Milieubeleid is nekslag oor kleine bollentelers Ik wil oorlopig log niet liet pensioen Alex Ouwehand blijft roepende in de woestijn DUIN- EN BOLLENSTREEK 11 Ouderencentrum krijgt toch overkapte fietsenstalling dEI-ONDERZOEK WIJST UIT: Postbode bouwt jaarlijks kerststal in Agathakerk Definitieve benoeming geeft Van der Sluijs „goed gevoel reide riende Ull age (PEN 10 en 1241: 00, 21, :al); 20. 9.00, 2' ind Lot HJ?Fiev 14.30. lel. 071- MdóeQowuvnt WOENSDAG 18 DECEMBER 1991 ,Weg kiwi-sluizen opnieuw ter discussie JENHEIM De aanleg van kiwi-sluizen bij de brug tussen Baartmanstraat en de G.B. de Vroomenstraat in Sassenheim dt in heroverweging genomen. Dat zegden burgemeester en houders gisteravond tijdens de raadsvergadering toe naar leiding van vragen van het CDA-raadslid H. Wilbrink. Tot aanleg van kiwi-sluizen werd nog geen twee weken geleden oten door het college nadat de commissie verkeer positief. ;het voorstel geadviseerd had. De hekken moeten een einde :en aan de overlast van jongeren die de brug zouden gebrui- als verzamelpunt. Volgens Wilbrink, die zelf in de Baart- '.jlstraat woont, zijn de bewoners van deze straat echter tegen !1 aanleg van de sluizen. Ze zouden ook niet bij de voorberei de besprekingen met het gemeentebestuur betrokken zijn, in instelling tot een aantal omwonenden uit de G.B. de Vroom- raat. In een brief aan het CDA en het college hebben ze in- dels laten weten tegen de maatregel te zijn. Niet alleen zou- de sluizen een goede doorgang met kinderwagens verhinde- maar bovendien zou de maatregel ook achterhaald zijn om- de jongeren zich inmiddels ophouden bij de naburige brug ^a, je Knorrenburglaan. Politierapporten zouden dit bevestigen. NOORDWIJK Het nieuwe ouderencentrum de Wieken in Noordwijk- Binnen krijgt toch een overdekte fietsenstalling. De gemeenteraad stelde hiervoor gisteren geld be schikbaar. De wens van de ouderen leek eerder niet in vervulling te kunnen gaan omdat de ge meente geen kans zag de fi nanciële middelen beschikbaar te stellen. Met de bouw van een fietsenhok is volgens wet houder P Barnhoorn (NB) van financien 31.000 gulden ge moeid. De gemeenteraadsleden zagen er gisteren geen bezwaar in het benodigde bedrag te halen uit het zogenaamde stuwmeer, een fonds dat bedoeld is voor eenmalige en onvoorziene uit gaven'die geen uitstel vergen. E. Zandwijk-van Hage (CDA) nam het voortouw met de stel ling dat de fietsenstalling er, in het kader van bewegen voor ouderen, gewoon moet komen. Zij stelde voor een zo genaamde visie-ontwikkeling voor de boulevard achterwege te laten omdat de plannen voor reconstructie toch nog erg vaag zijn en best uitstel kunnen vergen. Voor het be drag dat dan wordt uitge spaard zou de fietsenstalling kunnen worden neergezet. Ook C. Voorham-Bartens (PvdA) had het over een fiets- vriendelijk beleid. Zij vond echter dat het ene niet ten koste hoefde te gaan van het andere. De stalling kon wat haar betreft betaald worden uit de ruim 41.000 gulden die nog in het stuwmeer resteert. Mocht het niet anders kunnen dan wilde ook de PvdA echter best afzien van de plannen voor de Wilhelminaboulevard. Groen Links sloot zich bij de PvdA aan. En ook Noordwijks Belang vond dat het punt na dere beschouwing waard was, eventueel in commissiever band. En dat tot ongenoegen van Barnhoorn die, als bewaker van het stuwmeer, kribbig op merkte dat iedereen er maar een grabbelton van dacht te kunnen maken. Hij vond het bepaald onjuist dat de raadsle den de stalling via de achter deur toch weer uit het stuw meer wensten te bekostigen, terwijl in commissieverband al duidelijk was geworden dat die pot niet kon worden aan geboord. Het niet door laten gaan van een planontwikke ling voor de boulevard was voor Barnhoorn helemaal uit den boze. Met het oog op de toekomst moet de gemeente volgens de wethouder gewoon een visie hebben wat er glo baal met het „visitekaartje" van de badplaats in de toe komst moet gebeuren. „Het in ruilen van de boulevard voor een fietsenstalling is geen goe de zaak", zo merkte hij op. Voorham drong echter aan door te stellen dat het zo'n aardig gebaar van de gemeen te zou zijn om bij de officiële opening van de Wieken op 4 januari de fietsenstalling aan te kunnen bieden. Toen ook de VVD meeging restte het college niet anders dan - na een korte schorsing - dan te capituleren. R. Dessing (CDA): „Dit noem ik geen capituleren, dit is wijsheid". YLON 34716! 18.45, about i Ie her CINEAC 37): Har °CINEA( 14.00, Out for E 1 lelma .30. H (12) OPOLE 20.30. 1ETROP 18.45 O JUD VAN DER HAM di. 18.45, HAAG! g. 19.30 >d in th and: wo redder!®1 14.0001 LLENSTREEK Een it aantal kleine bloem- ,5jlenbedrijven verdwijnt komende jaren als ge- van verscherpte mi ll imaatregelen. De om- van de grotere bedrij- per hectare zal meer halveren. Om toch hoofd boven water te iden moeten deze be- JJjven gaan groeien van niddeld 8 hectare nu r 13 a 18 hectare in het 2000. zijn de conclusies uit een >rzoek van het Landbouw komisch Instituut naar de "lijkheden van een ver- lerde milieubelasting door loembollenteelt en de eco- lische consequenties daar van. Opdrachtgever van het onderzoek is de provincie Zuid-Holland die de resultaten wil gebruiken ter ondersteu ning van het doelgroepenbe leid 'bloembollenteelt'. De overheid stelt steeds meer beperkingen aan de belasting van de natuurlijke omgeving. In nota's als het Meerjaren Plan gewasbescherming en de derde Nota Waterhuishouding worden streefwaarden aange geven waaraan onder andere de bloembollenteelt in de toe komst moet voldoen. Zo moet de komende tien jaar het ge bruik van bestrijdingsmidde len verminderen met zestig procent. De meststoffen moeten 70 tot 80 procent wor den teruggedrongen. Boven dien moeten de telers op hun grond veel vaker wisselende gewassen laten groeien. Naar verwachting worden die eisen in de toekomst alleen nog maar zwaarder, naarmate meer bekend wordt over de werking en effecten van aller lei stoffen. Inkomensverlies Door al deze maatregelen daalt het ondernemersinkomen van 20.000 gulden per hectare (1989) naar 9250 gulden in het jaar 2000. Dit betekent een jaarlijks structureel inkomens verlies voor de bloembollen teelt van 24 miljoen gulden. Dit vindt zijn weerslag op de werkgelegenheid. In 1989 be droeg het aantal werkenden, gerekend in mensjaren 1720. In de prognoses van het LEI daalt dit tot circa 800 in het jaar 2000. De drastische uitbreiding van de bedrijven, om al deze ver liezen op te vangen (van 8 naar 13 hectare) is volgens de onderzoekers niet reëel. Een groot aantal telers zal kiezen voor intensivering van de be- dijfsvoering. Verwacht wordt verder dat veel bollentelers zullen overschakelen op zo merbloemen en vaste planten. Maar dit leidt niet of nauwe lijks tot een vermindering van de milieubelasting. Bovendien heeft het LEI zo zijn twijfels of bij een massale overschake ling in de toekomst wel vol doende marktvraag is naar die produkten. De provincie wil de bollenteelt en de handelscentrumfunctie van de bollenstreek behouden. Daarom moet een visie op de toekomst van de bollenteelt in Randstadverband worden ont wikkeld. Daarnaast wil de provincie de omschakeling naar een milieuvriendelijke bollenteelt begeleiden in het doelgroepenoverleg voor deze sector. Bovendien moet er dui delijkheid komen over de ruimtelijke ordening. Aller eerst wordt daarom een inven tarisatie opgesteld naar de be hoefte aan bollengrond en claims op deze grond door der- Over de problemen in de bol lenteelt en over het LEI-rap- port wordt op 24 januari ge sproken tijdens een studiemid dag voor de beleidsmakers uit de sector. LENifN van amerongen :RK lei JAAR KOSTER E# WARMOND 3urggra| 894. G(' ZIEKl ngevalli 1-89631 laatst ereikbi len nsi istdoei Elizabc 18.30-1! 11.15- an 15.1 50 i m: Sk. het St legeest: 11.00-11 lakiinie 14.00-1 0.00-11 C en dering ks"l4.1 'ondbei 18.00-1! g^voc k ven Oo hartbev D.30 u. i. allee ï-,204^< leling ;n, RANK BUURMAN i&RMOND De War- se parochie Sint tthias zet op zaterdag december koster J. van ïerongen (63) in de "lemetjes. De heer van ïerongen, beter bekend „Jan de Koster" heeft dan 40 jaar bij de paro- opzitten. Ter gelegen- d daarvan wordt 's >nds om zeven uur een :haristieviering in de tthiaskerk aan de He- i ïweg 78 gehouden, arna zal iedereen de ju- aris kunnen feliciteren. kwart over acht is een feestelijke bijeen- mst in boerderij Meer- aan de Dorpsstraat 5. daar zijn belangstel- iden welkom. van Amerongen is één de laatste kosters in de se regio. „In veel paro- wordt het werk door willigers gedaan. Dat heeft nadelen, omdat het beheer het kerkgebouw en alles daaraan vastzit beter on- de verantwoordelijkheid i één persoon kan vallen, heb voor het kostersvak twee speciale cursussen gd en er examen voor ge il, waar ik overigens met voor ben geslaagd. Maar opleiding bestaat al lang meer", vertelt Jan van ïerongen. zag er aanvankelijk niet r uit de in het Zeeuwse Middelburg geboren Van Amerongen koster zou wor den. „Ik wilde kloosterling worden en kreeg mijn oplei ding in de abdij van het Bra bantse Oosterhout. Daar werd mijn belangstelling voor het kosters vak gewekt. Vervol gens deed zich de mogelijkheid voor om een kerk te helpen opbouwen in de Watergraafs meer in Amsterdam, en ik ben daar toen op ingesprongen". Jan van Amerongen beleefde enkele plezierige jaren in de nieuwbouw in de hoofdstad, maar de outfe, traditionele kerk bleef trekken en toen er in Warmond een plaats be schikbaar kwam bedacht hij zich niet lang. Verwaarloosd „Zo'n fraai oud kerkgebouw met pastorie zoals hier in War mond, dat vind ik prachtig. Ik ben gelijk in Warmond gaan wonen en ik heb het hier altijd erg naar mijn zin gehad". Jan van Amerongen trof in War mond in 1951 pastoor J. Gus- senhoven aan en een wat ver waarloosde kerk. „De vorige pastoor had geen koster, en moest zijn werk doen in de oorlogsjaren en de moeilijke periode daarna. Ik heb een nieuwe organisatie opgezet. Als koster móet je eigenlijk overal verstand van hebben. Je zorgt ervoor dat alles klaar staat bij eucharistievieringen, je bent verantwoordelijk voor de misdienaars, je zorgt ervoor dat het gebouw schoon wordt gehouden, de kerk was moet worden gedaan, het kerkzilver en het koper moeten worden opgepoetst, en zo zijn er talloze karweitjes". Jan van Ameron gen, sinds enkele jaren lector en akoliet, is ceremoniemees ter bij huwelijken, doopplech- tigheden, begrafenissen en soortgelijke activiteiten, en reikt tegenwoordig ook mede de communie uit. Verder is een goed financieel beheer noodzakelijk. „Als koster moet je op de kleintjes letten. Ik heb zelf bijvoorbeeld kerkgewaden ontworpen, en die door de da mes van het naaikransje laten vervaardigen. Ik weet verder op een goedkope manier aan bloemen te komen". Jan van Amerongen maakte na pastoor Gussenhoven de pastoors Slijkerman, Mussert, Saulenn en nu Hoogervorst mee. „Iedere pastoor heeft zo zijn eigen stijl. Daar moet je je aan aanpassen", zegt hij daar over. De werkzaamheden zijn de loop der jaren wel wat ver anderd, maar nog steeds inten sief. „Je moet altijd beschik baar zijn, zeven dagen in de week. Vakantie heb ik de laat ste acht jaar niet meer geno men, maar ik heb daar eigen lijk ook niet zoveel behoefte aan". De inzet van vrijwilli gers is in een moderne paro chie steeds belangrijker ge worden. „De pastoor had vroe ger de kapelaan die hem veel werk uit handen nam. Dat werk moet hij nu zelf doen. Zelf zou ik voor het zware werk wel eens wat meer hulp willen krijgen, want ik wordt ook een dagje ouder". Jan van Amerongen zal, zo lang hij kan, koster van de Matthiasparochie blijven. „Ik heb veel plezier in dit werk, ik zou het niet kunnen missen", zo stelt hij. Ke.e» EDSTRUD VLOTBRUGGEN IN DIENSTENCENTRUM BEUKENHOF IE In de biljartzaal van wedstrijd gehouden in vlot- ncentrum De Beuken- bruggen. Alle ouderen uit Lis- aan de Eikenlaan in Lisse rdt morgenmiddag een van een van de ouderenbon den betalen f 2,50 per per soon, terwijl leden gratis toegang hebben. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Bart van Gerven, hier geholpen door zijn neefje Dave van der Lans, is sinds twaalf jaar verantwoordelijk voor het bouwen van de schitterende kerststal in de Agathakerk foto: henk van den ende Idoor JAN KEES FAAS LISSE De Lisser Bart van Gerven maakt mo menteel overuren. Over dag rent de postbode de benen onder zijn lijf van daan om de kerstpost op tijd bij de mensen af te le veren, in de avonduren is hij te vinden in de Agat hakerk. Bart bouwt daar sinds twaalf jaar de kerst stal op, die ieder jaar weer veel publieke belangstel ling trekt. De kerststal bestaat uit negen tig poppen, die door een aantal vrouwen uit de Agathaparo- chie zijn gemaakt. „Vroeger kregen we poppen van de Don Boscoschool, maar die kwa men pas op het laatste moment naar de kerk. Vorig jaar kwam het kerkbestuur met het idee de poppen zelf te gaan maken. Een jaar lang hebben de vrouwen, onder wie mijn dochter, dan ook een cursus poppen maken gevolgd bij de Noordwijkerhoutse mevrouw Bizot. En het resultaat is ver bluffend", aldus Bart van Ger ven. Naast de traditionele poppen van het kindje Jezus, Maria, Jozef, de drie koningen en de herders met hun vee staan er ook heel wat andere poppen in de kerststal. Bart: „De andere poppen symboliseren ieder eep deel van de wereld. Zo is er onder meer een groep Kozak ken, treden er zigeuners op en zijn er wasvrouwen actief". De poppen zijn ongeveer 25 centimeter groot en staan op een decor van ruim acht meter breed omgeven door de nodige kerstbomen. Bij de opbouw van de kerststal gebruikt Bart vooral natuurlijke materialen. „Vroeger had ik gras, maar dat groeide zo snel, dat de schapen niet meer te zien wa ren. Daarom heb ik nu mos en verder zand en steen. Alleen de waterval is niet echt, die is gemaakt van plastic". Bart heeft drie weken nodig om de kerststal op te bouwen. Vrijdag is hij klaar. Aan waar dering heeft Bart geen gebrek. ,iHet doet je wel wat als je al die glunderende gezichten van kinderen ziet. Ook ouderen komen na hun dagelijkse wan deling even binnen om de stal te zien". De kerststal is dage lijks tot Driekoningen in de Agathakerk aan de Heereweg in Lisse te bewonderen van tien tot vier üur. NOORDWIJK On danks een gloedvol betoog van de fractievoorzitter van Groen Links in Noordwijk, A. Ouwehand, waarin hij tot uitdrukking bracht dat zijn fractie niet staat te dringen om ver vuilde bagger uit de Schie te dumpen in het Braasse- mermeer, bleef hij giste ren tijdens de vergadering van de gemeenteraad een roepende in de woestijn. Het storten van het slib in een door de provincie speciaal daarvoor bestemde put in het Braassemermeer gebeurt vol gens wethouder J. Willms (CDA) geheel gecontroleerd. Sterker nog, volgens de wet houder moet Noordwijk zelfs in de Braassem storten omdat het alternatief, de Abtspolder, speciaal bedoeld is voor het storten van sterk vervuilde bagger. Het grootste deel van de Noordwijkse bagger is ech ter slechts licht verontreinigd. Het was Groen Links met name in het verkeerde keelgat geschoten dat de wethouder zich tijdens een commissiever gadering had laten ontvallen dat de schoonmaakpartij van de Schie mogelijk veel goed koper zou kunnen wanneer licht met zwaarder verontrei nigd slib vermengd zou kun- nen worden. Toen dan ook nog de mededeling kwam dat er gestort zou worden in de Braassem achtte Ouwehand de tijd rijp in het geweer te ko men en schriftelijk vragen te stellen. Ook de pers werd in geschakeld en dat werd hem door collega-raadsleden, zoals vorige week bleek tijdens de commissievergadering openba re werken, bepaald niet in dank afgenomen. F. van der Veen (NB) noemde het „een beetje slap" van Ou wehand om weer op de al. breed uitgemeten zaak terug te komen. De voorman van GL ging er echter van uit nog steeds niet over alle informatie te beschikken waarom hij had gevraagd. Volgens Ouwehand ontbraken in de dossiers es sentiële onderzoeksgegevens van het Hoogheemraadschap van Rijnland die de vergun ning voor de baggerstort moet afgeven. Gegevens die er vol gens de wethouder echter nooit zijn geweest. Ouwehand benadrukte dat zijn partij al ja ren aandringt op een schoon maakbeurt van de Schie. Het baggerwerk kan volgens GL echter niet los gezien wor den van een serieuze aanpak van de vervuilingsbronnen; de overstortproblematiek en het illegale lozen. „De bron van alle vervuiling wordt nu niet aangepakt", aldus Ouwehand. „In de nabije toekomst kun nen we dus weer geconfron teerd worden met ernstige vervuiling van de Schie". Dat inmiddels van mengen van het vervuilde slib geen sprake meer is noemde Ouwehand een goede zaak. L.Kramer-Crama (PvdA) vond dat Groen Links de hele zaak had opgeklopt. J. Smit (VVD) sprak zijn waardering uit voor de volledige openheid waarin de baggerproblematiek was behandeld. „Wij vinden dat de gemeente hier voortva rend en verantwoord aan het werk is. Ik denk niet dat het aan ons is om te beoordelen of wel of niet in de Braassem mag worden gestort". NOORDWIJK „U mag er wel trots op zijn van zo'n plaats als Noordwijk, die de parel van de Noordzeekust wordt genoemd, burgemeester te mogen zijn". Dat zei de nes tor van de Noordwijkse ge meenteraad, W. Wijnands, gis teren toen voor aanvang van de gemeenteraadsvergadering nog even kort werd stilgestaan bij de definitieve benoeming van J.W. van der Sluijs die bij Koninklijk Besluit van 2 de omgezet zag in het burgemees terschap. Van der Sluijs, afkomstig uit Hazerswoude en al 15 maan den als waarnemer in Noord wijk actief volgde J.M. Hoff mann op, die na getroffen te zijn door een zwaar hartinfarct zijn taak als eerste burger niet meer heeft kunnen hervatten. Namens de raad overhandigde Wijnands aan Van der Sluijs een replica van het bekende Noordwijkse beeld „de Red der" waarvan het origineel ce,nber het waarnemerschap beeldje dat volgens Wijnands in vrijwel geen enkele Noord wijkse huiskamer ontbreekt. Van der Sluijs reageerde en thousiast met de uitspraak dat zijn definitieve benoeming hem een „goed gevoel" gaf. „Vanaf het moment dat ik hier binnenstapte ben ik met geweldige vriendelijkheid ont vangen. Ik hoop de plezierige samenwerking, zoals deze in de afgelopen periode al gestal te heeft gekregen, te kunnen voortzetten". Hij stipte aan dat de gemeentepolitiek voor de burger boeiender kan. Zelf hoopt hij daar met de invul ling van zijn taak inhoud aan te kunnen geven. Opbouwen reserves r Sassenheim niet ten koste van onderhoud SASSENHEIM „Sparen is mooi, maar mag nooit ten koste gaan van onder houdswerk. Achterstallig onderhoud kost nu een maal op termijn meer dan wat nu bij elkaar gespaard zou worden". Met dat door de liberaal J. van Dorssen geformuleerde voor behoud ging de Sassenheimse raad gisteravond akkoord met het investeringsschema en dekkingsplan van het college van B en W. K Burgemeester H. de Jonge had geen moeite in te stemmen met Van Dorssens opmerking. •beknibbelen op onder houdswerk dat geen uitstel zou dulden. „We -zullen dat van jaar tot jaar bekijken", aldus De Jonge. vesteringsschema konden re kenen op brede steun in de raad. De komende jaren zal Sassenheim derhalve trachten geen beroep te doen op reser ves en proberen de bestaande spaarpot te spekken. Ook zal nieuw gemeentebeleid niet ge financierd mogen worden door verhoging van de onroerend- goedbelasting naast de twee procent extra verhoging waar de raad al eerder mee akoord ging. Het verzoek van PvdA-raads- lid A. Olthof om de jaarlijkse begrotingsoverschotten niet automatisch in de reserves te laten vloeien, legde De Jonge naast zich neer. Dat dergelijke rekeningsoverschotten naar de reserves toe zouden moeten is weliswaar geen wet van Me den en Perzen, maar herstel van de reserves heeft voor het college wel een hoge prioriteit, liet hij weten. Wel zegde De Jonge de oppositie toe een principiële discussie te willen voeren over de gewenste hoogte van de gemeentereser-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11