Partijen willen snel autovrije binnenstad !&tcbe Gommit LEIDEN OMGEVINGDONDERDAG 19 DECEMBER 1991 E WH wil samengaan met andere nutsbedrijven Bedrijven draaien op voor kosten bouw stadsdistributiecentrum Waddinxvener bekneld in steenpers £cidóc6ommit ijn IJ DUBBELNUMMER NU SLECHTS Slimme EHBO-kit Leidenaar stapt in grote woede uit rijdende auto LEIDEN Een 29-jarige Lei denaar met een verwonde hand die in grote haast naar het ziekenhuis werd gebracht is gistermiddag zo boos gewor den op een andere weggebrui ker dat hij uit een rijdende auto stapte. Bij zijn val liep hij een aantal kneuzingen op. De man was samen met een 24-ja- rige plaatsgenoot aan het werk geweest aan de Uiterstegracht. Daar liep hij door onbekende oorzak een diepe snee in zijn hand bij op. Het tweetal ging vervolgens met hoge snelheid richting Academisch Zieken huis om de wond te laten hechten. Bij de Molenwerf werden ze naar hun idee nogal gehinderd door een andere au tomobiliste. Reden voor de ge wonde man om in grote drift uit de rijdende auto te stappen en vervolgens tegen het weg dek te smakken. Beide man nen waren onder invloed van alcohol. De 24-jarige bestuur der van de auto bleek boven dien geen rijbewijs te hebben terwijl hun voertuig ook al niet was verzekerd. De politie heeft na het constateren van die overtredingen de wagen in beslag genomen. Brainstormen Wie overloopt van de ideeën kan vanavond terecht op een Brainstorm-avond. De bijeen komst, vanaf 20.15 uur in de bovenzaal van café 't Keizertje aan de Kaiserstraat 2-4, is ge organiseerd door de stichting De Nationale Ideeënlijn. Tij dens de Brainstorm-avond wordt een breed scala van pro blemen besproken. Van milieu en politiek tot verkeer. De bes te ideeën voor oplossingen worden doorgesluisd naar de instanties die ze zouden kun nen uitvoeren. De Nationale Ideeënlijn ging op 20 novem ber in Leiden van start. Begin 1992 wil de stichting ook lan delijk actief worden. Voor meer jnlich tingen: 071-128883. Kerstconcert Onder een sfeervol verlichte kerstboom voor het buurtcen trum Matilo, Zaan straat 126, worden morgen gezamenlijk kerstliederen gezongen. De be geleiding is in handen van Drumfanfare Matilo. Muziek groep De Sleutels geeft binnen een optreden. Dit laatste mu ziekgezelschap bestaat uit lou ter verstandelijk gehandicap ten en speelt een uitgebreid re pertoire van populaire instru mentale en vocale muziek, en religieuze en kerstliederen. In de pauzes staat er voor ieder een Glühwein, chocolademelk, koffie en thee klaar. De avond wordt rond 21.30 uur afgeslo ten. Bingo Liefhebbers van bingo kunnen morgen tussen 20.15 en 23.00 uur terecht in buurthuis Cor- nelis Joppensz aan de Oppen- heimstraat 6a. Vrijwilligerscen trale De Leidse Vrijwillegèrscen tra le is vanaf zaterdag tot 6 janua ri gesloten. LAK-Theater Het LAK-Theater is vanaf morgen tot en met 6 januari gesloten. Het tweede gedeelte van het seizoen vangt vanaf 15 januari aan. Kerststadswandeling Vanaf het restaurant van de Ijshal aan de Vondellaan start morgen, zondag, en tweede Kerstdag een kerststadswande ling, georganiseerd door de Wandelkring Leiden. Over een lengte van 5, 10 of 15 kilometer voert de wandeling door onze historische binnenstad. Er kan worden gestart tussen 9.00 en 15.00 uur. Kosten:/3,- per per soon. Aan de wandeling is een herinneringsmedaille verbon den. Inmiddels is het Landelijk Wandelprogramma 1992 ver schenen, waarin een overzicht staat van alle wandeltochten die door de vijf landelijke wan delsportbonden worden geor ganiseerd. Het boekje kost f2,- en is te bestellen bij de Wan delkring Leiden e.o., Eiken laan 53, 2404 BL Alphen aan den Rijn, 01720-75724. Talkshow Een speciale kerstaflevering van De Leidse Matras, talk show van de Leidse Werk groep Homoseksualiteit, heeft op zondag plaats. De presenta tie is zoals gebruikelijk in han den van Maxim Bezembinder. Aanvan 20.30 uur in het LWH- pand aan de Langegracht 65. LEIDEN De Ener- en Watervoorzie ning Rijnland wil sa- menwerkingen aan gaan met andere nuts- ledrijven. Ook fusies worden niet uitgeslo ten. Mogelijke partners zijn het Energiebedrijf Zuid-Holland West ZHW) en het Duinwa terbedrijf Zuid-Hol land (DZH). De EWR ziet in dergelijke samenwerking mogelijk heden het eigen bedrijf te verstevigen en om de wa terdistributie in eigen be heer te houden. Het energiebedrijf wijst er op dat in Zuid-Holland nu twaalf bedrijven zich bezig houden met de distributie van energie. Dat is in ver houding tot andere pro vincies erg veel. In Zuid- Nederland en Noord-Oost Nederland zijn bijvoor beeld slechts enkele grote bedrijven actief. Om de concurrentiepositie van de Randstad te verstevigen moet volgens de EWR aan die versnippering een ein de komen en is schaalver- Soting noodzakelijk. EWR meent daarnaast dat samenwerking ook leidt tot een efficiëntere bedrijfsvoering. Taken kunnen worden gecombi neerd waardoor de kosten kunnen dalen. Ook kan de aandacht voor het milieu worden gebundeld. De EWR heeft daarnaast de hoop dat dan de samen hang tussen energie en waterdistributie niet ver loren gaat De EWR distri bueert als enige in de pro vincie zowel water als energie. Een gang van za ken die eerder door de provincie is afgewezen. Daarover lopen nog proce dures. Een samenwerking met de regio Den Haag zou een gedwongen split sing kunnen vóórkomen. Personeel en onderne mingsraad zijn van de voornemens op de hoogte LEIDEN De gemeente Leiden zal slechts in zeer beperkte mate bijdragen aan de bouw van een stadsdistributiecentrum (SDC). Dat zal één van de voor stellen zijn uit de concept startnotitie, die verantwoordelijk wethouder J. Wa lenkamp begin januari naar buiten hoopt te kunnen brengen. Het SDC is te beschouwen als een overslagstation waar goederen vanuit grote vrachtwagens in kleinere worden geladen, die gemakkelijker in de binnenstad kunnen ko men. Zo wil Leiden de grote trucks uit de stad verdrijven. Walenkamp klapte gisteravond tijdens de informatieve commissievergadering verkeer al even uit de school. Het is niet de bedoeling dat het SDC door de gemeente wordt ge bouwd. „De bedrijven hebben hierin de grootste verantwoordelijkheid. Wii géven slechts de randvoorwaarden aan. In de startnotitie zullen bijvoorbeeld de mogelijke lokaties worden genoemd". Vooral PvdA-woordvoerster A. Boot drong aan dat de plannen voor het SDC, die al een tijdje sudderen, met voort varendheid moeten worden aangepakt, zeker nu er wel werk wordt gemaakt van de autovrije binnenstad. Ook haar Groen Links-collega J. Laurier bena drukte dat het dan niet de bedoeling is dat grote vrachtwagens toch de bin nenstad kunnen bereiken. ALPHEN AAN DEN RIJN Een 25-jarige Wad dinxvener is gisteren als gevolg van een arbeidson geval bij de Betoncentrale in het Hoorn in Aphen ernstig gewond geraakt De man was een steenpers aan het lassen toen deze ondanks voorzorgsmaatre- felen in werking trad. Hij raakte daarop met beide enen beklemd. Toen collega's op aanwijzing van de Waddinxvener zelf de pers opnieuw aan zetten om hem uit zijn benarde positie te bevrijden, raak te ook zijn hoofd en borst beklemd. De brandweer slaagde er na drie kwartier uiteindelijk wel in de man uit de pers te krijgen. In de tussentijd zorgde het traumateam van het AZL voor bijstand. Het slachtoffer werd met letsel aan benen, borst en hoofd overgebracht naar het AZL. De technische recherche en de arbeidsinspectie stellen een onder zoek in naar de toedracht van het ongeluk. mcras-Oost wordt -kilometerzone 1IDEN De Oostelijke nnenstad, Groenoord- [oorderkwartier en lelgeest Houtkwartier lan als eerste op de lijst 30-kilometerzone te irden. Dat staat in de 30 lometer Nota 1992, die or de inspraak is vast- steld. wordt 'ombouw' van een tot 30-kilometerzone estal uitgesteld totdat er on- •houd aan het wegdek of de lering moet worden ge- egd. Dat bespaart geld. Het lege van B en W vindt ech- dat het veiliger maken van woonomgeving daardoor >1 te langzaam verloopt: pas ;r 20 jaar zouden alle stra in een 30-kilometerzone len. Bovendien is er van logische aanleg van de zo geen sprake, de maatrege- zijn versnipperd over stra- buurten en wijken. Daar- wil het college elk jaar .000 gulden extra uittrek- voor een groot project, arnaast rekent Leiden op jaarlijkse subsidie van .000 gulden, zodat er .000 gulden beschikbaar is >r aanpassingen. In zes a ze- jaar moeten dan alle wij- i, behalve de Merenwijk en het stadscentriim, voorzien van snelheidsremmende atregelen. Dat kan de in- ling van een 30-kilometer- e zijn of de aanpassing tot pnerf. voorwaarde voor de subsi- is wel dat het plaatselijke lekvervoerbedrijf niet mag testeren tegen de aanleg een 30-kilometerzone op /es waar bussen rijden. Om protesten te voorkomen, Leiden de ontsluitingsstra- waar bussen door rijden, ten de werkzaamheden GROEN LINKS STEMT IN MET VIERDE GARAGE LEIDEN Geen autoluw of auto-arm maar autovrij. De meeste partijen in de Leidse gemeenteraad zijn het met verkeerswethou der J. Walenkamp eens dat de binnenstad zo snel mogelijk autovrij moet worden gemaakt. Zij kie zen dan niet voor de meest voorzichtige en ge leidelijke weg maar voor de snelste en meest rigou- Het autovrij maken van het kernwinkelgebied, ruwweg tussen Haarlemmerstraat en Breestraat, moet daartoe de eerste stap zijn. De auto wordt dan ook geweerd van de markten, de Hooglandse Kerk- gracht en de Stille Rijn. Vol gens de scenario's die ambte lijk zijn ontworpen, betekent het in een later stadium dat de binnenstad bijvoorbeeld tussen 11.00 's morgens en 18.00 uur 's avonds volstrekt niet toegan kelijk is voor autoverkeer. Ook bewoners kunnen tijdens die periode de binnenstad niet in of uit, hoewel dat met een bijzondere regel is aan te pas sen. Bevoorrading zal 's mor gens moeten plaatsvinden. De maatregel zou ook inhouden dat in de binnenstad niet meer kan worden geparkeerd en dat buiten het gebied naar ver vangende parkeerruimte moet worden gezocht voor bezoe kers. Groen Links bleek voor het doel van de totaal autovrije binnenstad zelfs bereid een tot nu toe zeer heilig huisje neer te halen: de fractie zou kun nen instemmen met de bouw van een vierde parkeergarage. „Als het zo is dat een belang rijk deel van de binnenstad autovrij of autoluw is, dan mag er, als onderdeel van het daar voor benodigde flankerend be leid, een vierde parkeergarage komen", formuleerde fractie voorzitter j. Laurier de toch wel forse ommezwaai voor zichtig. Aan de toestemming van zijn partij kleefde echter één voorwaarde: „Het is uitge sloten dat de nieuwe parkeer garage nabij het centrum Verbannen Tijdens een toelichting op de voorstellen maakte G. Aletri- no, hoofd van de directie Ver keer en Vervoer, de raadsle den duidelijk dat de binnen stad niet autovrij te maken is door alleen maar verbodsbor den te plaatsen. Er moet on derzoek komen naar het ge bruik van bijvoorbeeld de par keergarage van de universiteit aan de Witte Singel en die op het Schuttersveld, terwijl ook op het EWR-terrein kan wor den geparkeerd. Vooral voor bewoners zou dat een aantrek kelijke' oplossing zijn. Zij zou den ook veel vaker gebruik kunnen maken van de parti culiere parkeergarages aan de Korevaarstraat en de Ir. Driessenstraat. Dat laatste is door de bewoners van de be trokken wijken Pancras-Oost en Noord-Rijnevest zelf al her haaldelijk bepleit. Daarnaast kunnen ook win kels en kantoren, die afhanke lijk zijn van bezoekers die met de auto komen, via bestem mingsplannen uit de binnen stad worden verbannen. Maar ook moeten de mogelijkheden worden onderzocht om buiten de stad te parkeren en dan met een pendelbus naar de binnenstad te gaan. CDA'er D. van Duijn haakte hierop met een in door voor te stellen, het parkeerterrein van de Groe- noordhallen daarvoor te ge bruiken. „Dat staat toch het grootste deel van de dag leeg". Hij voegde eraan toe dat ook het bedrijfsleven wel mocht bijdragen in de financiering van zo'n pendeldienst, zoals dat in Den Haag gebeurt. Ook PvdA-woordvoerster A. Boot wil dat de ondernemers actief bij het beleid worden betrok- Winkelen De partijen waren het er wel over eens dat motorvoertuigen uit de binnenstad geweerd móeten worden. Niet alleen het milieu is ermee gebaat, maar de binnenstad wordt er voor bezoekers aantrekkelij ker door waardoor er nóg meer recreatief zal worden ge winkeld. Bovendien hopen de raadsleden dat ook de woon omgeving van bewoners er door verbetert. Hakim opent Grote B Hakim van Sesamstraat open de gistermiddag het tiende kinderdagverblijf van het Cen trale Organisatie Kinderopvang Leiden. Dat dagverblijf 'De Grote Beer' aan de Meerhof ging feitelijk al op 1 september van start. Het telt drie groe pen, baby's, peuters en een buitenschoolse opvang voor drie basisscholen in de omge ving. De kinderen zijn afkom stig van de algemene wachtlijst voor kinderdagverblijven, ter wijl daarnaast plaatsen door bedrijven zijn gehuurd. Leiden heeft in de periode 1990-1994 900.000 gulden uitgetrokken Inbrekers laten Lissese slapen NOORDWIJKERHOUT/ LIS- SE Een tourfiets, winterjas en een CD-speler vormde de buit van een inbraak in een woning aan het Duinschoten in Noordwijkerhout. De inbre kers wisten de woning giste ren door een openstaand raam op de eerste verdieping binnen te komen met behulp van een ladder die ze uit de schuur hadden gehaald. In Lisse be zochten inbrekers gisteravond een woning aan de Oranjelaan. Een raam aan de achterzijde van het huis werd geforceerd om binnen te komen. Terwijl de bewoonster op de eerste verdieping lag te slapen door zocht men de woning. Voor zover bekend met weinig suc ces, er wordt niets vermist. atanen in de takels ee platanen van 18 meter hoog en een gewicht van bijna vier ton per stuk zijn gisteren geplant een nieuw kantorencomplex naast Holiday Inn aan de Plesmanlaan in Leiden. De beplanting van entree omvat daarnaast nog dertig andere bomen van vijf tot zes meter hoog en een aantal isterhagen. Het werk moet voor kerstmis gereed zijn, zodat, aldus een van de betrokkenen, „de ree een beetje oogt voor de zakenmensen die daar langs komen". FOTO: WIM VAN NOORT voor de uitbreiding van kinder opvang. Daarnaast heeft het rijk de Oort-gelden beschik baar gesteld. De bedoeling is dat er in de stad 450 extra op vangplaatsen bijkomen. Vorig jaar waren dat er 86, dit jaar 90. Bovendien zijn er plannen voor nieuwe dagverblijven aan IS<- -j I Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorqmq) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 I O kwartaal (automatische betaling) f 79,80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 I Stuur als dank de EHBO-kit naar: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |N de Johan Wagenaarlaan en voor uitbreiding van het be staande verblijf Het Konijn en van het aantal gastouderpro jecten. Daardoor is het waar schijnlijk dat de 450 nieuwe plaatsen er eind 1993 daad werkelijk zijn. FOTO: WIM VAN NOORT Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een - nieuwe abon- nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13