^vdA dreigt af e haken inzake basisverzekering Lof voor D'Ancona van PvdA en CDA Een gekke opluchting nse;ggf ntree mr. Pieter in koninklijke tamme fqnet hikken en snikken Haagse bewaker eist schade vergoeding en beeldmateriaal ^EklaeSoiyumi elastingen en heffingen uneenten fors omhoog -Rus eeldi land, van joden^' zen en nd alibi die et het1 et m JOHBURG De gemeentelijke belastingen en ffingen gaan in 1992 met gemiddeld 12,4 procent hoog. Volgens het Centraal Bureau voor de Statis- te Voorburg, dat de gemeentebegrotingen heeft leijderzocht, bedroeg de lastenstijging over 1991 ge- 1, ddeld 9,9 procent. De reinigingsrechten en de g olrechten stijgen volgend jaar het meest met res- :tievelijk 31,8 procent en 18 procent. De uitgaven reinigingstaken stijgen met 27,4 procent en be- ;en daarmee 89,4 procent van de reinigingsrech te onroerend-goedbelasting (OGB) voor gewone iruikers gaat volgend jaar met 9,8 procent om- og, voor zakelijk gerechtigden is dat 3,6 procent, verschil wordt voor een belangrijk deel veroor- ikt door wetgeving. Gemeenten zijn vanaf 1994 ■plicht om een verhouding van 100:125 aan te hou- n tussen tarieven voor gebruikers en voor zakelijk iet rechtigden. Ze spelen nu al in op die situatie. rnatit taatss taan' om v ïbben de wf Dat ireigt >et ko te w, 1. Da; zij lemoc^j die pi alevertpj oi a sraël on hon r de 1 BINNENLAND WOENSDAG 18 DECEMBER 1991 Kamer wil maximumsnelheid van vracht- en busverkeer verhogen DEN HAAG Een kamermeerderheid van CDA en VVD vindt dat de maximumsnel heid voor autobussen en vrachtwagens in ons land moet worden verhoogd naar respectie velijk 100 en 85 kilometer per uur. Nu geldt voor beide categorieën nog een snelheidsli miet van 80 kilometer per uur. De Tweede-Kamerleden mevrouw Roosen- Van Pelt (CDA) en mevrouw Jorritsma (VVD) maakten gisteren bekend, dat zij dit standpunt hebben ingenomen nadat de Euro pese Commissie maandag een akkoord be reikte over een snelheidsbegrenzer voor au tobussen en vrachtwagens op de Europese wegen. De EG-ministers van verkeer beslo ten in Brussel unaniem dat vrachtwagens en autobussen vanaf 1994 niet harder kunnen rijden dan respectievelijk 85 en 100 km per uur. Volgens minister Maij-Weggen van ver keer en waterstaat zou de maximum-snelheid in ons land gehandhaafd blijven op 80 km per uur, waardoor er niets in de Nederlandse situatie verandert. Wel is de minister bereid, als de Tweede Kamer daar behoefte aan heeft, de maximum-snelheid voor bussen op nieuw te bezien. Maar de Kamer wil meer, zo blijkt uit de opmerkingen van de de Kamer leden Roosen-Van Pelt en Jorritsma. Niet al leen moeten autobussen 100 kilometer per uur kunnen rijden, ook voor vrachtwagens moet de maximumsnelheid naar 85 kilometer per uur. De woordvoersters voorspellen dat dit onderwerp opnieuw aan de orde komt tij dens de Uitgebreide Commissievergadering over de verkeersveiligheid, in maart 1992. Luchtwegverwijder schadelijk bij continu gebruik UTRECHT Mensen met aandoeningen aan de luchtwegen kunnen zonder problemen luchtwegverwijdende middelen gebruiken. Die moeten dan wel gericht zijn op het bestrijden van acute klachten en niet continu worden ge bruikt. Als patiënten per dag meer dan één of twee capsules van zo'n verwijder nodig hebben, moeten ze dit melden aan de behandelend arts. Dat blijkt uit een onderzoek van het Astma Fonds. De resultaten ervan staan morgen in het British Medical Journal. Gebleken is dat de longfunctie achteruit gaat als patiënten een verwijder continu gebruiken. Dit gebeurt niet als ze alleen worden gebruikt bij acute be nauwdheid. DICK VAN RIETSCHOTEN EN HAAG De PvdA- :tie in de Tweede Ka- er is geïrriteerd over de ^laaiende politieke dis- inzake verkleining in het basispakket voor nieuwe ziektekosten- jrzekering. Het steekt de onder meer dat >A en VVD al hebben ten weten dat fysiothe- iie wat hun betreft niet de basisverzekering iet worden opgenomen. Is de wil tot het slopen van ,t brede basispakket de in- zijn i iud van de discussie gaat be- nwoo ilen, dan haken wij af", zei vdA-kamerlid Van Otterloo steren in het debat over de •groting voor Volksgezond- lid. „Tegen een dergelijke gihgenuanceerde benadering past slechts een ongenuan ceerd 'nee' tegen pakketvers malling". De politieke discussie over verkleining van de basisverze kering kwam vorige maand op gang na de publicatie van het rapport 'Kiezen en delen' van de commissie-Dunning. Dit rapport legde de noodzaak bloot om keuzen in de gezond heidszorg te maken. Gezien de enorme kosten en de her en der bestaande wachtlijsten zou niet meer elke voorziening voor iedereen in gelijke mate toegankelijk moeten zijn. Vol gens Van Otterloo grijpen ve len dit rapport aan om de nieuwe ziektekostenverzeke ring uit te kleden. Er zijn de afgelopen weken tal van stem men opgegaan om in die ver zekering alleen de hoogstnood zakelijke vormen van zorg op te nemen. Voor de rest zou ie dereen zich naar keuze kun nen bijverzekeren. Over de mogelijkheid om fysiotherapie uit het pakket te halen was het PvdA-kamerlid duidelijk: „Het lijkt me niet wijs om in een tijd waarin een derde van de arbeidsongeschikten is af gekeurd vanwege het bewe gingsapparaat de fysiotherapie buiten het bereik van velen te brengen". Van Otterloo bepleitte een zorgvuldige en voorzichtige discussie over het rapport van de commissie-Dunning, waar bij er niet op voorhand van moet worden uitgegaan dat het basispakket in elk geval kleiner dient te worden. Hij werd daarin bijgevallen door D66-woordvoerder Kohn- stamm, die betoogde dat eerst geprobeerd zou moeten wor den het beroep van burgers op de gezondheidszorg te vermin deren. Als dat niet lukt kan over mogelijke pakketverklei ning worden gesproken. VVD- kamerlid mevrouw Kamp drong er bij staatssecretaris Si mons van volksgezondheid op aan uiterlijk in de zomer van volgend jaar met een stand punt over het rapport-Dun ning te komen. Mevrouw Poolman leest de oproep voor aan de mogelijke ontvoerders van haar vermiste dochter Nymphe. Rechts de vader van het meisje. foto: anp Oproep aan ontvoerders vermist meisje (7) ELLINGWOLDE De moe der van Nymphe Poolman (7) uit Vriescheloo, die sinds 28 november wordt vermist, heeft gisteren in het dorpshuis van Bellingwolde een oproep gedaan aan de mogelijke ont voerders van haar dochter. Mevrouw Poolman vroeg de gene die Nymphe heeft mee genomen, haar dochter achter te laten in een drukke winkel. Nymphe zou dan naar een kassa moeten lopen om te zeg gen wie zij is. De ontvoerder zou dan zelf weg kunnen gaan. De ouders zijn in dat geval be reid verder af te zien van een aanklacht. Moeder Jacqueline zei vanuit haar instinct het ge voel te hebben dat Nymphe nog leeft. „Voor ons en voor vele anderen is haar verdwij nen een complete nachtmer rie," zegt zij. Nymphe Pool man verdween die donderdag uit haar woonplaats Vriesche loo. Haar vader had het meisje afgezet bij een winkel in de hoofdstraat van het dorp, vlakbij het ouderlijk huis van Nymphe. Een uitgebreide zoekactie leverde niets op. Een opsporingsbericht dat op vrij dag 6 december op de tv is uit gezonden, leverde achttien tips op. Over wat er met Nymphe is gebeurd heeft de politie nog geen enkel aanknopingspunt. door BERT JANSMA „De eerste keer dat joden weer gedeporteerd zijn na de tweede wereldoorlog". „Nederland heeft zich van zijn zwartste kant laten zien". „Nederlandse politie behandelde ons als criminelen". Hoe verontwaardigd moet je zijn wanneer je leest dat in alle vroegte eergisteren een groep Russische joden van hun bed is gelicht en vanaf Eindhoven naar Israël teruggevlogen? De openingszinnen van dit stukje zijn wat de joden er zelf van zeiden. Zwaarbeladen teksten waarvan je even op je tanden bijt. Tenslotte zitten we wat joden betreft nog altijd met schuldgevoelens. Je kunt je op papier overigens exact dezelfde vragen stellen over de Vietnamese asielzoekers die terug moesten naar Tsjecho-Slowakije. Toch klinken die vragen in de praktijk anders. Verontwaardiging pleegt selectief te zijn. Met Vietnamezen hebben we weinig. Maar met joden? Ai, meteen bonkt het verleden op de deur van vandaag. Dan lees je dat het helemaal geen joden zijn. Althans zeker de helft niet. 'Gewoon christenenuit de Oekraïne die met een jood getrouwd zijn. Oh. Wordt het dan opeens gemakkelijker? Nee. Niet echt. Want die 'gemengde' Sovjet-joden voelen zich niet thuis in Israël. Zeggen dat ze daar als niet-joden geen toekomst hebben. Maar ze hadden er toch asiel aangevraagd? Is Israël dan toch 'eenkennig' ondanks het feit dat de uitspraak 'zionisme is racisme' door de Verenigde Naties is geschrapt? Of zijn de Sovjet-joden om ze zo maar te blijven noemen gewoon ondankbaar? Zijn het mensen die een huis aangeboden hebben gekregen maar dat niet sjiek genoeg vinden en er dus maar op uit trekken om een mooier huis te kraken? Kieskeurige asielzoekers, zeg maar. Ze zijn goed geschoold, lees ik. Is dat het misschien? Verwachten ze dat ze daar meteen de vruchten van dienen te kunnen plukken? Moeten ze Amerika proberen. Daar heb je nog steeds Russische professoren die als taxi-chauffeur werken. In Israël zit men ook in zijn maag met de groep. Journaille laat in Het Parool een Nederlander aan het woord die de Sovjet-joodse problematiek kent. „Deze joden hebben alleen Israël willen gebruiken als opstapje naar elders", kritiseert die. „Slechte joden dus?", vraagt Journaille hem opgelucht. Gekke opluchting. Maar in feite van hetzelfde getuigend als de voorziter van de immigratiecommissie in het Israëlische parlement, Michael Kleiner. Die begroet de Nederlandse handelwijze met instemming: „Het laat zien dat de Nederlanders ons als een gewoon land beschouwen en dat wie onze wetten overtreedt, wordt gestraft". In Duitsland zitten nog 230 Russische asielzoekers die tijdens de Golfoorlog Israël ontvlucht zijn. Maar ik zie Duitsland hen nog niet zo gauw in de nacht van het bed lichten en op een vliegtuig zetten. Omdat Duitsland zo veel beter is dan Nederland? Nee, niet daarom. te diet II* »1 f AMPEN „Mijn pad is ttluut niet over rozen gegaan. Jet was hikken en ook wel "ens snikken". Dat zegt mr. fieter van Vollenhoven in het t „25 jaar Margriet en Pie- van de Baarnse auteur [red Lammers. Margriet en rieter vieren op 10 januari 992 hun zilveren huwelijks- eest. let begin van dat huwelijk is Heter, de eerste „gewone" Ne- erlander van de koninklijke lilie, dus niet meegevallen, deden er allerlei roddels de inde over de Schiedamse fa- rikantenzoon. Hij zou zich nder meer in winkels gedra- en als een oliesjeik en de lanten van een schoenenzaak ;f) m r0 p straat hebben laten zetten m zelf rustig te kunnen snuf- elen. Heter zegt daar nu over: „Ik leb die verhalen met evenveel rerbijstering gelezen als ieder nder. Achteraf begrijp ik ook vel hoe ze zijn ontstaan. Na- Veraart uurijjk heb ik zelf ook fouten Dijkhuiz [emaakt. Laat daar geen enkel nisverstand over bestaan, tiaar veel verhalen zijn ver- 'onnen, wellicht door mensen lie het in die tijd onjuist von- len dat ik met een prinses was letrouwd. Ik liet die verhalen Hermak lange tijd voor wat ze wa- en, omdat ik het als nieuwko- ner niet op mijn weg vond iggen met interviews te be- Jinnen. Ik dacht: laat ik eerst naar eens iets bereiken of •resteren". H. tthene), (Rom Moskou), ilgrado), Van Vollenhoven zegt verder: „Veel mensen denken mis schien aan het sprookje van de burgerjongen die met een prinses trouwde. Een gedeelte van dat sprookje is absoluut van toepassing. Er komen ech ter wel een paar bladzijden in ons sprookjesboek voor die ik vroeger nooit had gelezen". Lammers belicht in zeven rijk geïllustreerde hoofdstukken het leven van het echtpaar dat een enorme steun is voor ko ningin Beatrix. Prinses Mar griet gaat openhartig in op re ligie, die voor haar en haar man van groot belang is. „Religie is iets heel persoon lijks, maar het is voor mij erg belangrijk. Ik zoek ook naar nieuwe vormen. Mijn man en ik zijn al heel lang aangesloten bij een huisgemeente. Daarbij zijn zo'n achttien mensen be trokken. We komen geregeld bij elkaar om diepgaand te praten over een bijbelgedeelte. Ik geloof dat zoiets - heel be langrijk is. Je stelt je in zo'n huisgemeente minder vrijblij vend op dan in een bijbel kring. Een huisgemeente dient als aanvulling en ondersteu ning van de kerk waarbij je bent aangesloten. Het mag daarvoor, vind ik, niet in de plaats komen," aldus prinses Margriet. Over het huwelijk zegt de prinses: „Ik geloof niet in een definitie van het huwe lijk. Je moet het samen ma ken, elke dag weer." Bejaard Utrechts echtpaar vermoord JTRECHT In hun woning in Utrecht heeft de politie giste- en de stoffelijke overschotten aangetroffen van een bejaard echtpaar, dat door een misdrijf om het leven is gekomen. Het gaat om de 97-jarige A. van den Tol en de 81-jarige G. van den Tol-Kemper. Een team van zeventien rechercheurs is inmiddels bezig met buurtonderzoek. Hoe het echtpaar om het leven is ge- '„jbracht en wanneer kon de Utrechtse gisteravond nog niet zeg den. De politie kwam de moord op het spoor nadat familieleden tevergeefs hadden geprobeerd het echtpaaar te bereiken. Vlammenzee Brandweer lieden bestrijden het vuur dat vanmorgen uitbrak in een schoenenzaak in het centrum van Arnhem. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Om vijf over zeven zag een medewerker van een winkel tegenover de schoenenzaak het vuur. Hij belde de brandweer, die meer dan twee uur nodig had om de brand onder controle te krijgen. Voor zover bekend zijn bij de brand geen giftige stoffen vrijgekomen. Ook is niemand gewond geraakt. FOTO: ANP DEN HAAG De frac ties van PvdA en CDA hebben minister D'Anco- na gisteren uitgebreid lof toegezwaaid voor haar welzijnsbeleid. Volgens beide fracties is D'Ancona de eerste minister van WVC sinds lange tijd die het aandurft echte keuzes te maken. De coalitiepart ners spraken gisteren tij dens de behandeling van de begroting welzijn en cultuur zelfs van „een nieuw, eigentijds élan" (PvdA). „Kritiek op on derdelen doet aan onze waardering niets af", zo meende het CDA. Die 'kritiek op onderdelen', waarachter de oppositie zich meer dan bereidwillig schaar de, betreft onder meer een be zuiniging op arbeidsplaatsen die in het welzijnskader zijn gerealiseerd en gesubsidieerd in het Noorden van het land en in Limburg. Daarbij gaat het om een bedrag van 55,6 miljoen gulden. Overleg met de betrokken provincies over overname van de gesubsidieer de arbeidsplaatsen heeft wei nig opgeleverd, en de minister wil het hele arbeidsplaatsen- plan nu van tafel hebben. Wel wil ze arbeidsplaatsen bij de Verenigingen voor Kleine Kernen in Groningen en Drenthe, bij het Kamp Wes- terbork in Drenthe en de ver slavingszorg in Friesland en Limburg structureel financie ren in het 'normale' WVC-be- leid. Vrijwel alle partijen vin den dat de minister bij de be zuiniging wat al te voortva rend te werk gaat. PvdA en CDA zijn het wel eens met de bezuiniging, maar menen dat de minister het afgebroken overleg met de provincies hierover moet hervatten. Nu lijkt het op het eenzijdig op zeggen van reeds lang geleden gemaakte afspraken. Boven dien wil de Kamer zelf mee praten over welke banen moeten worden gehandhaafd via reguliere financiering. De Kamer diende verder een groot aantal wijzigingen in op de begroting van de minister. Zo wil een meerderheid van in ieder geval CDA en PvdA dat een bezuiniging van gemid deld een half miljoen gulden per jaar op het CNV-jongeren- werk wordt gehalveerd; de be zuiniging van zes miljoen gul den op maatschappelijke op vang wordt geschrapt; bezuini gingen op het werk van de drie landelijke ouderenbonden worden geschrapt; een bezui niging van een half miljoen op het vrijwilligerswerk wordt geschrapt; monumentenzorg bij verdere bezuinigingen wordt ontzien. Ook de bejaar denoorden moeten worden vrijgesteld van een bezuini ging van 22 miljoen, vindt de Kamer. Voor alle ingediende amendementen kwamen de indieners gisteravond me) al ternatieve financieringsmoge lijkheden. D66 wilde daarvoor zelfs de begroting van Land bouw gebruiken, maar stond daarin alleen. Kamerbreed was er steun voor een nog toe te kennen bedrag aan Scouting Nederland voor de organisatie van de Europese Jamboree in 1994 en de Wereld Jamboree in 1995 in Flevoland. Minister D'Ancona zal de Tweede Ka mer donderdag antwoorden. Horecastop voor deel Den Haag DEN HAAG Het college van B en W in Den Haag wil voor een groot deel van de stad een horecastop afkondigen. Het gaat om Den Haag Zuid-West, Laakkwartier, Spoorwijk en enkele kleinere gebieden. B en W willen hiermee de overlast van horecabedrijven in woongebieden terugdringen. Samen met het Openbaar Ministerie gaat de gemeente de ui terste juridische grenzen onderzoeken en benutten om de 'zware horeca' aan te pakken, waar sprake is van illegale ac tiviteiten als schiet- en vechtpartijen, wapenhandel, illegaal gokken en drugsgebruik. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 e en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en i nabezorgd. CASPER EN HOBBES Wf GAAN RcoSJf... A-S Jf WAT WIPT PAKKfN.GA Jf SANG door bill waterson OM niet teleurgesteld over straf Zegwaard DEN HAAG Het Openbaar Ministerie in Den Haag wil niet van een teleurstelling spreken over de veroordeling van Willem Zegwaard door de rechtbank. De straffen voor Zegwaard en zijn drie voorma lige medewerkers zijn veel la ger uitgevallen dan het OM had geëist. Er is nog geen be slissing genomen of het OM in hoger beroep gaat. „We wisten dat we een zeker risico namen", stelt persofficier A. Welschen over het proces tegen Zegwaard. „Door deelna me aan een organisatie met het oogmerk, het plegen van mis drijven ten laste te leggen, arti kel 140, loop je het risico dat er een verschil van interpretatie mogelijk is. Dit soort zaken en de constructie van de wet zijn constant aan discussie onder hevig. Er zijn nog niet zo gek veel van dit soort zaken ge weest. Toch moet je proberen om jurisprudentie te verkrij gen". Volgens Welschen is er wel de gelijk wat bereikt. „De recht bank heeft tóch vastgesteld dat er bij het bedrijf van Zegwaard op vrij omvangrijke manier ge knoeid is. En Zegwaard zal zelf een celstraf moeten uitzitten". AMSTERDAM De be waker R.B. van het Peni tentiair Selectie Centrum (PSC) in Den Haag, heeft gisteren in kort geding van de TROS en het weekblad Aktueel 100.000 gulden geëist, als voor schot op een schadever goeding van twee miljoen gulden. B. eiste tevens dat de TROS het door het programma Crime Time vervaardigde beeldmate riaal aan hem afgeeft. Op dat materiaal is te zien hoe de 39-jarige Haagse bewaker contacten onderhoudt met de destijds voortvluchtige crimi neel R.Z., die hij in het PSC had leren kennen. Te zien is onder meer dat B. een pistool aan Z. levert. Daarnaast be sprak het tweetal de mogelijk heden tot levering van drugs, schilderijen en horloges. B. gaf zichzelf na het verschij nen van de reportages in Ak tueel en de uitzending van de bewuste Crime Time-uitzen- ding aan bij de rijksrecherche. De toegang tot het PSC is hem ontzegd. Z., die de zaak eige ner beweging aandroeg bij Ak- tueel-hoofdredacteur Peter R. de Vries, kon vorige maand in Den Helder worden aangehou den. De advocaat van B., mr. W. Nolet, betoogde dat de privacy van zijn cliënt ernstig is ge schonden. Zowel Crime Time als Aktueel hebben zich in zijn ogen schuldig gemaakt aan tal van strafbare feiten. „Tele foongesprekken worden afge luisterd, gesprekken binnen vier muren worden afgeluis terd en. opgenomen. Met ver borgen camera's worden beel den van gesprekken opgeno men. Of dit alles nog niet ver wijtbaar genoeg is, wordt ook nog het geluid- en beeldmate riaal in de openbaarheid ge bracht zonder enige gêne." De raadsman beriep zich on der meer op de Auteurswet, die openbaarmaking van por tretten aan banden legt. B. is „voor een ieder herkenbaar gewordenaldus Nolet, omdat zijn gezicht soms is te zien en omdat zijn stem niet is ver vormd. Waarmee B. volgens de raadsman is geworden tot „doelwit" van de journalisten, die, als zij het verschijnsel cor ruptie onder gevangenisperso neel aan de kaak hadden wil len stellen, de identiteit van B. verborgen hadden kunnen houden. Hun reportages heb ben slechts tot doel gehad „de sensatiezucht, die bij het pu bliek leeft, te voeden". De raadsman voerde boven dien aan dat zijn cliënf alleen het pistool heeft afgeleverd. Alle andere misdrijven die werden besproken, waren „grootdoenerij", aldus de raadsman. „Wat er in feite is overgebleven, is dat ene vuur- wapentje".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3