geliefde invalide" behouden li Mar Street' koppelt animatie aan popmuziek KUNST/RTV 11 Jeanne Oostingpri js voor Annette Ong en Henri Plaat IRECTEUR STEDELIJK MUSEUM: X'hildcri i Barnett Newman als Franse televisie in grote problemen Voortaan twee 'Spoken van de Opera' in Londen iGEI korfl ivian Boelen naar het flfeTL4 Nieuws' flidacSomaut iDO mfVERSUM Vivian Boelen gaat vanaf januari iet weekeinde, samen met Jaap van Meekren, 'RTL4 Nieuws' presenteren, jndien zal zij betrokken worden bij de produk- van het uitgebreide week-overzicht van het dat de commerciële zender vanaf viif janu- 4.7 elke zondag (18.10 uur) op het scherm brengt. 5, Fiks en voor het aantrekken van Boelen, die eerder 1 Veronica en de KRO werkte, is het succes van lubbelpresentatie in de nieuws-uitzendingen op '-4K werkdagen. Ook Eddie Keur maakt in januari opwachting bij de zender. De presentator, die ral bekendheid verwierf met de spelquiz 'Jack- het gezamenlijke project van AVRO, TROS Vivian Boelen en Eddie Keur kiezen voor RTL4 Veronica, brengt vanaf vijf januari het nieuwe jlvogeii tramma 'De reis van je leven'. BURG FOTO: HENNY MILTEN Cox Habbema blijft nog een jaar AMSTERDAM De Amster damse gemeenteraad heeft gis teravond besloten de directeur van de Stadsschouwburg, Cox Habbema, voor een jaar te herbenoemen. Habbema had zelf te kennen gegeven zich slechts op een speelseizoen te willen vastleg gen, in verband met de discus sie over de fusie tussen de Stadsschouwburg en Toneel groep Amsterdam. Habbema is tegenstander van die fusie en wilde om die reden niet voor een tweede periode van vijf jaar tekenen. DONDERDAG 19 DECEMBER 1991 Gestolen Van Gogh voortaan uit veiligheidsoverwegingen in vitrine DEN BOSCH Het schilderij 'De spittende boerin' van Vincent van Gogh is weer te zien in het Noordbrabants Museum in Den Bosch. In tegenstelling tot vroeger hangt het werk voortaan uit veiligheidsoverwegingen in een vitrine. Directeur drs. M. van Boven van het museum heeft dit meegedeeld. Het schilderij werd vorig jaar juni met grof geweld uit het mu seum gestolen, samen met twee andere werken van Van Gogh. 'De spittende boerin' werd ruim twee maanden geleden terugge vonden in een bankkluis in het Belgische Eeklo. De beide ande re schilderijen zijn nog spoorloos. De waarde van de drie wer ken samen wordt geraamd op vijftien miljoen gulden. 'De spit tende boerin' is door de diefstal ernstiger beschadigd dan aan vankelijk werd gedacht. Desondanks is het restauratie-atelier van het Van Goghmuseum in Amsterdam er volledig in ge slaagd de schade te herstellen, aldus Van Boven. De veiligheids maatregelen in het museum zijn na de inbraak fors uitgebreid. Komend voorjaar worden nog meer bouwkundige maatregelen getroffen om het museum buiten de openingstijden ontoeganke lijker te maken. AMSTERDAM De jaarlijkse Jeanne Oostingprijs voor figuratieve schilder kunst is dit jaar toegekend aan de Am sterdamse schilderes Annette Ong. Dat heeft de jury van de Stichting Je anne Oostingprijs gisteren bekendge maakt. De prijs voor aquarelleerkunst gaat naar Henri Plaat uit Amsterdam. Beide winnaars krijgen een bedrag van vijfduizend gulden. 'Scj 1/ 5TERDAM 'Who's id of van Barnett man moet „als een ;fde invalide" in het elijk Museum blijven »en. Dat verklaarde cteur W. Beeren giste- bij aanvang van het it over de omstreden gratie door de Am- iamse raadscommissie cultuur. Volgens ;en zijn de andere op- verkopen, teruggeven de weduwe van New- of zelfs vernietigen, reëel. ritiek op de gang van za- ond de restauratie heeft n duidelijk gekwetst, drie tv-camera's en de van vele persvertegen- ligers en belangstellen- op zich gericht, deelde n mee „ervoor te passen n een hoek te laten druk- ioor goedwillende, maar er zake kundige lieden", is haast of de dader van rnieling op meer sympa- ;an rekenen dan wij", zo de wrange constatering de aanwezigen werd een ülm getoond van de eer- se van de restauratie in ïyers studio in New Het proces van de ver- ïg werd redelijk uitge- in beeld gebracht, maar 'Directeur Beeren van het Ste- delijk Museum. FOTO: ANP de video-registratie stopte op het moment dat het omstreden deel begon, het plaatsen van rode puntjes dan wel het over schilderen. De wethouder van kunst en cultuur, M. Baak (D66), wist al in maart van dit jaar dat er verschil van mening bestond binnen de commissie die de restauratie van 'Who's afraid of red, yellow and blue III' be geleidt. De restauratrice van het museum, E. Bracht stelde toen al dat restaurateur Gol- dreyer het schilderij had over schilderd, terwijl museumdi recteur Beeren vond dat het er goed uitzag. Baak besloot toen, zo bleek gisteren, niets te doen, totdat het schilderij in Amsterdam was. „Ik vond het een zorgvul dige aanpak, om te wachten tot het schilderij hier was, om dat dan ook het restauratierap- lort van Goldreyer beschik- zou zijn", aldus Bracht De raadsleden Grewel (PvdA) en Spier (VVD) spraken hun verbazing uit over Baaks op stelling. „Waarom heeft u toen het schilderij in Amsterdam werd gepresenteerd en Beeren het resultaat „good and satis factory" noemde, niet gerpe- pen dat daar binnen de bege leidingscommissie anders over werd gedacht", aldus Grewel. Kosten Ook over de overschrijding van de kosten van restauratie stelden de raadsleden vragen. Waarom had Baak niet eerder gemeld dat de kosten, het kre diet van 517.000 gulden dat in 1987 beschikbaar was gesteld te boven gingen? Baaks ant woord was kort en helder. Het krediet was bedoeld voor de restauratie van het schilderij in Amsterdam. Toen werd be sloten om het doek in New York te laten restaureren, had een aanvullend krediet ge vraagd moeten worden. Dat is niet gebeurd. De restauratie kostte in totaal 814.000 gulden. De overschrijding van drie ton wordt binnen de begroting van het museum gedekt. Als het aan Beeren ligt, blijft het schilderij in de toekomst in het museum hangen. Restau ratrice Bracht onderzoekt de houdbaarheid van de restaura tie en de onomkeerbaarheid ervan.,We wachten dat rap port af, en zien dan weer ver der", aldus wethouder Baak. Bracht zei na afloop van de vergadering desgevraagd dat ,zij haar onderzoek heeft afge rond. Over de resultaten wil zij echter geen mededelingen doen. Baak, die zich de verant woordelijke voor de hele gang van zaken noemt, onthoudt zich overigens nog steeds van een eindbeoordeling van de restauratie. Vanavond wordt het debat in tweede termijn voortgezet. Weduwe De weduwe van Newman zegt vandaag in een interview met het dagblad Trouw. „Ik heb Goldreyer alleen aanbevolen omdat hij zo goed is in het ver doeken van een schilderij. Niet voor het bijwerken van de kleur, dat kan iedere con servator". De weduwe had wel na afloop van de restauratie het idee dat het schilderij „in eens een iets andere kleur rood had". Maar Goldreyer verzekerde haar dat het kleur verschil werd veroorzaakt door een beschermlaagje. Me vrouw Newman: „Maar hij restaureert al bijna zestig jaar, als hij het dan nog niet goed De weduwe is erg verontwaar digd over de „Hollandse affai re" rond de restauratie. Het heeft haar gekwetst dat er in Nederland zo uitgebreid over deze zaak in de pers wordt ge sproken. „Het berokkent meer schade dan nodig is. Ik ben daar erg droevig over. Gol dreyer verzekerde me dat hij alleen een extra bescherm laagje heeft aangebracht. Maar wat het ook is: Beeren moet in stilte zijn maatregelen kunnen nemen. Het publiek moet al leen een mooi schilderij zien en niet alle details horen van zo'n restauratie. Het doet al pijn om er zo over te praten". Tegenstrijdig Goldreyer zelf noemt het rap port van het Gerechtelijk La boratorium waarin zijn om streden restauratie van het schilderij van Newman aan de kaak wordt gesteld „tegenstrij dig en niet overtuigend". Dit surd voor een ieder die be kend is met de kunstenaar en zijn restauratietechnieken", al dus Goldreyer. Hij blijft bij zijn eerder gedane bewering dat hij het beschadigde doek punt voor punt met het origi nele materiaal van Newman HACHETTE ZET MES IN 'LA CINQ' Restaurateur Daniel Goldreyer houdt vol dat hij de restauratie van Newmans schilderij profes sioneel en volgens contract heeft uitgevoerd. FOTO: ANP heeft gerestaureerd. Daarop kwam vervolgens over het ge hele oppervlak een laag verf op alkidebasis, die het doek onder meer beschermt tegen licht. Goldreyer houdt vol dat de restauratie professioneel en volgens het contract werd uit gevoerd. Er werd niet over schilderd. „Na de restauratie was u", aldus de brief aan Beeren, „ook zeer gelukkig met het resultaat. Plotseling verscheen Van de Wetering, professor aan het Kunsthisto risch Instituut en mevrouw Bracht, restauratrice van het museum en het geluk veran derde in een three-ring cir cus". Ondersteuning Goldreyers opvatting dat het rapport van het Gerechtelijk Laboratorium niet overtui gend en tegenstrijdig is, wordt krachtig ondersteund door O'Toole-Ewald Art Associates Inc. uit New York. O'Toole- Ewald verrichtte onderzoeken naar vermeende kunstfraude in opdracht van onder meer het Amerikaanse ministerie van justitie en het Canadese departement van financiën. ADVERTENTIE LONDEN Het West End (de Londense bin nenstad) heeft in deze kersttijd twee 'Spoken van de Opera'. Vooral buiten landse toertisten zullen er niet wijs uit raken. Welk is het 'echte' en welk het 'namaak'-spook? De pre mière van Spook numero twee vond gisteravond plaats in het Shaftesbury Theatre, op Shaftesbury Avenue. Stuart Macpher- son, producer van deze musical, houdt staande dat zijn show 'het originele Spook' is. Hij loopt onder de titel 'Phan tom of the Opera'. Dit 'Spook' heeft net een succerijke tour nee in de Verenigde Staten achter de rug en gaat nu drif tig concurreren met 'The Phantom of the Opera' van Andrew Lloyd Webber wiens kassucces iedere avond volle zalen trekt in Her Majesty's Theatre, op de Haymarket. De spook-musical met het lid woord 'The' heeft al meer dan 5 miljoen pond opgebracht. Hij wordt tegenwoordig voorge steld (telkens in een aangepas te versie) in niet minder dan elf verschillende landen. In Londen werden nog nooit eerder twee musicals met de zelfde titel, de ene wat minder gerenommeerd dan de andere, gelijktijdig gepresenteerd in theaters die slechts op een steenworp afstand van elkaar verwijderd liggen. Stuart Macpherson had dolgraag het Haymarket Theatre afgehuurd voor zijn show, want dat be vindt zich vlak tegenover Her Majesty's, waar ALW's kassuc ces loopt. De concurrentieslag zou dan nog vinniger zijn ge weest. Maar het Haymarket Theatre is niet geschikt voor musicals, een feit dat nu door Macpher son ten zeerste wordt betreurd. Zijn 'Phantom' is het werk van Ken Hill, een voor de meeste Engelse volslagen on bekend jongmens wiens muzi kale toneelopvoering in 1976 met grote bijval gelanceerd Gaston Leroux Het 'Spook' van Ken Hill was gebaseerd op de roman van Gaston Leroux, met muziek van Mozart, Offenbach en Verdi. Het is wat men noemt een 'gothische' produktie, he lemaal anders dan het 'Spook' van ALW. Hills stuk verhuis de in 1984 naar het bekende Theatre Royal, in de Oostlon- dense gemeente Straford East. Andrew Lloyd Webber kwam daar kijken. Na de show zocht hij contact met Ken Hill en stelde hem voor het 'Spook' op de bühne te brengen in Londens West End. ALW wilde 'Phantom of the Opera' wel enigszins an ders uitdossen, onder meer met enkele van zijn eigen ari a's en zijn vriendin Sarah Brightman in de vrouwelijke hoofdrol. De samenwerking tussen Hill en Lloyd Webber viel vrij snel in duigen. Twee jaar later, in 1986, ging ALW's 'The Phantom of the Opera' in première in het West End. De nieuwe musical genoot zoveel bijval dat hij beloond werd met een speciale 'award'. Hij loopt nu langer dan vijf jaar, telkens voor uitverkochte za len. De komst van het 'Spook' van ALW gaf de trots van Ken Hill een venijnige knauw. Maar hij gaf niet op: zijn eigen 'Spook' weigerde te sterven. Overnieuw PARIJS Frankrijks eerste commerciële televi siezender, La Cinq, is op sterven na dood. Het ex ploitatietekort over 1991 bedraagt 400 miljoen gul den en overtreft ruim schoots de jaaromzet. Het totale deficit van het zes jaar geleden door de Ita liaan Berlusconi en de Fransman Seydoux opge richte station beloopt een miljard gulden. In een drastische 'overlevingso- peratie' wil de huidige be heerder, de Franse uitge versgigant Hachette, tweederde van het perso neel en driekwart van de journalisten afstoten. Geschokt door de sanering be sloten de journalisten van La Cinq gisteren tot een 24-uurs- staking. Nauwelijks een jaar geleden had Hachette bij mon de van zijn president-direk- teur Jean-Luc Lagardère nog een 'kwaliteitszender voor het hele gezin' aangekondigd. Ha chette nam een deel van de schulden over van laatste eige naars van La Cinq: Berlusconi en de Franse persmagnaat Ro bert Hersant (Le Figaro). „Ik kan nu inderdaad terug naar mijn gezin", ironiseert een van de tachtig journalisten die weg moet. Voor Lagardère, die zich met La Cinq wilde revancheren voor de gemiste privatisering van TF-1 (in de voetballerij was hij evenmin gelukkig met het failliet verklaarde Matra Racing), dreigt het avontuur in televisieland een zoveelste desillusie te worden. De groep Hachette heeft een schuld van ruim drie miljard gulden. Amerika Hills 'Phantom of the Opera'- show reisde naar Amerika en toerde daar rond. Acht weken later had hij al een miljoen dollar opgebracht, wat bete kende dat alle reiskosten ge dekt waren. De plattelands- Amerikanen waren in de wol ken over dit spook. In hun af gelegen regio's werd Hills mu zikale bewerking van het boek van Leroux het grootste kas succes aller tijden. Britten die ALW's 'Spook' al hebben ge zien, zijn toch van plan ook eens te gaan kijken naar het 'Spook' van Ken Hill. Produ- dan Andrews versie; alleen doen wij het anders." De kos ten van de première van gis teravond (bijna 2 miljoen gul den) werden gedragen door particuliere geldschieters. Officiëel wil La Cinq op een bescheidener schaal over nieuw beginnen. Maar weini gen geloven in de toekomst van de reddingsoperatie. On danks de honderden miljoenen die werden ingepompt, trok het station nooit meer dan tien procent van de Franse kijkers. Die konden dan kijken naar Amerikaanse series, B- en C- films uit de catalogus van Ber lusconi en verder wat spelle tjes en een rumourige praat show van eigen makelei. Slechts door de nieuwsuitzen dingen werd La Cinq enigszins serieus genomen. Vooral tij dens de Golf-oorlog en in de Joegoslavische was de lerter dan de andere Franse zenders. Moord en doodslag in eigen land was een andere specialisatie van het door de socialisten later zo verguisde station. De politieke lijn van La Cinq kwam dan overeen met de conservatieve Figaro van Hersant. Pluriformiteit nuur in de Assemblee Natio nale beschuldigde de rechtse oppositie de regering ervan krokodilletranen te huilen over het verlies aan plurifor miteit in de media. Media-on derminister Kiejman speelde het balletje terug naar de om roepwet van de rechtse tussen- regering en vond dat een on dernemer van het kaliber Ha chette kon weten waaraan hij was begonnen. Lagardère moet zijn reorganisatieplan nog voorleggen aan de CSA, de Franse Mediaraad. Wan neer deze vindt dat La Cinq niet meer aan de 'culturele' verplichtingen (onder andere een quotum aan Franse pro duktie) kan voldoen dreigt zelfs totale intrekking van de zendmachtiging. De direktie van La Cinq stelt dat de situa tie niet zo slecht zou zijn wan neer de commerciële zenders meer vrijheid werd gegeven en in hun films meerdere rek- lameblokken waren toege staan. Volgens de huidige om roepwet mag slechts een keer worden onderbroken. Gerommel De crisis bij La Cinq is illu stratief voor het gerommel met Franse zenders. Door de oprichting van het station wil den de socialisten zich destijds vooral van een 'bevriende' zender verzekeren voor wan neer rechts de staatstelevisie weer in handen kreeg. Linkse en rechtse regeringen bevoor deelden daarna hun welgeval lige operators. In 1987 kreeg La Cinq geduchte concurren tie van het nationale eerste net, TF1, dat door de rechtse regering Chirac werd gepriva tiseerd. Tegen ongekende sala rissen kochten beide zenders eikaars vedetten weg. Drie algemene commerciële Franse zenders (TF-1, La Cinq en M6 (deels in handen van RTL) bleken vervolgens voor al teveel van het zelfde. Al leen TF-1, de kleffe en hyper- gesponsorde zender van beton- koning Francis Bouyges, zal het jaar afsluiten met een be scheiden winst. M6, dat naar de Franse jeugd lonkt met clips, bijt al jaren op een hout je. Bij de publieksomroepen is de situatie nauwelijks beter. An tenne 2 èn FR-3 zitten midden in een sociaal plan voor hon derden medewerkers. Onlangs moest de Franse regering nog eens 500 miljoen grilden extra bijspringen. Met een culturele kabel-zender, La Sept, die nie mand kan ontvangen omdat in Frankrijk van een volslagen mislukte bekabeling sprake is, krijgt het Franse televisieland schap een zeer dor aanzicht. Street. Muzikale animatie- Veronica-televisie. Nederland ur. Vandaag. PIET ISt fERSUM Dat mu- elevisie niet altijd hoeft te betekenen, it Veronica. Deze iep gaat op de buis ei- jk veel creatiever muziek om dan het ldomvattende video- tation. Een goed )eeld daarvan is de serie 'Star Street', die Idels enige weken uitgezonden. Het een aardige poging Jot een tekenfilm-mu- komen. ica hapte direct toe toen ible Benelux bij de om- aanklopte met het con- 'an de serie. Het bedrijf irners verantwoordelijk successen als 'Alfred J. èn 'Dommel'. Belang rijker dan de bewezen teken film-kwaliteit vond Veronica echter het idee achter 'Star Street'. Elke aflevering zou namelijk een volwassen pop compositie voor kinderen gaan bevatten en bovendien een musical-achtige invulling krij gen. Daar had Veronica wel oren naar. Het feit dat de reeks de om roep zo'n vijfentwintig miljoen gulden zou gaan kosten, werd op commerciële manier om zeild. Veronica werd welis waar opdrachtgever, maar te gelijkertijd ging het produktie- bedrijf naarstig op zoek naar derden om de kosten te kun nen delen. Deze 'sponsors' kre gen te horen, dat ze pas geld gaan verdienen op het mo ment dat de serie succesvol is. Allereerst werd gekeken of er op de video-markt interesse was. Toen die bleek te bestaan, werden de platenmaatschap pijen benaderd. Sony Music hapte toe en in het nieuwe jaar zal dan ook een ceedee met nummers uit 'Star Street' ver schijnen. Bovendien bleek de belangstelling bij andere tele visie-stations enorm. In Egyp te, Zweden, Noorwegen, Frankrijk, Spanje, Italië en Engeland (Channel 4) is de reeks inmiddels te zien of wordt er binnenkort mee be gonnen. Maar ook Australië, Nieuw Zeeland en Latijns- Amerika overwegen momen teel de reeks op de buis te brengen. Ruimte-kinderen Bedenker Rens Benerink hield er al direct rekening mee dat er wel eens op grote schaal be langstelling voor zijn 'ruimte kinderen' zou kunnen bestaan. Hij schreef de vijftien minuten durende afleveringen dan ook in het Engels. Benerink: „De liedjes hebben we in die taal gehandhaafd, de rest is met een grondige reden nagesync hroniseerd. Dat gebeurt niet alleen omdat 'Star Street' is bestemd voor kinderen, maar ook omdat uit onderzoek is ge bleken, dat bij ondertiteling de kijker de helft mist. Ons voor deel was dat animatie taailoos is. Elke land kan de karakters dus met een eigen stem in kleuren. Dat we de liedjes niet hebben vertaald komt, omdat ze de handelingen in het ver haal slechts ondersteunen". 'Star Street' is een bijzondere serie omdat er sprake is van een nauwe samenwerking tus sen Nederland, Japan en Ame rika. Producent Dennis Liv- son: „We zijn voor het maken van de tekeningen uitgeweken naar Amerika en Japan. De simpele reden is dat Europa niet genoeg animators heeft. Met kosten heeft dat niet veel te maken. Een animator is overal even duur. Er werken zo'n vijftig man aan de achter gronden, terwijl zo'n tweehon derd Japanners zich met de fi guurtjes bezighouden. Verschil tussen het laten tekenen van een aflevering in Europa of in Japan is dat het hier twee maanden en daar twee weken Ingekleurd Ook voor het opnemen van de muziek werd voor het buiten land gekozen. Producer Jos van Woudenberg: „Achteraf ben ik niet echt tevreden over die Amerikaanse studio's, maar ik zou niet weten hoe ik anders die tweeenvijftig num mers had kunnen opnemen. Wij beschikken gewoon niet over zoveel zangtalent en technici. En het resultaat is er naar. Mijn grootste probleem was overigens dat die num mers perfect moesten passen bij de animatie. Ik heb echt een uiterst hectische periode achter de rug, ook ornaat zo'n beetje iedere Amerikaan een antwoordapparaat heeft, waar door het vaak een probleem is om musici te bereiken". De composities voor 'Star Street' werden geschreven door Nederlandse talent zoals Alides Hidding (Time Bandits), Richard De Bois, maar ook Freddy Heineken. Hij compo neerde het Sinatra-achtige liedje 'Sydney Falls In Love', dat door de moeras-slang wordt gezongen. Dat de serie een internationaal succes dreigt te worden, heeft volgens Dennis Livson te ma ken met het verrassende con cept. 'Star Street' laat namelijk een geslaagd huwelijk zien tussen animatie en muziek. Bovendien verwijzen de hoofdfiguurtjes, de zogenaam de Star Kids, naar de tekens van de dierenriem. Ze dragen dan ook namen als Schorpie, Sikkie en Torro. Rens Bene rink: „Horoscopen worden veel gelezen. Met die gedachte heb ik wat gespeeld en dat is enigszins uit de hand gelopen. Het betekent overigens niet dat ik astrologie in de reeks heb verwerkt. Had ik dat wel gedaan, dan was het een bij zonder saaie serie geworden". Stemmen Voor de keuze van de stem men was toneel-regisseur Gui- do Jonckers verantwoordelijk: „Ik ben niet afgegaan op die hele bekende stemmetjes, maar heb doelbewust gezocht naar mensen die zoiets nog nooit eerder hadden gedaan en het leuk vonden. Op die ma nier kregen ze de kans de ter reur van de techniek onder de knie te krijgen". Of er na tweeenvijftig afleve ringen een vervolg komt, is nog niet duidelijk. Er staat voorlopig geen nieuwe serie op stapel. „Veel hangt af of de reeks in Amerika wordt opge pikt. Daar is het wachten op", aldus Veronica.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11