Overheid laks met )eveso-richtlijn Duurder verpleeghuis voorlopig van de baan li li "ederland li Samenwerking op gebied sterrenkunde in Europa MAAK EEN FEEST VAN UW FEESTJE. zidóc Soutuut ijna twee miljoen aan ils geld in kruipruimte 'MEGEN Bij een huiszoeking in Uden ft de politie van Nijmegen 1,9 miljoen gul- aan vals, gekopieerd geld ontdekt en in be- genomen. Het huis was al eerder onder- it maar toen werd niets gevonden. Agenten tten uiteindelijk in de kruipruimte op een met briefjes van 100, 500 en 1000 Duitse U-ken. De 36-jarige bewoner van de woning d gearresteerd als lid van een bende waar op 16 november in samenwerking met de (ische politie vier leden werden aangehou- twee Belgen en twee mannen uit Nijme- Zij hadden onder meer een sporttas met miljoen gulden aan vals Duits geld in hun Qjjt. Met de^ arrestatie van de man in Uden is totaal aangehouden Nederlanders in deze nu op zeven gekomen. Het onderzoek gaat door. als ïmlin- anderi e glas Igens vrije mmui affen, taken, unten wens )mie i opni status it het ie te len. BINNENLAND DONDERDAG 19 DECEMBER 1991 Maij verkijkt zich op winst regiotaxi Ambtenarencao's niet opgedeeld voor 1993 Eerste Kamer slikt nivellering inkomens DEN HAAG Minister Maij van Verkeer en Waterstaat verkijkt zich ernstig op de besparingen die te bereiken zouden zijn door regio taxi's in te zetten op 'dunbezette' streekbuslijnen. Vermoedelijk zal de introductie van de regiotaxi he lemaal geen geld opleveren. Als gevolg hiervan blijft de extra ta riefsverhoging van de strippen kaart met ruim 30 procent, die de ministèr nog steeds achter de hand houdt, als een zwaard van Damo cles boven het streekvervoer han gen. Dit maakte president-directeur mr. C. Nyqvist van de NV Vere nigd Streekvervoer Nederland (5500 bussen in 12 provincies) van morgen bekend. Volgens Nyqvist valt de regiotaxi ongeveer even duur uit als de streekbus, omdat taxichauffeurs op O V-lijnen vol gens de OV-cao betaald moeten worden. Minister Maij heeft dus ten onrecht haar hoop gesteld op forse besparingen, aldus de direc- Uit de eindejaarsverwachting van Streekvervoer Nederland blijkt dat dit jaar het aantal reizigers met 15 procent is gestegen, waarvan 11 procent als gevolg van de studen tenkaart en 4 procent zelfstandige groei. Het financiële resultaat van VSN bedraagt in 1991 tenminste 18 miljoen gulden. DEN HAAG Het opdelen in acht sectoren van het centrale overleg over de arbeidsvoorwaarden van ambtenaren zal niet ingaan op 1 april volgend jaar, zoals minister Dales van bin nenlandse zaken tot dusver wilde. In een overleg hierover hebben de ambtenarencentrales zich gisteren weliswaar niet principieel verzet dit plan, maar ze eisen meer duidelijkheid over de gevolgen, voordat ze ermee instemmen. Een belangrijk knelpunt is de werkloosheidsuitkering. Het plan houdt namelijk in dat de uitkeringen worden aangepast aan die in de marktsector. De ambtenaren zien dat als een verslechtering. Ook willen de centrales een duidelijke uit spraak over het ambtënarênpensioenfonds ABP. Voor het ABP geldt nu nog een speciale wet, maar er zijn plannen om de oudedagsvoorziening onder de Algemene Pensioen- en Spaarfondsenwet te brengen. Omdat de arbeidsvoorwaarden steeds voor periodes van één jaar worden vastgesteld, zal de opdeling van de overheid in acht „bedrijfstakken" niet voor 1 april 1993 kunnen plaats vinden. DEN HAAG De CDA-fractie in de Eerste Kamer is gisteren met frisse tegenzin akkoord gegaan met het voorstel in 1992 de inflatiecor rectie in de inkomstenbelasting te schrappen. Als gevolg hiervan wordt de belastingdruk van wer kenden met lage en modale inko mens vergroot. „Mijn fractie voelt geen onbedwingbare lust deze voor stellen te verwerpen", zo liet sena tor Van Dijk weten. Ook PvdA en D66 gingen akkoord waardoor de maatregel volgens plan ingevoerd kan worden. Staatssecretaris Van Amelsvoort (fi nanciën) hoefde geen enkele druk uit te oefenen om het voorstel door de Senaat geloodst te krijgen. Van Dijk zei al in de eerste ronde van het debat dat zijn fractie geen dog ma van de inflatiecorrectie wilde maken. Omdat het kabinet tevens een reeks lastenverlichtingen voor stelt wilde hij het voorstel „genuan ceerd benaderen". Twijfels houdt de CDA-fractie wél over de inkomenseffecten („dat plaatje is van een oogverblindende schoonheid. Wij hebben er geen fi ducie in") en de gevolgen voor eco nomie en werkgelegenheid. Het in 1993 opnieuw achterwege laten van de inflatiecorrectie is voor het CDA volgens Van Dijk dan ook niet ver standig. „Wij betwijfelen of de voor stellen voor herhaling vatbaar zijn". CK VAN RIETSCHOTEN :n ein l zo ediete werd tsjov /ormi te ta cht niN HAAG De Neder- hemdse regering heeft zich f. Doiirst laks opgesteld bij proci uitvoering van de Eu- ;n eeijese veiligheidsregels gevaarlijke bedrij- de zogeheten Seveso- ndeliftlijn. De regelingen >loklai en en omeei ebrac den uiterlijk in juli ingevoerd moeten maar daar is nu nog ds geen sprake van, zo stateert de Algemene enkamer in een giste- verschenen rapport. tijdsbi ssen and is lanci leveso-richtlijn is in Euro- verband afgesproken na imp die in 1976 plaatsvond en chemische fabriek in taliaanse stad Seveso. Bij ramp kwamen grote hoe een V( iecjen van het uiterst gif dioxine vrij. Volgens de lijn moeten alle bedrijven een risico vormen voor omwonenden en u aan de overheid infor- verstrekken over de 't van productie, de organi- van het bedrijf en de ge- en veiligheidsmaatrege- J10JI Dit alles moet worden (elegd in 'arbeidsveilig- Srapporten' en rapporten de beveiliging van mens een oik een tmuni erste >en oi De ndrei moest stalen echtei en milieu buiten het bedrijfs terrein. In Nederland kregen 76 be drijven de verplichting opge legd om uiterlijk in juli 1989 dergelijke rapporten bij de overheid in te dienen. In no vember vorig jaar hadden 35 bedrijven nog steeds geen ar beidsveiligheidsrapport opge steld en zeven bedrijven nog geen rapport over de veilig heidsmaatregelen voor de om geving. Als het rijk dit alles op z'n beloop laat kan het volgens de Rekenkamer nog wel tien jaar duren eer alle betreffende rapporten klaar zijn. De Rekenkamer betreurt het ook dat de plicht om veilig heidsrapporten in te leveren nog altijd niet in een wet is vastgelegd, terwijl dat al in 1985 had moeten gebeuren. Voorts constateert de Reken kamer dat veel gevaarlijke be drijven nog steeds geen voor lichting aan de omwonenden hebben verstrekt en dat de meeste gemeenten op wier grondgebied een 'Seveso-be- drijf' is gevestigd nog niet over een rampenbestrijdingsplan beschikken. Reclassering Militair e desi De Algemene Rekenkamer is verder ook niet te spreken over het functioneren van de Reclassering. In haar gisteren gepubliceerde 'Decemberver- slag' constateert de Rekenka mer dat de 19 regionale reclas- seringsstichtingen en de over koepelende organisatie NFR hun werk „zonder samen hang" verrichten. De stichtingen beschikken bij voorbeeld niet over een be hoorlijke analyse van hun cliëntenbestand (waarin onder meer wordt aangegeven met welke problemen de gedeti neerden kampen en welke personen verslaafd zijn) en ze houden ook niet bij hoe vaak en op welke manier contacten met de cliënten worden onder houden. Volgens de Rekenka mer ontbreekt het de Reclasse ring ook aan systematische hulpverleningsprogramma's. Zij doet de aanbeveling om voor elke cliënt een program ma samen te stellen dat loopt vanaf de eerste fase van het justitieel proces tot en met de nazorg. Daarbij moet ook met andere organisaties worden sa mengewerkt. De Rekenkamer heeft ook kri tiek op de stroeve communica tie tussen de Nederlandse Fe deratie van Reclasseringsin- stellingen (NFR) en de 19 stichtingen die daarbij zijn aangesloten. „De relatie tussen de NFR en de stichtingen wordt gekenmerkt door irrita ties en frustraties", aldus het Rekenkamer-rapport. Het mi nisterie van justitie krijgt ook een veeg uit de pan omdat dit onvoldoende toezicht op de re- classeringsinstellingen uitoe fent. Energieprijs Minister Ritzen van onderwijs en wetenschappen ontvangt in werkomgeving. In het centrale gebouw van het ministerie van on- Zoetermeer de Energieprijs EER (Energie Efficiencyprogramma derwijs en wetenschappen is sinds de gebruikneming in 1984 Rijkshuisvesting) uit handen van minister Alders van VROM. De een besparing bereikt van 50 procent op de energierekening, prijs is een erkenning van het bewust omgaan met energie in de Rechts staat de ontwerper van de prijs, Rinus Bevers. FOTO: ANP Schaamte bij betrappen remt winkeldief meer dan politie ROTTERDAM Een stevi ger aanpak door politie en justitie houdt de winkeldief niet tegen bij zijn greep in de schappen. De georganiseerde detailhandel bepleit welis waar een krachtdadiger op treden maar dat biedt geen uitzicht op beheersing van de winkeldiefstal. De jurist en psycholoog H. Moerland stelt dat in zijn studie 'Winkel diefstal, een te riskante zaak?', waarop hij vandaag aan de Erasmusuniversiteit in Rotterdam is gepromo veerd. De detailhandelaar verwijt politie en justitie re gelmatig gebrek aan daad kracht. Politie en justitie van hun kant vinden dat de ne ringdoende te weinig doet aan het voorkomen ervan en te weinig aangifte doet. Die beide opvattingen gaan er volgens Moerland abusieve lijk vanuit dat strafrechtelij ke inspanning leidt tot ver mindering van de winkelcri- minaliteit. Een potentiële dief wordt, volgens Moerland eerder geremd door schaam te over betrapping, het optre den van winkelpersoneel of de afkeuring die men in de omgeving ondervindt. kt inj dweri rden[j COUp IN 'T HOUT HAAG President Ro- Venetiaan van Suriname lat Nederland openlijk uit- ïkt dat het militair zal in- •n als er in zijn land weer :oup wordt gepleegd. „We :en zorgen dat iemand lerd keer nadenkt voor hij staatsgreep pleegt", zegt itiaan in een vraagge- met Het Parool, jens de president is 'Den momenteel niet duide- Fgenoeg. „Zoals Nederland nu opstelt kan zo'n pleger een staatsgreep altijd nog gokje wagen. Het is niet ief), m Fjelijk of Nederland zal op een eventuele igreep terug te dringen", itiaan vindt het merk- lig dat Nederland zich zo opstelt, gezien de grote le die het altijd zegt toe innen aan herstel van de icratie in het voormalige Dijkhujdeei Zo'n houding brengt de president verplich- in met zich mee. „Zonder eiging van een gewapend ijpen kan een kleine groep land gijzelen terwijl de i L Hei were^ toekijkt hoe de t naar de kelder gaat", {ens Venetiaan is legerlei- en voormalig couppleger Bouterse niet de enige ilijke verstoorder van het icratiseringsproces in Su- Hij zegt dat Bouterse (chef), telf in de hand heeft of hij :ijn huidige functie kan ilijven. „Dat hangt af van Athene iate waarin hij zich is gaan ing (Ro seren wat de consequen- Deihi), zijn van niet-democrati- lelgradc methodes. Dat is moeilijk Holstein De fles De vierjarige dochter van een dieren verzorger van Ouwehands Dierenpark in Rhenen geeft de helft van een pas geboren chimpansee tweeling de fles. De andere helft van de tweeling stierf tijdens de bevalling, die zo moeizaam verliep, dat de moeder te verzwakt is om de levende baby te verzorgen. FOTO: ANP ^Jederla Vertrouwelijk WIR-rapport wordt openbaar gemaakt DEN HAAG Staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën is bereid het vertrouwelijk rap port over de WIR-affaire open baar le maken. De werkgevers organisatie NCW had hierom gevraagd.. In het rapport wor den overigens geen namen ge noemd van de zestig bedrijven die zullen worden vervolgd wegens fraude met de WIR. Het NCW wil het rapport kun nen inzien om zich te kunnen verweren tegen 'vermeende aantasting van de goede naam van het bedrijfsleven'. Inmid dels heeft de fraude met de in vesteringssubsidies al geleid tot één rechtszaak. Een Groningse bedrijf kreeg van 25.000 gul den. Door een bepaald contract te ante-dateren zou Polichlo 73.540 gulden te weinig ven- nootsschapsbelasting hebben betaald. DEN HAAG Staatsse cretaris Simons van volks gezondheid heeft gisteren het hoofd gebogen in het conflict met de Tweede Kamer over zijn voorstel tot verhoging van de kos ten voor bewoners van verpleeghuizen. Daartoe gedwongen door moties van CDA, PvdA en VVD beloofde hij de kwestie opnieuw in het kabinet aan de orde te zullen stel len. Simons wilde de maximale ei gen bijdrage van verpleeghuis bewoners verhogen van 2200 tot 2700 per maand. Boven dien was hij van plan een 'ver mogenstoets' in te voeren. Dit houdt in dat bij de beoordeling van de hoogte van de eigen bijdrage niet meer alleen wordt gekeken naar het inko men van de patiënt maar ook naar diens vermogen, zoals een eigen huis, een pakket aandelen of een kapitale bank rekening. Wie over dergelijke bezittingen beschikt zou de maximale eigen bijdrage moeten betalen net zo lang tot het gehele vermogen te gelde is gemaakt. Vooral deze ver mogenstoets zat de Kamer da nig dwars. In bejaardenhuizen geldt zo'n regeling al enige ja ren, maar de overgrote meer derheid van de Kamer wil daar ook van af. De Kamer streeft een uniforme bijdrage-, regeling voor alle zorginstel lingen na, een opvatting die Simons overigens deelt. De staatssecretaris waar schuwde de Kamer dat als de vermogenstoets in de zorgsec tor helemaal niet meer wordt toegepast, de AWBZ-premie omhoog zal moeten met zeker 50 per verzekerde per jaar. Bovendien zal het maximum van de eigen bijdragen dan alsnog flink moeten stijgen. In het debat over de begroting voor volksgezondheid uitte Si mons felle kritiek op de voor lichting die particuliere verze keraars geven over de premies voor komend jaar. Ten on rechte wordt volgens de be windsman onder meer in ad vertenties de indruk gewekt dat 65-plussers volgend jaar meer moeten gaan betalen, terwijl deze groep er juist 60 gulden per jaar op vooruit gaat. Ook de informatie aan andere particulier verzeker den is vaak niet zorgvuldig, meent Simons. Hij wees erop dat in veel gevallen een daling van de particuliere premies gerechtvaardigd zou zijn. Veel verzekeraars weigeren dat echter te doen. De staatssecre taris riep de verzekeraars op hun verzekerden geen premie dalingen te onthouden als de zen daar recht op hebben. De fracties van VVD, D66 en Groen Links keerden zich gis teren tegen de door Simons opgelegde verlaging van de huisartsentarieven. De be windsman voerde daartegen aan dat de huisartsenhulp in 1990 in totaal 50 miljoen meer heeft gekost dan was af gesproken. Volgens genoemde fracties is die kostenstijging echter louter veroorzaakt doordat de huisartsen steeds meer taken krijgen toebedeeld. Simons ontkende dat niet, maar riep in herinnering dat de huisartsen de afgelopen drie jaar al 560 miljoen aan financiële steun hebben ont vangen. Als het aan Simons ligt gaan ook de tarieven van de specialisten volgend jaar omlaag. Aan specialistische hulp is in 1990 bijna 100 milr joen meer uitgegeven dan in 1989, terwijl de Specialisten juist in laatstgenoemd jaar met de ziekenhuizen en verzeke raars waren overeengekomen dat hun kosten drie jaar lang bevroren zouden worden. Als de specialisten niet zelf tot ta riefsverlaging besluiten, zullen ze daartoe worden gedwongen, dreigde Simons. Drukte verwacht op wintersport - routes DEN HAAG De ANWB en de politieverkeerscen- trale in Driebergen ver wachten dat de komende week circa 135.000 Neder landers met wintersport vakantie gaan. Tot proble men op de Nederlandse wegen zal dit volgens de organisaties niet leiden. Richting Duitse grens zal het wat drukker zijn dan normaal. In Duitsland en Frankrijk die nen de vakantiegangers wel met grote drukte en lange files rekening te houden. Verwacht wordt dat zo'n 65.000 Nederlanders in Oos tenrijk met vakantie gaan ge volgd door Duitsland en Zwit serland met elk 25.000 vakan tiegangers, Frankrijk met cir ca 10.000 mensen en de overi ge wintersportgebieden met ook 10.000 mensen. De sneeuwvoorspellingen voor genoemde gebieden voor de komende dagen zijn over het algemeen redelijk: in de Fran se Alpen ligt momenteel de meeste sneeuw, zo'n 80 cm. In Oostenrijk en Italië is de sneeuwhoogte op de hogere pistes momenteel zo'n 60 cm. (Oberösterreich en Salzburger- land), verwacht wordt dat dit de komende dagen meer zal worden. In Zwitserland ligt iets minder, gemiddeld zo'n 40 cm. op de hogere pistes. Voor alle landen geldt dat de lagere pistes matig tot slecht begaan baar zijn: dalafdalingen zijn nog bijna nergens mogelijk. In heel Duitsland is de skimoge lijkheid vrij slecht. Volgens de ANWB vertrekt in Duitsland de eerste stroom wintersporters zaterdagoch tend waardoor op de routes Frankfurt-Neurenoerg-Mün- chen (A3/A9), Frankfurt- Karlsruhe-Basel (A5), Karls- ruhe-München-Salzburg (A8) en Neurenberg-München (A9) de wegen overvol zullen zijn. Belasting telefoon ondernemers gewild DEN HAAG De 1 telefoon voor ondernemers is in een jaar tijd zeer populair geworden. Dit jaar werd het gratis nummer al 64.000 keer gebeld, ruim 20.000 keer meer dan vorig jaar, toen er vooral veel vragen binnenkwamen over de gevolgen van de Oort- wetgeving. Voornamelijk klei nere ondernemers maken in tensief gebruik van deze servi ce van het ministerie van fi nanciën. De meest gestelde vraag gaat over de auto van de zaak en wat voor gevolgen die belastingtechnisch heeft. Ver der bellen vooral veel starten de ondernemers het nummer 06-0443. ADVERTENTIE SPER EN HOBBES |T gp IN VWt WRW N06 KOi /WgNJgW POOP ÖAAN JVAN Pi MHbtR... DOOR BILL WATERSON LEIDEN Drie sterrenkundige topinstituten in Nederland, Frankrijk en Engeland gaan nauw met elkaar samenwerken. De universiteiten in Leiden en Cambridge (Engeland) en het Fran se Centre National dès Etudes Scientifiques (CNRS) hebben daartoe de European Association for Research in Astronomy (EARA) opgericht. In de nieuwe organisatie nemen de interna tionaal vermaarde centra het Institut d'Astrophysique in Parijs, de Sterrenwacht in Leiden en het Institute of Astronomy in Cambridge deel. Achtergrond is de bevordering van grensover schrijdend onderzoek in Europa. Het onderzoekterrein van de EARA omvat studies van de zon, sterren, het ijle gas tussen de sterren en pogingen om de oorsprong van melkwegstelsels, qua sars (op sterren gelijkende hemellichamen) en zelfs het heelal als geheel te ontsluieren. De Heineken Thuistap draagt met z'n heerlijke tapbier flink bij aan de feest vreugde Uit ieder vaatje tapt u heerlijke Heineken Biertjes. Is er een feestje op komst Haal dan een Thuistap bij uv slijter. En vraag meteen naar de speciale Heineken Thuistap Glazen. U vindt de Thuistap slijter, apart vermeld, in de Gouden Gids DE HEINEKEN THUISTAP.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3