[istorici oneens over ilaats van Gorbats jov de geschiedenis EG-voorstel brengt Bosnië-Hercegovina in een lastig parket IP N5, BUITENLAND Kerstin Frankrijk vrolijker <3rL w mM Sr? ïh \'v.' i 199i jidaeSomant WOENSDAG 18 DECEMBER 1991 doei t orbats jov wil onecker laten gaan it (Mg 21 A-V- topi Volgen °n^£ isatoreiirdl t zij he pnjzen OU Sovjet-president Michail Gorba- is bereid Erich Honecker, de vroegere en partijchef van de DDR, naar Noord- v_ te laten gaan. De Sovjet-leider, die in de ëngevallen unie zijn macht nagenoeg is Leraakt, heeft dit in gesprekken met Duitse te kennen gegeven. Op de luchthaven van staat nog altijd een Noordkoreaans gereed om Honecker mee te nemen. Korea heeft Honecker aangeboden dat hij jig welkom is om medische behandeling Jergaan. Maar politiek asiel willen de .Jkoreanen hem niet verlenen. Honecker zou er weinig voor voelen om naar het geï- erde, communistische land te vertrekken, week geleden vluchtte hij de Chileense am- ëade in Moskou binnen. izeo "dl Wiesenthal spit in Stasi-archief BERLIJN Nazi-jager Simon Wiesenthal gaat op zoek naar oor logsmisdadigers die nog leven in de voormalige DDR en hoopt daarbij gebruik te maken van de archieven van de Stasi, de voor malige Oostduitse geheime politie. De 82-jarige Wiesenthal ver klaarde gisteren in Berlijn dat hij een lijst opstelt met zaken die hij volgende maand aan de Duitse minister van justitie, Kinkel, wil aanbieden. Naar zijn vermoeden genoten honderden oorlogsmisda digers bescherming in de vroegere DDR. Formatie van kabinet Polen mislukt WARSCHAU De tien dagen geleden benoemde Poolse premier, Jan Olszewski, heeft gisteren zijn poging om een nieuwe regering te vormen opgegeven. Hij verklaarde in het parlement in War schau van de verdere formatie af te zien en zei dat president Lech Walesa hem maandag had verteld niet met zijn regering te kunnen samenwerken. Olszewski, die twee weken geleden door president Lech Walesa, maar tegen diens zin, tot premier werd benoemd, moest erkennen er niet in te zijn geslaagd een regering te vormen die op een meerderheid in de volksvertegenwoordiging kan reke- _nen. Kernwapenproduktie VS fors teruggebracht WASHINGTON De kernwapenproduktie van de VS wordt de komende tien jaar aan zienlijk teruggebracht. De helft van de 30.000 werknemers in de kernwapenindustrie zal moeten afvloeien. Minister van energie Ja mes Watkins gaf aan dat de ontwikkelingen, met name in de Sovjetunie, zo snel gaan dat zijn departement moeite heeft ze bij te hou den. Een jaar geleden kwam het departement al met een plan voor de stroomlijning van de kernwapenindustrie, maar dat is nu weer bij gesteld. Het ministerie van energie is vooral uit op kostenbesparing en zal ook meer aan dacht schenken aan het tegengaan van radio actieve vervuiling. Volgens Watkins zal in 2005 de helft van de werknemers in de kern- wapenindustrie zijn afgevloeid. Man komt op eigen dodenwake GUIGINTO „Wie is er dood?" „Jij!" Zowel Nardo San Diego als de vrienden in zijn huis reageerden stomverbaasd toen hij binnenliep op zijn ei gen dodenwake. San Diego, wethouder in de Filipijnse stad Guiginto, was op 2 december vertrokken om een vriend op te zoeken in een andere pro vincie. Kort na zijn vertrek vond de politie in de buurt van Guiginto een lijk, dat per ongeluk voor dat van San Die go werd aangezien. De juiste identiteit van de dode man is nog niet bekend. YORK Was Mi- Gorbatsjov een poli die op grote schaal iders heeft begaan of tragische figuur die is ield door onbe- igbare krachten die niet onder controle eg? Nu de dagen dat Sovjet-president aan de eht is geteld lijken, zijn isterei torici al bezig voorlopig en plaats in de geschie- mand° nis te bepalen. nigen loven hem als een 1 die de wereld ten goede J anderde en anderen noe- 1 §-~ i hem een buitengewone '"-^ïkikking. 1 Sovjet-experts in de Ver gde Staten staan welwillen- tegenover Gorbatsjov dan landgenoten, die ondanks economische en politieke t somj vormingen hun levensstan- bent fd alleen maar hebben zien geen n. Andere deskundigen kritisch en zeggen dat wat batsjov bereikte, het ge- van toeval was en dat hij zo'n mislukking was als fdaler o rijdi hksandr Kerenski, de man e fan Rusland vier maanden tussen de laatste tsaar laa de communisten. wordt ook gediscussieerd Eietsjelr de vraag of het Sovjet-sy- o voor mi gered had kunnen wor- sn ge- e aan tplan- indien een conservatieve- figuur dan Gorbatsjov in secretaris-generaal was lorden. Deskundigen vra- zich ook af wat er zou zijn eurd wanneer Jegor Li- •en is sjov leider van de commu- de lische partij was ^geworden alleen had besloten tot eco- nische hervormingen, in aarbij ats van het politieke sy- em open te stellen voor af rende meningen en uitein- ijk, voor meer-partijenver- zingen. experts zijn het er over is dat het communistische teem de ineenstorting nog s langer had kunnen uitstel- dan is gebeurd, alleen al dat dan de bindende macht het totalitarisme zou zijn jven bestaan. chard Pipes, historicus van rvard en vroeger adviseur n president Reagan, behoort de 'haviken' in hun oordeel er Gorbatsjov. „Hij was een recla- Finnen vinden geen Sovjet- functionaris voor ondertekening HELSINKI Finse vertegen woordigers hebben in Moskou niemand van de Sovjet-rege ring bereid kunnen vinden een nieuw verdrag te onderte kenen. Daarom is besloten maar een overeenkomst met Rusland aan te gaan. De Finse minister van buitenlandse za ken Paavo Vayrynen zou van daag naar Moskou reizen voor de ondertekening" van een nieuw vriendschapsverdrag, dat ter vervanging moest die nen van het uit 1948 daterende wederzijdse defensiepact. Fin se en Sovjet-functionarissen hadden maanden aan het ver drag gewerkt en twee weken geleden overeenstemming be reikt. Maar de plechtigheid werd gisteravond afgezegd. „Wij konden geen partner voor de ondertekening vin den", aldus de Finse premier Esko Aho. groot redenaar maar deed niets om ook maar iets te ver anderen, omdat hij er hard nekkig op bleef aandringen de onwerkbare unie te handha ven", zegt Pipes. „Hij was niet duidelijk in wat hij wilde doen en was van meet af aan ge doemd te mislukken omdat hij de ziekte van de maatschappij die hij leidde, danig onder schatte. Hij dacht dat zij in principe gezond was en op het moment dat hij de deuren open zette, zakte de hele zaak in". Pipes haalt graag de in bal lingschap levende Russische conservatieve denker Pjotr Stroeve aan, die meent dat het communisme „een systeem is dat zich niet kan ontwikkelen. Of het blijft als het is, öf het stort in". Pipes meent een be perkte overeenkomst te zien tussen Kerenski en Gorba tsjov. „Beiden toonden zij aan dat ze het land niet konden leiden, zij aarzelden en draai den tussen links en rechts zon der een koers uit te zetten", zei hij. Yale Yitzhak Broedny, een Sovjet expert van de. universiteit van Yale, staat sympathieker te genover Gorbatsjov, en zegt dat niemand had kunnen voorspellen waar zijn hervor mingen in zes jaar toe zouden leiden. „De Gorbatsjov yan 1985 en de Gorbatsjov van 1990 zijn twee verschillende mensen. De visie werd radica ler, veel democratischer. Ze richtte zich meer op een markteconomie", aldus Broed- ny. „Zo was het niet in 1985. Toen bestond er de algemene wens dat het systeem minder re pressief moest worden en een democratischer ontwikkeling moest tonen. Ik denk dat hij een einde wilde maken aan het stalinisme. En dat deed hij, natuurlijk. Dat is zijn grootste historische verdienste". „Hij speelde een belangrijke rol in zijn eigen neergang. Hij baga telliseerde het belang van et nische onrust. Hij dacht dat de economische en politieke her vormingen volgens program ma zouden verlopen". Overgangsfiguur Robert Conquest, de historicus van de Stanford-universiteit die veel over het stalinisme heeft gepubliceerd, denkt dat Gorbatsjov later zal gelden als een belangrijke overgangsfi guur. Hij waarschuwt zijn col lega's er voor „hem een te zware last op de schouders te leggen". „Wij in het Westen denken dat hij inzag wat er verkeerd was en het wilde gaan repareren. Er is nooit zo iemand geweest, die met één been in het verle den kon staan en het andere in de toekomst. Hij zag wat het probleem was in de economie, maar durfde de noodzakelijke hervormingen niet door te voeren omdat ze politiek niet mogelijk waren", aldus Con quest. „Mijn beeld van hem is dat hij de koorddanser was die tege lijk probeerde de leeuwen te temmen. Hij was blij staande te blijven tot de volgende cri sis er aan kwam". door BOB VAN HUËT PARIJS In een groot land als Frankrijk wordt de kerstsfeer geografisch bepaald. De dikke winterjas van Père Noël is handig in gure streken als Picardië en de Alpen, maar enigszins overdreven in het aangename Middellandse- Zeeklimaat. Ik herinner me een zonnige Kerst in Beziers waarbij het apéritief in de tuin werd geschonken terwijl de kunstsneeuw op de ramen begon aan te bakken. In de onverteerbare brij opiniepeilingen die over dit land wordt uigestort, ontbreekt de kerstdis natuurlijk niet. Zo weten we nu zeker dat 37 procent van de Fransen 'dinde aux marrons eet, terwijl eveneens 37 procent uitpakt met 'foie gras'. Kalkoen met kastanjes en ganzelever, dus. Het nationale symbool minus hanigheid, de kapoen, behoort eveneens tot de favoriete tafelfauna. Het scenario van een Franse kerstavond voldoet aan de Europese norm, zodat hierover in Maastricht geen problemen ontstonden. „Misschien dat het bier iets vrolijker toegaat. Vanwege onze calvinistische aard zijn we bij ons toch wat ernstiger", nuanceert mevrouw Eleonora Beekman, medewerkster van 'Onder Ons', het clubblad van in Frankrijk woonachtige Nederlanders. Speciale activiteiten voor landgenoten met heimwee naar kerststol organiseert de vereniging niet. „Veel leden gaan gewoon naar huis. Want zover weg ligt Nederland nu ook weer niet". Wel zijn er twee kerstdiensten. Noël komt in de doorsnee Franse familie dicht bij onze sinterklaasvrolijkheid. Het draait vaak uit op een familiereünie, wat een ware volksverhuizing vpn Parijse provincialen meebrengt. Binnenlandse vluchten en snelle treinen zijn al lang vol gereserveerd. De cadeau-wensen van de kinderen worden grotendeels bepaald door de kinderuitzendingen van het hypercommerciële televisienet TF-1, dat spots van Amnesty International heeft geweigerd, maar aan de lopende band reclame maakt voor gemene poppen uit gewelddadige tekenfilms. Met het oog op Eurodisneyland lijkt Mickey bezig aan een comeback onder de Franse kerstboom. Voor de volwassenen blijft Noël in het teken van oneindige maaltijden met de familie. Foie gras rijmt dan achteraf vaak met 'crise de foie', de nationale decemberziekte van de overbelaste lever. Frankrijks driftigste keukengoeroe Jean-Pierre Coffe heeft voor deze Kerst overigens 'opwarmmaaltijden' bevolen om de gastvrouw eindelijk eens te ontzien. „Het lijkt wel of de Franse vrouwen naar de keuken worden verbannen omdat ze aan tafel niets te vertellen hebben Volgens Coffe een grof kerstschandaal. Dat de zetel van de Sovjet-president in het Kremlin gisteren leeg bleef, bevestigt dat de dagen dat Michail Gorbatsjov aan de macht is geteld zijn. Overigens kwam tijdens de zitting van de wetge vende macht de meerderheid van de afgevaardigden niet opdagen. Nu de centrale regering in Moskou haar macht bijna heeft verloren, heeft het wetgevende lichaam van de Sovjetunie ook weinig meer te vertellen. Vooruitlopend op zijn aftreden zijn historici al bezig Gorbatsjovs plaats in de geschiedenis te bepalen. Sommigen loven hem als een man die de wereld ten goede verander de en anderen noemen hem een buitengewone mislukking. FOTO: AP Arrestanten op Oost-Timor wacht maximaal doodstraf JAKARTA Acht van de 32 Oosttimorezen die na het bloed bad van 12 november op het kerkhof van Dili gearresteerd wer den zullen van subversie beschuldigd worden, een misdrijf waarop in Indonesië de doodstraf staat. De vice-procureur gene raal voor inlichtingenzaken, M.Sukarno, zei tegen de Jakarta Post dat zijn medewerkers naar Dili zijn gereisd om de dossiers van de acht verdachten voor te bereiden. Hij zei niet of de ande re arrestanten ook voor de rechter moeten verschijnen en waar van zij beschuldigd worden. Vrij na sturen van vervalste fax TUCSON Een voor oplichting en fraude veroordeelde gevan gene in de Verenigde Staten is er in geslaagd uit de gevangenis van Tucson te ontkomen door een vervalste opdracht tot vrijla ting naar de gevangenis te laten faxen. Het faxbericht was een vervalst standaardformulier met de handtekening van een rech ter eronder. Dagelijks komen er zo'n zestig van dergelijke op drachten bij de gevangenis binnen. Een handlanger van de 26- jarige (ex-)gevangene Jean Paul Barrett moet de fax hebben verstuurd. Barrett, die een straf van 33 jaar uitzat voor valsheid in geschrifte en fraude, was in de gevangenis van Tucson geen bekende. Hij was er tijdelijk naar overgebracht voor een rechts zitting. De vergissing werd ontdekt toen hij niet op de zitting verscheen. HO beschouwt omoseksualiteit liet langer als ziekte ÏNÈVE De Wereldge- ndheidsorganisatie WHO be- louwt homoseksualiteit niet nger als een ziekte en haalt iar dan ook van de 'Interna- inale Code van Ziekten' af. it heeft een woordvoerder n de WHO gisteren gezegd, herziene code van de WHO Qrdt op 1 januari 1993 van acht, aldus WHO-experts. »moseksualiteit werd in 1948 de lijst opgenomen. BELGRADO Het voorne men van de EG om die Joego slavische republieken die daarom vragen per 15 januari als zelfstandige staten te er kennen, heeft vooral de cen trale republiek Bosnië-Herce- govina in een moeilijke positie gebracht. Om erkenning vragen bete kent zeker dat de Servische minderheid die binnen de re publiek leeft aansluiting zal zoeken bij Servië, waardoor de burgeroorlog van Kroatië zal overslaan naar Bosnië. De lei der van de Serviërs, Karadzic, voorspelde gisteren al dat „de aanmoediging van de EG tot het ontmantelen van Joegosla vië tot een bloedige escalatie van de burgeroorlog zal lei den". Maar niet op de Europese uit nodiging ingaan betekent ach terblijven in een nieuw soort Joegoslavië, waarin de repu bliek Servië een dominerende rol zal spelen. Dit is voor de moslims, die in Bosnië de meerderheid uitmaken, weer onaanvaardbaar. Evenals de Kroatische minderheid in de republiek, hebben zij slechte herinneringen aan een derge lijke staat, die tussen de twee wereldoorlogen feitenlijk heeft bestaan. „Bosnië kan slechts kiezen tussen ofwel explode ren van binnen uit, ofwel te worden opgegeten door Ser vië", aldus een westerse waar nemer in Belgrado. Vanuit Servië kwamen giste ren geschokte en verontwaar digde reacties op het EG-be- sluit. Voor de Serviërs heeft Europa hiermee bewezen niet meer te zijn dan een Duitse statenbond, zo bleek uit de ge mene deler. De Servische staatssecretaris van buiten landse zaken, Dobrosav Veizo- vic, zei een verheviging van de strijd te verwachten. „De Kroaten zullen zich gesterkt voelen en verwachten Duitse wapens te krijgen. Zij koeste ren hiermee zelfs de hoop op Europese interventie". Veizo- vic noemde de „Europese aan val op de integriteit van Joe goslavië onaanvaardbaar voor het Servische volk". Staatskundige dr. Smilja Avra- mov sprak van agressie van Europa tegen Joegoslavië. Als adviseur van de Servische re gering riep zij het federale presidium op om een klacht in te dienen bij de Verenigde Na ties. Volgens haar hoeft Servië geen erkenning aan te vragen bij de EG: „Wij zijn al sinds het verdrag van Berlijn in 1878 als staat erkend", ver klaarde zij. Het federale presidium van Joegoslavië verklaarde giste ren „vastbesloten te zijn de verdediging van de onver- vreembare rechten van de in ternationaal erkende staat en de waardigheid van het land te zullen volhouden". Officieel is het presidium nog steeds het hoogste staatsorgaan van het land. Sinds de Serviërs enige maanden geleden de macht in de voorheen door alle repu blieken gevormde raad over namen, geldt het echter nog uitsluitend als spreekbuis van de Servische president Slobo dan Milosevic. Het leger ziet het presidum nog steeds als opperbevelheb ber en was in de persoon van minister van defensie Kadije- vic ook - aanwezig tijdens de zitting van gisteren. Of het woord verdediging ook mili taire middelen insinueert werd niet duidelijk. "TAZUUR EN TAZIJN" (c) Standaard UltgeverlJ/Wavery Productions Zeven miljoen ziekmeldingen in 1990 ZOETERMEER Zeven mil joen ziekmeldingen (plus drie procent) die goed waren voor 89,7 miljoen uitkeringsdagen ingevolge de ziektewet (plus 9,4 procent) hebben vorig jaar in totaal 9,4 miljard gulden aan ziekengeld gekost. Dat blijkt uit het concept-verslag over de ziekengeldverzekering dat morgen door de Sociale Verzekeringsraad wordt vast gesteld. Het verzuimpercenta ge beliep landelijk 7,9 (in 1989 was dat 7,6 procent). Bij de omslagleden, de bedrijven die zich collectief hebben verze kerd via de bedrijfsvereniging tegen betaling van ziekengeld, beliep het verzuim in 1990 8,2 (in 1P39 7,9) procqnt. Aleid Rensen Zakenvrouw van het Jaar Directeur Aleid Rensen- Oosting van het Noorder Dierenpark in Emmen is gekozen tot Zakenvrouw van het Jaar 1991. Giste ren kreeg ze de Prix Veuve Clicquot, genoemd naar de succesvolle zaken vrouw in champagne be gin vorige eeuw, uitgereikt in Kasteel Duivenvoorde in Voorschoten. Temid den van veel gasten noemde voorzitter Neelie Smit-Kroes van de jury di recteur Rensen vakbe kwaam, creatief, vernieu wend en motiverend. Op de foto overhandigt minis ter Jo Ritzen van onder wijs en wetenschappen haar de oorkonde en een beeldje. Neelie Smit- Kroes en Jan Kamminga kijken toe. FOTO: ENGEL LAMEUEI

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5