tegen voornamelijk de overleden USSR. Alleen al dat simpele cijfer maakt duidelijk dat 'de tweede Russische revolutie' in de USA ten onrechte als een buiten lands fenomeen is geobser veerd. Amerika maakt nu zelf een economische, sociale en politieke ontworteling door die nauw verwant is aan die in de spiegel en die Amerika en de rest van de wereld nog grote verrassingen kan bezorgen. Natuurlijk zullen de Verenig de Staten niet verdwijnen in die eigen revolutie. Maar wat tevoorschijn komt kan weinig meer gemeen hebben met die goeie ouwe Amerikaanse tijd, toen er nog een Sovjetunie (Mare de Koninck is corn ponden t voor onze krant Washington) JlK IN 'T HOUT aan vluchtelingen hkt, denkt al gauw aan Verenigde Naties. Als [ergens ter wereld hulp oden moet worden aan ponnes hongerende en rstende mensen, zijn de f immer present. Zij Ibben daartoe een spe- jle organisatie opge- pt, het Hoge Commissa- jat voor Vluchtelingen, beter bekend is onder Engelse afkorting (ÏHCR. UNHCR doet nog meer graan uitdelen in de Der- 'ereld. Zij heeft ook kan- n in het Westen, in Den g bijvoorbeeld. Deze hou- zich onder meer bezig met geven van adviezen op het ied van vluchtelingenza- Staatssecretaris Kosto justitie baseert zich op in- natie van de UNHCR als zegt dat de toestand in :hoslowakije en Vietnam ig genoeg is om de Vietna- hongerstakers daarheen wijzen, iedereen heeft zoveel ver- «1... uwen in de VN-organisatie. ichtelingenWerk Neder- 1, dat de belangen behar- van asielzoekers en andere Ioogóvëihtelin8en in ons land' pnt wei arocent ƒ1,20 aanspi ramp weten dat ïchoslowakije sprake is van toenemend racisme jegens i"Jate strijd Vietnamese vluchtelingen wachten Nederlands opvangcentrum op de dingen die komen gaan. I FOTO: ANP Vietnam nog steeds wetten bestaan verloor 8rond waarvan een terug- tuurde asielzoeker tot lüiidai alf jaar gevangenisstraf nit' W worden veroordeeld. uu' heeft er gelijk? Mr. J.A. ïksma, die net vice-voorzit- van Vluchtelingenwerk is 'orden, hoeft niet lang na lenken. Hij is onlangs juist legaan bij de UNHCR, it deze organisatie de hwïciPes van het Vluchtelin- verdrag van de VN stelsel- g om politieke redenen •kwanselt". voorbeeld noemt Hoeksma - nn Rood zaak van de Kurdische u ehtelingen in Irak. Toen ich achtfkije jaar weigerde honderdduizenden op te verbindt.» besloten de NAV0- pHrïif~hdUCI1' on^er druk van de pu- i velen °Pinie tot bet creëren zogeheten 'safe havens' op ks grondgebied. Maar hoe ^moesten ze de doodsbange vluchtelingen zover krijgen dat ze uit de bergen zouden neerdalen en zich weer in Irak vestigen? Volgens Hoeksma heeft UNHCR zich toen laten over halen een kantoor in Noord- Irak te openen, louter en al leen om de vluchtelingen ver trouwen in te boezemen. Dat lukte, maar hoe is de situatie nu? Hoeksma: „De Kurden zijn weer overgeleverd aan Saddam Husayn. We hebben op de televisie kunnen zien hoe zij worden gebombar deerd. Hier schieten woorden te kort". Rechts-radicalen Zoals gezegd heeft de UNHCR ook een kantoor in Den Haag. Zwaar bemand zelfs, maar niet voor lang meer. Het Hoge Commissariaat is bezig zich te rug te trekken uit ons wereld deel. Alleen het regionale kan toor in Brussel blijft op sterk te; alle andere kantoren wor den gesloten of ingekrompen. Hoeksma is daar bitter over: „Het Hoge Commissariaat trekt zich terug op het mo ment dat rechts-radicalen zich hier in woord en daad richten tegen asielzoekers en andere vluchtelingen!" Volgens de vice-voorzitter van Vluchte lingenwerk is het zelfs te be wijzen dat ook dit besluit van de UNHCR is ingegeven door puur politieke motieven. Hij wijst op een uitspraak van R. von Arnim, de vertegenwoor diger van de Hoge Commissa ris in Brussel. Von Arnim heeft gezegd dat veel migranten in Europa ten onrechte een beroep doen op het Vluchtelingenverdrag van de VN. Deze conventie zou al leen maar in het leven geroe pen zijn om vluchtelingen uit communistische landen per manent bescherming te kun nen bieden. Nu er in de mees te landen van het Oostblok een of andere vorm van demo cratie is gekomen, kan er vol gens Von Arnim maar beter snel een nieuw verdrag wor den gesloten. Hoeksma heeft weinig waar dering voor deze redenering van zijn vorige baas. „Het Vluchtelingenverdrag is ge koppeld aan de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens en is dus ook uni verseel, dat wil zeggen: altijd, overal en voor iedereen gel dend. Maar de UNHCR offert deze belangrijke principes op aan internationale politieke doelen van de belangrijkste donorlanden". Als de dood Als het gaat om de Westeuro- pese donorlanden zouden die doelen zich gemakkelijk laten omschrijven. Volgens Hoeks ma zijn zij als de dood dat er een niet te stuiten stroom vluchtelingen op gang komt uit Oost-Europa Azië en Afri ka. „We zijn terug in de jaren dertig: staten die vluchtelin gen moeten beschermen, be schermen zichzelf tégen vluchtelingen". Een regeerder als taris Kosto geeft dat laatste trouwens grif toe. Naar zijn mening is er in de Europese Gemeenschap gewoon geen plaats voor „al die miljoenen" die ernaar hunkeren hun arme, vieze en ongezonde (woon)steden te verruilen voor de landen van melk en honing van de EG. Dat we geen miljoenen vluch telingen kunnen herbergen zal niemand in twijfel trekken. Maar zo ligt de zaak niet. Jaar lijks vestigen zich nu legaal zo'n zestig- a zeventigduizend vreemdelingen in ons land. Voor hen is kennelijk wel plaats. Heel wat vreemdelin gen worden zelfs maar wat graag naar ons land gehaald. Door hun naaste familie èn door het bedrijfsleven. Denk aan de Polen zonder wie de bloembollen ongepeld zouden blijven, aan de Joegoslaven zonder wie de naden op de scheepswerven niet gelast zou den worden en aan de Chine zen zonder wie er in de restau rants geen loempia of nasi-go- reng op de borden zou komen. Legale gastarbeiders betalen bovendien belasting en sociale premies, waardoor zij bijdra gen aan het in stand houden van onze verzorgingsstaat. En die bijdrage wordt ook nog eens steeds belangrijker nu het aantal 65-plussers in ons land almaar groeit (vergrijzing) en het aantal jonge Nederlandse werknemers almaar afneemt (ontgroening). Kortom, al dit soort buitenlanders komt ons uitstekend van pas. Ander beleid Dit alles heeft prof. Van de Kaa van de Vrije Universiteit in Amsterdam een pleidooi doen houden voor een ander immigratiebeleid. Nu is het zo dat niemand zich voor onbe paalde tijd in ons land mag vestigen, tenzij hij voldoet aan voorwaarden. En die zijn in middels zo streng, dat een vluchteling zo ongeveer moet kunnen aantonen dat hij het risico loopt gefusilleerd te worden bij terugkeer naar zijn vaderland. Van de Kaa vindt dat de Westeuropese landen, inclusief Nederland, een voorbeeld moeten nemen aan Australië, Canada en de Verenigde Sta ten. Deze landen staan in be ginsel wel open voor vluchte lingen, ook voor economische vluchtelingen. Zij hanteren een puntensysteem. Wie naar hun grondgebied wil emigre ren, dient gewoon een aan vraag in. Ambassadepersoneel bekijkt of de kandidaat vol doende scoort. Hoe oud is hij, wat is zijn burgerlijke staat, hoe gezond is hij, wat is zijn beroep? Van de Kaa heeft gelijk. Op de Oosteuropeanen, Aziaten Afrikanen tenminste enig licht aan het einde van de tunnel gloren. Het fort Europa zou niet meer hermetisch voor hen gesloten zijn. En met het systeem-Van de Kaa zou het ook niet nodig zijn geweest die Russisch-jood- se ingenieurs, artsen en tand artsen die gemakkelijk in ons land een baan hadden kunnen vinden, 's ochtends vroeg met vrouwen en kleine kinderen van hun bed te lichten en over de grens te zetten, sommigen in pyjama en op blote voeten. Inderdaad, net als in de jaren dertig. door PAUL KOOPMAN Er is iets merkwaardigs aan de hand met het vak politicus. Ooit een politicus zien zeggen dat hij of zij een ge-wel-dig beroep heeft, waar absoluut niets op aan te merken is? Ikzelf heb in elk geval steeds een plotselinge verschuiving in het rimpellandschap waargenomen als deze uitspraak werd gedaan. Men keek wat gekweld, soms zelfs geplaagd. „Het beroep politicus", onthulde VVD- mevrouw Ginjaar-Maas onlangs nog, „geeft nogal wat eelt op de ziel". „Nooit een moment van rust, altijd rennen en draven", liet PvdA-kamerlid Vermeend zich ontvallen terwijl de PTT in zijn broekzak piepte. Het vak van politicus verdient nog buitengewoon slecht ook", sprak oud- minister en oud-banktopman Ruding altijd graag. Het is een algemene klacht die in alle partijgeledingen is te horen. En toch rara is 't vak buitengewoon populair. In de jongerenorganisaties, gemeenteraden en op partijbijeenkomsten staat men te dringen alsof er zetels in het hemels paradijs zijn te vergeven. Zelden trekt iemand zich terug van een kandidatenlijst als een kamerlid afgemat en opgebrand het strijdperk heeft verlaten. Integendeel, de animo hogerop te komen wordt door een dergelijk natuurlijk verloop alleen maar aangewakkerd. Ik zeg het voorzichtig, maar kennelijk valt er toch ook nog wat leuks te beleven in Den Haag. Als Kok na een lange vergadering om drie uur 's nachts in zijn hamsteroogjes wrijft, dan glimt daar ook toch iets van trots en voldoeningDie ene Europese munt komt er mede dank zij mijn volhouden toch maar mooi!, zie je hem denken. En zou Brinkman nou werkelijk zo weinig belangstelling hebben voor het premierschap als hij zelf voorwendt Nee, de schijn mag ons niet bedriegen: de meeste politici laten zich bij hun beroepskeuze écht niet leiden door een drang tot zelfkastijding, maar eerder door een inborst die snel in de verleiding komt op te zwellen en die zich warm voelt worden als hij wordt gelauwerd of in gewichtig gezelschap met egards wordt behandeld. Een stelling laat zich soms door zijn tegendeel bewijzen, vandaar dat ik op deze plaats nog even minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat ten tonele voer. Zij voelt zich eveneens soms gekweld, alleen wordt zij vooral geteisterd door het gevoel verkeerd begrepen te zijn. Waarom o waarom toch, zo heeft zij menigmaal verzucht, bejegent de pers mij zo onheusIs het mijn vrouw-zijn? Uit verscheidene interviews komt het beeld naar voren van een groot talent dat zich miskend voelt. Dat er zoveel proefballonnen werden opgelaten was geen teken van falend beleid, zo hield zij het journaille voor, maar eerder een bewijs van dadendrang en creativiteit. Het verleggen van de politieke koers zou niet op wispelturigheid duiden maar op wendbaarheid het is maar hoe je ertegen aankijkt. Nee, vrouwen hebben het moeilijk in de publiciteit. Pers en vaderland zouden dan ook nog lang niet toe zijn aan een vrouwelijke premier. Toe maar! Gelukkig heeft Verkeer en Waterstaat nog een persdienst die een flinke poging kan wagen dit scheve beeld te corrigeren. En ziedaar: deze week ontving ik een persbericht waarin uitvoerig gememoreerd wordt hoe buitengewoon goed de minister zich heeft gekweten van haar taak als tijdelijk voorzitter van de Europese transportraad. „In een optimistische bui", aldus het schrijven, „zei de minister in juli dat onder Nederlands voorzitterschap de helft van de transportdossiers zou kunnen worden weggewerkt, 10 dossiers dus. Dat is ook gebeurd. De dossiers zijn met een sterretje gemarkeerd". De lijst variërend van afspraken over de snelheidsbegrenzer en binnenvaartcabotage tot erkenning van vliegbrevetten is werkelijk indrukwekkend. En tsja, is het dan wel fair Hanja's vrijwel onopgemerkt gebleven Europese zegetocht geheel onvermeld te laten? Zo dacht ik toen ik aan dit stukje begon. Nou vooruit dan maar, op de valreep van het oude jaar willen we de beroerdsten niet zijn. Er moet toch, al was het maar voor één keer, een schouderklopje afkunnen: Een hoeraatje voor Maij en een grote pluim op haar hoed. Als het over Europese zaken gaat, dan staat zij haar vrouwtje wel. Driewerf hulde!" Zo, het hoge woord is eruit. Maar nu willen we in 1992 ook geen o vertogen woord meer horen over het ondankbare ministerschap en al het leed dat daarmee samenhangt. ADVERTENTIE Mededeling adverteerders en reclamebureau's In verband met een noodzakelijke aanpassing van het productieproces van de Leidse Courant in de laatste twee weken van het jaar. dienen de sluitingstijden voor het aannemen van opdrachten voor kader- en rubrieksadvertenties als onderstaand aangegeven gehanteerd te worden Voor de krant van dinsdag 24 december 1991 sluitingstijd maandag 23 december voor 12 00 uur vnjdag 27 december 1991 sluitingstijd dinsdag 24 december voor 10 00 uur dinsdag 31 december 1991 sluiüngstijd maandag 30 december voor 12 00 uur donderdag 2 januari 1992 sluiüngstijd dinsdag 31 december voor 10 00 uur F amilieberichten Familieberichten voor de krant van 24 december kunnen uitsluitend rechtstreeks in Rijswijk worden aangeleverd op maandag 23 december Telefonisch tussen 21 00 en 22 00 uur uitsluitend onder nummer 070-3190 551 of per fax onder nummer 070-3902 702 tot 22 00 uur

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11