LEIDEN OMGEVING 'egstgeest geeft verzet gen woningbouw op BONmel,, teCHENKABÖ Gevulei wil besluit van Leidschendam afwachten 5 l^ptreden omstreden groep in Katwijk moet doorgaan £cldóc0omont iSou/ui/rit WOENSDAG 18 DECEMBER 1991 jgs gevonden bij vallen in woningen JdEN De politie heeft gisteravond |1 half zeven een inval gedaan in wonin- laan de Arendshorst, Kraaierstraat, Ros- ■en en de Herengracht. Vanuit de wonin- lzou worden gehandeld in hard- en soft- [gs In de woningen werden circa 350 ^-pillen, een hoeveelheid softdrugs ronder LSD-strips en enkele grammen Wne gevonden. Vier mannen en drie Lwen, in leeftijd variërend van 23 tot 29 zijn aangehouden. Een 27-jarige Leide- t had een geladen vuurwapen op zak, fcijl in een woning aan de Arendshorst T een geladen pistool werd gevonden. verdachten zijn ingesloten. Geluidswal bij marinevliegkamp Valkenburg VALKENBURG Het ministerie van defensie is bereid een aarden geluids wal aan te leggen tussen het marinevliegkamp Valkenburg en het nieuwe glastuinbouwgebied in Zijlhoek. Dat maakte wethouder H. van de Nagel gis teravond bekend tijdens de raadsvergadering van Valkenburg. De geluidso verlast van de vliegtuigen voor het kassencomplex met bedrijfswoningen zou daarmee voorkomen kunnen worden. Het raadslid P. Mizee deelde het opti misme van de wethouder niet. Hij vreesde dat de geluidswal niet afdoende zal zijn om het vliegtuiggeluid af te schermen. Het bezwaar van de Stichting het Zuidhollands Landschap tegen de glastuinbouw werd gisteravond door de ge meenteraad verworpen. Wethouder M. Vos kreeg gisteravond kritiek naar aanleiding van de problemen met de Frankenburgflat. Bij dit gebouw is be tonrot geconstateerd, waardoor de renovatie aanzienlijk duurder gaat uitval len. Het is onduidelijk of de Nationale Woningraad die extra kosten zal beta len. De NWR is in ieder geval niet bereid om de noodzakelijke isolatie van de flat te bekostigen. De raadsleden P. Mizee (VVD) en J. van Laarhoven (CDA) waren ontevreden over het feit dat de betonrot niet eerder is geconstateerd. De wethouder gaf toe dat er fouten zijn gemaakt. Inbrekers slaan toe in Leiderdorp LEIDERDORP Een golf van wo ninginbraken overspoelde gister avond tussen zes en twaalf uur de wiik Ouderzorg in Leiderdorp. De politie heeft meldingen gekregen van vijf woninginbraken aan de Loeve- stein, de Tollenaersingel, de Maurits- staete en twee woningen aan de Sij- pestein. De dieven kwamen binnen door een bovenlicht aan de achterzij de van de woning open te breken. Van de woning aan de Loevestein was de achterdeur vermoedelijk niet afgesloten. De inbrekers maakten sie raden, geld en bij één woning stereo apparatuur en cd's buit. Woedende gokker vernielt automaat LEIDEN Uit woede en frustratie om zijn eigen ge drag vernielde een 24-jari- ge man uit Leiden gisteren een gokautomaat in het bowlingcentrum aan de Boshuizerlaan. Omdat hij zijn eigen verslaving 'spuugzat' was maar deson danks het niet kon laten om elke dag zo'n driehon derd gulden aan de gokkast te verliezen, gooide hij in blinde woede een barkruk tegen de automaat. Die werd totaal vernield. Gewapende overval LEIDSCHENDAM Twee gewapende overvallers hebben gistermiddag rond half zes een witgoedzaak aan de Konin gin Julianaweg in Leidschendam over vallen. Het personeel werd onder bedrei ging van een pistool en een jachtgeweer met afgezaagde loop gedwongen achter de balie te gaan liggen, waarna een van de overvallers de inhoud van de kas, on geveer 1500 gulden, in zijn zak stak. Ver volgens werd het personeel in een toilet ruimte opgesloten. De baas van de zaak werd echter met een pistool op zijn slaap mee naar boven genomen. Daar werd een kantoorruimte doorzocht en een aantal telefoons vernield. De overvallers gingen er vervolgens vandoor. vliegn en hotjll reiden I vroegl 1350 tot van voorpagina) Door het ge- an punten stelden de •uders al een soort ;n samen van moge- bouwlokaties. Num- één staat daarbij de ;- en SimontjespoL Een groene vinger de bebouwing van eidse Merenwijk en geest. De provincie eerder aan dat deze polder een goede ocatie is. Maar geest hield dat altijd Inmiddels is er met Oegstgeest Ie en wordt op de grondgewerkt aan het ontwerp van een nieu we autoluwe wijk. Door de komst van een NS-sta- tion in de Merenwijk moet die wijk worden ontslo ten. Er zouden 620 huizen kunnen komen. Tweede op de lijst staat de Krimwijkpolder in Voorscho ten (760 huizen) en derde de Papenwegsepolder (2390). De Leidse wethouder T. van Rij sprak daar eerder al zijn voor keur voor uit. Dit gebied sluit naadloos aan op de wijk Ste venshof. Vierde is de Boter- huispolder bij Leiderdorp (2135) en vijfde de Oostvliet- polder in Leiden (2520). De wethouders stelden ook een lijst samen waarop bouw locaties prijken buiten het ge bied van de agglomeratie-ge meenten. Ook daar staat de Broek- en Simontjespolder op één. Maar vooral opvallend is de tweede plaats van de vlieg basis Valkenburg. Die is als enige locatie landschappelijk niet erg waardevol en biedt bij maximale bebouwing ruimte voor meer dan 9.000 huizen. Maar dat zou weer ten koste gaan van bufferzones tussen de duinen en het Groene Hart. Het terrein is goed bereikbaar en ligt gunstig ten opzichte van allerlei voorzieningen. Probleem is echter dat het bui ten het gebied ligt van de sa menwerkende gemeenten. Bo vendien wil het rijk de huidi ge bestemming handhaven. Bedrijfsterrein Eerste voorkeur voor de aan leg van bedrijfsterrein heeft het Rijnfront, gedeeltelijk op gebied van Oegstgeest (27 hec tare) en Valkenburg (30 hecta re). Dat gebied zou landschap pelijk geen erg hoge waarde hebben. Het ligt in het ver lengde van het Leidse Bios- ciencepark en het zou als een voortzetting daarvan kunnen worden ontwikkeld. Op twee staat het Veenderveld (40 hec tare) langs de A4 in de ge meente Alkemade, op drie de Munnikenpolder (40 hectare) langs de A4 bij Leiderdorp, op vier de Oostvlietpolder (90 hectare) die van grote land schappelijke waarde is en in Leiden langs de A4 ligt. De vijfde locatie is Elgeest (31 hectare), langs de A44 bij Voorhout. De nu bekendgemaakte nota moet verder worden uitge werkt tot een structuurschets, waarin de feitelijke keuzes worden aangegeven. Uitgangs punt daarbij is dat de Leidse regio een zelfstandige positie inneemt in de Randstad en voor de eigen behoefte bouwt, de gemeenten moeten hun ei gen identiteit houden en de mobiliteit moet zoveel moge lijk worden beperkt. hier de Kwaakbrug, is voor de gemeenten in de Leidse agglomeratie eerste keus als FOTO: WIM VAN NOORT ,1?" st L"1 n :khoff at 207, 140005 iegstge^- n redei i te vei vpidse Pieterskerk, compleet met grote kerststal, is maan- }r het decor van de traditionele kerstsamenang. Daaraan vanaf acht uur 's avonds mee de muziekgezelschappen imo en K&G, het kinderkoor van de streekmuziekschool en Arie de Ru. Het kerstverhaal wordt voorgelezen door de Marcas, nieuwslezer, lid van de hoorspelkern en lippijnsJ'chtig in Leiden (foto). De kerstsamenzang is een Leidse en is gratis toegankelijk. De kerk is vanaf 19.30 uur open. programma staat een groot aantal kerstliederen, tussen- eest Donald de Marcas het kerstverhaal. In de pauze wordt 'In geschonken. K&G heeft voor deze gelegenheid een 'kest samengesteld. Dat is een samenvoeging van de drie van de muziekvereniging. Rik Boelee heeft de leiding m 'en (Vervolg van voorpagina) LEIDEN „Eerst moet het besluit van Leidschen dam maar eens worden afgewacht over de wijzi ging van het bestem mingsplan die nodig is voor de bouw van de vuil verbranding. Daarna volgt nog de bezwaarpro cedure, er zijn 1.300 be zwaren. Die is op zijn vroegst in oktober afgelo pen. Ook moet de Afval- stoffenvergunning nog worden verleend. We moeten op zijn minst wachten tot er enig zicht is op het verloop van die procedures", aldus wet houder H. de La Mar gis teren tijdens een vergade ring van de commissie mi lieu. De wethouder kreeg steun van de wethouder. Alleen de Leid se VVD vindt dat de voorbe reiding moet doorgaan. Vol gens die partij komt anders het hele project in gevaar. Het is overigens twijfelachtig of de Gevulei morgen zijn zin krijgt. Vuilverbranding moet doven als nachtkaars LEIDEN Niemand zegt het hardop. Maar het heeft er veel van weg dat van menig be stuurder in de Leidse regio de plannen voor de vuilverbran ding bij Ypenburg mogen uit gaan als een nachtkaars. Het omstreden miljardenpro ject lijkt de gemeentebestuur ders financieel boven het hoofd te groeien. Niet voor niets werd nog maar een paar maanden geleden er van veel kanten op aangedrongen de zaak maar over te doen aan de provincie. Vooral kleinere ge meenten vreesden dat ze hun handen zouden branden met als gevolg een jarenlange mil- joenenlast als een molensteen om hun nek. Plaatsen als Oegstgeest, Voorburg en Zoe- terwoude kondigden in okto ber zelfs aan dat ze overwogen uit het samenwerkingsver band SAVA te willen stappen. Het gegeven dat de raming van de bouwkosten van oor spronkelijk 900 miljoen door niet altijd even duidelijke oor zaken inmiddels zijn opgelo pen tot 1,4 miljard, speelde daar'ook bij mee. Het enthou siasme werd al niet groter toen bleek dat de beoogde bouwer, het Duitse Babcock, diep in de rode cijfers verkeerde. De SAVA zelf bleek daarnaast een uiterst ondoorzichtige or ganisatie, en werd door de Leidse wethouder Hans de la Mar, nota bene zelf lid van het dagelijks bestuur van de SAVA, al eens omschreven als een „paniekvoetbalorganisatie die helemaal niet geschikt is voor een groot, duur en tech nisch ingewikkeld project als de GAVI". Capaciteit Bovenop alle technische pro blemen doemt bovendien het vermoeden op dat het twijfel achtig is of Zuid-Holland wel zo'n grootschalige installatie nodig heeft. In januari publi ceert het landelijk Afval Overleg Orgaan een rapport over de behoefte aan afvalver werking in de provincie. Het rapport is nog vertrouwelijk, maar verschillende scenario's lekten de afgelopen maanden al uit. Eén daarvan voorziet er in dat er over tien jaar een overschot aan verwerkingsca paciteit is van 300.00 tot 600.000 ton per jaar. Precies: evenveel als de oven op Ypen burg, die bovendien mikpunt is van duizenden bezwaren. Tegenstanders, met name de Socialistiese Partij, hebben ook herhaaldelijk geroepen dat er straks een vuilfabriek staat die draaiend moet worden gehou den. En dat de gemeenten er straks dus geen enkel belang bij hebben dat burgers de af valstroom inperken. Voeg daar nog aan toe dat de Gevulei in Leiden een afvalscheidingsin- stallatie wil bouwen, en dat Den Haag honderden miljoe nen wil investeren in een rookgasreiniger voor haar ver ouderde oven. Die zal Den Haag dan niet zomaar willen en hoeven sluiten, ook al is twee weken geleden in een motie in de Haagse gemeente raad vastgelegd dat de vuil verbranding wél zal worden gesloten, mits de installatie op Ypenburg wordt geopend. Doodbloeden Dat de negen Gevulei-ge- meenten nu de voorbereidin gen willen stilleggen ligt voor de hand. Nu afhaken is finan cieel onmogelijk: dat komt op forse afkoopsommen te staan. In die situatie is het aantrek kelijker om alle vergunnings- en planologische procedures af te wachten. De kans lijkt steeds groter te worden dat het project daarin op een of ande re manier strandt of als aange schoten wild eindigt. Voor de onwillige gemeenten die deel uitmaken van de SAVA biedt ligt slechts daarin de mogelijk heid om het hele project zon der gezichtsverlies of nog gro tere financiële consequenties te laten doodbloeden. I fM-BESTUUR IN VERKLARING: IS KOLDENHOF f <3L WIJK Het zaterdag nde optreden van de eden Amerikaanse for- Type-O-Negative in het ijkse jongerencentrum at gewoon door. Dat standpunt van het •bestuur dat gisteravond de kwestie vergaderde, eerder optreden van de in de Melkweg in Am- j( im werd afgelast onder van een tweehonderdtal nstranten die de band tisch noemden. Daarop i ook concerten in Rot en -gisteravond - En- geschrapt. zanger, bassist en leider van de groep, in een interview. Hij zou daarin beledigende opmer kingen gemaakt hebben over asielzoekers („niemand heeft het recht te eten op kosten van de maatschappij") en boven dien gezegd hebben er geen problemen mee te hebben dat mensen hem een nazi noemen. Scum heeft via de organisator van de concerten, R. Tromme len een fax ontvangen waarin Steele het interview zegt te betreuren. Volgens Steele zijn zijn woorden verdraaid in de publiciteit gekomen. Hij ont kent een rascist of nazi te zijn. Trommel erkende echter vol mondig in De Volkskrant dat Carnivore, een vorige band van de zanger, „inderdaad fout was". Scum zegt in een aan kondiging over deze groep dat het een „semi-legendarische formatie" betrof die een aantal „voortreffelijke schijven" pro duceerde. In een verklaring van het Scum-bestuur zegt men dat uit de teksten van Type-O-Nega- tive niet blijkt dat de groep rascistisch, sexistisch of fascis tisch zou zijn. Het gegeven dat zanger Peter Steele in de fax publiekelijk afstand doet van rascistische teksten van Carni vore, heeft bij het Scum-be- sluit ook een zwaarwegende rol gespeeld. De voorzitter van Scum, S. Krol, verklaart verder „niet te willen zwichten voor vage dreigementen van rellenma- kers, daar Scum in al zijn ja- rer nog nimmer gezwicht is voor terreur, van zowel ter linker- als ter rechterzijde. We hebben altijd pal gestaan voor jongeren die vanwege voor oordelen nergens welkom zijn. In het verlengde hiervan ligt het welkom heten van Type- O-Negative". Informatie Plaatsvervangend korpschef van de Katwijkse politie S. Tak heeft nog geen standpunt over de kwestie ingenomen. „We zijn druk bezig informa tie in te winnen. Voor zover wij weten is het concert in Amsterdam niet door de poli tie maar door de organisatoren zelf afgeblazen. Ook in Berlijn is er een concert afgelast en in Rotterdam heeft een disco theek besloten het optreden te schrappen om problemen te voorkomen", aldus Tak. Tak zal burgemeester W. van Montfrans van advies voorzien over een eventueel optreden van Type-O-Negativ indien er problemen op het gebied van de openbare orde dreigen. Van Montfrans zelf liet gisteren via haar voorlichtster weten eerst af te willen wachten wat het Scum-bestuur zou gaan doen. Voorzitter S. Krol zou haar vandaag van hun bevindingen op de hoogte stellen. In de Scum-verklaring zegt hij een eventueel afblazen van het concert door de overheid uit veiligheidsoverwegingen te zullen respecteren. „Scum wil geen aanleiding geven om de openbare orde moedwillig in gevaar te brengen", aldus Krc!. De negen gemeenten hebben een minderheid van stemmen in het door Den Haag gedomi neerde samenwerkingsver band (SAVA) dat bestaat uit 35 gemeenten. Aanvullingen Het besluit dat de SAVA mor gen moet nemen heeft betrek king op aanvullende opdrach ten aan de beoogde bouwer van de installatie, het Duitse Babcock. Dat bedrijf zou op 8 december de technische voor bereiding hebben afgerond. Maar die termijn haalt het be drijf niet. De SAVA is echter ook niet in staat om volgens contractuele verplichting op 28 maart een bouwopdracht te verlenen. Maar dat is niet mo gelijk voordat alle vergunnin gen zijn verleend. De SAVA wil daarom uitstel van die ter mijn. Babcock zou dan in de tussentijd aanvullende op drachten krijgen ter voorbe reiding van de bouw. Binnen het SAVA-bestuur heeft ook penningmeester J. Hofman zich tegen deze constructie ge keerd. Hij vindt dat de voorbe reiding en bouwfase geschei den moeten blijven en dat ook de aanvullende opdrachten pas kunnen worden verleend als de vergunningen er zijn. Kosten Als aan het eerdere contract wordt vastgehouden en de bouw uiteindelijk doorgaat kost dat de SAVA 27 miljoen gulden extra. Die extra kosten hangen onder andere samen met het uiteenvallen van het projectteam en een vergoeding aan Babcock. Niet-doorgaan kost de SAVA dan acht mil joen gulden. Als de aanvullende opdrach ten wel worden verleend en de installatie wordt gebouwd blijven de kosten beperkt tot zes miljoen gulden. Maar als het project niet doorgaat kost het de 35 gemeenten 17 mil joen gulden. Dat laatste bedrag vindt de Gevulei een te zwaar risico. Dat bedrag moet dan door de gemeenten zelf worden opge hoest. Eventuele meerkosten van 27 miljoen als de bouw van de installatie wel door gaat, zijn wel aanvaardbaar. Die kunnen worden versleu teld in de verwerkingskosten van het afval. En dan gaat het om een heel klein verschil per ton afval. Uiteindelijk is het totale project inmiddels op 1,4 miljard begroot. Capaciteit Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben gisteren een beschikking voor de vuil verbrander bij Ypenburg vast gesteld. Dit betekent dat er jaarlijks 600.000 ton afval kan worden verbrand. Volgens mi lieugedeputeerde Hans van der Vlist betekent dat dat de Gavi een overcapaciteit krijgt van 100.000 ton. Die reserve kan worden gebruikt voor de verwerking van afval uit an dere provincies. Hierdoor kan in Nederland wellicht één ver brandingsinstallatie minder worden gebouwd. KEURIGE HEER ZOEKT fl.10.000 De oplossing voor meneer9 Even bi) de Gemeentelijke Krec ^k Leiden langs gaan Het adres vo. persoonlijke leningen tot II 30.000.- Snel geregeld, geheel op de per soonlijke situatie toegesneden, dus zonder latere problemen Bovendien kent zo'n lening van de GKB een laag rentetarief en soepele aflossmgsvoorwaarden. Ook interessant voor u9 Van harte welkom op werkdagen van 900-12.30 uur en donder dagavond van 17.30-19.30 uur Of bé1 voor nadere informatie /~"NK GOED VOOR VJJB UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraai 24 Postbus 11300, 2301 EH Leiden tel 071-254145 Geen krant ontvangen 7 Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Geef de Leidse Courant cadeau Een prima idee voor een kerstcadeau voor uw man of vrouw, opa of oma, voor zoon of dochter. Kortom, voor iedereen die graag op de hoogte wil blijven van het belangrijkste nieuws: geef ze een geschenkabonnement op de Leidse Courant Het abonnement loopt van 27 december 1991 t/m Deze ontvangt de krant v, BON VOOR GESCHENKABONNEMENT~" I Het geschenkabonnement op de Leidse Courant is bestemd voor Naam:Voor!.: (voor controle bezorging) 27 december 1991 t/m 6 februari 1992 donderdag 6 februari 1992 en kost slechts 20,- Met Kerstmis zelf staat u niet met lege handen, want u ontvangt van ons een fraaie cadeaucheque die u de gelukkige kunt overhandigen. Als u nu de bon invult en vóór 19 december aan ons toestuurt, zorgen wij ervoor dat u de cheque tijdig in huis hebt en de krant vanaf 27 december op het aangegeven adres wordt bezorgd. Met betalen verzoeken wij u te wachten tot u ons een acceptgiro ontvangt. Stuur de cadeaucheque en te zijner tijd ook de acceptgiro naar: Naam:Voor!.: Stuur deze bon in een open envelop, postzegel niet nodig, aan: Leidse CouranL antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. lie

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9